1 ^ér^l GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. CIRCUIT DRENTE VERKEERSONGEVALLEN, Het is een algemeen bekend iets, dat de enorme uitbreiding van het verkeer aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van ongevallen in grooten getale. Toch schrikt men nog wel even, wanneer men daarover cijfers onder oogen krijgt. Zoo publiceerde een dagblad dezer dagen uu een Engelsche ongevallenstatistiek het volgende: „In het jaar 1929 werden bij verkeers ongevallen in Engeland totaal 5714 personen gedood en 150,529 gewond. Gedurende de laatste vier jaren wer den bij verkeersongevallen in totaal 19,525 personen gedood en 543,909 gewond." BIJ zulke cijfers rijst onwillekeurig de gedachte, dat het zoo niet mag blijven en dat maatregelen noodzakelijk zijn om in dien toestand verbetering te brengen. Maar hoe? Het lean als een praktische onmogelijkheid beschouwd worden om het verkeer stop te zetten of belangrijk te beperken. Wie zou kans zien, den groei van het automobilisme tegen te houden? Toch is het niet zonder nut, eens na te gaan, welke de meer directe oorzaken van die talrijke ongelukken zijn. Wij kunnen daarbij twee groote groepen on derscheiden: de materieele en de per soonlijke. Als materieele noem ik on deugdelijke constructie en onvoldoende onderhoud der gebezigde voertuigen, ten gevolge waarvan assen breken, remmen weigeren, benzine in brand vliegt, ben zinedampen tot ontploffing of vergifti ging aanleiding geven. Tot deze groep behoort ook de soms slechte toestand der wegen, met het gevaar voor slippen enz. terwijl tevens de onbewaakte overwegen in dit verband genoemd kunnen worden. Bij de laatstgenoemde oorzaken speelt evenwel ook reeds het persoonlijke ele ment een rol. Wanneer men op een door ij zei gladden weg met groote snelheid rijdt en dan een ongeluk krijgt, is de on voorzichtigheid meer schuld dan het slechte wegdek. Sommige ongevallen bij onbewaakte overwegen hadden zeker voorkomen kunnen worden door beter uit te kijken. Vele ongevallen zijn het gevolg uitslui tend van persoonlijke tekortkoming. De bestuurder van de auto heeft een groote verantwoordelijkheid op zich genomen. Het maakt meermalen den indruk, dat hij zich zelf hiervan niet of slechts matig bewust is, en dat hij niet begrijpt, dat zijn fouten niet alleen voor hemzelf, maar te vens voor anderen levensgevaarlijk zijn. Wettelijk worden elschen aan den be stuurder gesteld. Volgens sommigen zijn deze eischen lang niet streng genoeg. Maar ook bij de grootste strengheid van overheidswege bestaat geen voldoende waarborg, indien die bestuurder niet aan zichzelf de allergrootste elschen stelt en verplichtingen oplegt. Wat baat een afge legd examen, wanneer men achter het stuurrad plaats neemt, nadat men in vroolijk gezelschap meer gedronken heeft dan wenschelijk is? De eisch van geheel onthouding voor den bestuurder zal door velen overdreven en belachelijk geoor deeld worden. Wanneer men bedenkt, dat bewezen is. dat bij sommige personen zelfs de kleinste hoeveelheid alcohol in staat is, belangrijke stoornissen in de reactieve handelingen teweeg te brengen, dan moet men toegeven, dat de veiligheid weg is, zoodra zoo iemand aan het stuur zit. Wij behoeven hier nog niet eens te denken aan een bepaald dronken be stuurder, maar wel aan de vele gevallen, dat in plaats van het pedaal voor rem ming, dat voor volle gastoevoer wordt neergedrukt. Zulk een kleine vergissing kan menschenlevcns kosten en het zijn juist dergelijke kleinigheden, die het ge volg zijn van een zoogenaamd matig al cohol-gebruik, dat aan niemand aanlei ding zal geven, den betrokkene als dron ken te beschouwen. Dan zijn lichtzinnigheid en roekeloos heid meermalen de