JAARVERGADERING CHR. HIST. UNIE 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 April 1931 Vierde Blad No. 21796 PLEIDOOI VOOR LEERPLICHT TOT VEERTIEN JAAR GEMEENTEZAKEN. RADIONIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. KERK- EN SCH0QLNIEUWS. Besprekingen over den toestand van den land- en tuinbouw o (Vervolg van gisteren). DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Thans kunnen B. en W. de reeds in hun voorstel tot herziening van het gemeente lijk belastingstelsel aangekondigde wijzi ging van de verordeningen op de hefling en de invordering van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden aanhangig maken. In de eerste plaats lijkt het B. en W. gewenscht en dit in aansluiting aan te dien aanzien gemaakte opmerkingen in liet Sectie-verslag betreflende de begroo- tine 1930 dat in de toekomst geen be lasting meer wordt geheven wegens too- neel-, zang- en muziekuitvoeringen en bioscoopvertooningen, welke uitgaan van ten algemeenen nutte werkzame vereeni- gingen en niet gewinshalve worden gege ven of gehouden. Om echter te voorko men. dat uitgaven, welke voor vermaak of ontspanning worden gedaan, buiten de be lasting zullen vallen, is het noodig te be palen, dat de vrijstelling alleen geldt voor zoover de uitvoeringen kosteloos of tegen betaling van een gering bedrag toegan kelijk zijn. Voorts zouden B. en W. willen vrijstellen de vermakelijkheden, welke niet gewinshalve worden gegeven en waartoe slechts leerlingen van openbare en bijzon dere scholen in de gemeente toegang heb ben: vertooningen, welke niet als verma kelijkheden kunnen worden beschouwd, doch dienen tot bevordering van of wor den gegeven in het belang van het onder- v.'ijs en de opvoeding van de jeugd, zullen dus niet meer worden belast. Verder die nen de reeds bestaande vrijstellingen eenigszins te worden verruimd, teneinde minder billijke belastingheffing te voor komen. Behalve deze wijzigingen met betrekking tot de vrijstellingen, meenen B. en W. nog eenige andere wijzigingen van de verorde ning te moeten voorstellen. In verband met de bepalingen van het tegenwoordige artikel 6 van de heffings verordening, kan in verschillende gevallen de belasting niet worden geheven volgens de bedoeling van de verordening, t.w. het belasten van uitgaven, gedaan voor ver maak of ontspanning. Genoemd artikel bepaalt o. m„ dat als onzuivere opbrengst, waarover de belasting wordt berekend, wordt beschouwd, hetgeen aan toegangs bewijzen, abonnementsgelden, enz. wordt ontvangen. Ten aanzien van vereenigingen en sociëteiten worden onder de onzuivere opbrengst begrepen de contributies van de leden, indien dé vereenigingen en sociëtei ten zich het geven of doen geven van ver makelijkheden ten doel of mede ten doel stellen en de leden zonder betaling van toegangsgeld tot de vermakelijkheid recht van toegang hebben. Wanneer een ver- eeniging of sociëteit, welke zich niet het geven van vermakelijkheden ten doel stelt, een vermakelijkheid organiseert en de on kosten bestrijdt uit eventueel verhoogde contributies, terwijl geen toegangsgelden worden gevorderd, kan geen belasting wor den geheven over de bedragen, welke voor de vermakelijkheid worden besteed, doch moet artikel 5, 3o, van de verordening worden toegepast (f. 2 per 50 M2. van dc voor het publiek bestemde ruimte). Ook •vereenigingen. welke zich wel het geven van vermakelijkheden ten doel stellen, kunnen niet steeds volgens de bedoeling van de verordening belast worden. Indien een