AGENDA. 3 Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! Uw Zenuwen 13^ HEDEN: Schouwburg„Litteris Sacrum". „De zeven sleutels van Baldpate". 8 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm en 6!/i uur nam. Nederl. Leger des Hells, Levendaal' Samenkomsten 10 en 12 uur v.m., 5 en 7". uur nam. Nederl. Leger des Hells, Lammermarkt- Samenkomsten 10 uur v.m. en 7u. n.m. Stadsevangelisatie, Morschweg: Samen komst 8 uur n.m. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten 10 u. v.m. en 7 uur nam. Maandag. Leidschc Schouwburg: R K. Studenten- tooneelver. A.S.A.B., „De Spaak in het Wiel", 8 uur nam. RECLAME. RECLAME. J. 1i u De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 9, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel, Jasperse, Meyboom en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht geopend. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Woensdag 6 Mei 1931, des namiddags 2.30 in de ver gaderzaal der Kamer, Stationsweg 43, alhier. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland op Woens dag 6 Mei 1931, des namiddags 2.20 in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43, alhier. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeelingen. 5. Goedkeuring rekening en verant woording over 1930 en voorstel tot décharge der Commissie voor Financiën. 6. Voorstel tot verzending aan het Hoofdbestuur der P T. T. van een sohrij- ven om medewerking tot het verkrijgen van de mogelijkheid om overal in het dis trict dag en nacht te kunnen telefo- neeren. 7. Voorstel om het Arbitrage Reglement, aanbevolen in de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Neder land, ook voor de Rijnlandsche Kamer te aanvaarden. 8. Voorstel om aan te dringen op spoe- digen aanleg van den nieuwen weg Haag- sche Schouw-Postbrug en deze op de ge- l projecteerde breedte te brengen. 9. Verslag van bespreking met den heer Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland en den burgemeester van Oegst geest terzake van den spoorwegovergang aan den Hoogen Morschweg bil de Vink- brug. 10 Bespreking resultaat van de bestrij ding van de misstanden bij het afbeta- lingsstelsel in den naaimachinehandel te Leiden en Omstreken. 11. Bevordering van den vliegdienst Ne- 1 derland-Ned. Indië. 12. Vaststelling datum der verkiezing 13. Verkiezing van een lid voor de Com missie v.h. Handelsregister en voor de Commissie voor Handels- en Nijverheids onderwijs. 14. Rondvraag. 15. Huishoudelijke vergadering. 16. Sluiting. Betreffende de verbinding Leiden- Utrecht is volgend adres verzonden aan Ged Staten van Zuid-Holland: Zooals uw College ongetwijfeld uit eigen wetenschap bekend is, mist de volkrijke en nijvere streek tusschen Lelden en Utrecht, deze als een groot geheel be schouwd. nog steeds een voor deze streek passend personenvervoer. Boot en spoor voorzien niet in de behoeften, gelijk wel gebleken ls uit de snelle opkomst der auto bussen. Het loco verkeer der autobussen werd zelfs weldra grooter dan dat der spoorwegen. Wat echter in het bijzonder nog steeds verbetering behoeft, is de verbinding van Leiden en de Rijnstreek met Utrecht. Ten deze heeft de Kamer zich zeer veel moeite gegeven om verbetering te ver krijgen. Op het verzoek, gericht tot de Neder - landsche Spoorwegen om den treindienst te doen aanpassen aan de behoeften van de streek, werd echter een negatief ant woord ontvangen zoowel wat de dienst regeling alsook het materieel betreft. Overtuigd van de noodzaak, dat er iets kon en moest worden gedaan wendde de Kamer zich, mondeling zoowel als schrif telijk. tot den Nederlandsehen Spoorweg- raad. Met groote voldoening mocht de Kamer constateeren, dat de aangevoerde klach ten in dien Raad grondig werden onder zocht en gerechtvaardigd bevonden. Dank zij de tusschenkomst van den Ne- derlandschen Spoorwegraad, zal dan ook de treinenloop op het baanvak Leiden- Utrecht verbeterd worden. Wat het gedeelte Leiden-Alphen betreft, wordt dan ook grootendeels aan den wensch der Kamer voldaan. Uit het adres aan den Nederlandschen Spoorwegraad van 13 Augustus 1930. moge uw