BEEKMAN binnenland. DE GEZONKEN SCHAT. 729te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Mei 1931 Derde Blad No. 21815 OOK VOOR BETERE DAMESKLEEDING IS UW ADRES KOREVAARSTRAAT STEENSCHUUR MANTELS - REGENMANTELS JAPONNEN - MANTEL-COSTUUMS Wat u in onze etalages niet ziet, vindt u vast en zeker binnen. FEUILLETON. Si, ik heb het niet verteld om elin» 11 Praten ik ben een stom- 8 geweesteen ezelskop, gewoon- j.n We eenige troost is dat er een uk o?0r 6eweest is, te veel whisky, DE HARINGWET 1927. Pleidooi voor rijkscontrole. ii/ii wen in de N. R. Crt. riedersvereeniging voor de Neder- dsche haringvisscherijop 30 April 1931 's Gravenhage in algemeene ledenver- ■»rine bijeen, kennis genomen hebbend loor het bestuur van den Bond van Kerlandsche haringexporteurs in het Mrtreestelde pogingen de rijkscontrole op Juarlnewet 1927 in zijn hand te stellen 1 rader door de regeering te stellen voor- lorden heeft in een motie als haar oor- li uitgesproken, dat de tijd nog niet rijp «orden geacht voor een dergelijke in- iLnde verandering .in de uitvoerings- irjchritten van de Haringwet 1927, dat "f, de toestand in de haringexport Ins no" is, de richtige naleving van de rinewet 1927 het best wordt gewaar- Sd door de in de praktijk gunstig wer- Me riikscontröle, dat het wel gewenscht ■ft, zijn indien de regeering haar goed- Krine zou willen hechten aan het in het E roepen eener commissie van overleg, ®*teande uit en aan te wijzen door be- Liebbenden bij de Nederlandsche Knevisscherij, te weten haringreeders Jharingexporteurs, welke commissie de Peering van voorlichting zou kunnen Inen bij de toepassing en eventueele uit leiding van de uitvoeringsmaatregelen i Haringwet 1927. motie werd m de onder voorzitter- ua van den heer W. Richter Uitden- ardt gehouden buitengewone alge- uEe vergadering der Reedersvereeniging L. de Nederlandsche haringvisscherij i( stemmen voor en 5 stemmen blanco ïigenomen. o IT „ALGEMEEN RADIO-PROGRAMMA" Vaststelling van nieuwe normen. Algemeen Programma-Commissie naar de „Radio-Bode" meldt j alle omroepvereenigingen den volgen- i brief geschreven: commissie heeft thans haar defini- standpunt bepaald ten aanzien van i aard van het Algemeen Programma fvan den minister van Waterstaat be- Jht ontvangen, dat deze daarmede in- |mt. commissie brengt u derhalve hei nde ter kennis, met verzoek bij de jïenstelling uwer programma's daar- rekening te houden: grenzen ter bepaling van hetgeen 1 en niet tot het Algemeen Programma i behooren, zullen steeds rekbaar zijn, |dat deze grensbepalingen ten deele ierhevig zijn aan subjectieve factoren. i der commissie dan ook niet moge- li normen vast te stellen, waardoor voor l voorkomend geval bepaald kan worden f een zeker programmanummer onder het jemeen Programma kan worden ge- Echt, wel zijn algemeene richtlijnen mogelijk, (ardoor groepen van uitzendingen wor- 1 toegelaten en andere groepen worden (gesloten, commissie heeft gemeend, geheel i baseerend op de aanwijzingen te dien [zichte door den minister reeds gegeven, richtlijnen naar twee zijden te Often aangeven en wel 1. Door een lijn te trekken, binnen welke [uitzendingen in het Algemeen Pro- ma beslist zijn toegelaten, d.i, der- een positieve norm. De commissie t aanleiding tot het geven van deze (sitieve norm, in het adjectief „alge- i*, waardoor wordt aangegeven, dat i uitzendingen positief een zeker alge- leen karakter moeten dragen 1. Doo een lijn te trekken, buiten welke uitzendingen in het