AGENDA. KERK- EN SCH00LMEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. SPREEKCEL TELEGRAMMEN. HEDEN: Oud-Hortuszicht: Demonstraties Leld- sche Radio-ver. 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Generale repetitie „Damna tion de Faust". 7'/« uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Nutszaal: Openb. verg. „De Dageraad". 8 uur ndm. Stadsevangelisatie, Morschweg. Samen komst 8 uur nam. Stadszaal: Mij. tot Bev. der Toonkunst „Dammation de Faust". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 April a.s. waargenomen door de apotheek: M. Boekwijt, Vlsch- markt 8, Telef. 552. ONDERSCHEIDINGEN. Verband houdend met het bezoek van onze marine aan Antwerpen. Naar aanleiding van het bezoek van de Nederlandsche marine aan Antwerpen tijdens de wereldtentoonstelllng-1930 heelt de koning van België aan verschei dene Nederlandsche zee-officieren onder scheidingen verleend. Vice-admiraal Quant is benoemd tot drager van het grootkruis in de orde van Leopold II, kapitein ter zee C. Rühl tot commandeur in de Kroonorde, kapitein- luit. ter zee E. A. Vreede tot officier in de Kroonorde, kapitein-luit. ter zee P. Eiken boom tot commandeur ln de orde van Leopold II, de officier van den M. S. D. lste kl. G. den Hertog tot officier ln de orde van Leopold II, de luitenant ter zee lste kl. E. J. Borgesius tot officier in de Kroonorde, de officier van gezondheid le kl. F. J. A. Bader, de luitenants ter zee lste kl. D. C. M. Hetterschy, G. Mante, H. J. F. K. van den Arend, allen tot of ficier in de orde van Leopold n, en de officier van administratie 2de kl. L. A. van Houte tot ridder in de Kroonorde. R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Buitengewone bondsvergadering. De Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „Sint Francis- cus van Assisië" kwam te Utrecht in bui tengewone Bondsvergadering bijeen, ln hoofdzaak ter behandeling van het Rap port der Commissie Prae-advies no. 4. In het openingswoord besprak de voor zitter den economischen toestand en stelde in het vooruitzicht een zeer krach tige actie ter verkrijging van den vrijen middag voor het winkelpersoneel. Had men zich tot taak gesteld, te zor gen, dat op den datum van deze Bonds vergadering het ledental 5000 zou bedra gen. men had die taak niet geheel kun nen vervullen, doch dank zij de bijzon dere actie was men toch gekomen aan de 4940 leden! Het voorstel van het Bestuur tot op heffing van het Ondersteuningsfonds, daar dit niet meer aan het gestelde doel beantwoordde, werd aangenomen. Over het bovengenoemde rapport wer den uitvoerige discussies gevoerd. Het advies van de Commissie, om geen verandering te brengen in de verhou ding tusschen het Bondsbestuur en de afdeellngsbesturen werd aanvaard Voorgesteld werd, om het Bondsbestuur uit te breiden van 9 op 11 leden, welk voorstel eveneens werd aangenomen, ter wijl de vergadering het zelf in de hand heeft om te voldoen aan den wensch, om ook dames daarin te benoemen De kwestie van het stemrecht was een zeer belangrijke. Voorheen bracht een vereeniglng zooveel stemmen uit als zij leden telde, met als gevolg, dat de kleine afdeelingen steeds werden overstemd. Het voorstel van de Commissie was nu, om voor elke 50 leden 5 stemmen toe te ken nen, waardoor aan een groote ontevre denheid wekkende toestand een einde zou komen. Na zware bespreking werd het voorstel aangenomen. De overige punten waren van meer on dergeschikt belang. De volgende Bondsvergadering zal wor den gehouden in April 1932. o VERSPREIDE BERICHTEN. De oud-wethouder van Amsterdam, het raadslid de heer J. ter Haar Jr., is Zaterdag van zijn reis naar Nederlandsch- Indië teruggekeerd. Naar wij vernemen heeft op 4 Mei a.s de officieele opening plaats van de luchtverbinding Schouwe-Duiveland met Rotterdam en Amsterdam. Daartoe is te Haamstede een vliegveld aangelegd. Het eerste vliegtuig is gecharterd door de firma W. Merlé, Zlerlkzee, die een zending waren naar Rotterdam ex- pedieert en per zelfde gelegenheid een andere zending Iaat overkomen. Hbld. 3614 UIT NED. OOST-INDIE. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Rotterdam-Charlois (vac. J. C. H. Romijn), H. Stolk te Gou- tum. Naar Oud- en Nieuw Gastel, Chr, Broekhuizen te Oostrum (bij Dokkum i GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Opperdoes, J. Vro lijk Czn., cand. te Scheveningen. Bedankt: Voor Diever (Dr.), P. M. Veld- huyzen te Paesens en Moddergat. Voor Brouwershaven en voor Zuilichem J. Vrolijk, cand. te Scheveningen. Voor Beet gum, J. v. d. Leek, te Zalt-Bommel. DE KWEEKSCHOOLBOND. Te Amsterdam vergaderde in Krasna- polsky de Kweekschoolbond, waarbij zijn aangesloten alle gemeente- alle rijks- en alle bijzondere neutrale kweekscholen. Allereerst stelt de voorzitter de bespre- glng aan de orde van het rapport Rutgers. In deze kringen heeft dit rapport belang stelling gewekt: het brengt niet de oplei ding uit de L.O.-wet 1920, zooals ze 1 Jan. 1936 zou moeten ingevoerd worden. Het rapport doet niet anders dan het tegen woordig geldende K. B. tot wetsvoorstel maken. Met algemeene stemmen ver klaart de vergadering zich voor invoering van de in 1920 aanvaarde opleiding van 5 jaar met afschaffing van de hoofdacte. Daarna wordt het rapport in bijzonder heden nagegaan, wat betreft bevoegd heden, toelating, vakken van onderwijs, het eindexamen enz. Wat dit laatste be treft wordt nadrukkelijk als de meening van den bond te kennen gegeven, dat ver zwaring van de eischen van het eind examen aan de kweekschool ontoelaatbaar moet worden geacht. Een opgewekte gedachtenwisseling, waaraan wordt deelgenomen door afge vaardigden van Kweekscholen over het geheele land, brengt duidelijk naar voren dat de meening van het hoofdbestuur algemeen wordt gedeeld, ook wat betreft verschillende onderdeelen van het rap port. Afgekeurd wordt een combinatie van H. B S. en kweekschool. Aan het hoofd bestuur wordt opgedragen zoo krachtig mogelijk te ageeren ten-einde van de opleidingsartikelen uit de wet '20 te red den wat te redden is. Daarna komt aan de orde een voorstel Hilversum. Hilversum wenscht een 4-jarlge Kweekschool van 1519 jaar, ge volgd door een hoofdactestudie, gewijd aan paedagoglek, practlsche opleiding en een van de vakken Nederlandsche geschie denis, aardrijkskunde en kennis der na tuur, naar keuze van den candidaat. Tegelijk komt aan de orde een voorstel Groningen 11. dit vraagt een 5-jarige kweekschool met de afschaffing van de hoofdacte. Belde voorstellen worden ver worpen. Een voorstel van Gorcum om de kwestie van een verbeterde opleiding in de afd. aan de orde te stellen werd aangenomen. De uitslag van de enquete inzake de hoofdacte zal schriftelijk aan de afdeelin gen worden medegedeeld. Het hoofdbestuur krijgt de opdracht een actie te beginnen, om het maximum aan tal leerlingen per kweekschoolklasse te brengen op 24, als op de H. B. S. Thans is het maximum 30. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERIST-VEREEN. „SWIFT". De wedstrijden, die gistermorgen gere den zouden worden, zijn door omstandig heden afgelast. 