oorzaak van ernstige ongevallen. Onbesuisd rijden, te groote snelheid, verzuimen het sterke licht voor den passeerenden berijder te dempen, overtreding van de regels van den weg, dat alles is voor ieder duidelijk. Dat ook fietsers en voetgangers tegen die regels zondigen en niet voldoende opletten, is even goed bekend. Het ligt derhalve voor de hand, maatregelen van opvoedend karakter te treffen, gedachtig aan de spreuk, dat voorkomen beter is dan gene zen. Het is zeer lofwaardig, reeds op de lagere school te beginnen met onderwijs in de regels van den weg. Preventieve maatregelen heeft de A. N. W. B. reeds tal van jaren geleden genomen door het plaatsen van waarschuwingsborden op gevaarlijke punten van den weg. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft krachtig in dezelfde richting ge- Werkt, o.a. bij de onbewaakte overwegen. Maar voorloopig zullen wij er rekening mee moeten houden, dat er nog tal van ongelukken zullen gebeuren. En dan komt de vraag aan de orde. hoe in zoodanig geval op de beste manier hulp bewezen kan worden. Een origineele organisatie van hulpverleening bestaat in Engeland. Daar worden de drukst bereden, dus ge vaarlijkste wegen door een corps vrijwilli gers in auto's of op motoren, voorzien van de noodlge hulpmiddelen, systema tisch afgereden. Dit gebeurt evenwel al leen op Zaterdag en Zondag, omdat die vrijwilligers ook nog hun eigen bezighe den hebben. In Duitschland zijn op be paalde afstanden langs den weg hulp posten geplaatst, waarvan de weggebrui kers tegen een kleine contributie profl- teeren kunnen. Ons land blijft in dit opzicht niet ten achter. Op instigatie van het Nederland- sohe Roode Kruis heeft zich een commis sie gevormd, die het vraagstuk heeft ter hand genomen. In die commissie zitten vertegenwoordigers van het Roode Kruis, van de Ned. Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, van het Departement van Waterstaat, van den Bond van Bedrijfs autohouders, van de K.N.A.K. en van den A.N.W.B. Het eerste werk dezer commissie is gereed gekomen. Zij heeft namelijk de eerste hulp georganiseerd op den weg Amsterdam-Haarlem-den Haag-Rotter- dam-Dordrecht-Breda-Belgische grens. Op afstanden van 3 a 5 kilometer zijn borden aangebracht met een rood kruis en de letters E. H. b. O. Ter plaatse be vindt zich daar materiaal voor verband en vervoer van verwonden, maar de com missie heeft bijzondere waarde gehecht aan de onmiddellijke beschikking over levende hulp. Zij heeft op al die plaatsen overleg gepleegd met autoriteiten en des kundigen (gemeentebesturen, artsen, afdeelingen der Ned. Vereeniging E. H. b. O., Roode Kruis-transportcolonnes, Groene Kruis-afdeelingen, enz.) Zoo is dus op elkenp ost niet alleen het direct noodlge aanwezig, doch men vindt er ook aanwijzing hoe men telefonisch ten spoe digste deskundige hulp kan verkrijgen. Ook kan men dadelijk in verbinding ko men met het naastbijzijnde ziekenhuis. Ieder kan van deze gelegenheden gebruik maken. De bedoeling is, achtereenvolgens alle groote verkeerswegen in ons land op de zelfde wijze van hulpposten te voorzien. De kosten zijn tot nu toe door de ver schillende er bij betrokken vereenigingen gedragen. Het is te verwachten, dat, ge zien het groote nut. andere instellingen en particulieren, met name de weggebrui kers, bereid gevonden zullen worden om in de kosten bij te dragen, indien de kas der vereenigingen niet toereikend mocht blijken. H. A. S. EINDSPURT. „Zelfs aan tante komt een end", dichtte Speenhofï en als dèt het geval is, dan moet zeker eens een end komen aan deze belastingpraatjes. Een geruststelling is het voor me, te bedenken, dat de fiscale voetangels daardoor zeker niet minder zullen worden, doch