let o p *Ve zachte en yeuriye rooktabak f tmehk [HEERENBAAI Krabbels uit Zwitserland. HISTORISCHE FIGUREN DE AVONTUREN VAN ADAMS0N. RECHTZAKEN. RECLAME. 3504 SEDERT 1753 ECHTE FR1ESCHE 20-50ct.perons onderwerpen alsnog In de wet te doen op nemen. om aan de bovengenoemde euvels een eind te maken. OfschoonVino- Glo en Vintner komen in onschuldlgen staat iemands huis binnen, maar ieder een zou eenvoudig bij de wet gedwongen kunnen worden het precies zoo op te drinken. Wanneer men nu weer de berichten uit Californië leest waar dat misdadige goedje Jamaica Ginger Jack, de ronde doet, dan zou iemand bijna geneigd zijn ook het straffen van koopen goed te keuren. Dit hclsche brouwsel heeft namelijk de eigen schap van verlammende gevolgen te geven. De drinker van Jamaica Ginger wordt gestraft met eerst een dood en ver stijfd gevoel in vingers en teenen, daarop worden knieën en beenen verlamd, dik wijls voorgoed. Soms treedt na langen tijd beterschap in cn dikwijls is het doodelijk. Dat er schurken zijn. die dat aan hun evenmensch verkoopen, is niet onder woorden te brengen, maar wanneer men bedenkt, dat mannen, die vrouw en kin deren hebben, er geen bezwaar in hebben om maar raak te koopen en raak te drin ken, zonder dat zij weten wat het is en om maar in kennelijken staat te geraken, dan zou men haast een wet wenschen, die ook de koopers bij hun kraag pakte. Hoe dit allemaal zij, de tijd gaat voort en de publieke opinie wordt door publieke er varing al luider en luider. Wat een paar jaar geleden taboe was, wordt nu gedaan of besproken; destijds was een handjevol volksvertegenwoordigers „nat", nu heeft een derde zich openlijk tegen de wette lijke geheclonthond'nc verklaard en wie zal durven vests tellen hoevelen van de rest de bekende kat uit den boom zitten te kijken én in Washington én thuis bij hun kiezers. De beide politieke partijen, Republikeinen en Demokraten, zijn bezig leder in tweeën te splijten, louter en alleen om het droge vraagstuk. Wanneer het zoo blijft, verwacht ik met den dag een open lijker overtreding van de wet door ieder een, onder anderen dank zij Vintner, Vino Glo en de noodige andere fabrikanten, die natuurlijk hetzelfde kunstje zullen gaan volgen. Want het patrouilleeren door kel ders en huiskamers lijkt me voorloopig een onbegonnen bezigheid Intusschen is het heel merkwaardig dit proces van publieke opstandigheid op den voet te volgen. 't Jaar der lawines. De afgeloopen winter zal ons nog lang heugen als „de winter van '31, 't jaar der lawines". In Savoyc zijn door sneeuwval en aardverschuiving heele dorpen wegge vaagd. In de Jura bosschen vernield: twee derde van een groot complex verwoest door de ijsmassa, waarmede de boomey be dekt waren, dank zij een regenval gepaard met lage temperatuur. In Valais en de Grisons bruggen weggeslagen, straat- en spoorwegen, door geweldige sneeuw massa's versperd, chalets en stallen ge- j kraakt als kaartenhuisjes, vee gedood en tal van menschenlevens te betreuren. Niet alleen van skiërs, die zich als het ware moedwillig aan het gevaar 1.ebben bloot gesteld, maar ook van arbeiders, bij oprui- mingswerk overvallen, van boeren, bedol ven onder instortende huizen, van solda ten op patrouille of tijdens oefeningen in het gebergte! Ten bewijze van den buitengewonen strengen winter diene, dat in enkele afge legen gedeelten van Savove zich beren vertoond hebben tot vlak bij de dorpen, dat in de straten van Bazel de ski een paar dagen het eenig bruikbare vervoer middel was, waarmede loopjongens en te legrambestellers hun werk verrichtten, terwijl Bern bedekt was met een sneeuw laag van 91 cJM. Op lawines kunnen we hier steeds reke nen. evenals bij ons op de voor- en na