De a, s. 3-Octoberoptocht. 72sle Jaargang ZATERDAG 11 APRIL 1931 J No. 21798 0FFICIEELE KENNISGEVING SmSNIFMWS. Oost en West in kleur en klank. Het voornaamste Nieuws van hedeno LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van a. M. Beulink om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Oude Hee rengracht No. 20, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie C. No. 43; b. J. J. Dingjan om vergunning tot het oprichten van een stoomwasscherij in het perceel Hooge Rijndijk No. 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 4149; c. A. W. v. d. Poel om vergunning tot het oprichten van een slagerswerkplaats in het perceel van der Werfstraat No. 48, hoek Verlengde Lombardsteeg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. No. 3050; d. G. J. van Deene om vergunning tot het oprichten van een instrument makerswerkplaats in het perceel Bree- straat No. 12, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 1639; e. W. Z. van der Meij om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Houtstraat No. 1, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie G. No. 1452; f. J. W. van Weerden om vergunning tot het op richten van een banketbakkerij in het per ceel Uiterstegracht No. 6, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2044; g. de N.V. American Petroleum Company om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor opslag en overtappen van petroleum en benzine op het perceel Zijl singel No. 36, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie K. No. 912; h. G. Kuperus, om vergunning tot het oprichten van een Advocaat- en Limonadefabriek in het perceel Hoogewoerd No. 12b. ka dastraal bekend Gemeente Leiden Sectie D. No. 1098; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 25en April e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken* gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 11 April 1931. 3596 AFD. LEIDEN DE VRIJHEIDSBOND. Rede van den heer W. Lubberink. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij „de Vrijheids bond", alhier, een openbare vergadering in het Nutsgebouw. De goed bezochte sa menkomst werd wegens afwezigheid van prof. Eerdmans geopend door mr. A. J. Ro- mijn die na een korte inleiding het woord gaf aan den heer W. Lubberink uit Haarlem. Spreker begon met te wijzen op de taak, die op de liberalen rust, nL de kleurlooze middenstof tot zich te trekken die mo menteel uitsluitend worden bewerkt door rood of zwart. Wij dienen actief te zijn en 3 leugens te overwinnen, nl. de leugen van den pastoor, leugen van de socialistische leiders en de leugen van sommige predi kanten. Spreker durft te spreken van leu gens. Leugen is het voor te stellen dat allen die Christen zijn, die Zondags ter kerke gaan tot een Christelijke partij be- hooren. Men verwijt het liberalisme dat het materialistisch is, doch welke groote figuur van het liberalisme ook leest. Adam Smith, Ricardo en wie men wil, allen be wijzen zonneklaar dit niet te zijn. Ook de leugen van het socialisme dient bestreden te worden. Het roode gevaar dreigt overal rondom. Daarom is strijd daartegen nog meer noodig. De liberalen dienen er op te hameren dat de socialisti sche maatschappij onbestaanbaar is. De .socialisten beweren, het gemeenschaps- bezit moe<- komen. Doch wat is dat? Nie mand weet het, ook de wetenschappelijke socialisten niet. Doch aangenomen, dat een of andere gemeenschap eens de kapi taal-goederen zou bezitten, hoe weet men dan, dat daar een goed gebruik van zal worden gemaakt? Echter, laat men ge- looven dat het ook met de productie goed c';m st8at men voor de onmoge lijkheid om de behoeften te peilen Kautsky. de Paus van het Socialisme, heeft verzekerd, dat er dan zeer hard zal moe ten worden gewerkt. Wibaut heeft te