ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHU1SVERPLEGING. 72«'e Jaargang WOENSDAG 29 APRIL 1931 No. 21813 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Dfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. B0LLENBEZ0EK AAN SASSENHEIM. De jaarvergadering. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: i Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Ifiar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Isndere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Imi een maximum aantal woorden van 30 llncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van 'brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer# voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. O.lt Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.lt Franco per post f. 2.35 4- portokosten. HINDERWET. emeester en Wethouders van Leiden .gen ter algemeene kennis, dat door de beslissing op het verzoek van: a. [finna J. P- A. van Cleef om vergunning het oprichten van een smederij in het Lel Haarlemmerstraat No. 202, Sectie |H0.2253; b. de Wede. G. L. J. Kloos— istra om vergunning tot het oprichten een smederij in het perceel 6e Groe- feeg No. 93, Sectie C. No. 325 en c. ïl om vergunning tot het oprichten een ondergrondsche bewaarplaats fr benzine met bovengrondsche aftap- Kchting in het perceel Maredijk No. 26, Itfe l. No. 1447, is verdaagd. 4905 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, H Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eldtn, 29 April 1931. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ingen ter algemeene kennis, dat door J aan B. Spronk en rechtverkrijgenden is verleend tot het oprichten aeenwasch- en strij kinrichting op het teel Witte Singel No. 14, Sectie M. No. 4904 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, dden, 29 April 1931. JUBILEA. De heer D. Meijer, hoold der Geref. ihool aan de Hooglandsche Kerkgracht ert Vrijdag 1 Mei a.s. zijn zilveren ju- leum bij het onderwijs. e heer P. S. Anes bericht ons, dat het tijdig 1 Mei a.s. 25 jaar geleden zal Jr.. dat hij van zijn vader, wijlen den |r:H. Anes. de brandstoffehandel, Oude Kteneracht 19, heeft overgenomen. Er is van 2—4 uur receptie te zijnen PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert Donderdag 30 April des nam. te Th Ier. luidt als volgt: No. 1. Julianamarsch, Geyp; No. 2. pverture „Dichter und Bauer", Suppe; 13 „Geschichten aus dem Wienerwald"; is, Strauss; No. 4. „Hiawatha", Moret, 5 Revue Potpourri, Geyp; No. 6. „King Idon". marsch, Sausa; No. 7 „La Fur- Ja, Moleti—Geyp; No. 8. „Espana" |als, Waldteufel; No. 9. Potpourri popu- iNo. 8. Renoud; No. 10. „Semper Fide- marsch, Sausa. VER. „OOST EN WEST". Hans Martin over „De luchtroute AmsterdamBatavia". Gisteravond heeft de heer Hans Martin, Secr. van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij voor een groot gehoor, w.o. vooral de schooljeugd sterk vertegenwoor digd was, op boeiende wijze gesproken over het Vliegwezen, in het bijzonder de postvluchten van Amsterdam naar Ba tavia. Ingeleid en welkom geheeten door den voorzitter der Ver. „Oost en West", den heer J. H. van Hamel, verklaarde de heer Martin gaarne in Leiden te spreken, daar hij hier zelf op school geweest is en tal van herin neringen in deze gemeente heeft. Wij leven, aldus spr., in een tijd. waarin men zich niet meer over de dingen verwondert. In korten tijd is de wereld ontzaglijk vooruit gegaan. Wanneer men 's morgens opbelt, Kan er 's middags tegen 3 uur met Ban doeng gesproken worden en wij hooren dan alle gegevens en bijzonderheden, om trent het daar juist gearriveerde vliegtuig, waaruit dan voor een volgende reis weer veel te leeren