VARIA. Brand in een hooischelf. Gistermiddag werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand die was uitgebroken ln een hooischelf staande achter de woning van den land bouwer L. aan den Cruquius dijk alhier. Met de autospuit wist men den brand tot de schelf, die geheel afbrandde, te beper ken. Oorzaak moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door kinde ren. Verzekering dekt de schade. KATWIJK AAN DEN RIJN. Brand. Twee rietschelften van A. D. en J K. staande ln „de Mient" waren door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt. Het feit dat ze ongeveer een kwartier bui ten het dorp stonden en eventueele hulp van de brandweer nutteloos zou zijn om dat men toch te Iaat zou komen, heeft men ze laten uitbranden. ■O- KATWIJK AAN ZEE. Propaganda-avond „De Vrijheidsbond" Gisteravond had in de Gemeentezaal een propagandavergadering plaats, uitge schreven door de afd. Katwijk van den Vrijheidsbond. De leiding berustte in handen van Mr. N. Molenaar te Wassenaar. Deze sprak een openingswoord. Spreker legde vooral den nadruk op het belang van de a.s. verkie zing voor de Prov. Staten met het oog op de samenstelling van de Eerste Kamer. Met cijfers toonde spreker aan hoe de zetels in 1923 van de Staten van Zuid- Holland verdeeld waren en hoe de samen stelling der Eerste Kamer werd in 1926. Spreker wees er op, hoe eens door ziekte van een der leden, en dus door diens af wezigheid de partijverhoudingen kunnen veranderen. Hierop werden 3 acten ver toond van de film „De Vrijheid". Met alle aandacht werd deze mooie film gevolgd. Vervolgens verscheen de spreker van dezen avond op het podium, ds. A E. F. Junocl uit Wassenaar. Spr. wilde met een Oranje-spreuk be ginnen en eindigen. Om te beginnen haalt hij een woord van Prins Willem den Zwij ger aan. Die heeft eens gezegd, in het bangste van den nood: het is niet noodig te hopen, om toch te ondernemen, en het is niet noodig te slagen, om toch vol te houden." Alzoo heeft hij. aanvankelijk met een handjevol getrouwen, den schijnbaar hopeloozen strijd aangedurfd. En toen die strijd schijnbaar hopeloos verliep, heeft hij volgehouden en anderen tot volhouden aangespoord. Die spreuk en die houding zijn van toe passing thans op de zaak der vrijheid in het algemeen, en van de politieke vrijheid in het bijzonder. De zaak der vrijheid is al vaker in het gedrang geweest, hier en overal. Nu is het ten ojijient tegenwoordig weer hard op weg daar naartoe. Wie in de minderheid is, kan voor zijn vrijheid pleiten: zijn stem is als van een roepende in de woes tijn. Op kerkelijk gebied is de overmacht begonnen, zij zet haar verordeningen op het gebied van den staat voort. Een meer derheid die uit eigen vrijen wil aan min derheden eenig recht doet wedervaren, is een uitzondering. De regel is: overheer- schèn en zich doof houden voor beklag. Dat partijen bestaan is het ergste niet. Ze moeten er zelfs wel zijn, onder den kende menschen. Verschil van inzicht leidt tot gedachtenwisseling, en daardoor tot wederzijdsche opheldering van be grip. Doch die verscheidenheid kan en mag iets anders zijn dan verdeeldheid, een verdeeldheid, die het eene volksdeel van het andere losscheurt of tegen het andere opzet, in kleineerende woorden en in hate lijke daden. Waar blijft de vrijheid van overtuiging, wanneer men om zijn over tuiging wordt zwart