LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 April 1931 Tweede Blad No. 21813 BINNENLAND. Jaargang I- - ALS HET LENTE IS. Voor degenen, die wellicht zouden gaan twijfelen, of dit jaar nog wel ooit de lente onze vaderlandse he grenzen zou overschrijden, diené dit tafereeltje, dat deze week in Cadier en Keer (Zuid-Limburg) werd genomen. MGR. TASKIN is gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als president van het Groot Seminarie te Warmond gehuldigd. De bloemenhulde van de jeugd. In het rijtuig naast den jubilaris, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. „VLAG EN VAANDEL". In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft de opvoering plaats van „Vlag en Vaandel", Nederland in de oor logsjaren 19141918, spel in twee bedrijven met slot-apotheose. Woorden en samenstelling van luit.-kolonel der infanterie b. d. A. Captijn. Een scène uit het eerste bedrijf. DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT BIJ HET ITALIAANSCHE HOF. de heer Patijn, oud-burgemeester van 's-Gravenhage, heeft aan den koning van Italië zijn geloofsbrieven overhandigd. De heer Patijn bij aankomst voor het koninklijk paleis te Rome. EERSTE KAMER OVER HET SUIKER WETJE. PET ONZE BEETWORTEL-SUIKER- INDUSTRIE VERDWIJNEN. henen is het voorloopig verslag Eerste Kamer over het wetsontwerp *ijziging van hoofdstuk V der Rijks- h!«B,Mtlng voor het dienstjaar 1931 (uit ingen ten behoeve van verbouwers suikerbieten). Kcheidene leden achtten dezen nieu- maatregel ten behoeve van de ver- 'ers van suikerbieten gerechtvaar- ra den geweldigen val, dien de prij- ;an de suiker sedert het intreden van ort^pro°te landbouwcrisis op de wereld- '"t opnieuw hebben ondergaan. Dat de len hulp van zeer tijdelijken aard >rt te zijn, kwam hun juist gezien >1 jw en zij konden zich eveneens uitste- vereenigen met den gekozen vorm de z.g. Slidingscale, terwijl zij, wat oogte van de garantie betreft, van ling waren, dat de Regeering den gul- middenweg heeft gekozen. Zij vroe- welke invloed van het z.g. plan- idbourne mag worden verwacht op de "vorming van bietsuiker in Europa, de Regeering iets doen om de voort uig va nde onderhandelingen te be ieren? Voorts rees bij deze. zoowel als andere leden de vraag of op den duur siuKerbietencuItuur, ook indien men „.li? s'agen den kostprijs van de tp ver'agen zal zijn te handha- Jfg.en°ver de met laeen kostnriis wer- Üfin °™sche rietsuikernroductie. Te nZ ïnzLen zouden g-lniit» zouden zij gaarne de mee- door *1. ^zoerine vernemen De thans EKs h«5 seven steun kan, vol- van ,echt' dienen om den overgang wat drr.X€nhouw naar andere cultures gen nok „I j te maken Deze leden vroe- ISdopn „I Regeering bereid is stannen produoeprT pen samenwerking van suiker- doot de S. 'anden gelijk die indertijd kresen J?J?sS?.lschp Conventie werd ver- ■bdn«emS"k to btaken. rekt --- waren van oordeel, dat der rietsuiker niet zou kunnen volhouden. Zij zagen in de beschermende maatrege len, in bijna alle landen genomen, de oor zaak van de crisis op dê suikermarkt en hoopten, dat de Regeering alles zou doen om door internationale regelingen verbe tering van den toestand te krijgen en po gingen daartoe te steunen. Verschillende leden uitten de vrees, dat de steun zal blijken niet voldoende te zijn, daar voor de steunregeling als uitgangs punt is genomen de suikerprijs van 1929, het jaar waarin de crisis zich al sterk deed gevoelen, inplaats van 1928. Gevraagd werd of de verbouwers van suikerbieten, die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in België vinden, nu de uit voer daarheen onmogelijk wordt gemaakt, ook door dit voorstel verlichting zullen krijgen. Sommige leden was het niet duidelijk, hoe