Presidenten van Frankrijk na 1870. Wie zal Doumergue opvolgen? Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Mei 1931 Vijfde Blad No. 21822 alle reden. om. nu de verkiezing i Diesident van de Fransche repu- fcr vervanging van Gaston Doumer- fc. de deur staat, de presidenten. Inu toe aan het hoofd der Fransche V hebben gestaan, de revue te Kseeren. ffieJp is. eventueel niet bedoeld hun md te vertellen, toch meer, zij het jjp 't kort, waar plaatsgebrek ver- Cilvoerig te zijn, een en ander, in L met hun optreden, te releveeren L;5Chiedenls van de derde republiek, urmen, als het ware, het middel ton de gebeurlijkheden van de derde Lt die nu ruim 60 jaar bestaat, (ate republiek door de groote revo- tjiclit. eindigde toen een Napoleon Ejerd En de tweede republiek ein- eveneens, toen een Napoleon als nadat hij eerst president kefsi Lede republiek heeft niet lang gc- rB 1848, toen de Juli-monarchie jrigd en Louis Philip, het geraden lihiten, tot den dag. waarop Na- jtca van koning Louis Napoleon jr'd die reeds lang het verlangen Clsi, de heerschappij over Frank eer het voorbeeld van zijn oom. in _i Ie krijgen, den staatsgreep van Kpr 1852 uitvoerde. I werd keizer, tot hij zich gevangen i den slag van Sedan en de Fran- Msvertegenwoordiging, op 4 Decem- §70. 3 dagen, na de nederlaag der (te troepen bij Sedan, in een storm- i zitting, hem en zijn familie, voor fvervallen verklaarde van den troon ■derde Fransche republiek werd uit je: I voorloopige regeering voor de na- verdediging werd samengesteld tot hieuw constitutloneele vergadering [zou komen. Aan het hoofd van deze regeering stond de bekwame Iiirnrochu. De verschillende takken ït staatsbestuur kwamen in handen V hooiden der republikeinsche partij. Jarre kreeg het ministerie van bui- (jiche zaken. Gambetta: binnen- lefló oorlog. Tegelijkertijd werd de I afgeschaft en het paleis Bourbon lioorloopige regeering had geen ge kke taak Ze moest den oorlog met tand verder afwikkelen, de zware »rwaarden aannemen, den com- lictien opstand onderdrukken en tijd blijven voeren tegen de monar- fa burgerloorlog, welke, zonder tus- aozfn, den oorlog tegen Duitschland Evolgd, na zoovele moreele en mate- Iroinen, was Frankrijk als een man. leen ernstige ziekte ontwaakt, wiens in gevaar was geweest, maar die [nel in krachten toeneemt, r voor te denken aan de reorgani- allerlei gebied, zooals financieele, militaire, moest men eerst weten b naam, dit werk van het herstel (willeden; onder welk regiem en met p chef. jitionale vergadering van 5 Februari 'jor het volk gekozen, was, in wezen, evolutionair; twee derde der gekozen luren anti-republikeinen. (dra zou de op 4 Sept. 1870 uitgeroe- (epubiiek hebben opgehouden te be- wanneer de monarchisten het met eens waren geweest. Zij vielen in [artijen uiteen. i de legitimisten, die de graaf van »rd tot koning Hendrik den vijfden uitroepen, dan de Orleanisten, die traaf van Parijs aan het hoofd der (the regeering wilden zien, terwijl monarchisten den hertog van (Ie tot stadhouder van Frankrijk, in leest der stadhouders in de Vereenig- pincies wilden. En de Bonapartisten igden den keizer weer op den troon. deze verwarring maakte Adolphe s gebruik. [betoogde, dat er om te werken, om wijk weer op te bouwen er een een- poest zijn. En die eenheid kon wor- pkregen door de republiek „omdat", hij zeide, ,.zy, de eenige was, die het minst verdeelde." Thiers was b toe monarchist geweest, had zich hi Juli opstand in 1830 gekeerd tegen ipubliek, maar zag nu de noodzake nd er van in. den 2den Juli 1871 werd de kleine p tot president van Flankrijk geko- de eerste der derde Fransche repu- Thièrs. I staatsgreep en de verheffing van Louis i Napoleon tot keizer der Franschen hadden I toen tot gevolg, dat hij twaalf jaar buiten de politiek bleef. In 1863 liet hij zich een keuze voor het parlement welgevallen, waar hij strijd voerde tegen de verderfe lijke politiek, vooral wat het buitenland betreft, van den keizer. Hij was tegen een oorloge ter wille van Italië in 1859. Na den slag bij Sadowa, ln den strijd tusschen Duitschland en Oostenrijk, wilde