72ste Jaargang 3b LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 April 1931 Vierde Blad No. 21806 UIT DE PERS. Amsterdam-batavia met zeppelins RECHTZAKEN. [CRUSTARD] AJPj AMANDELTJES-j PUDDING Is het plan voorbarig? ionder dit opschrift schryft de heer G. Soit In „Het Vliegveld" een artikel, waar aan wil det volgende ontleenen; De argumenten tegen het luchtschip als Arvoermiddel op een luchtlijn, zijn vele. Wii zullen hier en daar slechts enkele •renen doen, waaruit tegelijk moge blij- ÏL dat wij de voordeelen, die het lucht- «hip later zal kunnen bieden, niet mis- ïnnen. Allereerst, wat is de vraag op de ■flrbinding Amsterdam—Batavia. Of men M verbinding tot stand brengt met vlieg- 5gen of luchtschepen, zal velen om het eten zijn. De vraaB is slechts snelheid, Buikbare en redelijk veilige snelheid. En «onder in uitgebreide theoretische be- (Hiouwingen te vervallen, mogen wij er hier op wijzen, dat juist door die snelheid hkt vliegtuig zich door de lucht kan voort- JEwegen. Blijft de last gelijk en stijgt de PsjSelheid. dan worden de afmetingen klei- jier en de constructie eenvoudiger. ■Het luchtschip wordt door zijn gasvul- llng even zwaar gemaakt als de lucht, die het verplaatst, m.a. w. het zweeft. Nu is uit alle vaarten en proeven met lucht jehepen gebleken, dat wil men hiermede bruikbare lasten vervoeren, de afmetingen Boeten stijgen tot minstens 200.000 kub. iueter Doch ook de snelheid van de hui- ei schepen is te gering gebleken. Een irgrooting der schepen en een verhoo- :ng der snelheid maakt het echter nood- jkelijk, dat de constructie veel zwaarder jordt. Juist de verhooging der snelheid, icht een groote versterking van 't schip, jardoor de economie daalt. Laat men niet lichtzinnig zijn en zich laten verleiden tot lichte constructies. Het iroote gevaar van het luchtschip is breuk. Fijn niet de Amerikaansche „Shenandoah" en de Fransche „Dixmude" (beide Zeppe lins middendoor gebroken, omdat zij geen weerstand konden bieden aan den storm"' De voorstanders der luchtschepen lullen overwegen, dat het vliegtuig welis waar een hooge snelheid heeft, bijv. 170 K.M. per uur, doch dat op de Indlë-route slechts 8 uur per etmaal wordt gevlogen, zoodat de werkelijke snelheid wordt terug gebracht tot nauwelijks 57 K.M. per uur. Het antwoord hierop is, dat voordat de eerste Zeppelin in de regelmatige vaart naar Batavia vertrekt, de dagelijksche étappen der vliegtuigen zullen zijn ver lengd. waardoor de snelheid over den totalen reisduur tot ruim 140 K.M. per uur stijgt. Zoo lang het luchtschip geen grooter snelheid kan ontwikkelen dan 100 K.M per uur, zal het een speelbal blijven or stormen en slecht weer. [Men zal hiertegen aanvoeren, dat de traf Zeppelin" bij de 150 tochten, die dit iip thans heeft ondernomen, toch wel lezen heeft weervast te zijn. Deze toch ten echter, hoe goed ook volbracht, mede dank zij de zeer groote en eenige kunde fcn dr. Eckener. zoowel op het gebied van luchtschepen als meteorologie, zijn niet te wrgelijken met een regelmatigen dienst, 4trijk en zet, eiken Donderdagmorgen om uur van Schiphol, bij storm, sneeuw en dwars door de moesson in Indie. Een luchtschip van genoemde grootte, verliest in de tropen door verhoogde temperatuur fcgeveer 10.000 K.G. aan hefvermogen. De Taart is een spel met ballast en gas. Door het verbruik van brandstof, wordt het schip steeds lichter en hiertoe dient men gas uit te laten. Wil men met gas en bal last zuinig zijn, dan is het een eisch, Steeds op constante hoogte en zoo laag «logelijk te varen. Een tocht over het 3000 M hooge Taunusgebergte, beteekent een ^■oot verlies bij een afstandvaart. Reeds hooren wij de opmerking, dat de ieppelin zgn. blaugas gebruikt voor ■andstof, dat even zwaar is als lucht, lodat het genoemde argument geen steek