KINADRUPPELS BINNENLAND. Bedrukte Schortensatinet Waschecht 39 29 - 19 BOUWKUNSTIG SCHOON. LAND- EN TUINBOUW. SCHAKEN. GRAVURE VAN DÜRER GESTOLEN. Tijdens de bezichtiging, die aan de bij Boerner te Leipzig gehouden veiling is voorafgegaan, heeft een onbekende een kostbare gravure van Dürer (Ridder, dood en duivel) gestolen. De waarde wordt op 8000 mark geschat. Men staat voor een raadsel. De werken werden namelijk voortdurend bewaakt, overdag door twee medewerkers van de firma Boerner en 's nachts door een paar bewakers, die niet alleen gewapend zijn met gummi stokken en revolvers, maar zelfs honden bij zich hebben. DE WET OP HET NOTARIS-AMBT. GROOTE BRAND IN GALATZ. In Galatz werden Dinsdag door een enormen brand twee fabrieken en een aantal woonhuizen met bijgebouwen een prooi der vlammen. De schade bedraagt millioenen. Men vermoedt brandstichting. EEN NAVOLGER VAN KÜRTEN. Te Boedapest is een 19-jarige jongen gearresteerd, die een verkoopster om het leven had gebracht. Hij legde de sensa- tioneele bekentenis af, dat hij met groote belangstelling de in de bladen verschenen uitvoerige berichten over het proces tegen den Dusseldorfschen massamoordenaar Peter Kürten had gelezen. De gerechtelijke medici hadden vastge steld, dat het slachtoffer, een 16-jarig meisje, door worging om het leven was gebracht en dat de dader haar vervolgens verscheidene messteken had toegebracht. DE AARDBEVING IN TRANS-KAUKASIË. Volgens een nader bericht zouden er bij de aardbeving in Transkaukasië niet minder dan 700 personen gedood zijn. 20.000 menschen zijn dakloos. Er heerscht in het gebied van de ramp groot gebrek aan levensmiddelen. Op bevel van den sovjet-commissaris voor Binnenlandsche Zaken zijn vliegtuigen naar de plaats van de ramp vertrokken De schade, die de aardbeving in den Kaukasus heeft aangericht heeft zich overigens niet alleen tot Georgië beperkt maar ook in andere gebieden is de aard beving een ramp geworden. De eigenlijke haard van de aardbeving ligt in de repu bliek Nashitsjewan doch ook in een groot deel van Armenië en in Aserbeidsjan is groote schade aangericht. Alleen in Aser beidsjan zijn 220 personen gedood en meer dan 200 personen gewond. Buiten gewoon groot is het verlies aan vee. waardoor deze Kaukasischc bergvolken bijzonder hard worden getroffen omdat dat hun voornaamste bron van inkom sten is. Er heeft zich een paniek van de bevol king meester gemaakt. De plaatselijke Sovjets doen al het mogelijke om hulp te bieden, maar kunnen niet alle dakloozen bergen en beschikken ook niet over vol doende medicijnen en verbandmiddelen. De Eerste Kamer over de voorgestelde wijziging. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp houdende voor zieningen door wijziging van de wet op het notarsambt. tot meerderen waarborg voor nen, die belangen toevertrouwen aan notarissen, is het volgende ontleend: Een aantal leden betreurde, dat bij dit ontwerp niet tevens omtrent enkele an dere onderwerpen, welker wettelijke rege ling dringend noodzakelijk schijnt, voor stellen waren gedaan. Deze leden hadden hierbij in de eerste plaats op het oog de wenschelijkheid van vaststelling eener leeftijdsgrens voor no tarissen In de tweede plaats zouden zij het op prijs hebben gesteld, indien alle twijfel ware weggenomen omtrent de benoem baarheid van vrouwen tot het notaris ambt. In de derde plaats spraken zij den wensch uit dat eerlang paal en perk zou worden gesteld aan het euvel der zaak- waarnemlne. Met de beide laatste deside rata konden enkele leden zich niet ver eenigen. Eenige leden wenschten een uniforme boekhouding, alsmede toezicht door rijks accountants voorgeschreven te zien. Hiertegen werd aangevoerd, dat in het algemeen de boekhouding der notarissen zeer goed is en dat het absoluut niet noo- dig noch wenschelijk is hun het volgen van een bepaald systeem te dien aanzien voor te schrijven. Wat het toezicht aan- gaat. zoo is juist