C. G. SMIT AGENDA. BUITENLAND. SPORT. püCO -TauoCftao^ HEDEN: N.V. Broodfabriek De Zeeuw. Alg. Verg. van aandeelhouders. 8 uur nam. Zaterdag. N.V. Stoom-, Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek v.h. Sanders en Co. Kon. Stoom Zeepfabriek. Jaarl. verg. van aandeelhouders, 2uur nam. Maandag. Rembrandtstr. 23: Alg. verg. v. aandeel houders Comm. Venn. Helneken's Bier- handel. ÏO1/» uur voo'rm. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad- tooneel „De Duivel". 8'/i uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. 'sWoensdag en Zaterdags famlliematlnée „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schelstraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur. In October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f.0 25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Histi v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8 3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk- I dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium. Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 10—4 uur. Kosteloos. RECLAME. JUiuUiwaqeM irilEUWtP'JM 59-frOf 827 DE De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telef. 1313. RECLAME. STEENSTRAAT 49 - TEL. 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCH- WAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADES. 4496 VOETBAL. L. P. S. V—HAAGSCHE POLITIE. Gistermorgen heeft de Leidsche Politiesportvereeniging in den competi tiewedstrijd tegen Den Haag voor het eerst- gebruik gemaakt van het nieuwe terrein aan den Zoeterwoudsche Singel. Het was een weinig fortuinlijke inzet, want be halve dat onze stadgenooten met 41 verloren, had de agent Reijnders het on geluk een rib te breken. De Eerste Hulp dienst vervoerde hem eerst naar het Academisch Ziekenhuis en vervolgens naar zijn woning. De officieele ingebruikneming van het terrein is vastgesteld op Vrijdag 8 Mei a.s. ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootovereenkomst Het Duitsch Oostenrijksche toltarief. De Beaumarchais. de Fransche gezant te Rome, heeft gisteren een bezoek aan Grandi gebracht, dat de Romeinsche bla den in verband brengen met de nieuwe Fransche voorstellen inzake de vlootover eenkomst De bladen houden zich druk bezig met de besprekingen te Londen, die 14 April hervat had moeten worden, maar dat nog altijd niet zijn. De „Lavoro Fascista" zegt, dat nu eindelijk eens uitgemaakt moet worden of de overeenkomst, die 1 Maart gesloten is, bevestigd zal worden, dan wel of zij reeds als vervallen moet worden beschouwd De Tsjecho-Slowaaksche minister Be- nesj heeft voor de commissies van Kamer en Senaat een uitvoerige lede over de be oogde Duitseh-Oostenrijksche tol-unie ge houden waarin hij zich tegen de verkla ringen van dr. Curtius richtte. HO zelde, dat 't standpunt van den Duit- schen Rijksminister dr. Curtius, dat het plan inzake de Tol-unie te Genève uitslui tend op zijn juridische mérites moet wor den onderzocht, onhoudbaar is. Aange zien heden ten dage driekwart van de ge- heele Europeesche politiek op economi sche kwesties is gebaseerd, zijn economi sche operaties op groote schaal in Europa geenszins on-politieke aangelegenheden. Hij wees vervolgens op de politieke en economische ondernemingen van de Klei ne Entente, welker daden nimmer geheim gehouden zijn. De Kleine Entente heeft Oostenrijk nimmer bewogen zich in te laten met een combinatie, die in strijd is met de internationale overeenkomsten, zooals in dezen het plan inzake de z.g. Tolunie. Het staat vrijwel vast. dat het Internationale Hof te Den Haag zich zal bezighouden met dit plan. De eenige ern stige motiveering van het plan tot stich ting van een Toiunie is, volgens spr., de