vereeniging nl. hare onkosten dekt uit contributies en de leden een zeer lagen toegangsprijs laat betalen, dan is de belas ting slechts verschuldigd over dien lagen entreeprijs en kunnen de contributies niet in rekening worden gebracht, omdat de leden niet „zonder betaling van toegangs geld" tot de vermakelijkheid worden toe gelaten. Herziening van het betreffende artikel is dan ook noodig. B. en W. achten het ge wenscht. dat eene regeling wordt getrof fen, waarbij eenerzijds belasting wordt ge heven over alle uitgaven, welke worden gedaan voor ontspanning of vermaak, doch anderzijds geen belasting wordt ge heven over bedragen, welke niet voor ver makelijkheden worden besteed. In de eerste plaats behoort daarom te worden bepaald, dat bij de berekening van de onzuivere opbrengst toegangsbewijzen, afgegeven tegen verminderde prijs of om niet, moeten worden berekend naar de volle waarde, tenzij de lidmaatschapskaar ten, enz., welke recht op prijsverlaging ge ven. zijn afgestempeld en deswege reeds belasting is betaald. Aan vereenigingen wordt dus de keuze'gelaten tusschen beta ling van dezelfde belasting voor leden als voor niet-leden en betaling over de werke lijke bedragen. Verder behoort voor vereenigingen ook de gelegenheid te worden opengesteld, om de belasting te betalen naar de werkelijke waarde van de toegangsbewijzen per be zoeker, verminderd met eventueel van le den ontvangen bedragen, waarover reeds belasting is betaald. Hierdoor worden on billijkheden voorkomen tegenover vereeni gingen, welke de onkosten van te geven vermakelijkheden gedeeltelijk dekken uit de contributies van alle leden en gedeel telijk uit toegangsgelden van leden en (of) niet-leden, die de vermakelijkheid bezoe ken. Zonder eene zoodanige bepaling immers zou de belasting steeds moeten worden berekend over alle contributies, dus ook over de bijdragen van de leden, die de vermakelijkheid niet bezoeken. Nu eene herziening van de verordening aan de orde wordt gesteld, zouden B. en W nog enkele andere wenschelijk geble ken wijzigingen en aanvullingen willen zien aangebracht. De meeste van deze wij zigingen behoeven geen- nadere toelich ting. Het volgende meenen zij evenwel nog te moeten opmerken: Ad art. 2f. Evenals in andere gemeenten dient het geven van gelegenheid tot schaatsenrijden en rolschaatsenrijden op één lijn gesteld te worden met de in dit ar tikel bedoelde wedstrijden en openlucht spelen. Ad art. 3. De vrijstelling voor liefdadig heidsuitvoeringen is niet meer in art. 3 op genomen. aangezien het nieuwe art. 4 deze aangelegenheid op een meer juiste wijze regelt. In verband met de wijziging van art. 7 (oud 6) is verder ten behoeve van politieke en andere vereenigingen, welke b.v. ter gelegenheid van eene jaarvergade ring eenige kleine festiviteiten organisee- ren, de vrijstelling sub g opgenomen. Ad art. 6 (oud 5) De regeling van de be lastingheffing voor kermisvermakelijkhe den, zooals die in de bestaande verorde ning is omschreven, heeft aanleiding gege ven tot moeilijkheden, welke alleen door een zeer soepele, en niet al te letterlijke toepassing van de verordening konden worden ondervangen. Door eene aanvul ling van de verordening in dien zin, dat in het vervolg van kermisvermakelijkheden de belasting zal worden geheven naar vaste tarieven, welke laag zijn gesteld, kunnen de ondervonden moeilijkheden j worden vermeden. Ad art. 7 (oud 6). In navolging van de meeste andere gemeenten verdient het aanbeveling om de bepaling, dat