Algemeen Pro- RECLAME. gramma beslist zijn verboden, d.i, der halve een negatieve norm. De commissie steunt het geven van deze norm op de bewoording van de door den minister aar. de commissie gegeven aanwijzingen. Deze beide normen nader omschrijvende komt de commissie tot het standpunt, dat het Algemeen Programma aan het vol gende moet voldoen: I. Een belangrijke groep van luisteraars, onverschillig welke wereldbeschouwing zij ook aanhangen, moet met nut en genoegen kunnen luisteren. Strikt wetenschappelijke voordrachten, die alleert voor deskundigen en vakgenooten zijn bestemd, zijn uitge sloten, populair-wetenschappelijke zijn toegelaten, ook al zal niet iedereen daarin beiang stellen. Niemand mag bepaaldelijk uitgesloten zijn. De voordrachten moeten zich dus niet richten uitsluitend tot hen, die zich opgegeven hebben of bepaalde leermid delen aangeschaft. Derhalve zijn cursussen uitgesloten, in tegenstelling met cause- nën, ook al hebben- deze verschillende ver volgen op andere dagen, dan het Alge meen Programma wordt uitgezonden. II, Het Algemeen Programma moet zoo danig zijn, dat niemand er redelijkerwijs aanstoot aan kan nemen. Ofstoon dit cri terium negatief is, kan het toch bij ruime toepassing aangewend worden tegen de neiging om het programma op laag peil te brengen: daaraan kan toch menigeen zich stooten. Door dit criterium zijn uit gesloten frivole muziek, ruwe woorden, vloeken, e.d.. maar van den anderen kant worden ook er door uitgesloten godsdien stige oefeningen, dogmatische uiteenzet tingen, die een polemisch karakter dragen, thetiseh-dogmatische verhandelingen, in zoover die andersdenkenden in onaange name spanning brengen, wijsgeerige ethi sche bespiegelingen, in zoover die van den zelfden aard zijn, e.d. Bij literaire voordrachten is er verder rekening mede te houden, dat het gespro ken woord een anderen indruk maakt dan het gedrukte, zoodat aan de uitzendingen zwaardere eischen zijn te stellen, dan aan hetgeen door de drukpers wordt ver spreid. Voor de uitzendingen kan, wat de aanstootelijkheid betreft, als maatstaf gelden: „Wat in de huiskamer kan wor den toegelaten." LEGER-REVUE OP DE MOLENHEIDE. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Groote drukte in de Residentie. De gisteren in Den Haag gehouden op tocht van den Kinder-Oranjebond heeft groote belangstelling van de zijde van het publiek getrokken. De vroolijke schare kinderen, voorafgegaan door epn muziek- j korps, marcheerde o.a. langs het stadhuis, waar burgemeester jhr. Bosch ridder van Rosenthal op het bordes stond. En bij het Paleis in het Noordeinde ge- I komen, stond daar de koninklijke familie de kinderen op te wachten. Er werd druk met vlaggen gezwaaid en luid gejuicht. Na het voorbijtrekken heeft een kleuter de prinses een tuil bloemen aangeboden. Des avonds concentreerde de drukte zich uiteraard ook voornamelijk tot de binnen stad. De verlichting van de departementen trok weer groote belangstelling en er wa ren ook heel wat luisteraars bij het con cert in het Kurhaus. De groote massa begaf zich evenwel tegen negen uur in de richting van het Malieveld, waar om half- tien vuurwerk werd afgestoken. De prins en prinses Juliana woonden dit vuurwerk bij. Er was buitengewoon veel luchtmateriaal bij, zoodat iedereen goed kon zien. De vrij talrijke stukken overi gens waren bijna zonder uitzondering het aankijken zeker waard. De giraffe en de tijger werdeif zelfs met een applausje be groet Het slotstuk bestond uit