72ste Jaargang DONDERDAG 9 APRIL 1931 No. 21796 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. HUISVLIJTTENTOONSTELLING C. J. M. V. LEIDSCH DAGBLAD DAGBL'AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. pér regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;9 Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a de firma A. Dieben en Zn om vergun ning tot het oprichten van een wasch- lnrichting in het perceel Witte Singel No. 3, Sectie M. No. 1939; b. de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company om vergunning tot het oprichten van een benzinebewaarplaats met pomp in en op de Beestenmarkt vóór perceel St. Aagten- straat No. 32, Sectie B. No. 323; c. de firma Gebrs. Dieben om vergunning tot het op richten van een wasch- en strij kinrichting ln het perceel Witte Singel No. 13, Sectie M. No. 2164, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1931. 3381 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" en rechtverkrij genden tot het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen van biscuits, peper munt. drops enz. in het perceel Hooge- woerd Nis. 24, Sectie D. Nis. 1 en 1527. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 April 1931. 3380 Dr. BERNHARD ASCHNER. Wij vernemen, dat Vrijdag 17 April dr. Bernhard Aschner, privaat-docent aan de Weensche Universiteit, des avonds een le zing zal houden in het Nieuw Academisch Ziekenhuis over: „Neuere Strömungen in der Medizin mit besonderer Berücksichti- gung der modernen Konstitutionsthera- pie", voor de Afd. Leiden der Nederl. Mij tot Bevordering der Geneeskunst en de Medische Faculteit der Leidsche Stu denten. Artsen en studenten in de geneeskunde hebben tot deze voordracht vrijen toegang en kunnen introducties bekomen bij den portier van het Nieuw Academisch Zie kenhuis. UITVOERING A. W. SIJTHOFF'S MANNENKOOR. Per Aspera ad Astra werkt mee. A. W. Sijthoff's mannenkoor, dat wij gisteravond weer eens hoorden, is welis waar niet groot, maar de zangers geven blijk de studie ernstig op te vatten en geven daarom in een zeker genre veel, waarnaar het prettig is. te luisteren. Men weet het: wanneer de heer De Rook de leiding in handen heeft, dan kan men er van verzekerd zijn, dat met het materiaal gewoekerd wordt, in goeden zin zooveel dit slechts mogelijk is. Ook aan de muzikale afwerking wordt groote zorg besteed Dit bleek ook nu weer en al is nog niet alles, zooals wij het gaarne zou den wenschen, toch doet dit zingen over het algemeen bevredigend aan. Natuurlijk: het materiaal is beperkt en daarom schiet het bijv. in het speciaal voor dit koor bewerkte „Hollands Kracht" van Wierts en in de Jong's „De Storm en de Eik", wat expressie betreft, nog wel te kort. Wij zouden hier meer gloed en warmte willen constateeren. Daarenbo ven ligt de tweede compositie, evenals Handel's Ecce Quomodo Moritur voor de tenoren wel wat hoog. waarom wij bij een eventueele herhaling een transpositie wil len adviseeren. In de lichte en fijne num mertjes als „Geloof" en „Moeder en Kind" was het koortje op zijn best. Er wordt gelukkig zonder forceeren, zonder blijk bare krachtsinspanning gezongen, meer glans en kern zouden evenwel het geheel belangrijk ten goede komen. Vooruitgang is in ieder geval aanwezig en voor wat de heer De Rook uit deze kleine schare weet te halen, kunnen wij ongetwijfeld dankbaar zijn. Wij bevelen intusschen wat meer geestdrift en minder voorzichtigheid hartelijk aan: het koortje staat o.i. nu op een hoogte, waarop de leden zich volop kunnen geven en vrij kunnen uitzingen. De verschillende nummers werden door een gemeend applaus gevolgd en dat was welverdiend: dit koortje bewijst, hoe met een klein getal leden toch veel bereikt kan worden. Medewerking verleende