COSTUUMS - DEMIE SAISONS BEEKMAN LAGERE PRIJS BETERE KWALITEIT BETERE AFWERKING NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. BINNENLAND. KOREVAARSTRAAT TELEFOON 349 LAND- EN TUINBOUW. DE DOMINION TEACHERS. Jaarlijksch bezoek aan Leiden. Vandaag heeft een gezelschap onderwij zers uit de Engelsche Dominions, het jaar lijksch bezoek aan Leiden gebracht. Het aantal bezoekers bedroeg dit jaar 40, bijna allen dames. Het gezelschap, dat vanuit Amsterdam vanmorgen te 10 uren alhier aankwam, werd aan het Station opgewacht door jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, die zich reeds gedurende vele jaren met de leiding van het bezoek der dominion teachers heeft belast, door den voorz. van de afd. Leiden van de Ver. v. Vreemdelingenverkeer en door de hecren dr. J. J. de Gelder, dr. Perdeck en den heer Irish Stephenson na mens de English Association. Miss Marshall, die vele jaren als leidsvrouw met de onderwijzers was meegekomen, was hiertoe dit keer door ongesteldheid ver hinderd; haar plaats werd dit jaar inge nomen door miss Lucie Beattie. Vanaf het Station werd een wandeling door de stad gemaakt, waarbij o.a. „De Burcht" en het museum de Lakenhal, waar de directie, de heer A. Coert, de gas- ■sten rondleidde en eenige kerken werden bezocht. Te twaalf uur werd het gezelschap in een der zalen van de Lat,--V"<l door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, namens het gemeente-bestuur ontvangen. De burgemeester heeft het gezelschap daar toegesproken Spr. wees er op. hoe men tracht de laatste jaren overal de internationale ver broedering te bevorderen. Spr. is het met dit streven geheel eens, wat echter niet wegneemt dat ieder land en iedere stad het goede, dat zii bezitten niet onder de aandacht van het buitenland en de buitenlanders mag brengen. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis van ons land en van de groote beteekenis die het in de geschie denis der wereld heeft gespeeld, o.a. in den strijd toen het nog een veel grooter koloniale mogendheid was dan thans nog liet geval is. Verder wees spr. op de groote plaats, die 't water in onze geschiedenis heeft gespeeld en op den strijd die voorts met 't water gevoerd moest worden. Spr. had hierbij gelegenheid te wijzen op 't mach tig nationaal werk dat wordt verricht in de demping van de Zuiderzee en op het geen het Rijnlandshuis alhier verricht ter bescherming van dit gedeelte van ons land tegen het water. Na een overzicht gegeven te hebben van de geschiedenis van Leiden in het bijzonder van het beleg, besprak spr. de stichting en de beteekenis van de Leid- sche Universiteit. Na op de beteekenis van ons land op het gebied van het internationale vredes werk te hebben gewezen, sprak spr. de hoop uit, dat de Dominion Teachers de gewoonte om jaarlijks naar Leiden te komen ook in de toekomst trouw zullen blijven. Deze toespraak werd met een luid ap plaus begroet, waarna miss Beathie eenige woorden van dank sprak. Het gezelschap begaf zich hierna naar de Turk waar men zich aan een gezamen lijk noenmaal vereenigde en wa.araan ook de burgemeester deel nam. In groote autocar's werd vervolgens een rondrit door de stad en omgeving gemaakt, waarna het Rijnlandshuis werd bezocht. Hier werd het gezelschap ontvangen door mr. J. Slagter, die een woord van welkom sprak en de gasten door het gebouw rond leidde. Vervolgens werd het Jan Pesijnshofje bezichtigd terwijl te 4 uur een officieele ontvangst in de Universiteit plaats had. PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Woensdagvoorm. 