verklaring van de regeering te Weenen, dat Oostenrijk, gezien zijn economischen toestand niet op een Europeesche oplos sing kan wachten. Dit argument is ech ter niet steekhoudend genoeg om de juist heid van het plan te motlveeren. Boven dien is het plan voor Oostenrijk geen hulp middel: het zal de economische constella tie van dit land ontwrichten. Economisch gesproken acht spr. de geheele Tol-unie niet voor uitvoering vatbaar. Het gaat hier après tout in het geheel niet om een Tol-unie daar het stelsel van tusschen- rechten niet in het belang is van de ver wezenlijking van het plan. Het geheele Europeesche economische en handelsstel sel is gebaseerd op het principe der meest- begunstigmg en een Duitsch Oostenrijk sche Tol-unie, die hoogere rechten in zich sluit, schendt dit systeem. Afschaffing van bedoelde clausule zou in Europa leiden tot een algemeenen chaos en een handels oorlog van allen tegen allen. Tsjecho-Slo- wakije kan niet toetreden tot een Tol-unie die voor zekere staten ongunstig is. Ove rigens zou Tsjecho-Slowakije in een paar jaar tljds economisch gesproken zoodanig van Berlijn en Weenen afhan kelijk zijn dat het zijn bewegingsvrijheid voorgoed zou hebben verloren. Het kan niet toetreden tot combinaties, die niet de instemming hebben van de voornaam ste belanghebbenden te Genève. Schober, de Oostenrijksche minister van van buitenl. zaken hield te Weenen voor de Groot-Duitsche Landspartlj een rede over hetzelfde onderwerp. Hij herinnerde daarbij aan zijn ter zit ting van de Pan-Europa-conferentie in September 1930 te Geneve gedane voor stel om door regionale toenadering van staten met gelijke belangen, groepen te vormen, welke de Pan-Europeesche idee geleidelijk zullen kunnen verwezenlijken. Dit voorstel, aldus spreker, heeft indertijd algemeenen bijval geoogst en hij kon der halve evenmin als de Duitsche regeering verwachten, dat deze bijval in afkeuring zou veranderen nu Duitschland en Oos- tenriik beginnen met de ten uitvoerleg ging van het zoo spontaan toegejuichte plan De argumenten inzake overrompe ling en geheimhouding zijn even weinig steekhoudend als de nog veel ernstiger be schuldigingen aangaande een verstoring van de rust en den vrede in Europa. Beide regeeringen zijn in het volle bewustzijn van haar goed recht en zijn er van over tuigd geheel om bestwil van het Duitsche volk van beide staten te hebben gehan deld Zij zijn echter bezield door het ge voel dat de vrede in Europa door hen niet alleen verstoord is. maar dat zij zelfs de Pan-Eurooa-idee gediend hebben. Voor spreker als Oostenrijksch bondsminister van buitenlandsche zaken, komt hier dan nog bij de overtuiging dat hij voor zijn volk den weg, leidende naar de vrijheid en een betere toekomst, heeft geëffend. WATERPOLO. REST AMSTERDAMLEIDEN. Op het programma van den waterpolo- avond der Amsterdamsche Zwemclub van Zondag a.s. komt voor een waterpolo-wed- sti'ijd; Rest van AmsterdamLeiden. Het Leidsche Zevental komt als volgt uit: Doel: W. Fleerkamp; achter: C. Walen kamp, J. Elzinga en W. F. van Ingen Schenau. Voor. N.N., J. de la Court, C. P. van Leeuwen. Voor Amsterdam komen uit: Doel: C. Mousset (D. J. K.l. Achter: G. Mueller (D.l, F. Kuyper (Dl, B. Carton (D. J. K.l. Voor: J. de Groot (D. J. K.l; J. P. Plan- tenga (D. J. K.l, F v. d. Bosch (Y). De wedstrijd zal worden geleid door den heer J. de Vries. BULC ARIJE Malinoff kabinetsformateur. De koning heeft den leider van de de mocratische partij Malinoff belast met de vorming van een nieuw kabinet. Bij het verlaten van het parlementsgebouw werd Malinoff door een groote menschen- menigte stormachtig toegejuicht. Hij verklaarde aan de pers, dat hij op uit- drukkelijken wensch van den koning zal