dat is eigenlijk een private gedachte, die niet voor publicatie bestemd is, en daarom zal ik daarop niet verder voort borduren. Iets anders is het, een terugblik te wer pen cn dan mag ik met voldoening drie dingen constateeren en wel le. dat de ver houding tot de redacties, die gastvrijheid verleenden aan djze simpele penn^vruchten steeds van de aangenaamste soort Is ge weest; 2e. dat ik van H.H. Inspecteurs in voorkomende gevallen de grootst moge lijke medewerking heb ondervonden en 3e. dat vele lezers blijkens door mij ontvangen brieven, het geschrevene op prijs hebben gesteld. Dan doorziet men pas goed de juistheid van het spreekwoord: „Eind goed, al goed", en het kan daarom niet anders, of het laatste „voetangeltje" moet een soort blij spel zijn. Al biedt de droge belasting-litte ratuur nu niet direct stof in overvloed, in onderstaande geschiedenis zijn toch eenige trekjes op te merken, waaruit een gerouti neerd blijspel-fabrikant eenige fraaie too- necltjes zou kunnen samenflanzen. Zekere pater-goedleven had de laatste jaren zooveel belasting betaald, dat hij er schoon genoeg van had. Dus nam hij een beproefd middel te baat om aan de fiscale amputaties te ont komen: hij richtte een N.V. op. De man in the street meent natuurlijk, dat hiervoor veel kapitaal noodig is, doch onze vriend deelde deze meening niet. Hij zou eens laten zien, dat een schoen en een slof voldoende zijn om een N.V. op te richten. Aangezien de wet nu eenmaal eischt, dat een zeker kapitaal moet worden inge bracht' wil de oprichting eener N.V. moge lijk zijn, bracht hij een aantal aandeelen in van een andere N.V., alsmede een vor dering op laatstbedoelde N.V. Tegenover deze inbreng, welke nominaal werd vastgesteld op f. 20.000, ontving hij een overeenkomstig bedrag aan aandeelen van de nieuw-opgerichte N.V. Zooals bekend is, zfjn aandeelen dikwiils zeer fraaie staaltjes van calligrafische kunst; zelfs kan men vaak opmerken, hoe geringer de intrinsieke waarde van het aandeel, hoe fraaier de uitvoering. Op grond van dit verschijnsel moeten de door den heer X. ingebrachte aandeelen wel pronk- juweelen van uiteriijk schoon zijn geweesi:, want later in gebleken, dat de listige in brenger zoowel zijn aandeelenbezit als ge noemde vordering reeds eenige jaren te voren geheel had afgeschreven, omdat een en ander absoluut waardeloos was. De inspecteur, die van dezen gang van zaken kennis kreeg, voelde, dat zich hier een welkome gelegenheid voordeed om X. voor goed van zijn neiging tot belasting ontduiking te genezen. Hij piekerde over de vraag, hoe X. op de beste manier kon te pakken genomen worden en plots schoot hem een lumineus idee in. „Kijk eens, mannetje", redeneerde hij, „jij brengt iets in de N.V. wat hoegenaamd geen waarde heeft en je krijgt daarvoor terug f 20.000 aan nominaal volwaardige aandee len in de nieuw-opgerichte N.V. Dat noem ik een verdeeling van het batig saldo bij voorbaat en daarvoor is je nieuw-opgerichte maatschappij 9.05 pet. dividend-belasting verschuldigd". X. werd bleek om de neus, toen hij van deze redeneering hoorde, want ten slotte was de portemonnaie van de N.V., zijn eigen portemonnaie. Hij kwam in beroep bij den Raad, doch hoe hij ook pleitte, niets hielp; ook de Raad oordeelde, dat hier een belastbare winstuitkeering had plaats gevonden. Als laatste redmiddel bleef nu nog een beroep op den Hoogen Raad over, en ge dachtig aan het „Nog is Polen niet ver loren", zond hij een cassatie-beroepschrift in zee. En warempel, hij had succes. Dc H. R. vond blijkbaar, dat de tijden der Alchimisten voorbij zijn, zoodat het uitgesloten is, dat er, na inwerping van een oude slof, f. 20.000 goudwaarde uit de N.V.