72ste Jaargang LZIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 April 1931 Tweede Blad No. 21802 GEMENGD NIEUWS. KEMBRANDT's „ANATOMISCHE LES", welke, zoo als men weet, onlangs door bijlslagen ernstig werd beschadigd, is gerestaureerd en weer in dezelfde zaal van het Rijksmuseum te Amsterdam opgehangen, waar het schilderij hing voor de vernieling. DE KOLONIALE RESERVE TE NIJMEGEN heeft haar 40-jarig bestaan gevierd. De commandant der Kol. Reserve, luitenant-kolonel J. J. Barendsen. ontvangt uit de handen van burgemeester Steinweg het vaandel, dat aan het corps door de Nijmeegsche burgerij werd aangeboden. BRANDEN. Groot pakhuis te Amsterdam in de asch gelegd. Gisteravond omstreeks halfacht werd te Amsterdam orand ontdekt in het paknuis „Donderdag" van net gemeentelijk entre pot orucqiusweg. Dit paknuis, oat onge veer 25 jaar oua is en geneel uit beton is opgetrokken, bestaat uit vijf verdiepingen. net geoouw, gelegen aan de kaoe van het meuwe dok, is eenige honderden meters lang. Het vormt met andere pak huizen, die eveneens namen dragen van de dagen der week, een groot pand en ligt afgesloten van den openbaren weg. Omstreeks genoemden tijd ontdekte de portier van de aan de andere zijde van het water gelegen stoomvaart-mij. „Oceaan", dat uit de hoogste verdieping van „Don derdag' vlammen sloegen. Op deze ver dieping, de vijfde was een groote partij heerenstoffen opgeslagen van de „Fine Woollen Company". Genoemde portier waarschuwde onmiddellijk zoowel de brandweer als de kadechefdie op het ter rein van het entrepot woont. De brandweer rukte met zeer veel materiaal uit. Spoedig waren op de kade aanwezig, zeven motor spuiten. twee ladderwagens en de staf wagen, terwijl ook de drijvende stoom- brandspuit „Jason" uitrukte en tegenover het pand ligplaats nam. Dadelijk waren de hooge ladders opgedraaid Al heel gauw bleek toen, dat de brandweer voor een tweede taak stond, daar het vuur zich op de vijfde verdieping In den daar aanwezi gen voorraad wollen goederen scheen te hebben Ingevreten. Deze verdieping was aan één zijde afge sloten door een van onder tot boven loo penden brandvrijen muur zoodat aan dien kant uitbreiding van den brand niet mo gelijk was. Aan de andere zijde bevond zich een houten schot, dat natuurlijk niet tegen de vlammen bestand was, zoodat het vuur zich voortplantte naar de aangren zende afdeeling. Ereer was dat toen de vlammen door de kan van bet gebouw waren gedrongen, zij zich ook mededeelden aan de vierde ver- d'eotne waarsebiinliik door het doorbran den van den vloer of anders door een onenslaand luik On deze vierde verdiening was een groote voorraad Rmvroa-sigaret- tentahak ongeslagen, die uiteraard een welkome nrool werd voor het vuur Hier stuitte de hrandweer nadat zll het vuur On de hnnvete gerdienlng vrUwel meester was eownrden doordat 7ii door een donr- pebrnnden kan een zondvloed van water liet neerkomen on een uiterst moeilllke taak, omdat de spuitgasten door de enorme hitte van de smeulende tabak en de daar mede gepaard gaande hevige rookontwik keling niet tot deze verdieping konden doordringen. Ook toen eenige brand wachten met gasmaskers gewapend, deze verdieping betraden, konden zij door den rook vrijwel geen hand voor oogen zien. Op de derde en de tweede verdieping bevinden zich groote voorraden dekblad tabak van de oogst 19271928, welke een buitengewone hooge waarde vertegenwoor digen en zeer waarschijnlijk door het rijke lijk omlaag stroomende bluschwater on bruikbaar geworden zijn, zoodat de schade zeer aanzienlijk kan worden geacht. Tegen negenen leek het er op, dat de brandweer het vuur in zooverre meester was, dat het gevaar voor uitbreiding was geweken. De oorzaak moet vermoedelijk In broeiing worden gezocht. De brandweer werkte onafgebroken met ongeveer 12 stralen van twee motorspuiten en de „Jason". Gisteravond om halfacht is te Haarlem brand uitgebroken op de zolderverdieping van een bakkerij, gelegen achter een win kel van electrische artikelen aan de