PRACHTIGE UITVOERING DER MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. van hpflen„ 72ste Jaarpang WOENSDAG 15 APRIL 1931 No. 21801 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BERLIOZ' „LA DAMNATION DE FAUST" Het afscheid van den heer Tierie. Ir* ïii JS II SN mïM'WWm Het voornaamste Nieuws LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentscnappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT u Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekt. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. B. Erades en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een zouterij en rookerij in het perceel Levendaal No. 105, Sectie D. No. 586; b. P. Kruit en P. de Graaf en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een moffelinrichting in het perceel Gas- straat No. 1, Sectie N. No. 686; c. de firma W. van den Wijngaard en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een brood banket- en suikerbakkerij in het perceel Waardgracht No. 74, Sectie C. No. 1868. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 15 April 1931. 3810 VER. TOT VERBETERING VAN HET LOT DER BLINDEN. Ingebruikneming eener nieuwe werkplaats. Hedenmorgen heeft de opening en inge bruikneming plaats gehad van de nieuwe lokaliteiten, waarin de blinden, wier ver zorging in handen is van de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging tot Verbetering van het lot der blinden, hun werkzaam heden verrichten. Vroeger was de werkplaats gevestigd in perceel Pieterskerkgracht 11, doch waar dat hoe langer hoe meer ongeschikt bleek, besloot de gemeenteraad enkele lokalen af te staan van het daarnaast gelegen pand. Daar heelt men thans de beschikking over drie flinke lokalen, een magazijn, een manden- en borstelmakerij. 't Is alles nog zeer sober wat men hier ziet, maar het bestuur is reeds tevreden wijl het een stap verder Is gekomen op den goeden weg. In 't magazijn worden de vervaardigde goederen opgeslagen en reeds zijn er heel wat voorhanden, zoodat de stadgenooten, die hun huishoudelijke artikelen op het gebied van manden, borstels en bezems hier van de blinden willen betrekken, daarmede ongetwijfeld een goed werk doen Hoe grooter het afzetgebied is van het door de blinden vervaardigde werk, hoe beter zij geholpen zijn. Voor ieder, die hier zijn inkoopen wil doen. deelen we mede, dat de beste gelegenheid daarvoor be staat lederen Donderdag en Vrijdag van 912 en van 25 uur. Bij de opening der lokaliteiten, welke hedenmorgen te 9 uur plaats had ln tegen woordigheid van het bestuur, der afdeeling Leiden en de negen blinden, die hier werken, gaf ook de heer F. G. Gosllnga, Wethouder van Sociale Zaken, blijk van belangstelling. De presidente der afdeeling, mej. Coe- bergh, heette hen allen hartelijk welkom, om er vervolgens op te wijzen, dat er re denen genoeg zijn, om alvorens de nieuwe Inrichting te betrekken, een enkel woord te spreken. Do blinden kunnen hier hun dagelijk- schen arbeid met opgewektheid verrich ten, die te grooter zal zijn. wijl zij voor ontslag of werkeloosheid niet bedacht be hoeven te zijn. In de jaren, dat de afdeeling Leiden zich heeft beijverd, om de belangen der blinden te behartigen, zijn moeiten noch zorgen gespaard, om daarin verbetering te brengen. Nog zijn de zorgen groot, maar het bestuur zal niettemin niet aar zelen op den ingeslagen weg voort te gaan. Spreekster brengt vervolgens dank aan het gemeentebestuur voor de wijze, waar op het aan de zorgen van de afdeeling is tegemoet gekomen, dank ook aan het be stuurslid. den heer Zitman, die ai zijn vrijen tijd aan het werk der vereeniging besteedt, dank ook ten