een dave rende „Hulde aan de prinses." De duizenden, die dit eerste vuurwerk in dit jaar bijwoonden, verspreidden zich na afloop over de binnenstad, waar het nog vrij lang gezellig druk bleef. De Koningin inspecteert. Naar wij vernemen aldus „De Avond post" zal in de eerste helft van Augustus door de Koningin in Brabant een leger - revue worden gehouden. Vermoedelijk zal deze plaats hebben op de Molenheide, bij Breda, ongeveer op dezelfde plek waar 100 jaar geleden Koning Willem I een revue heeft gehouden over het vrijwilligersleger, dat aan den Tiendaagschen Veldtocht heeft deelgenomen. Aan deze revue zal door deputaties uit alle onderdeelen van het leger worden medegewerkt. Ook de zeemacht zal ver tegenwoordigd zijn. Zijn wij juist ingelicht, dan zal zoo veel mogelijk een uitnoodiging tot bij woning der revue worden gericht tot de afstammelingen van hen, die aan den Tiendaagschen Veldtocht hebben deelge nomen. HET MONUMENT VOOR LORENTZ TE ARNHEM. De Koningin zal waarschijnlijk bij de onthulling tegenwoordig zijn. In het park Sonsbeek te Arnhem, op een der heuvelglooiingen bij het hotel, wordt thans het grondwerk verricht voor den aanleg van de terrassen, waar het monu ment voor professor Lorentz zal worden geplaatst De datum der onthulling is nog niet vastgesteld; de plechtigheid zal echter in het begin van September zijn Zeer waar schijnlijk zal de Koningin ze bijwonen. De A. O. V. onder leiding van den diri gent Martin Spanjaard en eenige koren, zullen medewerking verleenen; de plech tigheid zal daardoor in een passend kader worden gevat. (Hbld.) NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. 5008 DE VERWARMING DER TREINEN DUURT VOORT. Hoewel de verwarming der treinen reeds op 15 April eindigde, had de directie der Ned. Spoorwegen met het oog op het voortdurend koude weer de verwarming tot 1 Mei verlengd. De directie heeft echter thans bepaald dat met het oog op het koude weer de ochtend- en avondtreinen tot 15 Mei (aan vang Zomerdienst) nog verwarmd zullen word 9ii. Dc Jaarlijksche vergadering. Gisteren is in den Deutschen Verein te Rotterdam de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Neder landsche Handelsreizigersvereeniging, ge vestigd te Rotterdam. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer H. I. Privé Jr., die voor het laatst als zoodanig fungeerde, opende de vergadering met een uitvoerige rede, waarin hij constateerde, dat in den algemeenen economischen toestand sedert de laatste vergadering nog geen verbete ring was gekomen, integendeel, en het is nog niet te voorzien wanneer een gunsti ger tijd voor handel en industrie te ver- wachteh is. De wettelijke regeling van de rechtspositie voor de handelsreizigers, waarop reeds zooveel jaren wordt gewacht is helaas nog niet tot stand gekomen. Spr. herdacht de in het afgeloopen boekjaar overledenen, in het bijzonder de heeren H. J. Bastiaanse, L. A. Jouai en C. Ban ning Hzn. Hij gaf een overzicht van de versterkte uitkeeringen en kon hierbij tot zijn genoegen meedeelen, dat dit jaar voor het eerst alle uitkeeringen door de Fond- senvereeniging uit de rente der betreffende fondsen betaald werden. Bij de behande ling van de aanvragen om steun uit het Vrijwillig Ondersteuningsfonds, die dit jaar talrijker waren dan voorheen, tee- kende hij protest aan tegen de onredelijke loonregeling van het alleen provisie stelsel Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. Caljé, vermeldt dat in 1930 tot de vereeniging