OPENING DER CHR. U.L.0.-SCH00L NOORDEINDE. 72ste Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1931 No. 21800 Officieels Kennisgevingen. I STADSNIEUWS. 0 Een groot aantal redevoeringen. Het voornaamste Nieuw,s van heden, BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -|- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 20 APRIL 1931, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 2f). De vergadering zal, zoo nopdig, 's a vonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. a. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 April 1904 (Gem.blad No. 11), regelende de benoeming en den werkkring van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal"; b. c.q. Benoeming van een lid der Com missie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal". (90) 2o. Benoeming van een onderwijzer aan de school Vrouwenkerksteeg A. (94) 3o. Praeadvies op het verzoek van den heer P. van der Hoeven, om ontslag als onderwijzer aan de school voor Buitenge woon lager onderwijs. (95) 4o. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunningen tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningskabel van de Post- brug te Sassenheim tot de kanaalbrug te Oegstgeest en tot het leggen en exploitee ren van een hoogspanningskabel ten be hoeve van de electrificatie der gemeente Benthuizen. (91) 5o. Voorstel tot verkoop aan J. Compier, te Noordwijk, van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg, kad. bekend gemeente Noordwijk, Sectie L. No 104. (92) Go. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij, om goed te keuren dat haar oorspronkelijk \kanaal in haar eigendom Klein-Berkheide onder Wassenaar wordt verlengd met 160 M. en dat daarin twee mammouth- pompen worden geplaatst. (93) 7o. Motie van den heer Romijn, in zake de toepassing van de Zondagswet. 8o. Praeadvies op het verzoek van ae afd. Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om gelden beschikbaar te stellen voor een ten be hoeve vin het politiepersoneel in te stellen cursus in motorkennis en een cursus in de Nedeflandsche en moderne talen. (77) 9o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om aan de hoofdagenten en agenten van politie als vergoeding voor het gepresteerde bij den stadhuisbrand, een bedrag van f.25 - uit te keeren. (78) lOo. Interpellatie van den heer Coster in zake de stroomspanning van het elec- trische net. llo. Voorstel: a. tot aankoop van verschillende aan den Morschweg gelegen voortuinen en ge deelten voortuin; b. tot overneming om niet van verschil lende gedeelten openbaren weg en een afgesloten stoep, gelegen aan den Morsch weg; c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding en verbetering van den Morschweg. (89) 12o. Verordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. (88) 13o. Verordening, op de invordering van de belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden. (88) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Stoombroodfabriek en Melk inrichting „De Vereeniging v.h. Koole Nicola en Co." om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek-, beschuit en zuivelfabriek in de perceelen Leven daal Nis. 7179 en Geeregracht Nis. 115, Sectie E. Nis 1308 t.m. 1316. 1370. 1624 en 1625: b. S. Teljeur om vergunning tot het oprichten van een palingrookerij in het perceel Hoogewoerd No. 97, Sectie D. No. 307, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STPUEN. Secretaris. Leiden, 14 April 1931. 3736 WIJZIGING TREINENLOOP. In verband mei de invoering van den Zomertijd in België op Maandag 20 April a.s. zal de dienstregeling tusschen Am sterdamLeiden en Rotterdam verschil lende wijzigingen ondergaan. Zoo zal trein jo" 'orfr.ov q vgn hier vanaf a.s. Maandag niet meer loopen. Reizigers voor Be tie gaan nu met trein 1029 (vertrek 9.24) naar Den Haag, die aansluiting geeft op stoomtrein 437. Verschillende nieuwe treinen zullen vanaf dien datum volgens een reisgids gaan loopen. Een aanwinst voor de Sleutelstad. Gelijk wij gisteren reeds meldden be stond er voor de officiëele opening van de Chr. U. L. O.