BEEKMAN l UIT DE OMSTREKEN. VOOR BETERE KLEEDING NAAR U MOET EENS KOMEN KIJKEN NAAR ONZE COLLECTIE DAMESKLEEDING, IETS APART. IETS ELEGANTS, JUIST WAT U ZOEKT, DAT VINDT U BIJ ONS TEGEN EEN UITERST LAGEN PRIJS. ZIET DE ETALAGES m KOREVAARSTRAAT STEENSCHUUR AALSMEER. Uitslag stemming. De uitslag van de alhier gehouden stem ming voor leden der Prov. Staten (kleskr. Velzen) was als volgt: Uitgebracht 3947. Van onwaarde 115 st. Chr. Hist. Unie 512; Chr. Dem. Partij 33; Middenstandspartij 18; Vrijheidsbond 963; RJC. Staatspartij 688; Staatk. Ger. Partij 82; S. D. A. P. 751; Rev. Soc. Partij 5, Herv. Geref. Staatspartij 6; Anti-Rev. Partij 683; R.K. Volksparty 16; Vrijz. Dem. Bond 55; Comm. Party 40 stemmen. Onze brugwachter gaat heen! Onze brugwachter, de heer C. Enzler, die gedurende ruim 35 jaren de Rlng- vaartsbrug heeft bediend, heeft tegen 15 Mei a.s. eervol ontslag uit den dienst ge vraagd aan het polderbestuur van Haar lemmermeer. Als zyn opvolger is reeds door voornoemd bestuur aangewezen zijn zoon C. Enzler Jr. Hoewel natuuriyk aan Enzler van harte een welverdiende rust wordt gegund, zullen velen onzen brug wachter toch noode van zyn post zien vertrekken. Hy was toch èn bij het pu bliek èn bij de schippers zeer gezien. BENTHUIZEN. Stemming Prov. Staten. De uitslag van de gehouden stemming voor leden der Provinciale Staten luidt als volgt: Aantal kiezers 442. Uitgebrachte stem men 375. Van onwaarde 7. Ujst 1: 157 stemmen. Lijst 2: 44 st.. Lijst 3: 2 st. Lyst 4: 35 st. Lyst 5; 33 st. Lyst 7: 11 st. Lijst 8: 54 st. Lyst 9: 8 st. Lyst 11: 2 st. Lyst 13: 7 st. Lijst 14: 15 stemmen. HAARLEMMERMEER. Uitslag der stemming Prov. Staten. De uitslag van de te Haarlemmermeer gehouden stemming voor de Provinciale Staten ls als volgt: Het aantal uitge brachte stemmen bedroeg: op lijst 1 (Chr. Hlst.) 2185; lijst 2 (C. Dem.) 257; lyst 4 (Middenst.) 77; Ujst 5 (Vryh. bond) G69; lyst 6 (R. K.) 2409; Ujst 7 (St. Geref.) 213; lyst 8 (S. D. A. P.) 1830; lijst 11 <Dl\ de Hartogh) 19; lijst 12 (Ant.rev.) 2454; iyst 13 (R. K. Volksp.) 39; lijst 14 (Vrijz. Dem.) 1095; lijst 15 (Comm.) 230), totaal 10540. Het aantal van onwaarde verklaarde stembiljetten bedroeg in totaal 483. Bloempjesverkoop. De vanwege de afdeeling Haarlemmer meer van de N. H. vereeniglng bet „Witte Kruis" ten bate van de tuberculosebestnj- dlng gehouden blocmpjesverkoop ls een nog grooter succes geweest dan verleden jaar en heeft in totaal f.870.05 opge bracht. Groote brand in Haarlemmermeer. Gistermiddag omstreeks halfvier ont stond aan den Leimulderdljk brand in het huis bewoond door den verlofhouder en veehouder Husemeier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan redden niet meer viel te denken. De brandweer van Hoofddorp werd gealarmeerd en was met de autospuit spoedig ter plaatse. Een drietal koeien kon met veel moeite nog in veiligheid worden gebracht. Drie koeien. 