72st£ Jaargang WOENSDAG 6 MEI 1931 No. 21819 I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. iLEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Iets per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Vr aeentsctiappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle uf .p advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën fciultend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. feen maximum aantal woorden van 30 lasso volgens postreent Voor eventueele opzending van Wn 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:l Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -I- portokosten. TE. GENOOTSCHAP VOOR KINDER- testellings- en vacantee- KOLONIES. Lversadering van de afd. Leiden. iddag heeft de Leidsche afdee- nn bovengenoemde vereeniging in ia lokaliteiten van de kinderkliniek tel Nieuw Academisch Ziekenhuis jaarlijksche algemeene vergadering jden, waarin de jaarverslagen onver re! werden goedgekeurd. Aan dat van ■cretaresse, zuster van Ingen Schenau [ét volgende ontleend: uitzending van zwakke schoolkinde naar bosch en zee was geiijk aan die vorige jaren. Dr. M. D. Horst, Direc- v. d. Gem. Gen. Dienst onderzocht de kinderen welke op de lijst ston- Hoewel zij eigenlijk allen in aan- ng kwamen voor uitzending, moesten h achter blijven omdat de kas het •t toeliet. Toch bleek op het eind van jaar, dat er nog f. 300 aan verplt gelden betaald moest worden. Dus lijk werden nog te veel kinderen ge il Wel is het heel jammer een nieuw jlegingsjaar in te gaan met schuld, i! dat beteekent ook dat er in 1931 niet nde kinderen worden uitgezonden er nog eenige giften komen, zijn 36 kinderen uitgezonden mei verpleegdagen. 25 kinderen 'werden ileegd in het „Rivierhuis" de Steeg, het „Noorderhuis" te Hoogeveen en Egmond aan Zee, in huize „Kerdijk.' resultaten der uitzending zijn heel te noemen, de kinderen kwamen in Icht aan en zagen er fleurig en opge- uit. dames-bestuursleden zorgden voor halen en brengen der kinderen, voor itrusting, die de kinderen moeten voor de verzending der bagage, im voor alles wat noodig blijkt te om de kinderen te laten verplegen in :oloniehuizen. Vlaggetjesdag bracht helaas niet '1 op, het was ook wel een ongeluk- lag, de regen viel bij stroomen neer. kig klaarde het weer 's middags wai inodat de straatcollecte nog meeviel, t zij de welwillende medewerking van Politlemuziekgezelschap, dat onder ng van den heer Bolderdijk een mu le rondgang maakte door de stad tere ieve van onze vereeniging. Na telling k er nog f. 260 gecollecteerd te zijn. )k een verloting ter herdenking van 25-jarig bestaan der afdeeling Leiden :ht f. 91.90 op. lel 25-jarig bestaan der afdeeling werd dacht door een filmavond in het Ino-theater. hierdoor in staat gesteld t een stadgenoote mevr. Kamerlingh ics, die zelf jaren in het bestuur heeft iten en nog altijd heel veel voor de leruitzenaing voelt, algemeene ledenvergadering werd in afgeloopen jaar ook te Leiden ge lden onder Voorzitterschap van Dr. A. lucking—Kool. in daarop volgenden dag werd een be- aan de Buitenschool en aan het Zee- rttlum te Katwijk aan Zee met auto» rillend afgestaan door Leidsche inge- men. terwijl tegelijkertijd de tocht langs in bloei staande bloemen- len. Ut het verslag van den penningmeester, van der Eist blijkt, dat het aantal :n op 31 December 1930 was 136. De flijksche bijdrage van leden bedroeg 153.30, die van ouders en giften f. 550.60, gemeente subsidie f. 600. Van vereeni- Igen en nog enkele particuliere giften fd f. 571.50 ontvangen. Aan verplegings- llen. reis. vracht, porti advertenties, ikwerk enz. werd betaald f. 2322.15. tl het bestuut kwam in het afgeloopen J geen verandering. Nu reeds weer een f|i|vw venHegingsjaar is begonnen, is er |Md Februari reeds een aantal kinderen Effr buiten gezonden voor de winterver- ■gmg Het bestuur hoopt nog heel wat T'® te laten volgen, wanneer het [■nek aan geld maar niet zoo nijpend «asDaarom Is er besloten a.s. Zaterdag weer zooals ieder jaar gebeurt, een jggetjesdag te houden. Het is te hopen, allen, die iets voelen voor het zwakke ie ook om hunnentwil een kleine gave |kn offeren. 