Voor eens en altijd: Cl blijft er bij a 100 HEERENBAAI VADERLANOSGHE BANK 6°/o DE GEZONKEN SCHAT. H - 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Mei 1931 Derde Blad No. 21816 SI Buitenl. Weekoverzicht. De zucfite at geurtye rooktabak f VAN GESCHILDERDE NAAR WERKELIJKE VULGARITEIT KUNST EN LETTEREN. FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. FEUILLETON. I er nog aan twijfel in me was. werd I die laatste uitbarsting te niet ge- 1aar 'k wilde extra-zeker van mijn 11® Ilc moest wanneer het noodig I 'algen" de an(*ere PartÜ kunnen over- I ijm?laai.r 8esteld, dat het wrak van die behalve schedels, ook een schat be- I ui. ze' ik- ..Zou u dien dan niet met I een reisje door europa. Aa vlootbesprekingen iinaal op H. nunt zijn aangeland en de »«ue der Duitsch-Oostenrijksche tol- #sUnog in hetzelfde stadium van af- —,hten verkeert, zullen wij heden eens *- em rondgang maken door diverse mentor belichting der vele en groote Eliikheden, waann vele rijken in en en Europa zich bevinden. Duitschland staat het kabinet Bru- "mi dezelfde moeüijkheden als een 'en tiid geleden. Beide politieke uiter- süannen wederom samen om een erte bijeenkomst van den Rijksdag af Kwineen In de eerste plaats naar aan ton» van de jongste noodverordening I voorts tengevolge van de agrarische l'tellen der regeering, die rechts niet I eenoeg gaan in de richting van pro- Itie links daarentegen te ver. Zooals Eds berust de beslissing wederom bij Jsoclaal-democraten en het ligt dien- Bieevolge voor de hand, dat Bruning met leiders dezer partij een langdurige be- ■eking had, die evenwel nog niet het ge- ■nschte resultaat schijnt te hebben op- ■everd De socialisten vreezen toch, dat agrarische wetten der regeering het ■enovergesteld effect zullen sorteeren K de regeering zich daarvan voorstelt en Kciaal een stijging van den broodprijs "om dit te vermijden, een verslecnte- van het brood. Waar de socialisten lier begrijpen, dat een val van het hui bewind slechts den Nazis in de kaart spelen, bestaat er nog hoop. dat na iwe besprekingen ook tnans de regee- opnieuw op den rooden steun zal en blijven rekenen en zich aldus vei- stellen. België is de strijd om de defensie- jen ingezet, die een volkomen anti- üdi karakter dragen en behoudens in alrijk weinig sympathie genieten. De elsche regeering heeft zelfs officieus ongenoegen over deze uitgebreide rdedlgingsplannen doen hooren! En anWjk maakt zich op om een opvolger liezen voor president Doumergue Jet tijdstip nadert bedenkelijk en nog at niet vast, wie de candidaten zullen i. Telkens duikt de naam van Briand jr op, maar de kans, dat deze een can- atuur zou willen aanvaarden, blijft lerst gering. ingeland heeft in de millioenen-nota in minister Snowden, die juist op tijd in verre hersteld was. dat hij persoonlijk |n begrooting kon indienen, kunnen tn. hoezeer het land onder finantieele ben gebukt gaat, al is met zekere han dheld een sluitende begrooting verkre- m Nog is de gevreesde belastingverhoo- ,g vermeden, maar zoo dit jaar geen al- leene opleving brengt in het zaken- ren en op de wereldmarkt zal dit volgend ir niet meer zijn te voorkomen! let ziet er derhalve voor Old-England lesbehalve pleizierig uit want wie durft zoo'n opleving over de gansche linie ■trouwen? Men behoeft heusch niet ilstisch zwartgallig te zijn en mee te eeuwen in het groote koor der Ma- zangers, om niettemin met bezorgd- »d de eerste toekomst onder de oogen zien. Dat Snowden echter dit jaar nog itstel wist te vinden, doet zijn begrooting tijurlijk winnen aan instemming en dat elen de conservatieven ook! Over het lot iner begrooting in het Lagerhuis behoeft lowden zich overigens niet ongerust te aten want hij kan op den volledigen nn der liberalen rekenen, die warm juichen, dat de kanselier van de schat- op de meest besliste wijze bleef wei- e den weg der protectie te betreden dus den vrijhandel in zijn wapen