De Leidsche Stadhuisbouw 72ste Jaarean? DINSDAG 7 APRIL 1931 No. 21794 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het adres aan den Raad ter verdediging van het plan Dudok Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT-] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 -f- portokosten. HET PAASCHFEEST EN DE SPOORWEGEN. Zaterdag is het op de stations der Ned. Spoorwegen en ook hier op het station niet zoo druk geweest als andere jaren. De gewone en extra treinen waren wel goed bezet, maar niet overvol. Gisteren 2den Paaschdag was het op den dag ook niet zoo druk, 's avonds werd het wel drukker maar er was geen plaatsgebrek. Drukker dan andere jaren was het dit Jaar op de lijn UtrechtWoerdenLeiden en vooral tusschen Bodegraven en Alphen aan den Rijn was een druk verkeer naar Leiden, zoodat in sommige treinen plaats gebrek was. Op den dag was er weinig vertraging, maar 's avonds vertrok de laatste trein van hier (22.58) naar Utrecht met 40 minuten vertraging door het wach- 'r ten op aansluiting en kwam de laatste trein uit Utrecht met een half uur vertra ging aan. Van de vacantiekaarten en gezelschaps biljetten werd een druk gebruik gemaakt. VECHTPARTIJEN. De politie alhier heeft terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aangehouden zekeren T. van der V. uit Boskoop, die zich Zondagavond verzette tegen zijn verwijdering uit een café aan de Haven en daarbij M. S. met een bier glas zoodanig op het hoofd sloeg, dat hij met een schedelfractuur in het Acade- misch Ziekenhuis moest worden opgeno men. Zijn toestand was heden redelijk wel. Gisteravond ontstond ruzie in het café van P. in de Morschstraat, doordat G. P. van L. weigerde om gevolg te geven aan het bevel om het café te verlaten. Het v gevolg was een handgemeen, waarbij Van L. door een ruit werd geslingerd. Hij kwam er betrekkelijk goed af en moest zich in het Academisch Ziekenhuis onder behan deling stellen. In het Academisch Ziekenhuis vervoegde zich gistermiddag zekere A. J. K„ die zeide door vijf personen op de Breestraat te zijn aangevallen, waarbij hij bloedend aan de neus werd verwond. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In den afgeloopen nacht is de 62-jarige nachtwaker J. S. in het gebouw der Ned. Rotogravuremaatschappij door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat S. inplaats van, zooals gewoonlijk in de portiersloge te gaan zitten, zijn in trek had genomen in de stookkamer, waar van hij tevoren het raam had gesloten. Tengevolge van de ontsnappende kolen damp is hij bedwelmd geraakt en gestikt. Oe E. H. D. heeft nog getracht de levens geesten op te wekken, doch zijn pogen mocht niet baten.. Dr. Th. VV. HIMPE t In den ouderdom van 58 jaar is Zon dag te Den Haag overleden dr. Th. W. Himpe, een indertijd zeer bekend Leidsch student, die zich bij de burgerij een groote populariteit had verworven. Het stoffelijk overschot zal Woensdag te half drie op Oud Eik en Duinen te Den Haag worden teraardebesteld. De heer L. Overmeer heeft zijn sedert jaren bestaande zaak in wollen stoffen, linnengoed, enz. aan de Haarlemmerstraat 297 aan een grondige restauratie onder worpen. welke zoowel het in- als het uit wendige gold. De aannemersfirma gebrs. Van Dorp liet het oude pand tot den grond toe sloopen en bouwde er toen een fraai modern winkelhuis, dat niet alleen een verfraaiing beteekende, maar ook beant woordt aan alle eischen der praktijk. Wij hopen, dat de clientèle in dit nieuwe pand zich nog beter op haar gemak zal voelen dan voorheen. Wethouder Goslinga is verhinderd morgen spreekuur te houden. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen J. K., die op klaarlichten dag een 20-jarig meisje haar handtaschje had ontfutseld en daaruit een gering geldsbedrag had genomen. Hedenmorgen te twaalf uur werd op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den Vrijdag j.l. op tragische wijze om het leven gekomen H. van H. Ds Jansen Schoonhoven voerde aan het graf het woord; waarna de vader van den overledene bedankte voor de laatste eer, zijn zoon bewezen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen Totaal Maandag 30 Mrt. 36 36 Dinsdag 31 Mrt. 41 1 42 Woensdag 1 April 41 1 42 Donderdag 2 April 41 1 42 Vrijdag 3 April 43 1 44 Zaterdag 4 April 42 1 43 Aanschouwelijke voorstelling, waarom o.i. het plan Dudok zich in de omgeving niet verdraagt. Wanneer wij ons zetten ter beantwoor ding van het jongste adres inzake den Leidschen Stadhuisbouw ter verdediging van het plan-Dudok van Donderdag 2 April, willen wij allereerst de opmerking maken, dat dit adres van 22 onderteeke naren zich van de gebruikelijke adressen aan den Raad onderscheidt door zijn po- lemiseerenden toon. Adressen aan den Raad plegen anders een verzoek te bevat ten of een meening te verdedigen zonder meer, dit adres doet zijn meening schuil gaan in critiek op andere adressen en zelfs op de pers. In zooverre is het een nieuw geluid! Adressanten vangen aan het referendum door ons niet op 16, doch op 15 October 1930 uitgeschreven, onder het vergroot glas te nemen. Waarom wij dit referendum uitschre ven, willen wij hier nogmaals uiteenzetten. In de raadszitting van 16 December 1929 werd het besluit genomen, dat aan den architect Dudok opdracht zou worden gegeven, twee plAnnen aan den Raad voor te leggen. Eén 'plan met het "ehoud van den ouden gevel en een tweede plan tot bouw van een geheel nieuw stadhuis op een nader aan te wijzen plaats. 7 Juli 1930, dus plm. 8 maanden daarna, werd in openbare raadszitting besloten met de aanwijzing van een terrein voor nieuwbouw te wachten tot «na de publica tie van het plan met behoud van den ouden gevel. Ook de voorzitter verklaarde dat het hem gewenscht voorkwam, dat het eerste plan, dat nu klaar was, gepubli ceerd werd, opdat de publieke opinie zich hierover eens zou kunnen uitspreken. En zoo geschiedde. Men stelde dus prijs op de publieke opinie. In ons blad van 22 Augustus 1936, na men wij aanzichtteekeningen benevens de 2 plattegrondteekeningen op, welk blad door velen bewaard werd en heden ten dage nog bewaard wordt. De critiek kwam nu los en in de aller eerste plaats van deskundigen; wij zelf wendden ons tot den heer Kok, die een zeer gunstig gestemd oordeel gaf; verder verschenen er enkele Ingezonden Stuk ken, meer in mineur gestemd. Doeh veel belangstelling konden wij niet bemerken en toen ons geen Ingezonden Stukken meer gewerden schreven wij in ons blad van 27 Sept ons eigen leekenoordeel, waarbij wij aanvingen met vast te leggen, dat tot dusverre het oordeel van deskun dige zijde geuit, op een enkele uitzonde ring na, gunstig genoemd kon worden, doch dat wij als leek het uiterlijk aan zicht van het ingediende plan niet konden bewonderen. Hierop ontvingen wij wel eenige betuigingen van instemming, doch de algemeene opinie der Leidsche ingeze tenen was nog steeds niet te peilen. Het doel van de publicatie van het plan was dus niet bereikt en daarom schreven wij het referendum uit. Het had wel degelijk zin in deze om standigheden om het huidige geslacht in de gelegenheid te stellen, van zijn mee ning te doen blijken. Kunstkennis zal bij velen ongetwijfeld niet groot zijn, doch dat sluit kunstzin geenszins uit. Het aan tal deelnemers aan het referendum was zeker niet groot, doch daar staat tegen over, dat het resultaat toch een reflex geeft van de gezindheid van degenen in onze stad. wien het Stadhuisvraagstuk ter harte gaat en wij durven de volle verzeke ring geven, dat er gesproken kan worden van „kwaliteit" onder de deelnemers. Niet minder dan lachwekkend oordeelt het adres der 22 onderteekenaren het re ferendum zelf, wanneer bedacht wordt met welke kennis van zaken werd geoor deeld en dat niet malsche vonnis wordt alleen gegrond op het aantal bezoekers aan de teekeningen in de Lakenhal. Alsof dat eenige maatstaf biedt In de Laken hal was bovendien slechts weinig meer te beoordeelen dan In onze krant, want de