het met de goede regelen van comp tabel beheer is overeen te brengen, dat te dezen slechts een memorie post is uitge trokken Eenige leden vroegen of de Regeering maatregelen zal treffen ter voorkoming van den invoer van bieten of suiker, welke den aan de suikerbietenteelt te verleenen steun gedeeltelijk illusoir zou maken. Wijziging van de Leeningwet. ie onw!?eilte'' is gebleken, dat bij nor- fctie tflgherien de suikerbietenpro- n onzent de concurrentie met die De opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het ontwerp tot aanvulling en wijziging van de Leening wet 1914; heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten. Hieraan wordt het volgende ontleend: Eenige leden maakten bezwaar tegen de hier voorgestelde nieuwe verhooging van de indirecte belastingen Zij waren van oordeel dat indien versterking der mid delen noodzakelijk is. deze moet worden verkregen uit de directe belastingen. Hiertegen kwamen andere leden in ver weer, die niet alleen wezen op de reeds zeer hoog opgevoerde directe belastingen, maar er bovendien de aandacht op vestig den, dat in het onderhavige geval eigen lijk moet worden gesproken van een belas- i ting op een weelde-artikel. Deze belas ting kan geenszins als bezwarend worden aangemerkt. Het is zelfs de vraag of het niet wenschelijk geweest zou zijn, een grootere verhooging in te voeren. In elk geval kunnen zij, die den druk daarvan voor zich te zwaar achten, zich door ont houding van gebruik van sigaretten daar aan onttrekken, hetgeen hun allicht ook in ander opzicht nog ten goede zal komen. Het stelsel va nden minister om de cri sisuitgaven in een bijzonderen dienst on der te brengen, achtten vele leden juist, en zoo ook om daarvoor een extra-heffing in het leven te roepen, maar het brengen van die uitgaven ten laste van het Lee- ningronds 1914 is naar het oordeel van verscheidene hunner meer op practische, dan op principieele gronden te verdedigen. Sommige leden spraken voorts de mee ning uit, dat het aanbeveling verdient bij deze gelegenheid te breken met het te kwader ure aangenomen stelsel, dat de staat geen rente aan het Leeningfonds verschuldigd is. Andere leden waren van oordeel, dat de crisisuitgaven niet behooren te worden gedekt met gelden, die voor aflossing van schulden bestemd waren, terwijl zij voorts van oordeel waren, dat de stand der financiën wel van dien aard is, dat crisis uitgaven door de vroegere overschotten kunnen worden gedekt. Deze leden konden, nu nog geen nieuwe crisisuitgaven zijn gedaan, de voorgestelde opcentenverhooglng dan ook geenszins goedkeuren. Volgens weer andere leden mag het ge raamde overschot in het Leeningfonds ad f. 41 4 millioen gulden niet dienen om de huidige crisis te financieren. Dit overschot moet onaangetast blijven en wanneer straks door de conversie der 5 pet. leening van 1918 een bedrag van ongeveer 2mil lioen als mindere rentelast voor het Lee ningfonds zal worden bespaard zou het billijk zijn die 2'/t millioen te bestemmen voor afschaffing van de opcenten op het ongebouwd en voor verlaging van de op centen op het gebouwd. In plaats dus van de Leeningwet 1914 aan te' vullen en te wijzigen, had de re geering beter gedaan een afzonderlijken nieuwen crisisdienst in te stellen ter be strijding van uitgaven als gevolg van de huidige malaise Ten slotte vroegen andere leden een onomwonden antwoord op de vraag, welke 's ministers plannen zijn met betrekking tot de opcenten op de grondbelasting. DE PR0V. STATENVERKIEZINGEN. De C.H.