Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. Reclame. IffATANDPASJA Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Mei 1931 Zesde Blad No. 21822 VOOR DE HUISVROUW. reclame. DE AVONTUREN VAN ADAMS0N. |aiEN DIE MEN EENVOUDIG OMDRAAIEN KAN een nieuwe mode voor oogen, |ëker in staat is. zelfs die dames, s wat de mode betreft, buiten- töp de hoogte zijn, te overdonde- t gaat hier om een origineele welke groote voordeelen ople- Ésr ze niet alleen vroolijk en i. doch daarbij ook uiterst en solide is. Nog nooit maakte [snel opgang en vond het zooveel i hiermee het geval is. Iedereen mondig verrukt van. ut hier om een kleedingstuk, dat eer we het alleen maar om- - een geheel anderen, volkomen indruk maakt en dan ook voor ioeleinden kan dienen. Het moet rorden dat hiermee een hoofd- andeld wordt, dat ten onrechte lang verwaarloosd was of beter heelemaal over het hoofd gezien deze nieuwe richting is zooveel kbe kennis en een zoo volkomen Iwgte zijn met de eischen des tijds, |n. dat het aanbeveling verdient, I dit onderwerp heelemaal ver- lie maken. In en hetzelfde toiletje meermalen pn doen is ten slotte de tege- aan een wensch, die in satschappclijk zoo moeilijken tijd m geuit werd. maar al te goed bekend is. wil ouw er elegant uitzien en het is er het gebtek aan financiën, dat Jet met dit verlangen rekening te [tonden. pegoli creatie" die in het voorjaStr f beheerschte, was de eerste dui- aanwijzing in deze richting, n.l. izelfde kleedingstuk bij gelegen- ran den meest uiteenloopenden Iragen kon worden, euwe ..draaibare" (zoo zou men isste kunnen noemen) modellen, het hoogtepunt der mode ge- alleen mogelijk op grond van tekeningen, een idee te krijgen i wat er op dit uitgebreide gebied wordt en daarom hebben we kele standaardmodellen in hun verwisselingen afgebeeld. He schets voor oogen is het mo rt) vertrouwd te maken met de t" van het draaibare model, telt zich voor een complet met ds bovenstuk, een weinlg-klok- 'k en een recht jasje, sak is gemaakt van een lichte, (prime-zijde: rok en jas van effen ^mongool", die beide gevoerd wor de bonte zijde van de kasak. HC^dge garneering van de rok be- J 2 panden met knoopjes, aan toen aangebracht, die dienen om bij elkaar te houden, fste afbeelding stelt de oorspron- oracht voor, welke vroeger al en werd; een donkere effen rok j> manteltje bij een bonte kasak. Jasje met den stof van de kasak cn*n' krijgen we een keurig geheel, ie "el goed staan moet. Een d ^oorlijkst toiletje krijgen we, door en het jasje met de bonte zijde Jten te dragen, waardoor een ge- Moemd complet ontstaat. Hierbij «ere hoed met dito handschoenen Mes tezamen met de donkere man- verleenen een allercharmantst pet accent, 't Is ook leuk om op f,Japonnetje het donkere jasje te Doch ook het tegenoverge- •iiect doet het goed, n.l. een don- met bonte kasak. Als men bij '"tog een paar extra trompet- v"m°hwen aanschaft van het en gevoerd met de don- jigool", welke eenvoudig door een elastiekje kunnen worden "t. is het mogelijk hierdoor TANDBEDERF j I klii S rrior9eni en 's-avonds met -Ber ^tobe. Z*>ds p. 'A tube No. XVI 1850. „LA CANTATRICE CÊLEBEE!" BLOEMENHOED EN HANDSCHOENEN MET RUCHES. Klinkt dit niet als spraken wij van een modeverschijning uit den Biedermayeh- tijd? En toch gaat het om de allernieuw- ste en mondainste détails, die bij het mo derne toilet hooren. waaraan tot op de kleinste bijzonderheid aandacht geschon ken moet worden en dat er juist daar door zoo schilderachtig en aantrekkelijk uitziet, al wordt de „zakelijkheid" hierbij dan ook meer en meer uit het oog ver loren. De „bloemenhoed" bestaat uit een klein kapje van stroo, vilt of zijde met rondom 1 een rand van kleine bloempjes, natuur lijk in harmonie met het betreffende toilet. De nieuwste handsehoenmodelien be hoeven wat rijkdom aan fantasie betreft, voor de nieuwe hoedencreaties heusch niet onder te doen. Wij zien een handschoen met halflange manchet afgewerkt met 2 leeren volants. Het komt veel voor dat men, om het effect te verhoogen. de volants in een andere kleur kiest. b.v. in overeenstem- I ming met de gestikte naden op de hand. I Deze interessante noviteiten, de mo- derne kleine hoed met bloemen en de i origineele handschoen (die in korten tijd wel groote populariteit zullen verwerven! daar het hier om iets origineels gaat, dat bovendien het voordeel heeft buitenge woon te flatteeren) hebben we hierbij afgebeeld)W. V. LEKKERTJES VOOR DE MEIMAAND. In Mei valt Hemelvaart en Pinksteren: reden te over