1 de Pjaats van prof. dr. E. Gorter, die [voorzitter aftrad, werd benoemd dr. J. Vr''' a's bestuurslid mevr. Verhey na „jjj,oem werd aangewezen. Hier- oigde sluiting der vergadering. PROF. MR. H. A. IDEMA. De opvolger van prof. André de la Portc. Mr. Hyltje Albertus Idema te Voorburg, benoemd tot hoogleeraar in het Nederl.- Indisch strafrecht, en de Ned.-Indische strafvordering aan de Leidsche universi teit als opvolger van prof. mr. G. André de la Potre, werd 9 December 1891 te Sneek geboren. Hij bezocht de lagere school en het gymnasium aldaar en werd in 1909 aan de Leidsche universiteit als student in de rechten ingeschreven. Na een jaar later zijn candidaatsexamen te hebben ge daan, zette hij zijn studie aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam voort, waar hij in 1913 op stellingen tot doctor in de rechtsgeleerdheid werd bevorderd. In 1914 deed hij aan de Leidsche universiteit het aanvullend doctoraal examen Indisch recht, waarna hij naar Indië vertrok als rechterlijk ambtenaar. Na aldaar in verschillende rangen werk zaam te zijn geweest, ging hij in 1922 met verlof naar Nederland, om vandaar in 1924 naar Indië terug te keeren. Gedurende zijn verlof verscheen van zijn hand het werk: Parlementaire geschiedenis van Ned. Indië van 1891 tot 1918. Hij werd na zijn eerste verlof subst.- officier van justitie te Batavia, tevens be last met de militaire auditie, was korten tijd werkzaam op de Algemeene Secretarie te Buitenzorg en werd in 1926 verbonden aan het Provinciaal Bestuur van West- Java. als administrateur ter secretarie te Batavia, als hoedanig hij werkzaam is gebleven tot het eind van 1930 Gedurende het academiejaar 1930—'31 geeft de heer Idema te Leiden een practi cum voor Indisch staatsrecht aan voor Indië studeerenden. De nieuwe hoogleeraar blijft voorloopig te Voorburg wonen. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Dc Candidatenlijst der Chr. Hist. Dnie. Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen zal door de Chr. Hist. Unie de navolgende candidatenlijst worden ingeleverd. 1. J. B. Meynen; 2. Jac. Wilbrink; 3. J. Splinter Gzn.; 4. M. H. de Reede; 5. A. van Rosmalen; 6. J. A. van der Reyden; 7. D. M. Kuivenhoven; 8. G. Lekkerkerker; 9. Pb. P Deumer; 10. P. J. van Hoeken Jr.; 11. A. Buis: 12. R. Visser; 13. P. J. Fon tein: 14. H. Gijsman Jr.; 15. J. J. Zitman. BILDERDIJK-HERDENKING. De Bilderdijk-herdenking morgenavond in het Groot Auditorium alhier zal namens de legatie van de Unie van Zuid-Afrika wegens verhindering van den gezant wor den bijgewoond door de heeren J. R. Jor- daan en J. E. W. Schumann en namens de Mij. van Letterkunde door den voor zitter prof. Krom, en vijf andere bestuurs leden. academische examens. TBdtS'a^ti v°or het candidaatsexamen ■tirim, en 'etterkunde mej. C. L. Hoog K. voor het candidaats-examen Tw d Jatuurkunde, letter E. de heer Li' v„ hmer Leiden ivoor het docto- M e."" re6htsgeleerdheid de dames; w, Eggink (Rotterdam), A. Boese Ncni en de heer A' F' Kamp HP°j°n}iscl1 candidaats-examen Indo le ie heer d. c. Hilarius (Leiden). VER. VAN DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. De sluiting van het seizoen 1930'31. Tot besluit van de lezingenreeks, gehou den in het seizoen 19301931, heelt gister avond de' heer W. J. M. Liernur, uit 's-Gra- venhage, een causerie gehouden over het bekende tooneelstuk ,,De Violiers" van wijlen W. M. Schiirman. Liet bij vorige vergaderingen de belangstelling wel eens iets te wenschen over, het uitzicht op een intiemen feestavond, had vele leden met echtgenooten en huisgenooten naar „Zomerzorg" gelokt. Na een kort openingswoord van den voorzitter, mr. A. J. Romijn. was het woord aan den heer Liernur. Deze gaf allereerst een korte levensbe