toetraden 137 nieuwe leden bij het einde van het boekjaar telde zij 1852 leden. Het kapitaal vermeerderde met f. 26.520.98 en bedroeg op 31 December f, 820.360.37. Aan uitkeeringen werd in 1930 verstrekt: bij overlijden f. 30.000 bij ziekte f. 4504.50, bij ongeval f.1150, en bij verlies van betrekking f. 2246.50. Uit het Vrijw. Ondersteuningsfonds werd aan 149 perso nen uitgekeerd een bedrag van f. 4577.33. Vele salaris- en provisiekwesties werden door het dag. bestuur ten gunste van de betreffende leden tot een oplossing ge bracht. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester den heer J. A Kastrop De heer P. C. Roos werd tot voorzitter gekozen. In het dag. bestuur werden de heer M v. Handel herbenoemd en de heer E. Th. v. Vreeswijk Jr. als nieuw lid ge kozen.'Hierna had de behandeling van de verschillende voorstellen plaats. RECLAME. 5020 Het. voorstel van het hoofdbestuur tot opheffing van de ziekte-uitkeering in ver band met het in werking treden van de Ziektewet werd verworpen. Er werd een commissie bestaande uit leden van het dagelijksch bestuur en het hoofdbestuur benoemd, die deze kwestie nader zal on derzoeken. De nieuw benoemde voorzitter, de heer P G. Roos. nam na de rondvraag de leiding. Hij deelde mede, dat het hoofdbestuur had besloten, aan de vergadering voor te stellen, den heer H. I. Privé Jr. het eere voorzitterschap aan te bieden. De verga dering vereenigde zich met dit voorstel. Hierna werd de heer Privé in tegenwoor digheid van zijn gezin gehuldigd Ver scheidene geschenken nam de scheidende voorzitter in ontvangst. BEZOLDIGING VAN VERPLEGEND PERSONEEL IN DIENST VAN HET RIJK. Het hoofdbestuur van den Centr. Nederl. Ambtenaarsbond deelt mede, dat de ministerraad heeft besloten, dat de sala risregeling voor leerlingverplegenden bij de rijksverplegingsinrichtingen, vastge steld bij K. B. van 3 Mei 1930, no. 154, ook toepassing behoort te vinden ten aanzien van het in dat besluit genoemde verple gend personeel, indien dit op arbeidsover eenkomst werkzaam is. Uit deze mededeelingen blijkt, aldus ge noemd hoofdbestuur, dat thans in deze aangelegenheid betreffende salarieering, welke langen tijd een meeningsverschil vormde tusschen het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen en den C. N. A, B„ ten gunste van de opvat ting van genoemde organisatie en het betrokken personeel is beslist. CHRISTELIJKE VQEDINGS- EN GENOTMIDDELENARBEIDERS. I Uit de ledenstaten blijkt dat het leden- tal van dezen bond op 1 Januari 1929 bedroeg 1666, welk cijfer op 31 December I 1930 was gestegen tot 2253. De stijging van I het ledental bedroeg dus 587, of 35.17 °/o I ledenwinst. De bond telde bij de afsluiting van het verslag 52 afdeelingen en 10 correspon- j dentschappen. I Het bondsvermogen ging met f26259.22 vooruit, en bedroeg op 31 December 1930 een totaal bedrag van f. 155775.08. I Het bezit van het bondsfonds „Steun in I Nood", in 1929 opgericht bedroeg f. 3365.14. Het batig saldo in de Werkloozenkas wees aan een bedrag van f. 50440.21. Het totaal financieel bezit van dezen christelijken vakbond bedraagt aldus f 209600.43. KLEINHANDEL IN ALCOHOLISCHE DRANKEN. De heeren v. d. Heide en v. d. Bergh hebben eenige amendementen ingediend op het ontwerp houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcohol houdende dranken. Voorgesteld werd art. 1 onder a te lezen als volgt: Deze wet verstaat onder „ster ken drank", drank die voor één of meer volumenprocenten uit alcohol