hij, dat Frankrijk gewapend ingreep om Duitsch land te verzwakken. In Juli 1870 was hij een der weinige Kamerleden geweest, die zich hadden verzet tegen een oorlog met Duitschland Er was, in die dagen, heel wat zedelijke moed noodig om zich te kan ten tegen het chauvinistische drijven. Men schold hem uit voor verrader en hij boette zijn populariteit ten zeerste in. Hij voor spelde de nederlaag en ze kwam. Hij had reeds in 1855 den val van het keizerrijk aangekondigd en de val kwam. Toen hij tot president was gekozen, trad hij op met een kracht en energie, die vriend en vijand bewonderde. Nauwelijks was de Parijsche opstand, de commune, overwonnen of hij maakte zich op om te zorgen, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk de oorlogsschuld van 5 milliard, als scha deloosstelling opgelegd door Duitschland, betaalde. Het resultaat van zijn werk was geweldig. Door hem was het voor Frank rijk mogelijk reeds op 5 September 1873 de laatste terbijn van de 5 milliard te beta len. Hij had dit gedaan gekregen ondanks den hardnekkigen en gevaarlijken tegen stand van zijn landgenooten en van Bis marck. die door de wijze, waarop Thiers zijn land vrij wilde maken, vreesde, dat deze het op een nieuwen oorlog aanstuur de. Niet lang is Thièrs president geweest. Hij had voortdurend te strijden tegen de monarchisten, die het koningschap wilden herstellen. Op den 24sten Mei 1373 barstte de bom. De kamer nam een motie aan, waarin ze verklaarde geen vertrouwen ln zijn regee ring meer te stellen. Thièrs trad onmid dellijk als president af en dank zij het drijven van den hertog de Broglie, den leider van de meerderheid, werd nu maar schalk Mac Mahon tot president gekozen. Thièrs, de conservatieve monarchist, werd nu de leider der radicale republikeinen. De republikeinen namen geleidelijk in macht toe en zeker zou Thièrs weer pre- sident zijn geworden, had de dood op 3 Sept. 1877 niet een einde gemaakt aan zijn werkzaam leven. Bekend Is van hem, die in zijn leven veel is aangevallen, het woord: I „ik ben een oude parapluie, waarop veel regen is gevallen". Zelfs zijn meest verbit- i terde vijanden moesten toegeven, dat hij nooit eenig materieel voordeel heeft ge zocht. 1 gewonnen zeide eenvouding: „Sans le i drapeau tricolore, l'armee ne marchetait pas." Toen de graaf van Chambord, die zicli reeds in het geheim te Versailles bevond, zag. dat de monarchisten hem niet wenschten te volgen, keerde hij naar de eenzaamheid van Frohsdorf terug Zijn houding had tot gevolg, dat de monarchisten werden verdeeld, dat de conservatieve meerderheid door de verkie zingen van Februari—Maart 1874 een min derheid werd en de republikeinen triom feerden. Had de kamer reeds 19 Nov. 1873 een wet aangenomen, waarbij werd be paald. dat de president voor zeven jaar zou worden gekozen, op die van 30 Jan. 1875 werd met 353 tegen 352 stemmen be paald, dat de regeeringsvorm van Frank rijk republikeinsch zou zijn. Reeds 16 Mei 1874, was de hertog de Broglie door Mac Mahon, toen deze president was geworden, benoemd tot minister-president, afgetre den en Mac Mahon onderteekende de re publikeinsche grondwet van 30 Jan. 20 Febr. 1876 werd een nieuwe Kamer geko zen en de meerderheid was weer republi keinsch Tot nu toe had Mac Mahon het bewijs gegeven, dat hij onder een repu blikeinsche grondwet, best wilde regeeren Maar op 16 Mei 1877 bleek dat de hertog de Broglie hem had bewogen, strijd te voeren tegen zijn eigen minister-president Jules Simon. Deze trad af. De Broglie werd weer minister, maar op denzelfden dag j verklaarde de meerderheid geen vertrou- wen te stellen in het ministerie de Broglie. De zittingen der Kamer werden daarop verdaagd en de Kamer op 18 Juni ontbon- den. Een verwoede verkiezingsstrijd had plaats. Mae Mahon trok zelf het land door De pers werd onderdrukt Het regende vervolgingen wegens beleediglng van den president, maar bij de verkiezingen van 14 October hadden de republikeinen weer I een meerdehheid en nu trad de Broglie af en met hem ging Mac Mahon 20 Jan. I 1879 Hij stierf teruggetrokken ln 1893. To:~rd J 1 - Grew