ken nen gegeven dat in die socialistische maatschappij de 8-uren-dag zal moeten verdwijnen. Marx sprak reeds van den arbeidsdwang. Alles moet van boven af worden geregeld. Ook moet volgen con- sumptie-dwang. Want is die er niet, dan krijgt men verstoring van de productie met als gevolg, precies als nu, werkloos- Een voortreffelijke opzet. Zooals men zich ongetwijfeld zal herin neren werd op de laatste ledenvergade ring van de 3-Octobervereeniging aan het Bestuur overgelaten een keuze te doen tusschen de beide onderwerpen, welke zich naar aller meening het beste leenden als uitgangspunt voor een optocht op den a.s. herdenkingsdag van Leiden's Ontzet, t.w. de „historie van. Leiden" en „Oost en West". Naar wij vernemen is na rijp be raad de keuze van het Bestuur gevallen op het laatste. Het heeft zich daarbij o.a. laten leiden door de overweging, dat het alleszins wenschelijk zou zijn middels dezen optocht belangstelling te wekken en aan te kweeken voor onze overzeesche be zittingen in Oost- en West-Indië, welke toch voor ons gansche land van zoo on schatbare waarde zijn. En waar de optocht dus ditmaal geen zuiver plaatselijk karakter zal dragen, doch een nationaal, vertrouwt het Be stuur, dat de belangstelling zich niet zal bepalen tot Leiden en naaste omgeving, maar zich zal uitstrekken tot in de verste deelen van het land. Het wil een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders iets toonen van Oost- en West-Indië, van de geschiedenis, de kunst, het bestuurswezen, de volksgebruiken, de cultures en het verkeer met het moeder land. De uitvoering van 'n dusdanig grootsch opgezet plan is echter ten eenenmale on mogelijk, indien niet de daadwerkelijke medewerking verkregen zou worden van de ondernemingen, die in onze koloniën werkzaam zijn. alsmede van de in ons land vertoevende Oost- en West-Indiërs. Ten einde het contact met deze onder nemingen en de uit Indië afkomstige per sonen te vergemakkelijken en om te trachten voor de uitwerking van deze plannen een moreelen steun te verkrijgen, heeft het Bestuur een eere-comité in het leven geroepen, waarvan de minister van Koloniën, de heer S. de Graaff zich reeds bereid heeft verklaard het voorzitterschap te aanvaarden en waarin voorts tal van vooraanstaande personen uit de koloniale wereld en die daarmede in relatie staan zullen zitting nemen. Van verschillende zijden werd reeds daadwerkelijke medewerking ontvangen; de vereeniging „Oost en West" geeft op verschillende wijzen blijken van groote sympathie voor het plan. De heer C. Poortman, oud-resident van Djambi woont de verschillende vergaderingen van het Bestuur bij en staat steeds met raad en daad ten dienste. Zoo heeft hij zich ook bereid verklaard verschillende groote maatschappijen persoonlijk te bezoeken om hen tot medewerking op te wekken enz. Ook van de zijde der studentenvereeni- gingen mocht het Bestuur reeds ver scheidene voorloopige toezeggingen tot medewerking ontvangen. De K. L. M. vroeg spontaan aan den optocht te mogen deel nemen. Noodig echter is, dat het Bestuur zoo spoedig mogelijk opgave krijgt van uit de Oost en West hier te lande vertoevende personen, die bereid zijn aan den optocht deel te nemen. Het ligt namelijk in de be doeling, dat de verschillende in den op tocht voorkomende personen door per sonen, uit het land zelf afkomstig, zullen worden uitgebeeld. Eventueele voorstellen in zake in den Optocht uit te beelden voorstellingen, zullen gaarne overwogen worden, terwijl gelegenheid geboden wordt dat onderdeelen van den Optocht door groepen gezamenlijk verzorgd worden. Ook ziet het Bestuur gaarne terbeschikking stelling tegemoet van voorwerpen, welke voor den Optocht van dienst kunnen zijn. Zoowel zij, die zich tot deelneming bereid verklaren, als zij, die