10 en n.m. 7 uur (Biddag gewas), ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Aardenburg, J. B. M. van Dalfsen, te Diever. Te Lochem, H. Can- negleter, te Dwingeloo. Te Meppel, M. J. C. Visser, te West-Terschelling. Te Wierden, J. E. Klomp, te Ede. Tc Vla- nen, ds. H. S. van Rijs te Hooge Zwaluwe. Aangenomen: Naar 's-Heerenberg, P. I. Hage, te Cuijk (N.B.). Naar Oudkarspel, W. A. F. van Dijk, te Scheemda. Naar Velsen, ds. J. M. Meijer, te Gendt (Geld.). Bedankt: Voor Zwartsluis, R. J. D. Bee- rekamp, te Heelsum. Voor Tinallinge, G. Stoel, te Vriescheioo. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuw Weerdinge, J. van Raalte te Laar (Graafschap Bentheim). Te Pemantang Siantar (Sumatra's Oost kust) (mede voor den verstrooiden arbeid) drs. E. de Jong te Bellingwolde-Nieuwe Schans (Gron Te Feijenoord (Rotter dam), A. Dercksen te Klundert. Te Rot terdam Zuid (vac. C. B. Schoemakers) A. Wijngaarden te Bedum. Te Vrijhoeve- Capelle, J. Andree, cand. te Krabbendijke. CHR. GER. KERK. Tweetal: Te Amsterdam-West, W. Bijle- veld, te Haarlem-Centrum en W. Kremer. te Kornhorn (Gr.). Te Vlaardingen, P. de Groot, te Amersfoort en J. W. van Ree, te Barendrecht. antwoording van enkele vragen betrekking hebbende op dit voorstel werd dit voorstel met alg. stemmen aangenomen. Er.kcTc- minder belangrijke vragen uit de rondvraag werden door het bestuur tot genoegen beantwoord waarna sluiting der vergadering met gebed. De extra maandelijksche collecte bij de Ned.-Herv. Gem. alhier jJ. Zondag ge houden bedroeg de som van f. 116.43'A. LISSE. EVANG. LUTH. GEM. Aangenomen: Naar Haarlem, dr. G. A. Duyvendak te Naarden-Bussum. ProL Dr. R. BIANCHI BANDINELLI. Bij Kon. besluit is de benoeming be krachtigd van prof. dr. R. Bianchl Bandl- nelli tot bijzonder hoogleeraar van den leerstoel, gevestigd vanwege de stichting het Groningsch Universiteitsfonds aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de oud-Grieksche en voor- Aziatische archaeologie. i BRANDEN. Gisterenmiddag te omstreeks 3 uur ontstond door t,ot nog toe onbekende oor zaak brand in de boerderij van den heer van Mol in het gehucht Oerle (gem. Veld hoven in Noord Brabant). Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het niet moge- Hik was lets van het huisraad te redden. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Door het wegwaaien van vonken vat ten ook drie in de nabijheid gelegen boer derijen, die alle een rieten dakbedekking hadden, toebehoorende aan van den Berk, Gepkens en Tieleman, vlam. Het bleek onmogelijk den brand met den brand spuit van Oerle te blusschen. Ook deze drie boerderijen gingen in vlammen op. Het huisraad en het vee kon men in vei ligheid brengen. Hedenmorgen te 11 uur brak brand uit in de bakkerij van de wed. Van Son te Dongen. In een kwartier tijds waren de bakkerij, het woon- en winkelhuls geheel uitgebrand. Niets werd gered. De brand weer die spoedig ter plaatse was, moest alles in het werk stellen om de V'endende pcrceelen te behouden. ZOÖLOGISCH STATION TE DEN HELDER In de gehouden ledenvergadering der Nederlandsche Dierkundige Vereeniging is tot directeur van het Zoölogisch Station te Den Helder, eigendom dier vereeniging, benoemd dr Jan Verwey, assistent van het laboratorium voor het onderzoek der zee te Batavia. Het Zoölogisch Station zal in den loop van 1931 verbouwd worden en naar de eischen des tijds ingericht worden De Nederlandsche Dierkundige Vereeniging zal hiertoe ln staat gesteld worden, doordat de