loudt. Maar welk een economie!! Men laakt een brandstofreservoir, zoo groot (logelijk, wel 1/3 van het luchtschip en rekt dit met een 90 K.M. snelheid door Ie lucht. Alleen hieraan gaat het vermo len van meer dan één motor verloren, ize overweging zal de constructeurs er .lelllcht toe brengen wederom benzine te gebruiken. Wij hooren ook stemmen op- laan over ruw oliemotoren, doch de prak- Jk heeft bewezen, dat de experimenten iet deze motoren, hetzij Beardmore, ackard, Junkers of Clerget, zich nog he mden in 'n stadium van proefnemingen, mders zouden zij wel meer worden toe- lepast. Ook hier is het nog een kwestie 'an vele jaren. Stel nu het luchtschip in Karachi bij undstilweer en een temperatuur van 130' Het vullen van brandstof, Benzine of «augas, is dan zeer gevaarlijk, want de ware dampen zullen niet door ventilatie lunnen worden verwijderd, zoolang het luchtschip stil ligt. Dit is de reden, dat °e R 100, uitgerust met benzinemotoren. Het binnen de keerkringen mag varen en 'et was ook de reden, dat de R. 101 uit- ierust met ruw oliemotoren zoo zwaar ►as, dat een tocht naar de keerkringen net uitvoerbaar was. Het luchtschip is geheel afhankelijk 'an het soortelijk gewicht van de lucht, 'aar het in vaart. En wij weten ook, dat iet gewicht van een kubieke meter lucht •igenlijk geen oogenblik constant blijft 'oor wisseling in barometerdruk en tem- jeratuur. Vandaar het genoemde spel van len commandant tusschen gasuitlaten en lallast afwerpen De Z. R. s. 4. het Goodyear luchtschip, lat thans te Akron zijn voltooiing nadert, boet de oplossing brengen. Ballast wordt inderweg gemaakt door den waterdamp ut de uitlaatgassen der motoren te con- oenseeren, een systeem, dat reeds vele KÜr.fï is geprobeerd, doch nog weinig bruikbare resultaten opleverde. Een an- aere nieuwe vinding van dit luchtschip heeft wellicht een betere toekomst. De schroeven kunnen n.l. min of meer hori zontaal gesteld worden, waardoor het luchtschip een extra hefvermogen kan iL„rJ?1)6en' of tijdelijk naar omlaag kan worden getrokken. Doch ook dit is een «i?» waarvan wij de resultaten Ww^hten. Men heeft gezegd, dat tl i„^ Chip P.let elk« 1000 K.M. behoeft stora!?™ e5. één 'anding tusschen Am- doenri^J" ®.atavi.a. bijv. te Karachi, vol- eeveo hf»S Zijdie aldus redeneeren. bied v»nyvAan welnlg inzicht op het ge- eindnunt»! Sar" Het Z1'n niet slechts de wel deeidiiv .e .,van belang zü". doch als hecht» rv°i e tusschenstations. die Nederland £"ilerTS i"de overbrugging van and met Indie moeten worden be schouwd. De resultaten op de Indië-route bewijzen dat het voorbijvliegen van steden als Bagdad, Bangkok, enz., Betuigen zou van een slechte verkeerspolirok. Hiermede zijn wij tegelijk gekomen aan het landingsvraagstuk der luchtschepen. Een landing zonder mechanische hulp middelen bij eenigen wind, is slechts mo gelijk met behulp van 300 goed gecom mandeerde en geïnstrueerde mannen op den grond. Waar men onderweg te maken heeft met grootendeels onontwikkelde lieden, moet men dit systeem uitschake len. Blijft de ankermast. Bij sterken wind is echter ook dit systeem vol van moei lijkheden. Vooral als de wind snel van richting verandert, wordt het gevaarlijk en is men reeds vele malen genoodzaakt geweest den mast te verlaten en te wach ten op beter weer. Heeft een Zeppelin ooit regelmatig ge varen in den winter? Het luchtschip aan den ankermast wordt bij sneeuwval onge veer 15.000 K.G. zwaarder. Wat dit voor gevolgen heeft, behoeft geen nader betoog. Aan de uiteinden van de luchtlijn zal het noodig zijn loodsen te bouwen, om het luchtschip onder te brengen. Een wind van 40 K.M. dwars op de loods, maakt het uitbrengen van het luchtschip zeer ge vaarlijk. getuige de vele beschadigingen, die hierbij voorkwamen. Wachten gaat niet, want de dienst moet regelmatig