jaarsregens. Velen doen zich voor op ge zette tijden, volgen een bepaald tracé en verheugen zich in een eigen naam. Maar dit jaar hebben zij zich niet aan den tra- ditioneelen weg gehouden en zijn nu uit den band gesprongen. Zoo bij ons in de buurt, waar aan het einde van het meer de bergen loodrecht oprijzen, slechts een smalle strook overlatend voor spoor en straatweg, is de j aarlij ksche „Avalanche de Chaumeney" ditmaal van zijn gewoon parcours afgeweken en heeft den straat weg cn de spoorbaan over een lengte van 80 M. onder een sneeuwlaag van tien me ter hoog bedolven. Maar dit sneeuwheu veltje was slechts kinderspel vergeleken bij de hoeveelheden in Valais gevallen. In de Val d'Arniviers stortte van een hoogte van 2500 M. een lawine naar beneden, vaagde huizen en bosschen weg en vormde in de bedding van de rivier de Naviganza een sneeuwberg van 50 M. hoog. Zoo was het in tal van gedeelten van het Alpen gebied. Maar het eerst waren de gevolgen in les Bauges, het bergcomplex dicht bij Aix-les-Bains. tusschen het meer van Bourget, dat van Annecy en de Isère. Deze door hooge bergen geheel afgeslo ten landstreek, nog door geen enkele spooriyn in verbinding met de buiten wereld en slechts toegankelijk over enkele moeiiyk passen, is nog een wereldje op zich zelf, zeer oorspronkelijk met zyn schilderachtige huizen, zyn massale door dikke moslaag bedekte chalets. Niettegen staande de aanwezigheid van krachtige bergstroomen is industrie er nog vrywel onbekend, met uitzondering van de ver vaardiging van vaatwerk van hout, zeer eigenaardig betiteld als „l'argenterie" (het zilverwerk) des Bauges. Het is nog een echt land van veeboeren, wier grootste rykdom gevormd wordt door prachtige Alpenweiden, waaraan we te danken heb ben de bekende kaas „les Vacherins" en „les Chevrotins" Dc Bauges behooren tot een der mooiste gedeelten van de Fran- sclie Alpen. Een nog ongerept natuur schoon. In de hooge dalen heerscht een stilte en rust, elders weinig meer te vin den. Een ideaal land voor toeristen die... zich heel veel weten te ontzeggen. De schade door sneeuw en water en aardverschuiving in dit arme landje ver oorzaakt, is moeilijk te beschryven: vele dorpen zyn er van den aardbodem weg gevaagd. Daartegen verdwijnen alle aard verschuivingen zooals we dezer dagen hier en daar in Zwitserland gehad hebben, o.a. in Schwarzenberg in het canton Bern, in 't niet. wy hebben hier lawines in soorten. Vroeger sprak men van Grund- en Staub- lawines. De eersten worden gevormd door half bevroren sneeuw, die in zyn val alles meesleurt en vernielt. Dit is de gevaarlijk ste soort. Gelukkig hebben deze lawines byna steeds een vaste en bekende baan, waar weinig meer te vernielen valt en waar men door „lawinenschutz (even wijdige muurtjes, loodrecht in den grond gemetselde spoorstaven) tracht de schade tot een minimum fe beperken. Veelvuldiger maar minder gevarlijk zyn de Staublawines, gevormd door losse sneeuw. Zy komen byna uitsluitend in den winter voor. Dikwijls worden toeristen er door verrast en menig skiër is er door ten gronde gegaan. Dit jaar vooral hebben geologen en metereologen zich in sterke mate met de lawines bezig gehouden. Zooals te ver wachten, kwamen ze tot dc conclusie, dat de hoofdoorzaak der veelvuldigheid en der heftigheid er van in de eerste plaats te zoeken was in den ongewonen sneeuwval in liet Alpengebied. Maar er bleken nog andere factoren by in het spel te zyn. De sneeuw in het gebergte vormt geen lawines als er geregeld wisseling van weer is. Te lange perioden van constant weer, hetzij mooi of slecht, bevordert de kans op lawines!. By te lang aanhoudend mooi weer vormt zich 'n gladde sneeuw laag, door de bergbewoners „tóle" (plaat- yzer) genoemd. Komt hierbij, by plotse linge heftige sneeuwval, een nieuwe zware laag. dan hecht deze zich niet meer vast maar komt bij den geringsten schok in be weging. By afwisseling van goed en slecht weer wordt de sneeuw geleidelijk afge voerd, terwyl ze tevens gelegenheid krijgt 'n vasteren onderlaag te vormen, die niet zoo gemakkeiyk tot glijden overgaat. Een moderner opvatting is de verdeeling in koude en heete lawines, in hoofdzaak samenvallend met dc winter- en voor jaarslawines. De koude ontstaat meest bij droog weer. De massa schuift dan over groote uitgestrektheid als een plank en bloc met razende snelheid naar beneden, een geweldige luchtverplaatsing veroor zakend. waardoor vogels in de lucht mee gesleurd worden. Wee den skiër, die door zulk een lawine overvallen wordt. Zyn eenige kans op redding bestaat er in te trachten op de bovenste laag te „zwem men". Ligt hy onder de sneeuw, als de lawine tot staan komt, dan wordt hy „cimenté" (ingemetseld) daar de sneeuw onmiddellyk bevriest. Deze avalanches volgen geen vaste banen, treden onver wachts op. Zelfs de ervarenste gidsen zijn er wel het slachtoffer van gewerden. De „heete" lawines, na warm weer in het voorjaar, als de zware sneeuwlaag ge mengd is met veel water, rolt in reuzen sneeuwballen meest langs een "aste baan naar beneden. De snelheid, slechts een twintig kilometers per uur, is veel geringer dan van de koude En daar de mantag- nards dlkwb'ls den tyd weten, waarop de lawine optreedt en bovendien haar baan kennen, is ze minder gevaariyk dan de andere. In Genève hebben we ons over heete of koude lawines niet bang gemaakt. Maar zeer nerveus is men over de vraag of de lawine van bezoekers, door de Ontwape ningsconferentie over Genève uit storten, ons ten slotte toch ontgaan zal. We waren er al zoo goed als zeker van. toen de Engelsche delegatie by de S.D.N. op eens roet in het eten wierp, ver ontwaardigd door de condities, haar in een hotel gesteld. Het gaat niet om een bagatel, maar om het bezoek van min stens een tweeduizend officieele personen, vergezeld van hunne vrouwen, persmus kieten en een stroom van toeristen, vooral van de overzyde van den grooten haring vijver. op wie dc glans van zooveel grooi- I heden zal werken als een kaars op een J zwerm muggen. Globaal wordt getaxeerd, dat tydens de zes maanden van de con ferentie hier minstens veertig millioen francs door den bezoeker zal worden neergeteld. Zoodra de kink in den kabel zat, wa ren de concurrenten er als de kippen by. Biarritz bood aan het zaakje voor frs. (francais) 130 per persoon en per das onder dak te brengen. Barcelona voor nog civieier prys. bedragen, waarvoor Genève beweert niet voor voldoende en passend comfort te kunnen instaan. En het leelykst. dat ook andere Zwitsersche steden thans mededingen, zooals Lau sanne, dat officieel een aanbieding deed logies voor 5000 personen te leveren be- nevens de beschikking te verleenen over een voldoend aantal conferentiezalen het een en ander voor de som van frs. (Zw.> 38 p. p. en p. d. Dc grootste moeilykheid schuilt in het vinden van passend logies voor een der- gelyk uitgebreide en hooge eischen stel lende clientele. Men spreekt er over een paar groote hotels of maisons meubiées te bouwen; De plannen zyn er al, slechts het geld ontbreekt nog. Met de kans dat de conferentie ten slotte onzen neus voor bijgaat, voelen particulieren er weinig voor zich aan zulk een riskante zaak te wagen tenzy onder garantie van canton en bondsstaat Dezer dagen, tydens de felle koude venden we in onzen tuin 'n kleine schild pad en ook by een vriend kwam zulk een diertje de rust van zyn kippen verstoren. Welke beteekens mocht aan de