BERICHT. 72ste Jaargang ZATERDAG 4 APRIL 1931 - No. 21793 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden ën plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per weekf. 0.13 Buiten Leiden,, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den door het Marekerk-Comité op 5, 6, 7 en 8 Mei a.s. in het Nutsgebouw aan de Steenschuur No. 21, alhier, te houden bazar, onthef fing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. 3138 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat H. van Rossum, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in het perceel Langegracht No. 190, alhier. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. 3137 VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b lol en met 57j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voor komt, in een andere gemeente in dbzelide provincie aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, UITERLIJK VEER TIEN DAGEN VóóR 22 APRIL A.S., ZIJNDE DEN VOOR DE STEMMING BEPAALDEN DAG, in persoon ter secretarie van een ge meente aan den Burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagieekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke bij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk mei aanduiding van straat en nimmer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming Ie willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deel nemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester rler nemeen'e van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 25 Februari 1931. 170 van een smederij ln het perceel Oude Vest No .221, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie H. No. 813; f. M. J. van Went om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Hooigracht No. 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie I. No. 620; g. J. G. Kluit om vergun ning tot het oprichten van een banket bakkerij in het perceel Aalmarkt No. 18, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie G. No. 116; h. J. van Wijk om vergun ning tot het oprichten van een herstel plaats van werktuigen in het perceel Le vendaal No. 158, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie D. No. 1553; i. de N.V. Maatschappij voor schoen- en leder- Industrie „Bata" te Amsterdam, om ver gunning tot het. oprichten van een schoen- reparatieinrichting in het perceel Turf markt No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 3168. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 18en April e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versche nen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 April 1931. 3139 TRAGISCH ONGEVAL. De 19-jarige H. van H. alhier, wonende aan den Maredijk alhier, en kruideniers bediende te Sassenheim, begaf zich gis termorgen met de stoomtram van 7.50 uur naar zijn werk. Bij de halte Endegeest is hij vermoedelijk doordat een gedeelte van het lichaam buiten den wagen stak tegen een lantaarnpaal gebotst en uit den wagen geslingerd. Hevig bloedend aan het hoofd bleef de jongeman op straat liggen. Dr. Varekamp. die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. Het lijk is eerst naar het lijken huisje en vervolgens naar Leiden overge bracht. Voor de ouders, wier eenige zoon op zoo tragische wijze om het leven kwam, een wel zeer zware slag. DE MAANSVERDUISTERING VAN 2 APRIL I.L, HINDERWET. Gezien het verzoek van a. A. J. van Berge Henegouwen om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Hoogewoerd No. 169, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No 951; b. H. J. Labree om vergunning tot het oprichten van een kuiperij en kistenmakerij in de perceelen Koppenhinksteeg Nis 4, 6 en 8, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie I Nis 1893, 1894 en 2147; c. de Wed. J. Kooreman, geb. M. van Rijn om vergun ning tot het oprichten van een bewaar plaats van lompen en beenderen in het perceel Langestraat No. la, kadastraal be kend Gemeente Leiden. Sectie C. No. 1889; d. F. W. Nijssen om vergunning tot het oprichten van een wasscherij in het per ceel Maredijk No. 131, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. No. 519; e. P. Vroom om vergunning tot het oprichten De zware bewolking verhinderde goede waarneming. Voor de velen, die zich de moeite ge troost hebben naar dit verschijnsel te kijken moet het wel eeil groote tegenval ler geweest zijn, dat de bewolking zoo storend tusschen beide gekomen is. Noch de maansopkomst, noch de in trede in de slagschaduw, noch het mo ment van het intreden der