College echter blijken, dat een der krachtigste argumenten der Kamer voor verbetering, betrekking had op den wensch dat personen uit het Noorden, Oosten en Zuiden van het land, in den voodmiddag fabrikanten in de Rijnstreek zouden kunnen bezoeken en weer tijdig naar huts zouden kunnen gaan. Juist aan dezen wensch der Kamer ten aanzien van de ochtenduren, is niet vol daan. daar in de ochtenduren geen trein Utrecht-Leiden is ingelascht. Wat nu de autobus betreft, heeft deze naast de specifieke nadeelen, ook de haar eigen voordeelen en deze tellen bij de lint- Welvaart voor allen, zonder onderscheid van rang of stand, voor den werknemer en voor den werkgever. 5126 bebouwing langs den Rijn, ten zeerste mede. Immers, komt de door de Leidsche Autoboxen Garage aangevraagde con cessie tot stand, da nkan aan de clientele in geheel Nederland worden medegedeeld, dat een snelle goed geoutilleerde auto busdienst elk uur van den dag vanaf de fabriek aansluiting op Utrecht geeft. Bo vendien kan dan tevens va nde bus ge bruik worden gemaakt om meerdere fa brieken op één dag te bezoeken. Dit alles is voor de belangrijke fabrieken van onderscheiden aard die in de Rijnstreek worden aangetroffen, van het grootste be lang, daar deze fabrieken nagenoeg alle haar artikelen leveren door geheel Neder land en fabrieksbezoek voor haar bij den verkoop van groote beteekenis is. Een busdienst als voorgesteld, zal dan ook op dit fabrieksbezoek zeer stimuleerend werken. De Kamer zou daarom, zoo er geen speciale bezwaren zouden zijn, het tot stand komen van een autobuslijn met de frequentie als aangevraagd, onvoorwaar delijk toejuichen. Éezwaren acht de Ka mer echter voornamelijk gelegen in de mo gelijkheid dat de exploitatie van de bestaande autobusdiensten in gevaar zou worden gebracht. Begrijpelijkerwijs ver zetten de bestaande diensten zich krach tig tegen den nieuwen concurrent. Wan neer dit echter op zichzelf een motief zou zijn om de concessie te weigeren, dan zou zeker door uw College geen nader advies aan de Kamer zijn gevraagd. De Kamer meent daarom goed te doen zich zuiver op het standpunt te stellen van het algemeen verkeersbelang. Volgens de Kamer zal daarom de vraag of de concessie al of niet zal moeten wor den verleend, allereerst afhangen van de wenschelijkheid van de totstandkoming van den dienst en ten tweede van de vraag of de concessie kan worden ver leend, zonder dat de bestaande diensten in hun bestaansmogelijkheid worden be dreigd. De wenschelijkheid der totstandkoming van een dergelijken dienst, staat naar de meening der Kamer, na de hierboven ge geven uiteenzetting, buiten twijfel. Er blijft derhalve slechts over. antwoord te geven op de tweede vraag, op welke wijze de concessie der eerste exploitanten op genoegzame wijze ontzien zou kunnen worden. De Kamer heeft overwogen of het stel len van vervoerverboden op de bestaande trajecten uitkomst zou kunnen brengen. Dit denkbeeld heeft zij echter laten varen omdat dan de nieuwe dienst nimmer met ook maar eenige kans op succes te explol- teeren zou zijn en van een dergelijken dienst nooit iets zou komen. Ook heeft de Kamer ernstige pogingen in het werk ge steld om de bestaande ondernemers te bewegen in eenigerlei vorm met den aan vrager een belangengemeenschap aan te gaan, of op andere wijze tot elkander te komen. Deze pogingen der Kamer zijn echter mislukt. Verdre de mogelijkheden nagaande om de bestaande ondernemingen zooveel mo gelijk fe sauveeren en toch de totstand koming van den dienst niet te beletten, heeft de Kamer gemeend dat de oplossing daarin zou kunnen worden gevonden, dat aan de nieuwe onderneming zou worden verboden om in eenigerlei vorm, abonne menten beschikbaar te stellen binnen de trajecten der bestaande bussen. Op deze wijze zou een beperkt vervoerverbod alleen voor de abonné-reizigers worden gescha pen en zouden de bestaande diensten een belangrijk gedeelte van het locovervoer behouden en wel juist van die personen, die dagelijks op de betrokken trajecten van de autobus gebruik maken. Voor deze reizigers was de bestaande dienst een uit komst