2sle Jaargang VRIJDAG 17 APRIL 1931 No. 21803 FICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. INWISSELING VAN GULDENS. Het voornaamste Nieuws GELENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVER TENT1EN i Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen aar agenlsenappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle idere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën tsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. j een maximum aantal woorden van 30 icasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van leven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2,35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 20 APRIL 1931, des namiddags te twee uur, et gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). snog te behandelen: orstel inzake de verpachting van de Ditatie van den Burcht en de Graan- s, alsmede van het voormalige z.g. rishuis, aan A. Backer. (105) ESTAVOND MUZIEKVEREENIG1NG N. Z. H. T. M. irdenking van het tweede Lustrum. :t is alweer tien jaar geleden, dat de lekvereeniging der Noord Zuid-Hol- sche Tramwegmaatschappij werd op- :ht, maar in den korten tijd van haar ran heeft deze vereeniging zich een te populariteit weten te verwerven, rvan gisteravond bij de herdenking 't tweede lustrum op ondubbelzinnige is blijk gegeven. it deze vereeniging binnen zoo kor. tijd naam wist te verwerven, dankt n groote mate aan de medewerking, de directie der N.Z.H.T.M. haar heeft ■n verleenen, maar de plaats, die zij lie jaren heeft weten te bereiken, is al te danken aan den sympathieker» lekwamen directeur, den heer Reinier 't Hoff. Hij stond in den aanvang een moeilijk vraagstuk, daar slechts zeer gering aantal leden der vereeni- iets van muziek en muziekinstrument afwist, 't Zal den heer van 't Hoff on getwijfeld groot genoegen doen, dat hij deze jonge vereeniging in de eerste ge lederen der harmonie-vereenigingen heeft weten te brengen, 't Is waar, ook der N.Z.H.T.M.-ver. zijn in die jaren de moei lijkheden niet gespaard, maar die zijn er juist om overwonnen te worden en zij zijn overwonnen, mede dank zij det, ijver en den lust der leden. Het corp-j met zijn 47 leden mag er zijn. dat bewees de avond van gisteren voldoende. De feestviering van het tweede lustrum werd begonnen met een receptie in de receptiekamer der Stadsgehoorzaal, welke ongeveer anderhalf uur in beslag nam. EEN FRAAIE DAHLIA. Hierboven een foto van de met goud bekroonde Phyllo cactus „Sir Charles Darah" op de Primavera te Rotterdam, welke hedenmiddag wordt geopend. Deze soort werd met vele anderen door de firma J. G. Ballego en Zonen alhier op deze bloemententoonstelling ingezonden. 1 Minister van Financiën brengt ter 1 -ene kennis, dat met ingang van 1 1931 buiten omloop zullen worden :-ld de guldens, welke een vroeger tal dragen dan 1920. Deze guldens ionen zes verschillende borstbeelden, ,n 1 Juni af zal niemand gehouden deze munten in betaling aan te en. guldens kunnen reeds van 27 April er inwisseling worden aangeboden bij postkantoren, bijpostkantoren, hulp kantoren en poststations en worden na 31 Mei nog gedurende drie maan den dus tot en met 31 Augustus aan dezelfde kantoren ter inwisseling aange nomen. Van 1 Juni af zijn alleen nog gangbaar de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. De munten, die dus niet ter inwisseling moeten worden aangeboden dragen op de voorzijde het borstbeeld van 1-Iare Majesteit de Konin gin. zooals dit elders in dit blad is weer gegeven. Uitsluitend guldens met dezen beelde naar blijven dus in omloop. Op de rijksdaalders en de halve guldens i heeft deze inwisseling geen betrekking. zfjn de borstbeelden van de Guldens, die van 1 Juni af oir, -i-a^r zijn zii -kunnen reeds van 27 April af ter inwisseling worden aangel:: Velen kwam daar hun opwachting maken en het bestuur complimenteeren. De zaal veranderde al naar den tijd verstreek in een bloementuin, want tal van vereeni- gingen deden hun wenschen vergezeld gaan van fraaie bloemstukken, die later bij de uitvoering een mooie plaats voor het tooneel in de groote zaal kregen. Onder degenen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden en merkten wij o m. op ir. Modderman, chef van exploitatie, die de directie vertegenwoordigde, terwijl de heer Burgersdijk vanuit Wiesbaden een telegrafische gelukwensch zond. Voorts waren er verschillende afdeelingschefs uit het rayon-Leiden, terwijl verder de volgende vereenigingen afgevaardigden hadden gezonden: Haarlemsch Tram feu fare-corps, Sportver. N.Z.H.T.M.. Woning- bouwver. Buitenlust te Oegstgeest, mu- ziekver. 