totaliteit wa ren waarneembaar. Pas geruimen tijd na de totaliteit scheurde het wolkendek zóó, dat de ver duisterde maan zichtbaar werd. Opval lend was de „rood-koper" kleur. De schijf was echter zeer ongelijkmatig verlicht, doch door de aanwezige nevels was moei lijk uit te maken of dat een reëel ver schijnsel was, hetzij door de verschillende terugkaatsing van de deelen van het maansoppervlak, hetzij door ongelijkma tige doorlating van het licht door de aardatmosfeer. Iets na 12 minuten over negenen Amsterdamschen tijd toonde het eerste lichtpuntje aan den Zuid-Oost rand van de maan, dat de totaliteit voorbij was. Deze tijd stemde volkomen overeen met de voorspelde. Voor hen, die niet goed weten wat er bij een maansverduistering gebeurt, diene in het kort het volgende: als alle lichamen, die door het zonlicht beschenen worden, voert de aarde een schaduw achter zich aan. Omtrent den tijd, dat de maan „vol" is, passeert zij in haar baan rond de aarde de omgeving dezer schaduw; soms gaat ze er boven, soms er onderlangs. Ligt het maansmiddelpunt echter dicht genoeg bij de verlengde lijn zon-aarde, dan geraakt ze in de schaduw hetzij gedeeltelijk of ge heel zooals Donderdag. Het zonlicht treft de maan dan niet en daar de maan geen eigen licht heeft is zij donker. Waarvan dan dat diep-roode en zwakke licht? De aarde is omringd door een damp kring; zonnestralen door die dampkring gaande worden gebroken of populair ge zegd omgebogen naar de richting der lijn zon-aarde. Deze lichtstralen bereiken nu toch nog de maan, worden teruggekaatst en dat is dan de flauwe maansverlichting die we nog zien. Het plotseling opduikende lichtpuntje 12 minuten over negenen was de eerste directe zonstraal, die de maan weer be reikte. 26 Sept. van dit jaar, zal er weer een totale maansverduistering plaats hebben. EEN MODEL-DIERENASYL VAN DE VER. NATIONAAL DIERENZORG. Vestiging tusschen Leiden en Wassenaar. Toen een tiental jaren geleden, voort vloeiende uit de nationale beweging naar dierenbescherming in het algemeen, over al in den lande ..Dieren-asyls" verrezen, bleef ook Leiden niet achterwege. Onder leiding van wijlen mevr. de wed. Ionker— Lapère hoe moeilijk, wij schreven het reeds, zal haar plaats in het Leidsche Dierenbeschermingswerk te vervullen zijn wijlen haar echtgenoot, prof. mr. dr. Ionker, en het echtpaar van Poelgeest kwam ook hier een asyl tot stand. Voe lend voor het lot der vaak onnoodig ge pijnigde dieren en der hulpbehoevende zwervers, stelde de heer H. van Poelgeest voor den tijd van 10 jaren een deel van zijn steenfabriek „Ouderzorg" te Leider dorp beschikbaar voor het asyl. In den loop der jaren zijn echter de werkzaam heden voor dit tehuis mede door de instelling van de categorie „pensiongas ten" honden en katten wier eigenaren met vacantie uitstedig zijn of anderszins gedurende eenigen tijd niet in staat zijn voor hen te zorgen zoodanig uitgebreid, dat behalve het echtpaar thans het ge- heele personeel der huishouding en fa briek zoo noodig voor het asyl werk zaam is. Per jaar worden gemiddeld 500 tot 700 dieren behandeld; waarmede veelal ge paard gaat het ophalen van door auto's speciaal vrachtauto's schijnen hierin sterk te zijn aangereden honden en katten; waarvoor in normale tijden per week b.v. ongeveer 200 pond hondencake en ettelijke kilogrammen prima rund- vleesch, nog afgezien van de dagelijks uit gedeelde versnaperingen, benoodigd zijn. Voeg hieraan toe de zorg voor het finan- cieele te vaak wordt uit het oog verlo ren, dat een dieren-asyl althans in Leiden niet gesubsidieerd wordt van overheidswege en een liefdadigheidsin stelling is van een nog veel te kleine groep van menschen; dan begrijpt men dat het beheer van een zoodanige instel ling voor eenige menschen die dit zui ver belangeloos doen te zwaar is. Terecht begreep de afdeeling Leiden dan ook, dat het zoo niet langer gaat; doch financieel is zij niet sterk genoeg om op eigen kosten een nieuw, asyl te stichten, dat voldoet aan de eischen, welke de prac- tijk in den loop der jaren heeft geleerd. Een 5-tal jaren geleden nu is in 's-Gra- venhage een vereeniging opgericht onder naam van „Nationaal Dierenzorg", welke zich ten doel stelt het oprichten van een asyl tot verpleging, verzorging enz. van alle behoeftige dieren en het verspreiden van gevoelens van rechtvaardigheid en liefde onder de menschen tegenover het dier, meerdere kennis omtrent hun leven en doelmatige behandeling. Profiteerend van de uitgebreide kennis van zaken des heeren Van