regeering op de be- grooting van 1931 hiervoor een belang rijke som als subsidie heeft uitgetrokken. Steant, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. BENTHUIZEN. In de vacature bij de Ned. Herv. Gemeente van diaken zijn gekozen de hee- ren W. C. Diephout en j. Steemvijk. HAARLEMMERMEER. Afscheidspredikatic Ds. F. H. v. Loon. Ds. F. H. van Loon, predikant bij de Gereformeerde Kerk aan den Sioterweg te Rijk alhier, die het beroep naar Woifhezen heeft aangenomen, hield zijn afscheidspredi- katie. Het kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen werden opgcnieikt verschillende predikanten uit den Ring en als vertegenwoordigers van het gemeente bestuur de burgemeester van deze gemeente mr. A. Slob en wethouder Ouwerkerk. Ds. van Loon sprak naar aanleiding van Timot. 2 19. „Evenwel het vaste fundament Gods staat, hebbende het zegel: De Heere kent degenen die de Zijnen zijn". Aan het einde van zijn rede gekomen zijnde, werden de gebruikelijke toespraken tot den scheidenden leeraar gericht. Z.eerw. dankte allen hartelijk voor de bewijzen van liefde en vriendschap, die hij steeds in zoo ruime mate mocht ondervinden. Nachtvorstscliadc. Door de strenge nachtvorst, wordt in den tuinbouw in den Haarlemmermeer-polder reeds veel schade geleden. Van de jonge plantjes, die reeds boven den grond uit kwamen, is veel afgevroren, zoodat som mige gewassen hier cn daar zullen moeten worden overgezaaid. KATWIJK AAN DEN RIJN. VERG. R.K. VER. „ST. FRANCISCUS" Steun bij uitkeering. De R.K. Ver. „St. Franciscus hield haar jaarvergadering in het Parochiehuis. We gens ziekte van den voorzitter leidde de vice-president de heer v. d. Lubbe de ver gadering. Na opening der vergadering las de secr. de heer W. J. v. Leeuwen de notulen en liet jaarverslag. Dc vereeniging telt thans 238 betalende leden. Het financieel verslag van den penningmeester de heer F. J. Luyten luidde alleszins gunstig. Het saldo over 1930 was f. 265.34 maakte met de overige bezitting een bedrag van f. 1759.20. De hoeren v. d. Marei en W. v. Leeuwen hadden alles gecontroleerd en in orde be vonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat werk. Tot con trole-commissie voor 1931 werden benoemd ile heeren Nic. Oudshoorn en Nic. J. Winters. Dc aftredende bestuursleden, de heeren C. v. d. Lubbe, F. J. Luyten en W. J. v. Leeuwen werden met alg. st. herkozen. Een hiervoor benoemde commissie had on derzocht of aansluiting bij de diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis wensche- lijk was. Het rapport luidde afwijzend om reden aansluiting zeker niet voordeeliger zou zijn dan de vereeniging thans werkt Thans volgde een belangrijk bestuursvoor stel, n.l. om de contributie met 2 ct. per week te verhoogen en te brengen op 6 ct. per lid en per week. Zulks als proef voor een jaar. Door deze contributie verhooging denkt het bestuur een volledige uitkeering te doen van alle kosten welke gemaakt worden bij gelegenheid van een operatie van de leden en diens huisgenooten. Dus een volledige uitkeering bij operatie. Na eenige toelichting door het bestuur en be Verg. Vrijzinnig Democratische Bond. Voor de afd. Lisse van dezen Bond sprak gisterenavond de heer Kortland uit Schoon hoven in hotel „de Witte Zwaan" In een duidelijk overzicht behandelde spr. de werkzaamheden van de Provinciale Staten cn de houding van den V. D. B. Verschillende voorstellen en wetsontwerpen werden nader bezien, de schoolartsendienst en de regeling daarvan, de verschillende subsidies, de wegen en