6e Reg. Veld Art een comité van Personeel van Weg en Werken en Boven leiding VoorburgLeiden—Rijnsburg. het welk vijf bazuinen aanbood, sportver. De Tramvogels. Hoagsch H.T.M.-Tooneelver. „Het Tooneel", Bond van Leidsche Har monie- en Fanfarecorpsen Harmoniever. „De Post", Muziekver. Triumph uit Oegst geest, Perosi, P. C. en L„ T. en D„ de heer Wichers Rollandet namens een comité van tram-abonné's (onder aanbieding van een couvert met inhoud i. 3 Octobervereeni- ging. Fanfarecorps Heemstede en Oranje- vereen. te Sassenheim. Door een comité van dames der leden werd aan de jubi- lcerende vereeniging een nieuw instru ment, een alt saxophone, aangeboden, benevens een couvert met inhoud, verge zeld van een lijst met de namen der schenksters. Aan het slot van de receptie voerde de voorzitter, de heer van Breda uit Oegst geest, die telkenmale de sprekers had be- antwoord en hun dank had gezegd voor de geschenken in den vorm van kransen, lauwertakken en bloemen, het woord, om een speciaal dankwoord te richten tot den directeur, den heer van 't Hoff. die tien jaar geleden directeur werd om de meeste leden nog te ontgroenen, zooals spreker reide. Spr. memoreerde verder, hoe de di recteur de repetities wist te veraange namen en schetste zijn sympathie voor de vereeniging, om er vervolgens op te wijzen, hoe hij in 6 jaar tijd de vereeni ging heeft weten te brengen in de eerste klasse. Als bewijs van dankbaarheid voor de vele zorgen die hii gedurende die tien jaar aan de vereeniging heeft besleed, overhandigt spr. hem vervolgens een cou vert met inhoud, een penteekening en aan mevr. van 't Hoff een fraaie bouquet bloemen. Daarna begaven allen zich naar de groote zaal waar velen reeds wachtten voor de uitvoering. De heer van Breda sprak hier een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette en dank bracht aan de directie voor de wijze, waarop zij al die jaren de vereeniging heeft terzijde gestaan en ter wille is geweest, terwijl hij haar bij voort during in aller sympathie aanbeval. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat in de eerste plaats bestond uit een muzi kaal gedeelte, dat door de Vereeniging zelf werd verzorgd. In zeer vlot, bijna al te vlot tempo, werd een zestal nummers uitgevoerd onder sympathieke leiding van den dirigent, den heer van 't Hoff. Deze had muziek gekozen, die binnen het be reik van het kunnen der vereeniging lag en verkreeg hiermede een uitvoering die misschien niet onberispelijk was, maar die dan toch door vastheid van toon uit muntte en waaraan mer'-basr een ern stige studie, een ernstig willen ten grond slag lag. Er schuilen ook uitnemende krachten in de vereeniging, voor de volle ontplooiing waarvan de heer van 't Hoff zeker wel zorg zal dragen. Het gaat met de muziek van de N.Z.H, ..Excelsior"! In de tien jaren van haar bestaan heeft zij rc-eds veel bereikt. Het publiek was zeer dankbaar., zóó zelfs dat de vereeniging na haar laatste nummer nog een toegift moest geven. Na de pauze rees het scherm voor een aardige klucht van de Haagsche Dilettan- ten-vereeniging „Het Tooneel" (H.T.M.- personeel), onder leiding van den heer Th. Bouwmeester. „Hotel de Groene Kro kodil" was de titel van dit spel van dwaasheid en grappige onzin dat een daverend succes oogstte, een succes dat in alle opzichten verdiend was. In de verschillende pauzes zorgde „Auf- geoast" voor de noodlge afwisseling. Ook de balmuziek voor het gezellige dansje, dat den avond sloot, werd door „Aufgepast" verzorgd. Dit is het borstbeeld van den eenigen Gulden, die gangbaai blijft. DUITSCHE ARTSEN-CURSUS. Het voornemen bestaat cm van 26 tot 28 Mei weer een Duitsche artsencursus over allergische ziekten alhier te houden. Lezingen voor dezen cursus zullen gege ven worden door prol. dr. W. Storm van Leeuwen, dr. J. van Niekerk uit Leiden, prof. Rost uit Freiburg en dr. Decker uit Wald (Rijnland). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal exa men geneeskunde de heeren E. S. Njio (Leiden); K. A. Gonlag (Rotterdami, W. H. de la Suente en K. F. Wassenburg (bei den Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Over de waandenkbeelden van vrouwen met een paranoïde schizophrene-psychose", de heer A. M Blok geb. te 's-Gravenhage. Geslaagd zijn voor het arts-examen le deel de heeren J. H. Beckers (Den Haag), Th. J. S. Locher (Leiden) en Marzoeki (Leiden). Bevorderd zijn tot arts mej. L. A. van Straaten (Den Haag) en de heeren W. J. Jansen (Leiden) en W. Munting (Alphen a. d. Rijn). AANBESTEDING. Commissarissen der Sted. Lichtfabrie ken hebben gistermiddag aanbesteed het bouwen van een hoogspanningshuisje in den Leidschen Hout. De uitslag luidde: I Th Cornet, Leiden, f. 4.500.—: M. Kool. Warmond, 1. 4 475.Fa. J. I. Planjer, Leiden, f 4.352.—; J. Warnaar en W. Hoogstraten, Leiden, f. 4.150.C. v. d Lelie en A .J. Kantebeen, Leiden, f. 4.140.Gebrs. de Graaff, Voorschoten, f. 4 075.A. J. de Later en P. H. Meijers Leiden, f. 3.790.—; Jac. Kootcr, Den Haag, f. 3.699.t J. en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn. f. 3 499.C. J. Dersjant, Delft, f. 3 474 De gunning wer daangehouden. CONCERT VAN WERKLOOZE MUSICI. De Arbeiders Zangver. „De Stem des Volks" geeft a.s. Maandag 20 April een concert met medewerking van een orkest gevormd door werklooze beroepsmusici, allen leden van den Ned. Toonkunste- naarsbond uit Den Haag. Voor deze menschen, allen slachtoffers van radio en mechanische bioscoop muziek wordt uitteraard zeer weinig ge daan. Wanneer over werkloozen gesproken wordt, denkt men in de allerlaatste plaats aan musici. En toch is voor deze menschen hulp zoo dringend noodig. Het is daarom, dat het bestuur van „De Stem" gemeend heeft, hen te moeten en- gageeren voor hun concert, omdat daar door misschien dit orkest wat meer be kendheid in Leiden zal krijgen, en bij ge legenheid ook bij andere Ver. medewer king mag verleenen. Waar deze Ver. evenwel niet finan cieel bij machte is, dit Orkest (24 man) te betalen, naar het algemeen geldende ta rief, heeft het bestuur besloten een ga rantiebedrag vast te stellen, en verder de geheele netto opbrengst van het concert, beschikbaar te stellen voor deze noodlij dende musici. Wij wenschen „De Stem toe, dat haar streven met succps zal worden bekroond. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Coop Verbruiksvereeniging „Helpt El kander", G.A., Voorstraat 4949a, Kat wijk. Uittredende voorzitter G. van Duyn, Katwijk a Zee: uittr. penningm. H. v. d. Plas, Katwijk, Uittredende 2e seer. A. J. Dijkman, Katwijk a. Zee; uitr. alg. adj. D. Drayer, Katwijk. Uittredende 2e pen ningmeester H. Varkevisser Katwijk aan Zee Uittredende leden Comm .v. Toez. D. Noppe, Katwijk a. Zee; J. Boesaard, G. v. Rijn, Katwijk. Uittredende voorz. comm. v. toezicht A. v. Oever, Katwijk/Rijn. Uit tredende seer. comm. v. toez. A. v. Zurk, Katwijk a. Zee. Nieuwe alg. adjunct- directeui C. v. d. Bent, Katwijk a. Zee; nieuwe voorz. (comm.) J. Jonker, Katwijk a. Zee. Nieuwe secretaris (comm.) M. Slingerland, Katwijk a. Zee: nieuwe comm. D. Dijkdrent, Katwijk a. Zee. Nieuwe voor zitter J C. Zuyderduyn; nieuwe comm. P. van Rijn; nieuwe secr. A. Kuiper, Katwijk a. Zee. Nieuwe 2e voorzitter C. van Duy- venbode. Katwijk/Rijn; nieuwe 2e secre taris C. van Rhee, Katwijk a. Zee; nieuwe commissaris (bestuurslid) H. v. Duyn, Katwijk a. Zee. R W. H. Schreuder. Korteraar D. 34, Ter Aar bakkerij. Overleden eigenaar R. W H. Schreuder Ter Aar, dd. 15 Juni 1930. Wijziging handelsnaam thans wed. R. W. H Schreuder Nieuwe eigenaresse wed. E. Schreuder, Ter Aar. Nieuwe gevolmachtig de H. J. Schreuder, Ter Aar. V3" heHot] BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Vlissingen; ope ning van de nieuwe binnenhaven. (Ie BI.) Tien jaren „Vrijheidsbond"; herden kingsbijeenkomst te 's-Gravcnhage. (Bin nenland. 