HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN Sproeten komen vroeg Sprutol Bij alle Drogisten 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Aprfl 1931 Vierde Blad No. 21814 UIT DE OMSTREKEN. aalsmeer. benthuizen. haarlemmermeer. hillegom. katwijk aan den rijn. katwitk aan zee. sassenheim. voorhout. voorschoten. zevenhoven. SPORT. VRAGENRUBRIEK. VARIA. I «stort No 82 bevat de statuten der |£r „pr Aalsmeersch Expeditiebedrijf Coop- v C1 UJt. alhier. Burgerlijke Stand. ■.boren: Abraham Pieter, zoon van Eiaan Kaashoek en Neeitje van der betrouwdCorneiis van Gaaien, 27 jaar tullen Verduin, 25 jaar, te Zevenhui- (Z.-H.l. De heeren M. Pos en L. Paul, hebben "tankt als bestuurslid der PI. Landstorm, ui jn hun plaats werden gekozen de [ren J. v. d. Berg en M. Idema. Gekozen tens uitbreiding van het bestuur de Sr j. van Noort. Alle gekozenen namen Ine benoeming aan. Tijdig gered. Let 7-jarig dochtertje van schipper R., t zich bevond op het dek van een gis ten in de Ringvaart nabij den Spaar- kderweg alhier paseerend vaartuig, had 1 ongeluk uit te glijden en over boord [tallen. De vader, die het ongeluk zag Varen, had de tegenwoordigheid van fst direct het vaartuig tot stilstand te U>en en ln de roeiboot te springen, ida'. hij de kleine, die reeds eenige me- s *as weggedreven, nog tijdig kon be lten en het genoegen mocht smaken j kind behouden aan wal te brengen. Rijwielongeluk. terwijl gisteren langs den Geniedijk in brlemmermeer een wielrijder, de bloe- inkoopman S. bij een der bruggen wilde «rijken voor een uit tegenovergestelde Siting naderend motorrijwiel raakte S. macht over het stuur kwijt, waardoor I van den grasberm tuimelde en met en al onderstboven sloeg. Hij had trbij het ongeluk een pols te breken en 1st niet dan met moeite zijn woning te [eiken, alwaar geneeskundige hulp jrd ingeroepen. Geslaagd te Amsterdam voor het men vroedvrouw (practisch gedeelte) [v 't Hof alhier. (t.crt No. 82 bevat de statuten der Landbouwbedrijf De Haarlemmer- [r alhier. Geslaagde Emma-bloempjesdag. Bisteren is hier de collecte met het Ima-bloempje gehouden onder begun- Jging van vrij goed weer. Dat is een [tor van beteekenis voor de jonge mes die de straat op en de huizen i gaan om de bloempjes en de loten |verkoopen. Er waren zeven verlotingen i mooie prijzen, die door ingezetenen Ichonken zijn voor het goede doel, de ktrijding der tuberculose hier ter Tatse door de Hillegomsche vereenlging |c» eigen lighal voor dag-patiënten. Er firn trouwens ook patiënten uitgezon- i sis het noodig is. p>. opbrengst was in totaal f795.41'A. po totaal waren 67 prijzen geschonken lor tinkeliers uit de gemeente. De trek- fcg in de Nutszaal werd verricht door Hanrath, voorzitter, in tegenwoordig- liö van de politie. fóor de trekking aanving, hield de petaris. de heer J. H. A. Vooren, een Jtaak, waarin hij wees op de groote eekenis van de Lighal, het consultatie- :au voor zuigelingen en het eerst- te openen consultatiebureau voor O-lijders, in huize St. Jozeph. Harte- |e woorden van dank sprak hij tot de fce dames, die de bloempjes en de fn hebben verkocht, tot de ingezete- n die de vereeniging met veel sympa- - steunen, de bestuurderes van de lig- I en ten slotte tot de vele schenkers r mooie prijzen voor de verloting. 