blijft urn en verder zeer tevreden zijn, dat raden een lang reeds gekoesterd libe- 1 linantieel denkbeeld, dat der grond- 'Issting, aanvaardde en in deze begroo- ig heeft opgenomen Neen. Snowden's ullioenen-nota is veilig! Intusschen bedreigt een nieuw gevaar Labour in den vorm der splitsing, ontstaan door het uittreden der groep Mosley. Dui delijk is dit aan den dag getreden bij de jongste tusschentijdsche verkiezing, waar een deelnemen van de groep dissidenten met een eigen candidaat Labour op een verlies van den zetel kwam te staan. Of Mosley zijn actie zal voortzetten. Snowden. Dan naar Spanje en Portugal. De nieuwe Spaansche regeering gaat het totdusver bijzonder voor den wind. Men zou bijkans kunnen zeggen, dat Spanje geen monar chisten meer telde, slaat men gade, hoe gemakkelijk de omzetting in een republiek is gegaan en zich verder ontwikkelt. Toch zal men goed doen, niet al te zeker daar van te zijn! Momenteel begrijpt men al gemeen. mee te moeten doen om erger te voorkomen De grootste moeilijk heden vormen nog steeds de verhoudingen met Catalonië en het land der Basken. Langzamerhand wordt meer en meer dui delijk. dat Catalonië, trots allerlei toe zeggingen. toch op eigen beenen wil staan en daarin schuilt een niet gering gevaar. Portugal is inderdaad minder rustig, dan de regeering het bij voortduring wil voor stellen, gelet op de jongste studentenrel letjes etc. De opstand op de Azoren is onderdrukt en op Madeira zal het verzet waarschijnlijk ook spoedig gebroken zijn, bedriegen de voorteekenen niet. In Italië sluimert een strijd tusschen fascisme en Heiligen Stoel over de jeugd Geen van beide partijen wil het feitelijk aanwezige conflict, wie de opvoeding in handen zal hebben, nog op de spits drij ven, maar geen van beide wil ook wijken en hoezeer men zich ook zal inspannen om uiterlijk den vrede te bewaren, o.i zal het eens tot een uitbarsting moeten ko men; de verschillen zijn te groot en te fel! Tot slot voor heden de Balkan. Daar zijn de communisten druk aan 't wroeten op hun welbekende ondergrondsche wijze van cellenbouw en proDaganda In Grie kenland heeft men dit gelukkig bijtijds ontdekt en zijn de noodige afweermaat- regelen getroffen In Bulgarije daaren tegen staat het er minder rooskleurig voor daar de diverse partijen uit afgunst elkaar iederen steun weigeren, hetgeen uit den aard der zaak slechts den extre misten ten goede komt Koning Boris, die in een gezonde democratie zijn heil zoekt voor zijn dynastie ongetwijfeld de ver standigste politiek - doet zijn uiterste best een zoo uitgebreid mogelijk concen tratie-kabinet te doen vormen, doch de onderlinge partij-afkeer belet steeds het slagen; hoezeer dit voor het land wen- „ehelijk zou zijn. En Roemenie? Koning Carol ontkent ten stelligste te streven naar de dictatuur, maar hoe staat het dan met het kabinet Jorga. dat géén meerderheid achter zich heefi en zonder ..het maken van verkiezingen waartoe de parlementsontbinding kan leiden, ook niet zal krijgen'' RECLAME. 3504 ECHTE FR1ESCHE ZO-50ct.perons Weinig retrospectieve tentoonstellingen van Fransche kunstenaars, die den laat- sten tijd georganiseerd werden, hebben ziilk een succes gekend als die van Tou louse Lautree, welke nu op het oogenblik gehouden wordt in de galerie Marsan van het Museum voor Decoratieve Kunsten, dat is te zeggen in het Louvre-museum. Zelfs niet de retrospectieve tentoonstel ling van den beeldhouwer Bourdelle, die toch een kunstschepper was van heel wat wijder vlucht en van heel wat meer geestesadel Voor die doeken, gouaches, teekeningen en gravures, die verscheidene zalen vullen defileert iederen dag weer een stroom van bezoekers, ernstige heeren, tip-top gentleman, dames van iederen leeftijd. zelfs kleine meisjes allemaal enthou siast van bewondering voor het krachtige, levendige werk van den nu een dertig jaar geleden gestorven schilder, die vol gens het