afbeeldingen daar mogen dan op grooter schaal zijn geweest, de onze waren toch van voldoende afmeting en van voldoende duidelijkheid om inzicht en dus een oor deel te kunnen verwerven. Onze afbeel dingen zijn gehouden op de grootte der ons verstrScte teekeningen en op 22 Aug. hebben wij, zooals gezegd ook de platte gronden gepubliceerd. Bij onze enquête was dit niet noodig, want het ging niet om de ruimte-indeeling, alleen om den gevel, dus om het uiterlijk. Het is van zelfsprekend, dat ieder plan voor een Stadhuis practisch moet zijn voor gebruik en als zoodanig hebben wij dan ook geen critiek, van welke zijde ook, op het plan Dudok vernomen. Bij iedere bouwtrant, bij iedere bouwstijl zal het inwendige moeten voldoen aan de eisehen van practische bruikbaarheid en wij twijfelen niet, of ieder plan zou dat doen. Daarom gaat het niet, het gaat, gelijk gezegd, om het beeld naar buiten, dat altijd nog representatief is voor een gemeente. Waarom anders ook zooveel strijd om het Leidsche Stadhuis? Ook het resultaat van de tentoonstel ling in de Lakenhal was „poover"! De publieke belangstelling was verflauwd. Waardoor? 'Wij kunnen slechts gissen, mogelijk door het knagen van den tand des tij ds Wij volgen nu weer het adres en lezen daar: „De rest ging hoogstwaarschijnlijk af op drie sterk verkleinde afbeeldin gen van het uitwendige in het ,.L. D." van 16 October 1930 (moet zijn 15 October), waarin het referendum werd uitgeschreven. Daarbij ontbraken de plattegronden en daar juist de ruim te-indeeling van elk bouw-ontwerp het belangrijkste element is (immers bouwen heeft ten doel scheppen van ruimte i werd dus dit belangrijk ele ment door 91.3 °/o van de gezamen lijke voor- en tegenstanders gene geerd." Dit „de rest ging hoogstwaarschijnlijk", is al zeer voorzichtig gesteld, en dan spre ken de adressanten van „dus dit belang rijkste element werd door 91.3 °/o van de gezamenlijke voor- en tegenstanders ge negeerd." Wij willen even op de tegenspraak hier in wijzen en verder nogmaals herinneren aan ons blad van 22 Augustus 1930. waar in de plattegronden en het uitvoerig rap port van den heer Dudok werden opge nomen. Verder zien wij dat te velde wordt ge trokken tegen het adres door 183 perso nen. in en buiten Leiden woonachtig, on derteekend. Woordelijk zeggen adressan ten hierover: „Hoe is het mogelijk, zou men zeg gen. dat al die personen, of ze nu in Assen, Groningen, Amsterdam of el ders wonen, zoo precies weten, hoe de situatie aan Vischmarkt en Nieu we Rijn is en hoe zij allen de plan nen van Dudok in de Lakenhal heb ben gezien. Of moeten wij aannemen, dat de personen buiten Leiden, die blijkbaar om hun maatschappelijke positie zijn uitgekozen om voor dit adres bewerkt te worden, hier een oordeel hebben uitgesproken, zonder nauwkeurig van den toestand op de hoogte te zijn en zonder van de plan nen Iets meer te hebben gezien dan enkele verkleinde en daardoor ver minkte afbeeldingen?" Nogmaals, de afbeeldingen ontvingen wij van de Gemeente en werden door ons op dezelfde grootte afgedrukt, terwijl ons van deskundige zijde verzekerd werd, dat deze reproducties een beoordeeling onmo gelijk ongunstig hebben kunnen beïn vloeden. Verder zouden wij slechts willen vragen: Is het adressanten niet opgevallen, dat onder de 183 onderteekenaren, le. velen zijn, die zich op kunstgebied een reputa tie hebben weten te verwerven; 2e. velen zijn, die In Leiden gestudeerd hebben? en is het niet algemeen bekend dat na de ramp die onze stad trof, honderden Nederlanders onze stad bezochten om de puinhoopen van het eens zoo trotsche bouwwerk in oogenschouw te nemen? De passage dat „personen buiten Lei den bewerkt zijn", siert het adres niet. Het adres zegt verder: „Dit adres is onderteekend door 183 personen van wie 122 buiten Leiden (en Oegstgeest) wonen en slechts 61 (een derde) Inwoners zijn van Leiden (met Oegstgeest). Wij gaan er hierbij van uit. dat de onderteekenaars uit Oegstgeest (ook van dit ons