ver- loopen, ook al stormt het in Amsterdam al drie dagen met windstooten van 60 en 70 K.M. per uur. En nu weten wij wel. dat men bezig is aan al deze bezwaren tege moet te komen door zeer vernuftige en dure hulpmiddelen, doch dit alles bewijst, dat een regelmatig verkeer met luchtsche pen in 1933 of zelfs in 1936, een VTome wensch moet worden beschouwd. Tenslotte de kosten. Een luchtschip kost ongeveer 6 000.000 gulden. Doordat men het luchtschip niet meer met waterstof kan vullen vanwege het brandgevaar, daalt niet alleen het laadvermogen, doch stijgen de kosten onrustbarend. Een ku bieke meter helium kost f. 1.80. Ook dit moge in de toekomst wellicht goedkooper worden. Doch dit alles neemt niet weg, dat men heden ten dage voor hetzelfde geld wat een luchtschip kost, 40 twintig- persoons verkeersvliegtuigen koopt. Met deze vliegtuigen landt men in alle oorden op vliegvelden, waarvoor een redelijk be drag aan landings- en stallingsgeld wordt betaald. Het luchtschip vereischt een mast op ten minste vier tusschenstations. Deze masten zal de verkeersmaatschappij zelf moeten betalen, want het interesse voor een luchtschipmast is voorloopig nog zeer klein in de verschillende landen, te meer, daar deze landen zelf niet over lucht schepen beschikken. Bovendien is noodig een luchtschiploods te Batavia en een in Nederland, benevens ankermasten. En eindelijk de noodige technische inrichtin gen voor vulling van gas en brandstof. Een wekelijksche dienst op Batavia ver eischt inclusief reserve ,5 luchtschepen. De kapitaalsbegrooting ziet er uit als volgt: 5 luchtschepen a f. 6.000.00 f. 30.000.000 2 loodsen A f. 3.000.000 6.000.000 7 landingmasten a f. 600.000 4.200.000 6 gasinstall. enz. a f. 450.000 2.700.000 Reservemateriaal 2.480.000 Totaal f. 45.380.000 De exploitatiekosten zullen met dit be drag in overeenstemming zijn. Wij mee- nen, dat - deze getallen voldoende voor zichzelf spreken. Nog kan men zich af vragen, waarom het luchtschip zich niet sneller tot een praktisch verkeersmiddel heeft ontwikkeld. Het is een vraag van tijd en geld. Het bouwen van een nieuw experimenteel schip kost 8 tot 10 millioen en duurt ruim 2jaar. Het bouwen van een nieuw experimenteel vliegtuig kost 200 000 gulden en duurt 8 maanden. Zooals in den aanvang gezegd, hebben we slechts enkele grepen gedaan. Het ar gument, dat het luchtschip vrijwel onge voelig is voor mist, is een punt. dat eer lang ook door een goede grondorganisatie bij vliegtuigen zal worden opgelost. Doch het bovenstaande moge genoegzaam heb ben aangetoond, dat in de eerstkomende jaren van een regelmatig verkeer met luchtschepen tusschen Amsterdam en Ba tavia geen sprake kan zijn. Het geheele plan is voorbarig, zeer voorbarig. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter heeft de navolgende vonnissen geveld: C. J. Z. overtreding der vleeschkeurings- wet f. 10 of 5 d.; J. J. K. Oegstgeest, over treding der motor- en rijwielwet, vrij spraak; W. A. B. idem f. 5 of 1 d.: M. v. V. Scheveningen, te Leiden autorijden door de Watersteeg f.3 of 1 d J. v. V Rijns burg. overtreding van het melkbesluit f. 5 of 1 d.; F. S, Noordwijk en J. J L. Noord wij kerhout. overtreding der motor- en rijwielwet ieder f.2 of 1 d.; C. S. Sassen- heim, fietsen zonder reflector f.3 of 1 d.; J. v. D. idem. openbare dronkenschap f. 3 of 1 d.; A. P. K. den Haag, autorijden zon der spiegel f. 3 of 1 d.; J. H. B. zwervende, openbare dronkenschap f.3 of 1 d.; F. W. B. den Haag, fietsen zonder reflector f.3 of 1 d.; A. G. v. d. E. fietsen zonder licht f. 3 of 1 d.; A. T. Noordwijk, als bestuur der van een rijwiel niet behoorlijk naar links uitwijken bij het inhalen van een voertuig f.3 of 1 d J. W. W. openbare dronkenschap f.3 of 1 d.: R. F. A. A. fiet sen zonder reflector f.3 of 1 d.; A. M. v. Z