voorwerpen willen afstaan of voorstellen willen doen, gelie ven zich te wenden tot den secretaris, den heer N. G. Spaargaren, Haagweg 31 Leiden Een even enthousiast als kundig mede werker vond het Bestuur in den heer D. van Driest, kunstschilder te Den Haag en vroeger gedurende vele jaren officier in het O.I. Leger. Deze ontwierp het plan voor den optocht zelve, welke vermoedelijk zes groepen zal bevatten. De eerste zal worden gevormd door een aantal per sonen, bekend uit de koloniale geschiede nis van de oprichting der O. I. Compagnie in 1602 af tot heden; in de tweede groep zullen kleederdrachten en volksgebruiken worden gedemonstreerd, zooals bijv. een Javaansche bruidsstoet, Tjap Gome (Pa pieren Draak). Dajaksche maskers, Neger danspartij, gamelang, wajangpoppen, enz. De derde groep zal geheel en al gewijd zijn aan de cultures van Oost- en West- Indië in den ruimsten zin van het woord. De vierde beoogt een beeld te geven van het verkeerswezen, zoowel te land en te water als in de lucht, terwijl de vijfde afdeeling bedoelt een overzicht te geven van de bestuursmacht door de onderschei dene hoogwaardigheidsbekleeders met ge volg en lagere inlandsche bestuursambte naren in nationaal costuum ten tooneele te voeren. In de zesde en laatste groep zal de eenheidsgedachte van Nederland en zijn overzeesche gewesten tot uitdrukking worden gebracht. In totaal zullen ongeveer 350 personen aan den optocht deelnemen; een Ipdisch orkest, dat gamelang- en hawaian-muziek ten gehoore brengt, mag daarin vanzelf sprekend niet ontbreken. Uit den aard der zaak zal een deel der medewerkenden ook nu weer moeten worden gezocht onder de Leidsche burgerij, welke telkenjare op zoo spontane wijze haren onmisbaren steun verleent. Ongetwijfeld krijgt men uit het boven staande den indruk, dat de middagfeest viering dit jaar in bijzondere mate ver zorgd zal zijn. De opzet wettigt een der gelijk vermoeden althans volkomen. Het is alleen maar de vraag of de medewer king van de zijde der cultuurondernemin gen en andere bij Indië belang hebbende lichamen en maatschappijen inderdaad zoo groot, zal blijken te zijn ais wordt ge hoopt en verondersteld. De spontaniteit, waarmede verschillende vooraanstaande persoonlijkheden uit de koloniale wereld de uitnoodiging om in het eere-comité zitting te nemen, aan vaardden, doet evenwel het beste hopen en rechtvaardigt het optimisme van de ontwerpers en samenstellers van dezen optocht. En wanneer dat zoo is, dan krijgen we in Leiden een optocht zooals de Sleutel stad in geen jaren heeft gezien! heid, dat volgens het socialisme het uit sluitend gevolg is van het kapitalisme. De geschiedenis toont echter aan, dat het ka pitalisme met zijn machines en techniek juist de werkloosheid doet verminderen. De leiders der socialisten weigeren echter hun volgelingen op die waarheden te wijzen. Het staat vast,( dat op den duur geen vrij mensch zich arbeidsdwang en consumptie dwang laat welgevallen. Dan is echter ook weg de democratie, immers alleen straffe dictatuur is dan nog eenigen tijd het red middel. Onjuist is ook dat men de mensch- heid als een geheel kan beschouwen. Op de wereld bestaan zoo enorm groote ver schillen in opvatting, zeden en gewoonten, dat eenheid daarin ver te zoeken is. Dat die allen als één man .achter het socialisme zullen staan, is waanzin. Hoog stens komt men tot een Europeesch So cialisme. Hoe zal van daaruit de handel plaats vinden met de andere wereld- deelen? En hoe gaat het met verwikkelin gen tusschen het socialistisch eiland en het buitenland? Indien men dan werke lijk oprecht gevoelt voor het socialisme dan dient men desnoods de wapenen daarvoor op te nemen. Dan is het met de leuze van ontwapening ook gedaan, waar uit blijkt dat ook deze leuze tenslotte leugen is. Het