schrijving van den in 1915 op 39-jarigen leeftijd te vroeg overleden auteur. Geboren te Rotterdam bracht W. M. Schürman eerst eenige jaren door in de zaak van zijn vader om vervolgens naar Amerika te ver trekken. Aan zijn Amerikaanschen tijd herinneren zijn in den bundel „Sterren en Strepen" verzamelde schetsen. In zijn bekenden roman „De Berkelmans", welke hierna het licht zag, werd voor het eerst een behoorlijke plaats aan den midden stand in de Nederlandsche litteratuur ingeruimd. Zijn eerste tooneelstuk „Padde stoelen", dat in 1906 verscheen, werd met buitengewoon succes opgevoerd, hoewel de litteraire waarde boven die van het too neelstuk uitgaat. Vervolgens verschenen van hem de tooneelstukken „Dubbele Levens" dat eenigszins aan Ibsen herin nert en „De Man van 40 jaren". Zijn meesterwerk was en is echter „De Violiers" dat met enorm succes werd opgevoerd. In den loop der jaren is het stuk helaas meer en meer van het beroeps- naar het dilet- tantentooneel overgegaan, hetgeen te be treuren is, daar het stuk van dilettanten te veel vergt en zeer zeker ook in dezen tijd noc spannend genoeg is om door het beroepstooneel te worden opgevoerd. Is het vroege verscheiden van den veel- belovenden litterator als zoodanig reeds te betreuren, temeer is dit het geval, daar met hem ook een overtuigend propagan dist voor den middenstand verloren ging. Vervolgens declameerde snr. eenige treffende fragmenten uit dit in een Joodseh milieu soelende stuk, De scheme teekening van Mark Violier, de hoofd persoon. zijn zuster Rosalie en ziin moeder kwam hierdoor zeer goed tot uiting. Met groote aandacht werden de interes sante uiteenzettnig en treffende decla matie door de aanwezigen beluisterd cn een warm aoolaus dankte den heer Liernur voor ziin causeroe. Tot slot bleef men onder leiding van den voorzitter der feestcommissie, den heer W Brouwer, nog 'oneen tn'd gezeil'g brem De jaszhand „Aufeenast" zorgde voor de dansmuziek en als cabaret-gezelschap voor de nnodige afwisseling. Zeer zeker een waardig slot van een goed geslaagd seizoen! OPENING BAZAR MAREKERK-KLOK. Veel belangstelling voor een mooi doel! Onder groote belangstelling vond gis teravond in een der zalen van het Nuts- gebouw de officieele opening plaats van den Bazar ten bate van de Klok Marekerk. Aanwezig waren o a. de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en mevrouw, diverse predikanten der Ned. Herv. Kerk, voorts de dames van het Bazar-Comité, waarvan wij speciaal willen noemen mevr. SpaargarenVan Pijpen, de ziel der voor bereiding, aan wie het in de eerste plaats te danken valt dat ook deze Bazar weer in elk opzicht voortreffelijk in orde is gekomen. Maar daarover straks meer! De bijeenkomst werd geopend door ds. Punselie, die den heer en mevrouw v. d. Sande Bakhuyzen een hartelijk welkom toeriep, alsmede aan de leden van het Damescomité. De bazars, aldus spr.. hebben zoo langzamerhand een eigen stempel gedrukt op de Marekerk-actie: zij zijn een uitlaaiing van die wondere vitaliteit, welke zich heeft ontplooid na een ont waken uit 'n langen sluimer. De gemeente spreekt van ónze kerk. draagt een gevoel van medeverantwoordelijkheid en het werk getuigt van een groote liefde, van durf om aan te pakken en heeft reeds wondermooie resultaten opgeleverd. Groote belangstelling is er steeds geweest voor de diverse acties spreker herinnert aan die voor de verlichtingen en huldigt mevrouw Spaargaren als het drijfwiel daarvan. Zij belastte zich nu weer met de organisatie van dezen nieuwen bazar, waarvan de plannen eerst uiterst be scheiden waren Men sprak van thee middagen, maar daaruit ontwikkelde zich een complete bazar Voor dit doel bestaat ook van buiten de gemeente groote be langstelling: menige blik is gericht op den toren der Marekerk en deze moet getoond worden in hoogste volkomenheid! Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die deelgenomen hebben aan de voorbe reiding van den bazar, in het bijzonder aan de leden der Jongemannenver. Leven daal. aan den heer Wilbrink en diverse firma's. Hij hoopte, dat ook deze bazar weer zou mogen slagen, niet zoozeer om het financieele resultaat, maar vooral omdat de kwestie van de kerk in dezen tijd van geweldig belang is. Deze tijd roept naar de kerk, de mensch van het heden zoekt naar een plek, die rust ver schaft en de kerk wordt door dezen bazar in het middelpunt geplaatst. De kerk moge er aanlokkelijker door worden, zij moge er meer in het centrum der belangstelling door komen. Nadat ds. Punselie in gebed wa3 voorgegaan, gaf hij het woord aan den burgemeester, die uit naam van het gemeentebestuur dank bracht voor het ondernomen werk. dat, naar hij hoopte, bekroond zal worden met het succes, dat het verdient. Spr. is daaromtrent niet in twijfel, want de ziel is mevr. Spaargaren, die reeds voor de 10de maal verklaard heeft, dat zij voor het laatst zich met de voorbereiding belast. De burgemeester hoopt echter, dat zij deze belofte weer even trouw zal breken! Spr. vraagt zich af. hoe het komt. dat er weer zulk een opgewekt leven in de kerk valt te speuren. Het antwoord ligt z.i. in het constateeren van het feit, dat men in deze roerige en woelige tijden behoefte gevoelt om de plechtankers van de maatschappij in eere en in stand te houden. Die geest was en is nog steeds vaardig: men verlangt er naar de kerk weer te maken tot het middelpunt en haar, voor zoover noodig, in de oude glorie te herstellen. De klokken worden in onze stad noode gemist, maar haar geluid zal ons spoedig aangenaam In de ooren klinken. Wij zijn hier bijeengekomen in een spelonkachtig lokaal, doch dit is zeker geschied om het contrast des te duidelijker te laten uitkomen, wanneer wij ons straks naar de bazarzaal begeven! Spr. bracht dank aan mevr. Spaargaren en haar trouwe helpsters en sprak nogmaals de hoop uit op het grootst mogelijke succes! Op verzoek van ds. Punselie werd hierop door de talrijke aanwezigen tot de be zichtiging van den bazar overgegaan, die reeds dadelijk de algemeene bewondering trok. In feestelijke, vroolijke kleuren is de verlichting gehouden, op eenigszins moderne wijze geschiedde de decoratie wij denken aan de sobere, doch fraai ge- xtyleerde lichtzuil bij de entrée, met het hartelijke „Welkom" de lampions, de sarongs, de palmen en bloemen' alles is zóó smakelijk opgesteld, dat men waarlijk onder den indruk komt over de wijze, waarop de Nutszaal in een sprookjes achtig geheel werd omgetooverd. De diverse „stands" bieden een enorme hoe veelheid van zeer nuttige artikelen: er is voor een ieder een ruime keuze. Er werd werkelijk hard gewerkt en het resultaat van de groote liefde voor het lofwaardige doei ligt daar uitgespreid in den vorm van artistieke kussens, kleedjes, lampekappen, tea-cosy's, wollen goederen etc. Daarnaast een menigte huishoudelijke artikelen; men kan er te kust en te keur terecht. Het lijkt we! alsof iedere bazar zorgvuldiger wordt afgewerkt en alsof geen moeite voor mevr. Spaargaren en haar dames te veel is, om een bazar tot In de perfectie voor te bereiden. Wij spreken dan ook voor dezen arbeid onze grootste lof uit! Natuurlijk zijn er weer vele attrac ties, waarvan onmiddellijk een druk ge bruik gemaakt werd. Wij houden er ons van overtuigd, dat door niemand een be zoek aan den bazar der Marekerk betreurd zal worden: niet slechts zal de weten schap, daardoor een prachtig doel te steunen, den bezoeker dankbaar stemmen, maar daarnaast kan men zich verheugen over de mogelijkheid hier artikelen te koopen, die werkelijk zonder onderscheid dc moeite waard zijn. Wij bevelen dan ook een bezoek van harte aan' Hedenavond is de bazar gesloten, doch morgen en overmorgen worden de bezoe kers weer in drommen verwacht! Het groote bezoek van den eersten avond zal ongetwijfeld op de volgende dagen over troffen worden: het gunstige oordeel, dat ieder bezoeker zeker verkregen heeft en verder zal uitdragen, staat daar borg voor! Het goede strijkje en de fraaie thee- en koffieschenkerij van v. Nelle zullen zeker mede velen naar de Nutszaal lokken! Dat men naar krachten het schoone doel bevordere, Is onze oprechte wensch! SCHOOLZWEMMEN IN LEIDEN INGEVOERD? Binnenkort wordt een proef genomen. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, zal binnenkort hier ter stede een proef worden genomen met schoolzwem men. Deze proef zal worden toegepast met de leerlingen der Centrale School voor het zevende leerjaar en in beide zweminrich tingen worden gehouden. Tevoren zullen i de kinderen door den gymnastiekonder- wijzer worden onderricht in het droog- zwemmen. Slaagt deze proef, dan zal ook voor de andere scholen voor L. O. het schoolzwem men. dat natuurlijk vrijwillig is en niet verplichtend, worden ingevoerd. ARBEIDERS-ZANGVEREENIGING „DE STEM DES VOLKS". De Arbeiders-Zangvereen. „De Stem" des Volks" hield dezer dagen een leden vergadering, ter bespreking van het op richten van een mannenkoor. Uit de mededeelingen bleek, dat „De Stem des Volks" dermate gegroeid is, dat het ledental, dat momenteel de 100 ruim schoots gepasseerd is, binnen afzienbaren tijd 150 leden zal bedragen. Van verschillende zijden werd aange drongen op het oprichten van een Man nenkoor. omdat vele personen welke de Slem des Volks sympathiek gezind zijn, zich gaarne zouden aansluiten bij een zoodanige afdeeling. Volgens het bestuur zou deze poging eerst kans van slagen hebben, wanneer de leiding zou berusten in handen van een dirigent, die alleszins voor deze taak berekend zou zijn Het is het bestuur mogen gelukken den bekenden Nederlandschen Koordirigent en Componist, den heer Otto W. de Nobel bereid te vinden de leiding van dit man nenkoor op zich te nemen, wanneer ten minste 60 leden zich bereid verklaarden, ervan deel uit te maken. Aan de hand van deze mededeeling werd uit de ledenvergadering een voorbe reidingscommissie gekozen, welke dezer dagen door middel van een advertentie in dit blad nadere mededeeling zal doen. Deze commissie bestaat uit de heeren J. G. v. d. Zeeuw, J. ten Haken. J. Vrede- veldt. W. Stormer, en J. Eikerbout. TOONEELVEREEN. „SHYLOCK" In de groote zaal van „Zomerlust" hield bovengenoemde vereeniging gisteren een welgeslaagden cabaretavond. Na een wel komstwoord van den voorzitter werden twee tooneelstukjes opgevoerd „De aard schok' en „Arme Rijken", welke vlot werden gespeeld en veel applaus der vrij talrijke aanwezigen oogstten. De regie be rustte bij den heer Dabroek in goede handen evenals het kapwerk bij den heer Hoppezak. Ter afwisseling werden eenige accordeon- en zangnummers gegeven. Het geheel was een aardige avond, welke met een dansje werd besloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Kema's Custard Fabriek, Rijnkade 6, Alphen a. d. Rijn. Eigenaresse. Wed. T HazebroekSpruyt, Alphen a. d. Rijn. EEN HUNEBED IN EMMEN. De Leidsche archaeoloog, dr. H. C. Bursch. die in de omgeving van Emmen opgravingen doet, vond in een omvang rijken grafheuvel een hunebed, dat van alle tot dusverre gevonden steengraven afwijkt door zijn geringe grootte. De merkwaardige vondst is afgestaan aan het gemeentebestuur en het hunebed overge bracht naar het centrum van het dorp en weder, nauwkeurig zooals het ontdekt werd, opgebouwd in den tuin van het gemeentehuis Voor het om de hunebedden in de omgeving drukbezochte Emmen is het bezit van een dergelijk monument der oudheid in het centrum der plaats, een waardevolle attractie. BINNENLAND. De wijziging van de wet op het notaris ambt. (Binnenland, 2e Blad). Een overzicht der Noordzeevisscherij gedurende de afgeloopen vier maanden. (Binnenland, 2e Blad). Geen nieuws omtrent den moord op het Rokin te Amsterdam. (Gemengd, 3e Blad). Een aanhouding in verband met de Culemborgsche moordzaak. (Gemengd 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Heden is de koloniale tentoonstelling