trachten een regeeringscoalitie te vormen op den meest breeden grondslag en met bijzondere inachtneming van den demo- cratischen gedachtengang van zijn eigen partij. Malinoff voegde hieraan toe, dat Bulgarije naar zijn meening in een zeer critïeken toestand verkeert. ITALIË. Veroordeeling van communisten. De bijzondere rechtbank te Rome heeft een tiental communisten uit Milaan be recht. Acht van hen werden veroordeeld tot straffen van 6'A tot 7 Jaar. BELGIE. De arrestatie van dr. Moulin Het „Vad." meldt: In de Kamer kwam Donderdagmiddag een verzoek om interpellatie te berde, in gediend door den communist Jacque- motte. Deze wenschte te weten, welke maatregelen de Belgische regeering ge troffen heeft of gaat treffen om de in vrijheidstelling van dr, Moulin te bewer ken. De minister van buitenlandsche za ken. Hijmans verklaarde naar aanleiding van dit verzoek,' dat de regeering zich niet verzet tegen de behandeling dezer inter pellatie Dinsdag aanstaande. Hij gaf aan de Kamer de stellige verzekering, dat on middellijk nadat de arrestatie van Moulin bekend was geworden, de regeering na dere inlichtingen heeft ingewonnen. De minister bevestigde, dat de gearresteerde leeraar van Milaan naar Rome is over gebracht, waar hij door een speciale rechtbank zal worden berecht. Hij wordt er van beschuldigd in het bezit gevonden te zijn van propaganda-geschriften tegen het fascistische regime. Met hulp van den Belgischen ambassadeur te Rome zal de minister alles in het werk stellen om de verdediging van dr. Moulin te ver zekeren. De Kamer nam voorlooplg genoegen met deze verklaring. De gisteravond gehouden prjtestverga- dering was zeer druk bezocht. FRANKRIJK. Betoogingen tegen Tardieu. De voormalige minister-president en tegenwoordige minister van Landbouw Tardieu werd gisteren bij een bezoek aan Toulouse met socialistische demonstraties ontvangen. Tardieu woonde in Toulouse in gezelschap van een aantal hoofdambte- tenaren van zijn ministerie een bijeen komst van de Kamer van Landbouw bij. Op weg naar de landbouwtentoonstelling werd hij door een 100-tal nationaal-socia- liste uitgejouwd, terwijl hi.j van andere zijden spontaan werd begroet. Toen hij op het expositieterrein was aangekomen, sloot men de deuren om den demonstran ten den toegang te beletten. Deze slaagden er echter in naar binnen te dringen en spoedig was er een groep van enkele hon derden personen, die den minister van stand tot stand op hinderlijke wijze volg de en voortdurend uitjouwde Tardieu stoorde zich niet aan deze demonstraties; hij glimlachte slechts ironischen een maal beantwoordde hij zelf het gefluit, Het bezoek aan de tentoonstelling ein digde met een groot tumult, dat ont stond doordat voor- en tegenstanders van den voormaligen premier met elkaar in conflict kwamen Voor het gebouw van de Kamer van Landbouw hadden later nog samenscho lingen plaats, die door de politie werden uiteengedreven Het publiek ging de poli tie toen met stoelen en tafel*,°s uit de omliggende café's te lijf, totdat de bere den gendarmerie erin slaagde de orde te herstellen. RECLAME. u> l -v- =ÜS£iü iu&e. |t. fr.ff kUuu, ft fr.Jf iriwn>iU de\ iuUtU 4ot«.£^ I AMUua tu- MA>UM.