arnecke, B ezuiniqincj be zuinigt HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN 72»«e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Mei 1931 Vierde Blad No. 21815 Heden ontvangen [STATIONSWEG 6b. HBLEIHENTAIR overzicht -TABAK f*/ UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. „lientten it uaarileeren RECLAME. 5044 tweede kamer. vissoherij-wet. I Kamer is voortgegaan met de be- Beling van het wetsontwerp tot wijzi- der Vischerij-wet. tibij was allereerst aan de orde, het Lement van den heer Duymaer van om ook voor het visschen met één 1 een acte verplicht te stellen. Dit Element werd door de heeren Van tholf en Van Rappard bestreden, om- m ój het een onnoodige belemmering de hengelaars vinden. Ook Minister I dt Beerenbrouck ontraadde het Édement, dat daarop met 62 tegen 8 Jmen werd verworpen, rrolgens verdedigade de heer Van Ihoff een amendement, om uitzonde in by algemeenen maatregel van be- 8 slechts mogelijk te maken „ter be- rdeniig van de visch-cultuur." job over dit amendement werd even (latteerd, en daarna werd het met 45 'i 28 stemmen aangenomen; de Mi- r had er niet bepaald bezwaar tegen fcak' ander amendement van den heer Zadelhof! wilde uitspreken, dat in Visscherij-raad zoowel de beroeps- |de sportvisschers vertegenwoordigd Ben zijn. Dan is er zekerheid, dat alle Togen behartigd zullen worden. De heer IRappard deed een goed woordje voor Jamendement, doch de heer Duymaer (Twist stelde zich op het standpunt, lsport-vlsschers niet in den Visscherij- 1 thuishooren. In gelijken geest sprak Ministerhij vond het amendement als Igende bepaling verkeerd maar wilde [de samenstelling van den Raad het Ibceld wel overwegen, en zegde zelfs een vertegenwoordiger der sportvis- rs in den Raad te zullen benoemen, eelke toezegging de heer Van Zadel- zijn amendement introk. wetsontwerp is zonder hoofdelijke liming aangenomen. aankoop „bronovo." lema werd behandeld het wetsont- inzake aankoop van het gebouw inovo' in de Laan van Meerdervoort, inde daarop, na stichting van een gebouw, allerlei diensten van het te vestigen. De aankoop zal f. 400.000 laen. de stichting van een nieuw ge- f. 1.800 000, samen f. 2.200.000, waar- ner staat een besparing van terwijl eenige andere gebou- zullen vrijkomen. Ie heer Van der Bilt maakte enkele op en vroeg enkele inlichtingen, informeerde hij of het wel noodig was, oude Bronovo-gebouw geheel tegen i grond te gooien. t heer Heemskerk verklaarde veel voor ontwerp te gevoelen, maar als het De- tement van Waterstaat niet in Bi'onovo komen en wél de dienst van den Di- !ur-Generaal, zou deze te ver van den lister verwijderd zitten, waaronder overleg zeer stellig zou lijden. It heer Snocck Henkemans erkende dat een belangrijk punt was, maar de be- lenis van het ontwerp lag voor hem elders: tal van verspreide diénsten ien bij elkaar kunnen worden gevoegd 'it is een groot voordeel. In denzelfden sprak de heer Krijger, maar de heer it vond in de gegeven omstandigheden ontwerp, met het oog op den finan- lien toestand, ongewenscht. linistei De Geer stelde in het licht, de staat door dit gebouw in het hartje ■de stad voor matigen prijs een terrein Bigt. dat in de toekomst brood-noodig zijn. Er moet zooveel mogelijk een eind ien aan de versnippering van diensten, it hiermede zijn we zoo duur mogelijk L Een gelegenheid als thans zal zich in (ienbaren tijd niet meer voordoen. De |t gaat naar de baet uyt: de cost is voor de baet voor zijn opvolgers. De Mi lter zette nog nader de voordeelen van ontwerp uiteen. t de opvattingen van den heer Heems- 'k verklaarde de Minister zich eensge- id. Het plan