zeggen van talrijke kunst-critici een buitengewoon schitterende personnifi- catie is van een nog zeer nabij verleden van het „Parijsche leven." Het mag misschien een beetje komisch lijken, dat een vreemdeling zich hierover een oordeel wil aanmatigen, maar men zou lust hebben, die kunst-critici toe te voegen; Kom. kom. heeren. overdrijft nu niet! het „Parijsche leven" in zijn tijdperk van 1880 tot 1900 was toch heusch wel wat i méér dan wat in die reeks van, met ta lent en gloed geschapen, wërken te zien gegeven wordt aan voorstellingen uit de wereld van een meer dan verachtelijk soort volkje, waar geen enkele groote staa nu bepaald trotsch op is. U vergeet, heeren Fransche critici, de ontzaglijke beroering, die de Parijzenaars aangegrepen heeft 1 gedurende het „boulangisme". dat in dien zelfden tijd plaats vond en welks heftige bewogenheden zoo juist weer voor den geest geroepen zijn door meerdere boek- öeelen over die kwestie verschenen. En dan is er in dien tijd ook een zekere „Dreyfus-zaak" geweest waarover de cneindig-groote. onvergetelijke figuur van Zola zweeft En van dat alles ont dekken we niet één spoor in het tentoon gestelde werk van Toulouse Lautree, aan wien toch ook dat gedeelte van het toen malige „Parijsche leven" niet onbekend kan zijn gebleven Het is waar, dat Toulouse Lautree zich in hoofdzaak interesseerde voor plezier- gelegenheden als de ..Moulin Rouge", de „Rat Mort", het „Elysée Montmartre" en dergelijke, waarvan het wemelde (en tot op dezen dag nóg wemelt! van de place Pigalle tot aan de place Clichy De schilder Toulouse Lautree heeft ma ling aan de zoo fijne en verfijnde gratie van zijn grooten meester Degas hij geeft de voorkeur aan ongemaskerde grofheid, vulgariteit en „wijdt" daaraan bij voorkeur zijn talent en zijn tempe rament. Toch zou deze tentoonstelling door het talent van zijn held. zeker wel ver diend hebben te worden gehouden in een van de particuliere kunst-galerijen van den linker- of rechter Seine-oever; maar in het Louvre-museum' en dat vlak naast zalen (die er slechts door een lichte bar rière van gescheiden zijn i waar ieder ten toongesteld voorwerp getuigt van een ideaal van schoonheid, van geestesadel, en van verheven liefdes-begrip! Dat het talrijke publiek zeer wel dat onderscheid voelt, daar is niet aan te twijfelen. Men behoeft slechts te zien ho«. de bezoekers, na tot verzadigings toe de voorstellingen van Toulouse Lautree be keken t.e hebben, zich' daar voor die lichte barrière verdringen, en met, voldoening, verrukking en vertroosting, van een af- standie al de daarachter tentoongestelde voorwerpen aanschouwen, zonder één woord te spreken, zonder.de gewone sno bistische uitroepen van :„0. wat is dat goed genomen1" ..Wat zuiver uitgedrukt!" „Wat een sterke visie!" enz en dan als slechts noode heengaan, weer terug door de zalen behangen met het werk van den grooten kunstenaar van den dag. Na een bezoek aan die in ziin soort toch heel interessante tentoonstelling van den lofzanger van het rapalje en der vulga riteit. vonden wij het op onzen weg lig gen om eens even een wandelingetje te gaan maken door het koninkrijk der vul gariteit zelf, te weten over de beroemde „Foire du Tröne", de Parijsche wijk-ker- mis, die sinds langen langen tijd reeds met die van de porte Maillot tot de popu lairste kermissen van het jaar behoort en RECLAME. 