privaat bezit is de bron van alle kwaad, zeggen de socialisten. Maar de geschiedenis leert dat alle beschaving, alle cultuur eerst ontstond en ontstaan kan na de invoering van het privaat bezit. Het menschelijk streven naar bezit is niet onedel, het komt er op aan hoe men dat, wat men bezit, besteedt. Voor waarde is dit zelfs voor de massa-wel vaart. Wanneer men ziet hoe thans de toestand van de arbeidersklasse is, dan versterkt dit de overtuiging, dat bij een eensgezind streven van werkgever en werknemer om de kapitalistische orde te handhaven en daarvan te maken wat er van te maken is, armoede practisch niet voor zou komen. Gelukkig wijzen figuren als Herman de Man en Henriette Roland Holst er op dat de richting van het so cialisme verandert, dat de haat-theoriën verdwijnen en de ethische beginselen den doorslag zullen geven. Dan verdwijnen van zelf de leugens, die de leiders nu nog om hun persoonlijke motieven propageeren. l Spreker ziet de ontwikkeling in verband hiermede al een komende strijd tegen het clericalisme, een strijd die ongetwijfeld in het voordeel van het liberalisme zal eindigen. Waar niemand van de gelegenheid om men den spreker te debatteeren gebruik wenschte te maken, sloot hierna de voor zitter met een dankwoord aan den heel' Lubberink, de vergadering. PYROTHECIINISCHE LICHTSIGNALEN. De commissaris van politie vestigt er de aandacht op, dat door den minister van Waterstaat aan de K.L.M. vergunning is verleend om voor reclame doeleinden he denavond bij ongunstig weer op één der volgende dagen boven Leiden uit een vliegtuig lichtkogels te werpen. Het uitwerpen dezer lichtkogels behoeft bij de ingezetenen geen ongerustheid te wekken daar elk gevaar voor brandstich ting is uitgesloten. Wij verwijzen naar het in ons Blad van gisteren voorkomende be richt betreffende pyrotechnische lichtsig nalen. Zooals men weet betreft het hier een reclame van het maandblad „Natuur en Techniek" van Elsevier. UITVOERING „AD NOSTRAM UTILITATEM". Wij herinneren ons, dat wij verleden jaar reeds in gunstigen zin konden be richten over het dilettanten-strijkorkest van den heer Smolders, bij wien het ver heugende verschijnsel te constateeren valt, dat hij zijn aandacht in het bijzon der wijdt aan de klassieke muziek. Dus nu eens geen populaire walsen, marschen of ouvertures, waarop wij wel eens „des Guten zuviel" vergast worden, behalve dat men die ook door de radio in den treure te hooren krijgt. Neen: deze vereeniging zoekt het wat hooger op en wij juichen dat toe! Op deze wijze krijgt het publiek muziek te hooren, waarvan het peil niet te vergelijken valt met wat gemeenlijk in het populaire genre geboden wordt en dien kant moet het op, temeer ook omdat het gelukkig ook al weer in de radio uitstekende mu ziek beluistert, waarvan een groote op voedende kracht uitgaat. Begonnen dan werd met Mozart's ouverture van diens „Die Entfiihrung aus dem Serail", waarmee het „zangspel" in de klassieke sfeer verheven werd en waar van Goethe zei dat het al het andere overtrof. Deze eerste Duitsche komische „opera" die spannend is als een der kostelijkste sprookjes uit de 1001 nacht en waarin zich de liefdesgeschiedenis van Belmonte en Constanze afspeelt, beleefde haar eer ste opvoering te Weenen op 12 Juli 1782 en het merkwaardige der ouverture is, dat de doorvoering der sonatevorm (vol gens het principe van Gluck) door een langzame satz, die vooruitwijst naar de eerste aria in moll: werd vervangen het verlangen van Belmonte naar zijn geliefde Constanze. Wel aardig is hier wellicht even te ver melden, dat Mozart eenige weken na de melden, dat ozart eenige weken na de voleindiging dezer compositie werkelijk een ontvoering op touw zette; hij schaakte zijn vrouw Constanze uit de ouderlijke woning tegen haar