2 kalveren, eenlge kippen en ver moedeiyk ook een hond kwamen in de vlammen om. Het woonhuis met verlofs lokaliteit en een daarachter staande schuur brandden tot den grond toe af. Ook de inboedel ging geheel verloren. De oorzaak moet vermoedelijk worden toege schreven aan het achteloos wegwemen van een brandende lucifer of een eindje sigaret. Het huis en de inboedel waren verze kerd; het vee echter niet By den heer M. aan den Sloterweg is 's nachts Ingebroken. De dief heeft zich toegang verschaft tot een schuur en zich tevreden gesteld met een 6-tal konijnen. De politie werd er mee in kennis gesteld en doet onderzoek. HILLEGOM. Een geslaagd Concert. Gisteravond is er in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert gegeven. Medewerking verleenden verschillende zangvereenigingen waarvan de heer S. P. Visser, directeur is. De baten van den avond waren bestemd voor het te stichten Jeugdgcbouw. De be langstelling voor het mooie concert was groot. KATWIJK AAN DEN RIJN. H. Boskamp t Alhier is in den ouderdom van 71 jaren overleden, de heer H. Boskamp. De over ledene was een algemeen geacht ingeze tene, die in het openbare en parochiale leven een zeer werkzaam aandeel heeft gehad. Hy was o.a. mede-oprichter van het H.K. Zangkoor en stichter van het Orgel fonds. mede-oprichter der R.K. Kiesver- eenlging; correspondent van den Stillen Omgang, voorzitter van de Ziekenhuis- vereeniging, bestuurslid van den Staten- Kieskring en was verder nog van tal van vereenigingen bestuurslid, zyn nagedach tenis zal bij velen in booge eere biyven. Dat hy ruste in vrede. KATWITK AAN ZEE. De wielryder J. P. v. d. N. uit de Kerkstraat te Katwyk a. d. Ryn, die ln de Varkevisserstraat richting Boulevard reed. werd aangereden door een vierwieli- gen melkwagen met paard, bestuurd door den melkhandelaar v. D. uit de Zuid- straat. Deze kwam onverwachts zonder teeken te geven de Boorsmastraat uit reden. Het rijwiel werd totaal vernield. Tegen v. D. is proces-verbaal opgemaakt. RIJNSBURG. Uitvoering „Excelsior's Jeugdkoor". Excelsior's Jeugdkoor, gaf onder leiding van den heer P. de Rook, in de zaal voor Chr. Belangen aan de Brouwerstraat al hier een uitvoering. Na opening van de byeenkomst door den cere-voorzitter, ds. Ph. Peter, met gebed en nadat gezongen was Psalm 105: 1 en 2, sprak deze een kort openingswoord, waar in allen werden welkom geheeten. Op de uitvoering kan het Jeugdkoor en de Ijverige directeur, aan wiens uitne mende leiding toch niet het minst het welslagen te danken is, met dankbaarheid terugzien. De verschillende nummers, het een meer, het ander minder goed, werden toch alle uitgevoerd op een wyze, welke het aanhooren tot een genot maakte. Van de nummers vóór de pauze muntten vooral uit „De Wind" van N. v. d. Linde en „De Wilgen" van Cornells Doppen. Een drietal duetten, uitgevoerd door de dames Verhaar, Ravensbergen, Elsgeest en v. Klaveren. leden van het groote koor, oogstten eveneens veel byval. Het meeste succes echter werd bereikt na de pauze met „Een Winterdag", van Kor Kuiler, waarin mej. M. v. Klaveren de sopraan-solopartij zong. In dit stuk van grooten omvang, zoo bij uitstek geschikt voor een uitvoering door kinderen, kwamen de heldere stemmetjes bijzonder tot zijn recht, al kostte het ooi: wel eens eenige moeite de noodigo ernst te bewaren. Ook mej. v. Klaveren had hierin ruim schoots gelegenheid te tconen over welk een helder en prettig geluld zy beschikt. De pianobegeleiding van den heer Han Zirkzee voldeed eveneens uitstekend. In het slotwoord door den eere-voorzit- ter gesproken, dankte deze de