HEVEA AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Doopsgez. Kerk: Gemeente-avond te 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Leidsche Chr. Oranjevereenlging. 8 uur nam. Rijnsburg. Café CentraalVerg. van koopers der Rijnsburgsche en Katwijksche Groentenveillngen. Vrijdag. Graanbeurs: Revol. 1-Mei-comité, 8 u. nam. Haven 18: Openbare vergadering PA.S. 8 uur nam. Schouwburg. Fritz Hirsch Operette „Wenn zwei sich lieben". 8'/( uur nam. Zaterdag. Schouwburg „Litteris Sacrum". „De eeven sleutels van Baldpate". 8 uur nam. •Maandag. Leidsche Schouwburg: R K. Studenten- tooneelver. A.S.A.B., „De Spaak in het Wiel", 8 uur nam. RECLAME. -.FIETSBANDEN hcht/oopend i f/zersterfy 4939 Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- J en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u.' 'sWoensdag en Zaterdags familiematinée „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'sWoensdag en 'sZaterdags matinée te 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterie 45 uur nam. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Tinus van Doorn DE ALGEMEENE TOESTAND. Oostenrijk weer onder voogdij? Uit Praag wordt aan het „Vad." gemeld, dat bij de nota-wisseling tusschen de kabinetten van Fransche zijde in over weging is gegeven de controlecommissie last te geven den financleelen toestand van Oostenrijk te onderzoeken zulks in verband met de door de Weensche Regee ring voorgenomen maatregelen tot herstel van het begrootingsevenwicht. Mocht het resultaat van deze controle ongunstig zijn dan zou men den Volkenbond voorstellen opnieuw een commissaris-generaal naar Oostenrijk te zenden ter bescherming van dc belangen der crediteuren. Voor deze functie zou 'sjechisch financieel deskundige bij den Volkenbond, de gouverneur van de Tsjecho-SIowaak- sche nationale bank dr. Pospisjil worden aangewezen, zegt men in Praag. 't Klinkt ons vreemd! MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend In November, De cember. Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur. in Juni. Juli Augustus en September van i 10—5 uur. in October van 10—4 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f.0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f.0,25 overige dagen f.0.10. Geologisch Mineralogiscb Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dea vond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 9. telefoon 594. meesterlijke prestatie van den eersten rang geleverd. De harpiste, Celina Samuels, die opvallend mooien toon pro duceert, en de strijkers (de voorsten uit de gelederen van het Utrechtsche Orkest) wedijveren met de vocalisten en gaven het beste van hun kunst. En zoo ontstond een geheel dat, naar de techniek in alle richting volkomen af was en dat, naar de muziek, levenden klank werd door innige overtuiging en door warm gevoel gedragen. Op de zeer vele toe hoorders (de groote zaal was nagenoeg geheel bezet) heeft het belangwekkende en mooie werk grooten indruk gemaakt. Na een stilte waar eerbied uit sprak, barstte een luid applaus los waarmee niet alleen de weergaloos knappe uitvoering maar ook het werk zelf bedoeld werd te huldigen. Na de pauze de mooie vrouwenkoren met hoorn- en harpbegeleiding van Brahms (op. 17) uit zijn Hamburgschen tijd, geschreven voor zijn vrouwenkoor dat even verrukt was van zijn leider als deze van zijn koor. Ook hier kwamen de uit muntende eigenschappen op zijn schoonst aan den dag. Jammer dat in 't begin de le hoorn de juiste stemming niet had. Tot slot Schuberts 23e Psalm, met strijk orkest. die voor de meesten bekende klank zal zijn geweest. Het Toonkunstbestuur verdient voor dit ledenconcert den dank van de ernstige muziekliefhebbers die voor een. nieuw muzikaal uitzicht graag eens van den gebaanden weg afwijken. De pianist Hans Franco Mendes, hoofdleeraar aan de Leidsche Muziek school, heeft zijn 4e sonatine en een paar kleine stukken voor piano voltooid, die binnenkort in druk zullen verschijnen. BELGIE. Credieten voor dc