gekozen van Dreyfus, op den 5den Jan. 1895 gede- I gradeerd en naar het Duivelseiland I verbannen. Aan de zijde van hem, die het gevelde vonnis gerechtvaardigd vonden: de officieren, de generaals, de anti semieten. aan den anderen kant, die niet Dreyfus maar Esterhazy als den schuldige aanwees, kolonel Picquart. de voorzitter van den Senaat Scheuerkestner, Clemen- ceau en ten slotte Zola, die zijn brief: „j'accuse" richtte tot Faure. Frankrijk was in twee partijen verdeeld, I waarvan de monarchisten wilden profi- I teeren. Maar 16 Febr. 1899 stierf Felix Faure. op geheimzinnige wijze. Men fluis terde dat een moord was gepleegd en dat mevrouw Steinheil, de minnares van den president, die op den avond van den dood van Faure. in het Paleis de lTSlysee was geweest, er meer van wist. Maar niets werd bewezep. Later zou mevr. Steinheil een andere rol spelen, maar deze rol stond buiten de politiek i'iüèrs was met de eerste de riet iemand die als president was °M als ornament te dienen, het en besturen aan anderen over- Geboren 16 April 1797 was hij leeftijd minister van was dank zij zijn werken benoemd tot lid academie en werd in 1840 Louis Philto. minister van Zaken. Hij was bij de lb dp o Van NaP°leon 3 Dec 1851 er i nsenis van Majan geworpen. we' niet lang gebleven, maar deze Mac Mahon. Mac Mahon, afstammeling van een Ier- sche familie, die met koning Jacobus den Tweede van Engeland in 1689 naar Frank rijk was gevlucht, was soldaat, geen poli ticus. Hij was ln 1808 als zoon van 'n luitenant- generaal geboren, had reeds vroeg een rang ln het leger, werd officier onder Karei X, was na een diensttijd van twin tig jaar in Algiers, op zijn veertigste jaar generaal. Maar bekendheid kreeg hij in den oorlog tegen Rusland en bij de be storming van den Mulakoff-toren. Men herinnert zich zijn gevleugeld woord, toen men hem liet waarschuwen, dat de toren was ondermijnd en elk oogenblik in de lucht kon springen: „J'y suis, j'y reste." In den Italiaanschen veldtocht in 1859 voerde hij het tweede Fransche legercorps aan. Hij won den slag bij Magenta, waar hij, net op tijd, kwam om Napoleon den der den, voor een nederlaag en een gevangen- name te behoeden. Hij werd eenigen tijd na dien slag tot hertog van Magenta be noemd. In den oorlog van 1870 werd hij aan voerder van het eerste Fransche leger corps van het Rijnleger. Hij verloor de slagen bij Weisenburg en bij Worth. Hij werd 1 Sept. bij Sedan gewond en moest het bevel overgeven aan generaal Ducrot. De monarchisten zagen in Mac Mahon een bruikbaar werktuig voor haar plannen om van Frankrijk weer een koninkrijk te maken Daar de plannen van de monar chisten mislukten moet worden toege schreven aan de starheid van den graaf van Chambord. den kroonpretendent. Chambord wilde absoluut vorst zijn, wilde de witte vlag weigerde de tricolore te voeren, symbool van de constitutie. En Mac Mahon, die voor het koningschap was Jules Grevy. Jules Grevy was in 1807 te Mont-sous- Vaudrez in de Fransche Jura geboren; hij was de zoon van een boer: HIJ had voor advocaat te Parijs gestudeerd. In de dagen even voor den Juli-opstand was hij in de hoofdstad aangekomen en had meegedaan aan den opstand. Na zijn studies ging hij naar zijn vaderstad terug, werd na de re volutie van 1848 gekozen tot lid van het parlement, was. evenals zijn voorganger Thièrs, in de gevangenis geworpen bij den staatsgreep van Napoleon en werd na zijn vrijlating lid van de Parijsche balie. In 1868 werd hij opnieuw tot lid van de Fransche Kamer gekozen. Zijn koele, weloverwogen kalmte, zijn knappe, zakelijke, droge en soms geestige weisprekendheid, zijn juridische scherpzin nigheid hadden hem weldra ais advocaat een eerste Diaats bezorgd. ..Zeer gesloten, koud. op een afstand, I bleef hij altijd uit het gewoel van den strijd, minder uit antipathie dan wel uit voorzichtigheid Hij wilde zich niet wagen in den strijd, bang klappen op te loopen." Aldus teekende hem een Fransche ge schiedschrijver. Initiatief had hij niet. een krachtig optreden was van hem niet te verwachten Hij wachtte rustig af tot zijn tijd kwam. Hij