5eze bloempjesdag is weer goed ge- Beproeving brandbluschmiddelen. gisteravond hield de Katwijksche brand- fee een beproeving der brandblusch- fjdelen, waarvoor, vooral van de zijde J' jeugd, veel belangstelling bestond. De Pit met toebehooren bleek weer in orde request r.k. middenstandsver. Postagentschap Katwijk a. Zee Zuid. De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Mei in de winkelzaak van den heer W. van der Plas, Secretaris Var- kevlsserstraat hoek Drieplassenweg, zal worden gevestigd een postagentschap en een telegraaf- en telefoonstation, genaamd „Katwijk aan Zee Zuid". Het agentschap is op werkdagen voor den postdienst geopend, evenals het hoofdkantoor van 8 uur tot 19 u. 30. De tijdstippen waarop gedurende de openstelling postwissels, girostortingen enz. worden behandeld, zijn gelijk aan die van het hoofdkantoor, met dien verstande, dat op het agentschap na 17 uur geen spaarbankaangelegenheden meer in be handeling worden genomen. Het telegraaf-telefoonstation wordt open gesteld op werkdagen van 821 uur. Op Zon- en feestdagen blijven het agentschap en het telegraaf-telefoon station gesloten. De heer J. W. van Tuijl, gepension- neerd hoofd van een Herv. School, die door de Chr. Volkspartij op de candida- tenlijst voor den gemeenteraad werd ge plaatst, heeft voor deze candidatuur be dankt. Inzake het wegenplan. ■Evenals andere organisaties zulks deden look door de RK. Middenstandsvereeni- T? '«be Hanze" een adres aan den raad tncht om geen medewerking voor het reuwe plan buiten de gemeente, te ver lenen. löit adres luidt als volgt: JGeeft met den meesten eerbied te ken- J Middenstandsvereeniging „De alhier dat zij vernomen heeft van tv plannen om den weg Wassenaar t^oordwijk om te leggen door de Zanderij ■rcsterbaan" en „Cleljn Duin" met omleg en van de bestaande brug pl.m. 300 M. T^twaarts; L.?' Zi^ meenen dat zulks zeer ten na- Me !?n katwijk a. d. Rijn zou zijn om- f?, ban het algemeen verkeer Den Haag r arlem buiten Katwijk a. d. Rijn om blad wordt; lm?' ?ele middenstanders hierdoor in [dm? zuPen wordengetroffen; ilidrt Handeldrijvende en Industrieele f°b®ns'and he(. t€n zeerste zou betreu- pordea- p'annen werkelijkheid zouden lami??cn waarom wij U met de meeste Cjran? beleefd verzoeken Uwe mede- n8 voor deze plannen niet te geven. en w- is 'ot helpster aan de llhier 0' benoemd Mej. A. Verhoef Jaarverg. Coöp. Spaar- en Voorschotbank. De Coöperatieve Spaar- en Voorschot bank voor Land- en Tuinbouw hield in het hotel Het Bruine Paard, haar 27e jaarvergadering. De vergadering werd wegens ziekte van den voorzitter van den Raad van Toe zicht de heer L. van Leeuwen Sr. en van den voorzitter van het bestuur, de heer J. W. Marbus geleid door den heer P. W. v, Niekerk. Deze opende met een hartelijk woord van welkom tot de leden en in het bijzonder aan den oud-kassier, de heer J. Visser Vlasveld en de nieuwe kassier. Over de gang der zaken is het bestuur tevreden, de heerschende malaise is merk baar, doordat van de spaargelden f20.000 teruggevraagd is, hetgeen op het totale bedrag van niet zoo'n groote beteeke nis is. De notulen werden goedgekeurd, even als het jaarverslag en de balans. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het ledental is gestegen van 160 tot 170, gedurende 1930 werden in het dagboek geboekt 3492 posten tot een gezamenlijk bedrag van f. 2.359.010.27. Er was een kas saldo van f. 24.158.13. Op 31 December 1930 waren in omloop 589 spaarboekjes. Het totaal der spaar gelden was f. 435.741.48; bijgestort ge durende 1930 f. 347.746.44. terugbetaald f. 388 820.32, zoodat het tegoed der spaar gelden f394 667.60 bedroeg. Aan rente werd bijgeschreven f. 12.599.78 en uitbe taald f. 414.06. Op 31 December 1929 stonden 30 voorschotten uit tot een bedrag van f. 126.642.63, in 1930 werden nog 67 nieuwe voorschotten gegeven tot een bedrag var. f. 140.680, tezamen f. 267.322.63. In 1930 werd terugbetaald tot een bedrag van f. 91.306 83 zoodat op 31 Dec. nog uitston den 94 voorschotten tot een bedrag van f. 170.015.80. De stand der loopende rekening met 54 leden was op 31 Dec. 1929 f. 12.606.07, gedurende 1930 werd nog uitbetaald f. 313.349.85, tezamen f. 325.955.92. Terug ls ontvangen in 1930 f. 289.812.13, zoodat het totaal der voorschotten in loopende reke ning bedraagth f. 36,143.79. Op 31 Dec. 1929 was het tegoed bij de Centrale Bank f. 278.571.15. terwijl in 1930 f. 307.719.95 naar de Centrale Bank ge zonden werd, tezamen f. 586.291.10. Van de Centrale Bank werd ontvangen f. 422.842.84 zoodat het tegoed op 31 Dec. 1930 f. 163.448 26 bedroeg. De winst over 1930 bedraagt f. 2256.12 hetwelk bij het reservefonds gevoegd wordt, zoodat dit thans f. 15.510.30 groot is. In de vacature Jac. Prins, wegens ver trek werd als bestuurslid gekozen de heer A. Berg. Als lid van de Commissie van Toezicht werd herkozen de heer P. W. van Niekerk. Vervolgens bracht de voorzitter aan den afgetreden kassier, de heer Vlasveld, dank voor al hetgeen deze voor de bank gedaan heeft. Vanaf de oprichting is hij als zoo danig werkzaam geweest. Hij heeft een boompje helpen planten en heeft dat tot een flinke boom zien groeien, en het groeit nog. Eert woord van welgemeenden dank is zeker niet misplaatst en hij wenscht hem nog vele jaren van aangename rust toe (applaus i Als lid sprak de heer G. Dannijs nog enkele woorden, er op wijzende, dat de heer Vlasveld, alles steeds alleen gedaan heeft. De heer Vlasveld dankte voor de vrien delijke woorden. Hierna werd voortgegaan met de be handeling der apnda. Art. 4 werd gewij zigd zoodat vastgesteld is, dat het kan toor geopend ls van 912'/; uur en Zater dags van 91 uur. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Corneiis, z. van A. J. Kühn en C. Hogenbirk Wilhelmina Johanna Anna, d. van A. F. Berg en W. J. van Veen —Johanna Agnes Theresia, d. van C. R. Zijerveld en C. M. Blommesteijn Jo hanna Maria Cornelia, d. van P. Koning en J. P. Koeleman Eefje, d. van R. Zout man en C. van den Boom Wilhelmina Johanna Maria, d. van H. J. A. van der Eerden en C. W. M. van Kessel, te Lisse. J.P. Gouverneurl. 24, van Wisch. Loop der Bevolking. Vertrokken: C. L. Baak, van Menneweg 16, naar Lisse F. W. de Groot, van Hoofdstraat 255, naar Haarlem Mej. J. Teeuwkens, van Hoofdstraat 197, naar Haarlemmermeer C. P. W. Blom, van Hoofdstraat 284, naar Oudenbosch D, Seijdel en gezin, van Hoofdstr. 361, naar Amsterdam Th. J. Goozen, van Hoofd straat 275, naar Woubrugge E. Vogel- vang. van Kerklaan 78, naar Steenwijk j. s. Wesseling en gezin, van Nieuwe Haven naar Rotterdam Mej. T. van Dijk, van Hoofdstraat 176 naar Meppel C. M. Noordermeer en gezin, van Van Heemstrastraat 37, naar Noordwijk T. C. van der Post, van Rijksstraatweg 69, naar Alkemade. 321. Toen Wim daar een poosje had gezeten, Ging een lief meisje hem voorbij, Zij droeg, Wim zag het dadelijk, een jurkje. Van mooi glanzend roode zij. Wat kom je hier doen, vroeg ze, jongen. Waarom zit je hier voor de deur? Je kunt het mij gerust wel zeggen, Ben 't dochtertje van den directeur. 