te Leiden fietsen van de helling der Vischbrug f.2 of 1 d.; P. O. Katwijk, fiet sen zonder licht f.3 of 1 d.; A. W. v. d. H. Noordwijk autorijden zonder nummerbe- wijs f.3 of 1 d.; E. S. te Leiden op den openbaren weg voetballen f.0.50 1 d.; W. I. P. den Haag, overtreding der leerplicht wet f.6 of 2 d.; J. P. Rijnsburg idem idem: D B. Noordwijk, idem, idem; J. H. Noord wijk, idem f.2 of 1 d.; J. B. Katwijk idem f.1 of 1 d.; A. V. wed. A. B. idem, idem, f 6 of 2 d.; D. de K. Lisse, idem f. 1 of 1 d.;' C. P. Noordwijkerhout, idem f.6 of 2 d.; N. D. idem, idem f.6 of 2 d.; Chr. v. H. wed. C. B. idem idem f.6 of 2 d.; P. G. v D. idem. idem f.6 of 2 d.; J. A. v. D. idem idem f. 6 of 2 d.; H. L. v. d. B. vr. v. D. H. Katwijk idem f.6 of 2 d.; A. W. G. gesch. vr. v. M. K. idem, idem f. 6 of 2 d C. S. wed. D. K. idem. idem f. 6 of 2 d.; A. v. d. M. idem, idem f. 6 of 2 d M. J. wed. W. H. O. idem, idem f.6 of 2 d.; J. v. D. idem, idem f.6 of 2 d.; K. v. d. M. idem, idem f.6 of 2 d.; A. v. D. idem, idem f. 6 of 2 d.; H. v. B. idem, idem f. 6 of 2 d.; W. R. idem, idem f.6 of 2 d.; J. v. d. O. idem. idem f.6 of 2 d.; D. K. idem, idem f. 6 of 2 d.; M. H. idem, idem f. 6 of 2 d.; A. de J. wed. W. v. d. P. idem, idem f. 1 of 1 d.; T. v. d. P. vr. v. R. v. D. idem, idem f. 6 of 2 d.; J. H. vr. v. N. v. D. idem, idem f. 6 of 2 d.; D. v. d. P. idem, idem f. 6 of 2 d.; L. v. d. P. idem, idem f.6 of 2 d.; G. H wed. T. O. idem, idem f. 6 of 2 d.; D. v. D. idem, idem f. 6 of 2 d J. Z. Oegst geest idem, idem f.6 of 2 d.; M. G. Sche veningen, overtreding der wet spoorwe gen f. 10 of 10 d.; W. de B. fietsen zonder bel f.3 of 1 d.; P. W. A. v. D. te Leiden fietsen door de Watersteeg f. 1 of 1 d.; F. v. V. Rijnsburg, te Leiden fietsen van de helling der Vischbrug f. 1 of 1 wk. ts.; J. V. te Leiden fietsen over het Rapen burg W.Z. in verboden richting f. 1 of 1 d.; A. C. H. te Leiden op den openbaren weg voetballen f.0.50 of 1 d A. M. P. openbare dronkenschap f.6 of 6 d.; W. J. H. zonder noodzaak links van den weg fietsen, geen straf; P. M. H. te Leiden fietsen over een wandelpad van 't Plant soen f. 1 of 1 d.; A. H. Z. te Leiden met een voertuig rijden door de Hooglandsche Kerksteeg in verboden richting f. 1 of 1 d.; H. C. F. overtreding der verord. Lei den op de straatpolltie f. 1 of 1 d.: M. J. P. fietsen zonder licht f.3 of 1 d. H. G. D. IJmuiden, overtreding van het motor- en rljwielregl. f.5 of 3 d H. W. de H. Noordwijk, overtreding der leerpl.- wet f.6 of 3 d.; V. P. v. d. S. Den Haag, overtreding der Jachtwet f.6 of 3 d.; W. de R. overtreding der leerplichtwet f. 8 of 4 d.; J. D. S. idem f. 8 of 4 d.; N. V. Den Haag, te Leiden op den openbaren weg een persoon naschreeuwen f.3 of 2 d.; M. C. v. d. V., Voorschoten, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f4 of 2 x 2 d.; G. J. H. te Leiden zonder vergunning van B. en W. buiten noodzaak goederen op den open baren weg laten verblijven f.3 of 2 d.; G. A. K„ Voorschoten, overtreding der motor- en rijwielwet f.10 of 5 d.; H. G. R motorrijden zonder nummerbewijs f. 4 of 2 d.; G. W. Z., Voorschoten, overtreding der motor- en rijwielwet f. 5 of 3 d.; H. H. V. idem f. 10 of 5 d.; J. S., Rijnsburg, te Voorschoten zonder vergunning van B. en W. het bedrijf van muzikanten uitoefenen f.3 of 2 d.; H. A. de V., Valkenburg, Z.-H. loopen op verboden grond f. 3 of 2 d., D. de W. Haarlem, te Leiden met een auto de passage belemmeren f.3 of 2 d.; J. H. Leeuwarden, autorijden zonder spiegel f 5 of 3 d.; L. S„ Lisse, links van den weg autorijden f.6 of 3 d L. O., Koudekerk, Z.