verschy- nng van die schildpadjes gehecht worden? De één sprak van een heete zomer, de an der van een repetitie van den winter. Maar enkelen verzekerden, dat schild padden oudtyds voor geluksboden golden, grooten rykdom voorspeelden. Laten we voor Genève hopen, dat dit de juiste ver klaring is. en het volgende jaar de Ont wapeningsconferentie den hoorn des overvloeds over onze stad zal uitschudden. Genève, April 1931. Dr. KLAUS DE MARKGRAVIN VAN BAYREUTH. I. Het prinsesje, dat, als oudste dochter en tweede kind van r'reuerik Willem I en Sophie Dorothea van Hannover, het ge luk en het ongeluk had de lievelings zuster te zyn van Frederik de Groote, had zeker niet gedacht, dat zy als een weinig aanzieniyke markgravin van Bayreuth haar leven zou eindigen en als zoodanig in de geschiedenis bekend blyven. Zij was toch een koningsdochter, al was haar va der pas de tweede Pruisische koning. En men had haar hand gevraagd voor den kroonprins van Engeland, den prins van Wales, niet éénmaal maar by herhaling, als ware zy de begeerlykstc aller partyen in weerwil harer pokdaligheid en haar on gezonde constitutie. Zij was ik herhaal het een koningsdochter; haar moeder, de steeds dikker wordende koningin, die aan veertien kinderen het leven schonk, was ook een koningsdochter; haar vader, hoewel ruw, onbeschaafd, dronkaard, op vliegend en voortdurend bedreigd door be roerte en waanzin, was het hoofd van een krachtigen. forsch opbloeienden staat, die. dank zij zijn zuinigheid en zyn hartstocht voor uniformen en soldaten over een groot en sterk leger beschikte. Zoo was zij, het leelijke, verfrommelde prinsesje, toch een goede partij in politieken zin gesproken waarnaar gekeken werd dooi het hof van Engeland, dat gaarne door een dubbele verbintenis (de prins v. Wales met haar; de kroonprins van Pruisen met de Engelsche prinses Amalia) Engeland's invloed en positie op het vasteland van Europa wilde versterken. Het prinsesje Frederike Sophie Wilhelmine heette zij wilde dien kant wel uit: later koningin van Engeland te zyn en al vroeg door haar huwelijk het benauwende hof te Berlijn, haar steeds klagende en onbe trouwbare moeder en vooral haar driftkop van een vader, die ook haar af en tot mishandelde, te verlaten, scheen haar een haast onwezeniyk geluk. Slechts de ge dachte zich van haar broer, die drie jon ger was, zich van Frederik te verwijderen, wierp een schaduw op dit stralende toe komstbeeld. Met hem had zy de moeilijke jeugdjaren onder despotischen dwang en stokslagen, onverwachte lievigheden van den onevenwichtigen vader en zyn bru tale. alle persoonlijkheid neerrar.selende opvoeding in geestelijke gelykheid door gebracht Frederik en zy hadden een bondgenootschapzy begrepen elkaar met een blik, met- een gebaar, de dwang maakte hen listig en onoprecht, ter ver dediging. In die gemeenschappelyke el lende. in die gemeenschappelyke verde diging, hadden zij zich nauw aanéénge- voegd. By haar, de prinses, de' oudere docli dc zwakkere, zal die innigheid ge luk en ongeluk te weeg brengen; gelul:, zoolang die innigheid duurt; ongeluk, wanneer er door de omstandigheden, door onverschilligheid zynerzyds, door dc geprikkeldheid, welke daardoor aan haar kant ontstaat, een verwydering intreedt; nieuw en volkomen geluk, wanneer ae misverstanden verdwijnen en broer en zuster, beiden beproefd, elkaar terugvin den en hun beider weg weer samenvalt, al is ook de een hoog in aanzien gerezen en Europa's groote vorst geworden en de andere gedésillusionenerd in veel, in haar huwelijk en in haar eerzucht, voor de wereld een onbelangryke vrouw met een litel, ontleend aan eer.e marke in Beieren, die niet veel in de politieke melk te brokkelen heeft. Van