bestaat, met uitzondering van zwak-alcoholischen drank Volgens een ander amendement is het niet raadzaam aan militairen, die in leger plaatsen enz. verblijven, gelegenheid te geven aldaar sterken drank te koopen. Ongewenschte toestanden kunnen daarvan het gevolg zijn. Verder wenschen de voorstellers weder de plaatselijke keuze in het ontwerp op te nemen. Een ander amendement beoogt te ver hinderen dat op plaatsen waar op markt dagen een tapverbod bestaat, het drinken van sterken drank naar de sociëteiten wordt verplaatst. Verder wordt voorgesteld aan den ver- kooper van zwak-alcoholischen drank of zijn plaatsvervanger te verbieden aan per sonen beneden 16 jaar dien drank te ver- koopen of te verstrekken. Ten slotte wordt voorgesteld art. 72 vierde lid te doen vervallen, aangezien er geen reden is om aan vennootschappen enz., die niet kunnen blijven voortbestaan, een geschenk te geven in den vorm van een overschrijving van de vergunning op een natuurlijk persoon. POLITIEAGENT-OUDHEIDKUNDIGE. Op 66-jarigen leeftijd is te Veere plot seling overleden de heer J. W. Perrels, sedert 15 Mei 1886 agent van politie al daar. Behalve politieman en mede-oprichter tevens bestuurslid van den Alg. Ned. Pol. Bond, was de heer Perrels oudheidkundige en het archief en de oudheidskamer van het eens zoo rijke Veere, waren voor hem een dorado. Ieder oogenblik, dat hij er voor kon vinden heeft hij op het stadhuis I gewerkt en talrijk zijn de couranten- en tijdschrift-artikelen van zijn hand over de geschiedenis van het oude Markizaat. In de belangrijke oudheidkundige verza meling kende hij ieder onderdeel en wist bezoekers, zoo noodig ook in een dei- moderne talen, daarover tot in bijzonder heden in te lichten. Zijn verdiensten op dit terrein werden erkend door zijn benoeming tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Msb. DE POSTVLUCHTEN. Het 17de postvliegtuig is gisteren te 13.50 uur plaatselijken tijd te Boedapest aangekomen. Het _15de retourvliegtuig is hedenmor gen Van Tjililitan vertrokken. Het heeft 145 4 K.G. post en 1 K.G. lading aan boord. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van heden is mr. J. Kalff Jr., wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd, uit de hoofdredactie van het „Algemeen Handelsblad" getreden. Te Zwolle is gisteren de nieuwe vee markt geopend, JToor het eerst zijn de paardenmarkt, de varkensmarkt en de veemarkt op één terrein ondergebracht. Hiermee wordt een eind gemaakt aan een oude traditie, dat de paardenmarkt ge houden werd op den Brink. pr het Engelsch van LEO WALMSLEY. .En daarmee ben ik ongeveer de heele (richt bezig gebleven. Ik kon der maar WW uitkomen. Eindelijk, ik denk een uur JSieden, daar kreeg ik vasten grond onder He voeten, 't Was het strand an dezen rint.... en dan bin je zoo ongeveer bij (uc bocht in de kust. 't Eerste wat ik doe ri naar het eiland kijken of ik de lichtjes z'bmaar ik zie niks. Dan maar ten end voortloopen, dat lamme pad moet »ch ergens uitkomen denk ik.Net dat er genoeg van krijg, wat zie ik daar 1 Een boot half op het natte zand, haif in «et water Ik denk: o, ze binnen bij ver assing hier geland en benne net as ik an t dwalen geraakt. Ik praaiik praai nog is..maar koor niks. Ik spring in oe boot met de bedoeling naar het kamp ■rug te roeien en daar zie ik opeens één ®e lichies weer. 