en de Kamer zou hot op prijs stel len als dit vervoer aan de bestaande on dernemingen bleef voorbehouden Voorts veroorlooft de Kamer zich uw College te berichten dat uit het overleg met de gemeenten is gebleken, dat het Bestuur der gemeenten Leiden, Zoeter- woude en Hazerswoude, de totstandkoming van de nieuwe buslijnzou toejuichen, om dat er geen goede spoorwegdienstregeling bestaat en dat de gemeenten Koudekerk en Alphen a. d. Rijn het geven der con cessie afraden De Kamer meent hieraan te moeten toe voegen, dat met de gemeenten de hier- voren aangegeven oplossing niet was be sproken. Concludeerende neemt de Kamer de vrijheid uw College te adviseeren, in de richting als door haar aangegeven, het daarheen te willen leiden dat de nieuwe autobusdienst tot stand komt zonder dat de bestaande diensten al te zeer worden benadeeld. HET 1 MEI-FEEST DER S. D. A. P. Een drukbezochte middagvergadering en een geslaagde optocht. Gistermiddag waren de Leidsche socia listen in grootén getale naar de Stadszaal getogen teneinde deel te nemen aan de traditioneele feestvergadering, waarin het Kamerlid, de heer P. Hiemstra. de Mei rede hield. De voorzitter van den Leidschen Be- stuurdersbond, de heer A. Sasburg, sprak een kort woord ter inleiding, waarin hij de reeds plaats gehad hebbende festivi teiten memoreeide en hulde bracht aan het 1 Mei-comité, dat zich ook dit jaar veel moeite getroostte om dezen dag te doen slagen. Na zijn rotsvast vertrouwen te hebben uitgesproken in de uiteindelijke overwinning van het socialisme, al zal dit doel niet bereikt worden zonder moei- zamen strijd, wekte spr. op de rijen der socialistische beweging te komen steunen, opdat straks, wanneer de gemeenteraads verkiezingen hebben olaats gehad, men evenals nu, na de Statenverkiezingen kan zeggen: de verkiezingen zijn goed geweest. Daarna was het woord aan den heer Hiemstra. Rede van den beer Hiemstra. Spr. herinnerde allereerst aan het Con gres van Parijs waarbij besloten werd. dat over de geheele wereld 1 Mei zou gelden als de demonstratiedag der socialistische arbeidersbeweging. Evenals in het voor jaar het nieuwe leven zich naar voren dringt, zoo wil ook het socialisme de oude omhulsels verbreken en daarvoor nieuwe vormen in de plaats stellen. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de vroegere ellendige arbeidstoestanden, den kinder arbeid in fabrieken e. d. Wanneer spreker daarmede den tegenwoordigen toestand vergelijkt, dan herdenkt hij met innige dankbaarheid het vele, wat het socialisme voor de arbeidersbeweging heeft gedaan. En in het bijzonder gaat sprekers hulde uit naar den man, die zoovele jaren aan het hoofd dier beweging stond en haar aanvuurae. Maar dat alles mag geen reden zijn om bij de pakken te gaan neerzitten en te denken, dat het. doel bereikt is. De groote werkloosheid, de crisis in de land en tuinbouwbedrijven, het zijn twee ram pen, welke het zwaarste drukken op de arbeidersklasse en voortspruiten uit het onhoudbare kapitalistische stelsel. Met groote voldoening constateerde spr., dat het socialisme over de geheele wereld en ook hier te lande blijft groeien en dat de bezittende klasse steeds meer en meer rekening gaat houden met de machtpositie van het proletariaat. Nog is de eisch tot medezeggenschap in de bedrijven niet in gewilligd, doch die tijd kan met aller hulp niet ver meer zijn Het moderne kapita lisme heeft wonderen van techniek ver richt. doch 't heeft verzuimd de productie zóó te regelen, dat er voor ieder individu plaats is in deze samenleving. Het heeft verzuimd den wereldvrede te bevorderen en den oorlogsgruwel te bestrijden Men heeft ons verweten, dat wij in 1914 niet in staat zijn geweest om den oorlog te ver hinderen; welnu, laat ons dan zorgen, dat eenzelfde verwijt ons niet weer kan treffen. Om die reden is het onze dure plicht om de nationale ontwapening te propageeren. Daardoor zullen wij het voorbeeld geven tot internationale ontwapening, den eenigen waarborg voor een duurzamen wereldvrëde. Spr. verwacht van een Vol kenbond slechts dan heil. wanneer hij niet bestaat uit