Maar ten van Heemskerkstraat no. 10. De bak kerij werd gebruikt door de firma Does- burg-Lannooy. In korten tijd sloegen de vlammen naar bulten. Met vijf stralen op de waterleiding is het vuur gebluscht. De bakkerij brandde geheel uit. De inventaris liep veel waterschade op. De belendende perceelen bleven gespaard. Naar de oor zaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Verzekering dekt de schade. Te Apeldoorn brak brand uit in de kapokbergplaats, tevens ook werkplaats van de N.V. de Jong's meubelindustrie aan de Hoofdstraat. Spoedig was de brandweer met volledig materiaal ter plaatse en gaf met vier stralen water Op de bovenverdieping, waar de brand door onvoorzichtigheid met lucifers door den 16-jartgen knecht S was ontstaan, grepen de vlammen snel om zich heen, waardoor de brandweer niet verhinderen kon dat de geheele bovenverdieping uit brandde en de daaronder gelegen werk plaats aanzienliike waterschade leed. Ver zekering dekt de schade. o REEKS INBRAKEN TE EINDHOVEN. Te Eindhoven Is in een perceel in de Schalmstraat ingebroken. Uit een geslo ten koffer in de slaapkamer werd een be drag van f. 900 gestolen. Op den Stratumsche Dijk werd in drie winkels ingebroken en resp. f.40, f.20 en een fiets gestolen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op de Ruischerbrug te Groningen de on geveer 22-jarige H. Wayer, dienstbode te Harkstede, toen zij vlak voor een auto van dokter A. wilde passeeren, door den auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De dokter, die nog trachtte haar te ont wijken, reed met zijn auto tegen een boom, tengevolge waarvan hij eenige lichte verwondingen door glasscherven bekwam. De auto werd vrij ernstig beschadigd. VERSMAAD APPINGEDAM. Z.M. Langbeen trok verder.... Men schrijft uit Appingedam aan de Tel. Een geweldige beroering heeft onze plaats bezocht. Een beroering zoo groot, dat zij zelfs doordrong tot de heilige hal len van het gemeentehuis, en daar de Overheid tot drastische maatregelen noop te. Maatregelen die helaas zonder het goede resultaat bleven, dat zij beoogden. Wat was het geval? Sinds menschen- heugenis vertoonde zich hier geen ooie vaar En ziet, nu enkele dagen geleden, zeilde zulk een zegenbrenger onze ge meente binnen en streek zelfs neer op het dak van de kerk. op de torenspits en tenslotte op meer daken. Hij wilde blijk baar onderzoeken, waar het goed zou zijn. een nestplaats te hebben De bevolking liep te hoop Men volgde den wonderbaren vogel op al zijn speurtochten, men liet hem geen seconde uit het verlangend oog. Men hoopte in stilte en openlijk dat de lentebode ergens een plekje zou vinden, dat hem aanstond Maar ach. de vogel scheen te kieskeurig En reeds maakte hij aanstalten, welke op 'n vertrek duldden. Toen greep het gemeentebestuur in, aan stonds vloog een ijlbode met instructies naar den gemeentearchitect en die in strueerde op zijn beurt het gemeente- personeel. Onmiddellijk toog men aan het werk. Op een stuk gemeentewelland were In allerijl een staak opgericht, .bekroond met een verleidelijk wagenrad funda ment. waarop immers ooievaarsnesten zoo gaarne worden opgetrokken en toen trok men zich bescheiden terug meenende dat deze uitnoodiging voldoende zou zijn voor den begeerden vogel Maar helaas Z.M. sloeg er geen acht op. keek er zelfs niet naar. Het laatste dak dat hij bezocht, achtte hij weldra even onwaardig als de rest en toen vertrok hij zonder zelfs af scheid te nemen De bevolking bleef ach ter, aan diepe verslagenheid ten prooi. Koning Eidebaar. de zegenbrenger, wenschte 't schutspatronaat van Appinge dam niet te aanvaarden. AUTO DOOR TREIN AANGEREDEN. Geen persoonlijke ongelukken. De vrachtrijder Korenblik uit Deventer en zijn reisgenoot, de heer D. uit Gorssel, zijn gistermorgen op het randje af aan een wissen dood ontkomen. Toen de heer K. met zijn vrachtauto omstreeks half acht den bewaakten overweg nabij Eefde naderde, bespeurde hij niet dat de af- sluitboomen waren neergelaten. Op vier meter afstand van