het onderhoud daar van, de polders en hetgeen daaraan vastzit in bestuur en organisaties, werden op klare wijze de hoorders uiteengezet. Van algemeene bekendheid is het feit, dat de Statenleden de leden van Eerste Kamer aanwijzen, maar minder wordt in gezien, dat dus door de kiezers zelf invloed is uil te oefenen op de samenstelling van dc Eerste Kamer. Overigens is de Vrijz. Dem. Bond in het geheel niet voor handhaving van de Eerste Kamer. De macht, die dit college heeft, is veel te groot als men in aanmerking neemt, dat het in het geheel niet aange merkt kan worden als volksvertegenwoor diging. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de geschiedenis van de Vlootwet en het Vlootplan. Ons land heeft wel een minimum aan vloot in vergelijking met landen als Engeland, Amerika, Japan, enz., hetgeen duidelijk uit de cijfers blijkt. Bezien wij dit vanuit het standpunt van militairen, dan moeten wij tot de slotsom komen, dat we altijd te zwak zijn. De aansluiting aan den Volkenbond be- teekent in geval van oorlog de plicht van partij kiezen. Wij moeten nis lid van den Bond den vijand bestrijden en zijn gehouden de partij van het recht door te laten en onze wegen en vervoermiddelen ter be schikking te stellen. Oorlog is echter nooit een kwestie van Techt maar van macht. Ten slotte besprak de lieer Kortland de eventueele mobilisatie en hel mobilisatie-besluit. Dc Vrijz. Dem. willen, wat dit laatste betreft, wijziging van de Grondwet om het recht van tot mobilisatie te besluiten, te verleggen van den minister alléén naar de beide Kamers. De weliswaar niet talrijke aanwezigen volgde met aandacht de gloedvolle, rede voering van den heer Kortland. Door eenige werden enkele opmerkingen en vragen ge daan, die spr. uitvoerig beantwoordde. Loop der bevolking. Vertrokken: W. P. v. Rijn en gezin, naar Sassenbeim; J. N. v. Zutpïien, naar Ouden bosch. Gevestigd: P. J. Huibérs, van Haarlem mermeer, Willemskade lï>; J. Spiering en gezin, van Haarlemmermeer, Willemskade 15; J. v. d. Linden en gezin, van Leiden, Wilhelminastraat 37: J. C. A. v. Kampen, van Leiden, Heereweg 184; Mej. J. Glas bergen, van Engeland, Meer cn Houtstraat 24: J. Butter, van Edam, Kapelstraat 3; J. L. A. M. Rebers, van Schiedam, Heere weg 385; K. Bakker, van Voorschoten, Heereweg 61C. Melkert, van Haarlem, Wagenstraat 29. Do R.K. candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing is als volgt sa mengesteld: 1. J. Pijnacker. 2. P. Warmen- dam Cz. 3. C. Langeveld. 4. A. H. Schrama. 5. A. Th. v. Kestêren. 6. P. Romeijn. 7. A. Schrama. 8. L. Onderwater. 9. H. v. d. Vlugt. 10. J. Berbee Gz. 11. B. A. Beijsens. 12. H. Vreeburg. 13. L. Elfering. 14. S. Barnhoorn. RECLAME. 739 NOORD WIIK-BINNEN. Tentoonstelling; Ambachtsteekcnscbool. In de lokalen der openbare school al hier had een tentoonstelling plaats van de werkstukken, die de leerlingen der Am- bachtsteekenschool (Dir. de heer P. Grin) in den afgeloopen cursus hadden ge maakt. Er was voor deze tentoonstelling veel belangstelling, niet alleen van de zijde der ouders, maar ook van particu lieren. De expositie is dan ook wel de moeite waard en wij kunnen niet anders dan lot uitspreken voor het onderwijs, waardoor zulke resultaten werden bereikt. De heer C. G. J. Alkemade Sr., heette dc aanwezigen welkom inzonderheid ook de ouders der leerlingen. Tot zijn spijt was het college van B. en W. met den gemeen te-secretaris en den voorzitter van het bestuur de heer Llefferink, wegens ultste- digheid verhinderd. Spr. herinnerde er