kinderen voor den genotvollen avond den hoorders geschonken. Spr. bewonderde daarbn den ijver van den directeur, en diens groote geduld, om den kleinen dit alles bU te brengen. Den pianist dankte spr. voor diens be geleiding. en de dames-solisten voor hare medewerking Nadat nog was gezongen Gezang 96, eindigde hierop ds. Peter met dankgebed. STOMPWITK. De begrootfng 1931. Gcd. Staten van Zuid-Holland zullen naar wij uit goede bron vernemen hun goedkeuring onthouden aan de begrooting 1931 van deze gemeente, op grond, dat naar de meening van dit college het aan tal oncenten op de gemeentelijke fonds belasting te laag is gesteld. VOORSCHOTEN. Uitvoering Tooncelver. „Animo". Gisteravond heeft de Tooneelvereeni- glng „Animo" een zeer geanimeerde en drukbezochte uitvoering in „De Vink" gegeven, waarvan by'zonder genoten is. Het spel. evenals de muziek der Jazz-Band viel buitengewoon in den smaak. Langen tyd is men in gezellig samenzijn byeenge- bleven. De avond was geslaagd te noemen ZEVENHOVEN. Tot onderwyzeres aan de R.K. school alhier is benoemd mej. J. C. van der Sloot. ALPHBN. Instal!atie-Mr. J. H. W. NicolaT. In de buitengewone zitting van het kantongerecht alhier had gistermiddag te 1 uur de installatie plaats van den niauwbenoemden kantonrechter mr. J. H. W. Nicolaï, sinds 11 October 1919 kanton rechter te Onderdendam. arr. Groningen. De installatie werd verricht door den plaatsv. kantonrechter, den heer II. A. Banning en had plaats ln tegenwoordig heid van den griffier, mr. J. Slicher, plv. kantonrechter den heer J. F. G. Crone, de advocaten mr. A. Korver en C. M. Loeff en den dienstdoende deurwaarder den heer S. Geertsma en brigadier der rijksveld- wacht. Zoodra de zitting door den plv.- kantonrechter, den heer Banning, was ge opend verklaard, verzocht deze den grif fier het Koninkiyk besluit, waarbij mr. Nicolaï was benoemd, voor te lezen, als mede het proces-verbaal van beëedlging. Na deze voorlezing heette de heer Banning mr. Nicolaï van achter de groene tafel harteiyk welkom en wenschte hem mede namens mede-collega's-vervangers harte- hjk welkom met zyn benoeming. Tevens gaf de plv kantonrechter zyn teleurstel ling te kennen, dat de kantonrechter als woonplaats Woerden had verkozen, wat de bewoners onzer gemeente zeer zeker teleur zal stellen, ten slotte eindigde spr. met de verzekering, dat mr. Nicolaï van de zyde der kantonrechters-plaatsvervangers op de noodige medewerking en een goede ver standhouding zal kunnen rekenen. De kantonrechter, na deze installatie 't woord verkrijgend, beantwoordde den heer Ban ning en dankte voor de waardeerende tot hem gesproken woorden en gaf ook van zyn kant te kennen, dat steeds op een goede verstandhouding en medewerking zal kunnen worden gerekend en hy van den plv. kantonrechters niet anders dan bü hooge noodzaak en wettige verhinde ring de hulp zal inroepen. Tevens richtte Zijnedelachtbare zich nog tot den griffier, mr. SUcher, den deurwaarder S. Geertsma en de aanwezigen advocaten, die ook wc- derkeerig den kantonrechter complimen teerde en den wensch uitspraken ook op een goede verstandhouding en medewer king te mogen rekenen, waarop deze plech tigheid was geëindigd Schade door omgekantelden stoomketel. Bij het transporteeren