onder de onzuivere opbrengst niet wordt begrepen een eventueel opzettelijke toeslag voor auteursrecht, welke het daarvoor verschul digde niet overschrijdt, uit de verordening te schrappen. De, auteursrechten behoo- ren tot de gewone exploitatiekosten, zoo dat er geen aanleiding is, om verhooging van den entreeprijs met het oog op deze rechten niet in de heffing te betrekken. Bovendien is aan de thans geldende bepa ling moeilijk de hand te houden. Volledigheidshalve zij nog vermeld uit de verordening: Art. 2. Voor de toepassing van deze verorde ning wordt onder vermakelijkheden ver staan: a. tooneel-, bioscoop- en andere voor stellingen en vertooningen: b. zang- en muziekuitvoeringen, het hebben van radiotoestellen, zelfwerkende piano's, orchestrions, gramophoons en an dere mechanische muziekinstrumenten; c. bals en danspartijen; d. circussen, paardenspellen en derge lijke inrichtingen; e. draaimolens, caroussels, hippodromes, luchtschommels. schiettenten, krachtme ters en dergelijke tot vermaak strekkende inrichtingen of toestellen; f. wedstrijden, feesten, veld- en andere openluchtspelen, het geven van gelegen heid tot schaatsenrijden of rolschaatsen rijden daaronder begrepen; g. tentoonstellingen; h. voordrachten en lezingen: i. alle andere uitvoeringen, vertooningen, voorstellingen en vermaak, welke naar haar aard met de sub a tot en met h ge noemde op één lijn kunnen worden ge steld. Art. 3. Vrijstelling van belasting wordt verleend voor a. vermakelijkheden, welke op den open baren weg niet langer dan gedurende een half uur op dezelfde plaats worden ge geven; b. wedstrijden, feesten, veld- en andere openluchtspelen, het geven van gelegen heid tot schaatsenrijden of rolschaatsen rijden daaronder begrepen, indien tot het bijwonen daarvan geen toegangsprijs, of uitsluitend een toegangsprijs van f.0.10 of minder për persoon, wordt gevorderd: c. tentoonstellingen, welke uitsluitend strekken tot bevordering van wetenschap, kunst, of een ander algemeen belang en tentoonstellingen, welke in haar gelieelen omvang kosteloos of tegen betaling van niet meer dan f. 0.10 per persoon toegan kelijk zijn; een en ander voor zoover op de tentoonstellingen geen andere aan deze belasting onderworpen vermakelijkheid wordt ondernomen; d. voordrachten en lezingen, welke een uitsluitend godsdienstig, wetenschappelijk, sociaal of politiek karakter hebben, ook dan wanneer daaraan vermakelijkheden verbonden zijn, die uitsluitend als toelich ting of als bijkomstige opluistering zijn te beschouwen; e. tooneel-, zang- of muziekuitvoeringen (radio-concerten daaronder begrepen) en bioscoopvertooningen, welke uitgaan van ten algemeenen nutte werkzame vereeni gingen, comité's en stichtingen en niet ge winshalve worden gegeven of gehouden en welke kosteloos of tegen betaling van niet meer dan f. 0.50 per persoon, alles inbegre pen, toegankelijk zijn: f vermakelijkheden, welke niet gewins halve worden gegeven en uitsluitend een opvoedkundige strekking hebben en slechts voor leerlingen van openbare en bijzon dere scholen in deze gemeente toeganke lijk zijn: g. vermakelijkheden. uitgaande van ver eenigingen, tot welker eigenlijke doel en gewone werkzaamheden het geven van vermakelijkheden niet behoort, voor zoo ver deze vermakelijkheden voor elke ver eeniging niet meer dan éénmaal per ka lenderjaar plaats hebben en kosteloos of tegen betaling van niet meer dan f0 30 per persoon, alles inbegrepen, toegankelijk zijn. Het verzoek om vrijstelling van