verdediging. In de Kamer zijn de buitengewone cre dieten voor de nationale verdediging be sproken. Minister de Broqueville verde digde nogmaals het goed recht van Belgie zich te wapenen. Laten eerst de groote naties ontwapenen! Vervolgens overgaand tot de bespreking van het verdedigingsstelsel, dat door de hooge militaire autoriteiten wordt voor gestaan, zeide De Broqueville, dat dit in gegeven is door de gebeurtenissen van 1914. Men tracht zich tegen aannneming te verzetten door te wijzen op het bestaan van den Volkenbond. Het Geneefsche or ganisme moet per se traag zijn en heeft geen macht tot zijn beschikking om zijn beslissingen op te leggen. Indien wij willen hopen bij onze verde diging geholpen te worden, dan moeten wij beginnen met onszelf te helpen. Wij kunnen niet langer op de verdragen reke nen. Wij moeten beseffen, dat de door Frankrijk aan de Oostgrens opgerichte vestingen een aanval aan deze zijde on mogelijk maken. De waarschijnlijkheid van een inval in België is dus meer en weer te vreezen. Zij, die het tegenover gestelde beweren, zijn of onwetenden of leugenaars (Protest van de frontisten en enkele socialisten). De minister zeide, dat België de uitga ven niet kan dragen om een keten van vestingen op te richten langs de geheele Belgische grens. De troepen zouden daar nevens onvoldoende zijn en men moet niet vergeten, dat er groote uitgaven verelscht zijn om de luchtvaart op peil te brengen. Het dpor de regeering aanbevolen verde digingsstelsel is door bevoegde mannen goedgekeurd. Daarna beantwoordde De Broqueville de kritiek van het jongste socialistische ccngres. Hij zeide, dat Van der Velde niet heeft willen inzien, in welke mate de for ten België in 1914 geholpen hebben. Hij heeft uit het oog verloren, dat de oorlog velerlei geleerd heeft, dat Frankrijk zich ten nutte maakt, om de Oostelijke verde digingslinie in te richten. De Broqueville trachtte te bewijzen, dat een onderbroken verdedigingslinie in Luxemburg en de provincie Luik het ge vaar zou opleveren, dat een noodzakelijk geworden terugtocht onmogelijk worden zou. Daarom moeten er versterkte schuil plaatsen worden ingericht, waar het Bel gische leger de hulp van het Engelschc leger kan afwachten en den inval langs het Noorden afslaan. Hier brak De Broqueville zijn rede af en de Kamer vergaderde verder met ge sloten deuren om haar eigen begrooting te bespreken, waarop o.a. een verminde ring der parlementaire vergoedingen voor komt. DUITSCHLAND. Briining ontvangt. - Vonnis tegen Goebbels. - Het Berlijnschc bestuur. Rijkskanselier, dr. Briining. heeft de Rijksdagafgevaardigde Breitscheidt, Hertz en Hilferding als vertegenwoordigers der sociaal-democratische partij ontvangen. Deze zetten tegenover den Rijkskanse lier uiteen, welke gevaarlijke toestand, in het bijzonder psychologisch, zou ont staan, wanneer de verplichting van de Machtigingswet voor de douanetarieven, niet volkomen nageleefd werd, wanneer de hoofdprijs niet werd gehouden op het peil van het laatste halfjaar. De Rijkskanselier deelde mede. dat de regeering voornemens was den prijs van het brood op de tegenwoordige hoogte te houden, en dat de beslissingen over de maatregelen, die daartoe noodig zijn. zoo spoedig mogelijk door het Kabinet getrof fen zouden worden. Bij deze maatregelen zou gedacht wor den aan een verlaging van het tarwe- tariei voor een invoercontingent en een wijziging van de Broodwet, waardoor de bereiding van een broodsoort van iets ge ringer waarde mogelijk zou worden. Bij de bespreking werd ook nog de financieele positie van de openbare licha men behandeld en in verband daarmee kwamen ook de sociaal politieke maatre gelen ter sprake, tot bestrijding der werk loosheid, tot verkorting van den arbeids dag en tot garantie van de sociale presta ties. Uit de verklaringen van den Rijks kanselier in dit opzicht bleek, dat de be raadslagingen van het Kabinet over deze onderwerpen nog niet afgesloten zijn en dat er binnenkort geen besluiten te ver wachten zijn. Der Abend