SPAANSCHE DYNASTIE TEN VAL GEBRACHT. DE GEZONKEN SCHAT. 72*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Aprd 1931 Derde Blad No. 21801 Koning Alfonso doet afstand voor zich en zijn Huis. FEUILLETON. Zamora hoofd der nieuwe regeering. De Spaansche dynastie is ten val ge- jracht. Koning Alfonso heeft moeten vijken en de republiek is uitgeroepen! iet is gegaan met de snelheid van een awine. sinds de uitslag der gemeente raadsverkiezingen in het voordeel der re- oublikeinen was afgeloopen. Het kabinet Aznar was inwendig ver heeld, zooals de telegrammen gisteren feeds deden uitkomen en blijkbaar was geen geboren leider aanwezig om de mo narchisten in de hoogste ure des gevaars bijeen te houden en leiding te geven. De revolutie, die stevig georganiseerd was. kon zich dientengevolge heel gemakkelijk meester maken van den toestand en zon der noemenswaard bloedvergieten is de wisseling van regeeringsvorm in Spanje volbracht. Aznar schijnt den koning gis teren den raad te hebben gegeven te con- fereeren met de voornaamste monarchis tische leiders om te beraadslagen, wat de kroon te doen stond. Birgamin. Villa Nueva en Sanchez Guerra. doch zoover is het niet eens meer gekomen. Tevoren was in tal van plaatsen de republiek reeds uit geroepen. Barcelona. Saragossa. St. Sebasliaan. Huelva. Almeria en Vigo gaven het voor beeld. en toen het bericht daarvan Ma drid bereikte, was alles beslist. Koning Alfonso xni deed afstand van den troon voor zich en zijn geheele Huis. Een po ging den troon te redden voor een var. zijn familieleden is dus opgegeven. Een republikeinsche regeering gevormd. Gevormd werd terstond een voorloopige republikeinsche regeering, die zich aldus constitueerde Minister-president: Alcala Zamora; Buitenlandsche Zaken: Lerroux: Oorlog: Azana; Marine: Casares Quiroga; Financiën: Prleto; Binnenlandsche Zaken: Miguel Maura; Openbare Werken: Marcellino Domingo; Arbeid: Caballero; Economische zaken: Martinez Barrios; Justitie: Fernando de los Rios. Onderstaatssecretarissen zijn: bij den ministerpresident: Raffael Sanchez Gu erra; bij het ministerie van Justitie: Manuelle Ossorio Gallardo; bij het mi nisterie van Openbare Werken: Gordon Ordax. Tot civiel gouverneur van Madrid is be noemd: Eduardo Ortego Gasset; als bur gemeester van Madridde socialist Saborit De minister van Financiën Prieto en een aantal Spaansche persoonlijkheden, die zich te Parijs in ballingschap bevon den, zijn direct naar Madrid vertrokken. De Koning had zijn machtsbevoegd heid aan de regeering van Aznar overge dragen. De minister van buitenlandsche zaken, Graaf Romanones, begaf zich da delijk naar Alcala Zamora, om hem de regeeringsmacht voor de voorloopige re- gublikeinsche regeering over te dragen, e voorloopige republikeinsche regeering kwam dadelijk bij Miguel Maura bijeen. Alcala Zamora heeft den chef van de burgerwacht generaal San Jurgo opge dragen er voor te zorgen, dat de openbare rust en orde niet gestoord worden. De voorloopige republikeinsche regeering stelde aan den Koning en de verdere Koninklijke Familie den eisch, dat zij s' avonds te acht uur Madrid zouden hebben verlaten. Tot aan de grens stelt de nieuwe regeering zich borg voor de veiligheid van de leden van het Koninklijk Huis. Nadat bekend was geworden, dat de Koning afstand gedaan had van den troon, werd op het Postkantoor de repu blikeinsche vlag geheschen. Een groote menigte bewoog zich geestdriftig door de straten met republikeinsche dundoeken. In