LEIDSCH DAG2LAD, Vrijdag 17 April 1931 m BINNENLAND. Tweede Blad No. 21803 TIEN JAREN „VRIJHEIDSBOND." II Een bijeenkomst in Den Hang. i.l Gisteren herdacht de Liberale Staats- Zirtij „De Vrijheidsbond" haar tienjarig staan rnet een ieestv^rgadering in het bouw Excelsior te Den Haag, welke a vier uur aanving. De vlag was aan het bouw uitgestoken, de groote was ver- i;rd met bloemen en het partij vaandel, tarop Thorbecke's beeltenis prijkte. Tal ..n bekende liberale persoonlijkheden iren aanwezig onder wie werden opge- -erkt leden van Eerste en Tweede Ka- er, leden van Prov. Staten en gemcente- Jden, de griffier van de Tweede Kamer ron De Vos van Steenwijk, generaal- ajoor Schuurman, mej. Louise v. Eeghen, Uevr. Wynaendts Francken—Dyserlnck en lidere figuren uit de vrouwenbeweging en ■sturen van partij en afdeelingcn, en van vereeniging De Jonge Liberalen, i 1 tr. P. Droogleever Fortuijn, burgemees- r van Rotterdam,! leidde de vergadering gi sprak een openingsrede uit waarin hij den nadruk op legde dat de Vrijheids- -ind er naar moet streven bij elkaar te luden wai bijeen hoort. Spr. deelde de resultaten der Woensdag g'houden verkiezingen voor de Prov. Sta- n mede en wenschte speciaal de Gro- [ngsche liberalen geluk met het resul- at van hun arbeid. 'Dan verleende spr. het woord aan prof. r. C. W. de Vries hoogleeraar aan de ed. Handelshoogeschool te Rotterdam, t het uitspreken van de feestrede, welke :r radio is uitgezonden. Spr. ging daarin de beteekenis na van liberale gedachte en zette de taak der teralen in den tegenwoordigen tijd iteen. Het is zoo zeide spr., op dit oogenblik in uropa geen ongewoon verschijnsel te en. dat de liberale gedachte het best ordt verdedigd door politieke partijorga- 'iiaties die in het centrum staan van de olitieke partij formaties en dat zij 't meest Ivnenwerken met of aangeleund zijn in de rechterzijde. Dat dit zoude betee nen, een conservatieve, een reactio- aire een anti-sociale levenshouding, is .en radicale onjuistheid. De democratie in 'en zin der liberale gedachte 's echter nog teeds een ideaal omdat dan „gezag" en vrijheid' ieder een eigen plaats zullen erkrijgen. Zie ik wel aldus spr.., dan is op dit ogenblik de liberale partij als Nederland- che centrumpartij in voortdurende sa- renwerking met de regeering. eerder echts dan links aangeleund. Dit ware lthans voor het vaste land van Europa, voor het heden geen ongebruikelijke libe rale houding, die niet kon dulden dat de door anti-liberale stroomingen beheessch- te democratie de liberale gedachte dood drukt. De onmachtige regeering. handelende onder den drang van een volksvertegen woordiging. is niet meer populair. Regee- ren is eer, zelfstandige kracht. In de zelf standige kracht van Regeering en van parlement kan ook voor onzen tijd een oorzaak zijn gelegen, onze staatsinstellin gen aannemelijk te maken als leidende zelfstandige krachten in de gemeene zaak. Spr. zette dan nog uiteen, hoe z.i. ten opzichte der economische vraagstukken de houding van den liberaal behoort te zijn en eindigde met het geven van een formuleering der staatstaak volgens libe raal'beginsel. De rede lokte van de vergadering een langdurig apDlaus uit. waarna de voorzit ter den spreker dankte Spr besloot met een hulde aan de nagedachtenis van mr. Dresselhuvs. De herdenking is gisteravond besloten met een feestavond in het gebouw voor K. en W onder leiding van den voorzitter der Haagsche afdeeling jhr. mr dr. E A. v. Beresteyn. Hier was het Tweede Kamer lid mr. G. Boon de feestredenaar. DE TEXTIELSTAKING. Het conflict bij Ter Kuile heeft een kalm verloop. De staking bij de firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé heeft een kalm ver loop. en de algemeene verwachting is, dat de staking van geen langen duur zal zijn, ook omdat de besturen der arbeiders organisaties niet met het besluit der ar beiders sympathiseeren. Intusschen brengt de staking van een deel der fabrieksbevolking heel wat on aangename stagnatie in het bedrijf van de firma, die aan de touwbazen gisteren 8 dagen vacantie met behoud van loon heeft gegeven, zulks in plaats