het strijkorkest „Per Aspera ad Astra", onder leiding van den kundigen heer Noordanus Sr. Hier over schreven wij onlangs uitvoerig, waar om wij, daar ongeveer hetzelfde program ma werd gegeven, het slechts zullen laten bij deze uitspraak: deze tot nieuw leven opgeroepen vereeniging bevindt zich thans op een uitstekenden weg! Velen hebben van zang en strij kmuziek genoten: voor beide vereenigingen was het succes groot! HUISVLIJT-TENTOONSTELLING DER C.J.M.V. In het wijkgebouw LevendaaL Nu het aantal bazars zich gestadig uit breidt, heeft het bestuur der Christelijke Jongemannen Vereeniging, Wijkgebouw Levendaal. gemeend, inplaats van de ge bruikelijke voorjaarsbazar een huisvlijt- tentoonstelling met verkooping te moeten inrichten. Gesteund door de hiervoor in het leven geroepen commissie waarin ook niet direct bij de C.J.M.V. beweging be trokkenen zitting hadden - is met mede werking van 't oud-lid, den architect J. Stigter die de stands ontwierp in de groote zaal van het wijkgebouw een ten toonstelling ingericht, welke aan de hoog ste verwachtingen voldoet. Het groote aantal, keurig afgewerkte en veelal van grooten kunstzin getuigende voorwerpen, dat tezamen is gebracht ten bate van de vereeniging en voor het over- groote deel vervaardigd is door de leden zelf, getuigt van een geanimeerd veree- nigingsleven, waaraan het gezamenlijke doel de verbreiding van Gods Woord ten grondslag ligt. Zeer bijzonder zijn de radiostand, waar de vooruitgang der radio in den loop der jaren wordt tentoonge steld, het door een der leden vervaardigde model van de Dornier X en de miniatuur- kweekerij, terwijl ook de handwerkstand van de meisjesvereeniging met eere ge noemd moet worden. Voor een groot aantal genoodigden meerendeels ouders der leden had gis termiddag de officieele opening plaats. De voorzitter, de heer J. M. G. Hakkert, heette allereerst namens de C.J.M.V. de aanwezi gen welkom en wees vervolgens op de be langrijke beteekenis der Christelijke Jon gemannen beweging als onderdeel van den wereldbond. Naast den arbeid ter ver spreiding van Gods Woord onder de be woners van Azië en Zuid-Afrika neemt het werk in de jonge Europeesche staten en onder de uitgeweken Russen een belang rijke plaats in. Doch ook in eigen boezem is in den afgeloopen winter hard gewerkt, waarvan de tentoongestelde werkstukken dan ook ten volle getuigen. Hierna was het woord aan den wijk- predikant, ds. M. J. Punselie. die zich gelukkig prees, de openingsplechtigheid te mogen verrichten. Uitvoerig behandelde spr. de vraag „Hoe moeten wij de jongeren bezig houden; zoodat zij op het rechte pad des levens blijven en zoo rein moge lijk de maatschappij in gaan?" Een onder werp dat den laatsten tijd door vele oude ren over het hoofd gezien wordt, aldus ds. Punselie. terwijl zij zelfs aan zijn nood zakelijkheid twijfelen. Vervolgens wees spr. op het doel der tentoonstelling, het naar buiten uit brengen van het streven der vereeniging en tevens het vermeerderen der kasgelden om de zomercampagne met frisschen moed te kunnen aanvangen. Na dat allen hierin voorgegaan door cis. Punselie 's Heeren zegen over het wel slagen der tentoonstelling hadden afge smeekt, werd, bij monde van den voorzit ter de organiseerende commissie hartelijk dank gebracht, waarna gelegenheid be stond het werk in oogenschouw te nemen. Ongetwijfeld zal de tentoonstelling, welke heden en morgenavond nog geopend zal zijn en welke opgeluisterd wordt door mechanische en strijkmuziek groote be langstelling trekken, zoodat ook de finan- cieele zijde aan de gestelde verwachtingen zal voldoen. NIEUWE GELUIDSINSTALLATIE IN IIET CASINO-THEATER. De techniek der geluidsfilms gaat met geweldige schreden vooruit. Wanneer wij de eerste proeven