Poelgeest, die de laatste jaren het voorzitterschap waarneemt, heeft deze vereeniging plannen ontworpen tot stich ting van een model dieren-asyl. Zij heeft hiertoe l'/« H.A. grond aangekocht aan den Rijksstraatweg tusschen de Haagsche Schouw en den Deyl, welk bezit door gif ten nog belangrijk is uitgebreid. Tevens werd bereids een bouwfonds ge sticht. architectonische hulp verkregen en Molenlei dakpannen en handgevormde ge- velsteenen toegezegd; zoodat dus alle re denen om met den bouw te beginnen althans oogenschijniijk aanwezig zijn. De plannen der vereeniging omvatten ech ter meer! Niet alleen zal een model-die- renasyl worden gesticht dat dan zoo wel voor 's-Gravenhage, Leiden, Wasse- naar, Katwijk, Noordwijk en Sassenheim, met behoud van de zelfstandigheid der vereenigingen tot stichting of instandhou ding van reeds bestaande dieren-asylen, zou gelden: doch tevens wenscht zij hier aan te verbinden een inrichting, waar ge- interesseerden opgeleid kunnen worden in de meest doelmatige behandeling en ver zorging der dieren. Hiervoor is echter geld, zelfs veel geld noodig, daarom dienen eerst de diverse plaatsen te worden bewerkt, onderafdee- lingen te worden gesticht en de mede werking der verschillende gemeentebestu ren te worden verkregen. Hiertoe zullen dezer dagen in de genoemde plaatsen met uitzondering van Leiden, waar alles nagenoeg onveranderd blijft voortbestaan en de olaatselijke afdeeling slechts een overeenkomst behoeft aan te gaan met „Dierenzorg" niet minder dan 30.000 circulaires verzonden worden; waarin een ieder wordt opgewekt zich als lid op te geven bij de secretaresse der vereeniging, jkvr. E. des Tombes, Wassenaascheweg 42, 's-Gravenhage. Waar deze actie gevoerd wordt onder leiding van ter zake kundigen en een zoo goed doel nastreeft, twijfelen wij niet of velen zullen zich aansluiten en den bouw van dit model-dieren-asyi mogelijk maken. Met het volste vertrouwen in het welslagen van de onderneming zien wij dan ook de verdere plannen der vereeni ging tegemoet! GRIFFIER KANTONGERECHT. Bij Kon. besluit is aan mr. J. J. Neu- man de Lcos, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1931, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij het kantongerecht hier ter stede, onder dank betuiging voor in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten. VEREENIGING VOOR LOGOPAEDIE EN PHONIATRIE. De Jaarvergadering. De jaarlijksche vergadering van de Vereeniging voor logopaedie en phoniatrie (spraak- en stemverbetering) is Donder dag in het academisch ziekenhuis alhier gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er een toeneming in ledental was van 100 pCt. In het afgeloopen jaar kon te Utrecht worden opgericht, in sa menwerking met het gemeentebestuur, een polikliniek ter behandeling van spraak- gebrekkigen. Aan deze polikliniek werd verbonden een opleiding tot iogopaedist (spraakkundige), zoodat de vereeniging thans zoowel te 's-Gravenhage als te Utrecht een polikliniek met opleidings cursus bezit. In het afgeloopen jaar werden drie af- deelingen, n.l te 's-Gravenhage, Rotter dam en Utrecht, opgericht. Het diploma Iogopaedist kon aan vijf candidaten wor den uitgereikt, terwijl 46 candidaten het getuigschrift voor spraakonderwijs be haalden. Diep betreurd wordt het overlijden van den curator der vereeniging, prof. dr. H. Zwaardemaker. De voorzitter verzocht de vergadering, den betreurden geleerde en kele oogenblikken staande te herdenken. In de plaats van prof. dr. H Zwaarde maker werd tot curator benoemd prof. dr. P. H. G. van Gilse, hoogleeraar te Leiden; voorts werd tot curator benoemd prof. dr. C. E. Benjamins te Groningen. Op voorstel van het hoofdbestuur be sloot de vergadering tot fusie met de ver eeniging Spraak- en Zangpaedagogisch Genootschap. Na de lunch hield prof. dr. Van Gilse een rede over enkele natuurlijke vervang- middelen ten behoeve van de spraak bij ontleedkundige afwijkingen." De oud-leerlingen van den opleidings cursus der Vereeniging van logopaedie en phoniatrie hebben het bestuur een som gelds aangeboden om te bestemmen tot begin van een studiefonds ten bate van hen die niet in staat zijn, de opleiding te bekostigen. BINNENLAND. Besluiten van het Comité yan econo misch verweer uit land- en tuinbouworga nisaties (Binnenland, 3e Blad.) Een commissie inzake den marinevlieg- dienst. (Binnenland, 3e Blad.) Het voorloopigc verslag van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet hou dende nieuwe regeling van de pacht en regeling van de pachtcommissies. (Bin nenland, 3e Blad.) Een reeks groote en kleine branden. (Gemengd. 