valt. Sinds een halven men- schenleeftijd zijn allerlei wonderen uit den grond gesprongen, groote veroveringen zijn gemaakt en het moet met nadruk gezegd, dat. Nederland in deze groot, zeer groot is. Wij zijn een geweldig land met knappe menschen en het is een slechte eigenschap van de Hollanders om dat niet te willen inzien. Niemand doet het ons na, om in 12, 10 zelfs 8 dagen naar Indië te vliegen. Wij munten in het snelverkeer uit, zooals in alles, wat pioniersarbeid was. Dit is de tijd van de ontzaglijke groei der techniek ter bevordering van het snelverkeer en deze biedt nog ongekende mogelijkheden. In korte trekken behandelde spr. ver volgens de ontwikkeling van het vlieg wezen en herinnerde in dit verband aan het enthousiasme dat heerschte. toen Wilbur Wright in 1908 5 minuten lang vloog op een hoogte van 5 meter; heel Parijs was er over in opwinding. In den aanvang leek het passagiersvervoer waan zin, doch hoe is dat sinds 1919, toen daar mee serieus begonnen werd. veranderd. De K L. M. dateert van 5 Oct 1919 en mag er zich op beroemen de oudste Luchtvaart maatschappij van de wereld te zijn. Andere maatschappijen gingen te niet, doch de trots van de K. L. M: is, dat zij blijven kon, wat zij was. De luchtvaartdiensten werden steeds uitgebreid: in het begin vloog men 1 maal per dag naar Londen, nu 3 a 4 maal. Toen volgden diensten op Hamburg, Parijs, Kopenhagen etc., ook in den winter en nu bedragen de gezamenlijke diensten iederen dag een afstand van Amsterdam naar Batavia: 15.000 K.M. In 1924 slaagde de eerste proefvlucht naar Ned. Indië (v. d. Hoopv. Weerden Poelmanv. d. Broeke) per type F. VII Fokker, Rolls Royce. Spr. releveerde de moeilijkheden van dien tocht, evenals die van de reis van Geijsendorffer, Scholte en v. Laer Black in 1927. Een groote verandering en een geweldige opvoering de zekerheidsfactor beteekende de invoering van het 3-motorige vliegtuig, waarbij spr. uitvoerig stilstond. De geheele wetenschap van het vliegen is volkomen veranderd. De leerling-bestuurder wordt eerst geplaatst naast een ervaren piloot, getoetst aan mogelijke aarzeling, hij leert het behande len der radio, het kaartlezen, de weer kunde. Tenslotte het z.g. blindvliegen, waarmede wij de andere landen 5 jaren voor waren. Door radiotelefonische verbin dingen met de aarde kan hij de positie van zijn vliegtuig in twee en een halve minuut bepalen. Men is nu niet meer bang voor Foto Turk. Sassenheim. 1. eer aan b°Uenland blijft steeds doorgaan, ondanks het minder gunstig a,„ smeren was het de beurt aan een groot getal Ouden van dagen uit Den dip' m op het Raadhuis ontvangen werden. Wethouder Warnaar vereerde ieder h een bouQdctJe bloemen. Hierboven een aardig overzicht van de file auto's net mooie gemeentehuis van Sassenheim. Op den achtergrond het fraaie en bezienswaardige „oude Koningshuls." de wolken en dit beteekent een enormen vooruitgang. In Europa bestaan, dank zij de betrouwbaarheid van het 3 motoren systeem en de perfecte kennis der weers omstandigheden geen moeilijkheden meer: tot Athene wordt gevlogen volgens niet vaste routes vanaf Athene is de route echter volkomen vastgesteld Overal zijn agenten, benzinedepóts, enz. Ten behoeve der passagiers worden bonboekjes ver strekt. waarop men zich alles kan aan schaffen. zoodat men geen cent behoeft mee te nemen Het laatste vliegtuig heeft de reis volbracht in 8 dagen, doch spr. verklaart, dat men in de toekomst ook des nachts zal vliegen (evenals in Europa); de terreinen zullen verlicht, worden, zoodat het dan mogelijk wordt den tocht te vol brengen in 7, 6, 5. zelfs 4 dagen. De ont wikkeling van het vliegwezen staat nog slechts aan het begin er zal nog geheel