10 Mei a.s. zullen op de gemeentelijke wielerbaan te 's-Hertogenbosch wielerwed strijden gereden worden voor amateurs en nieuwelingen. „Swift"-leden, die daaraan willen deelnemen moeten zich Woensdag a.s. bij den consul van den Zuid-Ned. Wie lerbond, den heer P. T. de Jong doen In schrijven en de contracten teekenen. Voor belanghebbenden zij hierbij ver meld dat het clublokaal van den heer J. v. Meizen, Nieuwe Beestenmarkt 13 het centrum is geworden van den Z, N. Wie lerbond, waarvoor het schild van dien Bond is aangebracht. Dit geldt in het bijzonder voor hen, die zich van grenspa- pieren voor België willen voorzien. HULDIGING VAN PIJNENBURG. Gisteren was de wielrenner Pijnenburg de gast van de dezer daggen opgerichte wielerclub „Valuas" te Venlo. Met muziek trok de club met Pijnenburg ln haar mid den door Venlo's straten, waarna in café „Suisse" een huldiging plaats had. De be langstelling was buitengewoon groot. Door tal van personen werd het woord gevoerd. Namens de Ned. Wielren-Unie werden Pijnenburg een gouden medaille en bloe men aangeboden. Pijnenburg antwoordde met een toe spraak, waarin hij voor de hem bereide huldiging hartelijk dank bracht en tevens de toezegging deed, a.s. zomer de gast te zullen zijn van de wielerclub „De Valk". SCHIETEN. GENERAAL SNIJDERS. Ter gelegenheid van het 6-jarig be staan van de Onderofficieren Schietver. „Generaal Snijders" wordt in de schietzaal van de Morschpoortkazerne een intieme bukswedstrijd gehouden. Deze wedstrijd is Zaterdag geopend. Bij afwezigheid van den voorzitter, adjudant Geene, werd de opening verricht door adjudant v. Thiel, die hoopte, dat deze wedstrijden wederom op de gewone prettige wijze zouden gehouden worden, alsook op een evengroote deelne ming zouden kunnen bogen als bij de Lustrumwedstrijden. Daarna werd het eerste schot gelost. HAAGSCHE RECHTBANK. De letterzetter M. E. te Leiden thans gedetineerd, die reeds 9 maal is veroor deeld wegens verschillende diefstallen, is door de Haagsche Rechtbank wegens rijwieldiefstal bij herhaling te Leiden ge pleegd veroordeeld tot I jaar en zes maan den gevangenisstraf. In hooger beroep stond verd. thans terecht. In deze zaak werden door het Hof 9 getuigen gehoord. Verdachte zou omstreeks Nov. 1929 en Jan. 1930 te Oegstgeest en te Leiden eenige rijwielen hebben weggenomen en in een geval een oud rijwiel daarvoor in de plaats gezet. Verd. ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het O.M requireerde bevestiging van het vonnis. DE ACTIE TEGEN SALARISVERMINDERING. BATAVIA, 11 April (Aneta). Het comité van actie tegen de vermindering der ambtenaren-salarissen stelde een voorloo- pig werk-program vast: lo. publicaties van uitvoerige bestrij ding der regeeringsmededeeling aan den Volksraad; 2o. het onderhouden van persoonlijk contact met de leden van den Volksraad. Eerste en Tweede Kamer; 3o. het zoeken van samenwerking met de Nederlandsche Vakvereenigingen, als mede met in Nederland vertoevende In dische ambtenaren en de vereeniging van Indische verlofgangers. In principe werd besloten een petition nement te zenden aan den minister van Koloniën en de beide Kamers. Voorts wordt het denkbeeld verworpen van een brochure uit te geven, waarin de dlenst- voorwaarden zullen worden opgenomen en het totaal gemis van eenige rechtsze kerheid der Indische ambtenaren duide lijk gemaakt. Men wil duizenden exem plaren van deze brochure verspreiden in Nederland onder de studenten de leer lingen der hoogste klassen van H.B.S.en en Gymnasia, Vakvereenigingen enz. IJMUIDEN, 13 April. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 2.15—1.80; Griet per kist van 50 KG. f. 75—35; Tongen per KG, f 2.65—1,60; Zetschol per kist van 50 KG f. 56—24.50; Kleine Schol, idem. f. 38—7; Bot idem f. 6.50; Schar, idem f 10—7; Tongschar, idem f. 47—25; Rog gen per 20 stuks f. 33—17; Pieterman en Poontjes idem f. 7—1.20; Groote Schel- vlsc.h idem f. 33—27; Middel Schelviscn idem f. 3223: Klelnmiddel Schelvisch idem f. 24—14; Kleine Schelvisch idem f. 16—7 50; Kabeljauw per kist van 125 K G. f. 3523: Gullen per kist van 50 K.G. f 13.503.30; Lengen per stuk f. 20.75: Heilbot per K.G. f. 1.75—1.40; Wijting per kist van 50 K.G. f. 8—4.50; Koolvisch pei stuk f. 2.50—0.20; Makreel per kist van 50 K.G. f. 24—16.50 Aangevoerd 1 steur van 45 kilogr f. 67.50. Aangekomen 13 Stoomtrawlers I.TM 59 met f 6000: IJM 374 met f. 2700, IJM 26 met f. 4000; IJM. 184 met f. 2800; IJM 138 met f. 3800; IJM. 98 met f. 4500: IJM. 65 met f. 1000: IJM. 18 met f. 1800; IJM 117 met f. 3000; IJM. 116 met f. 2000; IJM. 179 met f 2300: IJM. 103 met f. 2300; IJM. 91 met f. 2400. 5 beugers: VL. 217 met f. 1120; IJM. 197 met f. 1600; IJM. 190 met f. 1260; IJM. 114 met f. 970: IJM. 103 met f. 1600; 1 kotter: O. 71 met f. 470 besomming. Aangekomen 33 loggers. K W 124 met f. 610; K.W. 158 met f. 410: K.W. 173 met f. 520, IJM. 162 met f. 570: K.W. 163 met f. 540: K.W. 33 met f. 520: K.W. 45 met f. 530. K.W. 97 met f. 410: K.W. 127 met f. 470: K.W. 43 met f. 710; K.W. 42 met f. 610; K.W. 41 met f. 980; K.W. 49 met f. 490; K.W. 178 met f. 430; K.W. 14 met f. 470; K.W. 147 met f. 410; K.W 138 met f. 510; K.W. 67 met f. 640; K.W. 144 met f. 500; K.W. 38 met f. 630; K.W. 102 met f. 660: K.W. 48 met f. 530; K.W 141 met f. 560; KW. 8 met f. 420; K.W 57 met f. 600; K.W. 4 met f. 630; KW 68 met f. 350; K.W. 134 met f. 580; K.W. 99 met f. 360: K.W. 56 met f. 660; K.W. 175 met f. 540; SCH 254 met f. 790; IJM. 268 met f. 740.besomming. WOONSCHUITEN AAN DEN HAARLEMMERWEG. Waar vele woonschuiten ligplaats aan den Haarlemmerweg hebben genomen, schrijft ons een bewoner o.a.: .Misschien heeft men de gewoonte om 's morgens bij het opstaan zijn hoofd eens buiten het raam te steken. Welnu dat moet men niet meer doen, want de pitto reske rookpluim van de kacheltjes, die daar onder Uw neus hun walm versprei den, is niet bepaald gezond. Ook slape men als men er prijs op stelt om den volgenden morgen weer te ontwaken met de ramen dicht, zoolang de heer- schende wind U deze gifgassen gestadig toevoert. Maar wat beteekent dit alles tegenover de aanwinst, die deze nieuwe buurtschap U biedt. Was de omgeving van de Haarlemmer vaart al niet reeds een belangrijke vind plaats voor watervlooienthans zullen de velen, die zich om een of andere reden voor deze beestjes interesseeren weldra land- en watergenooten gelijktijdig tegen komen. Eén schuit alleen al toont U een 150-tal van deze artiesten in zijn theater Hij die deze schuit voor zijn ramen krijgt zal in navolging van 't buitenland wel licht nog eens de „betterman-tax" te be talen krijgen. Ook meende ik zelfs een Mexlcaansche naakthond (reu en teef zelfs, zoodat Lei den de primeur van een nestje zou te beurt vallen) op een der scheepjes ont dekt te hebben.. doch toen de walm wat weg trok ontdekte ik tot mijn teleur stelling, dat het maar een tweetal kinde ren waren die over he dek liepen. wel naakt doch hier en daar op den rug met een lapje bedekt. Hoofd en verder lichaam kwamen overigens in stijl overeen met het Mexicaansche Schoon. En een ander bewoner voegt hieraan nog toe: Vanaf de Musschenbroekstraat tot de spoorbrug schijnt dit de aangewezen plaats te zijn, waar deze menschen van den zomer onder het stof zullen worden bedolven, daar de Haarlemmerweg een zeer drukke verkeersweg is voor auto's etc. De huizenbewoners krijgen het meest decoratieve uitzicht, dat mogelijk is. Het lijkt wel of alle logica zoek is! Naar ik verneem, is de standplaats bij de molen aan de Rijnsburgersingel door deze vervan gen, omdat de molen, niet voldoende tot zijn recht kwam. Is het werkelijk altijd zoo, dat de doode dingen de levende moeten overtreffen? daar het toch zeker voor de woonschuiten- bewoners zelf, een veel rustiger plaats was, waar tevens niemand last of hinder van kon hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Tegen de rede van Doumcrgue. Tegen de rede van Doumergue komt de linksche pers in Frankrijk in verzet. De socialistische „Populaire" schrijft o.a. dat reeds sedert een maand gebleken is, dat de president het niet eens is met de buitenlandsche politiek van Briand. Het gezonde verstand, aldus het blad, had Doumergue echter moeten raden zijn mond te houden en den internationalen toestand nog niet meer te verergeren. Deze is waarlijk al slecht genoeg. Hervé schrijft in de „Victoire" dat Dou mergue de verblinding deelt, die de meeste Fransche patriotten en nationalisten heb ben over de Fransche buitenlandsche politiek. Evenels de anderen wil ook presi dent Doumergue den vrede handhaven en tegelijk het verdrag van Versailles be houden. Als men het vredesverdrag echter niet wijzigt, zal er nog een veel bloediger oorlog ontstaan dan in 1914 is uitgebro ken. Doumergue stuurt dus evenals de andere nationalisten, direct op een oorlog aan. Het tragische en dramatische van den huidigen toestand van Frankrijk is, dat dë beste patriotten uit patriottische verblin ding weigeren te erkennen, dat het ver drag van Versailles het economische leven van Europa verwoest en voor Frankrijk onvermydelljk tot nieuwe catastrofen moet leiden. ZWEDEN. Het verdrag van Oslo geratificeerd. Alle partijen van den Zweedschen Rijks, dag hebben het regeeringsvoorstel inzak, het toetreden van Zweden tot het verdra» van Oslo goedgekeurd. Hierdoor ontstaa"; een economische toenadering tusschen Zweden, Noorwegen, Denemarken, Neder, land en België. ALBANIË. Kabinet afgetreden. Naar gemeld wordt, is het Albaneescht kabinet afgetreden wegens meenlngsver. schillen met het parlement. Koning Achmed Zogoe heeft de demis- sie aanvaard. DUITSCHLAND. Vergaderingen ontbonden Industrieele spionnage. Te Dortmund is een vergadering der Duitsch-natlonale Volkspartij, waar Hu- genberg het woord had gevoerd, door de politie ontbonden op grond van de nood verordening Inzake beschimping van le den der regeering. Hugenberg had reeds een waarschuwing ontvangen, toen hij zeide, „dat de soc.-dem. bonzen uit hun club-fauteuils moeten gegooid worden." Ook te Breslau is een vergadering ont bonden, daar van de Nazis. Te Bremen is een tegen Hitier gerichte strijdgroep van .revolutionaire nationaal- socialisten" opgericht. Een groot gedeelte der S. A. mannen in deze stad heeft zich bij de groep aan gesloten. Otto Strasser. die reeds eenigen tijd ge leden de nationaal-socialistische partij in den steek heeft gelaten, heeft een open brief aan Hitier gericht. Voor zoover ik, zegt hij in dezen brief, het politiek be wind in Duitschland kan beoordeelen, be staat er geen partij, waar zoo algemeen gebruik wordt gemaakt van den walge lijksten laster, als in uw partij. Naar de Vossische Ztg. uit Frankfort