-automaat komt. Het Hooge College kon niet inzien, dat er eenige winst tot uitdeeling was ge komen, terwijl hier voorts bij gebreke aan een liquidatie* geen sprake kan zijn van een belastbare verdeeling van een toekom stig batig saldo. Op grond van deze overweging vernietig de de H. R. den opgelegden aanslag en de heer X., ofschoon nog wat witjes door de ondergane emoties, ging naar huis in de overtuiging, dat het oezit van waarde- looze aandeelen nog zoo kwaad niet is: je kunt er immers nooit aan verliezen, alleen aan verdienen. Nog één inzinking op de beurs en we worden allen oprichters van N.V/s. Proficiat. VOETBAL. ADAM EN HET NEDERLANDSCH ELFTAL Omtrent het al dan niet spelen van Adam meldt de N. R. Crt. het volgende: De Grasshoppers zouden aanvankelijk zoowel op 2d dezer (als Nederland—Duitscn- land gespeeld wordt) als op 3 Mei (als Belgiö—Nederland te Antwerpen plaats vindt) belangrijke wedstrijden moeten spe len, bij welke zij niet gaarne den steun van hun club- en onzen landgenoot zouden missen. Adam zelf zit in het moeilijke par ket, dat hij noch zijn club, noch zijn land in den steek wil laten. Van de zijde van den K.N.V.B. heeft men zich zoowel tot de Grasshoppers als tot den Zwitserschen Voetbalbond gewend ten einde een en ander in der minne te schikken. De Grasshoppers zouden wel bereid zijn op 26 April zonder Adam uit te komen, wijl zij dan een wedstrijd moeten spelen, dien zij ook zonder hem wel hopen te kunnen winnen. Het gaat er nu om en dit tracht de heer K. J. J. Lotsy te bewerken om van den Zwitserschen Voetbalbond gedaan te krijgen om op 3 Mei geen beslissenden strijd noch voor het kampioenschap, noch voor den beker voor de Grasshoppers vast te stellen, zoodat Adam dan zoowel in Amsterdam als in Antwerpen van de partij zou kunnen zijn. Men mag verwachten, dat de Zwitsersche Voetbalbond, evenals de Grasshoppers, den K.N.V.B. hierin ter wille zal zijn. FE YENOORD EN DE KAMPIOENS COMPETITIE. Naar gemeld wordt, wordt de mogelijk heid overwogen de thuiswedstrijden van Feyenoord om het kampioenschap van Nederland op het terrein van Sparta te doen plaatsvinden. SERIEWEDSTRIJDEN VAN A. S. C. Om den Harmoniebeker. De jaarlijksche seriewedstrijden van A.S.C. om den Harmonie-beker worden dit jaar op 3 Mei op het terrein aan de De Kempe- naerstraat gehouden. Behalve A.S.C. n:m n ook nu weer deel V.O.C., Concordia en Kampong. Er wordt ditmaal een halve competitie gespeeld met zes wedstrijden, inplaats van het dusver gevolgde bekersysteem. Het pro gramma melden wij later. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wat er gespeeld is. Voor de Zaterdagmiddag competitie werd gespeeld Rijnburgsche Boys I—Fides Pacta I, welke wedstrijd in een 8—2 overwinning voor de R. Boys eindigde. De tweede klasse bracht een 2—1 over winning voor Quick Boys III op S.C.O. III. S.C.O. II won slechts met 2—1 van Ter- leede II. Rijnsb. Boys ill wist Fides Pacta met 4—1 te slaan. D.V.E. die tot nu toe steeds tot de candidaten voor de eerste plaats behoorde, werd door een 0—4 neder laag tegen Quick Boys II, uitgeschakeld. In de eerste klasse der Zondag-competitie bleef Alphia op het goede pad voortgaan, door D.V.S. II met 3—0 te kloppen. Alphen III deed wat wij verwachtten en sloeg A.S.C. II. met 8—1. L.M.C. kon het tegen Lugdunum II niet houden en ging met een 1—2 nederlaag naar huis. De wedstrijd U.V.S. IllL.D.W.S. I werd een groote 4—1 zege voor L.D.W.S. I. Roodenburg I bracht L.F.C. II een 2—0 nederlaag toe. In de tweede klasse werd DÜ.O. I door haar overwinning met 6—2 op L.F.C. Ill, kampioen van de afdeellng. Het kampioen schap werd bereikt met door D.S.O. 13 gespeelde wedstrijden en idem zooveel over winningen. Een heel mooi succes, waarmee