de hoofdstad des lands is alles tot dusverre vrij rustig. De politie beheerscht den toestand volkomen en het is dan ook nergens tot botsingen gekomen. De monarchisten zijn door het plotse ling besluit van den Koning om af te treden buitengewoon verrast, aangezien men hoopte, dat de Kroon nog op het laat ste oogenblik zou kunnen worden gered. Men behoeft niet meer te rekenen op een tegenbeweging van de zijde der monar chisten. De Monarchie is na een 1500-jarig be staan gevallen. De eerste daad van het voorloopige be wind der Spaansche Republiek was om een telegram aan de burgerlijke gouver neurs te zenden, waarin deze op de hoogte gebracht werden van de vorming der re geering en waarin hun aangezegd werd af te treden en hun bevoegdheden aan de presidenten der rechterlijke organen over te geven. De chef van de gendarmerie, generaal San Jurgo. heeft zijn functie aan generaal Blanco overgedragen, die reeds tot direc teur van de Algemeene Veiligheidspolitie is benoemd. De generaals San Jurgo. Blanco en Capenellas houden zich in het Departement van Binnenlandsche Zaken ter beschikking van de voorloopige regee ring, om uit haar naam bij het leger tus- schenbeide te kunnerf komen. In een rede. die de nieuwe burgemees ter van Madrid, de socialist Saborit, van het balkon tot de menigte heeft gericht, zeide deze, dat het devies van de Spaan sche Republiek zou zijn: Orde, vrijheid en gerechtigheid. De voorloopige regeering zal een mani fest goedkeuren, waarin de groote lijnen der tussehentijdsche constitutie zullen worden geregeerd in afwachting dat de Cortes de definitieve constitutie zal heb ben aangenomen. Alle gevangen officieren en burgers, welke bij de laatste revolutionnaire woe lingen betrokken waren, werden door de nieuwe regeering op vrije voeten gesteld. De Koning vertrokken. Koning Alfons heeft om negen uur 's avonds met den Infant Alfons en met den oud-minister van Marine, den Hertog van Miranda, de stad verlaten. Het doel der reis is niet bekend. Volgens den een gaat het naar Cadix, volgens anderen naar Carthagena. De andere leden van de koninklijke familie zullen heden de stad verlaten. Naar de Madrileensche correspondent van de Evening News meldt, zou Koning Alfonso naar Portugal gaan om zich van daar over zee naar Engeland te begeven. Van andere zijde wordt weer vernomen, dat de Koning allereerst naar Parijs zou gaan. De republikeinsche leider Gregorio Maranon heeft verklaard, dat de Koning onder de navolgende voorwaarden tot ab dicatie heeft besloten. Hem moet worden toegestaan het land te verlaten. Bovendien moet hem tijd gegeven worden voor het afwikkelen van persoonlijke aangelegenheden. De Koning heeft eerst willen aftreden ten gunste van zijn zoon, doch Zamoro moet toen verklaard hebben, dat de Repu blikeinen slechts genoegen namen met abdicatie van het geheele Koninklijke Huis. Hierna heeft de Koning zich in het onvermijdelijke geschikt. Verwarring te Barcelona. Eenigszins verward was eerst de toe stand te Barcelona. Op de meeste gebouwen te Barcelona wappert de Republikeinsche vlag. Het postkantoor is gesloten, daar de menigte het gebouw met steenen bekogelde, toen men zich tegen de verwijdering van het Koninklijk wapen verzette. Afbeeldingen van den koning werden uit de vensters geworpen en verbrand. Er heerschte te Barcelona een groote chaos en de politie wist aanvankelijk niet welke regeering zij eigenlijk gehoorzamen moest. Tot Macia de leiding nam. Kolonel Macia drong binnen in