728tcl Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 April 1931 Tweede Blad No. 21798 BINNENLAND. Z.K.H. PRINS HENDRIK heeft een bezoek gebracht aan de internationale ten toonstelling „De Suiker", welke in het R. A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden wordt. Het bezichtigen van een der stands. Rechts boven: DE BRAND IN „SCALA" TE DEN HAAG. Het totaal uitgebrande tooneel. DE NIEUWE BRAZILIAANSCHE GEZANT BIJ HET NEDERLANDSCHE HOF heeft ten Paleize Noordeinde te Den Haag aan H. H. de Koningin zijn geloofsbrieven over handigd. EEN DRAAK IN BOEIEN. Het bekende drakenbeeld, dat een ornament vormt van de fontein op de Place Saint-Michel te Parijs, wordt gerepareerd. De drakenfiguur is in houten banden geslagen in afwachting van de voltooiing van het werk. DE OFFICIEELE OVERDRACHT van het carillon in de „Peperbus" te Zwolle aan het gemeentebestuur vond gisteren plaats. De vergadering van „Schuttevaer" Mr, HARM SMEENGE GEHULDIGD Mr. Harm Smeenge. Gisteren is te Zuid-Scharwoude de al- gemeene vergadering van „Schuttevaer" voortgezet. Een aantal voorstellen van afdeelingen werd gistermorgen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. O.m. werd door enkele afgevaardigden gewezen op dt> noodzakelijkheid om de haven van Waal wijk op diepte te houden. Ook werd aan gedrongen op afsluiting van de beneden- Donge. waarvoor de medewerking van het departement van Defensie noodig is. De afdeelingen Zwolle, Enkhuizen, Hasselt, Zwartsluis en Hempens bepleitten verzwa ring van de mistklok in het Keteldiep. Besloten werd zoo spoedig mogelijk te trachten dit te bereiken. Tevens werd be sloten aan te dringen op overneming door het Riik van de Overijselsche kanalen. De afdeeling Amersfoort bracht het tot stand komen van een kanaal van Rijn naar Eem ter sprake. De voorzitter zeide, dat die beloofd was toen er nog geen beursdebacle was. Hij achtte het werk evenwel noodzakelijk in het belang van handel en scheepvaart. Men moet zich zijns inziens niet bepalen tot de verbetering der afwatering aldaar ren behoeve van den landbouw. Besloten werd zich omtrent deze kwes tie tot het departement te wenden. Vervolgens werd namens de afd. Am sterdam een voorstel verdedigd om te verzoeken de nieuwe sluis te IJmuiden ook beschikbaar te stellen voor binnenschepen, wanneer daarvoor naast zeeschepen plaats is en de waterstand het schutten in de oude sluis niet toestaat. Voorts drong Am sterdam er op aan te IJmuiden binnen de kleine sluis ducdalven aan te brengen. De afdeeling wenschte ook dat de ver- eeniging zich met kracht zou verzetten tegen de vervanging van beweegbare bruggen door vaste, wanneer door onvol doende hoogte van de laatste de belan gen van de scheepvaart worden geschaad. Het is noodzakelijk dat men, alvorens plannen voor bruggen te maken, overleg pleegt met de scheepvaart-belangheb benden. De voorstellen van Amsterdam werden aangenomen. Op voorstel van de afdeeling Bergsche Veld en Giessenmonde werd besloten aan te dringen op plaatsing van een verlichte peilschaal te Willemsdorp, die de door- vaarthoogte van de Moerdijksche brug aangeeft. De aftredende bestuursleden, de heeren L. Hortensius te Bodegraven en T. J. Keyzer te Amsterdam, werden herkozen. De vergadering werd hierna geschorst. In de middagvergadering werden de re kening en verantwoording goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. Groningen drong er op aan, dat bepaald zou worden, dat de schepen in de spoor brug over het Hoornsche diep te Gronin gen bakboordsopening hebben te volgen en dat met het oog op een vlugge door vaart meer palen aan de Westzijde boven de brug geplaatst moesten worden. Daar toe werd besloten. - Op aandrang van de afd. Hasselt zal worden aangedrongen op een betere rege