wij D.S.O. wel geluk wenschen. Lugdunum III wist ook hier te winnen. Tona i moest er met 5—2 voor groen-wit aan gelooven. De derde klasse A bracht een even keurige als onverwachte overwinning voor R.C.L. Ill op Alhpia IV. De Alphianen gingen thuis met 1—2 er onder. Lugdunum IV klopte T.O.N.A. II in eigen huis met 4—0. In de 3e klasse B kwam D.S.O. II tegen D.V.S. III niet op. Waterkoet was bij Leid- sche Boys IV op bezoek, welke laatste de bezoekers met een 12—0 overwinning zagen vertrekken. A.S.C. IV werd met 6—1 door Kagia I geklopt. Lugdunum V wist ook in deze afdeeling te zegevieren. U.V.S. V werd geslagen met 1—0. Voor de 4e klasse moest D.S.O. Ill met 3—4 de vlag strijken tegen L.F.C. V. Roo denburg III zegevierde met 5—1 over L.D.O. II, waardoor zij Alphen V nis no. 2 op den ranglijst blijft volgen, welke laatste uit tegen f.O.N.A. Ill een 3—1 overwinning behaalde. De Juniores-competitie bracht een 8—0 overwinning voor Alphen tegen R.C.L. D.V.S. klopte A.S.C. In dien afdeeling met 5—2 en L.F.C. (b) kreeg met 6—2 klop van Lugdunum. L.F.C. (a)—U.V.S. werd gestaakt. ATHLET1EK. LEIDSCHE DEELNEMERS AAN DEN MARATHON-WEDSTRIJD. „De Sport" meldt dat alsnog voor den Zondag vanuit Amsterdam te houden Mara thon-wedstrijd o.m. hebben ingeschreven de Leidenaars H. Peter, J. Wassenburg en J. van Kampen (allen van U.V.S.). HOCKEY, NEDERLAND—BELG IE. Het Belgische elftal. De Belgische ploeg, welke Zondag a.s. te Amsterdam tegen Nederland uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: Vandermerghel. Achter: Paguet en Wellens, Midden: Adelst, Baudoux, Putz. Voor: Seeldraayers, Mallieux, Rensburg, Beemaert. Vandenbranden. Invallers: Strauwen en Rombouts. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN IN 1931 INTERNATIONAAL? Zeil- en Roeivereeniging „Hollnndia". Gistermiddag werd in café „De Kroon" te 's-Gravenhage de jaarvergadering ge houden van de Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia" te Alphen aan den Rijn. Het jaarverslag van den voorzitter en dat van den penningmeester, hetwelk op 1 Januari jj. sloot met een nadeelig saldo van f.893 (pl.m. f.1100 minder dan een jaar tevoren), werden goedgekeurd. Nadat de voorzitter, de heer Fokker, had medegedeeld, dat voortaan 'n accoun tant rapport over den financieelen toe stand zal uitbrengen, werden de heeren van Doorn en Beversen benoemd tot lid der commissie tot nagaan aan de hand van voormeld rapport nader verslag zal uitbrengen eventueel advies zal geven over de financieele aangelegenheid der vereeniging. De heeren Ernst Crone en W. H. Hudig werden zonder hoofdelijke stemming tot bestuurslid gekozen. De voorzitter deelde daarop mede, dat de roei wedstrijden op 28. 29 en 30 Mei en de zeilwedstrijden op 31 Mei as. zullen gehouden worden. Tijdens de roei wed strijden zal weer een roeinummer voor dames inzelascht worden voor de acht, de vier, de aSuble scull en de gewone skiff. Door den Ned. Roelbond is een proefre- glement hiervoor opgesteld, aan de hand waarvan deze nummers zullen verroeld worden. Voorts zal een geheel nieuw nummer op het programma vermeld worden. Dit zal zijn het zoogen. nummer voor lichte ploe gen, welke een bepaald gewicht niet te boven mogen gaan. In dit nummer (lichte vieren) zal het maximumgewicht voor lederen roeier 70 kg moeten bedragen en voor de vier roeiers tezamen 260 kg. Deze roeiers mogen eveneens aan andere wed strijden deelnemen. Bij de zeilwedstrijden zal ook weer een nummer voor kano's aan het programma toegevoegd worden. Bij de rondvraag gaf een der aanwezi gen In overweging de roeiwedstrijden internationaal te maken, ten einde aan de wedstrijden zelf een grootere attractie te verleenen. Er werden hiertegen