belasting moeten ten minste 10 dagen voor den aan vang van de vermakelijkheid aan Burge meester en Wethouders worden ingediend, die hierop voor het plaats hebben van de vermakelijkheid een beslissing nemen. Art. 6. De belasting bedraagt: lo. voor vermakelijkheden, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling van geld, om het even of deze betaling bij den ingang geschiedt, reeds geschied is, of nog moet geschieden en of in dat geld de prijs der vertering, een gedeelte van dien prijs, verplichte plaatsbespreking, aanschaffing van een programma of iets dergelijks is begrepen 10 pet der onzuivere opbrengst, indien de vermakelijkheid bestaat uit een muziek en/of zanguitvoering (muziek door me chanische instrumenten daaronder niet begrepen) 20 pet. der onzuivere opbrengst voor elke andere vermakelijkheid: 2o. a. voor caroussels, hippodromes, luchtschommels, schiettenten, krachtme ters en dergelijke tot vermaak strekkende inrichtingen of toestellen, per 10 M2. inge nomen oppervlakte of gedeelte daarvan, f.2 per etmaal of gedeelte daarvan; b. voor draaimolens, geen grootere op pervlakte innemende dan 100 M2., f. 10 en een grootere oppervlakte innemende f. 20 per etmaal of een gedeelte daarvan: 3o. voor het hebben van een radiotoestel, een zelfwerkende piano, orchestrion, gra- mophoon of ander mechanisch muziek instrument in een inrichting, waar sterke- of andere drank of eetwaren worden ver kocht om ter plaat& van den verkoop te worden gebruikt, en het geven of houden van muziek- of zanguitvoeringen in zoo danige inrichting, per kalendermaand, ge deelten daarvan voor een geheele gere kend voor Iocaliteiten kleiner dan 50 M2 f. 6; voor Iocaliteiten van 50 M2. tot beneden 100 M2. f. 10; voor Iocaliteiten van 100 M2. tot beneden 200 M2. f. 16; voor iocaliteiten van 200 M2. en daarbo- van f, 30, 4o. voor andere dan de sub lo,.2o. en 3o. bedoelde vermakelijkheden: a. voor zoover zij worden gehouden in de open lucht: voor elke 100 M2. van de voor het pu bliek bestemde ruimte of gedeelte daar van. per etmaal of gedeelte daarvan f. 1 met een minimum van f. 4; b. voor zoover zij niet in de open lucht worden gehouden: voor elke 50 M2. van de voor het publiek bestemde ruimte of gedeelte daarvan, per etmaal of gedeelte daarvan f2. Onder het hebben van een radiotoestel, een zelfwerkende plano, orchestrion, gra- mophoon of ander mechanisch muziek instrument in een inrichting, waar sterke of andere drank of eetwaren worden ver kocht om ter plaatse van den verkoop te worden gebruikt, wordt tevens verstaan het hebben van een dergelijk toestel of in strument in aangrenzende lokaliteiten, met de kennelijke bedoeling ze in de voor de bezoekers bestemde lokaliteiten hoor baar te doen zijn. RADIO IN PORTUGAL. Tegenwoordig zijn er in Portugal slechts twee omroepzenders: Radio Porto zendt driemaal per week van 5,20 tot 7.20 op golflengte 240 Meter en op de overige vier dagen van 8 2010.20. Radio-Sonora zendt alleen in de mor gen-uren uit en 's avonds laat gramofoon- platen op golflengte 207 Meter. Wegens het kleine vermogen van de zenders is het aantal luisteraars in Portugal dan ook zeer klein. o RADIO-VERSLAG VAN DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE. De nieuwe Zuidpool-expeditie op het Poolschip „Discovery" heeft met de Australische Radio-stations een overeen komst getroffen, om door middel van haar verplaatsbare kortegolfzenders een direct Pool-verslag over de Australische zenders te kunnen geven. VOOR VRIJDAG 10 APRIL 1931. Hilversum, 298 M. 9.00—12.00 VARA. 12.004.00 AVRO. 4.00—8.00 VARA. 8.00— 11.00 VPRO. 11.00—12 00 VARA. 9.00 Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding VPRO. 10.15: Voordracht J. Sternheim. 