<U14 <Hvtreva^t.4,fctul brenging naar de gevangenis te Tetoean gelyncht. Maura, de minister van binnenlandsche zaken, deelde mede, dat de gouverneur van Barcelona Campanys tot vertegen woordiger van de regeering te Madrid bij de Catalonlsche regeering is benoemd. Het ligt in de bedoeling twee nieuwe ministeries te vormen, een van landbouw en een voor de volksgezondheid. De civiele gouvernementen zijn door de regeering uitgenoodigd commissies te benoemen, die voorloopig de leiding der zaken zullen waarnemen, totdat het parlement zal bij een komen. Gisteren zijn nieuwe Spaansche post zegels in omloop gebracht met het op- j schrift: „Republics Espanola". In den gisteren gehouden ministerraad is besloten alle benoemingen en bevorde ringen in het leger van 1923 tot 1931, die niet naar anciënniteit zijn geschied, te herzien V Prins Don Jaime van Bourbon, de leider der Spaansche legitimisten, die te Parijs leeft, heeft een oproep tot het Spaansche volk gericht, waarin hij alle monarchisten uitnoodigt zich bij hem aan te sluiten. Er moet een groote anti-communistische, voor vrijzinnige denkbeelden toeganke lijke, federalistische monarchistische partij worden gesticht. agenda tot de twee punten die de| geering aan de orde gesteld wens te zien. De voorzitter Swietalski verkL de, dat behandeling van andere pu niet kon worden toegelaten en onts, 'den sprekers der oppositie het woord,: bij het reseeringsblok geweldigen bW uitlokte. De oppositie verliet daarop] zaal, waarbij de socialisten hun strl]M „De roode Vlag" aanhieven. Nog voorS oppositie de zaal verlaten had, wajjji regeeringsvoorstel reeds met de stenaj van het regeerlngsblok naar de comÊjB sie verwezen, welker zittingen niet o»| baat zijn. ENGELAND. Voorstel van het Vakverbond inzake werkloozcnsteun De discipline in Labour. Het bestuur van het Engelsche Vakver bond heeft zich in zijn jongste vergadering beziggehouden met het vraagstuk der werkloosheid gelijk reeds gemeld. Het stelt zich op het standpunt, dat de tegenwoor dige toestand der industrie en de omvang van de werkloosheid speciale maatregelen vereischen, doch dat de toestand van 's lands financien de gedachte uitsluit dat de werkloozensteun ten laste komt van de schatkist, Het stelt daarom voor, een spe ciale heffing te doen van alle inkomens, ongeacht of deze verkregen worden uit verdiensten, winsten of beleggingen. Geen enkel Inkomen zou zich daaraan mogen onttrekken, doch de heffing zou progres sief moeten zijn en beginnen met één pCt. van Inkomens beneden de f. 3000 per jaar, terwijl een superheffing zou gelegd moe ten worden op inkomsten, niet uit arbeid verkregen. De parlementaire leden der regeerings- partij hebben gisteren met zeven stemmen tegen, een rapport goedgekeurd, waarin afkeuring werd uitgesproken over ver scheidene gevallen van inbreuk op de partij-discipline De partij-commissie be sloot de leden, die zich hieraan eens of meermalen hadden schuldig gemaakt, ge legenheid te geven hun fouten te herstel len, maar het rapport zal in elk geval op het partijcongres te Scarborough in Oct. besproken worden en het congres kan dan uitmaken, of die leden uit de partij die nen gestooten te worden of niet. Mosley en Brown en hun 5 aanhangers waren niet meer op de vergadering verschenen en zij hebben een eigen candidaat gesteld voor de aanvullingsverkiezing te Ashton- under-Lyne Hun partij heet „nieuwe ar beiderspartij." ROEMENIE. Oneenigheid in het kabinet. Tusschen minister-president Jorga en de ministers Argetojanu en Manollescu is een conflict uitgebroken, dat een ern stiger karakter blijkt te dragen dan men aanvankelijk meende. Beide ministers hebben over het hoofd van den minister president heen zich tot den koning ge wend en dezen verklaard, dat de Regee ring in het geval van nieuwe verkiezin gen met de hulp der kleine partijen op een stellige meerderheid zal kunnen re kenen. Zij hebben daarom met kracht, aangedrongen op een ontbinding van het parlement. Minister-president Jorga heeft daar entegen verklaard, dat beide ministers geenszins gemachtigd waren tot het geven van dergelijke verklaringen. Hij blijft op het standpunt staan, dat het huidige par lement in Mei voor een bijzondere zit ting moet worden bijeengeroepen, ten- einde de