van dezen zomer. Morgen komt de rijksbemiddelaar oud-minister Van IJsselstein om te con- fereeren met de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties en met eenige bij het conflict betrokken wevers. De firma Eifers en Veld te Enschedé, die ongeveer een week geleden haar stakende wevers ontslagen heeft, waardoor naar haar meening de staking was geëindigd heeft eenige Duitsche wevers in dienst ge nomen, die gisternacht in de fabriek zijn gebleven. Hun komst heeft heel wat be weging verwekt bij de stakers, die dag en nacht bij de fabriek posten* aange zien meer Duitschers verwacht worden. DE OPLEIDING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Advies der commissie van voorbereiding. Bij de bespreking tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en den personeel- raad op 25 Juni 1929, heeft de directie toegezegd en zich bereid verklaard te overwegen, wat op het gebied der vak opleiding en vakontwikkeling van het spoorwegpersoneel in overleg met den personeelraad gedaan zou kunnen wor den. Het resultaat van deze overweging is geweest, dat de directie in de bijeenkomst met den personeelraad op 24 September 1929 heeft medegedeeld geen bezwaar te hebber, zien het opleidingsvraagstuk van het spoorwegpersoneel in ruimeren om vang dan tot dusver geschiedt aan te trekken. Zij is bereid het werk der vak- vereenigingen geheel over te nemen, mits de cursussen alléén voor dienstexa- mens gegeven zullen worden, op eenvou- digen leest geschoeid en dus niet te kost baar zuilen zijn en in vrijen tijd en tegen betaling van lesgeld gevolgd dienen te worden. De directie zal in ieder geval finantieel de teugels in handen moeten houden. Tot vaststelling van de grondsla gen. waarop het cursus wezen zou dienen opgetrokken te worden is vervolgens be sloten een commissie van voorbereiding te benoemen Hierin werden aangewezen door de directie de heeren jhr. mr. E. L. Elias, ir H. Thijssen en lr W. F. H. van Rijckevorsel en door den personeelraad de heeren G Joustra, H. F. Timmermans en L. Wiliemsen Na een zestal bijeenkomsten gehouden te hebben, is zij thans tot vaststelling van het hierna volgend advies kunnen overgaan Zij heeft het gewenscht geacht daaraan een overzicht van de bestaande dienstexamens en meer practlsche be kwaamheid en van wat er op het oplei- dingsgebied reeds thans vanwege het spoorwegbedrijf en de vakvereenigingen gedaan wordt, te doen voorafgaan. Het onderwijs moet zich strikt beperken tot datgene wat voor de eigenlijke vak kennis gevorderd wordt en uit den aard der zaak dient alles wat buiten den werke- lijken aard van het leerobject ligt streng vermeden te worden. De cursussen zullen zich daarom ook niet met bet algem. schoolonderwijs, be halve voor zoover dat een deel van de pro- gramma-elschen vormt moeten bemoeien en zich ook hebber, te onthouden van files, dat boven de diensttaak die den -andldaai 'n den nieuwen werkkring te vachten staat uitgaat. Aan de cursussen vanwege de maat- chaopij mogen alleen deelnemen zij die voor hel afleggen van een dienstexamen vergunning verkregen hebben. DE RAMP VAN DE NOORDPOOL. De Victoria tc Maassluis gearriveerd. De „Victoria" IJM. 327, die onder com mando van schipper Smith Vrijdag naar Fraserburgh (Schotlandi was vertrokken, om de slachtoffers van de „Noordpool" naar het vaderland terug te brengen, werd gistermorgen tusschen 10 en 11 uur te Maassluis verwacht, maar het was al later, toen het bericht kwam dat de trawler Hoek van Holland gepasseerd was. Op dat moment werd van de Neder- landsch Herv. Kerk te Maassluis de vlag halfstok geheschen, een voorbeeld dat door de trawlers en sleepbooten ln de bui tenhaven werd gevolgd. Te kwart over één kwam de „Victoria" de buitenhaven binnen, geëscorteerd door de „Kever" van L. Smit en Co.'s Inter nationalen Sleepdienst. Nadat de trawler gemeerd was, begaf burgemeester Dom misse zich aan boord en onderhield zich eenigen tijd met den schipper en de hee ren van het Comité. De kisten met de lijken der slachtoffers werden daarna uit het met rouwfloers omhangen scheepsruim aan wal getakeld en naar de begraafplaats