slotte aan al de genen, die koopen van het wagentje der blinden of die in de toekomst hier zullen koopen. Snr besluit met den wensch. dat Gods onmisbare zegen op het begonnen werk moge rusten en brengt voorts dank aan de blinden en den bedrijfsleider voor de gezonden bloemen. Wethouder Goslinga. hierop het woord verkrijgend, zeide bijzondere belangstelling te koesteren voor het werk, dat hier ver richt wordt Dc verzorging der blinden hier ter stede in vroeger jaren staat niet ln verhouding tot hetgeen thans verricht wordt B Des te meer verwondert het spr., dat er ln den raad zooveel geklaagd wordt over hetgeen voor de blinden gedaan wordt. Dit betreurt spr. ten zeerste. Als men een vergelijking trekt tusschen hetgeen hier gedaan wordt en in andere steden dan doet men verkeerd. Wij zijn hier in den aanvang van het werk evenals grootere steden twintig jaar geleden bij het begin waren. Snr hoont echter, dat hetgeen hier ge daan wordt, moge strekken tot heil der blinden en dat Gods zegen op het werk moge rusten. Namens de Leidsche blinden zegde d" neer L. Rombout ten slotte dank aan het bestuur voor de vele moeilijkheden, die het zich voor hen getroost en hij uit den wensch dat het gegeven moge zijn het drip jaar geleden begonnen werk te blijven voortzetten. 5a|jg|Rii;?':;. f; - Van Tulder. Het verwijt dat Berlioz heeft getroffen en nog wel treft, Goethes meesterwerk te hebben aangerand is volkomen ongerecht vaardigd. De sage van Doctor Faust den beruchten toovenaar, die ergens in Zuid- Duitschland omstreeks de wisseling van 15e en 16e eeuw zou hebben geleefd, die door zijn kwaden geest Mefistofeles ten slotte om het leven zou zijn gebracht, is het eerst in een volksboek behandeld dat in 1587 te Frankfort verscheen. De Engel- sche dichter Marlow deed in 1600 „Life and death of Dr. Faustus" het licht zien. Goethe bewerkte de sage in zijn „Dr. Faust, ein Trauerspiel" (1790), later omge werkt in „Faust, eine Tragodie.' (18081' Berlioz heeft uit het overgeleverde ver haal stof geput voor zijn „Légende dra- matique", die in 1829 verscheen en haar eerste uitvoering in 1846 beleefde (die een fiasco werd). La Damnation de Faust is allerminst een behandeling der sage; ze doet er slechts een enkelen greep uit. Al leen de scènes II 1 (Faust in zijn studeer vertrek) en IV 2 (Fausts invocatie aan de Natuur) hebben betrekking op den ocr- Faust; al het gndere staat vrijwel geheel bulten het onderwerp: koor der drinkers, Branders lied op de rat, dat van Méphis- tophélès op de vloo, Hongaarsche Marsch, ballet der luchtgeesten enz. En alles in ietwat twijf ?lachtigen samenhang. Desal niettemin is de Damnation een meester werk van den eersten rang. dat aan de in tensiteit van zijn lyrisme toch weer een onmiskenbare muzikale éénheid ontleent. Zijn toomeloos vrije fantasie vlecht een Rakoezy-marsch in ter wille waarvan Ber lioz zijn held naar Hongaerije stuurt, pa rodieert een fuga. vreest geen gewaagd heden. maar ze beweegt zich altijd ln een zekere geniale elegantie. En de echt ro mantische zucht naar tegenstellingen heeft vondsten opgeleverd van zeer op- merkerlijke originaliteit. Bijv. het pathe tische recitatief van Faust waarin hij zich voor Margaritha zal opofferen (in IV 1») heeft als begeleiding een uit de Tierie. verte klinkende, jachtfanfare: het schijnt op het kantje at te zijn, maar het blijft toch binnen de perken der muzikale dis tinctie. après tout een meesterzet. De zangvereeniging heeft met het tita nische meesterwerk een goede keus ge daan om Tieries afscheid te vieren. Zonder hiermee aan zijn veelzijdigheid als uit voerend kunstenaar iets te kort te doen, ligt