gemaakt en achter uit gezet? Dan is die hooggeroemde vrij heid, waar onze vaderen hun strijd voor hebben gevoerd, en die in onze grondwet tige rechten is vastgelegd, tot een ledig woord en een holle klank Voor die vrijheid komt de liberale rich ting op. Niet alleen eigen vrijheid, maar evengoed andermans vrijheid. Dat eischt natuurlijk altijd eenig geven en nemen. Maar politiek is in den goeden zin des woords regeeringskunst. En een hoog staande regeering heeft te zoeken en te behartigen' de rechten en belangen van alle burgers, bij alle verschil van richting, met orde en rust en binnenlandschen vrede tot hoogste richtsnoer. Tot slot daarom het vorstelijke woord onzer Koningin tot hare Dochter, toen Prinses Juliana meerderjarig werd; een echt woord van een- Landsmoeder tot het Kind van Staat: „mijn kind, zoek in Uw volk niet wat verdeelt, maar wat ver- eenigt!" Daarmee heeft Koningin Wilhelmina een waarlijk koninklijk woord, van hoog regeeringsbeleid getuigend, gesproken. En daarom stemt al wat liberaal, d. w. z. vrijheidlievend in ons land denkt, er tot heil van het vaderland, zoo van harte mee in! De rede van ds. Junod werd krachtig geapplaudiseerd. De heer Molenaar dankte den spreker voor zijn echt liberale rede voering en met een aansporing om den 22sten April naar de stembus op te gaan, sloot de voorziter deze vergadering. Aanrijding. Toen C. K. wonende in de Weeshuis- straat. op zijn rijwiel gezeten de Wethou der Ouwehandstraat uitkwam en de Var- kevisserstraat insloeg, werd hij gegrepen door een personen-auto. die zonder eenig geluid of signaal te geven, in volle vaart op hem inreed en hem tegen den grond wierp Het 'rijwiel werd vernield, hij zelf bekwam eenige verwondingen. De bestuur der van de auto reed door zonder om te kijken. Het nummer is bekend, zoodat hij aan de gevolgen niet zal ontkomen. Inbraak. Bij de politie is aangifte gedaan van het feit, dat in het onbewoonde pand E. Borgerstraat hoek Tooropstraat, onge- wenschte gasten zijn binnengedrongen en vernielend zijn te werk gegaan. LISSE. GEMEENTERAAD. Een lange agenda in korten tijd afgehandeld. Gistermiddag heeft de Raad dezer ge meente in korten tijd een groote agenda afgehandeld. Te 2.30 uur werd de vergadering door Burgemeester van Wijnbergen geopend. In afwijking met de tot nog toe gevolgde regel werd het ambtsgebed niet door wet houder Tromp doch door den burgemeester zelf gelezen. De burgemeester sprak allereerst zijn dank uit, ook namens zijn familie, voor de hartelijke wijze, waarop hij bij zijn instal latie werd ontvangen. De notulen werden ongewijzigd vast gesteld. Hierop volgde de behandeling der agenda. De heer G. J. Wansink had wegens ver trek naar Arnhem ontslag gevraagd als lid van de Commissie tot wering van School verzuim. Dit werd hem eervol verleend. In diens plaats werd als zijn opvolger be noemd cle heer J. Dekker Punt 3, behelzende het verzoek van den heer Eenhuis om eervol ontslag als ambte naar van den Burgerlijken Stand werd van de agenda afgevoerd, daar adressant zijn verzoek ingetrokken heeft. Daarna had de benoeming plaats van Burg. van Wijnbergen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De verordening tot regeling der werkzaamheden van den Burg. Stand ondergaat hiermede deze wijziging dat inplaats van den naam „Een huls" de naam „van Wijnbergen" gelezen dient te