322. Buiten de stad, in een kleine oase Zag Pim tal van dieren staan. Het waren paarden en kameelen, Lastdieren van de karavaan, Kameelen met uitgestrekte koppen, Aten hier het dorre gras. De jongen vond, dat in zijn vaderland, Beter gras te vinden was. Gevestigd: W. F. van Andel, Hoofdstraat 268, van Uithoorn W. Beijer en gezin, Zandslootkade 23, van Laren Mej. E. M. Straver, Postwijkkade 6, van Rotterdam J C. Blom, Hoofdstraat 284, van Ouden bosch W. H. Wesseling, Nieuwe Haven 3 van Oudenbosch Mej. M. J. Bruens, Gevonden voorwerpen: een sleutel en een zwarte dames-portemonnaie met inhoud. Nadere inlichtingen verstrekt de politie alhier. Gemeenteraadsverkiezing. Door de R.K. Klesvereeniging zijn als candidaten voor de a.s. gemeenteraads verkiezing aangewezen de heeren: W. van der Laan, J. van der Voet, G, Witteman, P. A. van Reisen, J. L. Nijssen, P. van der Hulst, H. J. Vester, L. van der Geer en A. de Groot. Verkooping. Ten overstaan van Notaris W. H. Hoogenstraaten had in Café Al, te Veur de verkooping plaats van de villa „Helena" aan den Veursche-Straatweg te Veur, met erf en tuin en daarachter gelegen perceel weiland. Kooper W. Schalkwijk te Veur voor f.10925. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier is benoemd mej. G. Jansen alhier, thans werkzaam aan de Chr. School Noordeinde te Leiden. Door de A.R. Kiesvereeniging zijn voor de Gemeenteraad candidaat gesteld de heeren P. van Leeuwen 1 (aftr.); C. van Baren 2; G. van Tol 3; G. Domburg 4. Groeneweg 5. De collecte voor de Inwendige zending in de Herv. Kerk gehouden heeft opge bracht de som van f. 27.44 VOETBAL. NA NEDERLAND—DUITSCHLAND. in het voorjaar, koopt tijdig een pot Pot 90 cent, Tube 50 ct. Zeep 60 cl. 4919 Nog een Duitsche meening. De redacteur van „Der Kicker", Walthei Bensemann, een van uitschlands meest vooraanstaande voetbalexperts, is, naar de „Tel." meldt, van meening dat Duitsch- land Zondag in het Amsterdamsche Sta dion met sprekender cijfers van Neder land verloren zou hebben dan eenige we ken geleden van Frankrijk in Parijs, wanneer Kresz het Duitsche doel niet had verdedigd. Kresz heeft wel fouten gemaakt, zoo schrijft de heer Bensemann, en uit één daarvan ontstond het Hol- landsche doelpunt, maar over het gehee» genomen speelde hij schitterend. Soms kreeg men den idruk dat het geen wed strijd NederlandDuitschland maar Ne derlandKresz was en dat beteekent al tijd een groote eer voor eten doelverde- diger en een verwijt voor de rest van de ploeg Holland bezat ongetwijfeld de beste ploeg en een overwinning van het Nederlandsch elftal zou gerechtvaardigd zijn geweest. De eenige man die qua speler Kresz benaderde was Adam. die een product van Küchnersche techniek en waanzinnig snel is Er zijn menschen in Holland, die van meening zijn dat hij in het Oranje team niet past omdat hij niet genoeg sa menspeelt. Maar met wie moet hij samen spelen, wanneer zijn binnentrio hem niet kan bijhouden? Knöpfle en Weber hebben zich duchtig geweerd tegen dezen uit muntenden voorhoedespeler, die zijn stijl zoo goed kan verwisselen, dat men hem vaak met een Engelschen klassespeler en vaak met den Urugayer Andrade kon ver gelijken. Afgezien van hem en Kresz wa ren er geen openbaringen onder de ver dere spelers; maar wellicht is het reeds genoeg wanneer twee van twee en twintig spelers boven het normale spelpeil uit steken. Zeer goefd voetbal werd gespeeld door Knöpfle en" Van Heel. Daarop volg den goede spelers als Weber. Albrecht, Lachner. Schroder, Van der Mëulen, Van Run. Paauwe en Van Nellen. Bij de Hol landers stelde niemand teleur, terwijl bij de Duitschers Kauer en Müller laten wij zeggen een prooi werden van hun zenu wen. Tenslotte is ook Walther Bensemann van meening dat het geannuleerde Duit sche doelpunt geen buitenspel was al laat hij er onmiddellijk op volgen dat een Duitsche overwinning geen goed beeld gegeven zou hebben van de krachtsver houding en het spelverloop. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Bij de voortgezette wedstrijden zijn de volgende uitslagen verkregen: pnt. brt. h.s. gem. Corty 400 17 93 23.52 Dommering 278 17 64 16.35 Poensgen 400 24 57 16.66 Luypaerts 359 23 92 15.60 Moons 400 15 94 26.66 Agassiz 61 15 15 4.06 Baltus 400 18 92 22.22 Butron 116 17 20 6.82 Butron 400 37 59 10.25 Agassiz 363 39 54 9.55 Sousa 400 9 110 44.44 Van Belle 352 8 111 44.— Corty 400 21 76 19.05 Luypaerts 352 21 52 16.76 De stand van afd. A is thans als volgt: alg. gesp. gew. verl. gem. 1. Moons 4 4 0 22.22 2. Sousa 4 3 1 21.66 3. Van Belle 4 2 2 19.69 4. Baltus 4 2 2 16.36 5. Butron 4 1 3 7.38 6. Agassis 4 0 4 7.44 Van afd. B: 1. Corty 3 3 0 21.05 2. Poensgen 3 2 1 16.67 3. Dommering 3 1 2 15.16 4. Gasparin 2 1 1 13.80 5. Luypaerts 3 0 3 17.26 G. van D te K. Katwijk. Rijnsburg. Oegstgeest, Leiden. Koudekerk, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Har- meltn. Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- Iemborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Waardenburg, Tiel, Zaltbommel, Hedel, Orthen, Den Bosch, Vught, Boxtel, zij weg naar Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Leende, Maarheeze, Weert, Keipen, Bae- xem. Horn, Roermond, Susteren, Sittard, Leyenbroek, Olrsbeek, Amstenrade, Heer- lerheide, Heerlen. Totaal 238.4 K.M. Haar lem. Halfweg, A'dam, Naarden, Amers foort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harder wijk. Hierden. Hulshorst, Nunspeet, Doorn spijk. Elburg, Oldebroek, Duivedans, Wezep brug Katerveer, Zwolle, De Lichtmis, Rou- veen. Staphorst. Meppel. Havelterbrug, Uffelterbrug, Wittelterbrug, Dieverbrug, Hijker Smilde, Smilde, Assen. Totaal 214.6 Kilometer. - Mevr. S. B„ te L. Bij ziekte moet het loon gedurende betrekkelijk korten tijd worden betaald. Uitbetaling van twee weken loon zal wel voldoende zijn. Onderzoeker. Zij heeft geen recht op betaling. Het staat haar wel vrij geen werkzaamheden meer voor haar te ver richten. V„ te V. Hoe een eventueel proces zal verloopen, is niet met zekerheid te zeggen, U kunt tegenover andere schuldeischers geen voorrechten doen gelden. Als de geldleening geen rente afwerpt, behoeft U voor inkomstenbelasting er geen rekening mee te houden. BELGIE—NEDERLAND DOOR DE RADIO. Uitzending door den K. R. O. Naar „Het Volk" verneemt zal de voet balwedstrijd België—Nederland aanstaan den Zondag door den K. R. O. worden uit gezonden. De heer H. Roozen, te Haarlem, vroeger te Leiden, zal waarschijnlijk als ooggetuige optreden. KORFBAL. ZUID-HOLLANDSCH TWAALFTAL. Ter Poorten heeft wegens studieredenen voor zijn plaats in het Zuid-Hollandsch twaalftal bedankt. Verder heeft Uittenbroek, die als inval ler was aangewezen, wegens een nog niet genezen blessure eveneens moeten be danken. Als reserves zijn voorts aangewezen de dames van Dijk (Velox) en van Eek ('t Zuiden) en de heeren v. d. Graaf (Deetos) en Looy t't