eenige bezwaren te berde gebracht, wat niet weg nam, dat het voorstel ernstig onder de oogen zal worden gezien in 1932, wanneer de vereeniging haar 50-jarig bestaan her denkt. „Hbld." CRICKET. LEIDSCHE VOORUITZICHTEN. Ajax I op peil. - En de reserves? - De Leidsche in moeilijkheden. (Van onzen cricket-medewerker). Of we nog gaan cricketen? Wij hopen het, maar wij zijn in ieder geval heel erg laat. De N.C.B. heeft als eenig levensteeken iets laten hooren over een nieuw cricKet- orgaan, waarvan het welslagen ons wat problematisch voorkomt, hoewel men in collega Bergmeljer een ongetwijfeld zeer kundig redacteur heeft gevonden. De jaar vergadering Is veel te laat, de officieele meaedeelingen ontbreken; kortom er is tot dusver weinig gebeurd ter voorbereiding van het nieuwe seizoen. Aan datzelfde euvel gaat trouwens het Leidsche cricket-wereldje mank. Nu is dat eensdeels een logisch gevolg van het feit, dat cricket en voetbal zeer sterk van el kaar afhankelijk zijn en nu de voetballerij na een ongunstig seizoen buitensporig laat dreigt te worden is aller aandacht nog op voetbal gericht en ontwaakt het cricket- instinct later dan anders, vooral ook nu het weer nog allerminst aanlokkelijk is. Dat Ajax thans nog niet in de netten oefent, wat anders krantvast op den len April begon, is ongetwijfeld te wijten aan het verdwijnen van Eigeman. Dat is een verlies dat wij niet te zwaar kunnen aan slaan. Want op Eigeman heeft het Leidsche cricket jarenlang gedreven en zijn heengaan kunnen de jongeren heel moeilijk goed maken. Desondanks zijn de vooruitzichten voor Ajax niet al te somber. Verleden jaar was liet een heel goed seizoen in de Overgangs klasse en dit jaar zal er vrijwel met het zelfde elftal worden gespeeld. Wel is waar is Toone Janssen weer naar Indiö terug, maar daar tegenover staat, dat Jaap du Pon weer beschikbaar is. Als fastbowler had hij destijds waarde en hij had de kiem van goed batsman in zich. Voor zijn vertrek naar Indië was echter zijn geheele spel te ruw en te onbeheerscht. Daarin kan nu met een ernstige training verandering komen. En verder is er weinig wijziging in Ajax I. Met een kern als: Dozy, Van der Mey, Rice, Janssen, Meyer, P. de Vrind, H. de vrind en Du Pon en als aanvulling: Van der Putten, Van Breen, Bijleveld, De Jongh, A. van Gon, C. van Gon en Brouwer, kan het Ajax-elftal opnieuw een goed sei zoen tegemoet gaan, mits de stemming er is. Rice en Van der Mey zullen ook nu weer de stok-bowlers zijn, terwijl Du Pon, P. de Vrind en Meyer voor de afwisseling zullen zorgen. Met Janssen achter de palen Hikt ons de Ajax-aanval sterk genoeg. En als dan Meyer, Dozy, Van der Mey, H. de Vrind en Janssen, evenveel runs maken als verleden iaar, dan zijn wij voor Ajax I niet bevreesd. De lagere ploegen. De rood-zwarten reserves zullen er echter wel niet zoo buitensporig veel van maken. Ongeoefendheid speelt hier een rol, maar wij kunnen het slechts toejuichen, dat de animo onder de A.S.C.-jeugd ook voor cricket steeds grooter wordt. De Leidsche gaat een moeilijken tijd door maken. Metsch heeft heel wat spelen van vorige jaren verloren, maar wij ver trouwen het hem best toe om de gelederen aan te vullen. Dan is er voor de Leidsche nog de terrein-kwestie Pomona is dezen zomer niet beschikbaar maar hier zal de oudere cricketzuster wel bijspringen. Al-met-al zijn de Leidsche vooruitzichten niet al te slécht. PAARDENSPORT. DRESSUURPROEVEN K. M. S. V. waarvan de finale op Donderdag 3# a.s. te Den Haag zal worden gehouS De resultaten waren: Personeele wedstrijd: 1. majoor vu Generalen Staf A baron van Lawio Aramis, 162 punten; 2. le luit. K R met Bobble; 3. luit. van der vixw Zijp met Sllverpiece; 4. luit. van He- met Nanu; 5. ritmeester Bishot Heemskerk met Little Diamond; 6.1- Happclman met Joost. Korpswedstrijd: 1. Hoogere Krijgt 2. 