met het oog daarop een kamer van toezicht werkzaam. Vele leden achtten het een bezwaar, dat bij het verbod om gelden ter leen of in bewaring te nemen tegen interest geen overgangstermijn is voorgesteld. Zou het niet gewenscht zijn, zoo vroegen deze leden, die verbodsbepalingen alleen te doen gelden met betrekking tot toekom stige geldleeningen en voor toekomstige borgstellingen? Hiertegen werd opgemerkt, dat de nood zakelijkheid van een overgangsmaatregel in dit geval niet bestaat. Een notaris toch mag in de toekomst geen gelden meer ter leen of in bewaring nemen tegen interest, noch zich borg stellen voor schulden van anderen. Hij mag evenwel de gelden, welke hij eenmaal in bewaring heeft, wel in bewaring houden en ook borg blijven, indien hij zich eenmaal borg heeft ge steld Die bewaarnemingen en borgstel lingen houden dus allengs vanzelf op. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Het slot der vergadering. In de te Assen voortgezette vergadering is de begrooorng 1931 in ontvangst en uit gaat vastgesteio op een nearag van f34.3UU. net noorabestuur stelde voor met den Kon. Ned. Miauenstandsoond een centrale contact-commissie te vormen, die tot doel heert: a. de plaatselijke contact-commissie inlichtingen te verstrekken en bij werk- zaamneaen vooriicnting en algemeene leiding te geven; b. onderwerpen van algemeen landelijk belang te bestudeeren or te doen Destuoeeren. Nadat verschei dene afgevaardigden over dit voorstel het woord nebben gevoerd, werd besloten een commissie te benoemen van gemeenschap pelijk overleg. Hierin hebben zitting gekregen: de dames KleinKoster te Den Haag; CohenTer Vaart te Haarlem; de Jong te Amsterdam; CohenTer Vaart, te Utrecht; VromanVroman te Gouda, i benevens twee hoofdbestuursleden. Bij de rondvraag wees de afd. Arnhem er op, dat tegen het kiezen van schoon heidskoninginnen stelling genomen moest worden. Tevens werd gevraagd afkeuring uit te spreken over deze kwestie. De voorzitster antwoordde, wat door luid applaus werd onderstreept, dat zeker ieder lid afwijzend tegenover de keuze zal staan, doch dat de zaak ii.l. meer bij de Tucht- unie thuis hoorde. Intusschen werd de hoop uitgesproken, dat de nieuwigheid ten spoe digste uit de wereld zal zijn. Speciaal de houding van de ouders der meisjes werd afgekeurd. Nadat nog enkele vragen waren beant woord en Mevr. Groote—Burgersdijk de presidente dank voor haar leiding had gebracht, werd de algemeene vergadering gesloten. Na afloop vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Des avonds werd in het concerthuis een feestavond gehouden. DE OVERSTROOMING BIJ WILNA. Bij de overstroomingsramp in het gebied van Wilna is Inzonderheid het stadje Druja aan de Letlandsche grens zwaar geteisterd. Het plaatsje staat volkomen onder water. In vele wijken staat het water meer dan een meter hoog. Negen-tiende der huizen zijn van hout en door het water van de fundamenten losgespoeld. De meeste hulzen zijn met staaldraad aan de boomen bevestigd. Zeer ernstig geha vend werd een oude synagoge, waaruit een bibliotheek met 300 zeer antieke boek werken is weggespoeld. In de stad is een vlek- en buiktyphus-epidemle uitgebroken, waaraan reeds 50 personen lijdende zijn. In vele gezinnen heerscht hongersnood. Talrijke personen, die van de Russische zijde op groote ijsschotsen en Wrakstukken van huizen kwamen aandrijven, zijn in het water omgekomen. RECLAME. NA DE VOLKSTELLING. Vragen van den heer Lingbeek. Het Tweede Kamerlid Lingbeek heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: le. Acht de minister het niet met onder- geteekende van belang, dat, bij de verwer king van de gegevens der laatstgehouden volkstelling, onder de daardoor verkregen uitkomsten ook worden weergegeven de kerkelijke gezindten van de bedrijfshoof- den, voor zoover betreft het percentage van elke gezindte? 