vertegenwoordigers der regee ringen, doch wanneer hij is samengesteld uit personen, die voortkomen uit de rijen van hen, die tezamen internationaal de grootste politieke beteekenis hebben. De heer Hiemstra eindigde met een krachtige opwekking tot het Leidsche proletariaat om zijn taak niet te beperken tot het voldoen aan zijn stemplicht, wan neer dat noodig is. doch eendrachtig en krachtig «nede te werken tot verwezen lijking van het «ocialisme (applausl. Het overige deel van het programma werd gevuld met zang van „De Stem des Volks" onder leiding van den heer Otto W. de Nobel, declamaties van den heer Jo Sternheim en muziek. De heer Sasburg sloot de bijeenkomst met dank aan alle medewerkers en een laatste opwekking om deel te nemen aan den demonstra tieven avond-optocht. Dc avond-optocht. 's Avonds tegen achten verzamelden de betoogers zich op drie verschillende plaat sen in de stad. n.l. het Kooikwartler. het Haagwegkwartler en Tuinstadwijk om zich vervolgens met muziek voorop naar het Kaasmarktterrein te begeven, waar de groote demonstratieve-optocht werd opgesteld. Door het plaatsen van genummerde bor den vond iedereen gemakkelijk de juiste plaats, zoodat de opstelling in volmaakte orde verliep. Klokke halfnegen gaf de heer Kooistra het sein tot vertrek en zwenkten de hon derden en honderden deelnemers met slaande trommels en ontplooide banieren de Koppenhlnksteeg in om langs de door ons reeds vermelde route de rondwande ling door de stad te beginnen. De stoet met z'n veelkleurige vlaggen, waarin natuurlijk het rood domineerde, z'n vele transparanten met leuzen en onge veer 800 fakkels, leverde vooral in de min der goed verlichte straten een fantasti- schen aanblik op. Er werd in een flink tempo gemarcheerd, zoodat het voorbij trekken ondanks de vele deelnemers slechts 10 minuten duurde. In totaal namen 35 organisaties aan den op tocht deel. Te ongeveer 10 uuf" arriveerde de stoet op den Hooge-Rijndijk waar tot besluit van deze zeer ordelijk verloopen en ge slaagde 1 Mei-feestviering een propagan distisch vuurwerk werd ontstoken, be staande o.a uit een viertal leuzen der arbeidersbeweging. Algemeen was men het erover eens, dat het een waardig slot was geweest van een welgeslaagden dag. DE BIOSCOPEN. Luxor-tlieatcr Daat het pad van ca baretartiesten niet over rozen gaat, leert ons de film „De blonde Nachtegaal"! Bij scherpe beschouwing blijkt het klatergoud der klein-kunst veel werk en weinig ge win te brengen en de mooie Greta Schubert dreigt er de «dupe van te worden, als de voor zijn daden niet verantwoordelijke vader ter wille der zilverlingen in de kaart van eenige „in kunst handelende" thea ter-directeuren speelt. Alles komt echter terecht en overigens is dit ook de eenige ernstige noot in dit dikwijls zeer komische verhaald dat het publiek gisteravond heeft doen watertanden. Dol vermakelijk is bij voorbeeld die vergadering der directeuren als zij een rijken Amerikaan als redder in hun geldnood zien opdagen en ook de finale van dit genoeglijke gebeuren, met zijn inslaande wijsjes, levendige dansen en mooie décors, moet een enorm succes worden genoemd. Vooral deze scenes doen in velerlei opzicht denken aan de bekende film „Die Drei von der Tankstelle", die eveneens zoo'n groot succes is geworden! Het tweede hoofdnummer „Ontketende Elementen", met Ronald Colman en Vilma Banky in de hoofdrollen, brengt goed spel en schitterende natuuropnamen. Casino-theater Ongetwijfeld heeft de directie in beide hoofdfilms een goede keuze gedaan. Voor de pauze draait het dramatische filmwerk „Dwalende jeugd", waarin duidelijk naar voren komt. hoe de argelooze jeugd in valstrikken raakt, die rondom hen gespannen worden, tot dat er een of andere schokkende gebeurtenis hen weer tot de werkelijkheid brengt, waarin zij zich bevinden. Ook de hoofdfilm na de pauze „Het' noodlottige schot" is van dramatischen aard. waarin de hoofdrol door de bekende filmster Clara Bow wordt vertolkt. ;ra onschuldig in een opvoedingsgesticht te zijn opgesloten, vangt zij met behulp van den rechter, die haar veroordeelde een nieuw leven