is inderdaad om het De- ttement van Waterstaat naar het nieu- 'e gebouw te brengen, maar een bindende ■tlissing daaromtrent behoeft nu niet lomen te worden. Mocht het niet ge leden, dan zal ook de dienst van den ecteur-Generaal er niet heengaan, 'a replieken wordt het wetsontwerp 'der hoofdelijke stemming aangenomen, leen de heer Braat wenschte geacht te kden te hebben tegengestemd. een afwezig minister! De Kamer zou daarna overgaan tot de Ehandeling van het ontwerp inzake wij- '|mg der Drankwet. jMaar: Jde Minister van Arbeid bleek.afwe- JE De VOORZITTER gaf daarover zijn ■wondering te kennen, maar kon niet JJders doen dan de vergadering tot Dins- verdagen. RECLAME. ^""lilTiTjjÏÏ^fll HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren. Theodora, d. van P. Appelman en M. H. Kraakman; Jacob, z. van P. Zwart en M. Kinkel; Anna Louisa Maria, d. van H. C. van der Veldt en E. P. v. Weerdenburg; Iheodora Maria, d. van W. Trouwen en L. M. Boelé; Marretje, d. van A. Nieuwkoop en M. G. van Bladeren; Hendrik, z. van J. Visser en G. van Veen; Levenlooze zoon van J. Bimond en H. T. de Jong. Ondertrouwd: D. J. Been, 25 jaar en H. C. Franzen, 19 jaar; M. A. Dijksman, I 25 jaar en J. Kooij, 27 jaar; N. J. Engele, I 32 jaar en C. E. Cazander, 29 jaar. Getrouwd: M. A. Kauffman, 25 jaar en I Th. C. Willemse, 24 jaar; P. Brouwer, 27 jaar en M. Teeuwen, 24 jaar; E. Beid, 37 jaar en J. van Erkelens, 28 jaar; E. Hol, 21 jaar en G. Been, 20 jaar; S. C. van der Stelt, 33 jaar en H. Guldemeester, 28 jaar; J. C. Bax, 26 jaar en A. Verhoog, 26 jaar; P. van Maasdam, 31 jaar en C. Stolk, 38 jaar; L. Visbeen, 25 jaar en J. van Gulik, 21 jaar; P. van der Luit, 27 jaar en L. Speelman, 26 jaar; C. Jongepier, 24 jaar en H. Roodenburg, 24 jaar. Overleden: Anna Maria Johanna, 16 mnd., d. van Th. M. Vreeburg en M. A. Blanken- daal; Johannes Weststeijn, 75 jaar, geh. met A. van der Stoel; Alida Zoon, 24 jaar, geh met J. C. Barendsen. NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van A. van der Wiel en S. Hazenoot; Dirk, z. van J. van Egmond en J. Vlieland; Wilhelmina, d. van J. van Beelen en C. van der Meij; Cornells, z. van L. Plug een M. Smit. Ondertrouwd: A. M. Hax, 28 jaar en P. Th. van Kesteren, 21 jaar. Getrouwd: P. A. Flips, 62 jaar en A. M. C. D. Wittelaar, 55 jaar; K. van Duin, 29 jaar en J. Kramer, 26 jaar; A. O. van Rijn, 22 jaar en G. Spaanderman, 21 jaar. Overleden: Johanna Alherta Goos, 34 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: V. M. C. Moors, religieuse, van Venraay, Langeveld 29; C. Kleinvelrl, van Bodegraven, Zwarteweg 20 (Klei); H. M. en C. Broere, van Ermelo, idem; C. M. Noordermeer en lam., boterbezorger, van Sassenheim. Boerenburgerweg 15; G. Lschweiler, geb. Lennards, dienstb., van Maastricht, Geo weg 16; M. Eschweiler, kin- derjuffr., idem; A. P. van den Berg, van Noordwijkerhout, Schiestraat 17a; G. J. Heemskerk, bakker, van Mijdrecht, Oude Zeeweg 1J. Koldewijn, hulp i. d. huish., van Hattem, Hoofdstraat 74; Kruijer, radiotechniker, van Haarlem, Hoofdstr. 111; A. Noordendorp, kinderjuffvan Hengelo, Oude Zeeweg 94. C. van Schooten, religieuse van Heijthuysen. Pickéweg 16; M. W. van Bracht, dienstb., van Etten en Leur, Voor straat 47; Wed. F W. v. d. Berg, geb. D. Wijnands, vap Noordwijkerhout, Wi hel- minastraat 15; C. C. Vis, onderwijzeres, van Woerden, Wilhelminastraat 13. Vertrokken:/S. C-h. Broomans, verpl.ster, naar Rotterdam, Ziekenhuis Coolsingel; A. J. de Haas, timmerman, naar Heereveen, Binnenstraat 31, A. F. W. Uphoff, coiffeur, naar Sassenheim, Hoofdstraat. NOORDWITK-BINNEN. Uitvoering Noordwijk's Mannenkoor. Noord wij k's Mannenkoor gaf onder lei ding van haar nieuwen directeur, den heer E. C. Urlus, na een lange rust periode, voor het eerst weer een uitvoe ring in Hotel „Royal" alhier. Het Noordwijk's Trio bestaande uit de heeren van den Berghe, Verloop en Ron- ners verleende zijn gewaardeerde mede werking. De voorzitter, de heer L. v. Wijk, opende te ongeveer 8uur deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan de talrijke aanwezigen. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot mej. Van Nes, die zooveel voor het Mannenkoor deed. Spr. releveerde hierna eenige feiten uit het vereenigingsleven. Het koor telt thans 52 leden. Na een lange rustperiode werd de heer E C. Urlus bereid gevonden als directeur van Noordwijk's Mannen koor op te treden. Hartelijke woorden van dank en waardeering werden hierna door den voorzitter namens het koor tot den directeur gericht. Spr. bood hem namens de leden een dirigeerstok aan, daarbij den wensch uitsprekend dat hem de kracht gegeven moge worden nog vele jaren het koor te dirigeeren, waarna met de afwer king van het programma werd begonnen. In het begin konden we bespeuren, dat de leden nog niet rustig waren, maar over 't. algemeen werd door het koor zeer ver dienstelijk en gevoelvol gezongen. De par tijen uit het Lorghetto aus den Clarinet- ten Quintet <van W. A. Mozart) en Lor ghetto aus der zweiten Symphonie (van L. v. Beethoven werden door het Noord wij ks Trio (piano, viool en cello) zeer goed gespeeld. Extra dienen vermeld te worden „Avond lied", „Pelgrimskoor", „Jesu dulcis memo- ria" en „Ave Maria". Het geheel was een welverzorgd pro gramma. Gezien den zeer korten oefentijd onder de bekwame leiding, kunnen wij zeggen dat deze uitvoering schitterend ge slaagd is. We hebben weer genoten! Na de pauze werd door den voorzitter mevr. Urlus namens het koor een bloe menmand aangeboden, keurig verzorgd door het lid den heer Rakhorst Terwijl hij na afloop dank bracht aan den burge meester voor zijn aanwezigheid, waar mede hij een blijk van medeleven geeft met het koor, aan allen die hebben mede gewerkt dezen avond te doen slagen, tevens aansporende lid of donateur van Noordwijks Mannenkoor te worden. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. NOORDWITKERHOUT. Noodlottige val. Mej. v. d. P. wilde per fiets uitwijken voor een, haar achteroprijdende auto. Ze kwam zoo noodlottig te vallen op den trottoir-band, dat ze bewusteloos werd bin nengedragen bij den heer U. Later is zij naar het Acad.' Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Aan de Stichting voor on- en minver mogende lijders aan vallende ziekte kon worden afgedragen f. 32.95, benevens f. 28.10 voor de suppletiekas. Ook werd reeds een jubileumgave gezonden. OEGSTGEEST. Chr. Nat. Werkmansbond. De herdenking van het 25-jarig bestaan van den Chr. Nat. Werkmansbond is Woens dag voortgezet met een groot kinderfeest en gisteravond met een onderling feest voor de leden. Beide zijn in „Irene" gehouden. Loop der bevolking. Gevestigd: M. Meijer en gez., W. de Zwijgerlaan 5, van Alphen a. d. Rijn; M. Blok, kapper, Emmalaan 49, van Hoogeveen; R. O. Strumphler, Geversstraat 40, van Amsterdam; J. Langhout en gez., journalist, Regentesselaan 12, van Leiden; B. van Dijk, meubelmaker, Weth. Juffermansstr. 30, van de Lier: D. P. van IJsseldijk, slagerskn., de Kempenaerstr. 33, van Naarden; J. D. Heijkoop, inspect, verz. Mij., Oranjelaan 14, van Leiden; B. Montenij, Oranjelaan 14, van Leiden; Wed. H. C. Thoden van Velzen- Pannenborg, Julianalaan 12, van Groningen. Vertrokken: C. de Graaf, van Abspoelweg 18. naar den Haag, Oudemansstr. 