haar is het meest bekend een por tret, waarop zy met haar lievelingsbroer is afgebeeld. Het is van de hand van den schilder Antoine Pesne. Zy heeft bloe men in haar handen. Frederik heeft een trommel. Belden zyn nog kinderen. Voorts ziet men er nog een neger, met een para sol en een vogel en een hondje. Het prin sesje en de kleine prins zyn zeer ryk en, naar de gewoonte dier dagen, in oud- makende costumes gekleed. Ook is er nóg een portret, door denzelfden schilder ge maakt, waarvan de lezer een afbeelding kan vinden in den nieuwsten Brockhaus (onder Friedrich de Grosze. naast pag. 624) De gravin van Bayreuth zit er met haar hondje .Belde portretten, die men ook vinden kan in de mooie uitgave der „Memoiren" van het Insel Verslag, zullen wel eenige gelykenis vertoond hebben met de geschilderde personen, doch zy zijn zeker geflatteerd. Alle biografen zyn het er over eens. dat het jonge prinsesje, zoo wel als de latere markgravin van Bay reuth, uiterlyk weinig aantrekkeiyk was. Wat in haar trof was haar groote intelli gentie en. in weerwil van haar aanvanke- lyke onoprecht, haar nobel hart, dat al zyn toewydlng schonk aan haar jongeren broer. Die broer zal haar een en haar al zyn, haar vreugde en haar leed. Voor hem zal zy zich opofferen en bestemmen in een huweiyk zonder eenige illusie, omdat de vader en zyn slaafschc omgeving haar opdringen, dat alleen daardoor de straf van den broer misschien wel de dood straf wegens zyn voorgenomen en niet volvoerde vlucht kan worden afgewend, al thans verminderd. Dat zy, het „leelyke eendje" wel een byzondere vrouw was, moge blyken uit de bewondering, die Voltaire voor haar koes terde. Hunne gesprekken en hunne cor respondentie lieten op hem zulk een die pen indruk na, dat hy, naar verteld wordt, een groote ontroering ondervond, toen hy, vele jaren later, haar in haar dochter te rugzag, wat by een cynicus als Voltaire zeker geen kleinigheid was. Ik leg hier even den nadruk op, omdat prinses Wil helmine langen tyd zeer streng beoordeeld is geworden en in zwarte kleuren ge schilderd. Eerst een in 1902 verschenen biografie, geschreven door Richard Fester heeft voor het groote publiek recht doen wedervaren aan de grootheid van karakter en het warme hart van deze door het lot niet begunstigde vrouw. Dat Frederik als jongen en jongeling meer malen het voornemen uitte, zich door een wanhoopsdaad van dit leven te verlossen, weten we. We weten ook ,dat dit slechts pose was. Doch dat zyne zuster te zamen mèt hem in den dood zou zyn gegaan, om dat zonder hem haar bestaan lichtloos was, mogen we wel aannemen. Daarvoor zyn tal van getuigenissen. Men sla maar eens na de „Memoiren" der Markgrafin Wilhelmine von Bayreuth, die by het insel Die Baireuther Schwester Friedrich des Groszen. Ein biographlser Versuch von Richard Fester, Berlin 1902. Verlag Gebr. Paetel. CORïRIGMT R 1.0 BOX6. COPENHAGEN RATTEN KUNNEN ZWEMMEN. Verlag te Leipzig in 1923 opnieuw zyn uit gegeven. Haar jeugd gaat voorbij in verveling en angst. Haar wetenschappelyke opvoeding, op haar achtjarigen leeftyd begonnen met geleerde uiteenzettingen van de Alge- meene Geschiedenis door den nog geleer der geschiedkundige La Croze, die jaren noodig heeft om ook maar een klein eindje op te schieten, zou in staat geweest zyn haar geest voorgoed af te stompen, zoo deze niet zoo byzonder scherp en wakker geweest ware. De ouderiyke opvoeding, beter gezegd, de opvoeding door den va der, die meestal dreigde, bulderde en strafte, die haar eens zóó mishandelde, dat zy eenige weken te bed moest bly ven (en dezen keer voor een niet geveins de ziekte)die opvoeding gaf in zekeren zin een tegenwicht, zy werkte prikkelend, wekte verzet en, daar