dus om recepten van lekkertjes te geven! Daar is b.v. Roonuijst, iets waar kinderen dol op zijn. Noodig: </t L. melk. 50 gr. rijst, 100 gr. suiker, een stukje vanielje, 2dX. slagroom, 10 gr. gelatine. Breng de melk efi vanielje aan de kook. strooi hier dan de gewasschen rijst in en laat die gaar worden op een zacht vuur. Neem vervolgens de pan van het vuur af. roer dan eerst de suiker en daarna de opgeloste gelatine er door; neem het stukje vanielje er weer uit en laat de rijst bekoelen. Klop nu den room stijf, roer dien door de rest en iaat alles nog even staan tot het iets steviger geworden is. U moet er wel van tijd tot lijd in roeren om de gezakte gelatine weer naar boven te werken. Doe de massa daarna in een met een beetje goede slaolie ingesmeerden vorm en laat den pudding verder opstijven. Wilt u liever een gekleurden pudding, dan kunt u er een paai- druppels planten- rood doorheen doen of gedeeltelijk roodc gelatine gebruiken. Als het nu eindelijk maar eens warm gaat worden, zitten we spoedig in den aardbeientijd. Dan moet u eens een Aardbeien-bavarois gaan maken, ook al een kinder-lievelingsgerecht! U moet echter wachten tot deze vruchtjes niet zoo erg duur meer zijn, want u heeft er 500 gram van noodig: van die kleine, geurige zijn het lekkerst hierin: voorts 100 gram suiker. L slagroom en 15 gr. gelatine. Wrijf de gewasschen aardbeitjes door een haarzeef, laat daar dan de suiker in oplossen zonder het mengsel te koken, en voeg er vervolgens de opgeloste gelatine bij. Klop de room stijf, roer er de vruchtenmassa door. en laat dat meng seltje staan tot het geleiachtig begint te worden. Ook hier moet u af en toe roeren om te zorgen dat de gelatine niet zakt. Vervolgens giet u deze massa ook in een met slaolie ingesmeerden vorm en laat haar verder opstijven. Bij dit gerecht presenteert u droge biscuits, vanielje wafeltjes of moscovisch gebak. Dan is er: Roorie Griesmeelpudding. Noodig: 100 gr. liefst grove griesmeel. 1 flesch bessensap en zooveel water als er noodig is om daar 1 liter vloeistof van te maken, dus vermoedelijk ongeveer 2 d.L water; 150 gr. suiker en een stukje pijp kaneel of citroenschil. Breng eerst het bessensap met het water en de kaneel of het citroenschilletje langzaam aan de kook, zoodat de smaak goed kan aftrekken. Strooi er dan de dooreen gemengde griesmeel en suiker in, steeds flink roerende en Iaat vervolgens het mengsel zachtjes doorkoken tot de griesmeel gaar is: dat duurt ongeveer 10 minuten. Neem nu de kaneel of het citroenschilletje er uit, doe het mengsel in een met koud water omgespoelden steenen puddingvorm en laat het zoo koud worden. De pudding wordt gepresenteerd met een eveneens koude vanieljesaus. Wilt u den pudding nog een ietsje lekkerder hebben, roer er dan 50 gram gemalen amandelen door. Massa's kinderen drinken graag Fosco. als zij warm zijn geworden van het spelen. Weet u hoe u dat maken moet? Het is doodeenvoudig: laat een stukje vanielje aftrekken in L water: meng 50 gr. cacaopoeder met 250 gr. suiker dooreen, roer dit door het vanielje-water en laat alles dan nog uur doorkoken. Neem de vanielje er uit en giet de fosco over in een schoone flesch. Vul later de glazen voor 1/3 met fosco en schenk er verder koude melk of spuitwater bij Nog een frisch drankje kunt u maken van aardbeien, suiker en melk. Wij kunnen daar geen hoeveelheden voor opgeven, want men past het 't beste af naar smaak! Wasch de aardbeien, bestrooi ze flink met suiker en zet ze zoo een nacht lang op een koele plaats. Wrijf ze den volgenden dag door, een haarzeef. proef of de aldus verkregen purée zoet genoeg is en verdun ze dan onder voortdurend roeren met net Twee avondtoiletten uit liet jaar 1850; de zangeres (links op de teekening) heeft een rose taffetas japon aan, die gegarneerd is met dunne grijze kant en strikjes van rose en grijs fluweel; de avondmantel is van parelgrijs fluweel met een breeden rand hermlijn rondom afgezet; de kant- hoed is ook met rose taffetas en kant opzij gegarneerd. De „begeleidster!" draagt een meer een voud/ge japon van lichtblauwe „faifle" met korenblauw bandfluweel gegarneerd. Luis tert nu naar den klank van het oude klavier en daarbij een nachtegaal geluid en de idylle 1850 is volmaakt! G. V. zooveel melk als noodig is, om er een toch nog flink gebonden drank van te maken. Wilt u dezen drank tot een bijzondere traktatie maken, giet ze dan in smalle, hooge glazen en leg op ieder glas een schepje geslagen room Nog maar een kort poosje en