worden. Verkoop Bouwgronden Aan den heer J. E. Annaert wordt een perceel bouw grond verkocht langs de Tulpenstraat ter grootte van 540 M2. tegen den prijs van f 4 per meter, met bepaalde voor waarden. De heer Alb. Moolenaar zal eigenaar worden van een perceel bouwgrond groot 675 M2. tegen f4 per M2„ eveneens langs de Tulpenstraat. Een perceel bouwterrein langs de Ka naalstraat wordt verkocht, groot 327 M2. tegen f. 6 per Meter aan den heer P. v. d. Wel, alhier. Nog werd een perceel bouwgrond ver kocht aan den heer H. A. J. Koot. langs de Julianastraat, groot. 147 M2. tegen t 4 per M2. Beschikbaarstelling tuingrond. Aan de commissie van „Tuingroei en Zaad bloementeelt", onderafd. van het Patro naat alhier, werd 50 EB, tuingrond be schikbaar gesteld, zulks althans voor den tlid van één jaar Subsidie „Gasstichting". Daar de nut tigheid dezer stichting gebleken is voor het belang der gemeenschap, wordt een subsidie van f. 200 per jaar verstrekt. Vernieuwing gashouder. Een breede bespreking wetd gewijd aan het voorstel tot vernieuwing van den Gas houder Nr. 1. Deze verkeert in zoodanige toestand dat repareeren teveel geld kost en op den duur de gemeente toch duur zal zijn. Een kostenberaming was ingediend voor een nieuwe gashouder voor 4000 M3 en van 2000 M3. De eerste zou f. 64000. kosten en de laatste f. 30:000. Voor een gashouder van 4000 M3 moet de fundee ring geheel vernieuwd en verzwaard wor den. Besloten werd om, na advies inge wonnen te hebben van de gascommissle een gashouder te laten bouwen voor 2500 M3 gas, welke op een zelfde fun deering als een van 2000 M3 gebouwd zal kunnen worden. De heer J. P. Segers, wil met alle waar deering voor den heer Suljkertand, toch ook nog advies van deskundigen inwinnen. Adh aesiebetuiging Een verzoek van den Raad van Arne- muiden om adhaesie te betuigen voor wijziging van art. 195 der L.O. wet 1920 vond geen weerklank Bedoeld art. ver meldt dat in 1932 het gymnastiekondei wijs op de scholen verplichtend zou zijn. Men wil deze verplichting laten vervallen. De Burgemeester zegt dat de wet vóór dien tijd nog wel gewijzigd zal worden. In elk geval kan dan nog uitstel gevraagd worden. Onbewoonbaarverklaring. De woningen aan den Stationsweg nos. 16. 18, 20, 30, 32 en 36, toebehoorende aan de heeren Op dam, Wensveen en Barnhoorn werden on bewoonbaar verklaard en moeten binnen zes maanden ontruimd zijn. Zoodra ze leeg komen mogen ze niet meer betrok ken worden. Comptabiliteit. Eenige af- en overschrij vingen worden na toelichting van den Voorzitter goedgekeurd. Bij de post „installatie van den Burge meester" brengt de heer Verduyn dank aan de commissie voor ontvangst voor de waardige wijze waarop deze ontvangst is voorbereid. N.V Electriciteitsbedrijf. Waarborging wordt gesloten voor geldleeningen ten be hoeve der N.V. Electriciteitsbedrijf Hille- gomLisseSassenheim. Met den Pres- Commissaris, de heer Burg Gouverneur van Sassenheim zal nader overleg ge pleegd worden. Schoolartsendienst. De begrooting voor den Schoolartsendienst wordt aangeno men voor het tijdvak 1 April31 Dec. '31. Burgerlijk Armbestuur. De rekening en begrooting voor het Burg. Armbestuur zullen eerst bij de raadsleden circuleeren en op een volgende vergadering besproken worden. Ingek stukken en mededeehngen De Burgemeester leest een schrijven voor dat gezonden zal worden