dringendste staatskwesties af te doen. Minister-president Jorga heeft eeen lijst van de nieuwe districtsprefecten opge steld. Ondei hen bevinden zich vijftien actieve officieren. Verschenen is een regeeringsmanifest, dat tot den landbouw is gericht. Op de landbouwers wordt een beroep gedaan voor medewerking. Tegelijk wordt toe gezegd, dat de graanprijzen zullen worden verhoogd. Hoe dit zal geschieden, wordt niet gezegd. Als eerste bezuinigingsmaatregel van de nieuwe Regeering, heeft de minister raad besloten alle Roemeensche perat- taché's uit het buitenland terug te roe pen. Bovendien wordt een commissie be noemd, die zal hebben te zorgen, dat nuttelooze ambtenaars-kosten worden geliquideerd SPANJE. Maatregelen der regeering - Een troonpretendent. De burgemeesters der dorpen Munceca, Guecho en Bermeo hebben aan alle Bas- klsche gemeenteraden een document ge richt, waarin zij uitgenoodigd worden zich te vereenigen in overeenstemming met het pact van San Sebastian Een zelfde aanbeveling is gericht tot alle cor poraties zonder onderscheid, in haar hoe danigheid van wettige vertegenwoordiger van den volkswil. De vereenlging is bestemd om het op stellen mogelijk te maken van een nieuw Baskisch statuut, dat aan de consti- tueerende Cortes overhandigd zal worden, waardoor het werk der Iberische Repu bliek bevestigd zal worden. De Spaansche regeering heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waarbij ha zardspel, zoowel in de officierencasino's als in de voor het publiek toegankelijke casino's van San Sebastian en andere badplaatsen met Ingang van vandaag wordt besloten. De naar het buitenland vertrokken aristocratie begint terug te keeren. Volgens een bericht uit Madrid is kolo nel Capaz, die verantwoordelijk was voor de schietpartij te Tetoean bij de uitroe ping van de republiek, tijdens zijn over GRIEKENLAND. Communistische woelingen. De communistische beweging in Grie kenland neemt den laatsten tijd een be denkelijk karakter aan In het bijzonder in de noordelijke provincies zijn een groot aantal commissarissen en agenten aan 't werk. welke stelselmatig communistische cellen in de steden en op het platteland organiseeren Deze cellen worden op het platteland ook gewapend. In de laatste weken kwam het tusschen boeren en gen darmerie herhaaldelijk tot bloedige onge regeldheden, waarbij de boeren dan van wapens gebruik maakten. Op deze wijze kwam men de communistische beweging op het spoor. Behalve propaganda onder het volk, wordt ook onder de veiligheids- en bewakingsorganen propaganda verricht. Het is den communisten b v. gelukt het bewapeningspersoneel van de staatsgevan genis van Ingor om te koopen. waardoor eenige communistische arrestanten uit de gevangenis konden ontsnappen. De regeering is thans een groote zuiverings actie begonnen, waarbij talrijke buiten landsche agenten in hechtenis genomen zijn en zullen worden uitgewezen. De communisten hebben ook in het geheele land een zoogenaamden strijddag aange kondigd. De overheid kwam dit echter te rechter tijd op het spoor en verijdelde de plannen. POLEN. De oppositie verlaat de Scjm. De eerste zitting van de buitengewone vergadering van de Poolsche Sejm had, naar verwacht werd een zeer rumoerig verloop. Als eenige punten op de agenda ston den een wetsontwerp over het totstand komen van de Fransch-Poolsche spoor- wegleening en de verpachting van een kolengebied in Opper-Silezië-Gdingen aan het Fransch-Poolsche Syndicaat. Hei woord werd gevraagd door drie sprekers van de oppositie, vertegenwoordigers van de socialistische de nationaal-demoera- tische en de boerenfractie. die protesteer den tegen de huns inziens met de grond wet in strijd zijnde beperking van de DE ENGELSCHE