het ge bouw der provinciale deputatie en eischte, dat het organisme hem zou worden over handigd, hetgeen met eenig verzet plaats had. Vervolgens publiceerde hij de volgende nota: ..Namens het volk van Catalonië, roep ik den Catalaanschen Staat uit onder republikeinsch regime, waarvan ik ook de invoering verlang voor de andere Iberi sche volkeren, regime dat voor allen open staat om hen te verlossen van de monar chie der Bourbons. Wij wenschen, dat deze stem alle vrije staten zal bereiken, in naam van de vrijheid, de rechtvaardig heid en den vrede onder de volkeren", (w. g.) De president der Catalaansche Republiek, Frances Macia. De voorloopige regeering te Barcelona heeft nieuwe ambtenaren aangesteld. Het telegraafkantoor staat voorloopig onder bewind van een zoon van een legerkapl- tein. die lid is van de provisioneele regee ring te Barcelona. Kolonel Macia. Alcala Zamora verklaarde: „Ik heb telefonisch met kolonel Macia en den dichter Ventura Casol gesproken, die zich te Barcelona bevinden. Men kon het gejubel der bevolking in de straten en de kreten „Leve Catalonië!" „Leve de Republiek!" „Leve Spanje!" door de tele foon hooren. Kolonel Macia heeft bevestigd, dat de Republiek in Barcelona geproclameerd is. In elk geval moet tegengesproken worden, dat het zou gaan om een separatistische Catalonische Republiek. Kolonel Macia heeft verder gezegd, dat de beweging, die thans aan den gang is, aan de wenschen van Catalonië tegemoet moet komen door een grooter en meer vereenigd Spanje te vormen. Minister-president Zamora verklaarde verder, dat hij tegenover Macia betoogd heeft, dat men tijd moet wintfen. om elke verstoring der orde en alle bloedvergieten te voorkomen. Ex-Koning Alfonso XIII. Alfonso XIII heet met vollen naam Al fonso, Leo, Ferdinand, Maria, Jacobus, Isidore Pascalus, Antonius, koning van Spanje, van Castilië. Leon, Aragon, de beide Siciliën. Jeruzalem, Navarre. Gra nada, Toledo. Valencia. Galicië. Majorca. Minorca. Sevilla. Cerdena. Cordova. Cor- cega. Murcia, Juan. Algarvie. Gibraltar, de Canarische eilanden, de Oost- en West- Indien, Indië en het Oceanische vasteland, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondië Brabant en Milaan, graaf van Habsburg, Vlaanderen, Tyrol en Barcelo na. heer van Biscaye en Molina enz. Alfonso XIII, die thans afstand gedaan heeft van den troon, is op 17 Mei 1886 te Madrid geboren, nadat zijn vader koning Alfons XII op 25 November 1885 onver wacht gestorven was. Zijn moeder, konin gin Maria Christina, een geboren aarts hertogin van Oostenrijk, aanvaardde na den dood van haar man het regentschap, tot de geboorte van haar zoon, die 17 Mei 1886 tot koning uitgeroepen werd. Na een strenge opvoeding, waarbij voor al aandacht gewijd werd aan de militaire en wetenschappelijke ontwikkeling van den prins, terwijl zijn politieke opleiding later aan ministers werd toevertrouwd, be steeg Alfonso op 17 Mei 1902 den troon. Hij genoot toen zoo de sympathie van zijn volk, dat het hem den bijnaam van den Rey simpatico schonk. Hij was een ijverig sportbeoefenaar: speciaal zeilen, jagen en auto-rijden had den zijn voorkeur. parlementaire stelsel in eere te herstellen. Dit kabinet werd van den beginne af aan beschouwd als een overgangskabinet, waarop een burgerlijk-liberaal ministerie zou moeten volgen. Hoewel de minister president in overeenstemming met zijn opdracht de verkiezingen voorbereidde, gelukte het den burgerlijk-liberalen lei ders Romanones en Alhucemas de regee ringen ten val te brengen. De nieuwe ver kiezingen bleken toch eischen te stellen, die Berenguer niet kon inwilligen. De koning verzocht daarop den kapitein- generaal van de vloot, Aznar, een nieuwe regeering te vormen en deze zou de laatste monarchistische premier zijn. Ex-koning Alfonso. 