de avondeditie van de Vor- waerts merkt naar aanleiding van de be sprekingen op, dat men nu eerst de maat regelen der regeering moet afwachten, doch dat de bezorgdheid van de sociaal democratische partij door de verklaringen van den Rijkskanselier nog niet geheel weggenomen is. In politieke kringen ge looft men echter, dat de bespreking toch reeds een zekere ontspanning gebracht heeft. Verder heeft de Rijkskanselier ook nog den leider van het Landvolk, dr Gereke. ontvangen. In dit onderhoud is eveneens de algemeene politieke toestand bespro ken. Eerst had dr. Gereke nog een onder houd met den Rijksminister voor Volks voeding, Schiele, waarbij natuurlijk vooral de tariefeischen van den landbouw be handeld zijn. Wat betrof het bijeenkomen van den Rijksdag wenschten de sociaal-democraten het communistische voorstel tot onmiddel lijke bijeenroeping van den Rijksdag niet te steunen, aangezien zij van meening waren, dat de verschillende onderdeelen van de regeeringspolitiek eerst duidelijk uiteengezet dienen te zijn, alvorens het parlement er een beslissing over kan nemen De tweede Strafkamer van het Landge richt heeft in hooger beroep vonnis ge wezen in de zaak tegen den Rijksdag-afge vaardigde dr. Goebbels. Zij vernietigde het in eerste instantie gewezen vonnis en veroordeelde hem tot een geldboete van 1000 Mark subs 50 dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van de regeering. Dr Goebbels heeft in December 1929 in „Der Angrtff" een artikel geschreven waarin de leden van de Rijksregeering „landverraders van het volk" worden ge noemd; in dit artikel wordt op tal van andere plaatsen beleedigend over de re geering geschreven?. De eisch luidde: zes maanden gevange nisstraf. In de processen tegen dr. Goebbels. waarmede de jury-rechtbank van Charlot- tenburg zich bezighoudt, heeft de officier van justitie, dr. Stenig een gezamenlijk requisitoir uitgesproken Hij eischte 1 jaar gevangenisstraf en 200 Mark boete, wegens beleediging. bij herhaling gepleegd, en beleediging van het Joodsche geloof. Het vonnis luidde: 1 maand gev.straf en 1300 M. boete. In de gisteren gehouden zitting van het Berlijnsche gemeentebestuur, de eerste die geleid werd door dr. Sahm, den nieuwen opperburgemeester, is een besluit genomen de gemeentelijke bierbelasting per 1 Juni a.s. te verdubbelen. Deze belasting zal dientengevolge in de toekomst varieeren van 5 tot 15 mark per H L. Dit besluit moet natuurlijk nog door den gemeente raad worden gesanctioneerd. Het gemeentebestuur heeft voorts ge weigerd de tarieven der openbare verma kelijkheden voor het gesproken tooneel en concerten te verlagen, daar deze reeds zeer laag zijn. Bij de bioscopen zal deze belasting worden verlaagd voor plaatsen, die minder dan 1 Mark kosten. Een voor stel in dezen zin zal aan den raad worden voorgelegd. ENGELAND. Voortzetting van het debat in het Lagerhuis. Sir Herbert Samuel heeft gisteravond het algemeen debat over de begrooting voortgezet Hij complimenteerde den kan selier met de indiening van deze begroo ting en noemde het een buitegewone ver richting. dat Engeland in deze tijden zijn eigen schulden aan Amerika kon blijven betalen en nog bijdragen tot internatio nale uitgaven voor den Volkenbond en andere verplichtingen. Dat de kanselier het zoo verleidelijk middel van verhooging der invoerrechten had versmaad, zouden de liberalen niet vergeten. Intusschen mo"5st de regeering nog zuiniger worden en alle niet strikt noodige uitgaven ver mijden. Spr. verwachtte, dat de commissie uit de drie partijen nog belangrijke be snoeiingen zou weten te vinden en de re geering dan niet zou terugschrikken, om ze door te voeren. De belasting op land bezit was teminste honderd jaar te laat, maar voor de invoering bracht spr. den kanselier nochtans hulde. Winston Churchill herhaalde in meer bijzonderheden het reeds door Neville Chamberlain geuite verwijt, dat Snowden zijn Churchill's laatste begrooting eigenlijk volkomen gecopiëerd had en nu denzelfden weg betreden