2e. Indien Zijn Excellentie bovenstaande vraag niet absoluut ontkennend meent te moeten beantwoorden, wil de minister dan dengenen, die met de statistische bewer king der genoemde gegevens belast zijn, opdragen, hun arbeid ook in de door onder- geteekende gewenschte en in zijn eerste vraag genoemde richting uit te breiden? 3e. Ziet de minister mogelijkheid, om te komen tot kennis van de cijfers der kapi talen in de doode hand, met verdeeling van de bezitters en hun respectieve kapi talen in groepen naar hun kerkelijke of godsdienstige gezindte? 4e. Zou de minister, de mogelijkheid van het in de derde vraag genoemde erken nende. bereid zijn, zulke stappen te doen, waardoor wat mogelijk was ook werkelijk bestaande werd0 EEN SCIIEEPVAARTKANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI? Het Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft den minister v. waterstaat gevraagd: Is de minister bereid aan het onderzoek der commissie-Rutgers van Rozenburg, inzake de verbetering van de afwatering in de Geldersche Vallei, te verbinden een onderzoek aangaande de wenschelijkheid en de mogelijkheid van het aanleggen van een scheepvaartkanaal door die Vallei? STAKING IN HET DAMESKLEEDINGBEDRIJF Gistermorgen is door de besturen van de samenwerkende Bonden in de Kleeding- industrie aan de Vereen, van Patroons in het Dameskleedingbedrijf te Amsterdam, een brief gezonden, waarin het besluit van de personeelen in de op Dinsdag avond gehouden vergadering genomen, werd kenbaar gemaakt. Blijkens den inhoud van den brief, zal op a.s. Maandag de staking worden geproclameerd, tenzij voor dien tusschen de werkgeversvereen. en de Samenwerkende Bonden in de Kledingindustrie overeenstemming over het weder aangaan der C. A O. zal worden verkregen. I Bij de staking zullen eenige honderden arbeidsters en een aantal dameskleer- makers worden betrokken. Dr H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. f 1.30 p fl 4937 DE POSTVLUCIITEN NAAR 1NDIË. Zeventiende vliegtuig vertrokken. Hedenmorgen te 6 uur 20 is het zeven tiende postvliegtuig van de K. L. M. uit Amsterdam naar Indië vertrokken. Het vliegtuig heeft als passagier aan boord jhr. H. L. R. van Lennep van de Java-China-Japan-lljn, terwijl 214'/; K.G. post en 32.15 K.G. goederen zijn meege nomen. De bemanning bestaat uit de heeren Tepas eerste bestuurder. J. van Onlangs 2de bestuurder en B. Blok boord- mechanicien. HET VEENBEDR1JF. Dc kruiwagen vervangen door de lorrie. De heer Tip te Nieuw Weerdinge heeft een proef genomen om bij het graven van kleine en groote turf, den kruiwagen te vervangen door de lorrie tn de planken door rails. Daardoor zal de dagproductie van een veenarbeider veel grooter worden, terwijl de arbeid niet zwaarder wordt. Dc proef, welke genomen is met een lorrie, waarop een bak is geplaatst, welke 72 turven bevat en die op het veld. door een kwartslag te draaien de turf in het slag plaatst, is niet slecht uitgevallen. Dit lorriesysteem zal voorloopig alleen kunnen worden toegepast voor turfputten, waarbij men niet behoeft te klimmen, noch te dalen bij het brengen van de turf naar het slag Voor tal van veenputten lijkt 't systeem, dat zonder aanwending van belangrijke kapitalen kan worden toegepast, een verbetering en een besparing, wat zeker de concurrentie-mogelljkheid voor turf Vergrooten zal. „Msb." NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. In de voortgezette algemeene vergade ring van den Ned. Bond van Chr, Fabrieks- en Transportarbeiders, te Utrecht gehou den. werd een voorstel van de afdeeling Delft inzake den grondslag van den Bond verworpen. De statuten werden aangevuld met dien verstande dat het streven naar het verbin- dendverklaren van collectieve contracten, naar bedrijfsorganisatie en medezeggen schap in het bedrijfsleven, daarin thans opgenomen is. Besloten werd den Bondsraad voortaan districtsgewijze en niet langer via de vak groepen te verkiezen. Het H.B. voorstel om voortaan geen twee-j aarlij