dit werk dat zwaar is geladen van levenswil en van levenskracht, den ver trek enden dirigent, aan wiens geestelijke uitrusting dit een en ander waarlijk niet ontbreekt, bijzonder na aan het hart. Ge heel los van de partituur, deze volkomen beheerschend, heeft Tierie zangers en or kest in vuur en vlam gezet en nauwgezet kunstenaar als hij is, vervuld van eer bied voor het meesterwerk, is er ook geen detail dat niet met de grootste zorg is ge koesterd. Tieries koorklank is sonoriteit van de grootste bekoorlijkheid. En Tierie als orkestleider, dat treedt in deze obli gate orkestpartij van den instrumentator par excellence op zijn duidelijkst aan het licht, doet voor de besten niet onder. Deze zijn laatste uitvoering in Leiden is tot een triumph geworden van zijn lei derschap. Van de sopraan- en tenorsolisten behoe ven we slechts de namen te noemen om te weten dat de partijen van Margaritha en Faust in de allerbeste handen waren. We kennen Jo Vincent en Louis van Tulder zoo door en door en onze onbeperkte waardeering is hun al zoo vaak gebleken, dat we mogen volstaan met een woord van dank neer te schrijven voor hun mede werking aan den schoor.en avond. De ba- ryton-solo (Mëphlstophélès) is op bijzon der indrukwekkende wijze vervuld door den Franschen zanger Panzera. Opmerke lijk welluidende en glanzende, schoon geen groote, stem er toonbeeld van schier vol maakte zangkunst Maar bovenal: welk een uitbeelding, welk een zeggingskracht! Het was een onverdeeld genot naar dezen Méphistophélès te luisteren, die zijn dia- DE WOONSCHUITEN IN DE HAARLEMMERVAART. Een lastig geval. Naar aanleiding van verschillende inge zonden stukken van Haarlemmerwegbewo ners, waarin zij volkomen begrijpelijk bezwaren opperen tegen de aanwijzing van de Haarlemmertrekvaart als ligplaats van woonschuiten, hebben wij te bevoeg- der plaatse hieromtrent inlichtingen inge wonnen. Wij vernamen dat de Leidsche autoriteiten allerminst onontvankelijk zijn voor de geuite grieven, doch dat de wet de gemeentebesturen de verplichting oplegt ten behoeve van bewoners van woon schepen voor een behoorlijke ligplaats te zorgen, d. w. z. een plaats, waar ze be schutting vinden tegen weer en wind. Tot dusverre was voor deze schuiten als ligplaats aangewezen de Rijnsburger- en de Morschsingelgracht. Uit eerstgenoemd water zijn ze verwijderd uit aesthetlsche overwegingen; uit het tweede in verband met de verbreeding van den Morschsingel. Gistermiddag is de laatste woonschuit, waarvan de bewoner weigerde het schip te „verhalen" onder politiegeleide en onder toezicht van den directeur van den Markt en Havendienst door een sleeDboot en de Gemeentereiniging naar de Haarlemmer vaart gesleept. .De bewoner verzette zich hiertegen niet, doch het geval trok niet temin veel bekijks. Het schijnt overigens inderdaad moeilijk te zijn vobr deze menschen een geschikte plaats te vinden; verschillende wateren, welke daarvoor in aanmerking zouden komen, behooren in eigendom aan de provincie, bijv. de Zijl. Tot geruststelling van de Haarlemmerweg-bewoners kunnen we evenwel verklaren, dat het in de be doeling ligt de ligplaats geleidelijk te ver schuiven naar de richting van de grens der gemeente. EINDBAL VAN DEN HEER W. F. v. WIJK. Een waardig slot van het seizoen. In tegenstelling met andere jaren biedt de heer van Wijk zijn leerlingen thans in zijn instituut, Hoogewoerd 87, het eindbal aan. Daar het aantal leerlingen echter te groot is om in de zaal te kunnen dansen, genoot de eene helft hiervan gisteravond, terwiil de rest morgenavond de officieele eindles ontvangt. Het voordeel van een gesloten eindbal is natuurlijk, dat