had, dien hij voor drie jaar zoo verfoeid had. Het eenige goede was, dat Snowden de directe be lastingen niet had verhoogd en geen nieuw Utopia aan de uiterst linksche ele menten had aangeboden op kosten dei belastingbetalers. Een verhooging van de invoerrechte zou echter het tweeledige doel hebben gediend, dat de minister niet met tien millioen had behoeven te gooche len, die op de volgende begrooting thuis hoorden en dat hij er nieuwe handels verdragen door had kunen sluiten met andere volkomen protectonistische lan den. In elk geval zou elk volgend jaar ook de laatste vrijhandelaar door de macht der omstandigheden gedwongen zijn on gelijk te bekennen en dan zou het volk den minister wel afrekening vragen. De tot de conservatieven overgegane oud-liberaal Sir Edward Hylton Young, verweet den kanselier speciaal de wijze, waarop hij 30 millioen van zijn tekort van 37 1/4 had gedekt. Loopende uitgaven moesten door loopende inkomsten gedekt worden, maar Snowden had niets anders gedaan dan een tekort van 30 millioen naar de volgende begrooting te verschui ven. Dat het tekort daardoor geen stui ver minder was geworden, schenen noch de minister noch zijn aanhangers te be grijpen. In antwoord op verscheidene vragen nopens den voortgang der Engelsch-Rus- sische onderhandelingen over de schul denkwestie, heeft minister Henderson gistermiddag in het Lagerhuis gezegd, dat ook hij teleurgesteld was door dei» geringen voortgang, dien de onderhande lingen maakten. Hij achtte echter weige ring van exportkredieten aan Rusland, zooals enkele vragenstellers blijkbaar wil den, niet het juiste middel om de be sprekingen te bespoedigen. Spr. beloofde, dat hij opnieuw zou aandringen dat de commissie aan haar werk blééf. Een paar conservatieven wilden weten, of de regeering Gandhi persoonlijk had uitgenoodigd om in October In Londen te komen voor de hervatting van de Britsch-Indlsche conferentie. Minister Wedgwood Benn antwoordde, dat de re geering. in overeenstemming met Lord Irwin, den wensch had geuit, dat na het gesloten accoord ook de Congrespartij aan de komende besprekingen zou deel nemen Dat die nart 11 Gandhi zou afvaar digen, was haar zaak. OOSTENRIJK. Renner voorzitter van den Nationalen Raad. Bij de verkiezing van een voorzitter van den Nationalen Raad. behaalde bij de eerste stemming geen der 4 candida- ten de absolute meerderheid. Bij de tweede stemming werden 147 briefjes afgegeven, waarvan 61 blanco. Op dr. Renner (soc.-dem.) werden 68. op dr. Ramek (Christ.-sociaal) 18 stemmen uit gebracht. Dr. Renner is dus gekozen. Na zijn verkiezing hield Renner een rede, waarin hij o.a. sprak over de aanvallen tegen het parlementarisme. Juist de Oostenrijksche volksvertegenwoordiging heeft in de jaren van opbouw na de ineenstorting onder de moeilijkste ver houdingen prestaties volbracht, die in het geheele buitenland gewaardeerd zijn en die slechts kwade wil of onverstand in het binnenland kleineeren kan. Bij alle twistpunten moet in het oog gehouden worden, dat het grootdie deel aller kwalen van Oostenrijk van buiten opgedrongen is door de hoogere macht der vredesverdragen en de door deze tot stand gebrachte nadeelige situatie van het Oostenrijksche economische gebied. handelen over vrede en verdragen sluiten. Er zullen provinciale gouverneurs h» onder de nationale regeering, behalni Tibet en Mongolië, waar een plaatst regeering zal worden ingericht. Het volk zal vertegenwoordigers Qr,, kiezen voor een Nationaal Congres l theoretisch het opperste organisme JJi het land zal zijn. HONGARIJE. VEREENIGDE STATEN. Tegen loonsverlaging. Robert Lamont, de minister van Hat heeft scherpe kritiek uitgeoefend op pogingen om de loonen te vermind zulks in een rede, die hij heeft uitger ken in de openingsvergadering der Am kaansche Kamer van Koophandel Lamont betoogde, dat de periode van grootsten voorspoed in de geschiedenis V. St. samen viel met hooge loonen en vermindering van het aantal arbeid De werkloosheid van millioenen ders in