-School in het perceel Noordeinde 3a groote belangstelling. Zoo bemerkten wij o.a. de heeren Tepe en Splinter, als afgevaardigden van het gemeentebestuur, den heer J. Baak, in specteur van het L. O., den heer J. B. Mey- nen. inspecteur van de vereeniging voor Chr Volksonderwijs en oud-hoofd der school, den heer H A. Vriend, referenda ris der afdeeling Onderwijs van de ge meente-secretarie. alhier, rnr. T. H. A. Donders. secretaris der plaatselijke- schoolcommissie en tal van hoofden van scholen uit. deze gemeente en omgeving, benevens vele ouders van leerlingen Na dat de voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs zijn in ons blad van gisteren afgedrukte rede had uitgesproken, werd nog het woord gevoerd door verschillende aanwezigen. Allereerst voerde het woord mr. Tepe. de wethouder van onderwijs. Rede van Mr. A. F. L. M. Tepe. Deze wees in de eerste plaats op het heugelijke feit der opening van een nieuwe onderwijsinrichting, welk feit te heug- lijker is, naarmate de idealen der bij deze opening betrokken personen edeler en hooger zijn. Is het doel van een inrich ting van onderwijs het bijbrengen van de noodige kennis voor het leven in de maatschappij, hierboven staat het stre ven om wijsheid boven kennis en ma terie uit aan te kweeken. Nu het bestuur der vereeniging er in ge slaagd is een nieuwe onderwijsinrichting te openen, mogen ook B en W. met hun felicitaties niet achterwege blijven: daar het immers een verheugend feit voor de geheele gemeente is, wanneer aan het aantal bestaande onderwijsinrichtingen een toegevoegd wordt. Temeer, daar de sociale beteekenis van het onderwijs reeds werd erkend door de Vroede Vaderen van voorheen en in niet minder mate door het gemeentebestuur van thans evenmin als dat ooit door het toekomstige stads- bestuur uit het oog verioren zal worden. Kwam tijdens de besprekingen, v/elke gevoerd werden tusschen het college van B en W. en het schoolbestuur de noodza kelijkheid van een nieuwe, ruimere inrich ting duidelijk naar voren, een zekere vrees trad echter op toen de plannen voor de verbouwing van het oude heerenhuis wer den ingediend. Een woord van dank aan den architect, den heer W Fontein, is dan ook zeer zeker op zijn plaats Mede namens den Burgemeester wien het tot zijn spijt niet mogelijk was aan wezig te zijn uitte spr. zijn bewonde ring voor het uitwendige van het gebouw. Zeer zeker aldus mr. Tepe. zal het inte rieur hiermede geheel in overeenstem ming zijn Met den wensch, dat God zijn riiksten zegen moge schenken op den ver deren weg van de Chr IT. L. O. School en dat deze onderwijsinrichting tot in lengte van dagen aan het bestuur epn volledige vervulling van zijn hooge idealen mag schenken, besloot de wethouder zijn rede. Nadat ds. Punselie mr. Tepe had be dankt voor zijn aanwezigheid en uitge sproken wenschen, trad de heer J. Baak Jzn. naar voren In zijn kwaliteit van in specteur van het. L O. te dezer stede ep omgeving wensebte spr. het bestuur ge luk met het resultaat van het moeilijke werk Na jarenlange moeilijkheden met de zich steeds uitbreidende scholen, waar door soms het onderwijs wel eens in ge drang kwam, is thans de oplossing gevon den in de opening van een aparte U.L.O.