Wilhelmine de zwak ste party was en niet met geweld tegen geweld kon optreden, maakte zij haar nog slimmer, nog listiger, nog minder oprecht, dan zy van nature reeds was. Hoe dwaas het kllnke, is het toch aan de harde, brutale opvoeding van den vader te dan ken. dat de dochter niet versufte in de leerkamer. Er was spanning en stryd in het gezin. Haar jongere broer leed als zy er nog erger, want op hem concentreerde de vader zyn hoogste verbittering. Met dien jongeren broer voelt zy zich één en het verzet tegen den vader, de voortdu rende pogingen om de onvrijheid van hun leven in een geringe, o zoo bescheiden, mate van vryheid te veranderen, spitst hun beider geest en legt den band van vertrouwen, die al de jaren van hun ver blijf in het ouderiyk huis, de „hel", zooals zij het noemen, tot een „vagevuur" maakt, wat in hun oogen een groote verbete ring is. Ternauwernood heeft Wilhelmine eenig begrip van haar positie in de wereld als oudste dochter van den koning van Prui sen ,of de groote zaak, die aller hoofden in het Berlijnsche slot bezig houdt, is haar huweiyk. zy zal tot groote dingen geroepen worden. De koning van Enge land, die gaarne zyn dochter Amalia wil uithuwen aan den Pruislschen kroonprins, opent diplomatieke onderhandelingen om dit doel te bereiken. Maar de koning van Pruisen wil dat niet. Wèl wil hy zyn doch ter laten trouwen met den prins van Wales, zyn zoon Frederik, dien zoon, dien „deugniet", dien „ellendeling"', dien enz. enz. wil hy blijkbaar niet zulk een voor naam huweiyk laten sluiten. En wat is 't voordeel er van? Brengt het wat op? Oos tenrijk schermt met andere beloften. Oos- tenryk doet hem die Engelsche toenade ring gevaarlijk achten. Het aanzoek wordt dus in de kiem gesmoord. Dan komt En geland er op terug. Het wil desnoods prin ses Wilhelmine aanvaarden voor den prins van Wales, maar dan moet het zekerheid hebben, dat prinses Amalia de vrouw wordt van de Pruisischen kroonprins. Dat is voor den dommen vader te veel. Hy begrypt best, dat en zijn dochter èn zyn zoon niets liever willen dan zulk een verbintenis, die hen zelfstandig zal ma ken. Doch dat heeft zoo'n haast niet. Wat zyn kinderen willen, moet volgens zyn wreede harteloosheid eerst doorge zet worden, wanneer zy het niet meer willen, doch hy, de vader, het wil. De besprekingen houden op. Met een lompen uitval tegen den Engelschen ge zant. die hooghartig-voomaam antwoordt en afscheid neemt, schynt de zaak uit. Maar voortdurend zal hy terugkomen: de politiek laat niet af: Engeland lokt, Oostenryk trekt. Ten slotte blijkt Oosten rijk het sterkste. De geheele jeugd van Wilhelmine, ook die van Frederik. wordt voor een deel door die huwelyks-sjacherij bedorven, die, wat de prinses betreft, wel op de meest onverwachte manier eindigt. Na de mislukte poging tot vluchten van haar broer was zij gevangene in het koninklijk slot te Berlyn. zy had van die poging afgeweten. De vader had zich op haar geworpen, had haar by de haren over den grond gesleurd en zou haar misschien gedood hebben, zoo de omge ving er zich niet mede bemoeid had. Nu zal hy haar uithuweiyken, niet zooals zy wil, maar zooals h y wil. Naar wat de moeder wil, wordt niet gevraagd. Hij heeft drie candidaten, tusschen wie hy aarzelt: den markgraaf von Schwedt. den hertog van Weissenfels en den erf-prins van de marke Bayreuth, die nog verwant was aan de Hohenzollerns. Nog even wordt Engeland gepolst of het ook het dubbele aanzoek wil laten varen. Op het ontkennend antwoord beslist de vader: dan den markgraaf van Bayreuth. Wilhelmine verzet zich. Zy wenscht dit huweiyk niet. Doch zy heeft niet te wen schen, nog minder te willen. De vader roept nu een soort geestelijke rechtbank