de rabarbertijd is daar! Rabarbergelei maakt u aldus: 500 gram dunne, roode rabarberstelen, 150 gr. suiker, 30 gr. gelatine of 15 gr. agar-agar. Wasch de rabarber. Schil ze niet, doch snijd ze in stukjes. Zet die zonder water op het vuur en laat ze zoo gaar worden; wrijf ze daarna door een haren zeef en vermeng moes en suiker Laat de gelatine oplossen in 2 dX. heet water; giet die oplossing dan bij het rabarbermoés en breng het mengsel over in een met koud water omgespoelden steenen vorm. Zet den pudding op een koele plaats om stijf te worden en presenteer er vanieljesaus of wat geslagen room bij. Ook met karnemelk kunt u een heer lijken pudding maken: 3/4 L. karnemelk, het sap van 3 citroenen, de geraspte schil van 1 citroen, 300 gram suiker en 30 gr. gelatine, half rood, half wit. Laat de gelatine oplossen in ongeveer 1 d.L. kokend water, roer er dan de suiker dooi en het citroensap, benevens de geraspte schil. Als dit mengsel niet meer heet is, moet u het al roerende bij de koude karne melk gieten; blijf er zoo nu en dan in loeren tot de gelatine niet meer wegzakt en giet dan de geleiachtige massa in een met koud water omgespoelden pudding vorm. Bij dezen pudding behoort u een kannetje kookroom te presenteeren, terwijl een eenvoudig plat suikerwafeltje er ook heel goed bij smaakt! ADAMSON's „GELUK" WORDT NIET GEWAARDEERD.. weer geheel nieuwe effecten in liet leven te roepen. Bij de dracht, afgebeeld op onze schets (4) zullen deze kelkvormige mouwen uit stekend staan en ze zijn geheel in over eenstemming met den donkeren rok en hoed. Maar ook wanneer de japon aan de gebloemde zijde gedragen wordt, verlee nen deze „overmouwen" iets vlots en elegants. U moet niet denken, dat met dit genre toilet en met het complet deze „draaibare creaties" ophouden. Bij alles wordt dit idee toegepast. Ook het actueele mantel probleem heeft hierdoor een goede oplos sing gevonden, zoo b.v. kunnen een regenjas en sportmantel uitstekend ge combineerd worden; één kant is dan van een lichten en sportleven Schotschen stof, terwijl de andere kant van een waterdicht materiaal gemaakt is (afb. links in den hoek). Doch ook voor de combinatie van een dun zomer-regenjasje (als het weer plotseling omslaat) met een meer geklee- den middagmantel, is een practische oplossing gevonden. U stelt zich voor een donkere zijden mantel met breede revers en een klokkend voorstuk. Deze wordt gevoerd met een dunne waterproof-zijde en kan dan op warme regendagen hoog gesloten en met een ceintuur, heel goed met den binnenkant, naar buiten gedra gen worden. DE ELEGANTE MIDDAGKLEEDING beperkt zich gelukkig niet meer uitslui tend tot zijden toiletten; juist de laatste maanden brachten ons iets nieuws, dat allerwege met enorm veel bijval ontvan gen werd en nu reeds toonaangevend heet te zijn. Het zijn de nieuwste creaties in de mode der gebreide artikelen die met haar „bouclé-modellen" zoo'n algemeene op gang maakt. „Bouclé" is een slagwoord, dat degenen, die steeds met alles wat de mode betreft op de hoogte zijn, wel niet meer heele maal vreemd in de ooren zal klinken; het gaat tegenwoordig echter om een eigen aardig korrelachtig weefsel, dat belooft veel aftrek te zullen krijgen, nu het be kend is, dat de vrouw van poreuze stoffen houdt. Daarom ook zal „bouclé" dat heel sterk is, een ongekend succes hebben. De vervaardiging van bouclé levert vaak moeilijkheden op, doordat in de machine vaak „strepen" ontstaan, het ergste waar voor de goede ateliers vreezen. Een „streperig" bouclé-model is abso luut niet meer te gebruiken en niet zelden komt het voor dat een exemplaar heele maal overgemaakt moet worden, voordat het er zoo onberispelijk uitziet, dat het in den handel gebracht kan worden Het spreekt vanzelf dat er thans geen sprake meer kan zijn van een goedkoop complet (een dergelijk elegant geheel wordt door iedereen op prijs gesteld) doch het origi neele effect en de waarborg, dat we iets aparts krijgen (ook al door de moeilijke fabricage) zullen een grootere uitgave ruimschoots vergoeden. Met dit alles rekening houdend, wordt bouclé gecombineerd met de nieuwste creaties, die de breimode ons voortoovert; zoo b.v. wordt het verwerkt met de nieuwe „Jersey-kant" die nauwelijks van de vele zijden kantsoorten te onderscheiden is. De beeldigste dingen krijgen we door de combinatie van lichte Jersey-kant met donker bouclé. Vooral de middag-complets vallen door hun elegance zeer in den smaak.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 19