het afgeloopen jaar, zeide hij, h 1 de koopkracht van de natie met niillj» den dollars verminderd en indien de loo- van hen, die nog werken, met tienn, worden verminderd, zou het natlom verbruiksvermogen opnieuw met milliarc» dollars verminderen. Over de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. In de commissie van buitenlandsche zaken van den Rijksdag hadden bespre kingen plaats over de Duitsch-Oosten rijksche tol-unie. Eenige afgevaardigden gaven uitdrukking aan de meening, dat de tol-unie niet in de oorspronkelijk ontworT pen gedaante tot stand zou komen en dat het wenschelijk was een overeenstemming met Frankrijk na te streven. Andere afgevaardigden merkten op, dat de belangen van Hongarije en Italië in Midden-Europa niet geheel identiek zijn, weshalve Hongarije zich niet moet voegen naar de eischen van de Italiaansche poli tiek. Graaf Albert Apponyi verklaarde, dat het plan tot oprichting van een Duitsch-Oostenrijksche tol-unie Europa uit een verstijving had doen ontwaken, welke was ontstaan door de bondgenoot schappen en vredesverdragen. Het is mogelijk, dat men voor historische ge beurtenissen staat. De Hongaarsche openbare meening is zich wel bewust van de beteekenis van dit moment. Minister-president graaf Bethlen ver klaarde, dat de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie, verondersteld, dat deze verwer kelijkt werd. Hongarije voor een moeilijke beslissing stelt Er is echter ook een Fransch plan in wording. Van dit plan is nog niet veel bekend. Het moet echter niet uitgesloten geacht worden, dat uit deze beide plannen een enkel gesmeed kan worden. Bethlen legde er derhalve nogmaals den nadruk op, dat het volko men onjuist zou zijn, wanneer Hongarije zich reeds thans op eenigerlei wijze zou binaen. De wensch van eenige afgevaar digden om de buitenlandsche politiek van Hongarije te veranderen is gevaarlijk. Juist tegenwoordig is het van grootbelang dat Hongarije in de nauwste harmonie samenwerkt met die staten, die reeds blijk gegeven hebben van vriendschappelijke gezindheid jegens Hongarije. ENGELSCHE ONTWAPENINGSACTlt LONDEN, 30 April. (V.D.). Op U j, a.s. zal in Engeland een groote actie v« ontwapening worden ingeleid met te groote meeting in de Alberts Hall te Ig. dqir, waar het woord zal worden gevet door minister-president Mc. Donald, Lloj George en Baldwin, die van een pod]:; zullen spreken voor de ontwapening, i „Baily Herald" noemt deze ontwapentap actie in scherpe tegenstelling met de rtj van den Belgischen minister van Oork die uitbreiding van de Belgische verdti gingswerken en steun van het Engebt leger verlangde en ontwapening van gié onredelijk noemde. DE DUITSCHE AGRARISCHE POLHUI BERLIJN 30 April. (V.D.) Van w lichte zijde wordt vernomen, dat het Rjl kabinet gisteravond principieel tot ou eenstemming is gekomen inzake de nlen tarief-maatregelen en dat in de zitti van hedenmorgen definitief besluiten i den geest der overeenstemming zijn r nomen. Het resultaat der besprekingeti hedenmiddag worden bekend gemaakt SPANJE. Nieuwe Raad van State. De Raad van State is geheel vernieuwd en gisteren in nieuwe installatie geïnstal- j leerd. In een rede verklaarde Zamora, dat de regeering den Raad gereorganiseerd heeft om er een lichaam van te maken, dat toezicht zal moeten uitoefenen op het beleid van de ministers. De regeering wenscht zich met alle mogelijke waar- borgen te omringen. Dit is de reden, j j waarom talrijke leden van den Raad buiten Madrid werden aangesteld, met het oog op de decentralisatie. De Raad zal eveneens tot taak hebebn de misbrui ken der dictatuur te herzien. Minister Lerroux verklaarde, dat hij geen enkele reden zag om Trotski te beletten in Spanje te verblijven. Hij zeide verder, dat hij voor erkenning van de Sovjet-regeering was. HET FINSCHE PRESIDENTSCHAP, PARIJS, 30 April (Ned. Tel. Ag.i rechtsche partijen zijn, naar de „Rep blique" meldt, voornemens den minla van oorlog, Maginot, als hoofd-candlda te stellen bij de verkiezingen om U staatspresidentschap. O mde verkiezing van Maginot te bevot deren beginnen de rechtsche partijen i reeds den eveneens rechtsstaandt candidaat, Doumer, voorzitter van dl Senaat, te bestrijden. UIT SPANJE. MADRID. 