adres) hun belangen grootendeels in Leiden hebben." Als wij nu zien, dat dit wordt gezegd door 22 personen, waarvan 4 woonachtig te Oegstgeest (waarvan slechts 2 hun werkkring te Leiden hebben, die geacht kunnen worden, hun belangen grooten deels in Leiden te hebben», dan meenen wij het woord .lachwekkend" voorkomend in het adres der 22, wel te mogen ge bruiken. Na dit alles, na deze aanvallen, komt het adres ter zake en bestrijdt de geuite meening, dat het plan Dudok niet in de voor Leiden juist zoo karakteristieke om geving van Vischmarkt en Korenbeurs past. De verschillende bestaande gevels aan de Vischmarkt worden aan de critiek der 22 onderworpen; van deze gevels komt er slechts een vrij goed af, hoewel niet ge heel zonder kleerscheuren, terwijl van de 23 gevels aan den Nieuwen Rijn slechts een tweetal, eenvoudige, oude, goede en nog ongeschonden gevels genoemd wor den. De rest wordt gequalificeerd als ver minkt en voor een deel wanstaltig en hin derlijk. Wij als leek nemen dit ongetwij feld deskundige oordeel gaarne zonder meer aan, doch begrijpen niet hoe adres santen dadelijk daarop dan kunnen zeg gen: „Het geheel van dit stadsbeeld is, ondanks de vele verminkingen en het bouwen van eenige wanstaltige win kelfronten (waar bleef toen de oppo sitie?) nog altijd fraai." Wij zouden willen vragen, fraai door zijn verminkingen of door het toch zoo typisch oude cachet? De groote fout der 22 onderteekenaren is overigens o.i. dat zij alle aandacht wij den aan het secundaire, terwijl zij het primaire uit den weg gaan. Secundair zijn de gevels in de omgeving. Wat daarvan worden zal wij weten het niet, doch het laat ons in hoofdzaak koud en dien tengevolge kunnen wij de uitgebreide toe lichting van het adres wat de huizen be treft, gerust geheel ter zijde stellen. Pri mair zijn: Nieuwe Rijn, Hoogbrug en Ko- renbrug plus fontein. Dat is de omgeving, waarmede rekening dient te worden ge houden ten allen tijde. Lezen wij het adres weer verder, dan komen wij eigenlijk eerst aan de kern en dat is wel waar adressanten zeggen dat de door Dudok ontworpen gevel met zijn groote lijnen veel meer een element van rust en goede verhouding ls, dan de ver zameling van grootendeels verminkte of slechte winkelpuien enz." Dit is werkelijk de kern der zaak. Zij; de 22, noemen toch den ontworpen gevel van Dudok een element van rust en vin den haar mooi, terwijl o.a. de 183 den gevel eerder een element van eentonig heid vinden en den gevel in haar geheel niet als Stadhuisgevel kunnen bewon deren. Waar adressanten zeggen, dat de 183 vergeten dat „goede architectuur en men moet wel tot oordeelen volslagen on bevoegd zijn als men Dudok's werk niet tot de goede architectuur rekent zich verdraagt naast die van andere tijdvak ken", vergeten zij dat niemand het tegendeel beweerd heeft. De 183 w.o. na men, die op kunstgebied toch zeker wel iets zeggen, zijn echter, zoo vrijpostig om van meening te zijn, dat de stadhuisgevel van den heer Dudok zich in de omgeving van de Vischmarkt niet verdraagt, even min als het gebouw van Van Nelle zich verdraagt in de naaste omgeving van het Waaggebouw of in het algemeen ge zegd rococostoelen in een Gothische kamer. Adressanten gaan na een korte verhan deling over den bouw van den ouden Stadhuisgevel over In toekomstbespiege lingen en besluiten met een krachtig plei dooi voor het plan Dudok. dat h.i. zoowel in- als uitwendig aan alle eischen vol doet en met het uitspreken van de hoop dat de Raad dit plan zal doen uitvoeren, „hetwelk een daad zal zijn van fierheid, waarvoor Leiden zich nooit zal behoeven te schamen". Nogmaals, wij zijn zoo vrij hierin met hen van meening te verschillen, want het uitwendige van het ontwerp voldoet ons niet. Wij hopen van harte dat dit niet zal worden uitgevoerd! BINNENLAND. Het Paaschcongres der S.D.A.P. (3e BI.). De actie tegen den verkoop van tabaks fabrikaten beneden banderolleprijs. (Bin nenland, le Blad.). Uitzending door den V.P.R.O. van een kerkdienst onderbroken. (Binnenl. le BI.). Tal van auto- en motorongelukken. Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Officieel bezoek van Duitsche ministers aan Engeland. Komen ook anderen? (Buitenland en Tel., le Blad.). Kabinetscrisis in Roemenië. (Buitenland le Blad.). Opstand op het Portugeesche Madeira. (Buitenland en Tel., le Blad). De monarchisten behalen bij de ver kiezingen in Spanje de overwinning. (Tel. le Blad.). UITZENDING VAN DEN V. P. R. O. ONDERBROKEN. Een nadere regeling zal getroffen worden. Op Tweeden Paaschdag, dus gistermor gen te 10.35 uur werd de V.P.R.O.-ultzen- ding van den kerkdienst uit Koog a. d. Zaan, waarin voorging ds. Hornstra, Ned.- Herv. predikant, op last van de Algemeen Programma Commissie voor eenigen tijd afgebroken. Naar aanleiding hiervan verzoekt een der leden van de Algemeen Programma Commissie ons 't volgende mede te dee- len: Op iederen Maandag wordt om beur ten door de A.V.R.O. en de V.A.R.A. het Algemeen Programma verzorgd. Gisteren was de V.A.R.A. met de verzorging belast. Volgens ministerieel voorschrift mogen op het Algemeen Programma onder meer geen kerkdiensten worden uitgezonden. Terecht verbood derhalve de Commissie voor het Algemeen Programma de uitzen ding van dien kerkdienst, ofschoon daar mede in conflict werd gekomen met een ander ministerieel voorschrift volgens hetwelk de V.P.R.O. op den Tweeden Paaschdag een kerkdienst mag uitzenden. De Commissie voor het Algemeen Pro gramma meende echter aan de haar ge geven voorschriften voorrang te moeten verleenen. De V.P.R.O. deelde na de afbreking on middellijk mede. dat het verbod tot uit zenden haar door de V.A.R.A. niet was doorgegeven en zij zag in afbreking een verkorting van haar rechten. Teneinde de V.P.R O, die volkomen te goeder trouw was, ter wille te zijn, heeft de Commissie voor 't Algemeen Program ma, daarop alsnog later de uitzending van den kerkdienst laten doorgaan. De moei lijkheid is ontstaan doordien de V.A.R.A. niet tijdig had verzocht om het Algemeen Programma op een anderen dag te mogen geven, zooals volgens de voorschriften mogelijk is. Zoo heeft ook de N.C.R.V. die op Goeden Vrijdag het Algemeen Pro gramma zou verzorgen, teneinde dien dag een kerkdienst te kunnen houden, ver zocht het Algemeen Programma die week op den Woensdag te mogen uitzenden, welke omzetting werd goedgekeurd. Teneinde voor het vervolg dergelijke conflicten tusschen de verplichtingen om het Algemeen Programma overeenkomstig de voorschriften te doen zijn en de rech ten van vereenigingen te vermijden, ligt het in de bedoeling een regeling te tref fen, die dergelijke moeilijkheden in de toekomst voorkomen. De V.A.R.A. deelt mede, dat het in de zen niets anders heeft gedaan dan volgens de voorschriften twee uur zendtijd open laten voor een programma te verzorgen voor den V.P.R.O. Wat voor soort pro gramma de V.P.R.O. wenscht uit te zen den. was voor de V.A.R.A. zonder betee- kenise, omdat hieromtrent een ministe rieel besluit bestaat. In elk geval was het geheele programma voor den Tweeden Paaschdag tien dagen te voren in het be zit der Algemeene Programma Commissie, zoodat deze ruimschoots den tijd had eventueele bezwaren kenbaar te maken. Het eerste bericht werd echter door de echtgenoote van den secretaris van de V A.R A. ontvangen op Eersten Paasch dag om tien uur des avonds, en om twaalf uur door den V.A.R.A.-secretaris zelf. Vanzelfsprekend was het toen te laat om nog maatregelen te nemen. Den volgenden morgen is het bericht telefonisch aan het dienstdoende perso neel van de V A R A. doorgegeven met op dracht de V.P.R.O. er eveneens van in kennis te stellen. Het bureau van den V P R O. was even wel gesloten, zoodat dit niet mogelijk was Naar de meening van den heer Zwert- broek gaat het V.A.R.A.-bestuur volkomen vrij uit en ligt de schuld, als er van schuld sprake is, bij de Commissie voor het Al gemeene Programma.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1