-H., fietsen zonder licht, f.3 of 2 d.; H. W. K., den Haag, autorijden zonder ver licht nummer en zonder rood achterlicht 2 x f.4 of 2 x 2 d.; K. v. d. M., Katwijk, fietsen zonder licht en zonder reflector, 2 x f. 3 of 2 x 2 d.; J. P. v. d. S., Zoeter- woude. autorijden zonder verlicht num mer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f.4 of 2 x 2 d.; J. v. D. te Lelden zich van een aangespannen ongemuilkorfden hond bedienen f.2 of 1 d.: W. F. te Haar lem, autorijden zonder licht f. 10 of 5 d.: D. J. R. den Haag idem f. 10 of 5 d.; F. Th. S.. Noordwijk, fietsen zonder licht f3 of 2 d.; J. B. fietsen zonder reflector f.3 of 2 d.; P. K. te nieuwe Wetering, te Lei den per rijwiel een last vervoeren breeder dan 70 c.M. f.2 of 1 d.; M. A. de M. te Leiden fietsen over het Rapenburg O.Z. in verboden richting f.2 of 1 d.; J. v. d. H. te Leiden op verboden tijdstippen stof- verspreidende voorwerpen uitkloppen f. 2 of 1 d.; S. S. vr. van P. v. T. en W. H. vr. van C. M., idem, ieder f. 1 of 1 d.; J. H. O. te Leiden op den openbaren weg voet ballen f.2 of 1 d.; G. A. K., Voorschoten autorijden zonder spiegel f.4 of 2 d.; J. J. v. K„ Rijnzaterwoude. autorijden zon der nummerbewijs f.5 of 3 d.; P J. R. autorijden zonder rij- en nummerbewijs 2 x f. 10 of 2 x 5 d.; A. W. N. M. Den Haag autorijden zonder rijbewijs f.10 of 5 d.; Th. J. L. Lisse, autorijden zonder num merbewijs f. 10 of 5 d.; R. J. de G., Noord wijk, autorijden zonder rijbewijs, f. 5 of 3 d. W. E. P., nachtrumoer, f. 5 of 3 d.; K. H„ idem. f.5 of 3 d.; L G. M. J„ idem, f.5 of 3 d.; J H., Noordwijkerhout, te Noordwij kerhout sneeuwballen gooien, f.3 of 2 d.: E. M. L„ openbare dronkenschap f. 5 of 3 d.; L. W. v. W„ autorijden zonder licht f. 3 of 2 d. D v. E.. autorijden zonder licht, zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 3 x f. 5, 3 x 3 d G. v. d. N„ Noordwijk, loopen op verboden grond 2 x f. 1, 2 x 1 d.; H. N. Baron S. v. d. O., Wassenaar, overtreding der wet spoorwegen f. 5. 3 d.: J. V. Leimuiden, overtreding der motor- en rijwielwei, f. 10, 5 d.; Th. B. F. K Noordwijk. links van den weg autorijden f. 10, 5 d.; A. 3. te Oegstgeest zonder vergunning van B. en W. het bedrijf van muzikant uitoefe nen f. 3, 2 d.; H. T„ overtreding van het motor- en rijwielregl. f. 15, 10 d.; H. S. Leimuiden, overtreding der motor- en rijwielwet f. 25, 10 d.; A. C. B., Noordwijk. idem f. 10. 5 d.; N. ZOegstgeest, over treding der wet openbare vervoermidde len f. 5, 3 d L. P. J. M„ Voorschoten, overtreding der ykwet 2 x f. 1, 2 x 1 d. met verbeurdverkl. gewichten; G. F. C. S. varen zonder vergunning f. 10, 5 d., wo nende te Woerden; D. V., Katwyk, met een voertuig rijden zonder reflector f. 3, 2 d.; Th. M. v. S., idem, autorijden zon der verlicht nummer met letter en zon der rood achterlicht 2 x f. 4, 2 x 2 d.; L. J v. S., Nootdorp, autorijden zonder ver licht nummer met letter f. 5, 3 d.; B. R. te Oegstgeest fietsen over een gesloten verklaarden weg f. 2. ld.; P. v., Katwyk, idem, idem; H. T. idem. als bestuurder van een rijwiel geen belsignaal geven, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert f. 3, 2 d.; A. de M., Rijns burg, autoryden zonder verlicht nummer met letter f.3, 2 d.; D. B„ fietsen zon der licht f. 3, 2 d.; D. O., Katwyk, idem, idem; K. L. overtreding der arbeidswet f. 10. 5 d.; B. S. v. K.. idem. f. 10, 5 d.; W. F. D„ idem, f. 5, 3 d.; P. J. G„ Voor hout, fietsen zonder licht f. 3, 2 d.; F. S. Noordwyk, te Oegstgeest fietsen over een gesloten verklaarden weg f. 2, 1 d.; G H„ Sassenheim, idem, idem; W. v. D„ vr. van W S„ te Leiden vuil in het water werpen f. 2. 1 d.; J. G. v. D.. als bestuurder van en rijwiel geen belsignalen geven, wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vordert f. 3. 