aan de Besturen van alle Kiesvereenigfngen om alleen op de speciaal daartoe aangewezen borden verkiezingsbiljetten te laten plakken, aangezien deze „plakkerij" voorheen de huizen ontsierde Op een vraag van den heer Noorlandt wordt geantwoord dat B. en W. gaarne zagen dat ook vanparticuliere huizen de biljetten verwijderd zullen blijven. Medegedeeld wordt dat de halvedagslul- tine voor alle winkels door de beide Mid- denstandsvereenigingen niet gewenscht wordt. Echter zullen ook de belangen der bedienden onder de oogen worden gezien. De zaak komt nog eens aan de orde. Het terrein achter het voetbalterrein zal verhuurd worden in volkstuintjes a 40 ct. per RJR. De Burgemeester deelt mede dat de Akervoorterlaan en de Loosterweg met een Termac wegdek voorzien worden. De heer C. Schrama dacht dat de Termac van de Loosterweg niet zoo solide was als van den Achterweg, de heer A. Th. v. Kesteren beweerde juist het tegenover gestelde. Gedurende de drie komende Zondagen zullen auto's niet mogen stationneeren vanaf Achterweg tot Veldhorststraat. De rondvraag leverde geen belangrijke punten op. Hierna sluiting. f NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren Kasper, z. van A. G. Hoek en A. A. Ouwehand: Jacob Johannes, z. van W. van der Niet en J. Haasnoot; Agntha Wilhelmina, d. van W. A. Alkeniade en A. Peschier. Wilhelmus Cornelis, z van C. L. de Haas en J. G. 8erg, Petronella Anna, d. van Th. van Leeuwen en M. C. van Schooten; Simon Wilhelmus Antonius, z. van A. Waterings en W. C. Vink; Janna Wilhelmina, d van N. Glasbergen en L. Cramer. Bertha, d. van G AtenC W L. Benschop Theodorns, z van N M emven- oord on W J Steenvoorden. Ondertrouwd: S. N. van Bcrghem. 27 j. en J H van de ürampei. 22 i M. Duijn- dam 2b j. en M. van Grieken, 21 j.: N. Hermans, 24 j. en J. Tl, Opdam, 25 j.P A. Flips. 62 i. en A M. C. D. Wittelaar, 55 j.A Hazenoot, 29 j. en A. van Rnon, 24 i.. H. Wesseling, 25 i. en T. Cramer, 21 jaar. Getrouwd: J. van den Berg, 26 j. en W. Koelewijn, 25 j.; J.H. C. Bijvoet, 28 j. en A. M. C. Roozen, 26 j.' Overleden: Maria Catharina van Schooten 39 jaar, geh. met Th. Th. van Leeuwen; Geertje Haasnoot, 87 j„ wed van E. Cramer. Loop der Bevolking. Gevestigd: M G Can;, rel.gieuse, ven Gent (België), Langeveld 29: A M. Die rx, religieus.', van Melle (België), Langeveld 29; E. A. Straver, II. verpl ster, van Zwammer- dam, Langeveld 29; R. P. van Eeden, van Voorhout, Voorstraat 16; W W. Siddré, predikant, van Zevenbergen, Vn irstraat 47; E. Tinners. hulp i. d huish., van Zeven bergen. Voorstraat 47. H. W. Philippens, radio telegrafist P.T.Tvan A'dain, Voor straat 137, E. Eschenbach, dienst!)van den Haag, Gooweg 4; F. C. Wieder, typo graaf. van Utrecht, Gooweg 17; C. en Pun. de Niet, les nrh id r, van den Haag. Noori'- zeesieeg 7,i M van Grieken, van Noord- wijkerhout. Noordzeesteeg 7; J. Middel be- hancfer-sto Teerder, van Wi'.dervank. Sche- venineenstraat 10: J. E. Warmenhoven, metselaar, van Sass.n eim, Jan Kroonsweg 10; J. Vink, van Nijmegen, Jan Kroonsweg 30; I van der Zon, van Leiden, Bronck- horststraat 53, Vertrokken: J. Hus en tam, timmerman, naar R'dam, Beverstraat 36b: H I. Berb -n, naar R'dam, Busken Huetstraat 18, C. Vlie land cn fam„ timmerman, naar Katwijk, van der Vcgtstraat 11: J. Goctheer, hulp tl. huish., naar Vlissingen, Badhuisstraat 40; G. van Olden, en