5113 - DE NIEUWE MARGARINE een van de grootste feestelijkheden is voor dat soort volksmenigten, die geen hooger vermaak en hooger plezier hebben, o» kunnen hebben. Wij herinnerden ons van vorige jaren, wat een dichte, levendige, luidruchtige menigte er zich verdrong over den langei. boulevard, aan weerszijden heelemaal mer kramen bezet, tot aan de porte de Vin- cennes toe. Wij herinnerden ons het la waai van geschreeuw, gelach en vroolijk geroep der kermisvierders. Wij herinner den ons het onbeschrijfelijk kabaal van de tallooze mechanische muziek-instrumen- ten, het rauwe, heesche. canailleuse ge roep der „animeerders" voor de circussen, wilde dierenspellen, schiettenten, loterijen, artistieke fotografieën, en van alle moge lijke soorten draaimolens, wier gillende sirenes boven al het andere kabaal uit de lucht doorscheurden met hun smister en dreigend geluid. En hoe stonden we te kijken! Dit jaar niet alleen geen dichte menigten meer. maar bijna heelemaal geen bezoe kers! zelfs op het uur, dat het in vorige jaren er het allerdrukst,, allervolst was nu slechts hier en daar wat slenteraars, wat aangeschoten werklui, wat winkel- en kantoorbedienden, gekomen om hun vrouw of'meisje eens een uitgangetje te bezorgen of om een beetje frissche lucht te happen, en nog wat soldaten-met-ver lof uit het nabije „fórt." Toch schijnt het (men beweert dat. ten minste!, dat de zaken alweer wat beter gaan, dat het aantal werkloozen, dat hier nooit heel hoog was trouwens, alweer aan het verminderen is, en dat de crisis alweer over zijn hoogtepunt heen is. We hebben eens een praatje aange knoopt met Met vrouwtje van een noga- kraam, dat. gezien haar leeftijd zeer ze ker andere tijden moest meegemaakt hebben, en dat verdrietig uitriep: „Nooit, nóóit nog hebben we zoo iets gezien als dit jaar! We verdienen nog niet eens de kosten van de verlichting! U ziet wel. hoeveel kramen en tenten op dit uur, zelfs op dit in vorige jaren zoo drukke uur. ge sloten zijn. Liever dan voor niets hun electriseh licht te branden en voor niets hun personeel te betalen, hebben verschei den eigenaars hun boeltje maar dicht ge laten en zijn naar de bioscoop gegaan. En zoo is het. Terwijl de kermis leeg blijft, zijn bijna alle Parijsche bioscopen vol. tjokvol. In plaats van „de vrouw met de twee hoofden" of „de twee vrouwen i met één hoofd" te gaan bekijken, gaat het Parijsche volk liever voor hetzelfde gelu naar een bioscoop, waar films vertoond worden, die al zijn ze voor het grootste gedeelte dan ook maar middelmatig of zelfs slecht, toch nog van honderd keer be ter kwaliteit zijn en honderd keer inte ressanter dan wat zoo'n kermis te zien geeft. Tot slot een curiositeitje van die kermis, als u wilt. Op een van de tenten hangt een grof geschilderd bord met de vermelding „Femme-Poisson" erop (vertaald dus „Vrouw-Visch"). Verder heeft die tent nog deze bijzonderheid, dat de bezoekers niet behoeven te betalen vóór zij de tent in gaan. maar slechts wanneer ze er weer uitkomen, en ze de „voorstelling" een be taling waard vinden. „Wie zou zóó'n tent niet eens even in- loopen en die geheimzinnige „Vrouw- Visch" bekijken, waarvoor men niet eens behoeft te betalen, wanneer men niet wil! Welnu, daar binnen in die tent ziet men op een doodgewone pakkist een zielige arme vrouw zitten, die noch in haar lichaamsbouw noch in haar kleeding ook maar iets bijzonders vertoont. Maar wanneer men langs haar heen loopt, houdt ze u haar trouwboekje voor, waarop ge lezen kunt. dat haar fami lienaam „Poisson" („Visch") is! En dat is de heele „mysterie" en de gemoedelijke Parijzenaars, nauwelijks nog bekomen van hun verbazing, laten goedig hun geldstukje vallen in het bakje van den „manager" bij den uitgang M. DE ROVANNO. Parijs, 26 April 1931. LEIDSCH STUDENTEN-TOONEEL. Dinsdag 5 Mei a.s. zal het Leidsch Stu- denten-Tooneel zijn 2de opvoering geven in den Leidschen Schouwburg. Op gevoerd zal worden „Divertion" van John van Danten, den schrijver van het ook in Holland zoo bekende „Puberteit" (Young Woodby". een stuk dat reeds lang in Londen met succes wordt gegeven. Uitgesproken D. J. van Rijn. te Oegstgeest. Rijnzicht- weg. Rechter-Comm. mr. A. B. Bommezijn: cur. mr. F. H. van der Tas, te Leiden. L S. v. R te K. Dat is een zuiver per soonlijke kwestie, waarover wij geen stukken kunnen opnemen. RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN '«-GRAVENHAGE Tegen oeurskoers 0BLIGATIÈN m. jaarl. oitlotiiig 6353 Naar het Engelsch van LEO WALMSLEY. 