AGENDA. MUSEA. nie* HEDEN: Zomerlust: Selskip „Fryslan, 8 uur, namiddag. Zondag. Evangelisatie, Morschweg: Samenkomst 8 uur nam. Jeruël. Groenesteeg: Samenkomsten 10 uur v.m en 6'h uur nam. Nederl. Leger des Heils Levendaal: Sa menkomsten 10 uur v.m. en 7uur nam. Nederi. Leger der Heils, Lammermarkt. Samenkomsten 10 uur v.m.. 3'/2 uur en V/z uur nam. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht: Samenkomsten 10 uur v.m. en 7 uur nam. Den Haag (Gebouw v. K. en W.): Residentie-orkest, 21/4 uur nam. Maandag. Concordia: Tooneelver. O. B. H. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „De Kleine Stem". 8 uur nam. Volkshuis: „De koopman van Venetië". 8 1 4 uur nam. Katwijk a. Zee, Gemeentezaal: Ds. Leenmann (Delft), Th uur nam. Noord wijk „Het Hof van Holland": Verg. Vrijzinnig Democratische Bond. Dinsdag. Evangelisatie, Morschweg: Samenkomst 8 uur nam. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst, 8 u. nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matinée. „Luxor-theatcr", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorsteilingen. Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. 'sWoensdag en Zaterdags familiematinée „City-theater" Haarlemmerstr.: Bios coopvoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. DE BIOSCOPEN. Luxor-theater. De film „Meisjes- Handel" is bedoeld zoowel ter voorlich ting als ter waarschuwing van Jongeren en ouders en zij zal bij zeer velen haar uitwerking niet missen. Want deze, Duitsch sprekende, rolprent draagt een zeer expressief karakter, misschien wel juist door de soberheid van den opzet en de ingetogen vertolking van Dita Parlo en Harry Prank in de hoofdrollen. Eerstge noemde is Inge, het knappe, dappere meiske uit Berlijn, dat voor haar zieke moeder den kost verdienen moet en ten einde raad een contract teekent om als danseres naar Zuid-Amerlka te gaan. De leidster van het gezelschap schijnt een correcte dame, de toekomst lijkt prachtig en goed en bij duizenden zullen de Mar ken toevloeien....! Doch de journalist Gerhardt vertrouwt het zaakje niet. Hij voorvoelt het drama der als vee verkochte meisjes, die voorbestemd Zijn om in het Zuiden van Amerika spoorloos te verdwij nen en een triesten dood te vinden en hij besluit daarom de reis mee te maken en zich nader op de hoogte te stellen. Hoe hij tenslotte na dikwijls moeilijke en levens gevaarlijke speurtochten de wreede wer kelijkheid onthuld en een troep geweten- looze schurken in handen der politie speelt leert deze film. Maar zij leert bovenal hoe ongelooflijk listig en zonder erbarmen de lieden zijn. die de meisjes handel drijven en hoe groot ook in dezen modernen tijd de gevaren zijn welke arme, wcrklooze meisjes in de groote wereldsteden bedreigen. Een film, die soms geestig, dikwijls tragisch en aangrijpend, maar altijd boeiend is Casino-Theater. Na een aardig voor programma vertoont de directie 2 uitste- i kende hoofdfilms, die zeker weer vele be zoekers naar het intieme theater zullen trekken. Men keert echt voldaan huis waarts! De eerste hoofdfilm is „De Zwoe gers"; een drama uit het mijnwerkersle ven, waarin Douglas Fairbanks Jr., die de hoofdrol vertolkt, zich van zijn beste zijde laar zien. Het spel in deze geheele film is werkelijk goed; de inhoud leent er zich dan ook uitstekend toe. Na de pauze „Onder Mlsdadigen in vloed". Deze film biedt een schets uit het leven -van een jongeman, die, dank zij slechte vrienden in de gevangenis geko men is. Het tijdstip nadert, waarop hij haar weer verlaten kan. In vrijheid ge- j steld, neemt hij zich vast voor zijn leven te verbeteren. Doch dat gaat niet zoo makkelijk als hij wel denkt. Weer pro beert men hem tot slechte daden over te halen, maar hij houdt stand! Zijn strijd duurt lang en is zwaar. Het kost hem alle