3e Half Regiment Huzaren. In de finale komen de best gepi- drie van den personeelen wedstrijd b vens de hierboven genoemde korps» De jury bestond uit de heeren re meester W. A. van de Wall Bake meester jhr. Gevaerts. 88 MOTORSPORT. .GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND'1 (t Op II Juli bij Assen. VAN AHtN I avtc ot >UAAD a.BUNC* LAAOUALtM UOOOUALt-N|||j> Dat de T.T. Motorraces, die op II a.s. op het „Circuit van Drente" worden gehouden, zijn geworden een peesch sportevenement van Ixdceka bekend. De medewerking, die de Organisatk missie reeds sinds jaren ondervindt 1 autoriteiten, bewijst, dat ook deze het; belang van deze wedstrijd voor Pit en Gemeenten inzien. Daarvan hebt zoojuist een sprekend bewijs gelevei niet alleen door de Organisatie Com maar door geheel Motor-Holland op zal worden jjesteld. Het 17.3 K.M. lange „Circuit van D in de onmiddellijke nabijheid van i bevatte een 6.5 K.M. lang gedeelte m het wegdek erg te wenschen overliet geen de Organisatie Commissie vooidli veel zorg baarde. Het betrof het gei weg Assen—Hooghalen (zie nevenf kaartje van 3 tot 10). Voor algeheele verbetering van deza is thans door de Provincie Drente t Gemeenten Assen en Beilen een b uitgetrokken van f. 107.000. Er kon: breedere asphalt-betonweg, welk weri gevoerd wordt door de Mij. „De f looze weg" te Heemstede. Betreffende het overige gedeelte n Circuit worden besprekingen gevoen schen de Gemeenten Assen en Bejle staat in elk geval reeds nu vast, 61 dit voor de a.s. Races bijzonder zal rlen verzorgd. O.a. zal het gedeelte, tn de start plaats heeft en dal 6 meter breed is, worden doorgetr tot aan de, op den start volgende, S-l Het „Circuit van Drente", dat ree: nu toe werd genoemd „het snelste t van Europa", zal zonder twijfel doo: noemde verbeteringen nog sneller ut EEN 26000 K.M. NON-STOP-RIt Voorwedstrijden te Den Haag. Gisterenmiddag hebben op een gedeelte van het Alexanderveld te Den Haag de voorwedstrijden plaats gehad voor de dressuurproeven, uitgeschreven door de Koninklijke Militaire Sportvereeniging en Gedurende 27V; dag. Vanaf heden wordt vanuit Amerf met een twee-persoons Peugeot cc type 201, een non-stop-rit van 26 0001 door Nederland gemaakt. Er wordt vla 5 trajecten gereden, t van ongeveer 450 K.M. met als begii eindpunt telkens Amersfoort. Gediw 27'/; dag zal de Peugeot onafgebrofe: geheele land In die vijf trajecten kruisen. De wagen zal gecontroleerd1 den door verschillende personen k steden, o.m. door officieren, mareck sees, garages enz. De vijf trajecten zijn: I. Noord- Zuid-Holland; II. Brabant en Zeeland, Limburg en Brabant; IV. Achterhoef Gelderland en Overijsel; V. Fries! Groningen en Drente. Alle trajecten worden in totaal 11 a gereden. Na het laatste traject ra' een ronde worden gereden via HllveiS Bussum. Amsterdam, Haarlem, Den Rijswijk, Voorburg, Leiden, Alphen, B# graven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Z® Rhenen, Wageningen, Arnhem, Velp ren, Brummen, Zutphen, Gorssel, W- ter, Apeldoorn en Amersfoort. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN E* OMSTREKEN. De uitslag van den wedstrijd, avond gespeeld te Wassenaar luidt: Voorschoten Wassenaar. J. van Os Jr.dr. P. Kreukniet K. A. WaasdorpA. J. Schilt 'K W. H. SchefferF. E. Thiange J. J. Braggaar—J. C. Sonneborn N. J. v. d. Eistir. J. L. Kleinjan r A. C. v. ter Tooien—C. H. L. V. Valter y A. OudshoornE. C. Houbolt E. WeiszC. Joh. Kieviet W. S. BaartK. Floor Th. J. Broers Sr.—K. Groenewoud 1 Wassenaar won dus met 6—4. 2-»

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14