- School. Zoowel de leiders als het personeel der beide scholen huldigde spr voor de wijze van samenwerken tijdens de over bevolking van het huidige schoolgebouw. Nu echter weer voldoende ruimte aanwe zig is voor uitmuntend onderwijs dient het verantwoordelijkheidsgevoel van het gezamenlijke personeel in dezelfde mate te zijn toegenomen. Mede namens den voorzitter van de plaatselijke schoolcommissie, den heer Boot, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. wenschte mr Don ders. het bestuur der vereeniging voor Chr. Onderwijs geluk met de nieuwe school en hij hoopte dan ook. dat de sa menwerking met betrekking op het toe zicht van de plaatselijke commissie op deze inrichting even aangenaam zou zijn als thans het geval is. De heer Meynen aan het woord. Een bijzondere plaats onder de sprekers nam de heer J. B. Meynen, het vroegere schoolhoofd, thans inspecteur van de Ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs in. Na ds. Punselie te hebben bedankt voor de waardeering van zijn 34-jarigen arbeid aan de oude school, schetste spr. de aan gename verrassing welke voor hem de uitnoodiging tot bijwoning der openings plechtigheid bevatte. Verheugde het hem persoonlijk nog eens op dezelfde plaats waar hij eenige Jaren geleden afscheid nam te mogen staan, ook als Inspecteur van de vereeniging voor Chr. Volksonder wijs leeft hij met de school mede. Spr. wees vervolgens op de uitbreidingen in het verleden en het verheugende feit, dat hoe doeltreffend deze ook waren, zij toch steeds weer door andere werden ge volgd. Moeilijk evenwel was thans de po sitie van het bestuur, daar getracht moest worden nabij de bestaande een voor het U L O geschikte inrichting te vinden. Om drieërlei redenen trof spr. de ge- vonden oplossing: lo. omdat de heer Gathier, als hoofd der lagere school thans alle klassen weer onder zijn direct toezicht krijgt; 2o. omdat de heer de Reuver voor de U L. O schooi de beschikking heeft ge kregen over een aantal uitmuntend inge richte lokaliteiten en 3o. omdat de allengs gevestigde naam van de Noordeinde-school kan blijven be- i staan. i Uitvoerig belichtte spr. vervolgens de enorme groeikracht der beide scholen in den loop der jaren en de ingevoerde ver beteringen Hadden in 1885 de 3 leer krachten der school de 45 leerlingen in 2 lokalen onder hun hoede, thans bedraagt de staf van personeel 25 krachten op 530 leerlingen. Met den wensch. dat onder voortduring van God's zegen, welke de geschiedenis der school kenmerkt, het aantal leerlingen gestadig mag blijven toenemen en het on- derwijsgehalte op hetzelfde peil mag blij ven staan teneinde de leerlingen dat kerstenende en karakterdragende onder wijs te geven in God's woord in weerwil van de woelige stroomingen der levenszee besloot de heer Meynen diep ontroerd zijn redevoering Ds. Punselie die ook de beide vorige sprekers had bedankt voor hun felicita ties en wenschen uitte de hoop, dat de heer Meynen nog vele jaren getuige mag ziin van den bloei der school. De heer A. L. L. Gathier dankte den voorzitter voor de waardeerende woorden voor zijn persoon in de openingsrede: een deel der waardeering behoort echter af te stralen op het personeel, dat het hoofd in staat stelde gerust de administratieve en andere werkzaamheden te verrichten. Dank bracht de heer Gathier vervolgens aan den heer de Reuver en zijn personeel voor de prettige samenwerking in de oude school, waar de U. L. O. School wel eens last ondervond van de kleintjes. Na ge wezen te hebben op de zware eischen, welke gesteld worden aan de opleidings scholen. waardoor iedere minuut moet worden uitgebuit, besloot spr. met den wensch. dat in beide inrichtingen het on derwijs in de Christelijke deugden niet benadeeld zou worden door deze speciale eischen. De heer C. J. W. de Reuver huldigde het schoolbestuur voor de afwerking der aan de oprichting eener nieuwe school ver bonden moeilijkheden Toen spr. in 1918 op dezelfde plaats zijn taak aanvaardde, hoopte spr. dat er persoonlijk contact zou zijn tusschen de ouders der leerlingen en het onderwijzend personeel. Dit contact tusschen school en huis is in den loop der jaren tot stand gekomen en dient, wil het onderwijs op hetzelfde peil blijven, ook in de toekomst te blijven bestaan. Welkom heette sor vervolgens den heer Douma, het hoofd van de school der Eerste Leid sche Schoolvereeniging, den huidigen buurman van den heer de Reuver