de boomen zag zijn metgezel dat deze omlaag waren, waarop hij riep: „stop, stop". Het was echter te laat en hoewel de heer Korenblik uit alle macht remde, reed de auto met kracht door de boomen en stond juist voor de rails stil. Reeds was de D-trein uit Hen gelo met razende snelheid genaderd. In zyn grooten angst wilde toen de heer D. uit den auto springen, doch de heer K. hield hem vast, overtuigd als hij was, dat de heer D. dan vermorzeld zou wor den. In angstige spanning verbeidden de beide mannen de komst van den D-trein die met een ontzettende kracht tegen het voertuig opbotste. Zoo hard kwam de bot sing aan, dat een treeplank van den trein werd versplinterd en de motor van den auto met de vooras en de beide voor wielen werden vernield. Wonder boven wonder bleken de beide mannen onge deerd ofschoon de auto aan de voorzijde totaal was vernield. De vernielde auto is naar een garage gesleept, terwijl de trein zijn reis vervolgde. Het ongeluk is te wijten aan de omstandigheid dat de zon op de voorruit van den auto stond en daardoor alle uitzicht belemmerde „Tel." DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Onbekende vrouw overreden. Gisteravond om hall negen is in de Oranjeboomstraat te Rotterdam een on bekende vrouw leeftijd ongeveer 50 jaar, bij het oversteken van de straat aange reden door een tramwagen van lijn III, welke Juist voorbijreed De vrouw werd tegen de straat geslingerd en moest met 'n ernstige schedelbreuk naar 't Zieken huis aan den Coolsingel worden vervoerd, alwaar zij bij aankomst bleek te zijn over leden Haar Identiteit Is nog onbekend. HERKEND Het lijk der vrouw dat op den spoor lijn te Voorst gevonden werd Is herkend. Het bleek te zijn de 55-jarige mevr H. geb T. uit Deventer Vermoedelijk Is de dame door den laatsten trein naar Zut- phen den avond te voren gegrepen. HEDENOCHTEND IS VAN HET VLIEGVELD SCHIPHOL bij Am sterdam de eerste betalende passagier naar Indië vertrokken. V. 1. n. r. tweede piloot Kress, J. Duppen (eerste passagier), Hans Martin secret. K.L. M., Soer le piloot en de mecanicien Naber. VIJFJARIG KIND IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Eenigen tijd geleden ls ln het Krim- kanaal bij Koevorden een strooschip ge zonken, waarna men de balen stroo langs den weg heeft gezet. Herhaaldelijk stak de jeugd de vlam in de balen stroo en dit gebeurde ook weer hedenmorgen te omstreeks elf uur met het noodlottig ge volg, dat het ruim 5-Jarlge zoontje van J. Helms ln de vlammen is omgekomen. Het lijkje was totaal verkoold. DE HANDELLAR IN BLANKE SLAVINNEN Een gevaarlijk individu. In aansluiting op ons bericht van gis teren omtrent de aanhouding van den persoon verdacht van vrouwenhandel, vernemen wij nader, dat deze is zekere M. Cl., ongehuwd, wonende te Oude-Mo- len, gemeente Fijnaart. Hij is gistermor gen door de marechaussée van Moerdijk naar Breda overgebracht. Het moet aan het licht zijn gekomen, dat genoemde persoon in verschillende gemeenten van Noord-Brabant getracht heeft meisjes als dienstbode aan te wer ven en deze naar Rotterdam te vervoeren. Hij plaatste daarbij advertenties In nieuwsbladen, waarin werd voorgegeven dat zeker persoon een dienstbode zocht. Werd hierop geschreven, dan kwam hij de betrokkene bezoeken en trachtte als dan 't meisje direct mee te nemen Voor zoover bekend is hem dit ln dezen omtrek nog niet gelukt. Door deze aanhouding ls een zeer ge vaarlijk Individu uit de maatschappij ver wijderd. Het onderzoek is nog in vollen gang. (D. v. N.-B.). „Vlsschen? Hoe kom je er bij om to willen gaan visschen?" „Ik heb een worm gevonden, vader." (London opinion). REPUBLIEK IN SPANJE. - Gedurende de verkiezingen welke Zondag aan de repu blikeinen ln Spanje een over winning bezorgden, ging he er reeds op sommige plaat sen woelig toe! Op verschil lende plaatsen moest de po litle handelend optreden. Oi la Puerta del Sol te Madrid moesten vele malen de de monstranten uiteengejaagd worden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5