10.30: Ziekenuurtje. 11.30: Gramo- foonplaten. 12.00—2.00: Concert Om roeporkest o.I.v. Nico Treep. M.m.v. Sonja ten Kate Kovalefska (zang). 2.002.30: Lezing. 2.30—3.00: Gramofoonpl. 3.004.00: Concert Kovacs Lajos en zijn orkest. 4 00 Orgelspel door Joh. Jong. 430: Voor de Kinderen. 5.15 Accor- deonmuziek door Angelo Jaconelli Afgew. met Gramofoonpl, 6.00: Concert VARA- orkest o.I.v. H. de Groot. 6.50: Actueel Allerlei door het N.V.V. 7.05—8.00: Ver volg en slot Concert. 8.01: Catechisatie door ds. F. W. J. v. d. Kieboom. 8.30: Gramofoonplaten. 9.00: Mevr. J. Schaik Willing: „De moderne Amerikaansche Ro man als Tijdbeeld". 9.30: Gramofoonpl. 10.00: Persber. Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias. 10.15: Serie Frag menten en Verhalen.10.4511.00: Gra mofoonpl. 11.0012.00. Gramofoonpla ten (VARA.) Huizen, 1875 M. Algemeen Programma. Verzorgd door KRO 8.00—9.15: Gramo foonplaten. 10.00—11.30- Gramofoonpl. 11.3012.00: Voor de Zieken en Ouden van Dagen. 12.01—12.15: Politieber. 12.151.45: Concert KRO-kwintet o.I.v. P. Lustenhouwer. 1.452.00 Gramofoonpl. 2.00-5.00: Concert. KRO Salon-orkest o.l v. M. van 't Woud. 5.005.45: Gra mofoonpl. 5.456.00: Max K. Gerisch: „Duitsche Badplaatsen". 6.006.45: Gramofoonpl. 6.457.15: Cursus En- gelsch. 7.157.45: Causerie door P. H. Gallé. 7.458.00: Politieber. 8.00 6.30: Gramofoonpl. 8.15—11.00: Aansl. Stadsgehoorzaal te Leiden. Concert KRO- orkest o.I.v J. Gerritsen. M.m.v. Julie de Stuers en Jan Goverts (velgel). 11.00— Stuers en Jan Goverts (vleugel).11.00 Daventry, 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding. 11 05 Lezing. 12.20: Concert. J. Goff (sopraan). A. Newman (piano). 12.50: Orgelspel door S. Blizard. A. Car negie (bariton). 1.502.50: Gramofoon platen. 420: Orkestconcert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Lezing. 6.35: Be richten. 7.00: Concert door Strijkkwar tet. 7.20: Lezing. 7 45: Lezing. 8.20 De legende van de onzichtbare stad „Ki- tesh". Muziek van RimskyKorsakoff. 9.20: Berichten. 9.35: Berichten. 9.40: Voortzetting van „Kitesh". 10.40 Le zing. 10.5512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8 05: Gramofoonpl. 1.25: Gramofoonpl. 6.50: Gramofoonpl. 7.50: Gramofoonpl. 8.20' Radio-tooneel. 9 50: Concert. Zang. piano en strijkkwartet. Langenberg, 473 M. 6 207.20: Gra mofoonplaten 9.3510.55: Gramofoon platen. 11.30: Gramofoonplaten.12.25 1.50: Orkestconcert en piano. 4.20 5.20: Orkestconcert. 7.20: „Hansel und Gretel". Sprookjes-opera van E. Humper- dinck 9.25: ca. „Die Puppenfee". Dans spel van Bayer. Daarna te ca. 10.05: Gramofoonpl. 10 5012.50: Orkestcon cert m.m.v. alt. Kalundborg, 1153 M. 11.201.30: Or kestconcert. 2.204 20: Orkestconcert en lezing. 7.307.45: Deensche muziek door het omroep-orkest. 9.3510.30: Symfonieconcert. Brussel, 508 5 M. 5.20 Concert door het omroep-quintet. 6.05: Concert on der auspicién van de Solidra. 7.05: Gra mofoonpl. 8 20: Concert door het om roeporkest. 338.2 M.: 5.20: Concert on der auspiciën van de Librado (Gramofoon platen). 6.20: Concert en causerie on der auspiciën van de K.V.R O. 7.05: Gra mofoonplaten. 8.20: Concert onder auspiciën van de Librado. Zeesen, 1655 M. 5.4011.20: Lezingen 11.2012.15: Gramofoonpl. 12.15 1.20: Berichten. 1.202.20: Gramofoon platen. 