LANDBOUWWET. LONDEN, 24 April (Reuter) De kelsgewijze behandeling van de la bouwwet in het Hoogerhuls is eerst kwart over 12, in den afgeloopen ra gereed gekomen. Het wetsontwerp, heeft in den w- die het Lagerhuis er aan gegeven fcj dusdanige wijzigingen moeten onderga dat het Lagerhuis de meeste dezer ie anderingen wel weer ongedaan zal t ken, hetgeen een scherp conflict tusscte beide hulzen tot gevolg zal hebben. Van Liberale zijde wordt opgemerkt, d het Hoogerhuis door zijn houding lül moord heeft gepleegd. De regeering kan op den steun derlfol ralen rekenen, wanneer zij tegen het Ee t gerhuis wil optreden. Ook zullen de Liberalen met de Ltltc samenwerken bij de volgende verkiec gen, wanneer in het parlement conrtb tioneele vragen op den voorgrond koa te staan want het Hoogerhuis neemt te veel de houding van handlanger i conservatieven aan. DE TOESTAND IN SPANJE. BILBAO, 23 April (Belg. Tel. Ag.) -6 civiele gouverneur heeft verklaard, van op de hoogte te zijn, dat de blssc van Bilbao betrokken is bij de actie strek kende tot proclamatie eener onafhanh- lijke Baskisché republiek, en dat de It- suiten er eveneens aan hebben deel nomen. Hij heeft hen verzocht zich tot C| uitoefening hunner religieuze functies willen beperken. BARCELONA, 23 April (Belg. Tel. De bladen oefenen hevige crltiek i de houding van een deel der buitenis sche pers tegenover de afkondiging republiek in Spanje. Heden betoogden eenige groepen Cats- lanen voor het Fransche consulaat eischten dat de Catalonlsche repubü-| kelnsche vlag zou worden ontplooid. De civiele gouverneur heeft den Frai-| schen consul zijn leedwezen over t;| incident uitgesproken. MADRID, 24 April (Belg. Tel. Ag.) -ft| ministerraad heeft besloten, dat de kiezingen voor de Cortes constituan! waarschijnlijk de 21ste of de 28ste fc zullen plaats hebben. VALENCIA. 24 April (Belg. Tel. Ag.) Het was den civielen gouverneur t! oore gekomen, dat in een fabriek rc militaire kleeding 5000 cocardes met kroon van Fransche lelies, het emblea der Spaansche monarchie werden 5 maakt. De opdracht was gegeven dm een 17-jarig jongeman, de zoon van 0 artillerieofficier. De politie verricht twee arrestaties. Het schijnt, dat de monarchisten VS scheidene aanslagen beramen, o.a. teg den zoon van Blasco Ibanez en tegen ie liuidigen gouverneur van Cordova. MADRID 24 April. (Belg. Tel. Ag.) B leeftijdsgrens voor actief, zoowel passitl 'kiesrecht is vastgesteld op 23 jaar. Tijdens de monarchie was deze gres 25 jaar. DE ONRUST IN PORTUGAL. LONDEN. 24 April (V.D.) De „Daiil Telegraph" meldt uit Lissabon, dat k Oporto betoogingen zijn gehouden tegB de regeering. Bij een botsing met de poli tie werd een student doodgeschoten. Gisteren zouden te Oporto dertigdui zend Engelsche geweren zijn aangekomen ten behoeve van het leger. LONDEN, 24 April (V.D.) In tegenstel ling tot de berichten in de pers maakte de Britsche Admiraliteit gisteren bekend dat de kruiser „London" na aankomst vat den kruiser „Curlew" te Funchal niet te ruggetrokken zou worden, doch dat beid' kruisers voor Funchal zullen blijven lig gen. Engeland ziet den toestand zoo ern stig in, dat versterking ter beschermlaS der Britsche onderdanen noodzakelijï wordt geacht. GENERAAL BUTLER. NEW-YORK. 24 April. (V.D.) De com mandant van de marine-troepen te PbUi- delphia, Butler, die na de bekende disci plinaire kwestie toen hij Mussolini en bj fascistisch regime in Italië had beleedig» zijn ontslag uit den dienst had aanze- vraagd. zal worden belast met de reorgs- nisatie var- de staatsoolitle in den sta» Oregon waarvorn hij de toestemming president Hoover die hem een vervroeg» verlof moest verleenen, noodig heeft. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2