van een stoom ketel door den aannemer Van D., welke werd vervoerd op een z.g. slede, naar de brikettenfabriek van de fa. J. in de Raad huisstraat, had men het ongeval by het perceel van den winkelier J. in de Raad huisstraat gekomen zynde, dat de stoom ketel plotseling overhelde, daarna kan telde en tegen het perceel van den heer K. terecht kwam. Een groot gedeelte muur van dat perceel stortte in, alsmede een raamkozijn, dat geheel naar binnen viel, zoodat ook in de kamer, waar juist een 5-tal kinderen voor Wt raam zat, ook ver schillende schade werd aangebracht. Won der boven wonder Cfc'de kinderen er, be houdens eenige ^lrammen goed afge komen. Uitslag verkiezing Provinciale Staten. De uitslag der gehouden verkiezing alhier luidt als volgt: 1927 1931 1. Staatk. Geref. Party 334 488 2. A.-R. Party 1562 1736 3. Comm. Party 31 4. Herv. Geref. Staatsparty 41 33 5. Vrijheidsbond 493 440 6. Chr. Dem. Party 60 26 7. Nat. Boeren- en Tulnd.b. 26 8. Chr. Hlst. Unie 1915 2141 9. R.-K. Party 1350 1429 65 193 12. Rev. Soc. Partij 7 13. Plattelandersbond 82 80 14. S. D. A. P 472 663 15. Party Bouterse (Mldd.p. 10 Van onwaarde 211 Totaal 0374 7519 Door den heer J. H. C. Haan den Gouwslulschenweg, werd bij de politie aangifte gedaan, dat dezer dagen uit een houten schuur, staande naast zijn woning, een damesrijwie! en 1'/» HL. aardappelen zijn ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in ALKEMADE. Stemming Prov. Staten. De uitslag der alhier gehouden stem ming luidt als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 2285 Van onwaarde 34 Aantal geldige stemmen 2251 1. Staatk. Geref. Party 9 2. Anti-Rev. Partij 184 3. Commun. Party 5 4. Herv. Ger. Staatsparty 6 5. Vrijheidsbond 11 6. Chr. Democr. Unie 5 7. Nat. Bond van L. en T2 8. Chr. Histor. Unie 151 9. R.-K. Staatsparty 1842 10. Dem. Unie en R.-K. Volksparty 11. Vrijz. Democr. Bond 19 12. Rev. Soc. Party 3 13. Plattelandersbond 14. S. D. A. P12 15. Middenstandsparty 2 BODEGRAVEN. Uitslag verkiezing Provinciale Staten. Lyst 1 S.G.P. 195; lijst 2 A.R. 964; lyst 3 Comm. 27; lijst 4 H.G.S. 5; lyst 5 V.B. 220; hjst 6 C.D.U. 5; lyst 7 Nat. B. en T. Bond 10; lijst 8 Chr. H. Unie 600; lijst 9 R.K. 517; lijst 11 V.D. 29; lijst 12 Rev. Soc. lyst 13 Platteel 40; lyst 14 S.D.A.P. 195; lyst 15 Bouterse 4; totaal 2711 gel dige stemmen. Van onwaarde 70. o HAZERSWOUDE. De uitslag der stemming Prov. Staten. In totaal werden uitgebracht: Geldige stemmen 1913 Ongeldige stemmen 43 Aantal uitgebrachte stemmen 1956 De verdeeling is als volgt: Lyst 1. Staatk. Ger. Partij 74 2. A.-R. Party 535 3. Comm. Party 11 4. Herv. Ger. Staatspartij 14 5. Vrijheidsbond 34 6. Chr. Dem. Party 7. Nat. Boeren- en Tulndersbond 14 8. Chr. Hist. Unie 455 9. R.-K. Staatsparty 717 10. Dem Partij en R.