2.30—3.50: Lezing. 3.504.50: Concert. 4.507.20: Lezingen. 7.20: Concert door orkest en solisten. 8.20: „Sturm und Drang", spel van Fr. M. Klin- ger. Bewerk. A. G. Richter. 9.35: Be- richtep en daarna Blaasconcert. In de middagvergadering kwamen een aantal voorstellen in behandeling van de afdeelingen. De afdeeling Leiden stelde er een voor luidende: Met alle waardeering en erkenning van hetgeen in Nederland, ook in onzen kring, ten deze reeds werd verricht, steune onze geheele Chr. Historische Unie met kracht het werk van den Volkenbond en propa- geere de bevordering van het Internatio nale recht, opdat de Unie daardoor daad werkelijk mede-arbeidster worde aan het werk van den vrede onder de volken. Deze uitspraak werd ook na aanbeve ling van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Door de afdeeling .Wolphaartsdijk werd een voorstel gedaan, waarbij het hoofd bestuur uitgenoodigd wordt bij de regee ring stappen te doen, opdat de Leer plichtwet in dien zin worde gewijzigd, dat kinderen, die het zevende leerjaar met goed gevolg hebben volbracht, ongeacht hun leeftijd, de school mogen verlaten. Het komt n.l. voor, dat kinderen, die het zevende leerjaar op 31 Maart achter den rug hebben, maar op dien datum nog geen 13 jaar zijn, verplicht worden bijna tot het einde van hun 14e levensjaar de school te bezoeken. Het komt voor dat kinderen vóór 31 Maart 13 jaar zijnde, het zevende leerjaar volbracht hebbend, de school kunnen verlaten, terwijl die kinderen, die eerst in April meergenoem- den leeftijd bereiken, en eveneens het 7e leerjaar achter zich hebben, nog op School moeten blijven, ondanks het ont breken van een achtste leerjaar. Door verschillende sprekers werd naar voren gebracht, dat ten plattelande hier door groote moeilijkheden ontstaan, om dat daardoor wordt belemmerd, dat kin deren dadelijk van de lagere school op een tuin- of landbouwschool geplaatst kunnen worden. Door het hoofdbestuurslid, den heer Tilanus, wordt uiteengezet, dat in het programma is opgenomen te pleiten voor schoolplicht tot het 14e leerjaar. Het is echter gebleken, dat dit inderdaad moei lijkheden geeft voor het platteland en men deze bepaling van de leerplichtwet tracht te ontduiken. Het is moeilijk een wet te maken zegt spr. die toepas selijk is voor stad en land. Leerlingen in de stad die het 6e leerjaar hebben afge- loopen. kunnen naar de ambachtsschool, maar ten plattelande kunnen zij inder daad niet naar een land- en tuinbouw school. Het hoofdbestuur Is van meening. dat zoo spoedig mogelijk verandering dient te worden gebracht in het desbe treffende artikel van de lager onderwijs wet. Het voorstel werd goedgekeurd. Eveneens vond steun bij het hoofdbestuur een wijziging, die in de Lager Onderwijs wet, gevraagd door de afdeeling Rheden- De Steeg, dat aan kweekelingen met acte, in scholen met minder dan drie leer krachten, althans wordt toegestaan in eigen lokaal zelfstandig als leerkracht werkzaam te zijn. Een voorstel van Leiden, zeggende, dat het verleenen van onderscheidingen en ridderorden door de Regeering op groote schaal de onwaarachtigheid in de hand werkt en als haar overtuiging uitspre kende. dat het verleenen van onderschei dingen door de Regeering alleen dan moest worden overgegaan wanneer het verrichten van een zeer bijzonderen daad daartoe aanleiding geeft, wordt na am pele bespreking ingetrokken. Een voorstel van de afdeeling Steen- wijk om den duur der algemeene verga dering zoo noodig op twee dagen te