vervoerd, onder eerbiedige belangstelling van de talrijke aanwezigen. Op de kist van Arie Rog, die naar Sche- veningen werd overgebracht, werd een krans gelegd namens de afdeeling Sche- veningen van den Christelijken Zeeheden- bond. Heden werden de vijf kisten der uit Maassluis afkomstige slachtoffers in een gemeenschappelijk graf bijgezet. De bemanning van de „Victoria", be staande uit vrijwilligers van het varend personeel der Centrale Reedersvereeni- glng te IJmuiden, is gistermiddag op het Stadhuis ontvangen, waar de burgemees ter namens de achtergebleven verwanten der slachtoffers dankte voor wat zij had den gedaan. o DE KOLONIALE RESERVE TE NIJMEGEN. De herdenking van het 40-jarig feest. Gisterenmorgen zat Z.K H Prins Hendrik aar bij het noenmaal dat de commandant der Kol. Reserve zijn gasten aanbood in de Vereeniging te Nijmegen. Na atloop hiervan bezjcht de Prins met zijn gevolg de sp r. jielen, welke de man schappen der Koloniale Reserve op het Molenveld hielden, terwijl in tegenwoor digheid van den Prins een aanval op een paalwoning met pstandige bewoners werd gedemonstreerd. Tegen half vijf ver'iet de Prins Nijmegen weer. Gisleravond gaven de manschappen der Koloniale Reserve een feestvoorstelling in de Vereeniging. TER-AARDE-BESTELLING CHR. A. VIEWEG. Onder zeer groote deelnemende belang stelling is gisteren op de Protestantsche begraafplaats te Ubbergen ter-aarde-be- steld het stoffelijk overschot van den heer Chr. A. Vieweg, in leven president-commis saris en oud-directeur-hoofdredacteur van de ,prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant", eerelid en oud-voorzitter van de vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers." Aan de groeve hebben gesproken de heeren ds. J. A. van Selms Ned.-Herv. predikant te Nijmegen, J. Vieweg, uit Den Haag (oudste broeder van den overledene) D. Manassen, directeur-hoofdredacteur van de „Prov. Geldersche en Nijmeegsche Cou rant' C J. Delcliseur, bedrijfsleider van genoemd blad, J. A. H. Steinweg, burge meester van Nijmegen, J. W. Henny, voor zitter van de vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers", ir. W. S. G. F. Post, namens de N.V. Concertgebouw „De Ver eeniging" A J. Bothenius Brouwer na mens de Locale Pers, J. van Engelenburg L.Czn. namens de Nutsspaarbank, F. Th. Holsboer namens den Nederlandschen Journalistenkring, dr Hovenkamp, na mens het Nederlandsch Tooneelverbond en de Alliance Frangaise en de heer F. Hum- meling, namens de Ver. tot instandhou ding van het Nijmeegsch Politie-Onder- st-unlnesfonds. Ten slotte sprak de heer J. Vieweg een woord van dank. J. M. KRIJGER. Bij Kon. besluit van 15 April is, met in gang van 1 Mei, benoemd tot burgemees ter der gemeente Vriezenveen J. M. Krijger GEEN ELECTRIFICATIE. De „Msb." verneemt dat tot electrificatie van de lijn AlkmaarHelder niet zal wor den overgegaan, daar het vervoer over deze lijn niet druk genoeg is. Ook de treinen overden Afsluitdijk naar Friesland zullen stoomtreinen wor den De lijn naar Bergen waarvoor op het vak KoedijkBergen een dubbel spoor is gelegd, zal ook niet-geëlectrificeerd wor den. DE POSTVLUCHTEN. Aneta meldt uit Batavia: Het 14de postvliegtuig is vertrokken, het heeft 164.5 K.G post en 11.6 K.G. lading aan boord terwijl als passagier medegaat de heer Franse. DE AANKOMST VAN DE KONINGIN VAN SPANJE met verschillende leden der Spaansche Koninklijke familie te Parijs. Aan het Gare d'Orsay werd de Koningin verwelkomd door den prefect der politie Chiappe en den Spaanschen ambassadeur te Parijs Quinones de Leon. MET DE IJMUIDEN 327 „VICTORIA" is het stoffelijk overschot der slachtoffers van de trawler „Noordpool,, naar Maassluis overgebracht. TE LEIDEN worden de 3e Interacademiale Sportwedstrijden georganiseerd, waar- I It - aan alle Unitates en Bonden deelnemen. Gisteravond trokken de deelnemers in fakkeloptocht van het station te Leiden naar 't sociëteitsgebouw a. h Rapenburg DE AFKONDIGING VAN DE SPAANSCHE REPUBLIEK TE MADRID. Een ont zaglijke menigte had zich voor liet regeeri.igsgebouw verzameld.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5