fam, naar Wiesbaden (Did.): J. van 't Schip, kruideniersbed., naar Zaandam, Klaas Katerstraat 5. o NOORDWITKERHOUT. Encycliek-meeting. De kring Leiden van den R.K. Volks bond zal alhier een groote encycliek-mee ting houden op 14 Juni a.s. Een commissie alhier is reeds gevormd, die zich zal belas ten met de algemeene regeling. De oudste inwoonster overleden. .Naar wij vernemen is mej. A. v. d. Berg v. d. Ploeg, de oudste inwoonster dezer gemeente, die verleden jaar nog onder vele hartelijke bewijzen van medeleven op feestelijke wijze in goede gezondheid haar 95sten verjaardag mocht vieren, op ruim 96-jarigen leeftijd overleden. Zij ruste in vrede! OEGSTGEEST. Dc Emmabloemcollectc. Bovengenoemde collecte heeft alhier op gebracht de somma van f. 304.34. Het Bestuur brengt zijn hartelijken dank aan de gevers en aan de collectrices voor de betoonde groote welwillendheid. RITNSBURG. De Bloemenhandel. Betaald werd voor tulpen per dozijn: Couleur de Cardinal f. 0,340.38; La Reine Max i. 0.320.36; Rubra Max f. 0.40 —0.44: Pelikaan f 0.450.50; Cram. Brll- lant f. 0.200.26: Couronne d'Or f. 0.48 0.54: Flamingo f. 0.40—0.44; Witte Valk f. 0 40—0.46: Prins van Oostenrijk f. 0.34 —0.38; Theeroos f. 0.35—0.40; Rose Gris-de lin f. 0.20—0 24; Murillo f. 0.28—0.32; Mr. v. d. Hoeff f. 0.49—0.55. Uit de koude kassen: King of the Yel low f. 0 80—0.65; Mac Kinley f. 0.35—0.41; Grand due f 0.450.50: Fred. Moore f. 0.31—0.35: Rijzehde Zon f. 0.550.60; Witte due f. 0 21—0.24; Parma f. 0.31— 0.37; Copland f. 0 27—0 31; Le Notre f. 0.30 —0.34; Krelage f. 0.35—0.34; Proff. Rau- wenhoff f. 0310.34; Sanders f. 0.27 0.31; Vict. d'Olivierre f. 0.31—0.34: Wil liam Pitt f. 0.31—0.35; Bartigon f. 0.30 0.33; Elisabeth f. 030—0.34. Narcissen per 1000 Sir Watkin f. 0.60 0 70; Victoria f 0.60 0 80; King Alfred f 1.30—1.40; Golden Spur f. 0.60 080; Emperor f 0 500.70, Lucifer f. 0.30— 0.50; Sion f. 0 300.40, Ornatus per 100 f. 0.300.34 Anemonen per dozijn: f. 0.24—0.26. VOORSCHOTEN. Vergadering „De Vrijheidsbond," Gisteravond hield de afdeeling Voor schoten van de Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" een openbare, vergadering in Hotel Deurloo. Nadat de voorzitter de heer A. J. Tu- rion, de aanwezigen had welkom geheeten werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond den heer W. Lubberink uit Haarlem, voor het onderwerp ..De ar beiders en het liberale beginsel." Tot ztjn spijt bespeurde spr geen tegen standers onder de aanwezigen waardoor hij zijn lezing zou wijzigen en argumenten zou noemen, die helpen wanneer men met sociaal-democraten of half-socialisten in aanraking komt. Na gewezen te hebben op den ernstigen toestand, zegt spr. dat men in dezen tijd niet met leuzen en vragen moet komen, maar ernstig moet nadenken. Ei wordt rondgestrooid, dat een liberaal tegen den arbeider is en wanneer dat zoo was zou spr niet langer achter den Vrijheidshond willen staan Wij zijn arbeidersvrienden, maai' tegenstanders van arbeid'.rsleiders. De groote massa der arbeiders is geban nen buiten onze nationale samenleving, weet van geschiedenis niets af en slikt wat de arbeidersleider hen voorzet en daarom worden zij vergiftigd Het begin van het liberalisme ziet spr. bij de Renaissance en wordt gevolgd dooi de Reformatie waar de mensch weigert een makelaar tusschen de Godheid en zich zelf te