be- /palen. zal worden overwogen door het Hoofdbestuur. Verder zal worden overwo gen op verzoek van Arnhem ook eens in andere plaatsen te vergaderen dan ln Amsterdam of Utrecht. De radio-kwestie. Een voorstel van de afdeeling Amers foort waarbij de algemeene vergadering wordt uitgenoodigd haar vertrouwen uit te spreken dat de Chr. Historische Ka merfractie haar medewerking zal verlee nen tot het verkrijgen van een meer be vredigende regeling der radio-kwestie, wordt uitvoerig besproken. De afgevaar digde van Amersfoort zegt, dat men daar ter stede met de tegenwoordige regeling niet tevreden is. Spreker hoopt, dat de Kamerfractie de zaak spoedig ter hand zal nemen. Een andere afgevaardigde uit Amersfoort kwam op tegen de censuur 'en dat van boven af drang wordt uitge oefend. Voorts drong spr. aan op verbete ring van het zendtijdbesluit. De heer Rutgers van Rozenburg herin nert er aan, dat in 1928 aan den Minis ter van Waterstaat opgedragen is den zendtijd zoo billijk mogelijk te verdeelen. Daarmede werd de macht in handen ge legd van den Minister van Waterstaat, De Chr. Historische Kamerleden waren niet onverdeeld tevreden over dat besluit. De minister wenscht zelf een beter zendtijd- besluit. Het ideaal van spr. is een alge meene nationale omroep. In dien natio- nalen omroep moet de weerspiegeling ge vonden worden van het rijk geschakeerde cultureele en religieuze leven van ons volk. Spreker herinnerde aan de verschil lende voorstellen van de Commissie-Ruys de Beerenbrouck en Posthuma. Zulk een radio-omroep hadden we kflnnen hebben zegt spreker in 1925. wanneer niet een storm was opgegaan in vrijzinnige kringen. Het gevolg is geweest, dat de be staande omroepvereenigingen uit elkaar zijn gegroeid. Dien toestand vond de tegenwoordige minister, maar het was niet meer mogelijk de wijzer terug te draaien. Spreker schetst voorts hoe de tegenwoor dige toestand is en meent dat de kiem is gelegd tot samenwerking. Het is echter bespottelijk, zegt spr., de Chr. Hlstorisclie Kamerfractie .verwijten te maken, dat zij de eenheid zou verstoord hebben. De motie-Boon was voor de Chr. Historische fractie niet te aanvaarden, om dat de omroep, door den heer Boon be doeld, kleurloos zou zijn, maar bovendien alat dan de AVRO groote macht zpu krij gen, want deze zou vijftig percent van den zendtijd krijgen. De wensch is dus een nationale omroep. Wanneer in die rich ting iets te doen is, zal dit niet worden nagelaten. De Voorzitter, de heer J. Schokking, zette uiteen, dat de positie van de Chr. Tistorische fractie in de Kamer moeilijk is. We willen, zegt spr., een nationalen omroep, maar niet neutraal, evenmin als wij willen aan een neutrale volksschool. Het radio-vraagstuk is geheel nieuw en men mag wel onder het oog zien, dat radio-vrijheid nog heel wat anders is dan vrijheid van drukpers of van vergaderen. De toestand in den landbouw. De afdeeling Loosdrecht stelde de vol gende motie voor: De algemeene vergadering, gezien den noodtoestand in den land- en tuinbouw verzoekt het Hoofdbestuur der Unie en den vertegenwoordigers Unie in de Staten Generaal, de tergend-langzame vorderin gen van de Nederlandsche regeering niet af te wachten, maar met alle gepaste middelen aan te dringen op de vaststel ling van een onderhandelingstarief. Over deze motie werd uitvoerig gede- bateerd, waarbij o.m. werd geconstateerd dat de land- en tuinbouw langzamerhand ten gronde gaan en de bevolking tot den bedelstaf wordt gebracht. Anderzijds werd betoogd, dat