vergelijken met hetgeen tegenwoordig te hooren valt, dan staat men er dikwijls versteld over, hoe duidelijk het gesproken woord doorkomt. Zonder ophouden wordt naar verbetering ge streefd en de resultaten zijn gelukkig voor het publiek alleszins bevredigend. Het Casino-theater heeft sinds korten tijd proeven genomen met een nieuwe ge luidsinstallatie de „Lichtophone", uitvin ding van Ir. Otto Licht uit Berlijn en geïmporteerd door de F. I. M. Film uit Amsterdam, waarmede projectie, zoowel door middel van het z.g. „band" systeem als wel door middel van gramofoonplaten mogelijk is. Voordeelen van dit apparaat zijn, dat de projectie volkomen synchro nisch is (geluid en beeld vormen dus een geheel), het z.g. „kabelen" (strepen of draden over het filmdoek) vervalt evenals de bijgeluiden (knetteren etc.). Daarbij biedt het een groote bedrijfszekerheid Wij woonden een korte vertooning bij en voor zoover dit in een leege zaal kon geconstateerd worden, bevredigde het geluid zeer, terwijl tevens de beelden op merkelijk scherp waren. Vooral in de mu ziekfilm „Romance Sentimentale" van den Russischen cineast Eisenstein waren de foto's van een zelden geziene pracht en klonk de muziek mooi en helder, terwijl geen hinderlijke bijgeluiden gehoord wer den. Wij meenen wel de directie van het Casino-Theater met deze nieuwe geluids installatie te kunnen geiukwenschenon getwijfeld zal een en ander in een bezette zaal nog beter tot zijn recht komen, dan het nu reeds deed. Nog zij gemeld, dat in het Casino-The ater voortaan uitsluitend op het nieuwe apparaat volgens het „Movietone" (band) systeem zal geprojecteerd worden. CENTRALE NED. AMBTENAARSBOND, AFDEELING LEIDEN. Het 350ste lid ingeschreven. De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond hield gisteravond in de Con certzaal van „Het Volksgebouw" Heeren gracht, voor haar leden met huisgenooten een gezellige bijeenkomst, zulks naar aan. leiding van het feit, dat onlangs het 350ste lid dezer afdeeling werd ingeschre ven. De afdeelingsvoorzitter de heer H. van Woudenberg opende de bijeenkomst, heette welkom den bondsvoorzitter den heer W. Luberti. die dezen avond een populair propagandistisch speechje zou houden, getiteld: „Van de Hofstad geen nieuws". Eigenlijk, zegt spr., is deze avond te vroeg belegd, want na enkele weken zou den "wij deze zelfde bijeenkomst kunnen houden doch dan ter herdenking van het 400ste lid, welk cijfer op dit oogenblik al aardig benaderd wordt. Toch meende het bestuur deze gezellige bijeenkomst te moeten houden na enkele maanden van stevig gevoerde propaganda. Spr. hoopt, dat deze avond er toe zal mogen bijdragen dat het cijfer 400 spoedig mag worden bereikt en zelfs overschre den wordt. Ten slotte wenschte spr. de aanwezigen een gezelligen avond toe. Een goed verzorgd strijkje liet zich daarna hooren, dat er al zeer spoedig in slaagde een prettige sfeer te scheppen. Vervolgens kwam de heer Luberti aan het woord voor het houden van zijn pro pagandistisch speechje hierboven aan geduid. Spr. zegt dat de aankondiging van zijn rede meer een lokvogel is omdat van de Hofstad werkelijk niet veel nieuws valt te vertellen. Nog steeds zetelt, daar 'n Regeering die in gebreke blijft om de positie van haar ambtenaren naar behoo- ren te regelen. Eigenlijk zou ik dus hier mede kunnen volstaan, aldus spr. Is er van de Hofstad niet veei te zeggen, van Leiden zooveel te meer. Spr. gaat hierop uitvoerig na de toestanden van vroeger, toen de organisatie nog weinig beteekende en bespreekt vervolgens Oen groei en den invloed der organisatie van heden. Deze groei is te danken aan het volhardend werken van verschillende bestuursleden en cok leden, die in tijden van moeilijkheden den kop er voor wisten te houden, on