ksche maar drie-jaarlijksche algemeene vergaderingen te houden, werd na verzet uit de vergadering ingetrokken. Aangenomen werd een voorstel Leeuwar den, bepalend dat een besluit tot het beginnen van een werkstaking of het aan vaarden van een uitsluiting een meerder heid van drie-vierde der aanwezige leden zal moeten hebben. De mogelijkheid van stichting van een pensioenfonds voor 65-jarige leden zal door het H.B. onderzocht worden. Bij de regeering zal er op worden aan gedrongen geen arbeidsters beneden 17 jaar in de bedrijven toe te laten. Bij de rondvraag kwam het vraagstuk van de Zondagsrust in het zeevisscherij- bedrijf ter sprake. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit van 25 April is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Breda, ter standplaats de gemeente Wouw. A. J L. Siebelink candidaat-notaris te Wouw. RECLAME. lYUOi BOND VAN NED. SCHILDERSPATROONS. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer W. C. van As, is gisteren te 's-Gravenhage de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de instellingen van den Bond van Nederlandsche Schil derspatroons. De batige saldi van de patroons-ongeval lenverzekering, van het fonds ter verze kering tegen bedrijfsongevallen-risico, de ziekteverzekering in liquidatie en de patroonsziekteverzekering waren resp. f.1459, f. 17.518, f.4112 en f.1912. De secretaris, de heer H. van der Sluijs, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen als lid van den raad van bestuur. Het voorstel van den raad van bestuur om 30 pCt. op den inleg voor 1931 te goed te schrijven, werd goedgekeurd evenals het voorstel om de ziekteverzekering in liquidatie met 1 October geheel te liqui deeren. 4971 XXVII Het H. Geest-hofje aan de Breestraat en wat er van over is. Het was met de waardeering der oude bouwkunst in ons land in de 19e eeuw droevig gesteld. In Duitschland was dat anders. Door de Romantiek die veel meer was dan alleen een litteraire beweging, maar die welbeschouwd alle terreinen van leven en kunst poogde te beheerschen men denke aan de „Uni- versalgedanke der Romantik" was daar reeds in 't begin der eeuw de liefde voor de oude bouwkunst weer aangewakkerd en vond wel haar sterkste uitdrukking in het streven om den Keulschen Dom af te bouwen, waartoe reeds in 1825 de „Dom- verein' werd gesticht. In Frankrijk waar, ondanks rationalisme en revolutie, de liefde voor de bouwkunst nooit geheel was gebluscht geweest, kostte bet Violet-le-Duc door zijn restauratie van de Sainte Chapelle en de Notre-Damc te Parijs, de cathedralen van Amiens, St. Denis, enz. benevens een aantal geestdriftige ge schriften over Gothiek en Renaissance ook niet zoo heel veel moeite, het licht bewogen Fransche gemoed weer te doen opvlam men in liefde Voor de oude schoonheid. We herinneren ons, dat dr. Cuypers en Victor de Stuers in ons land alle pogingen in 't werk stelden, om ook hier te komen tot instandhouding en restauratie van oude monumenten, wat ten deele gelukte, zonder dat daarmee breede lagen van het volk doordrongen werden van het ultureel bezit, dat schuilt in het behoud van de beste architectonische scheppingen der voor geslachten. Een vooruitgang, die althans mogelijk heden opende, was het ook, dat omstreeks 1860 Prof. Gugel benoemd werd tot eerste hoogleeraar in de Geschiedenis der Bouw kunst aan de Polytechnische School te Delft. Van hem verscheen in 1869 voor het eerst „De Geschiedenis der Bouw stijlen", een werk, waarvan nog voor enkele jaren der door Leliman grondig herziene en uitgebreide vierde druk verscheen, en dat nog altijd boeit door stijl en inhoud al zijn er later uitstekende werken van anderen verschenen. Gugel was een Duit- scher, gedrenkt met de idealen der Ro mantiek. Het belangrijkste werk, dat het eerst ver scheen over de Hollandsche Bouwkunst was van Galland, ook al een Duitscher, „Ge- schichter der Hollöndischen Baukunst und