moeders wil en hoe wel zij geen goede huishoudster bleek en weinig ontwikkeling bezat, werd het ge lukkig toch een gelukkig huwelijk. Welnu: A.N.U. heeft deze kostelijke ouverture reeds verzorgd gespeeld, al moe ten wij verklaren, dat zij nog niet zoo goed klonk als de daarop volgende deelen (het Allegro en het Menuet) uit Mozart's Symphonie in G moll. een der sympho- nieën (wij denken daarnaast b v. aan de A dur en de Es dur), waarmede Mozarv zich als een klassiek symphonisch com ponist voor alle tijden heeft gestempeld en welke werken gelijkwaardig zijn aan de rijpste van Haydn en Beethoven. Speciaal in het Menuet konden wij do mooie klankhomogeniteit en het goede rhythme waardeeren, daarnaast de zuiver afgewogen nuanceering. Over het algemeen neigt de dirigent nog naar een zekere gejaagdheid, waardoor het spel iets onrustig aandoet en niet volkomen evenwichtig is. Maar voor zijn bezieling waardoor in het spel van dit orkest wer kelijk een warm leven en niet slechts dorre noten valt waar te nemen, mogen wij toch zeker een woord van groote er kentelijkheid neerschrijven. Zooals A.N.U. speelt is het werkelijk muziek en daarvoor zijn we dit ensemble tenhoogste dank baar. Er was in het spel een climax: bij zonder goed van stapel liep Beethoven's Egmont ouverture, waaruit diens innige verhouding tot het gedicht van Goethe voor wien hij zulk een groote bewonde ring koesterde wel duidelijk spreekt. Daarvan hebben wij waarlijk genoten! Groot was het contrast toen daarop volgde het tooneelstuk „Tante Jutta uit Calcutta", als verontschuldiging diene dat deze avond was bedoeld als propaganda- feestavond en voor de noodige afwisseling moet nu eenmaal gezorgd worden. Dit sloeg geweldig in en heeft het helaas niet talrijke publiek sterk geboeid! Er is naar hartelust gelachen! Tot slot een compliment aan A.N.U. dat de muziek zoo uiterst serieus be oefent onder leiding van den heer Smol ders, die wij als leider van een dilettan tenorkest bijzonder hoog schatten. Voorzitter v. d. Lelie heeft het publiek hartelijk en geestig toegesproken, er was een verloting met talrijke schitterende prijzen, er werd tenslotte nog gedanst, allemaal factoren, die dezen avond prachtig deden slagen! BINNENLAND. Huldiging van mr. Smeenge op de ver gadering van Schuttcvaer; hij is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau. (Binnenland, 2e Blad). Brand in het Scala-theater te Den Haag; de schade valt nog al mee, maar voorloopig zullen geen voorstellingen kunnen worden gegeven. (Gemengd, 2e Blad). Besprekingen over verbetering der Goudsche kaas. (Land- en Tuinbouw), 2e Blad). BUITENLAND. Toenemende onrust in Portugal. (Bui tenland, le Blad). Het tijdschrift der Stahlhelm in Duitsch- land verboden. (Buitenland, le Blad), 24 JAAR IN MILITAIREN DIEUST Hedenmiddag te 12 uur had in de onder officiers cantine van de Morschpoort- kazerne in tegenwoordigheid van kader en onderofficieren van het 4de regiment in fanterie de plechtige uitreiking plaats van de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst aan den sergeant-majoor instructeur H. van Daalen. Nadat voorle zing was gedaan van het desbetreffend besluit, spelde de garnizoens-comman- dant, overste Le Poole den jubilaris het eere-metaal op de borst, daarbij den wensch uitsprekende, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren dezelfde hooge plichtsopvatting en opgewektheid te be waren. Hierna werd majoor van Daalen door allen gecomplimenteerd, terwijl tenslotte in lntiemen kring nog een kleine huldiging door de kameraden van de compagnie plaats vond. BIOSCOPEN. Casino-theater. De hoofdfilms, welke deze week in dit theater draaien, zijn wel afwisselend. De eerste hoofdfilm is „De Amateur Kampioen" een zeer komische film. Geen wonder, want de hoofdrol