danks dat dit soms gepaard ging met benadeeling van hun positie Daarom mogen wij dankbaar zijn. dat de afdee ling Leiden, thans 350, straks reeds 400 leden tellende, den strijd om verbetering der positie voor haar leden zoo glansrijk heeft doorstaan Spr wekte de aanwezigen op. om op dezen weg door te gaan en de organisatie te versterken. Nadat het strijkje zich op verdienstelijke wijze had laten hooren. was het woord aan den afdeelingsvoorzitter, de heer H. van Woudenberg voor het geven van een toelichting op een aantal lantaarnplaatjes betrekking hebbende op de door den C.N. A.B in 1930 georganiseerde bondsreis naar Zwitserland. De zeer interessante beeldr.n uit het land der eeuwige sneeuw, alsmede de po pulaire toelichting van den inleider, lok ten een warm applaus der aanwezigen uit. Ten slotte volgden nog eenige mooie films, van „Rothenburg aan de Tauber", „Een tocht door het Neckardal" en een zeer interessant filmpje van Duitsche kleederdrachten, welke door dc aanwezi gen zeer op prijs werden gesteld en onge twijfeld de lust tot reizen zuiifn hebben opgewekt. Hiermede was het meer officieele ge deelte van den avond afgehandeld. De voorzitter dankte de aanwezigen voor hun betoonde aandacht, alsook de muziek en verdere medewerkenden, waar na men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef, voor het maken van een dansje. „EMTéGEëS" De vierde lustrumviering der Leidsche H.B.S.-vereeniging „Emtégeës" is gister middag ingezet met een zeer geslaagde thé-dansant in den foyer der Stadszaal, aangeboden door de oud-leden De mu zikale verzorging door „The Blue lyres" liet niets te wenschen over. A.s. Vrijdag, 10 April, zal het 55 jaar geleden zijn dat de werkliedenvereeniging „Eendracht maakt Macht" werd opge richt Voor deze gelegenheid heeft zich een feestcommissie gevormd, welk op 2 Mei het bestuur en leden een feestavond zal aanbieden in de concertzaal „Con cordia". De Ver. „Nationale Dierenzorg" heeft een circulaire rondgezonden, waarin wordt opgewekt als lid tot de vereeniging toe te treden teneinde de oprichting van een dierentehuis, waarover wij dezer dagen schreven. zoo spoedig mogelijk te doen plaats vinden. BRANDEN. Gistermorgen is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de woning, be woond door J. Mulder en gelegen aan de Hoensveldschestraat 43 te Eindhoven. Het vuur greep zóó snel om Zich heen, dat nog voor de aankomst van de brandweer ook perceel no. 45, bewoond door J. Vro- man, door het vuur aangetast en geheel verwoest werd. Het huis van Mulder brandde uit. Ook de inboedel ging geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Beide woningen waren eigendom van M. den Ouden. Te Vlaardingen is het perceel God. Bier- sloot 85 uitgebrand. De woning is verze kerd, de inboedel niet. De vermoedelijke oorzaak is het omval len van een theelichtje. De brand ont stond tijdens afwezigheid der bewoners. Gisteravond om kwart voor 9 werd brand ontdekt in het complex pakhuizen van de N.V. Groninger West-Indische Bananen Cy. te Groningen, toebehooren- de aan de fa. Wed. van Gelder. De brandweer, die direct werd gealar meerd, bestreed het vuur met 3 stralen en ondervond veel hinder van de groote rookontwikkeling, zoodat zelfs gebruik moest worden gemaakt van gasmaskers. Na drie kwartier was de brandweer het vuur meester. Een groote hoeveelheid bananen en fruit werd door den rook en het water bedorven. Een gedeelte van het inwendige der pakhuizen werd door het vuur, welks haard op de vliering lag, verwoest, ter wijl aan het overige gedeelte veel water schade is toegebracht. Het gebouw was verzekerd voor f25.000 de voorraden voor f. 35.000. De oorzaak van den brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag is te Leeuwarden aan