50' „Natuurlijk, beste jongen. Die vergis sing is heel begrijpelijk, heb ik je tijdens F™* v»n onze eerste gesprekken niet ver- r. o dat Dusi Khan ons beschuldigde van Idiefstal? Waarschijnlijk heeft de man ook pedacht dat we gedurende ons zoeken dln- pn van waarde, van geldelijke waarde ponden, èn ons toegeëigend hadden. Een ■schat!" weer lachte hij. maar nu opge bonden „ten slotte is het een schat, de inhoud van die kist.maar alleen voor ■een anthropoloog zooals ik." „Maar hoe komt het dan, dat Miss Ho ward het zelfde idee fixe heeft, dokter?" Vroeg lk. .„-Omdat Sladen. toen hij stierf, gek was. iumdat hij onzin heeft liggen vertellen, itn natuurlijk over onze Egyptische vondst. Iti waren z'jn gedachten vol van. De lm i .rd! De gemeene bedrieger! Om er imei mijn schedels vandoor te willen I gaan." Howard willen deelen?" I kii'iy tuur"Jk!' gaf hij zonder één oogen- l-Jf upzelen te antwoord. „Natuurlijk, lk bëhüij weten waarom niet". Hij schudde bet hoofd. „Wat zijn de men- FS® toch stom!" at deed de deur dicht. Nu wist ik po sitief dat het voor Patricia op een teleur stelling zou uitloopen. Zelfs als zij het was die het wrak vond. Zelfs als het haar lukte om de kist aan boord van de M. L te krijgen, dan nog zou de belooning voor al haar moeite voor al haar energie en durf niets dan een veertigtal half-vergane schedels zijn! ..'t Spijt me dat ik zoo tegen je uitge vallen ben, beste kerel", verontschuldigde dr Flint zich, vaderlijk welwillend. „Maar je weet hoe geïrriteerd ik ben' Ik haat alles wat vorm Is. En dan vergeet ik dat jij nog jong bent Denk er maar niet meer aan. En wat het duiken aangaat.denk je. dat onze brave kapitein te vermoeid is, na zijn avonturen van vannacht' Vraag he.t hem eens Probeer hem over te halen om al is het maar één keer....!" Ik ging naar Timms toe, die prijzens waardig ijverig met het kampvuur bezig was. „Hoe gaat het met de ouwe?" informeer de hij fluisterend. „O. goed", gaf ik ten antwoord. „Hij is in de beste stemming ter wereld, vooral wat jou betreft En hoe staat het met het geval Trout? Heeft hij al een levens- teeken gegeven?" Timms schudde bezorgd het hoofd. „Nee. die is spoorloos verdwenen. En ik durf der een eed op doen. dattie toen ik 'em voor het laatst zag, laveloos daar onder an het pad lag. Zeker bij z'n posi tieve gekomme en der vandoor gegaan, 'n Gekke kerel, altijd geweest. Ik zal maar is gaan kijken. Wie weet zittie een eindje verderop!" „Goed, maar niet nu", zei ik. „Straks, na het ontbijt. Ik rammel! Al stond hij op het punt van springen, dan zou je mij nog eerst iets te eten moeten geven. Toe. schiet op'. Anders vermoord ik je!" Na dit dreigement wandelde ik naar onze geïmproviseerde tent, om andere kleeren te gaan aantrekken Maar ik was nog niet halverwege, of ik bleef stokstijf staan, één en al verbazing over de ver schijning die plotseling via het pad, ons kamp kwam binnenwandelen, 't Was Ho ward. de „blanke heer" van de M. L Maar hij zag er niet bepaald als een blanke heer uit. Het zweet biggelde hem langs wangen en hals. zijn oogen waren dik en met bloed beloopen, hij was het type van een verloo- pen student die na een nacht boemelen boven water komt. „Hallo" hijgde hij„Neem me niet kwalijk, zeg!.. mijn toilet Iaat wel wat te wenschen maar daarvoor kom ik niet... 