aan dat 60 jaar geleden de eerste tentoonstel ling werd gehouden en wel op 25 Maart. Indien B. en W. tegenwoordig waren ge weest zou spr. nog eens gewezen hebben op de noodzakelijkheid om dit nijver heidsonderwijs wat beter te huisvesten. Het plan dat B. en W. bij den Raad had den ingediend is niet verwezenlijkt en toch zijn er Raadsleden genoeg, die het onderwijs aan de rijpere jeugd een warm hart toedragen. Een betere omgeving zou ook een goeden invloed hebben op het werk der leerlingen. Hierna wekte spr. de jongelui op niet te denken, dat zij nu ge noeg hebben geleerd. Goed onderlegde am bachtslieden hebben een grooten voor sprong op anderen. Het is dus noodig de lessen te blijven volgen en het geleerde te onderhouden. Hierna las de directeur het jaarverslag voor. waaraan wij het volgende ontlee- nen. Voor den cursus 19301931 werden ingeschreven 50 leerlingen en wel 43 leer lingen van hier en 7 uit de gemeente Noordwijkerhout welke in 5 klassen en een vervolgklas werden ingedeeld. Tijdens den cursus verliet een leerling om gezond heidsredenen de school, terwijl twee leer lingen werden toegelaten, zoodat deze cur sus eindigde met 51 leerlingen. De schil derscursus kon wegens te geringe aangifte niet gehouden worden. Pogingen worden in het werk gesteld om ook voor de schil dersgezellen een leeraar te benoemen en de beschikking te krijgen over een lokaal zoodat dan het aonderwijs in t schilders vak beter tot zijn recht kan komen. Aan de hand der rapporten kan het einddiploma uitgereikt worden aan C. Commandeur, P. Cramer, P. M. Korbee, J. Passchier, Ch. v. Venetien. A. Wljnands en J. v. d. Wiel. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: N. v. Bohemen, H. J Broekhof. C. v. Schie en J. Verschoor; niet bevorderd 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse: F. v. Dam, M. v. Duin, R. v. d. Haak, A. G, Kapel, C. v. d. Kwaak, J Schrier, C. Verwers, C. J. v. Tilburg; niet bevorderd 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: W. de Jong M. Martjnis. J. v. d. Niet, J. Plug Jzn., W. Passchier. D. v. Tilburg; voorwaardelijk J. Barnhoorn; niet bevorderd 2 leerlingen. Van de ie naar de 2e klasse: A. Gijzen, W. Haasnoot. W. P. v. Kan, C, v. d. Niet, J. v. a. Niet. C. Smit, J. Verschoor, P. Ver- steege, P. Vink, Th. Vink, G. A. Oord; niet bevorderd 1 leerling. De leerlingen waren als volgt ingedeeld: le klas 12. 2e klas 9, 3e klas 12, 4e klas 5, 5e klas 7, terwijl de vervolgklasse door 5 gediplomeerde oud-leerlingen werd be zocht. Wat. de beoefende ambachten betreft, werd deel genomen door 30 timmerlieden, 10 metselaars, 1 schilder, 3 smeden, 1 stu kadoor, 1 electricien, 1 auto-monteur, 1 loodgieter. 1 gasfitter en 1 banketbakker. Door het gemeentebestuur werd weder om een som beschikbaar gesteld voor het uitreiken van prijzen aan de vlugste en ijverigste leerlingen. Deze werden als volgt toegekend le klasse; Th. Vink le pr., J. Verschoor 2e prijs 2e klasse: D. v. Tilburg le, W. Passchier 2e, J. v. d. Niet Jz. 3e pr. 3e klasse: M. van Duin le, C. J. v. Tilburg 2e, C. v, d. Kwaak 3e pr. 4e klasse: H. J. Broekhof le J Verschoor 2e pr. 5e klasse P. M. Korbee le, Chr. v. Venetien 2e pr. Terwijl voor zeer trouw schoolbezoek de j volgende leerlingen een geschenk ontvin- i gen; W. Passchier, D. v. Tilbure, C. v. d. Kwaak, J Verschoor Bzn., P. Vink, M. Ma- rijnis. M. van Duin, C. v. Schie, C. J. v. Tilburg J. Verschoor Ezn., W. de Jong, J. v. d. Niet Jzn. en A. G. Kapel. Een woord van dank werd gebracht aan den directeur der