31 Mei 1906 huwde Alfonso prinses Vic toria Eugenie van Battenberg, een klein dochter van koningin Victoria, die bij haar huwelijk den naam Ena aannam. Toen de trouwstoet optrok in Madrid, werd er een bomaanslag gepleegd, welke 15 dooden eischte. Bij deze gelegenheid legde de koning, gelijk ook later in derge lijke gevallen want bij dezen eenen aanslag is het nifet gebleven grooten moed aan den dag. Aan het huwelijk zijn zes kinderen ont sproten; infant Alfonso, geboren 10 Mei 1907, infant Jaime, geboren 23 Juni 1908; infantin Beatrice, geb. 22 Juni 1909; in- fantin Maria Christina, geboren 12 Dec. 1911, infant Juan Carlos, geboren 20 Juni 1913 en infant Gonzalo, geboren 24 Octo ber 1914 t Een krachtig geslacht was dit ongetwij feld niet. De kroonprins, Infant Alfonso, lijdt aan hamophtysie (bloeding), de tweede zoon is doofstom en voor beide andere zoons vreest men eveneens voor hamophtysie. In den loop der Jaren is de gezondheidstoestand van den oudsten zoon echter zeer veel verbeterd. De binnenlandsche zoowel als de buiten landsche politiek van Spanje onder Alfonso is hoofdzakelijk door die ten op zichte met Marokko bepaald. Door zijn huwelijk met een Engelsche prinses, be reikte hij voor zijn buitenlandsche poli tiek, dat Spanje een ruggesteun in Enge land kreeg, waarmede in 1907 een verdrag werd gesloten, dat ook tot herstel van de Spaansche marine leidde. Doch ook deed Spanje zijn best om op goeden voet met Frankrijk te blijven. 1912 bracht een Fransch-Spaansch verdrag over Marokko. De binnenlandsche positie was vooral in 1909 zeer kritiek, toen de ontevredenheid van het volk over de Marokko-politiek van het kabinet-Maura tot ernstige onlusten in Barcelona leidde. Met moeite werd deze beweging onderdrukt. Toen de leider der „moderne school" Ferer 13 Oct. 1909 werd gefusilleerd, ging een storm van verontwaardiging door alle landen van Europa. Het kabinet-Maura delfde het onderspit tegen den vereenigden aanval van de partijen en werd door het liberale kabinet-Moret vervangen, dat zich het herstel van de grondwettelijke orde en het eindigen van den Melilla-oorlog ten doel stelde. De krijgsondernemingen in Ma rokko duurden echter met tusschenpoozen voort tot in 1926, toen het eindelijk met de hulp der Franschen gelukte in Marokko de rust te herstellen. De met name in de laatste jaren voor dit einde begonnen oppositie ook tegen den persoon van den koning, kon diens positie toen echter nog niet schokken. Het belangrijkste besluit dat Alfonso te nemen had, was in 1923, toen hij de dicta tuur van Primo de Rivera goedkeurde. Hij heeft dezen steeds de hand boven het hoofd gehouden tot de verbazingwekkende vraag van den dictator aan de officieren van leger en vloot of hij nog hun ver trouwen genoot en het antwoord daarop dat de koning daarover te beslissen had, hem de overtuiging gaf, dat hij het ver zoek om ontslag van Primo 28 Jan. 1930 moest aanvaarden. Primo zelf overleed kort daarop. Hij droeg toen een bekenden tegenstander van Primo, generaal Beren guer op een ministerie te vormen en de 1 noodige maatregelen te nemen, om het Aznar. Een korte geschiedenis. Aan een geschiedenis-overzicht van het „Vad." is het volgende ontleend: Het is een veelbewogen geschiedenis die van het Spaansche Koningshuis. Tot 1700 regeerden de Habsburgers, eerst de geniale Keizer Karei, dan de alleszins grootsche zij het dan ook zeer eenzijdige figuur van Philips II: daarna de kleinere, steeds klei ner wordende vorsten Philips III, Philips IV en eindelijk Karei II, met wien hPt Habsburgsche Huis in de mannelijke linio uitstierf. Lodewijk XIV had echter voor een van de Fransche prinsen de hand gekregen van een Spaansche prinses. Zoo dreigden Frankrijk en Spanje onder één familie- regeering vereenigd te worden. Men kent den strijd om de Spaansche troonsopvolging en ook het aandeel dat Nederland er in had. Tenslotte kwam het tot een vrede van compensaties en compro missen, waarbij een Bourbon toch als Koning van Spanje erkend werd. Tusschen 1700 en 1808 regeerden zeven koningen uit het Huis van Bourbon te Madrid Bij het uitbreken van de Fran sche revolutie verkeerde het land echter reeds in een treurigen staat van verval en kon het zich slechts moeilijk handha ven tusschen de twee machtige groote mo gendheden Engeland en Frankrijk. Ge dwongen door het familiepact verklaarde het den oorlog aan Frankrijk toen de Bourbons daar onttroond en geëxecuteerd werden. Het was echter vrij spoedig ge dwongen een vrede te sluiten, die het aanzien van het land nog meer schaadde en het geheel afhankelijk maakte van den goeden wil van Frankrijk. Toen het later onder Napoleon toch nog eenige blijken gaf van zelfstandigheidsgevoel werd Jozef Bonaparte er tot koning en tot vertegenwoordiger van den keizer op den troon der Habsburgers en der Bourbons heengezonden. Bij den val van het keizerrijk wordt Fer dinand VII. die al in 1808 gekroond was, weer koning. Hij regeert van 1814 tot 1833. Hij voert een regiem van zwarte reactie, vooral nadat in 1820 een revolutionnaire actie met den steun der Fransche troepen onderdrukt was. Na den dood van Ferdinand krijgt men een lange periode van burgerkrijg. De koning zelf had beslist, dat de oudste dochter uit zijn vierde huweliik hem zou opvolgen; de reactionairen echter wilden dat Carlos, broeder van Ferdinand, ko ning zou worden; daardoor werden Isa bella en hare moeder, die het regentschap waarnam, op den steun der liberalen aan gewezen. De liberalen waren het echter niet eens onder elkaar, zoodat het steeds moeilijker regeeren werd, vooral omdat de Carlisten ook na hun nederlaag toch nog een vrij machtige partij in den staat vormden. Naar het Engelsch van LEO WALMSLEY. 35) „Dat koelt op. is 't niet?" vroeg ze met haar liefste, zachtste stem. „Blijf nu maar doodstil liggen, dan trekt de hoofdpijn wel weg.Ziezoo, nu de thermometer.. Ik sta te beven voor wat ik te zien zal krijgenZe nam de lantaarn op en hield den bewusten thermometer zóó dat het licht er op viel. „Komaan, dat valt mee. Zoo ziek, dat elk oogenblik het ergste te vreezen is, bent u nog niet, kapitein Cleveland, ofschoon u het eigenlijk wèl verdiend heeftom in zoo'n toestand 'n beetje te gaan rondwandelen en je druk te maken om nietsHeeft u kinine ingenomen?" Ik knikte. „Was niet noodig geweest.'t Is geen malaria en uw hoofd is natuurlijk veel erger erdoor geworden. U heeft kou gevat, anders niet. Eerst met een nat pak rond- loopen en daarna in de gloeiende zon. U krijgt wat aspirine van me en daarna gaat u slapen „Nee, dat doe ik niet", ik voelde me in het nauw gedreven, maar tot het laatste toe wilde Ik me verweren „Dat doe ik niet. En