ling der sluitingstijden van de bruggen te Zwolle en op wijziging van een van 1800 aateerend reglement op de Willemsvaart, waardoor het slepen van twee schepen met 1600 ton mogelijk wordt. Met klem verdedigde de secretaris het inzicht, dat ook de waterwegen vrij var. tol moeten komen De voorzitter ver klaarde, dat het hoofdbestuur met kracht dit inzicht zal blijven verdedigen. Vervolgens werd afschaffing van alle watertollen bepleit, en werd besloten om vapr de waterwegen een zelfde regeling als voor de auto's in te voeren op de landwegen. Amsterdam oordeelde het wenschelijk een vaarwaterfonds in te stellen met ge lijke verplichting als geldende voor het wegenfonds en verzocht een commissie in het leven te roepen, die het vraagstuk uitwerkt. Het voorstel werd aangenomen, waarbij de voorzitter wees op de noodza kelijkheid van samenwerking met andere organisaties. Voortgegaan werd met de afd.-voorstel- len. Amsterdam en Hasselt drongen aan op leerplicht voor schipperskinderen De secretaris wees op de noodzakelijk heid een methode te vinden waarbij de kinderen zichzelf leeren. Het voorstel werd aangenomen. Aan de orde kwam hierop het voorstel van de afd, Langendijk om er op aan te dringen, dat de West-Friesche kanalen- plannen ook verder worden uitgewerkt. De heer Hoogland lichtte die voorstel toe, waarbij hij deed uitkomen, dat men dankbaar was voor hetgeen toegezegd is, omdat het voor de afd. thans spoedig mogelijk zal worden grootere schepen in de vaart te brengen, aldus de „Tel," Besloten werd om de aangelegenheli aan het bestuur over te laten evenals het voorstel Alkmaar om maatregelen te over wegen in hoeverre in verband met de malaise in de binnenscheepvaart hef scheepvaartverkeer door de regeering be vorderd kan worden. Na de schorsing der vergadering nam minister Reymer het woord om mr. Smeenge met zijn 40-jarige voorzitter schap te huldigen. De jubilaris kan met voldoening op zijn werk terugzien, dat hij ook thans nog, met het klimmen der ja ren, met opgewektheid verricht. Namens de regeering wenschte spr. mr. Smeenge geluk. Tevens deelde de minister mede, dat de Koningin hem benoemd had tot Groot-Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Zichtbaar ontroerd dankte mr. Smeenge voor de hem verleende onderscheiding. Hij eindigde met den wensch, dat de leden van „Schuttevaer" steeds goede Nederlanders zullen mogen blijven. Achtereenvolgens spraken nog de hoofd bestuursleden L. Hortensius, Bets en Bergman, die eenige gedenkborden aan bood, mr. Grosheide, namens het Ned. Binnenvaartbureau, jhr. Van Spengler, de burgemeester van Zuid-Scharwoude en vele anderen. Hierna volgde de receptie, nadat mr. Smeenge nogmaals eenige woorden van dank had gesproken. 's Avonds vereenigde men zich aan een diner, door h*t gemeentebestuur aange boden. -o- ALS DE GROENTEPRIJZEN TE HOOG WORDEN. Maatregelen te Haarlem tegen prijsopdrijving. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor de rechtsgeleerde commissie uit te noodigen een verordening tot wijziging der verordening op de markten te Haar lem te ontwerpen, waarbij het verboden wordt goederen op de markt bij opbod te verkoopen. Het heeft de aandacht van B. en W. ge trokken, dat in vergelijking met andere groote gemeenten de prijzen, welke te Haarlem door het publiek voor groenten en fruit worden besteed hoog zijn. De di recteur, belast met het toezicht op de markten, heeft na een onderzoek gerap porteerd, dat het besteden van hooge groenten- en fruitprijzen door de consu menten in Haarlem voornamelijk zijn oor zaak vindt in het door de groothandela ren bij opbod verkoopen van hun waren. Alhoewel niet alle groothandelaren in groenten dit verkoopsysteem toepassen, regelen de kleinhandelaren toch den ver koopsprijs