iets anders komen! Alle moeilijkheden zal men weten te overwinnen: wanneer men nagaat, dat verleden week de stoombooten wegens het slechte weer Londen niet durf den verlaten en een met 25 man bemand vliegtuig den tocht zonder ongelukken vol bracht. dan stemt zulks tot groot vertrou wen. Het streven der K. L. M. is er op ge richt binnen niet te langen tijd (waar schijnlijk met 1 Oct. a.s.) een wekelijk- schen dienst op Indië in te stellen, daar de 14-daagsche met het oog op de postver zending nog te veel inconveniënten schept, 't Lijkt misschien nu nog krankzinnig, dat Indië over eenigen tijd op 4 a 5 dagen afstand van ons komt te liggen, maar dat is niet zoo. Aan de hand van een zeer interessante propagandafilm voor den postdienst, ver telde spr. nog tal van wetenswaardig heden en het gehoor kwam volkomen on der den indruk van de schitterende orga nisatie dezer postdiensten, die voor den gewonen briefschrijver als voor den handel van zulk een geweldig groot nut is. Tempo! Tempo! was het motto van deze intelligent geënsceneerde film. die mede een staaltje was van Hollandschen onder nemingsgeest. originaliteit en durf. Ten slotte werd aan de hand van interessante lantaarnplaatjes getoond, hoe de passa gier veilig reist, hoe de route er uit ziet en wat men er alzoo bij beleeft. Met.- groote aandacht werden de nak- kende uitleggingen van den energieken K. L. M-secretaris gevolgd en men bleek diep onder den indruk van den enormen vooruitgang die onder leiding van de Hol landers in het vliegwezen tot stand is gekomen en nog steeds komt. DIENSTPLICHT. Den ingeschrevenen voor den dienst plicht uit deze gemeente van de lichting 1932, die van den Burgemeester een ken nisgeving hebben ontvangen om voor den Keuringsraad te verschijnen, wordt ln herinnering gebracht, dat de zittingen van dien Raad zullen aanvangen op 1 Mei a.s. en wel in de inentingslokalen van het Elisabeth's Gasthuishof aan de Oude Vest No 25 alhier. Omtrent dag en uur van aanmelding raadplege men bedoelde ken nisgeving. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candi^aats-exa- men Wis- en Natuurkunde, letter F. de heer W. L.'J. de Nie (Leiden): voor het aanvullend doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde de heer D. N. van der Neut (Rotterdam)voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren P. van der Rovaart (Utrecht en J. de Wilde (Den Haag). SCHADECOMMISSIE RIJNLAND OPGERICHT. Ter beteugeling van de misbruiken in de bouwbedrijven. Evenals te Amsterdam, Haarlen en 's-Gravenhage is hier ter stede opgericht een vereenigmg genaamd „Schadecommis- sie Rijnland", welke zich o.m. ten doel stelt ongewenschte praktijken in de bouw bedrijven tegen te gaan en hare leden, t.w. leveranciers en onderaannemers in de bouwvakken voor schade te vrijwaren. Het is immers noodzakelijk gebleken, dat aan de vele misbruiken, die van n«, eenmaal gebruikelijke handelscredieten, door leveranciers en onderaannemers in de aannemerij en bouwbedrijven verleend, op een behoorlijke wijze paal en perk wordt gesteld. Het bestuur bestaat uit de heeren P. A. Wernink Jr., voorzitter; P. J. van Hoeken, A J. van Dijk, W. J. Laman, J. Arnoldus, J. J. van Weerlee, A. P. Blok en mr. F. J. J. Trapman, secretaris. Op de in de oprichtingsvergadering vastgestelde statuten zal de koninklijke goedkeuring worden verzocht. Het ledental tot 21605 gestegen. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. Schoneveld, werd gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de jaarvergadering gehouden van de Onder linge Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging. In zijn openingswoord uitte de voor zitter zijn spijt over de steeds afnemende belangstelling der leden in de jaarverga dering. In het afgeloopen jaar nam het' ledental wederom toe en de financiën verkeeren thans dank zij het feit, dat de verleden jaar geuite klacht over de gemeentelijke subsidieregeling weerklank gevonden heeft in een gezdnderen toe stand. Nadat de door den secretaris uitge brachte notulen zonder op- of aanmerkin gen waren goedgekeurd, bracht de heer P. P. de Koning zijn jaarverslag uit. Hier uit vermelden wij het volgende; Ter jaarvergadering van den 25sten April 1930 werden de aftredende 2de secretaris, de heer S. Th. Buijs en de pen ningmeester. de heer H. van Cittert als zoodanig herkozen. Evenals in voorgaande jaren is .ook in 1930 weder een belangrijk aantal leden in geschreven. Wel neemt het tempo lang zamerhand af en is wel aan te nemen, dat binnenkort de inschrijvingen onge veer gelijk zullen zijn aan de afschrijvin gen Bedroeg het aantal leden op 1 Ja nuari 1930 19771, 31 December d.a.v. was dit 21605, een toename dus van 1834 i leden. Van andere vereemgingen, aangesloten bij de Federatie welke thans bijna 300 Nederl gemeenten omvat werden in totaal overgenomen 14 gezinnen en overgedaan 3 gezinnen. Voor rekening der vereeniging werden in de verschillende inrichtingen hier ter stede en elders verpleegd, in het Acad. Ziekenhuis, alhier St. Elisabeth Ziekenhuis Diaconessenhuis Gynaekologische Kliniek Cecilia-barak Anna-Kliniek Allergische Kliniek Bronovo, Den Haag St. Joannes de Deo, idem Gemeente Ziekenhuis, idem Militair Hospitaal, idem Militair Hospitaal. Assen Gr. Ziekengasth., Den Bosch 1 Ziekenhuis Bethel, Delft Totaal Verpl.- Leden dagen 370 met 8321 295 7416 173 3809 33 549 10 146 *7 153 1 44 1 30 1 33 1 11 1 6 1 3 h 1 36 1 56 896 met 20608 Het gemiddelde aantal verpleegdagen per geval was dus 23, het vorige jaar was dat 21. Op 896 verpleegdagen vonden er 442. plaats met operatie. Voor ziekenver- voe'r werd 774 maal gebruik gemaakt van een transportvoertuig. Uitkeering werd verstrekt aan 92 leden voor bestraling in verschillende inrichtin gen hier ter stede, voor röntgenologisch onderzoek verzochten 64 leden uitkeering. Zooals reeds werd medegedeeld, meende het bestuur bij het college van B. en W. der gemeente te moeten protesteeren te gen de wijze, waarop plotseling een an dere uitleg was gegeven aan de subsidie berekening. Een conferentie, welke het bestuur met het college van B. en W. had, bewees dat het standpunt der vereeniging werd ge billijkt en mogelijk zal de kwestie nog dit Jaar tot wederzijdsch genoegen worden opgelost. Het gestadig toenemende leden tal vergde de administratie steeds meer en het zal dan ook de vraag zijn of de huidige kantooruren gehandhaafd kunnen blijven. Uit het jaaroverzicht van den penning meester, den heer H. van Cittert, dient het volgende gememoreerd De exploitatie rekening. sluitende met een bedrag van f. 75.976.37, vermeldt een nadeelig saldo van f. 906.46: aan verpleegkosten. opera tiekosten en ziekenvervoer werd resp. uitgegeven f. 5.0051.f.10 193 20 en f. 1773.15. Van de Gemeente werd in het afgeloopen jaar een restitutie ontvangen van f. 10 987.79. Nadat ook dat verslag was goedgekeurd werd overgegaan tot de bestuursverkiezing naar aanleiding van het Deriodieke af treden der heeren P. P. de koning, dr. K. C. M. Leesberg en ir. G. A. van Klinken berg. Alle aftredenden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van den heer P. M. Enserinck om den voorzitter en secretaris een grootere vergoeding toe te kennen. Na een uitge breide discussie tijdens welke de leiding in handen was van dr Leesberg, den vice- voorzltter werd besloten het bestuur machtiging te verleenen jaarlijks maxi maal f. 600onder voorzitter, secretaris en penningmeester te verdeelen. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren P. M. Enserinck en D. van Vloodorp. De begrootmg sluitende met een be drag van f. 81 000— werd na ampele be spreking goedgekeurd. Na een onbelang rijke rondvTaag sloot de heer Schoneveld met een woord van dank voor de opkomst deze achtste jaarvergadering. BINNENLAND. De Tweede Kamer over de handelspoli tiek (Parlementair Overzicht, 3de Blad). Voorloopige Verslagen der Eerste Kamer over het Suikerwetje, de wijziging van de Leeningwet en de verhooging der tabaks accijns op sigaretten (Binnenland, 2de Blad). Het Nederlandsche stoomschip „Ares" te Lissabon uitgebrand (Gemengd, 2de Blad). Jaarvergadering der Algemeene Veree niging van Huisvrouwen (Laatste Ber., lste Blad). De dader van den moord in de Wille- brordusstraat te Rotterdam is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. (Recht zaken, le Blad). BUITENLAND. Ook België en Tsjecho-Slowakjje ter Volkenbondsraadzitting genoodigd (Bui tenland, lste Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over de begrooting. (Buitenland, lste Blad). Studentenrelletjes in Portugal (Tel., lste Blad). Groote uitsluiting in Denemarken afge wend (Buitenland, lste Blad). Interpellatie over het geval Moulin in de Belgische Kamer (Buitenland, lste Blad). Noodlottige ontploffing in Amerika. (Tel., lste Blad). NED. BOND VAN PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. In de gisteren gehouden bestuursverga dering van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Personeel ln Overheidsdienst, is 'opnieuw de propaganda tot uitbreiding van het ledental besproken. Verschillende maatregelen voor het be reiken van deze uitbreiding werden vast gesteld. Met genoegen nam de vergadering kennis van de resultaten van de reeds gevoerde propaganda vanaf 1 Januari jl. waardoor op heden het 400ste lid der af- deeling is ingeschreven. Het ledental is als volgt verdeeld: Ge meente-personeel 330 leden; Rijksperso neel 70 leden. Wat gemeente-personeel be treft is men als 50% ln bovengenoemde afdeeling georganiseerd. Het aantal geor ganiseerde rijkswerklieden is hooger dan dat van andere organisaties. N. Z. H. T. M. Naar aanleiding van het ter conferentie van 17 Maart j.l. gedaan verzoek om meer stationnement op de eindpunten van de lijn Katwijk—Noordwijk—LeidenScheve- ningen, deelt de directie mede, dat met ingang van de a.s. zomerdienstrégeling een algeheele wijzigig van de diensten zal worden ingevoerd, en dat aan den uitge sproken wensch van het personeel zoo veel mogelijk zal voldaan worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. van Voorbergen, Zijlsingel 25, Leiden. Kruidenierswaren. Uittredend Eigenaar: C. van Voorbergen, Leiden dd. 1 November 1930 Wijziging handelsnaam thans: Jac. de Graaff. o f. 8009— VERMIST. De 32-jarige kantoorbediende O., die gisterenmorgen in opdracht van zijn pa troon, de bloembollenhandelaars K. Co. te Bennebroek, bij de firma T. alhier een bedrag van f. 3000.moest bezorgen, heeft bij de Leidsche politie aangifte ge daan, dat hij dit 'geld kort na zijn aan komst aan het stótion alhier vermiste. In den trein had hij, naar zijn zeggen, de enveloppe in zijn binnenzak nog gevoeld, doch toen hij de controle was gepasseerd, was het geld verdwenen De politie stelt een uitgebreid onderzoek ln. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is bevorderd tot electro-technisch ingenieur de heer F J. van Lith, alhier. Het Rijksmuseum van Oudheden en Rijksethnographisch museum alhier wer den in het eerste kwartaal van 1931 door resp. 1472 e 304 personen bezocht.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1