neem asjeblieft dien zakdoek met dat goedje weg ik vind parfum iets. „O, ja, natuurlijk" gaf ze me kalm ten antwoord terwijl ze den zakdoek van mijn voorhoofd nam, „ik dacht er niet aan, dat het in een klimaat als dit dadelijk ver dampt is. We zullen het nu eens op deze tnanier probeeren.gelukkig dat Uc zoo veel bij me heb." Onder het spreken goot ze een scheutje in de holte van haar hand en begon, zachtjes, mijn voorhoofd en slapen ermee te masseeren. Mijn hoofd zonk diep in het kussen. Mijn geheele lichaam ontspande zich. Ik gaf me aan die kalmeerende aanraking over zooals een ander minder bevoorrecht mensch zich aan de inwerking van mor- phinie overgeeft Na een strijd van een kwartier had il; de vlag gestreken. „Helpt 't?" vroeg ze hefkoozend zacht. ,,'t Is zalig", gaf ik droomerig ten ant woord. maar ik had toch nog wel zooveel eergevoel ony mezelf om dit toegeven te haten. „Dan is 't in orde", ging ze op denzelf den toon voort, „en nu gaat u slapen zooals we afgesproken hebbenrustig slapen zonder te droomen. Want wat heb je aan slapen als je droomt? Niet veel. Is 't niet?Rustig slapen, zonder te droo menU krijgt zelfs geen aspirine van me. geen medicamenten, niets... al leen slapen, rustig slapen. Haar stem ging op onverklaarbare manier in het zacht klingelen van zilveren klokjes over en mijn ziel zweefde weg, de weldadige duisternis van niets meer weten kunnen. TIENDE HOOFDSTUK. We worden voor 'n voldongen feit gesteld. „O. die is zoo goed als het maar wezen kan, dokter. Heb den godganschen nacht als een marmot geslapen.... 'n Beetje te veel gedaan, anders niet wandelen in de heete zon en dan met je kleeren aan ie body gaan zwemmen en niet doen wat een ouwere en wijzere man je zegtBe hoorlijk van dat nemen. In dit gezegende klimaat mot je niet te raar met je gezond heid omspringen." „Zoo! Ja, gedeeltelijk heeft u gelijk.... mijn waarde kapitein.... Help me even op, wilt u? Ik ga op ziekenbezoek Wel. wel. het heeft me erger aangepakt dan ik dacht. Ik voel me nog slap. 'n Scheutje whisky, zou ik denken... Wat is dat voor een luchtje? Parfum? Op mijn zakdoek! Ik begrijp niet „O, dat is de o-de-kolonje, dokter. Ik had toevallig wat bij me en toen u gister avond zoo de Koorts hadt, dacht ik, wacht laat ik 'em wat geven dat koelt zoo lekker af. De jonge m-neer heeft ook wat van me gehad Heeft 'em goed gedaan, hoor. Zei. dat het 'em an zijn moeder dee denken, an den tijd toen-ie nog in de kin derkamer rondscharrelde. Dat heb je nou met reuk. Geen betere manier om allerlei herinneringen van vroeger wakker te roe pen. Ik herinner me nog. „Ja, ja, zeker maar in het vervolg heb ik het toch maar liever niet meer. kapitein Timms. Ik houd er niet van Al les wat parfum is haat ik.Geef het me dus nooit meer. En gooi dien zakdoek in het vuur. Bah... wat een lucht!" Ik deed mijn oogen open., 't Was lichte dag. Ik ging overeind zitten en keek om me heenDan was het dus niets dan een droom geweest. dat ko men van Miss Howard in het kamp.... Niets dan een droommaar wat een merkwaardige droom. Ik voelde nog de zachte aanraking van haar handen op mijn voorhoofd, ik hoorde nog die liefkoo- zende stem die me zeide te gaan slapen. Ik rook nog de geur van de eau de Co logne maar dat was geen wonder de zakdoek lag achter mijn kussen, 't Was bijna niet te gelooven, dat het Timms ge weest was, die dien zakdoek op mijn bran dend voorhoofd gelegd had, die me had zitten suggereeren om te gaan slapen. In elk geval had hij eer