2 d. J. W S. Voorburg, overtreding der mo tor- en rijwielwet f.5 of 3 d.; J. Th. de H. overtreding der wapenwet f. 5 of 3 d. met verbeurdverkl. boksbeugel; P. J. R. Den Haag, overtreding der wet spoorwegen f3 of 2d.; F. B. Alphen a. d. Ryn, idem f. 3 of 2 d.; J. W. W. overtreding der verord. Lei den op de veemarkt f.2 of 1 d.; J. W. S. Voorburg, autoryden zonder nummerbe- wys f. 10 of 5 d.; J. J. v. d. M. Den Haag. motorrijden zonder geldig rybewijs f. 10 of 5 dP. K. Alphen a. d. Rijn, links van den weg fietsen f.3 of 2 d.; C. C. K. fietsen zonder reflector f. 3 of 2 d.; W. H„ Lei derdorp, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent f.6 of 3 d.; C. P. Den Haag, autoryden zonder verlicht nummer met letter f. 5 of 3 d.; C. C. links van den weg fietsen f.3 of 2 d.; L. P. Ryswyk Z.-H., fietsen zonder bel f 3 of 2 d.; H. v. B. idem f. 3 of 2 d.; J. N idem f. 3 of 2 d.; F. N. idem f.3 of 2 d.; H. J. O. Sassenheim, fietsen zonder licht f. 3 of 2 d.; J. v. d. Z. autoryden zonder licht f. 6 of 3 d.; C. S. Haarlem, autoryden zonder licht f. 10 of 5 d.; H. B. Waddingxveen, autoryden zonder spiegel f.5 of 3 d.; M. A. W. de G. Hazerswoude idem f.5 of 3 d.; C P. openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; H. W. v. d. B. idem f.5 of 3 d.; C R. Den Haag idem f. 5 of 3 d.; C. M. v. B. Katwyk, overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie f.2 of 1 d.; C. L. K. idem idem f. 2 of 1 d.; F. v. S. idem f.2 of 1 d.; W. W. zwervende idem f.2 of 1 d.: H. H. Wassenaar, te Leiden fietsen over het Ra penburg O.Z. in verboden richting f. 2 of 1 d.; W. v B. Stompwijk, te Leiden fietsen van de helling der Vischbrug f.2 of 1 d.: L. v. d. H. Oegstgeest, te Leiden fietsen over het Rapenburg W.Z. in verboden richting f.2 of 1 d.; H. G. H. Haarlem mermeer, autoryden zonder geldig rybe wijs f10 of 5 d.; A. M. v. M. vr. Th. J. v. K. Katwyk. overtreding der arbeidswet f.5 of 3 d.; H. M. L. F. fietsen zonder- licht f. 3 of 2 d. G. A. G.. Noordwykerhout, autoryden over een gesloten verklaarden weg f. 5, 3 d.; C. P. M., Katwyk, loopen op bepoten grond f. 3, 2 d.; Th. M. v. S„ idem. auto ryden zonder geldig rybewijs f. 10. 5 d.; C. v. d. W Noordwijk. openbare dronken schap f. 5, 3 d.; A. T„ Amsterdam, te snel autorijden over een spoorwegoverweg f. 6, 3 d.; S. F. A. E. M. L.. idem. idem; W C. v. R„ Noordwyk, overtreding der alg. pol. verord. van Noordwyk f. 1, 1 d.; J. C. M., den Haag. fietsen zonder bel f. 3, 2 d.; M. V., openbare dronkenschap f. 5. 3 d.; J. K., idem, idem; L. Z. zwervende, idem, idem; L. Z„ idem, idem, idem; W. V. te Leiden den openbaren weg als werk plaats bezigen f. 1, 1 d.; M den O., vt. v. L. v L. te Leiden vuil in het openbaar water werpen f. 2, 1 d.; C. K„ openbare dronkenschap f. 5, 3 d.; I. O., idem, idem. G. R., idem, idem; W. K„ fietsen zonder licht f. 3, 2 d.; H. B„ idem f. 3, 2 d P. v. B.. Noordwijk, idem, idem; J. W. S., openbare dronkenschap f. 5, 3 d.; A. P J. M. F., te Leiden fietsen over de Karne- melksbrug f. 2, 1 d.; M. L. v. d. V., Voor hout. fietsen zonder licht f. 3, 2 d.: C. P. P., Noordwyk. autoryden zonder ver licht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f. 4, 2 x 2 d.; C. v. d P., Katwyk, overtreding der arbeidswet 2 x f. 3, 2 x 2 d.; N. C. v. H„ Noordwykerhout, fietsen zonder licht f. 3, 2 d.; W. J. v. E.. Woerden, varen zonder vergunning f. 10. 5 dagen. KANTONGERECHT ALPHEN a. d. RIJN. Ter rolle van de strafzitting van het kantongerecht stonden 40 zaken. Als kan tonrechter plv. fungeerde Mr. J. Smit. Door der. deurwaarder werd het eerst afgeroepen de zaak van het P. M. tegen C. G. en D. J. v. St. te Hazerswoude die op den avond van 22 Febr. loopende op den Voor weg met een drietal meisjes die thans als getuigen a décharge werden gehoord niet voldoende hadden uitgeweken voor den motorrijder G. H. tengevolge waarvan deze met zijn motor met duorijder was komen te vallen en zich beiden hadden verwond, zóó zelfs dat heelkundige hulp ingeroepen moest worden. Verdachten beweerden den den