Zuiden). - BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. De uitslag van den wedstrijd D.O.S. 2 KI. Rustoord 2 voor de 2e afd. luidt: pnt. brt. h.s. gem. L. Turk (KI. R.) 125 21 30 5.95 P. Horree (D.O.S.) 50 20 12 2.50 J. Opdam 125 37 16 3.37 H. Rietbergen 97 36 9 2.69 H. S. P. Vrijburg 95 44 12 2.15 P. Schouten 125 44 10 2.84 Th. Schrama 80 42 10 1.90 B. Peter 125 42 15 2.97 N. N71 49 9 1.44 J. Chrispijn 125 49 15 2.55 D.O.S. 522 car.; KI. R. 496 car. tfOST-INDISCHE INKT. Een van de vele artikelen, die veel ge bruikt worden en naar het schijnt gedoemd blijven, om steeds onder een valschen naam voort te leven, is de zoogenaamde Oost- Indische inkt, die niets met Oost-Indië te maken heeft, maar oorspronkelijk een Chi- neesche vinding is. Een soort geschiedenis van het gebruik en de wijze van bereiding van deze hoogst werkwaardige stof, is door den Chinees Chen-KiSoum geschreven. Volgens dezen schrijver werd de z.g. Oost-Indische inkt omstreeks 260 of 220 jaar voor Christus voor het eerst bereid. De voornaamste grondstof bestond toen uit roet door ver branding van een soort gom-lak van den nenhout verkregen; deze inkt kwam aan de markt in een ronden vorm. Naar het schijnt heeft de provincie Ki- ang-si eenigen tijd het monopolie van de vervaardiging van dezen inkt bezeten. Van 618—905 na Christus waren bepaalde per sonen belast met het toezicht op de fa bricage daarvan. Deze ambtenaren moesten er b.v. ook voor zorgen, dat het keizerlijk hof jaarlijks een bepaalde hoeveelheid inkt tot zijn beschikking had. Als een merk waardigheid staat in de Chineesche geschie denis opgeteekend, dat keizer Hindu Tsoftg (omstreeks de 8ste eeuw na Chr.) aan de twee door hem gestichte universiteiten maandelijks 336 ballen inkt liet toezenden. De bekendste inktfabriek is China is die van keizer Liting-Kouei, een vorst, die in het laatst van de 10e eeuw leefde. De daar vervaardigde inkt werd in den vorm van kleine zwaarden, staven en ronde koekjes afgeleverd. Om te onderzoeken of men met goeden inkt te doen had, brak men een staafje middendoor en legde vervolgens de stukken in een schaai met water; bleven ze na gedurende een maand daarin gelegen te hebben, onopgelost, dan kon men er zeker, van zijn, echte Liting-Kouei te hebben ont vangen. Bij het bereiden van de grondstof voor den Chineeschen inkt, wordt bijna alles gebruikt, dat branden wil. Behalve het bovengenoemde dennenhout, dienen ook petroleum, olie uit verschillende planten, rijstemeel, schors van bepaalde boomen, rhinoceroshoom, muskus enz. De beste grondstoffen geven aan den inkt een muskusgeur. Soms zijn de mindere soorten inkt met muskus vervalscht en daar deze zelfstandigheid zich niet met alle grond stoffen voldoende vermengt, wordt de kwa liteit daardoor nog verminderd. Ingrediënten hebben na het zwartsel (het z.g. lampenzwart) grooten invloed op de kwaliteit. Tegenwoordig wordt gewone lijm gebruikt. Vroeger diende hiertoe lijm be reid uit den hoorn van den rhinoceros en het hert. Goede Chineesche inkt wordt met den tijd beter. Vandaar dat inen het pro duct eerst eenige jaren ongebruikt moet laten liggen. Intusschen is dit niet zoo gemakkelijk, omdat men het voor vochtig heid moet bewaren. Tenslotte dient er nog op gewezen te worden, dat het stukje inkt niet draaiend in het water opgewreven moet worden, maar in een rechtlijnige beweging, onder zachten druk.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13