Ambachtsteekenschool te Leiden, door wiens bereidwilligheid men in het bezit kwam van eenige te Leiden vervaardigde houten en metalen werk stukken welke uitstekende diensten be wijzen bij het vak- en handteekenen. De heer Alkemade reikte nu de prijzen uit aan de verschillende leerlingen en bracht een woord van hartelijken dank aan het gemeentebestuur, dat daarvoor gelden beschikbaar stelde. Ook aan de leeraren, die zulke resultaten wisten te bereiken, Ook de directeur hield nog een krachtig pleidooi voor het blijven volgen der lessen omdat ook vooral in dezen tijd duidelijk blijkt het bezit van vakkennis en zelfstandig werken groote voordeelen geeft. Hierna deden allen een rondgang door de lokalen, waar de kunde en ijver der leerlingen goed uitkwamen, door de tallooze teekeningen, welke de aandacht van allen trokken Het is verheugend dat zoovelen bij de opening en later deze ten toonstelling hebben bezocht. Op Dinsdag 14 April a.s. des namid- j dags tusschen 4.15 en 4.45 uur, zal er ge- j legenheld bestaan in een der lokalen der openbare school alhier tot kostelooze in enting en her-inenting. De aanmelding moet geschieden vóór 4 April a.s. ter ge meente-secretarie. RITNSBURG. Tweetal Chr. Geref. Kerk. Door den Raad der Chr. Geref. Kerk alhier is ter vervulling van dc vacante 1 predikantsplaats het volgende tweetal sa- mengesteld: ds. J. BijleveM van Haarlem, i en ds. H. Hilbers van Enschede. WARMOND. Lijsten Gemeenteraadsverkiezing. De gisteren alhier gehouden stemming tot plaatsvervangende leden van den Ge meenteraad der R.-K kiesver. „Kies recht is Kiesplicht" had tot uitslag: 1. H. Weyers, 2. H. v. Hulst, 3. J. van Egmond, 4. J. Hogenboom. 5. J. de Greef, 6. A. J. van Styn, 7. C. Machen, 8. C. M. van Styn, 9. W. den Dunne. De C.-H. en A.-R. zullen met een ge combineerde lijst voor de a.s. Raadsver kiezingen uitkomen, welke als volgt is sa mengesteld: 1. C. Eieedijk, C.-H., 2. J. Dekker A.-R., 3. M. Kool C.-H 4. H. Amersfoort A.-R., 5. P. Kromhout C -H„ 6. C. v d. Heyden A.-R. EEN VERZOEK AAN WETHOUDER OUDSHOORN. Zal hij aanblijven? Zooals wij reeds in ons blad hebben me degedeeld, heeft de heer Alb. Oudshoorn, wethouder dezer gemeente, verklaard, niet meer voor een eventueele benoeming als Raadslid in aanmerking te willen ko men. Den heer Oudshoorn is thans een lijst aangeboden, geteekend door zeer vele ingezetenen dezer gemeente met het vol gende opschrift: „Ondergetcekenden, allen inwoners van Warmond hebben kennis genomen van het bericht, dat u niet voor een eventueele herbenoeming tot Raadslid der gemeente Warmond in aanmerking wenscht te ko men. Waar door u zoovele jaren op onpar tijdige wijze de belangen der gemeente Warmond zijn behartigd, kunnen zij niet nalaten dit besluit in hooge mate te be treuren en verzoeken zij u met aandrang hierop te willen terugkomen en u opnieuw herkiesbaar te stellen." De heer Oudshoorn toonde zich zeer gevoelig door deze blijken van waardee ring van zijn werk en zeide dit verzoek in rustige overweging te willen nemen, ten einde hierop zoo spoedig mogelijk een be slissing te nemen. Burgerlijke Stand. Geboren- Gerardus Paulus Maria, z. v. A. J. v. d. Krogt en C M. van Bemmelen. Petrus Cornells Jozephus, z. v. W. N. Loos en J. M. Beljersbergen Cornells Jozef, z. V. N. v. Rijt en G. A. Scheel. - Leonardus Cornells Johannes, z. v. P. J. Blom en C v. d. Drift. Cornelis, z. v. C. J. Hoeboer en C. M. Ernst. Quirinus Adrianus, z. v. J. A. v. d. Voort en C. A. Schuur Overleden: Cornelia Rotteveel 68 j, echtgenoote van W. C. v. Niekerk. Ondertrouwd: Dirk Jongeneel 27 j. van Voorschoten en Adriana van Vliet 26 J. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Uitvoering van de tarwewet. In de laatstgehouden hoofdbestuursrer- gadering der Hollandsche Mpij. v. Land bouw is gesproken over de uitvoering der tarwewet in Noord-Holland en Zuid-Hol- land. De spoedbijeenroeping door het da- gelijksch bestuur van de afgevaardigden der akkerbouwafdeelingen werd goedge keurd. Het feit, dat de richtlijnen, in deze bijeenkomst namens het dag. bestuur en de akkerbouwcommissie naar voren ge bracht, met algemeene instemming zijn begroet, gaf de vergadering hoop, dat op medewerking der afdeelingen bij de uit voering ten volle zal kunnen worden gerekend. Medegedeeld werd, dat de beide andere organisaties, de Chr. B, en T. B. en de R. K. L. T. B. niet accoord gaan met het voorstel der H. M. v. L. het bestuur der tarwe-organisatie in beide provincies zoo danig samen te stellen, dat de drie organi saties er in vertegenwoordigd zijn even redig aan de belangen, welke zij onder de tarweverbouwers vertegenwoordigen. Dit zou een overwegenden invloed der H M. v. L. tot gevolg hebben. De beide andere organisaties stelden zich op het stand punt, dat de drie organisaties door een ge lijk aantal vertegenwoordigers ln het be stuur behooren zitting te hebben. Tenslotte is besloten, aan de drie orga nisaties voor te stellen accoord te gaan met het benoemen van een bestuur van zeven personen, zoowel voor Noord-Hol land als voor Zuid-Holland, waarin de H. M. v. L. er drie, de beide andere orga nisaties er twee aan zullen wijzen. Na korte bespreking besloot het hoofd bestuur, zich met dit voorstel te vereeni gen. Voor de Z. H. tarwe-organisatie wer den als bestuursleden aangewezen de hee ren G. Braat, P. Leeuwenburgh, A. M. v. Dorsser; voor de N. H. organisatie de hee ren B. Biesheuvel, R. C. Schenk, G. C. v. Balen Blanken. Besproken werd verder, den secretaris der Mpij., den heer dr. T. P. Huisman, als leider der beide tarwe-organlsaties te be noemen. Zoodanige benoeming maakt het aanwijzen van een assistent-secretaris ur gent. Na eenige bespreking werd besloten, het voorstel te aanvaarden en 'n assistent te benoemen. Ingekomen is een verzoek van de afd. Anna Paulowna om aan te dringen op ont heffing van betaling der sociale lasten door het landbouwbedrijf als onbeschut bedrijf. Van andere afdeelingen zijn tal rijke adhaesiebetuigingen ingekomen. Op gemerkt werd, dat zoodanig verzoek over bodig is, daar de H. M. v. L. cn het K. N. L. C. zich reeds in denzelfden geest hebben uitgesproken. Ook aan de Regeering is reeds eenige keeren verzocht, de sociale lasten over te nemen. Het is te betreuren, dat de Chr. B. en T. B. hier een afwijzend standpunt inneemt, waardoor de drie centrale orga nisaties geen eenheidsfront op dit pun* kunnen vormen. Als standpunt van het hoofdbestuur ten aanzien van dumping werd vastgesteld, dat het een ingrijpen van de Regeering op dit punt zeer wenschelijk acht. Elk g<^ val dient bezien te worden, teneinde zol, te dragen, dat de diverse belangen nauw keurig worden onderzocht. Besloten werd, de a.s. alg. vergadering te houden op 20 Mei a.s. en aan deze voor te stellen, de herfstvergadering te H°or|v te houden. De voordracht ter voorziening in de vacature-B C. Huyzer als bestuurs lid der Cosp. Holi. Telersvereeniging Klaaswaal bestaat uit de heeren P 9ua' te Voorburg en C. Dekker te Barendrecnr- 2-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6