Bildnerei" (1890). Het pionierswerk om diepe belangstel ling te wekken voor ons oud bouwkunstig schoon is hier practisch vooral verricht door twee Nederlanders onder den Fran- schen invloed van Violet-le-Duc, meer theoretisch en onderwijzend door Duitschers als Gugel en Galland, en ten slotte is dat alles hier een late nawerking der Romantiek. Natuurlijk waren er nog wel eenige andere belangrijke figuren, maar d.zi staan niet zoo op het eerste plan als de ge noemden. Gugel, die zooals we opmerkten, meer theoretisch was, en wiens onderwijs en ge schriften verhelderend en bezielend hebben gewerkt op tal van jonge bouwkundigen die te Deltt zijn lessen volgden, heeft hier te Leiden nog practisch gewerkt. In 187.' werd de Studenten-sociëteit „Minerva" aan de Breestraat gebouwd vol gens zijn plannen. Er is in den laatsten tijd sprake van geweest, dat dit gebouw de kwalen van den ouderdom gaat ver- toonen en dat het Corps de mogelijkheid overweegt, een nieuw gebouw te stichten. De inwendige constructie van het boven gedeelte van het gebouw schijnt niet meer zoo stevig te zijn. Men mag de nagedach tenis van Gugel hierom nog niet hard vallen, want gelijk wij reeds opmerkten was hij meer theoretisch clan practisch aange legd, meer geschiedkundige van enorme ken nis en met een diep inzicht in 't wezen en de ontwikkeling der bouwkunst dan technisch ervaren bouwmeester, meer ge leerde en bezield Ieeraar dan man van de daad. Gugel had piëteit voor het oude en daarin lag wellicht een zijner grootste verdiensten een piëteit die op den duur aanstekelijk meest werken. Daarvan zal ik U een bewijs geven. Ik schreef boven dit opstel: „Het H. Geesthofje aan de Breestraat". Architect Jesse, die nog leerling is van Gugel, schrijft mij het volgende: „De plaats, waar voormaals stond het „Hofje van den Heiligen Geest van zeven kameren voor Roomsch-Gezinden" wordt ingenomen door een gedeelte van de Stu denten-sociëteit „Minerva", welke in 1875 werd gebouwd naar de plannen van Prof. Gugel. Als jongen van 15 jaar heb ik het voorzichtig zien afbreken en de frag menten in een schuit in de Aalmarkt zien laden. Later nog zag ik het weer menigmaal terug op de binnenplaats van de Poly technische School te Delft opgesteld tegen een muur". Prof. Gugel's piëteit voor het oude gevel tje heeft het dus van den ondergang gered. Deze liefde voor het oude steekt dus gun stig af bij de afbraakwoede welke in dien tijd Leiden cn andere steden van zooveel oude schoonheid beroofde. Op deze teekening kunt u zien, hoe het geveltje er uitzag, dat thans nog tegen een muur staat van de binnenplaats der Tech nische hoogeschool. Achitect Jesse vervolgt dan zijn schrijven: „Vandaar dat het geveltje nog steeds mijn liefde heeft en ik hoop, Jat het eenmaal nog eens m Leiden als werkelijke gevel dienst zal doen en men het daar als bouw- fragment zal gebruiken" Oudere stadgenooten herinneren zich waarschijnlijk nog het geveltje: een deur in het midden en aan weerszijden een kozijn met luikjes. Er naast was een tuin met een ijzeren hek. Het was toen reeds zeer verminkt zooals blijkt uit "cle opme tingen van Architect Mulder in „Oude be staande gebouwen". Op dit Hofje komen we de volgende maal nader terug. PLUIMVEE. AFSTAMMING EN OPFOKMETHODE. De prestaties van een'dier hangen af van zijn erfelijken aanleg en van om het eens erg mooi te zeggen zijn om gevingsfactoren. Met dit laatste bedoelen we dan zijn opfok, vanaf het moment, dat het zijn eerste levenslicht te aanschouwen kreeg Een hen mag een nog zoo uitstekenden erfelijken aanleg hebben, nimmer zal deze tot zijn recht komen, wanneer ze niet naar behooren wordt opgefokt. Een opfok mag nog zoo in de perfectie zijn, ze zal van on veredelde hen nimmer een record-leg- ster kunnen maken. Het zijn een paar eenvoudige waarheden en toch worden deze niet altijd even goed ingezien Het is dus wel de moeite waard hierop even in te gaan wellicht bewijzen