't Zal het kamp- wam van den nikker wel geweest zijn, want veel bijzonders was het niet. Maar m gevai wist ik nou zeker dat er ■nand op aat eene eiland was en dus aai ik om en roei zoo hard ik kan dezen nj uitHij pauseerde even. pr"rf Wat vertellen had", voegde r nan met een gezicht om medelijden krijgen aan toe„En zooals ik Hii I, al Sezeid heb 9 veegde zijn voorhoofd andermaal met zijn grooten rooden zakdoek af en voorzag zich van een versche pruim. ,,'t Is 'n deksels unfaire streek geweest", zei ik, niet bepaald vriendelijk. „En wat ik niet begrijp is, datafgescheiden van dat eerst den een en dan den ander naar Fort Island lekken, wat ten slotte de uit voering van het plan was.hoe je je tot meedoen heb kunnen leenen? 't Is toch geen vacantiereisje, is het wel We visschen toch zeker niet voor ons ple zier naar die dhow!.... 't Beteekent een heele boel voor ons, voor ons allemaal. Miss Howard hier bijvoorbeeld.. „Toe, kapitein Cleveland, ga er niet ver der op door" viel ze me in de redeIk ben ervan overtuigd, dat Timms er niet bij nagedacht heeft, 't Is natuurlijk wel heel erg geweest, maar gedane zaken nemen geen keer. 't Is achter den rug, dat moe ten we maar goed onthouden. O, we gaan eerst naar de motorboot. goed dan spreken we er naderhand nog wel eens over Het kostte Miss Howard moeite zich goed te houden. Ik had werkelijk zielsmedelij den met haar. Als je op een meisje ver liefd bent en je moet het aanzien dat ze verdriet heeft, dat ze intens lijdt, zonder haar ook maar in één opzicht te kunnen helpen, dat is een gevoel, dat ik mijn erg- sten vijand niet toewensch. En ze had alle reden om zich diepongelukkig te voe len. Want al had ze nog zoo dapper vol gehouden dat de schat wel bestond, mijn beweringen moesten haar aan het twijfe len gebracht hebben en gevoegd daarbij het weten dat haar broer aan de samen zwering om de whisky in handen te krij gen, met twee lui als Timms en Trout meegedaan had volgens het verhaal van Timms was hij van het eerste oogenblik af in het complot geweest me dunkt, dat was genoeg om de sterkste vrouw geestelijk te knauwen. O. als ze geweten had hoe ik er naar verlangde om mijn armen om haar heen te slaan, om haar door zachten dwang er toe te brengen haar I hart uit te storten Howard was niet aan dek, maar van een I van de negen matrozen kwam ik te weten, i dat de blanke heer zich in z'n hut be vond, maar dat de duiker nog aan wal was. Patricia stapte aan boord en ver dween zonder één woord ten afscheid, j door de kajuitkap naar beneden. Wij I roeiden om de M. L. heen en zetten koers naar de vaargeul tusschen de klippen. „Waar hebben jullie dat kloppartijtje gehouden?" vroeg ik den kapitein. „Zoowat onder aan het pad", was het antwoord. Nu ik alleen met hem was, voelde ik een drift om het gebeurde heet in met op stijgen Maar ik beheerschte me ruziën op dat oogenblik zou niet verstandig ge weest zijn. In korte, af-geknauwde zinnen vertelde ik hem hoe onze boot den vorigen avond verdwenen was en bracht hem daarna van onze opvatting over de ma nier, waarop het gebeurd was op de hoogte. Hij ging met een diepzinnig ge zicht zitten nadenken, maar ten slotte kwam hij met de vrij nuchtere verklaring dat hij noch toen hij het vaartuig vond, noch naderhand tijdens het inschepen en wegroeien iets verdachts gezien of ge hoord had. Maar ondanks dat stond het bij mij vast, dat Thunder Island op dat oogenblik een ongenooden en ongewensch- ten gast herbergde. „Afijn... dan komt-ie wel boven water als-le honger en dorst krijgt", zei Timms. „Stel je voor, dat we het kamp komen binnenwandelen en dat-ie gezellig met de ouwe