-K. Volksparty 11. Vrijz. Dem. Bond 7 12. Rev. Soc. Party 2 13 Plattelandersbond 23 14. S. D. A. P26 15. Party Bouterse 1 RECLAME. KOUDEKERK. Verg. Chr. Meisjesver. „Martha". De Chr. Meisjesvereen. „Martha" gaf haar jaarfeest ln de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk. De Eerevoorzitter Ds. Odé, die den avond leidde heette in zyn ope ningswoord de talrijke genoodigden har- teiyk welkom, inzonderheid de verschil lende afgevaardigden van Kerkeraad en diverse vereen, en de zustereen. van Lei derdorp. Na de verslagen van secret, en penningmeestcresse de dames de Jong en Vlasveld, wisselden zang, voordrachten en samenspraken elkander af. Mej. D van Jieverden blonk wederom uit door haar geestig gedicht, over het reisje naar Zeist, hetwelk „Martha" in het afgeloopen jaar gemaakt heeft. Nadat de afgevaardigden hun groeten en gelukwen- schen overgebracht hadden, sloot Ds. Odé deze samenkomst met dankgebed en ging men na het zingen van den Avondzang huiswaarts. NIEUWKOOP. Stemming. De uitslag van de stemming was alhier als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen 1461 Van onwaarde20 Aantal geldige stemmen 1441 Daarvan verkregen: 1. Staatk. Geref. Partij 49 2. Anti-Rev. Party 107 3. Commun. Partij 1 4. Herv. Ger. Staatspartij 5 5. Vrijheidsbond 164 6. Chr. Democr. Unie 3 7. Nat. Bond van L. en T5 8. Chr. Hist, Unie235 9. R.-K. Staatsparty 765 10. Dem. Unie en R.-K. Volksparty 11. Vrijz. Democ. Bond 55 12. Rev. Soc. Party 6 13. Plattelandersbond 14 14. S. D. A. P41 15. Middenstandsparttj 1 e o e Watertoren. Een aanvang ls° gemaakt met de fun deering voor denwatertoren onder deze gemeente. De hoogte wordt 56 Meter en de omvang van dén toren wordt 37.50 Meter met 12 Meter diameter. Het aan- I tal heipalen bedraagt. 360. a Waterleidingnet De eerste buizen voor het waterleiding net zyn per spoor aan het station alhier aangekomen en bestemd voor Achttien- kavels. Mede zou een scheepslading op komst zyn bestemd voor het Meye-pad. WADDINXVEEN. De uitvoering der tarwewet. De heer Jac. van Tol, landbouwer en raadslid, alhier, ls benoemd als voorzitter- vertrouwensman by de uitvoering van de Tarwewet voor Waddlnxveen en omgeving. Het maken van de bovenbouw van een nieuwe meubelfabriek, is, naar men ons mededeelt, opgedragen aan den laag- sten inschrijver, den heer J. Reljm alhier voor f. 35.200. WOUBRUGGE. De Ned. Herv. Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. Tonnon van Hoog- made. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Adrianus Simon, z. van J. Zwetsloot en C. J. van Rodenrijs Anna Maria, d. van C. P. Hoogenboom en M. J. A. Straathof Maria Magda- lena, d. van D. Oudshoorn en.J. M. Keu- R p n m p pf.p r Getrouwd: Pieter van Teijllngcn 26 J. en Geertje Johanna van Rhyn. ZWAMMERDAM. Huisviyttentoonstelling. De door de R.K. Jongensclub georgani seerde Huisviyttentoonstelling ln een der lokalen van de R.K. Jongensschool alhier gehouden, heeft veel belangstelling ge trokken. Voor het toekennen der prijzen zag de jury, bestaande uit kapelaan J. H. Kessel en de heeren J. Hoeks en P. G. H. Veelen- turf zich voor een moeiiyke taak gesteld. Na lang overwegen werden de navol gende pryzen toegekend. Voor het mooiste werkstuk, le prys P. Woltwük, 2e prijs G. de Wit, 3e prys W. Bruijnen, 4e prijs W. Jacobi, 5e prijs J. Sauer; troostprys A. Ensinck. Voor de mooiste groep: le prijs W. Hoogeveen; 2e prys W. Boere; 3e prijs Joh, v. Gils; 4e prijs J. v, Tricht. Een eervolle vermelding verwierven nog Th. v. Bunningen, Th. Twaalfhoven en Adr. de Groot. Uit deze tentoonstelling is wel geble ken dat de club levensvatbaarheid bezit, hetgeen ook voor een volgend jaar goede verwachtingen geeft. Zangver. „Eendracht