de Nieuweburen een huis, boven bewoond door den metaalbewerker M. Jansen en beneden ingericht als dancing van H. Zorn zoo goed als geheel afgebrand. Aan vankelijk bestond groot gevaar voor de huizen aan de Nieuweburen en Breede- plaats, doch de brandweer heeft met vijf slangen op de waterleiding het gevaar ge keerd. Gistermiddag ls de boerderij met woon huis van De B. te Wagenberg bij Lage- Zwaluwe tot den grond toe afgebrand, waarbij vier melkkoeien, een paard en eenig klein vee in de vlammen omkwa men. De vrouw van De B., die ziek is, kon met veel moeite worden gered. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen door kinderen met lucifers. ERNSTIG ONGELUK TE DONGEN. Hedenmorgen had een ernstig ongeval plaats in de opslagplaats van kunstmest stoffen van den heer van der Dussen te Dongen (N.-B.). Plotseling begon een groote partij opgestapelde zakken te ver schuiven. De eigenaar Van der Dussen en diens knecht F. werden bedolven. Na veei moeite slaagde men er in beiden onder de zakken vandaan te halen. De heer van der Dussen scheen er het slechts aan toe en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. F. werd minder ernstig gewond en kon per auto naar huis worden vervoerd. BINNENLAND. De voortgezette jaarvergadering der Christelijk Historische Unie. (4e Blad.). Buitengewone deputatenvergadering der Anti-Revolutionaire Partij; openingsrede van dr. Colijn (Binnenland, 3e Blad.). Het oud-Tweede Kamerlid, dr. J. W. IJzerman, te Wassenaar, is heden 80 jaar. (Binnenland, 3e Blad.). De electrificatie der Spoorwegen in Noord-Holland. (Binnenland, 3e Blad.). Plechtige opening schoolartsendienst te Sassenhcim. (3e Blad.). Installatie der commissie van advies en hijstand voor de uitvoering der tarwewet. (Laatste Berichten, le Blad.). BUITENLAND. Nader is het Duitsche bezoek aan Enge» land bepaald in begin Juni. (Buitenland, le Blad.). Bezoek van een Engelsch viootcskader aan Duitschland. (Buitenland, le Blad.). De Japansche premier is afgetreden. (Buitenland, le Blad.). BEKNELD GERAAKT. Doordat H. de Jong uit Waardenburg gistermiddag met zijn vrachtauto, geladen met steenen, achterwaarts de pont over de Waal bij Zaltbommel wilde oprijden, reed hij tegen een der hefboomen van de pont aan waardoor zijn broer N. de Jong, die tegen dezen boom stond geleund be kneld raakte. Ernstig Inwendig gekneusd is hij per brancard naar het gasthuis te Zaltbommel vervoerd en na voorloopig te zijn onderzocht per auto naar het zie kenhuis te Tiel. Een der veerknechts, kon nog juist over den hefboom heenspringen. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den Betonweg in het Broek te Best heeft weder een auto-ongeluk plaats ge had. Mej. J. v. d. V. uit Llempde reed in de richting Best. Even voorbij het Zwart- bakje keek zij even om en kwam, waar schijnlijk juist daarom, van het fietspad op het betonnen gedeelte van den weg. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto, achterop en raakte het achterwiel van de fiets zoo hevig, dat ze omhoog en geheel ln elkaar gedrukt dwars over den weg ln de sloot vloog. Onherkenbaar door het vele bloed, namen de autorijders de wielrijdster op en brachten haar in een nabijgelegen huis waar dr. Mettrop uit Den Bosch, die Juist passeerde, hulp verleende. Het slachtoffer had een hersenschudding bekomen. Hoewel er hoop op herstel bestaat, be vindt zij zich echter nog niet buiten ge vaar. i Foto Bleuzé. Terwijl op den voorgrond de verkoopsters op de Huisvlijttentoonstelling der C.J.M.V. ln het Wijkgebouw Levendaal zich verdringen rondom den grabbelton, kunnen de bezoekers rustig hun keuze bepalen uit de daarachter op lange tafels uitge stalde fraaie en nuttige voorwerpen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1