te Parijs geopend. (4e Blad). De conferentie der Kleine Entente is gesloten. (Buitenl. le Blad). Rede van den Pruisischen premier Braun in den Landdag. (Buitenl. le Blad). Een verklaring van ex-koning Alfonso van Spanje. (Buitenl. le Blad). tooneelclubs v.v.s.l. en l.s.c. Diversion, tooneelspel in 3 bedrijven van John. van Druten. De tooneelclubs van V.V.S.L. en L.S.C. hebben gisteravond in een goed bezetten schouwburg een opvoering gegeven van „Diversion" van den auteur van „Young Woodley" hier destijds door het gezelr schap van Cor Ruys gebracht. Dit stuk, dateerend uit 1928, en in Engeland met succes gespeeld, ls zeer eenvoudig van opzet, doch logisch van bouw en weet door een goede dialoog de aandacht ge spannen te houden, al is het gegeven dan op zichzelt simplistisch. Een jong student in de rechten leert in Italië een bekende tooneelster kennen, wordt op haar ver liefd en kan zich niet meer onttrekken aan de ban, die zij over hem heeft weten te spreiden omdat er daar in Italië voor haar geen ander slachtoffer was. Trots waarschuwingen van ouderen broer en vader, blijft de student onder haar beko ring; zelfs ervaring omtrent haar leven geneest hem niet! Ook een door hem in een opwelling van gevoel van eigenwaarde geforceerde breuk is slechts tijdelijk. Hij kan de scheiding niet dragen en als hij, voor zijn examen gezakt, opnieuw haar bezoekt, en hem blijkt, dat zij een ander, een bokser, wil schenken, wat zij hem weigert, worgt hij haar in een aanval van woede Waar er aanwijzingen tegen hem te over zijn begrijpt hij de doodstraf niet te kunnen ontgaan en als redmiddel weet hij van zijn vader te krijgen een dosis snel en onfeilbaar werkend vergif. Hij gaat zijn daad bekennen om dan toevlucht te zoe ken in het vergif Men ziet, 'n somber relaas van 's levens zelfkant, dat echter, gelijk gezegd, door Van Druten met groote logica steen voor steen is opgebouwd en omhuld in een pak kende dialoog. Het was voor beide tooneelclubs een zware opgave en geheel geslaagd zouden wij de opvoering niet durven noemen, al was merkbaar, dat men vol toewijding en overgave zich heeft gegeven aan dit too neelspel, waarvoor door de heeren J. L. van Blom en W. S. A. Colenbrander bij zonder geslaagde decors waren ontworpen, die het uitnemend deden en het. aparte applausje bij den aanvang van het 2e be drijf zeker verdienden. Doch, al is er dan geen sprake van een volledig succes, toch is de opvoering geen mislukking gewor den en voor de kennismaking met dit voor ons land nieuwe Engelsche stuk, zijn wij dankbaar gestemd. Na een ietwat zwakken inzet de spelers waren slecht verstaanbaar bovendien heeft men toch een voldoende hoogte weten te bereiken om tenminste het tooneelwerk te bewa ren voor een failure en dat is reeds veel! Van de executanten beviel ons nog het best de student Wvn van den heer W. M. Gunning die, al bleek hij niet geheel op gewassen tegen de dramatische hoofdmo menten, niettemin in houding en gebaar een goed aanpassingsvermogen toonde in zijn rol en zoodoende deze hoofdfiguur nog relief wist te geven. Ook de actrice van mej. J. B Adam. had in menig opzicht veel goeds al was ook voor haar de taak deze figuur ten voeten uit te tyoeeren. te zwaar Beiden droegen de vertolking. Van de overigen is alleen de vader nog van beteekenis. De heer F. H. Westerman od leeftijd hetgeen voor dilettanten, voor al op zoo'n leeftijd, altijd eigenaardige be- bezweek onder de uitbeelding van een man zwaren meebrengt. De overige figuren, alle bijrollen, sloten zich meer of minder goed getypeerd naar beste kunnen aan. Aan applaus heeft het niet ontbroken en enkele gezegden uit de studentenwereld zorgden at en toe in dezen krine van toe schouwers die deze natuurlijk bijzonder konden waardeeren, voor een luid gelach. Aan het slot werden enkele kransen op gedragen en werden de dames-executan ten in de bloemetjes gezet.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1