werd 30 Jan. 1879 tot presi dent. gekozen. Toen hij den leeftijd van I 72 jaar had bereikt. Grevy, meer ornament dan regeerder, was een zeer eenvoudig man. die zijn ministers liet regeeren en rustig aan het bewind bleef als zijn minis ters ten veil werden gebracht. Hij zag er velen vallen. Het ministerie Ferry, het ministerie Gambetta. In zijn regeerings- periode zien wij de uitbreiding van de koloniale macht van Frankrijk. Tunis werd bezet April 1881 Augustus 1883 werd het Fransche protectoraat over Tonkin en Annam afgekondigd. Februari 1885 neemt men de Fransche Congo in bezit. Hij is zulk een voorbeeldig president, dat hij in December 1885 opnieuw voor zeven jaar wordt gekozen. In 1886 werd Boulanger minister van oorlog. Maar daar had Grevy geen last van. Meer van zijn familie. Zijn eenige dochter Alice was met den afgevaardigde Daniel Wilson, een eerzuchtig man, ge huwd. Het echtpaar woonde in het Palais de l'Elysée, omdat de vader niet van zijn kind wilde scheiden. Wilson, die ,,la petite France" had opgericht, een blad, waarmee hij Gambetta bestreed, begon dank zij zijn positie, handel te drijven in eereteekens. met den steun van de generaals Caffarelli en D'Andlau. Zoo werd o.m. bekend, dat een groothandelaar te Havre 100.000 francs aan Wilson had gegeven, tot steun van zijn blad, waardoor de koopman het Legioen van Eer had gekregen. Het slot was een groot schandaal en groote veront waardiging en Grevy de brave man. zag zich genoodzaakt tegen wil en dank zijn presidentschap neer te leggen Dat was 2 December 1887 Sadi Carnot. kleinzoon van generaal Carnot. die tijdens de Fransche revolutie het leger organiseerde, werd zijn opvolger. Sadi Carnot. Sadi Carnot was een braaf man. Hij was ingenieur, afgevaardigde voor de Cöte d'Or. was minister van Publieke Werken en van Financien geweest, toen hij werd gekozen. Van hem kon worden ge tuigd, dat hij rustig consciëntieus, ijverig zijn hooge functie vervulde. Maar onder zijn bestuur bleef liet ln Frankrijk alles behalve rustig. Generaal Boulanger had als minister van Oorlog zoodanige popula riteit verworven, dat hij dacht het voor beeld van Napoleon te volgen, die van soldaat Keizer van Frankrijk werd. Achter hem stonden de royalisten en al de vijan den van de republiek. Jan. 1889 was hij met groote meerderheid hij had 240000 stemmen op zich vereenigd tot Afge vaardigde van Parijs gekozen. Op den dag van den verkiezingsstrijd, geeerd door mannen als Rochefort. Thiebaud, Dillon en Naquet scheen het, dat Boulanger zich had meester kunnen maken van de regeering. maar hij aarzelde, omdat hij nog geen meerderheid in het Parlement had. Hij wilde wachten tot de algemeene verkie zingen hem een meerderheid zouden bezor gen. Die aarzeling werd hem noodlottig. De Rggeering greep in en hij vluchtte naar Brussel. Twee jaar later in 1891 schoot hij zich dood, op het graf van de vrouw, die hij had lief gehad. Maar niet alleen het Boulangisme verontrustte de regeering van Carnot. ook het Panamaschandaal, waar door menige republikeinsche grootheid ten val werd gebracht. Daarbij kwam een op leving van het anti-socialisme. onder lei ding van den beruchten Drumont en van het anarchisme, van -het anarchisme van de daad Zoo wierp 9 December 1892 Vail- iant een bom ln de Fransche Kamer. En op den 24sten Juli 1894 werd de president zelf door den Italiaanschen anarchist Cascrio te Lyon gedood. Onder de regeerine van Carnot valt nog te vermelden de Wereldtentoonstelling in 1889. ter viering van het eeuwfeest der revolutie. Nog zien wij te Parijs een merkteeken of liever de clou van deze exoositie. Iets verheffends boven deze wereldstad, den Elfeitoren. Cashnir Périer. Casimir Périer, de kleinzoon van den bekenden minister onderkoning Louis Philip werd zijn opvolger. Maar reeds na zes maanden legde hij zijn functie neer. De oorzaak van dit spoedig aftreden Jan 1895 is eigenlijk nooit bekend ge worden. al werd ook vermoed, dat Casimir Périer, die den Joodschen kapitein Dreyfus had zien veroordeelen, tot de slotsom was gekomen, dat deze onschuldig was en hij, als hoofd van den