maakt Macht". De gemengde zangvereen. „Eendracht maakt Macht" alhier heeft in haar laatst gehouden ledenvergadering tot voorzitter gekozen de heer M. J. Beunder, zulks in de plaats van den heer M. Splinter, die heeft bedankt. By het bestuur zyn voorts plannen in overweging om te komen tot oprichting van een jeugdkoor voor meisjes, onder deskundige leiding. Ook werd besloten om dit jaar weder aan een concours deel te nemen, waar de vereeniglng in de afdeeling uitmuntend heid zal uitkomen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt alhier 1084 en voor den gemeenteraad 993. JAARVERSLAG DER Z.-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Te Rotterdam werd onder voorzitterschap van den heer Jac. v. der Koogh te 's-Gra- venhage, de jaariyksche algemeene leden vergadering gehouden van de Zuid-Hol- landsche Landbouw-Onderlinge, afdeeling van de bedrufsvereeniging „De Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1929/30 blykt, dat de Zuid-Hol- landsche Landbouw-Onderlinge by het einde van het boekjaar 3904 leden had met een jaarloon van f. 8.377.067. Het ledental van de geheele Centrale Landbouw-Onderlinge beliep bij het af sluiten van het boekjaar 34.709 met een jaarloon van büna 65 millioen gulden. In het jaarverslag werden by de Zuid- Hollandsche Landbouw-Onderlinge aange geven 1205 ongevallen, van welke er 6 een doodeiyken afloop hadden en 71 aanlei ding gaven tot het verleenen van schade loosstelling over een langeren termijn c^n 6 weken. Het aantal ongevallen, dat over 't boek jaar voor rekening van de Centrale Land bouw-Onderlinge kwam, bedroeg 8443. Van deze ongevallen hadden er vcor zoover de wetteiyke verzekering betreft 21 en voor zoover de vrywillige verzekering betreft 3 een doodelijken; afloop. In 2 gevallen wer den renten toegekend wegens blijvende in validiteit. Van de 24 ongevallen met doo- deiyken afloop gaven er 15 aanleiding tot het toekennen eener rente aan nagelat»! betrekkingen, waarvan 14 krachtens wetteiyke en één krachtens de vrij' verzekering De kosten der verzekering bellepen de leden der Zuld-Hollandsche Landboj Onderlinge over het verslagjaar f.1.33 f. 100 Jaarloon. Dit kostencUfer ls dan dat over de voorafgaande jaren kostendaling ls niet het gevolg van vermindering van het aantal ongeval dat zich integendeel in stygenden lijn weegt, doch ls uitsluitend toe te schri] aan een daling van het aantal zeer stige ongevallen. De bykomendc ki samengevat onder de benaming nlstratiekosten, zyn vrywel onveranï gebleven. Het verslag geeft voorts mededeelin* over de vrüwlllige verzekering voor J troons en kinderen van leden en over J beide ziekteregelingen. PLUIMVEE Gras. In deze rubriek spraken wij meeraii over de groote voordeelen van fijngefel gras voor kuikens. Naar onze meenlnjf er geen groenvoer, dat in waarde voord pluimvee, Jong en volwassen, gaat tri het jonge frlssche gras. Door iemand *1 beweerd, dat wy deze waarde wel mi te hoog stelden. Het tegendeel Is «ij waar, want over het gras ln het bljz* en over de grassen ln het algemeen wij nooit uitgeroemd. Er zijn niet minder dan vijfduizend^ soorten over de geheele aarde vertel ruim drie procent van alle gewassen c| aarde behooren tot deze belangrijke gi« die byna zonder