men slechts met vrienden en kennissen onder elkaar is en zoo kan het niet anders of spoedig heerschte ln het intieme zaaltje een gezellige stemming; welke zoo moge lijk nog grooter werd naarmate het klokje een later uur aanwees. Even werd de serie van snel elkaar opvolgende dansen onderbroken om een der leerlingen, den heer Evert Castelein, gelegenheid te geven in welgekozen be woordingen den dank zijner collega's over te brengen aan den heer van Wijk voor de prettige wijze, waarop hij het afgeloo- pen seizoen indeelde en de leerstof behan delde. Als herinnering werd den heer Van Wijk een keurig dressoir met bijpassenden tafel overhandigd, mevr. van W. ontving bloemen en de eerste assistente, mej. van Riebeek een souvenir en bloemen Ook de getrouwe pianist werd niet vergeten en met een aandenken verrast. Nog langen tiid bleef men daarna bijeen in prettige verstandhouding en toen het sein van ophouden werd gegeven, waren allen van meening, dat te snel aan dezen gezelligen avond die in alle onzichten een waardig slot vormde van het seizoen een einde was gekomen. BINNENLAND. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het werktijdenbesluit voor kantoren en het verplegingsbesluit 1928. (Binnenland, 3e Blad). De voortgezette algemeene vergadering van het personeel in 's Rijks dienst. (Bin nenland, 3e Blad). De herdenking van het 40-jarig bestaan der Koloniale Reserve te Nijmegen. (Bin nenland, 3e Bladl. Tc 's-Gravenhage is een rangeerder door een trein gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e Blad). Na de ramp tc Blerick; alle patiënten binnenkort hersteld. (Gemengd. 2e Blad), Nadere bijzonderheden omtrent de paniek te Meppel. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Spaansche dynastie ten val gebracht. Onder Zamora is een republikcinsch be wind gevormd. (3e en le Blad). Een nieuw gemeentebestuur van Berlijn gekozen. (Buitenl., le Blad.). Panzera. bolisme zoo overtuigend, met een enkel mimisch accent verlevendigd, uitzong en die zich zoo ver hield van elke overdrij ving. die een levendige voordracht spe ciaal van deze partij zoo licht bedreigt. In den heer Lammen leerden we een bas zanger kennen toegerust met een stem van solide diepte en solide volu men. Hij heeft zijn kleine solo, Branders liedje op de rat, voorgedragen in den stijl zijner mede-solisten. Het orkest, dat voor de Damnation eerste rangs moet zijn was eerste rangs. Prachtig klonken die electri- seerende orkeststukken, prachtig ook de begeleiding, al had die voor Panzera hier en daar zachter gekund. Op afzonderlijke vermelding hebben aanspraak Devert voor zijn altsolo in Marguéritas chanson du Roi de Thulé en Stotijn, voor zijn En- gelsche hoornsolo in haar Romance „D'amour l'ardente flamme". Beide uitne mende artiesten gaven een staal van in strumentalen zang die kon wedijveren met den vocalen. Bij den aanvang der pauze is Tierie ge huldigd met de warmste toespraken vol van dankbaarheid en met eén schat van bloemen: van afdeelingsbestuur, van koorbestuur, van Leidsch studentencorps, van Residentieorkest, van de toehoorders. Tierie is gedurende de zestien jaar van zijn werkzaamheid alhier figuur van be- teekenis geweest in het Leidsche muziek leven We zullen hem missen, maar niet vergeten. Na afloop vond een intiem souper plaats in „In den Vergulden Turk", dat den di rigent werd aangeboden door het Toon- kunstbestuur, alsmede het koorbestuur Den heer Tierie werd hierbij door den voorzitter een étui met een zilveren en een bronzen gietpenning overhandigd, waarop aan de voorzijde een afbeelding van de Heilige Cecilia, aan de keerzijde een toepasselijk ooschrift