a. d. Main verneemt, is de leider der commu nisten te Hoechst, Diestbach, lid van den bedrijfs- en arbeidersraad der I. G. Far- benindustrie, gemeenteraadslid en lid van den districtsraad wegens industrieele spionnage gearresteerd. Naar het blad verder verneemt, blijkt uit de bij den ver dachte in beslaggenomen corresponden tie, dat hij bedrijfsgeheimen van de I. G. Farbenindustrie aan de Russische han delsdelegatie te Berlijn verkocht heeft en daarvoor aanzienlijke bedragen ontvangen heeft Hij zou in de fabriek medeplichti gen gehad hebben, die hij met Russisch geld betaalde. Tot nog toe zijn 12 com munistische arbeiders van de I. G. Far benindustrie aangehouden. POLEN. Salarisverlaging. Het officieuze correspondentiebureaa i Jiskra publiceert een communiqué, waarin, de redenen worden opgegeven die geleid hebben tot vermindering van de ambte naarssalarissen met 15 pCt. vanaf 1 Mei a: De Regeering was tot dezen stap genood- zaakt tengevolge van den achteruitgan: van de staatsinkomsten en het toenemer: van het begrootingstekort. Dit tekort van 53 millioen zloty op de begrooting 1930- 1931 werd uit de staatskasreserve gedekt Een verder beroep op deze reserve zou he: evenwicht van de begrooting ernstig in ge vaar brengen. De besparing die men n. 1 Mei tengevolge van de salarisverlaging zal verkrijgen, zal maandelijks 11.8 mil lioen zloty bedragen. Het bericht van de verlaging der sala- rissen heeft in ambtenaarskringen groot verontwaardiging gewekt. De vertegen woordigers van verschillende organisatie l verklaarden in hun gesprekken met jout nalisten. dat zij waarschijnlijk een protest actie zullen beginnen, daar zij nu reed hongerloonen ontvangen. Ook onder t: particuliere ambtenaren is een bewegirj merkbaar, daar ook zij in de groote in dustrieele en handelsondernemingen doe verlaging van salarissen worden bedreigt I In de organisatie van de particulier: j 1 ambtenaren is o.a. het plan ontwikkei van een gemeenschappelijke protestacté S en de eventueele afkondiging van een ai gemeene staking der particuliere beamt- ten in geheel Polen. PORTUGAL. De opstand. Van Madeira weinig nieuws. De op stand op de Azoren wordt thans officieel erkend. De sluiting van de Azoren-havens Sao Miguel en Terceira is gelast. De troe- pencontingenten op Madeira en de Azoren i zijn door de regeering ontbonden ver- klaard. Op de Azoren werd de staat van I beleg afgekondigd In Portugal heeft de regeering alle onrust gelogen. De regeering heeft besloten zeer krach tige maatregelen te nemen tegen die bui tenlandsche dagblad-correspondenten, die verantwoordelijk zijn voor het afzenden van onjuiste berichten. RUSLAND. Hervatting der onderhandelingen mei China Nieuwe vonnissen. Uit Moskou wordt gemeld, dat, Zaterds in het Volkscommissariaat van Buiter, landsche Zaken der Sovjet-Unie na eei onderbreking van eenige maanden di conferentie tusschen Rusland en Chim hervat is. De Russische delegatie staat onder lei ding van den plaatsvervangenden Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken, Karachan. terwijl de Chineesche delegatie geleid wordt door den gevolmachtigde Modegui. De onderhandelingen zullen, naar verwacht wordt, eenige weken duren. Het proces te Balasjof tegen 28 contra- revolutionnaire koelak! (welgestelde boe ren). dat einde Maart begon, is geëindigd met het uitspreken van zes doodvonnis sen; 22 verdachten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 210 jaar, wegens het tegenwerken van de inzame ling van graan. SPANJE. De Gemeenteraadsverkiezingen. Afgezien van