de boeren het hier niet zoo slecht hebben, want dat aan de andere zijde van de grens ondanks hooge tarief muren de toestand veel slechter is. Een ander spreker kwam er tegen op, dat men den landbouw zou moeten helpen ten nadeele van de industrie. Deze spr. meende dat men het geheele volk moet beschouwen in deze economischen crisis. Dr. Lovink is van meening, dat alle par tijen in haar beschouwingen wel eenig gelijk hebben. Echter in de laatste 50 jaren is een propaganda gevoerd voor een vrijhandelpolitiek en met succes. Het is daarom moeilijk dadelijk een ander stelsel in te voeren. Speker is van mee ning, dat het verstandig is de motie niet aan te nemen, maar af te wachten wat uit verschillende stroomingen voortkomt. Het vraagstuk is uiterts moeilijk; er staat vast dat er iets gedaan moet worden. Men moet daarbij bedenken dat de crisis in ternationaal is. Het zou verkeerd zijn nu eeja beslissing te nemen. De voorzitter deelt de meening van den heer Lovink. Bij spreker staat het vast dat hooger opvoeren van tariefmuren grooter ellende brengt. Wanneer men meent, dat handelstarieven de eenige weg is om uit het warnet te komen, dan moet spreker waarschuwen. Later zou men misschien spijt hebben. Spreker kan ver staan dat men meent dat zoo iets ge wenscht wordt. Bij het nemen van so ciale maatregelen, moet gelet worden op alle deelen van de bevolking. Voor het oogenblik is Loosdrecht bereid het voorstel terug te nemen. De overige voorstellen worden wegens het vergevor derde uur aangehouden. De vergadering werd daarna gesloten. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Krimpen aan de Lek: ds. J. Lekkerkerker. te Molenaarsgraaf. Bedankt: Voor Waarder (toez.), ds. F. v, Asch, te Randwijk. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hijken. J. E. Booij, cand te Alphen a. d. Rijn, en T. Klein, cand. te Uithuizermeeden. Beroepen: Te Baarn. W Seinen, te Umuiden Te Nieuwendam (Amsterdam -Noord) A. v. d. Weg, te Ottoland. DE SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. 42ste algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van ds. J. L. Pierson, emeritus-predikant te Bilthoven, is gisteren te Utrecht de 42ste algemeene vergadering van den schoolraad voor de scholen met den Bijbel gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, werden verschillende huishoudelijke aan gelegenheden afgedaan. De aftredende voorzitter, ds. J. L. Pier son, die reeds 20 jaren den schoolraad als zoodanig heeft gediend, werd op voorstel van dr. K. Dijk onder luiden bijval als zoodanig herkozen. Dr. K. Dijk vertolkte de gevoelens van dankbaarheid van velen voor den arbeid, welken ds. Pierson voor den schoolraad had verricht. Hij uitte den wensch, dat God hem nog vele jaren moge sparen. Het 40ste jaarverslag werd goedgekeurd. Namens verschillende commissies werden verslagen uitgebracht. Behandeld werd voorts een voorstel van een drietal bestu ren van scholen met den Bijbel te Bussum om de regeering te verzoeken de kosten voor schoolartsen en geneeskundig school toezicht ook in rekening te mogen bren gen bij de vaststelling van het bedrag, be doeld in artikel 101 2de, 3de en 4de lid der Wet. Deze zaak werd in de aandacht van den schoolraad aanbevolen. Aan den heer H. J. Jonkman, die ernstig ziek is, werd een telegram van bemoedi ging gezonden. Mr. H. Bijleveld te Amsterdam, oud minister, hield verder een inleiding over: Het rapport der Staatecommissie-Rutgers,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13