we er menigeen een dienst mede. Wat denkt een bekwaam pluimveefok ker te bereiken door „afstamming" en wat door „opfok"? Door „afstamming" d ws. door een vak kundige paring streeft de fokker er naar te verkrijgen gezonde en krachtige die ren. welke niet alleen aan de eischen van het door hen vertegenwoordigde ras vol doen. maar waarvan de hanen zoowel als de hennen uitmunten, de laatstee ff gelmatige legsters, terwijl beiden hl hun ouders verkregen kwaliteiten nakomelingen moeten weten over u gen. Door „opfok" tracht de fokker'/ die fokdieren verkregen kuikens l kortst mogelijken tijd - dus zonder, ge stoornis tot krachtige ontwin, te brengen zoodat, wat de hennen b» deze vroeg aan den ieg zullen se/ deze op een regelmatige wijze zuuav ven voortzetten. 1 Nu moet daaruit niet de conclusi-, den getrokken, dat alle kuikens van» afstamming en welke met kennis i-ï ken zijn opgefokt, later allen ook» fokdieren zullen worden. De onderrS wijst uit, dat de paring van slechs gedeelte van die hennen en hane* vrouwelijke nakomelingsschap welke met hun moeders op minste» lijn gesteld kunnen worden, terwi' grootste gedeelte minder, soms veel* der eieren legt dan men redelijke meende te mogen verwachten o schappelijk is dit verklaarbaar doet nen wij daar op deze plaats niet i op in gaan. Zonder zelfs overdreven hooa wachtingen vermeerdert het aantal dieren van den werkelijken fokker j lijks dus langzaam, omdat hy slechts die enkele goede fokdieren verda werken en de overige dieren alleq eierproducenten werden aangehouden vendien voldoen lang niet alle verfci kuikens aan de gestelde eischen welkt i het betrekkelijke ras te stellen groeien ze ook niet even vlot op Het behoeft zeker wel geen betooz, de eenkleurige rassen (de moeilijken voudige blauwe, gele en nog een pan dere kleuren uitgesloten) ons het a naar het doel zullen brengen, omdat) geen ingewikkelde eischen aan het ui lijk doen stellen. Ongetwijfeld is diti ook wel de reden, dat de witte variété Leghorns als nutdier zoo ver is geve?1 en daar door tegelijk ook meer pog dan eenig ander kippenras is gewóz Goede oplossingen probleem Beunk de heeren Schrama en Van der tin van probleem Brunner van den heert der Linden. De oplossing van het probleem Würzburg is 1 Lh3, met de dreiging I Na den zet a5 volgt het onverwachte Da6t. Het is wel wonderlijk, dat wil alleen looper en dame, deze laatste i missen kan. De oplossing van het probleem vanle mann is 1 Dc4. Nu dreigt Pc5t, hete voorkomen kan worden door zetten i den looper op c6. Deze geeft drie i varianten. C. ECKHARDT. Hamburg. Correspondent. 1927. Wit begint en geeft mat in drie zet!) Wit: Kg4, Dal, Lgl en f7, pic5. Zwart: Kh8, La5, pi c7, g7, g5 en ill De partij uit het tournooi te Hasn van Yates tegen Euwe verliep als voir- Yates Euwe. 1, e4 c6 Het is merkwaardig, hoe de Caro-Ki opening in den laatsten tijd weer voren komt. 2 Pf3 d5* 3. ed5: cd5 4. d4 Lg4 Om e6 te kunnen spelen. 5. Ld3 e6 6. 0—0 Pf6 7. Tel Ld6 8. Pbd2 Pc6 9. c3 Dc7 10. Pfl 0—0—0 Zwart kan 0—0 niet wagen. Nu volgt na Pg3 h5. 11. Le3 Kb8 12. a4 Pa5 Stop! kort en krachtig. 13. De2 Tc8 14. h3 Lh5 15. Tabl Pc4 16. Lel Pei Dit lijkt wat gewaagd. 17. Tal 15 Na Le4: volgt de4:, De4: en Lg6. f5 verzwakt echter zwart's stelling. 18. Lc4: dc4: Na Dc4: volgt dameruil en blijft e6 W 19. De3 g5 Zwart gebruikt deze kans. 20. Pg5: Pg5: 21. Dg5: Lf3 Geestig. Dreigt Tg8. 22. De3 Ld5 23. f3 Thg8 24. Te2 Tg7 25. Df2 Tg8 Hier was Dc6 aangewezen. 26. Pe3 Tg3 Wit dreigt Pd5:. 27. Pd5: ed5: 28. Lhl Dd8 29. Dfl Dh4 30. f4 Td3 31. Le3 T8g3 32. Tael a6 33. Df2 Te3: Wit maakt de beslissende fout. 34. Te3: Th3:f 35 Th3: Df2 36. Te8't Ka7 37. g3 Db2: 39. Ted8 Db4 40. a5 c3 38. Td7: Dc3: Opgegeven. Na Th8, Da5:. Td6: volgt c2. Den heer Sch. - In prob,eem Wur:' kan na De3 Pg6 en na Df3 Kgó. Ns kan op den zet Pg6 Dg3 volgen Dr. P. FEENSTRA KUIP®

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6