aan, waarbij zij ook kennis maakt met een jong predikant. Om den vader van dezen predikant, die door zijn zucht naar kostbaarheden in verkeerd ge zelschap is geraakt te redden, begeeft zij zich naar een kroeg, waar tijdens haar aanwezigheid een inval door de politie wordt gedaan De bendeleider wordt ver moord gevonden en zij wordt hiervan ten onrechte verdacht. Zij neemt echter vrij willig de schuld op zich, ten einde niet te verraden, dat de vader van den predi kant zich in dit gezelschap bevond. De eigenlijke dader wordt echter door gewe tenswroeging gedwongen zich aan te mel den en zij wordt onmiddellijk in vrijheid gesteld om daarna met den predikant een gelukkig leven te beginnen City-Theater Na een aardig vooi - programma, volgt de eerste hoofdfilm „Geheime Recherche" met in de hoofdrol de beroemde filmster Richard Talmadge. Deze speelt zijn rol weer op voortreffelijke wijze, zooals wij dat van hem gewend zijn. De acrobatische toeren die hij verricht, zijn weer penomenaal Het spreekt vanzelf dat het ook in zijn nieuwste film geen moment aan spanning ontbreekt. Richard slaagt er op 't nippertje in iemand die onschuldig veroordeeld is, van den dood te redden. De moedige redder wordt i tuurlljk beloond. Na de pauze „De schrik der DobbeUïJ eveneens een film met veel spam Larry Sheldon, een bekende gelutagj bij het dobbelen wordt verdacht van t moord, waaraan hij echter onschuldig Om erger te voorkomen vlucht hij. door een spoorwegongeluk, dat hem z verwond kan hij niet verder. Vol liefdl neemt een dominee hem op en diens d*l-| ter verpleegt hem. De goede behandi laat hij niet onbetuigd. Haar broer ver was af gezakt weet hij op het retb| pad te brengen. Een uitstekende filmt zeer goed spel! f Trianon-theater Na bij het joun in vogelvlucht genoten te hebben van 4 voetbalwedstrijd HollandDuitschlii werd na een alleraardigste „screen-so de eerste sprekende film van den bekt den George Bancroft „De Machtige" i toond. De film doet ons zien hoe i bende-lid uit Amerika met tegenzin r nerzijds en groote moeite van de zijde 4 overheid gedwongen wordt dienst te r men. Eenmaal aan het front gekomenj hij door zijn dapperheid een voort* voor het geheele leger en wordt dan 0 geleidelijk tot majoor bevorderd. Na 4 wapenstilstand in Amerika teruggekoia is de roep van zijn daden hem voorultl sneld en overal wordt hij gehuldigd, i biedt men hem de betrekking aan hoofd-commissaris van politie om de Sij te zuiveren van het groote aantal bendd De laatste bende welke hij overweldigt!^ die waarvan hij vroeger lid was. Het geheel is door de front-scenes 4 de straatgevechten sensationeel; terwijl4| ingevlochten liefdesgeschiedenis er romantisch tintje aan geeft. Na de pauze wordt de eerste sprekl film van de gevierde Duitsche actiiJ Henny Porten vertoond, n.l. „Het scte daal om Eva". De geschiedenis van foj film is zeer boeiend, doch tevens zoo a sant, dat veelal een schaterlach opklinïj Zoowel Henny Porten als haar medesp Iers ook de jeugdige leerlingen haar* vertoonen zulk gaaf spel, en 1 geheel verloopt zóó vlot, dat de voortsnelt en men soms gelooft deel I nemen aan het spel. Het in het kffl weergeven van het scenario zou dit slecbif schaden en kan daarom achterwege bbl ven. Een bezoek is deze film echter tc| volle waard. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. W. Hoogenstraateri en Zn.. Mare 67, Leiden. Kleinhandel gedistillee Wijzigingen: Firma Kaas en Co.. Hooge Rijndijk L Leiden. Confectiefabriek. Vestiging Filiü 's-Gravenhage, Nieuwstraat 6, onder de, naam: 't Pakhuis (afdeeling Wlnkelvc) koop.) Firma J. N. Geyer, Botermarkt ïL Leiden. Boek- en papierhandel, lederware enz. Nieuwe GevolmafchtigdeB. P. F. k Geyer, Leiden. „Boerderij Meerrust", Dorpstraat Warmond. Café, restaurant, hotel. Se vengenoemde handelszaak Is met ingeU van 1 Januari 1931 in eigendom cv;.""' gaan aan de N.V. Restaurant ..F.oyal" 's-Gravenhage. RECLAME. daarbjj tevens gesterkt door bet gebruik'1 Mijnhardt's ZenuwtabletW Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drops® 5128 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2