'k moet je spreken. zeker niets op tegen?" „Nee. steek maar van wal", gaf ik, kort, ten antwoord. „Maar kom asjeblieft eerst in de schaduw Je ziet erniet bepaald -florissant uit." Hij ging mee naar de paar vierkante meter schaduw van onze geïmproviseerde tent en liet zich op mijn bed neervallen. Ik schonk een glas water voor hem in en zette het voorzichtig naast hem neer „PfffWat 'n oord! Verschrikkelijk, ge woonweg! Om gek te worden' Je hebt niet.bij geval.wat. wat. Met alkeerige oogen keek hij naar het glas water. „Nee.... tot mijn spijt niet", zei ik koeltjes. „Jammer, deksels jammer Niet dat ik er zoo veel om geef maar je moet toch iets drinken in een klimaat als dit." „Als je even geduld hebt, krijg je een kop thee. En vertel me ondertusschen dan maar wat je, op dit uur, hierheen voert." Hij kuchte een, twee maal. Zijn ver waarloosde. verloopen kop kreeg iets ko mieks, nu hij nog verlegen erbij was. „Ik.. ik heb gedacht. ik kom met de witte vlag, zie je. Ik heb ge dacht. op deze manier.schieten we niet op.'t lukt ons nooit dien verrek ten schat te bemachtigentenzij maare, voordat ik verder ga, dien ik te vermelden, dat mijndat Miss Howard niets met ditniets van dit afweet. 't Is een idee van mezelf. Ik feliciteerde hem. „Kijk eens, ouwe jongen." ging Howard voort „Ik heb zoo gedacht. Als we pro beerden... tot overeenstemming te ko men. Mijn zuster, niet dat ze niet goed en lief is en flink en energiek enzoovoort. maar zij regeert de heele bende, zie-je. en dat wordt me tusschen ons gezegd en gezwegen, een beetje te bar. Of, het is niet alleen te bar. 't Is verschrikkelijk zoo nu en danNiet dat ik niet van haar houd en haar respecteer enzoovoort enzoo voort „Maar wat wil je dan eigenlijk", viel ik hem nijdig in de rede. 't Kostte me wa rempel moeite mijn voeten stil tc houden, zoo'n behoefte had ik, om hem op de min of meer gebruikelijke manier wat gezond verstand en redelijkheid bij te brengen. Blijkbaar begreep hij hoe ik me voelde, want opeens stond hij op. „Je bent toch niet beleedigd, zeg?" vroeg hij met een schichtigen blik. „Nee, absoluut niet," zei ik kort. „Wat wou je me vragen?" „Niets, nee eigenlijk niets", stotterde hij. ,,'k Wou alleen erover komen spre ken of we er niet. een soort van naamlooze vennootschap van konden ma kenje weet.... evengoed als ik dat het zou kunnen.en dan natuurlijk deelen als die schat gevonden wordt. Ik heb meer dan genoeg.van dit leven. den heelen dag aan boordgeen gezel schap. niets.en zij die zoo'n eigen aardige houding tegenover die whisky- quaestie aanneemt. Wat ik heb moet ik verstoppen enik heb op het oogen blik niets meer Zoo, als zij optreedt zou je denken, dat zij de man was en, en „En niet jij", viel ik hem scherp in de rede. „Misschien is dat er niet zoo ver naast. En nu een, twee, drie naar je zuster terug." Ik bukte me en gaf hem zijn hoed. ,,'t Spijt me dat ik op je voorstel niet kan ingaan, maar laat het je tot troost zijn dat ik het apprecieer.om het altruïsme dat er uit spreekt. Je hebt jezelf naar het strand geroeid? Schitterend? Als ik je een raad mag geven, ga dan niet dadelijk terug, maar roei eerst, laten we zeggen, een keer of twee, drie om het eiland heen. Dat zal je opknappen. Adieu!" Zonder antwoord te geven wandelde hij weg. Ik bleef hem na staan kijken bijna had hij het pad bereikt. Maar opeens bleef hij stilstaan, in een houding, die mij een gevoel van beklemming gaf, zóó duidelijk zag ik eruit, dat hij van iets schrok. „Groote God", hoorde ik hem dan roe pen. „....Wat.... Kom eens kijken. gauw Ik racede naar hem toe en keek. Schuin onder ons zag ik de sloep van de M. L. met de ónze op sleeptouw. En in de eerste zat Trout met Dusi'Khan! HOOFDSTUK XIV. Dusi Khan. Opeens begreep ik alles. Dusi Khan was de onbekende geweest ,dien ik, zonder het te willen, op Fish Island gevangen gezet had. En op zijn beurt had Dusi Khan den vorigen avond het ons gedaan. Hij was waarschijnlijk ook met een Zanzibarsche dhow gekomen, de eerste de beste die hij, na ons vertrek, daar had kunnen char teren. Na zijn ontscheping, dien zelfden morgen, had hij op het strand Trout ont moet. Ze waren aan het praten geraakt soort zoekt soort en daarna hadden ze besloten om samen te gaan doen. Ik rende tsrug naar onze zeil-hut. En onder het loopen schreeuwde ik Timms toe: „Mijn geweer, mijn geweer!" Ik wist dat ik het achter mijn bed neergelegd had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9