krachtsinspanning om zich op 't rechte pad te houden. Totdat hij in 't huwelijk treedt, waarna het contact met zijn vrien den voorgoed uit raakt. Voor het examen Steno-Typen i. d. Ned. taal van de Vei v. Dir. v. Pont- scholen slaagden- mej. A. A. van Buuren en de heer J H Vallentgoed. Idem voor Machineschrijven: de dames mr. M E Blok P C. de Geus. A. Neute boom. E. C C. Roelofs, G. A. ten Wolde en de heeren W. M. v. Appel, C. van Duyn, C. J. Gordijn, allen alhier (leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14). Heden herdacht onze stadgenoot B. Grceneveld zijn zilveren jubileum in dienst van de Kon. Ned. Grofsmederij. De directie overhandigde hem bij deze gele genheid een zilveren horloge met inscrip tie. Ook van de zijde van zijn kameraden mocht hij vele gelitkwenschen in ont vangst nemen. Het café „De Klok" van den heer W. F. de Wolf, Hoogewoerd 129 heeft een al- geheele verjongingskuur ondergaan. De oude klok is als het ware omgebouwd in een fraaie pendule; het raderwerk is het zelfde gebleven, doch het omhulsel zoowel van binnen als van buiten gemoderni seerd. De keurige onderpui met de breede spie gelruit maakt al direct een goeden in druk en bij het binnentreden merkt men al direct dat de heer De Wolf niet van halve maatregelen houdt. De vernieuwing ging gepaard met een niet onaanzienlijke uitbreiding. We hopen voor den heer De Wolf dat „de Klok" nog beter loopen zal dan vroeger! —Het Jaarverslag over 1930, uitge bracht in de algemeene ledenvergadering der 3-Octobervereeniging door den secre taris, den heer N. G. Spaargaren is in druk verschenen. Blijkens een advertentie in dit Blad geeft het kinderkoor „De Kleine Stem" directeur de heer L. W. Beumer, Maan dagavond weer een uitvoering in de groote Stadszaal. De politie alhier heeft de 24-jarlge dienstbode N. S. aangehouden, die ervan wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van zilverwerk en lijfgoederen. Gistermiddag zijn twee jongens, die tezamen op één fiets gezeten, plotseling uit de Mosterdsteeg de Botermarkt kwa men oprijden, opgereden tegen een auto bestuurd door P. J. E. Zoowel de auto als het rijwiel werden vrij erg beschadigd, terwijl de 17-jarige B. van D. verschil lende kwetsuren bekwam, welke door den E. H. D. werden verbonden. Toen de 50-jarige W. F. van T. gister middag in den tuin van zijn woning aan de Potgieterslaan werkzaamheden ver richtte. had hij het ongeluk met zijn borst op een stok te vallen De E. H D. con stateerde dat het borstbeen gebroken was en vervoerde hem naar het Diaconessen- huls. groot opzien gebaard, aangezien de onder handelingen korten tijd geleden op on overwinnelijke moeilijkheden waren ge stuit. Een herhaling derhalve! In de zitting van gisteren der Inter nationale Graanconferentie hebben de vertegenwoordigers van Polen, Zuid-Slaviü en Roemenië zich uitgesproken voor het systeem van preierentieele rechten als een der belangrijkste middelen tot ver zachting van de landbouwcrisis in Oost- Europa. Als vertegenwoordiger van den overzeeschen graanexport legde de Argen- tijnsche gezant te Parijs, Perez, in zijn rede daarentegen den nadruk op de vrije loyale concurrentie. De overzeesche ex portlanden kunnen op geen voorwaarden in de desiderata van de Oost-Europeesche landen treden. Als laatste spreker kwam de leider der Russische delegatie Kritzmann aan het woord, die zich verzette tegen elke beper king van den graanbouw. Hij wees ook het stelsel van preferenties af. Verder verde digde hij zich tegen opmerkingen over Russische dumping. DUITSCHLAND. Uit de arbeiderswereld. Bij de verkiezing voor de kamers van Arbeid in het gebied van Bremen, hebben de nationaal-socialisten, die samen met den Stahlhelm een candidatenlijst hadden ingediend, een gevoelige nederlaag ge leden Ze slaagden er niet in een enkel mandaat te veroveren. De moderne vak- vereenigingen hebben daarentegen 23 mandaten, de communisten 7 mandaten gekregen. j Voor de Duitsche bouwvakken zijn ver schillende scheidsrechterlijke uitspraken geve'c waardoor de loonen van 8 tot 11 pCt. erlaagd worden. TURKIJE. De Nationale Vergadering ontbonden. De Turksche Nationale Vergadering ontbonden. De nieuwe Nationale Ve?