met wien hij gaarne een intensieve samen werking zag teneinde het aantal moei- liikheden tot een minimum te benerken. Spr. besloot zijn rede met de aanhaling der woorden uit Nehemia „God van den Hemel die zal het ons doen gelukken en wij. Zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen", welke spreuk is aangebracht naast den Ingang van de Chr. Kweek school op den Kloupenberg te Nijmegen, waar spr zijn opleiding ontving. De heer Offringa tenslotte uitte eenige persoonlijke woorden van dank aan het bestuur en het gezamenlijke schoolper- soneel. Nadat eenige ververschingen wa ren rondgediend werd de nieuwe school waar in verband met de opening de va- derlandsche driekleur uithing bezich tigd. Allen waren eenparig van meening, dat het gebouw een aanwinst is voor onze Sleutelstad, vanouds een middelpunt van onderwijs. Hedenmorgen werden de lessen te on geveer elf uur onderbroken om een der leerlingen gelegenheid te geven in het teekenlokaai het bestuur en onderwijzers geluk te wenschen met de openstelling der school zulks onder aanbieding van een prachtige ets van het stadhuis ter herinnering aan deze gedenkwaardige gt beurtenis. De leerlingen werden vervolgens door de vereeniging onthaald, waarna de gewone gang van zaken werd vervolgd. Prof. Mr. J. M. VAN BEMMELEN. Mr. J. M. Van Bemmelen. die tijdelijk prof. mr. A. J. Blok verving als hoogleeraar in het strafrecht en de strafvordering, is, zooals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplaag konden mededeelen, thans officieel als zijn opvolger aangewezen. Mr. H. R. GOUDSMIT. t In den ouderdom van 74 jaar is na een langdurige ongesteldheid te Amsterdam overleden mr. H. R Goudsmit, advocaat en procureur, oud-kantonrechter en raads heer-plaatsvervangend in het Gerechts hof aldaar. Mr. Goudsmit. een zoon van den beken den Leidschen hoogleeraar in het Ro- meinsche recht, werd hier ter stede gebo ren en studeerde en promoveerde aan de Leidsche Universiteit. Na beëindiging van zijn studies vestigde'hij zich als advocaat en procureur te Amsterdam, in welke hoe danigheid hij eenige maanden geleden zijn gouden jubileum herdacht. Korten tijd daarvoor herdacht hij ook zijn gouden doctoraat der Leidsche Uni versiteit. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren A. A. J. Nieuwen- huis (Leiden) en I. P. Leenhouts (Krab- bendijke). CENTR. NED. AMBTENAARSBOND. Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. De afdeeling Leiden van bovengenoem- den Bond hield gisteravond in „Het Volks gebouw" haar jaarvergadering. De voor zitter opende de vergadering en releveerde den gestadigen groei der afdeeling. Over de besprekingen in het georganiseerd overleg inzake de salarisregeling van het verplegend personeel, werden eenige ver trouwelijke mededeelingen gedaan. Aan het. Psychopatenasyl werd door bemoeiing der afdeeling aan het personeel een der de week vacantie toegekend. Na voorle zing der notulen der vorige vergadering, die werden goedgekeurd, kwam aan de orde het in druk verschenen jaarverslag van den secretaris, waarvoor waardeeren de woorden aan diens adres werden ge sproken. Vervolgens was aan de orde het finantieel verslag van den penningmees ter. waaromtrent door de leden enkele inlichtingen werden gevraagd, waarna dit verslag werd goedgekeurd onder dank zegging aan den penningmeester, voor het gevoerde beheer. De begrooting voor 1931 werd eveneens na enkele opmerkingen goedgekeurd. Het beleid van het bestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de verkiezing voor het bestuur, wer den de periodiek aftredende functiona rissen voorzitter en penningmeester) met algemeene stemmen herkozen. Tot lid der controle commissie werd be noemd de heer H. J. Kampinga. Bij de rondvraag spoorde de voorzitter den leden aan om de contributie voor het Volks gebouw vrijwillig met een cent per week te verhoogen waaraan verscheidene le den gehoor gaven. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de op- komst deze jaarvergadering. BINNENLAND. De positie van het rijkspersoneel; al gemeene vergadering te 's Gravenhage. (Binnenland, le Blad). Paniek bij een bioscoopvoorstelling te Meppel; de film „lm Westen nichts Neues" verbrand. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Groote verwarring in Spanje. (Buitenl. en Tel., le Blad.). Engelsche nota aan den Volkenbond inzake de Duitsch-Oostenrijksche tolunie. (Buitenland, le Blad.). Het proces tegen den Diisseldorfschen moordenaar. (Buitenlandse!) Gem., 2e BI. en Tel. le Blad.). De agenten van politie 2de klasse J. A. Pierik en A. Verduit, zijn benoemd tot politieagent te Beverwijk. Hedenmorgen heeft de 23-jarige gla- zenwasscher G. K„ terwijl hij in de Mosterdsteeg aan zijn metgezel, die op het dak van een winkel zat, eenige lad ders wilde aangeven, een ladder op zijn neus gekregen, waardoor het neusbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man per ziekenauto naar het Diacones- senhuis. Op de Zondag gehouden tentoonstel ling der Delftsche Kynologenclub behaal de de New-Foundlander .Queen Dusky of Harbour Grace" van onzen stadgenoot J. Neuteboom in de Nieuwelingenklasse een eersten prijs en zes speciale prijzen en de kwalificatie „zeer goed"; mevr. Genet Eichhorn behaalde in dezelfde klasse met „Darja of Blackland" een eersten prijs en de kwalificatie „goed", terwijl mej. CreyghtonVreeswijk met de dwergkees „Ilse van de Prinsenstad" in de open klasse een eersten prijs en de kwalificatie „zeer goed" verwierf. Met ingang van 15 Mei wordt de halte Zoeterwoude aan de lijn Leiden Alphen-aan-den-Rijn opgeheven. In de gistermiddag gehouden jaar- lij ksche vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Auto Boxen Garage werd de aftredende commissaris de heer N. A. van Zijp herkozen. ONTWERP INZAKE BESTRAFFING VAN GODSLASTERING. Volgende maand te wachten? Naar de Telegraaf verneemt, zou er kans bestaan, dat het aangekondigde ont werp tot strafbaarstelling van Godslaste ring in den loop van de volgende maand de Tweede Kamer zal bereiken. In elk ge val schijnt het de bedoeling te zijn het ontwerp nog dit zittingsjaar bij de Ka mer aanhangig te maken. STAATSCOMMISSIE INZAKE ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN Bij Kon besl. is aan dr. W. L. Slot Jr., te Rekken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten, en zijn benoemd als lid van die Staatscom missie: prof. dr. L van der Horst, te Am sterdam; J. H. Pameijer, arts inspecteur van het Staatstoezicht voor krankzinnigen en krankzinnigengestichten, te 's-Graven- hage en C T Kortenhorst. arts, genees heer bij het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Voorburg" te Vught. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Coop Boerenleenbank Ter Aar, Nr. 272 Nieuwveen. Nieuwe voorzitter Raad van Toezicht: A. P. van der Weyden, Zeven hoven. Nieuwe secretaris Raad van Toe zicht: J. C. Bulk, Nieuwveen. Nieuw lid Raad van Toezicht: P. van Rijn/ Ter Aar. DE FORD-KWESTIE. De beslissing of de Fordfabrieken te Rotterdam of Amsterdam zullen worden gevestigd, is, volgens een mededeeling van liet Rotterdamsch Nieuwsblad, eerst half Mei te verwachten. Naar het blad voorts meldt, zal de manager van de fabrieken in Amerika overkomen, om de kwestie nader onder oogen te zien en de eindbe slissing te nemen. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat de oud-gezagvoerder G. Bruin, wonende te Vlieland gekozen werd als voorzitter der plaatselijke reddingscommissie. Na 45 jaar ter zee te hebben gevaren, waarbij hij 104 menschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop volgende 20 iaar nam hij deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 menschen werden gered. Zaterdag legde kapitein Bruin, op 81-jarigen leeftijd zijn functie neer. (Msb.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1