staat, niet mede de verantwoordelijkheid wilde dragen. Mis schien verwachtte hij nu reeds een strijd om de Dreyfus-affaire. welke ook weldra zou komen Emilc I.oubet. Emile Loubet werd vijl dagen na den dood van Faure tot president gekozen. Mélene, candldaat der gematigde partijen, had het tegen hem afgelegd De nationa listen waren razend en begonnen een hevige campagne. Op den dag van de begrafenis van Faure poogde de dichter Paul Déroulède generaal Roger te bewegen het Elysee te bezetten en Loubet te ver- j jagen, maar de generaal weigerde en Déroulède verliet onvrijwillig het land. De i spanning door de Dreyfus-affaire bleef, j maar 4 Jan. 1899 vernietigde het Hof van j Cassatie het vonnis, waarbij Dreyfus was I veroordeeld. Hevige betoogingen der anti- Dreyfusards waren hiervan het gevolg, zelfs de president werd beleedigd en mis handeld bij een wedren (5 Juni 18891 door baron Christiani, Kapitein Dreyfus werd opnieuw door het militaire gerechtshof te Rennes veroordeeld, maar de regeering schonk hem gratie. En nu begon een nieuwe affaire: de veldtocht tegen de kloosterordes in Frankrijk. Minister-Presi dent was toen Waldeck-Rousseau. Na een hevigen strijd in het Parlement werd in 1901 de wet aangenomen, waarbij feitelijk niet erkende congregaties in Frankrijk werden vernietigd. Na de verkiezingen van 1902. waarbij de linkerzijde weer ln leden tal was toegenomen, legde Waldeck Rous seau, verklarende moe van den strijd te I zijn. zijn functie neer en Combes werd zijn opvolger. Combes, grijsaard van zeventig jaar, strijder, wraakzuchtig, hater van den katholieken godsdienst, voerde met al te strenge hand de wetten tegen de geestelijke ordes uit. Hij oud- seminarist, schrijver van een proefschrift over den Heiligen Thomas van Aquino, vervolgde met zulk een kracht de niet- erkende congregaties, dat er onlusten in Bretagne ontstonden. Het conflict met den Paus was er. Na den dood van Leo den dertiende protesteerde zijn opvolger Pius de tiende, bij een bezoek van president Loubet aan het hof te Rome, tijdens dit bezoek, het eerste in de hoofdstad des Pausen, door het hoofd van een grooten katholieken staat als Frankrijk. Dit protest had tot gevolg, dat Frankrijk de relatie met het Vaticaan afbrak De Fransche gezant bij den Paus werd teruggeroepen en de nuntius te Parijs werd .verzocht heen te gaan. Toen kwam het voorstel tot scheiding van kerk en staat. In de parle mentaire commissie, belast met het onder zoek van dit wetsontwerp, werd een nieuw gekozen socialist, Aristide Briand, gekozen. Loubet, die herhaaldelijk minister was ge weest voor hij tot president der republiek werd gekozen, was ook al beschuldigd tot de Panamisten te hebben gehoord. Hii was I een bescheiden zeer voorzichtig man, die boven de partijen bleef staan en daarom de eerste president was, die zijn zeven jaar uitdiende. Na Loubet kwam Fallières. RECLAME. Felix Faure De leerlooier van Havre, evenals Casimir Périer behoorende tot de gematigde partij, werd nu president. Hij was een rustig politiek man, zonder veel gezag, die zich niet wilde laten gelden. Onder zijn bestuur begon de hevige strijd om de veroordeeling Fallières. Fallières was president van den Senaat, toen hij 17 Jan. 1906 tot president dei- republiek werd gekozen. Hij verwierf 449 stemmen tegen 371 op Doumer. die de candldaat was van de rechtsche partijen. Men heeft Fallières niet onaardig, een andere Loubet genoemd, misschien meer intellectueelerkrachtiger dan zijn voor ganger, levendiger, maar onpartijdig en trouw aan de wetten van zijn land. Kort na zijn optreden als President had den de algemeene verkiezingen voor het parlement plaats. Ze brachten een over winning der radicalen en voor de eerste maal wordt George Clemenceau. na zijn val. door het Panamaschandaal, geroepen een ministerie te vormen. Hij. die zoo menig ministerie ten val had gebracht, accepteerde de uitnoodiging van Fallières. En nu zien wij ook meer de opkomst van het socialisme in Frankrijk. Millerand had reeds, in 1900, een portefeuille van het

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17