hebben. Vervolgens behandel de spr. het privaat-bezit; waarmede men ook bij de arbeiders vastzit. Onze cultuur is gebaseerd op het bezit; het zit net zoo goed bij den rijke als bij den arbeider, maar 't komt er op aan wat wij met 't privaat bezit doen. Er wordt gezegd, dat met de machine de ellende is gekomen. Onze cultuur is wat snel ontwikkeld en daaraan is leed verbonden. In vergelijk- klng met de middeleeuwen toonde spr. aan dat in tijden van welvaart, met de op komst der machine het cijfer der werke- loozen zeer laag is. Den arbeiders wordt voorgehouden dat zij 't beter zullen krij- gen, wanneer de zaken omgekeerd wor den maar ook wij, aldus sprwillen juist volksontwikkeling en volkswelvaart. Het is zuiver liberaal gedacht, van voortdurende verenging van de grenzen van andere lan den. Mannen als Goeman Borgeslus en Pierson hebben meer gedaan voor de ar beiders dan de leiders der arbeiders thans. Nadat spr. ln groote trekken de ontwa peningsactie. de verdeeldheid onder de arbeiders zelf en in 't kort het radio- vraagstuk had behandeld, werden door enkele aanwezigen vragen gesteld en uit voerig beantwoord. De voorzitter, de heer A. J Turion sprak allereerst een woord van dank aan den spreker, wijdde enkele woorden aan be paalde gedeelten van de lezing om ten slotte allen op te wekken 22 April a.s. hun stem uit te brengen op lijst 5. Lering voor R.K. Dioc. Vrouwenbond. Voor de afdeeling Voorschoten van den R K. Dioc. Vrouwenbond werd gisteravond ln het R.K Verenigingsgebouw een le zing gehouden door den heer W. II. Hartman, vertegenwoordiger van de N.V Kon Pelterij „Mercurius" v.h. Gebr. Laan te Wormerveer over Havermout en Gort- mout van Nederlandsch fabrikaat. De heer Hartman wees er in 't begin op dat dc huisvrouwen meer dan ooit de voorkeur moeten geven aar. producten van Nederl. fabrikaat. 10 der Nederl arbeiders is werkloos en ls aangewezen op steun. Beter dan steun is werken en hiertoe kunnen de Nederl Huisvrouwen veel bij dragen. Op vlotte wijze toonde spr de bereiding van haver tot havermout, verduidelijkt met doosjes haver, gestoomd, geknipt ge walst en geroosterd, die van hand tot hand gingen. Na de pauze werd een mooie serie lantaarnplaatjes vertoond. De presidente Mej M van Geest sprak aan het einde der lezing een hartelijk dankwoord en wekte alle aanwezigen op uitsluitend. „Nederlandsch fabrikaat" te gebruiken. Loop der Bevolking. Gevestigd: K. Will, van Duitschl-nd L de Mooij, van Rijnsburg W. J. Mosel. van Nijmegen R IvOseviU. van Hongarije Mevr. Wed. H. W. v. Dordt en gezin, van Vught H. A Voerman, van Wassenaar. Vertrokken: Chr J. Drillenburg, ook genaamd Lelyveld. naar Groningen W, Schoonderbeek, naar 's-Gravenl-.age. Gevonden: Een kerkboekje. o WASSENAAR. LEDENVERGADERING TUINBOUW-VER, „WASSENAAR EN OMSTREKEN". Uitreiking der prijzen. Gisteravond hield bovengenoemde Tuin- bouwvereenlglng ln Het Wapen van Lei den een ledenvergadering. Door den voor zitter, den heer A. G. van Tol werd met een kort woord geopend. Nadat vervolgens de notulen door den Secretaris den heer van den Berg waren voorgelezen en onveranderd vastgesteld, werden diverse ingekomen stukken ter tafel gebracht Hierbij was o.m. een schrijven van het Fonds voor onpersoon lijke reclame voor de groep Bloemisterij, waarin het verzoek werd gedaan voor dit jaar weder voor een subsidie in aanmer king te