-fractie in Zuid-Holland. Het Hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden der Prov. Staten in Zuid-Holland heeft gistermiddag den uit slag vastgesteld van de verkiezingen in deze provincie. I Deze uitslag is geheel overeenkomstig den reeds in de bladen gepubliceerden I uitslag met uitzondering van dien ten aan- i zien van de Chr. Hist, lijsten. Hierop is o.m. als gekozen genoemd de heer Stemerding. Het hoofdstembureau heeft echter naast de overige als gekozen genoemde Chr. Hist. Statenleden benoemd verklaard den heer van Walsum uit Vlaardingen. EEN TUNNEL ONDER HET NOORDZEEKANAAL? De Kamer van Koophandel van Amster dam heett een adres gezonden aan den minister van Waterstaat, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: De groeiende hinder, welke het scheep vaartverkeer op en het spoorwegverkeer van het Noordzeekanaal op den duur van elkaar zullen gaan ondervinden, zullen naar de overtuiging der Kamer, in een, zij het ook niet nabij zijnde toekomst nopen tot de eenige oplossing welke voor beide vormen var verkeer een ongestoorde con tinuïteit waarborgt' een tunnelverbinding De noodzakelijkheid om zoo sooedig mo gelijk dooi het aanbrengen van een twee de doorvaartopenlng in beide bruggen, de grootste bwezwaren weg te nemen, zal naar het de Kamer voorkomt geen beletsel zijn om reeds thans het oog gevestigd te hou den op en aandacht te schenken aan het tunnelvraagstuk. AFWATERING GELDERSCHE VALLEI. Naar wij vernemen is een regeerings- commissie benoemd, welke tot taak heeft, voorstellen in te dienen voor de verbete ring van de afwatering der Geldersche Vallei, welke afwatering met name van technisch en economisch standpunt moet worden bekeken. Voorzitter is de heer jhr. Rutgers van Rozenburg. Hbla. JAARVERGADERING „WIT-GELE KRUIS' De Diocesane Federatie Het Wit-Gele l Kruis in het Bisdom Haarlem hield haar jaarvergadering in „de Kroon" te Haarlem. Met het bestuur waren aanwezig afge vaardigden van de afdeelingen Blokker, Stompwijk, Leidschendam, Katwijk, Castri- cum, Noordwijk, Delft, Zoeterwoude (dorp) Zoeterwoude H. Rijndijk, Poeldijk, Ter Aar, Schiedam, Haarlem, Den Haag, Noordwij- kerhout. Alkmaar, Bodegraven, Monster, Hillegom, Rijswijk, Uitgeest. De Voorzitter dr. J. Gribling te Delft, opende de vergadering en wees op den bloei van het W. G. Kruis in het Bisdom. Uit het Jaarverslag van den secr. Burge meester Lommen te Castricum, bleek, dat in 1930 6 nieuwe afdeelingen waren toege treden. Het getal afdeelingen bedraagt thans 60. Het financieel verslag, uitge bracht door Burgemeester Lommen als penningm., wees een batig saldo aan. De begrooting voor 1931 gaf aan inkomsten en uitgaven aan het bedrag van f. 4350. De begrooting voor de afdeeling „Moeder en kind" f. 8075, het fonds voor „Moeder en Kind" f.2865. De begrootingen werden goedgekeurd. Hierna brachten de enquetrices voor Noord- en Zuid-Holland verslag uit van de gedane werkzaamheden in het afge- loopen jaar. Met groot succes hadden beide enauetrices gewerkt. De voorzitter dr. J. Gribling werd bij acclamatie herbenoemd. In de bestuurs- vacature voor Zuid-Holland werd gekozen dr. Geerdes te Schiedam. Een voorstel van den Prov. Z.-Hollandschen Bond. dat hierop neerkomt dat de Bond meer zeg genschap wenschte, zal in gecombineerde bestuursvergadering worden afeehandeld. Na een pauze hield dr. R N. M. Eiikei. Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid een lezing over het onderwern „Gebrekki- genzorg". Tevens Rector Elsenhroek, Alg. Propagandist van het W.G. Kruis. JHR. DE GRAEFF. Jhr. mr. De Graeff, de aftredende Gou verneur-generaal van Ned. Indië zal in Mei Buitenzorg definitief verlaten en tot het vertrek in September het paleis te Batavia bewonen. Na zijn aankomst in Nederland zal de oud-landvoogd zich vestigen te Aerden- hout, in de omgeving van Haarlem. Hbld.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5