byeen: acht predikanten, waarvan vier to; de Luthersche en vier tot de Gerefor meerde kerk behooren. Zy hebben de vraag te beantwoorden „of zyn vaderiyk recht' hem veroorlooft haar den man te latei huwen, die hem. den vader, bevalt." Er waren reeds toen „nog rechters t> Berlyn". Zeven van de acht antwoorder ontkennend. Slechts één gaat met den vader mede. En de vaderdoet volgent de uitspraak van den éénen, niet van d> zeven! Evenals bij den krygsraad, die ove Frederik's vluchtpoging moest richten wordt door hem de uitspraak genegeeri „Tel est mon bon plasir", had hy met di door hem verfoeide koningen kunnen zeg gen. „Zoo wensch ik het nu. Zoo behaag het m y nu". Dan is Wilhelmine's lot beslist. Wel komt zy er tegen in opstand, maar allerlei be dreigingen waaronder zóó lage, dat zil hier niet kunnen medegedeeld worden - worden tegen haar geuit. De ernstigste is deze, dat door een weigering harerzyds de ergste straf over haar broer zal worden uitgesproken, terwijl integendeel haar toe stemming een einde zal maken aan zijn gevangenschap. Dan geeft zy toe. Generaal von Grumbkow. de booze geest van het Beriynsche hof, dicteert haar een brief, waarin zy zich onderwerpt. En 't huweiyk heeft plaats. „Totenblasz, am ganzen Lelbe zitternd, halt die Braut sich nur mit Unterstützung der Königin und der Her- zogin von Braunschweig—Bcvern aufrecht. Ein melancholischeres Fest hatte das Ber liner Schlosz noch nicht gesehen", schrijft een ooggetuige. (Slot volgt) A. J. BOTHENIUS BROUWER. POLITIERECHTER. Voor den politierechter heeft terecht gestaan de 21-jarige grossiersknecht G A. P., uit Leiden. Hy heeft, naar twee ge tulgen verklaarden, op 14 Febr. j.l. eei kat, die ongewenscht bezoek aan een pak huis bracht, eerst geschopt en daanu met een stok geslagen. Uit angst is he: dier toen den Ouden Ryn ingeloopen. Verd. ontkende geslagen te hebben. Hi zelf is dierenvriend en heeft de kat ui! het water gehaald. Het O. M. eischte f. 10 subs 5 dage» hechtenis, tot welke straf verd. veroor deeld werd. De 26-jarige los werkman J. van de: M. uit Leiden heeft terecht gestaan we gens wederspannigheid. Verd. heeft zich op 31 Jan. J.l. in de Haarlemmerstraat verzet tegen de overbrenging naar het politiebureau van zekeren van W. die be schonken was. De politieagent H. W. verklaarde da' verd. tusschen hem en den arrestant wa) gesprongen waardoor hy genoodzaakt werd dezen los te laten. Verd. ontkende. Het O.M. achtte het bewys geleverd en requireerde 1 maand gevangenisstraf. Vonnis overeenkomstig den eisch. Verder is nog behandeld een zaak tegen den Katwyksehen schipper W. v. d. P., die verdacht werd van overtreding van art- 394 bis van het Wetboek van Strafrecht (het in dienst nemen van iemand, die reeds op een ander schip aangemonsterd i had.) Geëischt werd f. 25 boete subs 10 dagen hechtenis. De politierechter zal schriftelijk vonnis wyzen. De visscher G. van D. te Katwyk heeft terecht gestaan wegens desertie. Verd. zou in stryd met zijn verplichtingen niet op tijd aan boord zyn gekomen om een tweede reis, waarvoor hij aangemonsterd was, als matroos mede te maken. Als verweer had verdachte, die niet verschenen was, aangevoerd dat hij op een ander schip als stuurman dienst kon nemen en hy dus promotie kon maken, in welk geval hy niet strafbaar zou zijn. De officier van justitie achtte dit ver weer niet geldig en requireerde f. 20.— boete subs 20 dagen hechtenis. De politierechter vond het verweer van verdachte aannemelyk. omdat in de be treffende monsterrol staat, dat v. D. niet gebonden zou zyn ingeval hy promotie kon maken. De verdachte werd daarom van rechts vervolging ontslagen. (Vad.) 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10