eenige kleine incidenten zijn de verkiezingen voor de gemeente raden in Spanje in het algemeen rustig verloopen. De deelneming der kiezers was buitengewoon groot en wordt op ongeveer 80 percent geschat. De verkiezingen zullen, naar men in sommige kringen gelooft, te Madrid een republikeinsche en te Barce- I lona een monarchistische meerderheid opleveren Men veronderstelt, dat ln het geheele land de meerderheid overwegend monarchistisch zal zijn. De anti-monarchisten hebben vooral ln de laatste dagen een krachtige propaganda ontwikkeld, waarbij een enkele maal bot singen ontstonden Te Madrid moest de politie met sabel en gummistok de rust herstellen. Dertig per sonen werden gewond. De regeering heeft zich weinig in de verkiezingscampagne ge mengd. Teneinde elke provocatie te ver mijden, vertoonde zich opvallend weinig politie op straat. Volgens de voorloopige uitslagen der ver kiezingen staan te Madrid 30 republikei nen en socialisten tegenover slechts 20 monarchisten. Republikeinsche meerder heden worden eveneens gemeld uit 26 26 steden, waaronder Oviedo, Jaca. Valen cia, Sevilla, Alicante, Malaga en Santan der. Slechts uit drie steden werden tot dus verre monarchistische meerderheden ge meld o.a. uit Barcelona. De regeering is door dezen uitslag zeer verrast. Men verwacht een spoedige kabi netsverandering. De koning heeft een decreet ondertee kend. waarbij de rechtbanken der gezwo renen worden hersteld. In een onderhoud met een vertegen woordiger van Havas heeft graaf de Roma- nones verklaard, dat het resultaat van de verkiezingen betreurenswaardig was, en gevaarlijk voor de huidige regeering. Hij schrijft de nederlaag der monar chisten toe aan de dictatuur. JAPAN. Een nieuwe premier. De oud-minister-president Wakatsoet heeft de uitnoodiging om de plaats va- den wegens ziekte afgetreden Japansche minister Hamagoetsji te willen inneme als leider van het Japansche kabinfl aangenomen. DE WERKTIJD IN DE MIJNEN. GENEVE, 13 April (Ned. Tel. Ag!) Hl! Internationaal Arbeidsbureau heeft than een ontwerp voor een international; overeenkomst inzake de werktijd in f mijnen opgesteld. Op de Internationale Arbeidsconferenti welke op 28 Mei te Genève bijeenkomt zal dit ontwerp worden besloten. Het Internationale Arbeidsbureau heel; voor de mijnen een algemeenen arbeids tijd van 7 3/4 uur voorgesteld. In uitzon; deringsgevallen kan deze werkduur mi- een half uur worden verlengd. Echte' zullen in totaal per jaar niet meer dan 70 overuren gemaakt mogen worden De overeenkomst zal in werking trede: een half jaar nadat deze door de voor- naamste mijnbouw-landen zal zijn gera tificeerd. Als zoodanig worden beschouw! Duitschland, Nederland, België, Frankrijk. Engeland, Polen ea Tsjecho-Slowakije. DE GRAF ZEPPELIN THUIS. FRIEDRICHSHAFEN, 13 April (Wolff' Hedenochtend is de Graf Zeppelin weer te Friedrichshafen aangekomen en om 7 uur vlot geland. DE TOESTAND IN PORTUGAL. LONDEN. 13 April (Belg. Tel. Ag - De correspondent van Reuter in Lissa bon, die zich naar Spanje heeft begeven om niet door de censuur gehinderd te zijn berichten te zenden, zegt. dat dt toestand in Portugal zeer ernstig is. Vele regimenten in de provincie hebben geweigerd de bevelen van de regeering te volgen. Echter is de regeering noen meester van den toestand en hebben df door haar genomen stappen het enthou siasme van de opstandelingen iets afge koeld. In de straten van Lissabon pa* trouilleerden nationale garden in vracht auto's met machinegeweren bewapend. 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2