motorrijder niet te hebben gezien en ook geen signalen te hebben gehoord. De motorrijder en duo-rijder verklaarden beiden voldoende signalen te hebben gegeven. Ge noemde meisjes als getuige a décharge ge hoord, verklaarden conform verdachten den motorrijder niet te hebben zien aankomen als op het laatste moment, geen signalen te hebben gehoord en in de waan verkeerden dat de motorrijder wel had kunnen pas- seeren.' Nadat nog als getuige was gehoord zekere P. die overeenkomstig het proces verbaal en de ten lastelegging verklaarde eischte de ambtenaar van het O.M. een geldboete van f.5 subs. 5 d. tegen C. G. en f. 2 subs 1 d. tegen v. St. in zijn requisitoir overwegende dat het niet le pas kwam dat voetgangers niet naar be knoren uitwijken. Als verdediger trad hier na op een zaakwaarnemer uit den Haag die als verdediging o.m. aanvoerde dat de motorrijder ruimte genoeg had gehad om te passeeren en overigens clementie ver zoekende voor verdachten die nimmer met strafrechter in aanraking waren geweest en te goeder naam en faam bekend staan. De kantonrechter onmiddellijk vonnis wij zende veroordeelde verdachte conform den eisch. J v T. van Waddinxveen was plotseling met zijn auto zonder vroegtijdig de richting te hebben aangegeven den Rijks- straatweg onder deze gemeente overgesto ken en de Visserstraat ingereden waardoor een autobus van de onderneming Gouda— Alphen door krachtig remmen een aanrijding had voorkomen doch een lantaarnpaal omver had moeten rijden, waarbij tevens de auto bus werd beschadigd. Tegen v. T. die niet was verschenen werd verstek verleend. De bestuurder der autobus als getuige gehoord verklaarde conform het proces-verbaal. Eisth en uitspraak f. 20 subs. 10 d. De brandstoffcnhandelaar D. v L. had zich te verantwoorden omdat hij als be stuurder van een gespan paard en wagen niet had voldaan aan een bevel tot stoppen van een der bruggeknechts van de Alphen- sche brug. Verdachte ontkende de ten laste- lc-gging, waarna de zaak werd aangehouden voor het hooren van den brugwachter IC. en den brigadier der rijksveldwacht K. die juist van dit delict ooggetuige was geweest. M. v. V. uit Amsterdam had in strijd met de desbetreffende bepalingen met zijn auto onder deze gemeente over de voor het automobielverkeer gesloten Ziende weg ge reden. V. beriep er zich op dat hij wel een bord had zien staan, maar eenige ar beiders hadden hem medegedeeld dat door tal van autobestuurders dezen weg werd bereden. Dit laatste advies bleek thans voor V. van nul en gecner waarde daar hij con form den eisch werd veroordeeld tot f3. subs. 1 d. K. uit Uithoorn had als bestuur der van een vrachtauto gereden zonder voldoende acbterverlichting. Eisch en uit spraak f.3 subs. 1 dag. B. D. die een zoontje beneden den 14 RECLAME. fvA'7P's 1$t\ (y ttuee. PUDDINCFABR:JW J>ÜA.*/C CROHIHCE jarigen leeftijd couranten had laten bezor gen was hierdoor in conflict gekomen met de arbeidswet. B. bekende de feiten zooals bij dagvaarding gesteld doch beriep zich op zijn groot gezin. Eisch en uitspraak f. 2 subs. 1 d. Mej. v. d. Kw. werd wegens overtreding der leerplichtwet veroordeeld tot f.2 subs 1 d. De eisch luidde f.3. subs. 1 d. Doch de juffrouw beriep zich op ziekte van haar gezin. De veehandelaar C. St. van Zwammerdam had in strijd met de wet op het veevervoer kalveren in zijn vracht auto vervoerd op kwellende en pijnende wijze. Bij aanhouding van verdachte was gebleken dat St. niet minder dan 37 kalveren vervoerde, de beesten op elkaar en over- elkaar liepen en trapten zoodat een der beesten was bezweken. De ambtenaar en kantonrechter waren van meening, dat men op een en ander zeer streng toe moest zien hoewel verdachte er zich op beriep niet te weten hoeveel kalveren hij volgens de wet mocht vervoeren. Eisch f. 20 subs. 10 