van zijn werk. Ik voelde me weer zoo goed als het maar kon, 'n beetje moe misschien nog, maar dat was alles. Ik gooide de dekens van me af en be gon aan de voorbereidingen tot opstaan. Op dat oogenblik kwam Timms naar me toe. „Zoo, bezig het anker te lichten!" be groette hij me. „Ik vind het best, maar kalm-aan wat, zou ik zeggen. Blijf nog vijf minuten zitten, dan breng ik je wat te eten. Je mot niet denken, dat je weer heelemaal boven Jan ben. Nog op geen stukken na." „Ik ben weer zoo gezond als een visch", verklaarde ik pertinent. „Blijkbaar toch geen malarie geweest. Vertel me eens war er gisteravond gebeurd is. Er staat mij al leen nog vaag iets van voor. Eerst ben ik niet goed geworden, is het niet.en toen ben jij er nijdig van door gegaan. Maar daarna! Wat is er daarna gebeurd." Vriend Timms legde zijn wijsvinger te gen zijn lippen en draaide angstwekkend met zijn oogen. ,„Ssst!" fluisterde hij „De ouwe weet er niets van van het juffie bedoel ik en hij is nog zoo zwak op zijn beenen dat het maar beter is dattie er niets van te weten komt ook. Hij is al zoo achterdoch tig. Om een voorbeeld te noemen: v'n morge: Hij wordt wakker en ruikt de o-de- kolonje en met me waarde kap'tein voor en me waarde kap'tein na. krijg ik me daar eens effetjes op mijn ziel! Ik heb me natuurlijk van de domme gehouën, maar stel je voor -dattie wist, dat ze gisteravond naast 'em gezeten had „Wel verd barstte ik uit. „Dan is het dus toch gebeurd, dan heb je haar toch gehaald. „Ssst! Ssst! de ouwe Voetje voor voetje kwam de dokter het Ijjateau over. „Hij wil zelf komen zien, hoe het met Je gaat", deelde Timms me nog even in een gefluister ter zijde mee. „Dus, mondje dicht, als je een kerel bentZe is van morgen weggegaan.... ik moest je zeg gen, dat ze je spreken wil. Zoo gauw mo gelijk. zei ze. Maar dat kan je an mijif overlaten, dat maak ik wel in orde." „Dat maak jij wel in orde", herhaalde ik langzaam. De verbeelding van den ke rel, om te denken, dat ik hem als bemid delaar accepteeren zou. „Hoor eens Timms. ik vind het erg vriendelijk van je, maar ik heb je hulp niet noodig. Dingen die mij aangaan, kan ik zelf regelen. Je hebt al genoeg geroerd. Begrijp je niet, wat je gedaan hebt? Begrijp je niet..." Ik zweeg. Met gewone woorden bracht je den man niets aan zijn verstand. En tijd, om een combinatie van vloeken uit te denken, die mijn gevoelens lucht geven zouden, had ik niet 't Was dus waar' Miss Howard was den vorigen 'avond in het kamp geweest. Ze had voor de tweede maal en met succes! haar krachten op me geprobeerd en. wat erger was, dezen keer was het haar gelukt, om den dokter tijdens een koortsaanval een poos voor zich alleen te hebben In een aanval van woede pakte ik mijn kussen op en gooide het Timms naar het hoofd. „Kapitein Timms!" beet ik hem toe. „Als je Hij sprong op me af, greep me bij mijn arm. „Ssst", zei hij, „de dokter... „Zoo Cleveland! Hoe gaat het er mee, beste kerel", begroette dr. Flint me van een paar meter afstand. „Kapitein Timms heeft me verteld, dat je weer beter bent.Misschien wilt u me helpen, kapi tein; dit laatste eind is nogal gevaarlijk." Timms schoot hem te hulp Fen halve minuut later stond het zonderlinge twee tal voor mijn bed. Aan het uiterlijk van den dokter was het niet te zien dat hij ziek geweest was, maar hij had den steun van Timms hard noodig. Hij trilde op zijn beenen. Ik greep zijn hand en drukte haar hartelijk. Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9