mogen komen. Rekening houdende met de financiën der Vereeniging doch ook het groote nut van deze instelling erken nende, werd besloten dit jaar een subsidie toe te kennen teruggebracht tot. op de helft van de het vorig jaar gegeven bijdrage. Vervolgens bracht de heer P. Midavalne verslag uit van het eindigen van den cur sus. Deze spreker bracht naar voren dat de Rijkstuinbouwconsulent, de heer Donk, die bij de eindles tegenwoordig was. zijn groote voldoening heeft uitgesproken over de gegeven lessen door den ieeraar den heer Van Bommel en tevens dat het door de leerlingen gepresteerde werk zijn volle tevredenheid wegdroeg. Vervolgens werden tot Juryleden voor de prijsvraag De mooiste collectie ver vroegde groenten, benoemd de heeren P. Zegwaard. D. A. de Roov en M. Sjouke. en voor de prijsvraag 3 Hortensia's in bloei en voor het ingezondene voor het ounten- stelsel de heeren: P Midavaine, A, F. van Zetten en A. G. van Tol. Vervolgens werden met alg. st. een tweetal nieuwe leden tot lid der vereeni ging aangenomen. Bij monde van den heer P. Zegwaard werd vervolgens verslag uitgebracht over de ingekomen opstellen voor de prijsvra gen: Hoe kan men het geheele jaar sla hebben uit eigen tuin en Hoe kweek ik potplanten, beide opstellen te maken door tuinknechts. Er waren drie opstellen inge komen Aan het opstel onder motto Len tezon voor de eerste prijsvraag en het onder motto Matador ingezondene voor de tweede prijsvraag ingezondene werden resp. een lsten en 2den prijs toegekend. Aan het onder motto Kweeklust inge zondene werd geen prijs toegekend. Beide eerste opstellen bleken ingezonden door den heer van Vulpen. Daarop bracht de heer Sjouke namens de jury verslag uit van de gehouden be- oordeefing over de ingekomen tuinteeke- ning door tuinknechts. Het ingezondene bleek naar het oordeel de jury niet al leen een lsten prijs toe te komen, doch de daaraan verbonden prijs werd door de jury verdubbeld, daar het een prachtstuk werk was en er behoudens eenige kleine opmerkingen na niets aan ontbrak De inzender bleek te zijn de heer J. Sietinga. Hierop werd het woord gegeven aan den heer D. A. de Rooy tot het houden eener lezing over het onderwerp: „Het vervroegen van groenten." Na dc pauz" volgde bij monde van den heer A. F. van Zet het verslag over de ge houden keuring van de 3 mooiste Horten sia's in bloei. Toegekend werd een lsten prijs aan den heer C. Filius voor Hortensia Goliath, 2de prijs aan den heer N. van den Heuvel en voor het puntenstelsel aan den heer D. de Gans voor 1 Scutellaria Mo- ciniana 8 punten, 1 idem, 8 p.. l Glorinia rood 10 p 1 id. blauw 10 p. met lof, 1 ld., blauw 10 p 1 cinerara Multiflora Manna 8 p. aan den heer P. Zegwaard voor: 1. AzaleaLydia Ernst Haus 10 p.; 1 ld. Hlno- maja 10 d.; 1 cineraria Grandiflora 8 p 1 id. Multiflora 8 p.; 1 id. Berliner Markt 8 p 1 Primulus Obconica 10 p.; 1 vaasje Lathyrus Precox 10 p.; 1 vaasje Freesla Buttercub 8 p.. 1 id. Apothoce 8 p.; 1 On- cidicum Sphaecel alum 10 p.; 1 vaas Nar cis Laurens Koster 9 punten; aan den heer J. Sietinga: 1 Cineraria Radiata 10 p. met lof, 1 ld. Grandif Multiflora 10 p. met lof, 1 id. Blauw, 10 p. met lof, 1 id. blauw met wit 10 p. met lof, 1 caladlum Hybri- dlum 10 p. met lof, 1 Medenella Magnica 10 p. met lof, 2 Begonia's Rex 8 p.; 1 Anthurium 10 p C. Filius 3 Cineraria's Multiflora 10 