413; J. S. S. Oort, med. analijste, van Rijng.str.w. 11 naar Rotterdam, Ziekenhuis Bergweg; J. W. van Dieren en gezin, bioloog, van Konin- ginnelaan 4, naar Terschelling; Wed. H. L. J. Hoogkamer-Rooijaards, van Regen tesselaan 2\ naar Leiden, Rijnsburgerweg 140; D. Zandbergen, winkeljuffrouw, van Rijngeesterstr.w. 24, naar Den Haag, Chr. de Wettstr. 52; P. G. van IJsseldijk en vr., van Julianalaan 10, naar Soest, Amersfoort- schestr. 17; G. Kraimaat, naaister, van de Kempenaerstr. 69, naar Leiden, Roden- burgerstr. 5; C. N. Oosterom, dienstb., van Weth. Juffermansstr. 12, n. Boskoop, Zuid- kade 37. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Marinus, z. van L. G. Touw-Weijc'ing, Adr'anus Franciscus. z. van J. C. Kuijken-Vessies. Ondertrouwd: A. Onderwater, 26 jaar en T. C. van Egmond, 25 jaar. VOORHOUT. Verg. Woningbouwvereen. „Herman Boerliaave." Alhier werd de jaarvergadering gehouden van de Woningbouvvyereeniging „Herman Boerliaave" in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer J. van der Voet, schetste de heerschende crisis en wijst er op hoe welvarende „Herman Boerhaaye" er nog voorstaat ondanks al de malaise. Hierop verklaarde hij de vergadering voor geopend en verzocht den secretaris de notulen te leven. Deze werden door de vergadering goedgekeurd en onveranderd vastgesteld. Er volgde een bespreking over de kosten bij eventueelè nieuwbouw, welke ongeveer 25 pet. lager blijken te zijn als bij de aanbesteding van de laatst gebouwde twee en dertig woningen. Het bestuur krijgt vrij mandaat om over te gaan tot bouw van benoodigde woningen. Dit natuurlijk in overleg met de autoriteiten. Het honorarium van den administrateur wordt verhoogd van f.200 tot f.350. van den huurophalen van f.100 tot f.175. Aansluiting bij de Al- gemeene bond van Woningbouwvereeni- gingen zal worden overwogen. Bij verkie zing van bestuursleden werden herkozen de heer J. van der Voet met bijna alg. st. De heer Paardekooper behaalde na her stemming de volstrekte meerderheid; beiden namen hun herbenoeming aan, hoewel de voorzitter slechts beloofde voor één jaar. De controle-commissie verklaarde de boeken RECLAME. 4996 - DE NIEUWE MARGARINE en andere bescheiden in de beste orde te hebben bevonden. Besloten werd geen divi- dent uit te keeren en de winst in het reserve-fonds te storten. De controle-com missie voor 1931 zal bestaan uit de heeren G. Witteman, C. van der Mey en H. Warmenhoven. De begrooting 1931 wijst een uitgaaf aan van f. 16.963.40. Bij de rond vraag vraagt de heer v. d. Meij of er in de achter de woningen staande schuurtjes gestookt mag worden, hetgeen de voorzitter ontkennend beantwoord. Verder wijst hij er op dat aan de Mgr. Broerestraat reeds twee keer een muurtje is vernield en vraagt of dat zoo moet doorgaan. De voorzitter zegt dat het bestuur toch moeilijk politie dienst kan gaan verrichten, dat is aan anderen opgedragen. Hij zegt evenwel toe er bij het hoofd der politie op te zullen wijzen. Namens de bouwvakarbeiders dankte de heer Warmenhoven het bestuur voor alles wat is gedaan in het belang van deze groep bij den laatsten nieuwbouw. De burgemeester, die ook aanwezig was bij deze vergadering, sprak zijn bewonde ring uit voor het geen tot nu toe reeds door het bestuur van „Boerhaave" is ge presteerd. Verdere lofuitingen zou in strijd zijn met de eenvoud van die ijverige bestuursleden, doch het in vijf jaren ontstane „Boerhaave- kwartier" spreekt ruim voldoende voor hun buitengewone toewijding. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Wilhelmus Blijleven, jm. 32 jaar te Nieuwkoop en Trijntje van t Kruis, jd. 24 jaar; Theodorus 'Homan, jm. 25 jaar te Mijdrecht en Anna Beatrix van der Hulst, jd. 22 jaar; Aart Groene weg, jm. 24 jaar en Gerritje van Tol, jd. 21 jaar. Geboren: Gerrit, z. van D. van Harte en J. Bonthoorn; Geertruida Cornelia, d. van M. P. v. d. Weijden en P. G. J. Warmerdam. EEN GELUIDSFILM VAN HET CONCERTGEBOUWORKEST. Naar wij vernemen, zijn er gisteren in de Parijsche ateliers van het Kuechen- meister-Accoustiek concern i de studios der Tobis fran?aise> geluidsfilmopnamen ge maakt van het Amsterdamsche Concert gebouworkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg. In een voor deze gelegenheid gebouwd decor, dat de groote zaal van het Amster damsche Concertgebouw voorstelt, zijn drie opnamen gemaakt: De ouverture Oberon: de Arlesienne Suite van Bizet en de Marche hongroise van Berlioz (A.E.F.) VALSCHE MUNTERS. Gisteren diende voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank de zaak van twee broeres, den 49-jarigen koop man H. W., en den 42-jarigen meubelma ker E. W., die zich te verantwoorden had den inzake valsche munterij. Aan het tweetal was ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks de tweede helft van 1930 hebben nagemaakt Nederland- sche rijksdaalders, met het oogmerk die als echt en onvervalscht uit te geven en het voorhanden hebben van valsche munterswerktuigen in een perceel aan de Bloemstraat te Amsterdam. Voorts was hun ten laste gelegd, dat zij in November 1930 in een perceel in de Graaf Florisstraat valsche rijksdaalders in voorraad hadden, met het oogmerk deze als echt uit te geven. Aan H. W. was bovendien ten laste gelegd, dat hij op 8 November in een winkel in de Wolven- straat en in een in de Berenstr. valsche rijksdaalders had uitgegeven. Nadat een groot aantal getuigen was gehoord, kwam de officier van justitie, mr. van Arkel aan het woord. Hij achtte het zeer gemakkelijk om in dit geval het bewijs te leveren. Reeds eenige jaren geleden zijn deze verdachten wegens het maken van valsche munten veroordeeld. Spr. achtte bewezen, dat de verdachten valsche geldstukken hebben vervaardigd en in voorraad hebben gehad. Ook het uitgeven van de valsche rijksdaalders, door verd. H. W. achtte spr. bewezen. Het aantal valsche rijksdaalders, door hen gemaakt, loopt in de duizenden. Spreker eischte ten slotte tegen ieder der ver dachten een gevangenisstr. van drie jaar. De verdediger mr. Benno J. Stockvis drong aan op vrijspraak, subs, vroeg hij een clemente straf. De verdachten hielden bij het laatste woord hun onschuld vol. De rechtbank zal 12 Mei uitspraak doen. RECHTBANK TE 's GRAVENHAGE. Deze Rechtbank deed gister uitspraak In de op 21 dezer behandelde zaken: De 25-jarige timmerman J. H. te Leiden werd veroordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens oplichting. De 34-jarige S. J. K. die te Noordwij kerhout den hond van een rijksveldwach ter verwondde, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en tot betaling eener schadevergoeding ad f. 15. RECLAME. 5019 323. Lieve juffrouw, zei Wim verlegen, Ik heb zoo'n honger, ben zoo moe; Van vermoeidheid wil het gelooven, Vallen bijkans mijn oogen toe. En dan ik wou U beleefd vragen, Of u een goed woordje voor me dee, Ik zou nu 'k U en alles gezien heb, Graag met Uw vader's circus mee. 324. Plotseling hoorde Pim hevig schreeuwen, Een verwoed gevecht ontstond. De Arabieren woest geworden. Sloegen hevig in het rond. De pret was weldra ernst geworden, Pim zag dra het groot gevaaf, Zette het spoedig op een loopen, Voor die dolle ruiterschaar.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13