30 April. (V.D.) De Spaank financier Juan March is toen hij SpaanschFransche grens zou oversein den door de Spaansche politie gearrestee Hij wordt ervan beschuldigd verantOTK delijk te zijn voor bepaalde misslagen v de dictatuur. Onder politie-geleide is naar Madrid teruggebracht waar de jus tie zich onmiddellijk met zijn geval bezighouden. MADRID, 30 April. (Belg. Tel. Ag,), De ministerraad heeft een decreet uitg vaardigd, waarbij het vrouwen wordt gestaan het notarisambt te vervullen. ROEMENIE. Geen dictatuur. Koning Carol heeft in een interview met eenige persvertegenwoordigers beslis't ontkend, dat hij naar een dictatuur zou 1 streven. Op de vraag van een Zuid-Slavisch persman over de economische crisis ver klaarde de koning, dat deze crisis ernstig is en in het bijzonder voor Roemenië als landbouwstaat. Hij geloofde echter dat met den goeden wil van alle landen en door een strenge zuinigheidspolitiek het i ook Roemenië zou gelukken deze crisis te overwinnen. In de Roemeensche parlementszitting van heden zal de regeering een drieledig programma voorleggen. Ten eerste finan cieele reorganisatie ten einde de begroo ting in evenwicht te brengen en in ver band daarmede suiker-, spiritus- en petroleummonopolies. Ten tweede door tastende bezuinigingsmaatregelen, ten derde maatregelen in verband met den huidigen economischen toestand van den Staat. DE STUDENTENRELLETJES IN PORTUGAL. OPORTO, 29 April. (Ned. Tel. Ag.) Studenten, die een niet toegestane ver dering hielden in een gedeelte van universiteitsgebouw, dat herstelling onde gaat, werden door de politie uiteengejaS toen een deel der stellingen instortte Een student werd gedood, ongen twintig werden gewond. CHINA. Ontwerp van een nieuwe grondwet. Het ontwerp is gepubliceerd van de nieuwe voorloopige grondwet, die op 5 Mei aan de Volksvergadering te Nanking zal worden voorgelegd. Het ontwerp voorziet de vestiging van een Chineesche republiek, waarin het volk de souvereiniteit bezit. Tijdens de periode van politieke voogdij zal de Kwomintang regeeren in naam van het volk door middel van de nationalis tische regeering, maar de invoering van een constitutioneele regeering zal bespoe digd worden en de politieke macht zal in handen gegeven worden van een door het volk gekozen regeering. Ingesteld worden individueele vrijheid, gelijkheid voor de wet, het recht van vereeniging, enz. De nationale regeering zal het opper bevel voeren over leger, vloot en lucht vaart, zij zal oorlog kunnen voeren, onder- DE OPSTAND OP MADEIRA. LISSABON, 29 April. (Reuter) Volgt een heden gepubliceerde officieuse 'med deeling zijn de operaties der regeering troepen tegen de rebellen op Madeira al! broken tengevolge van de bemiddeling" den bisschop van Funchal. LISSABON, 30 April. (V.D.). De Pa tugeesche minister van oorlog heeft t ultimatum aan de opstandelingen i Madeira met 24 uur verlengd gedurffi welken tijd een wapenstilstand zal schen. Inmiddels zal men trachten vreedzame oplossing van tièt conflict verkrijgen. De opstandelingen zijn be« zich over te geven, doch slechts op paalde voorwaarden. De onderhandeling worden dus voortgezet. De neutrale zone op het eiland, die staat uit de drie internationale hotels Funchal, wordt bewaakt door Mar® soldaten van de voor Funchal lig?'® Britsche kruisers „London" en „Curie" TEGEN ITALIË. LONDEN, 30 April. (Ned. Tel. Ag.) 1 terer. nebben Mohamedanen voor het ia liaansche consulaat te TriDOli in Syrië* anti-Italiaansche demonstratie gehoofl De politie greep in, doch verloor* doode. terwijl verscheidene personen den gewond. LONDEN 30 April. (Reuter). De meldt uit Cairo dat in Ewote vele' douïnen uit Tripolis arriveeren. die halen doen over vreeselijke bloedt"? door de Italianen aangericht.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2