voorkomt, ver vaardigd door de N.V. Kon. Begeer te Voorschoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter D de heer P. van der Leeden (Den Haag). Blokkade tegen Madeira (Buitenl., le Blad. in werking LEIDSCHE SPAARBANK. Verslag over 1930. Aan het verslaf over 1930 der Spaar bank opgerient door het departement Lemen uer Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (16 October 1818) is net volgen de ontleend: Op de Postcheque- en Girodienst reke ning werd gedurende het jaar 1930 ge stort voor bijscnryving op de rekeningen van inleggers ol wegens salarissen, pen sioenen, enz. 1.5oU.9Uo.bJ en bescmkl resp. overgesenreven f. 551.545125, waardoor deze per jl December 1930 sluit met een saldo van 1.15.o41.93. In effecten werd voor eene waarde van f. 1.520.640.01 belegd. Een bedrag ad f. 284.488.2o, berekend naar de balans- waarde op 1 Januari 193U, werd verkoent en afgelost met een bedrag van f. 287.8us.75, zoodat hierop een batig saldo van f. 3.320.50 verkregen werd. Ten gunste van de „Reserve koersverschil effecten" kon f. 89.183.12 bijgeschreven worden. De rekening effecten geeft derhalve een saldo op 31 Dec. 1930 van f. 3.881.414.61. Gedurende het jaar 1930 werd op pro longatie in totaal f840.000 uitgezet en f. 1.280.000 afgelost. Het bedrag op 1 Ja nuari 1930 ad t. 820.000 uitgezet, vermin derde hieruoor met f440.000 en bedroeg dus op 31 Dec. 1030 f. 380.000. Gedurende 1930 werd in hypotheken f. 1.029.000 belegd, naar de Reserve overge bracht f. 136.500 en algelost f. 360.237.50, zoodat het op 1 Januari 1930 in hypotne- ken belegde kapitaal ad f. 4.260.337.50 ver meerderde met f532.262.50 en op 31 Dec. 1930 f. 4.792.600 bedroeg. Gedurende het boekjaar werden 144 spaarbusjes meer afgegeven dan terugge bracht. Aan het eind van het boekjaar be droeg het aantal in bruikleen gegeven busjes 1470 Het daarmede bespaarde be drag f. 46.060.60. Den lsten Maart 1928 werd een afhaal- dienst aan de instelling ln werking ge steld. Op dien dag begonnen met 305 aan geslotenen, was dit aantal op 31 December 1928 gestegen tot 905, op 31 December 1929 tot 1206, op 31 December 1930 tot 1451. Het bedrag, dat op deze wijze in 1930 werd gespaard, bedroeg f. 132.105 in 59309 posten. Het voordeelig saldo der gekweekte rente bedraagt f. 93.627.28. Het bedrag der reserve ad f. 810.997.58 werd, behalve met de rente ad f36.164.43 op dit fonds, vermeerderd met het voor deelig saldo van het Hoofdkapitaal ad f. 60.425.68 (totaal f 96.590.111. De reserve sluit daardoor met 'n saldo van f. 907.587 69 uitmakende 10.04 "/o van het inleggers kapitaal en 23.38 °/o van het effectenbezit der Spaarbank. De rekening van het Hoofdkapitaal sluit met een voordeelig saldo van f. 60.425 68. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het kapitaal werd gemaakt, bedroeg 4 590 per cent. In 1929 was dit 4.729 percent. Het saldo te goed der inleggers bedroeg 1 Januari 1930 f. 7.572.527.54; 31 December 1930 f. 9.038.069.11. dus meer f. 1,465.541.57. Het aantal inleggers bedroeg 1 Januari 1930 18.226, 31 December 1930 18.891; dus meer 665. Het bedrag der inlagen bedroeg over 1929 t 4.641.704 45. over 1930 f. 6.146.604.50; meer ingelegd f. 1.504.900 05. Het bedrag der terugbetalingen was over 1929 f4.571.935.55, over 1930 f. 4.965 461 69; meer terugbetaald f. 393.526.14. Als nieuwe inleggers werden ingeschre ven in 1929 2029 m 1930 2241. dus meer 212 Gedurende het boeklaar 1929 was het aantal inlagen 29.954, in 1930 33.830; dus meer 3876. In den loop van het jaar 1929 hadden 19.065 terugbetalingen plaats, in 1930 21.566; dus meer 2501.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1