wordt vertolkt door den. bekenden film ster Buster Keaton. Iedere bioscoop-lief hebber kent dezen acteur met zijn komisch spel en groote bedrevenheid in acrobatiek. De tweede hoofdfilm „Misstappen der Jeugd" is van een heel ander karakter. Deze film geeft ons een schets uit het leven der jeugd, die dikwijls geheel onbe wust in groot gevaar verkeert. Marcellne Day en Ralph Forbes toonen zich goede hoofdvertolkers. Deze film is dan ook een aanbeveling waard. Aan beide films gaat een aardig voor programma vooraf. City-theater. De directie van dezen bioscoop heeft den gelukkigen inval ge had nu eens geen vechtfilm in de gewone beteekenis te vertoonen, maar een bij uit stek bekende en boeiende film, n.l. Quo Vadis? Het gegeven is overbekend en door velen nog zeer geliefd. Dit bleek reeds gisteravond. Ofschoon de zaal niet was uitverkocht, mocht het bezoek zeer goed genoemd worden. Hetgeen ook geen ver wondering baart, gezien het sublieme spel van den eminenten acteur Emil Jannings, die hier de zware rol vertolkt van den even wreeden als machtswellustigen keizer Nero, die te Rome allerlei gruwelen laat bedrijven, welke hun hoogtepunt vinden in de verschrikkelijke vervolgingen tegen de eerste Christenen. Waar deze keizer niet schroomt, om in vreeze voor het ver liezen van zijn macht en leven, zelfs zijn residentie, de groote stad Rome, te laten verbranden, zich zelfs in den aanblik van het groote onmenschelijk lijden der be volking verheugt en deze onbarmhartig heid tot het hoogtepunt voert, door wilde dieren op de als christenën bekend staan- den los te laten, is het geen wonder, dat zijn einde even vreeselijk is, als zijn ge- heele leven zich heeft gekenmerkt. Deze man, in de geschiedenis zoo verschillend beoordeeld, zóó te kunnen uitbeelden, is aan weinigen gegeven. Jannings bewijst met deze vertolking dan ook zijn zeer groote gaven. De door deze film als draad geweven liefdesgeschiedenis is niet over dreven. doch integendeel zeer sober, ter wijl de gedragingen van een Ursus aller harten winnen. Het bij programma voldoet als steeds goed, terwijl de muzikale illustratie ge roemd mag worden. Het City-theater zal deze week zeker door velen worden be zocht, daarvan zijn wij overtuigd. Men zal zich dit bezoek zeer zeker niet beklagen. Trianon-theater. Onder de reeks van oorlogsfilms van den laatsten tijd neemt „De Ochtendpatrouillle" de filmbewer king van den roman „De Vliegcomman- dant" van John Monk Saunders een aparte plaats in. Werd veelal getracht door het naar voren brengen der verschrikkin gen een afkeer op te wekken voor den oorlog en het inlasschen van een liefdes intrige de belangstelling langer gaande te' houden, bij deze film ontbreekt dit ten eene male. Opgebouwd op de gevaarvolle tochten der oorlogsvliegers is de film door de sensationeele gevechten der strijders van begin tot einde in hooge mat» span nend en de geheele zaal leeft dan ook met de stoutmoedige Amerikanen en Duit- schers mede. Richards Barthelmess ver tolkt op eminente wijze den hoofdpersoon van de film, kapitein Courtney, die eerst m opstand komt tegen het onmensche- Iijke om onervaren jongelui, die eigenlijk nog op school behoorden, tegen ervaren' vliegers als von Richter ten strijde te stu ren, Eenmaal bevorderd tot eskader-com- niandant en daardoor vastgenageld aan zijn bureau begrijpt hti de moeilijkheden van zijn voorganger die slechts de beve len van zijn superieuren op zijn beurt op volgde. Na een gevaarlijken tocht ter ver nietiging van den munitie-aanvoer der Duitschers welke taak hij vrijwillig van zijn vriend Scott overneemt valt ook hij Voorafgegaan door een klucht, een kleine, gekleurde revue en het journaal ls het programma een bezoek ten volle,waard.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1