zit te praten." De kleine afstand, die ons daarna nog van de dhow scheidde, werd zwijgend af gelegd We lieten den neger aan boord gaan en roeiden zelf naar het strand. Trout was in geen velden of wegen te zien, maar een hoop flesschen, waarvan de halzen afgeslagen waren en uit elkaar geslagen, pakkisten duidden de plek aan, waar de fuif den vorigen avond plaats ge had had. We trokken de sloep ver het strand op, namen de riemen eruit en be gonnen onze klimpartij naar het kamp Boven ging ik regelrecht naar de tent van den dokter. Ik dankte den hemel toen ik hem veilig en wel op zijn veldbed zag liggen. „Beste kerel", begroette hij me op zoo'n echt verheugden toon, dat het me werke lijk goeddeed. „Gelukkig, dat je er weer bent. Als je wist hoe ongerust ik geweest ben! Ga zitten! Ga zitten Wat is er toch gebeurd? Timms heeft me.... ah! die is er ook, ik hoor hem, den schooier! Maar hij is nog niet van me afIn de boeien gaat hij ervoor.... Zeerooverij, niets meer en niets minder dan zeeroo verij, dat is het." In zoo weinig mogelijk woorden ver telde ik onzen chef wat er gebeurd was. Toen ik zweeg zag hij wit van woede. „Waarom heb je het me niet verteld? Van het vinden van het wrak, bedoel ik. en dat jij ze achterna ging.... Wat een boevenpak. het heele zoodje. en die vrouw die vrouw is de ergste van allemaal. Die heeft er natuurlijk achter gezeten.. durf ik alles onder verwed den." „Nee dokter", protesteerde ik. „Nu loopt u te hard van stapel. In dit geval is ■zij evengoed dupe geweest als ik Heusch, u beoordeelt haar verkeerd „Onzin....", barstte hij nijdig uit. „Klinkklare onzin, 't Is een avonturierster. Eentje die er maar op los liegt." „Dat is absoluut niet waar, dokter," verdedigde Ik mijn lotgenoote van dien nacht heftiger dan noodig en verstandig was. „Zij is de erfgename van Sladen en als zoodanig vindt zij dat ze recht heeft op.den inhoud van het wrak. Nu moet u niet denken dat ik ten opzichte van u en uw belangen van gedachten veranderd ben. Ik weet wat mijn plicht is en door niets, zegge niets! zal ik me bij het uit voeren daarvan laten hinderen. Maar ik geloof per se niet dat ze iswat u zegt dat ze is. „Ze heeft Je' ingepalmd! Net wat ik dacht! Ze heeft je ingepalmd!" schreeuw de hij met een stem, schor van opwinding. „Je hebt me je woord van eer gegeven.. Ik vertrouwde je volkomen!" „En ik 'heb niets gedaan dat dat ver trouwen beschaamt", gaf ik driftig ten antwoord „Begrijp dat goecl, dokter! En nu we toch over deze quaestie aan het praten zijn, wil ik meteen klaren wijn ge schonken hebben. Mijn drift verbaasde hem zóó, dat hij er kalm door werd. „Zeker, zeker, beste kerel", zei hij. „Laten we kalm blijven. Met ons opwinden winnen we niets. Wat wou je weten? Neem me niet kwalijk, maar ik voel me nog wat zwak Hijgend van opwinding liet hij zich ou z'n kussen terugvallen.-Mijn woede be daarde bij het zien van z'n hulpeloosheid, maar toch besloot ik nog even op het on derwerp door te gaan. De gelegenheid om eens en voor al tot klaarheid te komen was te goed om ongebruikt te laten. ,,'t Gaat om dit, dokter", begon ik, „u weet natuurlijk, evengoed als ik, dat u mij aangenomen heeft om naar een collectie anthropologische curiositeiten te zoeken. Nietwaar? Goed. En nu meen ik, uit wat- ik gehoord heb, te moeten afleiden dat het noch Miss Howard, noch Dusi Khan om die curiosa, maar om een schat te te doen is?" Dr. Flint begon smakelijk te lachen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9