2e Blad). De opleiding van 't spoorwegpersoneel; het advies van de commissie van voorbe reiding. (Binnenland, 2e Blad). De regeering over de plannen tot sala risverlaging in Intlië. (Uit Ned. Oost- Indië, 2e Blad). Wij publicceren eenige wandeltochten voor bezoekers aan de bloemenvelden. (Gemengd, le Blad). Groote brand te Helmond in de Katoen spinnerij der firma Swinkcls. (Laatste Be richten. le Blad). BUITENLAND. Na de omwenteling in Spanje. (3e Blad en Tel., le Blad). De conservatieve motie van wantrouwen tegen Labour in het Engelsche Lagerhuis verwprpen. (Buitenl.. le Blad). Tumult in den Landdag van Neder-Sile- zië. (Buitenl., le Blad). Gistermiddag is de 25-jarige orgel draaier A. R. op de Haarlemmerstraat van zijn met een paard bespannen orgel gevallen, waarbij een der achterwielen der wagen over het rechteronderbeen reed. Hij werd bloedend gewond en moest door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Gistermiddag is de 15-jarige M. v. d. B. op den Lage Rijndijk vlak voor de ouderlijke woning met zijn rijwiel geval len, waarbij hij een lichte hersenschud ding en verschillende schaafwonden be kwam. De E.H.D transporteerde den jon gen naar het Academisch Ziekenhuis. OVER DEN KOP GESLAGEN. De „Tel." meldt uit Meppel: Gistermiddag is een Amsterdamsch koopman bij Meppel met zijn auto over den kop geslagen. Op den Rijksweg MeppelStaphorst reed een varkensauto, bestuurd door B. V. uit Dedemsvaart in de richting Staphorst. Kort daarachter reed de koopman C. uit Amsterdam met zijn personenauto. Beide wagens kwamen van de Meppeler markt. C had boven op zijn wagen de koop waar geladen. Even voor den Lankhorster- weg gaf V. aan, c'at hij naar links dien weg wilde oprijden. De personenauto trachtte nochtans de vrachtauto aan de linkerzijde te passeeren toen deze reeds in de bocht lag De vrachtauto werd daar bij tegen het linker voorwiel gereden, waarop de snel rijdende Amsterdamsche wagen slipte en circa 13 meter verder over den kop sloeg. Met verschillende bloeden- do wonden werd C. onder de overblijfselen van de auto vandaan gehaald en per auto naar het Myipeler ziekenhuis gebracht. Na aldaar behandeld te zijn kon hij naar huis terugkeeren. C. was niet verzekerd en heeft belangrijke schade geleden daar de auto met koonwaar geheel teloor ging. De vrachtauto bekwam lichte schade. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de Romaansche taal- en letterkunde. pro(. dr. C de Boer zai op Woensdag 20 Mei zijn inaugureele rede houden, terwijl de opvolger van prof. van Kampen, prof. dr. H. Bosschma zijn ambt zal aanvaarden op Woensdag 27 Mei. Majoor N. Gerlach, van het 4e regi ment infanterie en landstormverband- commandant te s'-Gravenhage. die is overgeplaatst bij het 5e regiment infan terie te Amersfoort, is bestemd voor speciale diensten en hoofd van het mobi lisatiebureau van het korps. BRAND. Gisteravond omstreeks halfzeven werd aan het bureau van politie te De Bilt tele fonisch kennis gegeven, dat er een uit slaande brand was uitgebroken achter de woning van v. M„ Looydijk 79. De politie alarmeerde dadelijk de brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was en tot blussching van de achter het huis staande schuur, welke lustig brandde, overging. Het vuur vond gretig voedsel in opgeslagen hooi en stroo .zoodat de brand zich aanvankelijk nogal ernstig deed aanzien. Daar de wind van den huizenkant kwam konden deze, welke vlak bij de schuur stonden, behou den blijven. De schuur brandde intusschen totaal at en enkele konijnen kwamen in de vlammen om. Een kind, dat achter de schuur in een z.g. box zat opgesloten, kon ternauwernood door de moeder in veilig heid worden gebracht. Vermoedelijk zijn er vonken van het waschfornuis, dat in de schuur werd gestookt, in aanraking ge komen met de in de schuur liggende brandbare stoffen. Verzekering dekt de schade.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1