uitzondering op een tyd van weinige maanden rype, hi nuttige, ja onmisbare zaden leveren. Noemen wy allereerst tarwe en sac die reeds ln de alleroudste tyden algimee tot het dagelljksch voedsel gerekend v;: den, zooals in Indië, China, Japan en Ir pisch Amerika de rijst, eveneens een gra soort, die mlllioenen en millioenen ms schen voedt. Verder de maïs, eveneens een alli langrykst voedingsgewas, ook al een schoon in zyn vormen, die planten lei van een manshoogte. Dan de haver, die in noordelijker gen landen ook in den verwerkten van havermout voor de menschen en zyn oorspronkelijken vorm als het J naamste krachtvoer van het vee, ook cl het pluimvee, bekend is. Weer een ai:i edel gras is het suikerriet, waarvan* stengels rijk zyn aan een zacht, snpl merg, dat veel suiker bevat. In de tl tiende eeuw nog werd de suiker alleen <1 geneesmiddel gebruikt en kwam sleél voor by vorstelijke feestmalen. Nu wet» in het Oosten zyn, met onze gedachS vergeten we niet een der voornaam grassen te noemen, het bamboes-riet.? gras dat zich tot boomhoogte ontwikt: de reus onder de grassen, die tot het te wen van hutten en bruggen, tot het 1 ken van wapenen en zelfs vaatwerk die Dan nog het hengelriet, zoo onmist; voor de verschalkers van de geschut! bewoners onzer slooten, vaarten plassen. Ook in ons land groeit nog een gr» soort, het gewone riet, dat onder meere tot dakbedekking dienen kan. Maar a een kleine, een stille in den lande, stille kracht, een grassoort die onmlsb» is om het verstuiven onzer duinen te b letten, de duinhelm mogen we niet vei? ten. Als Neptunus buldert en reeds rekent hoe hij het best zyn gebied zal B breiden tot ons nadeel, dan bindt de he den reuzenstryd tegen hem aan en tui zich dekkend neer om het zand vas! houden. Het geeft den strijd niet op! Van het eigeniyke gras. dat overal tas komt langs wegen en dijken, op de heie in de duinen, op onze weiden, polden uiterwaarden, dat gewone gras, ko® meer dan honderd verschillende soort voor, die men pas leert kennen als o aan het gras gegund is om te mogen dos groeien tot het zyn bloeiwyze kan to nen. De voedzame, de zoete soorten. Wj onder wij noemen het langbloem-zweu gras, het veldbeemgras en het Frans? raaigras. Verder de aargrassen als r; kamgras, de beemdvossestaart. de vu gerst, het Engelsehe raaigras, het Tic theegras, maar hoewel zeer zeldzaaffl bedwelmende raaigras, dat schadelijk en ten slotte de kweek met zUn lange 0 deraardsche uitloopers, zoo lastig voor tuinders. Maar als eerst de lezer mü deze at- kingen wil vergeven, zou ik er nog gaa" op willen wijzen dat het jonge, behoor» kort geknipte gras onzer weiden of van -j grasbanden in onze tuintjes een heeriv geurig voer is voor ons pluimvee speé- ora de groote waarde aan krachtstot:; die het bevat, als plantaardig eiwit, meel, minerale bestanddeelen, waaroW» de kiezelzure kalk voor den opbouw vf het beenderste) zoo hoogst belangrijk. onmisbaar is Het zün juist die k® deeltjes door het geheele weefsel der gr» sen verspreid, die uw schaar of mes en' des maaiers zeis zoo spoedig bot worden. Die kalkdeeltjes komen w' heerlijkste slablaadjes niet voor. waar- zelfs boven die lekkernij het zuivere P uitmunt!

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6