d. Uitspraak f. 15 subs 10 d. Vervolgens kwam aan de orde de alhier in onze gemeente op 1 December 1930 plaats gehad hebbende aanvaring waarbij door den sleepbootkapitein J. H. uit Oegst geest met zijn sleep met zandtreinen nabij 's Molenaarsbrug op den Rijn de achter de motorrboot van J. v. d. B. uit Oudekerk a. d. IJssel sleepende vlet van den schipper L. K. was aangevaren en belangrijk werd beschadigd. Verdachte J. H. was verschenen en beweerde dat hij de motorboot behoorlijk was gepasseerd en meende voldoende te hebben uitgeweken. Als getuigen werden gehoord genoemde motorschipper en de schipper L. K. die beiden verklaarden con form het proces-verbaal. Terwijl ook de nog gehoorde getuige L. v. KI. verklaarde dat verdachte te veel bakboordzijde had gehouden en niet voldoende had uitge weken. De eisch luidde voor het te veel bakboordzijde houden en niet behoorlijk uit wijden 2 x f. 25 subs. 2 x 15 d. De kanton rechter direct vonnis wijzende veroordeelde H. tot 2 x f. 15 subs. 2 x 10 d. De hierop hierop volgende zaak tegen R. te Ter Aar betreffende een eigendomskwestie van een weg en overpad waarin thans als getuige werd gehoord den voorzitter van den ver- ecnigde Bloklandsche en Korteraarschepol- der de heer Kr. en waarin als verdediger optrad mr. A. Korver alhier werd na het hooren van deze getuige andermaal aan gehouden, zulks in verband met de nog aanhangige civiele procedure, omtrent deze aangelegenheid. Als slot dezer zitting kwam aan de orde de zaak tegen den winkelier H. C. W. alhier, die in strijd aldus de dagvaarding zonder vergunning van de gemeente aan het door hem nieuwgebouwde winkelpand in de Julianastraat een lichtbak en luifel had aangebracht. Als getuige werd gehoord de directeur van gemeentewerken. Ir. Waar denburg en terwijl als verdediger voor W. optrad mr. A. Korver. Voorwat de lichtbak betrof werd W. veroordeeld tot f. 1 subs. 1 d. overeenkomstig den eisch, terwijl eveneens overeenkomstig den eisch voorwat de kwestie van het aanbrengen der luifel betreft W. werd vrijgesproken, zulks om dat het gedeelte van het trottoir waar boven de lichtbak was aangebracht aan de gemeente in eigendom toebehoort en dus als openbaren weg is aan te merken, wat het gedeelte echter betreft waarboven de luifel is aangebracht, dit behoort in eigen dom aan W„ zoodat omtrent dit gedeelte aldus de ambtenaar en verdediger niet kan worden gesproken van openbaren weg, omtrent welk begrip door den ambtenaar en verdediger werd verwezen naar ver schillende arresten van den Hoogen Raad. Hierna volgde sluiting der openbare zit ting. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen verdachten te Alphen a. d. Rijn. EEN LETTERRAADSEL. H. F. J. te Leiden zondigde tegen de al- gemeene politieverordening door de let ter van zijn huisnummer niet de voorge schreven afmeting te geven. De huisnum mers moeten daar namelijk minstens 50 millimeter groot zijn. doch aan de A van nummer 55 A gaf deze Leidenaar slechts een hoogte van 30 millimeter. Een bekeu ring volgde. Voor den Haagschen kanton rechter betoogde J. dat A. geen cijfer is, zooals de politieverordening aangeeft. Het vonnis van den kantonrechter, waarbij J. tot een gulden boete subs, een dag hech tenis werd veroordeeld, werd door de Haagsche rechtbank in hooger beroep bevestigd. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak. concludeerde gisteren bij de behandeling van het cas satieberoep tot verwerping er van. Uit spraak 27 April a.s. „Tel." HET DRAMA TE BILTHOVEN. De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde heden den Indischen bediende Sono uit Bilthoven, die terecht heeft gestaan we gens doodslag driemaal gepleegd tot twaalf jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 20 jaar.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13