p. Den heer G, A. Henkes 1 takje sinaas- appelbloesem 7 punten; 1 tak Hibiscus Roseum 7 p. Door den heer P. Zegwaard werd hiel'op uitslag gedaan van de inzendingen ver vroegde groenten (bestaande uit diverse soorten, zooals snijboonen. komkommers, snijbiet, worteltjes, enz.i. Ér waren 3 praehtcollecties Ingezonden. Toegekend werden aan de inzendingen van de heeren J. Anderson en G. A. Hen kes ieder een lsten prijs en aan de inzen ding van den heer Tiemstra een 2den. Na nog eenige mededeelingen volgde sluiting der vergadering. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 April benoemd tot adjudant com mies bij het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw Mr A. J. Rosman alhier. o- ZEVENHOVEN. Jaarvergadering. In de gehouden jaarvergadering der Chr. school aan den Amstel werd de re kening over 1930 door de commissie, na controle ln orde bevonden, zoodat zij goedgekeurd kon worden. Het bleek, dat de financiën geen reden tot zorg geven en dat door het sluiten van een goedkoopere geldleening op betere basis komen. Herkozejr zijn tot bestuurs leden, de Iieeren J. Spelt en M. v. d. Voost, Dc N. H. Consistoriekamer gerestaureerd. Dezer dagen is de laatste hand gelegd aan de in en uitwendige restauratie der consistoriekamer der Ned Hcrv, Kerk. Zoowel de uitvoerders als de ontwer pers dezer vernieuwing hebben eer van hun werk. en niet het minst de predikant Ds. W. H. Walvaart, die hiertoe de eer ste stoot gaf. Verschillende verbeteringen en verfraaiingen zijn aangebracht. OPTOCHTEN. Reeds in de Middeleeuwen organiseer den gilden en rederijkerskamers optoch ten cn „mommerijen", De „blijde Incom- sten" van vorsten en vorstinnen, tegen woordig zoo gaarne ook bij de nationale feesten weergegeven, vonden dikwerf plaats. De meeste steden bezaten een „narrengilde" dat voor publieke vermake lijkheden. tooneelopvoeringen en optoch ten zorg droeg; een soort permanente feestcommissie dus. die vooral tegen de groote Vasten in volle werkzaamheid was. Het ging, vooral bij de optochten en mommerijen, lang niet deftig toe. Men ver toonde geen tafereelen uit de vaderland- sche of de stedelijke geschiedenis, die trouwens vele eeuwen, vele gebeurtenis sen en vele helden armer waren dan thans, maar duivels, serpenten en allerlei dieren weiden in een soort schip nar renschip of blauwe scute vertoond en door de straten gereden, Hoe ook de ma gistraat zich soms weerde om deze vertoo ningen en maskerades tegen te gaan, de gilden kwamen jaarlijks met hun vertoo ningen en het gilde van de „blauwe scute" kwam niet achteraan. Het narren schip vertoonde terwijl het werd voortge trokken allerhande potsen. Terwijl uit het schiu met. water gespoten, met appels ge worpen, met haken en stokken gedreigd werd door allerlei volk. dat zich als hon den beren, zwijnen, aoen en met allerlei vogelkoppen had uitgedost, werd dc scute" zelf door de voorbijgaande bela gers belegerd en beklommen. Zoo trok deie dollemansmommeri.i door de straten onzer steden, een mikpunt voor de scherts der omstanders, een bron van vermaak en luidruchtigheid Deze min of meer geruchtmakende op tochten werden meestal in Brabant en Vlaanderen gehouden de teruggetrokken bedaarde aard der Noordelijke Nederlan ders maakte deze „mommerijen" in de Noordelijke Nederlanden onmogelijk. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7