2e Blad.) Opening van het Paaschcongres der S.D.A.P. te Arnhem. (Laatste Berichte^ le Blad.) BUITENLAND. Loopt het Fransch-Italiaanschc vloot- accoord gevaar? (Buitenl., le Blad.) Spaansch-Italiaansche handelsmoeilijk heden. (Buitenl., le Blad.) Scheuring in Hitler's Duitsche nationaal- socialistische partij. (Buitenl., le Blad.) AANBESTEDING. Door het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen alhier, is gistermorgen in café-restaurant „De Harmonie" aanbe steed het bouwen van 75 arbeiderswonin gen op een terrein tusschen Lage-Rijndijk en Medusastraat alhier. Er waren 31 biljetten ingekomen n.l. van: Fa. v. d. Loo, Rotterdam f. 220.880; A. Mooten, Moordrecht f. 220.700; fa. van Duijn en Vink. Noordwijk f.220 500, fa. v. d. Velden en De Jong, Oegstgeest voor f. 219.890; H. H. J. Hannink, te Lonne- ker f. 217.900; fa. v. d. Bosch en v. d. Spek, Den Haag f. 217.880; H. Prins. Am sterdam f. 214.0000; A den Ouden. Gouda f. 213.800; D. A. Verbeek Woerden f. 211.500 fa. Dubbeldam en Holswilder Schevenin- gen f. 211.000; fa. Jac. van Riet, Leiden f. 211.000; A. J. v. d. Heijden, Woerden f. 209.900; firma Oosterom, Warmond f. 208.000 Gebrs. Wiricx, Breda f. 207.000; N.V. Aannemersbedrijf Bergshoeff, Alphen aan den Rijn f. 207.000; A. J.'de Later en Ph. Meijers, Leiden f. 205.000; fa. L. Raam makers. Wouw f. 203.000; P. Kort en C. v. d. Wiel, Noordwijk-Rijnsburg f. 203.441; fa. Klein, Den Haag f. 202.300; P. Breijer en Co. Den Haag f. 202.020; G. van Nes te Amersfoort f. 201.100; N.V. Mabuwat, Wil lemstad f. 198.972. fa. Warnaar en Hoog straten, Leiden f. 198.630; fa. C. v. d. Lelie en A. J. Kantebeen, Leiden f. 198.576; fa. Kranenburg, Delft f. 198.400; fa. v. d. Wal en Kloppenburg Amsterdam en Utrecht f.'198.000; Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer f. 195.500; D. W. Achilles, Den Haag f. 191.886; fa. Van Wijk van Rijn Al phen aan den Rijn f. 191.000; A. Voor- douw Zwammerdam f. 186.800; A. J. Kne- teman Oegstgeest f. 179.800. De begrooting was f. 187.800. De gunning werd aangehouden. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, handschoenen, motorhandschoen, portemonnaie met in houd, ledige portemonnaie, autoband met velg. halsdoekje, zilveren heeren-arm- bandhorloge, dekzeil, enveloppe inhou dende beugeltjes, vulpenhouder, pakje inhoudende vuurwerk, kindertaschje met inhoud. R -K. Kerkboekje, mantelceintuur, damestaschje met inhoud, windkap van een rijwiel, nagelgarnituur, 1-litermaat, Vs-litermaat, alpacca beursje met inhoud, Lipsslot, schooltasch met boeken, rijwiel- belastingplaatje, rijwielbelastingplaatje in étui, zilveren rozenkrans, medaillon met 2 portretten, Fransch leerboekje, pak vlok- kenzeep, zilveren vulpotlood, ledige acten- tasch, vulpotlood, houten rolstok, bril, klomp, badpak, gymnastiekschoen, slinger van een auto, slang van een lavement spuit, zilveren dameshorloge met verguld randje, staart van een kaarslantaarn, trouwboekje van P. C. Langezaal, gouden broche met blauwen steen, rij- en num- As. Dinsdag zal het juist 50 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenooten Abra ham Ginjaar en Johanna Maria Stikke- lorum, wonende Middelweg 34, bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand aangifte gingen doen van hun plannen om tezamen in het huwelijksbootje te stappen, terwijl op 20 April d.a.v. het scheepje zee koos. Een halve eeuw heeft het daar rondgedobberd, heel wat stor men heeft het doorstaan, maar de vaste hand van den thans bijna 72-jarigen stuurman wist het steeds weer in kalm water te brengen. Niet altijd was de gage even hoog en nu het schuitje zoo lang zamerhand in de haven is aangekomen, is het maar goed, dat de beide kinderen zich van hun plichten bewust zijn. Het vak van stoelenvlechter, dat de bruidegom van jongsaf aan heeft uitgeoefend, is nu eenmaal niet zoo winstgevend, dat men voor een onbezorgden ouden dag kan re serveeren. In vroegere jaren trachtten beiden de wekelijksche verdiensten nog wat op te voeren, o.a. door de bezorging van ons Blad, doch de laatste jaren moesten ze dat karweitje wel opgeven, daar de krachten tekort schoten. Maar nu Dinsdag gaan de feestdagen in. We twijfelen niet of de kinderen en de negen kleinkinderen zullen ervoor zor gen, dat de eenvoudige woning aan den Middelweg er recht feestelijk uitziet en ook overigens alles doen om hun ouders een mooien bruidstijd te bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1