naar den hoogsten marktprijs die bij opbod werd bedongen. Dit prijsopdrijven wenschen B. en W. tegen te gaan. DE SALARISVERLAGING IN INDIE. Het lid der Eerste Kamer, de heer Molt- mpker. heeft den minister van Koloniën gevraagd: Heeft de minister kennis genomen van de voorgenomen loonsverlaging van de In dische ambtenaren, ingaande 1 Juli 1931 met 5 pCt. en opnieuw 1 Januari 1932 met nog eens 5 pCt.? Heeft de minister zelf mede zijn invloed doen gelden op deze vermindering der wedden? Aacht de minister dan de politiek juist, de toch al niet buitengewoon hooge in komsten der Indische ambtenaren op nieuw te doen verlagen' Is den minister bekend hoe een storm van verontwaardiging is opgegaan onder de straks gedupeerde ambtenaren? Is Zijn Excellentie ook niet van oor deel, dat de voorgestelde financieele be zuinigingen op de Indische begrooting geen belangrijke financieele gevolgen kunnen hebben voor het Rijk? Ls de minister niet van meening, dat, zoo noodie in overleg met de Indische autoriteiten, het van een verstandig be leid zou getuigen de voorgenomen salaris verlaging niet te doen doorgaan? Is Zijn Excellentie dan bereid die maat regelen te overwegen, welke kunnen lei den tot het door vrager beoogde doel: de rust in de gelederen der ambtenaren te doen teruglceeren? INTERNATIONALE TENTOONSTELLING „DE SUIKER". Ter gelegenheid van de opening der Internationale tentoonstelling „De Suiker" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gis teravond m hotel l'Europe een feestmaal tijd gehouden, waaraan als eere-gasten aanzaten, de eere-voorzitter der tentoon stelling, de heer W. de Vlugt, burgemees ter van Amsterdam, de heer F. K. J. Hering, chef van de afdeeling Handel van het Departement van Handel, Arbeid en Nijverheid, die den minister vertegen woordigde, de heer E. J. Abrahams, wet houder voor de Handelsinrichtingen te Amsterdam, dr. H. C. Prinsen Gerligs, directeur van het proefstation Java-Sui- kerindustrie, Amsterdam, Dr. Greup, se cretaris der Kamer van Koophandel te Amsterdam, en de consul-generaal van Polen, de heer L. Buckmann. o Dr. Ir. ROMMENHÖLLER. t Te 's-Gravenhage is overleden dr. ïr. C. G. Rommenholler, oud-consul-generaal van Roemenie te Rotterdam en te Berlijn. De overledene, die den leeftijd van 78 jaar bereikte, was officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij was de pionier van de koolzuurindustrie hier te lande, stichtte omstreeks 1885 de Victoriabron te Oberlahnstein en voerde het Victoria- water in ons land in. Hieruit ontwikkelde zich de koolzuurindustrie. De heer Rom menholler stichtte de N.V. Mij. tot expl. van C. G. Rommenholler's koolzuur- en zuurstofwerken te Rotterdam, waarvan hij directeur was, welke maatschappij ver schillende dochterondernemingen heeft in Duitschland, Polen, Dantzig en het Saar- gebied. Voorts was de heer Rommenholler commissaris van verschillende maat schappijen. Hij was consul-generaal van Roemenië te Rotterdam, later te Berlijn en nam als zoodanig ontslag toen hij twee jaar geleden uit Berlijn in ons land terugkeerde. o AFSCHEID VICE-ADMIRAAL QUANT. De zeer druk bezochte receptie, welke gisteravond te Den Helder gehouden werd door den vice-admiraal Quant en mevr. Quant naar aanleiding van het aftreden van dezen vlagofficier als commandant der Marine te Willemsoord, werd onder meer bezocht door een deputatie van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver Onze Vloot." De voorzitter de heer H M van Bem- melen, vertolkte daarbij de gevoelens van .Onze Vloot" en bood den admiraal uit dankbaarheid voor hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan, een grooten gedenkschotel aan, vervaardigd door „De Forceleinen Fles" te Delft.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5