„13 dering komt voor het eerst op 5 Mei hu een. Alvorens uiteen te gaan heeft h Nationale Vergadering nog besloten 1 Januari 1933 het metrieke stelsel lü Turkije in te voeren. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schelstraat 2. Geopend in November. De cember. Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni. Juli Augustus en September van 105 uur. in October van 10—4 uur. Zon dags vanaf halféén. Ent.rée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec 1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum. Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Etlmographisch Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium. Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart as. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kors, Muyzert, Seret en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390 De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4. tel. 274, is dag en nacht geopend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht ls in het Aca demisch Ziekenhuis alhier overleden de 24-jarige landbouwer H. P. van Z. uit Zegwaart, die gistermiddag aldaat tenge volge van het schichtig worden van een paard van de grasmaaimachine viel en onder het werktuig terecht kwam. City-theater. Een zeer uitgebreid en bovendien gevarieerd programma biedt de directie van bovengenoemd theater zijn bezoekers deze v/eek. Na het traditioneele „Hollands nieuws" wordt begonnen met een klucht in 1 acte getiteld: „Een Ameri- kaansch Huwelijk", waarna de eerste hoofdfilm vertoond wordt „De Klaplooper" Een jong getrouwd paartje, dat bijna hinderlijk rijk is en zich reeds begint te vervelen, maakt bij hun bezoek aan een nachtclub kennis met een alleraardigst, doch arm meisje. Toegevend aan een gril, noodigen ze het meisje voor een poosje bij zich thuis om haar ook wat te doen ge nieten van hun weelde. Maar manlief Interesseert zich te veel voor het meisje en het zou op een drama stellig ultgeloopen zijn als het meisje niet zoo verstandig was geweest dit bijtijds in te zien en weg te gaan. I De tweede hoofdfilm „Club 77" geeft ons weer eens een kijkje in de Amerikaan- sche onderwereld. Debekende actrice May Astor, vertegenwoordigt Dolly, het J meisje dat in „Club 77" verzeild is ge- raakt, doch daar feitelijk in 't geheel niet j thuis hoort. Op een goeden dag besluit ze j dan ook uit die omgeving we gte gaan en ze slaagt er in zich eerst als strijkster, dan als kellnerln en daarna als secretaresse op het kantoor van den heer Ransone. directeur eener groote wereldfirma een plaatsje in de maatschappij te veroveren. Ten slotte krijgt ze haar ontslag om de doodeenvoudige reden, dat de directeur haar tot vrouw neemt. „Zwarte Daan" een berucht figuur uit club 77 probeert het haar nog wel lastig te maken, maar.... alles komt ook in deze film weer op z'n pootjes terecht. Trianon-theater brengt voor de pauze een aardig en goed gevarieerd programma Het geïllustreerde wereldnieuws is vrij actueel; we zien zelfs het bruiloftsfeest van Guus Weitzel. den populairen AVRO.- omroeper, dat op 19 dezer te Hilversum plaats vond. Isaac Aaronson met zijn j orkest demonstreert eenige Amerikaan- sche schlagers, terwijl de rest van het eerste deel van den avond in beslag wordt genomen door Harry Liedtke in de rol prent „Mijn vader en ik". Zooals alle Liedtke-films is ook deze zeer zeker in staat de toeschouwers prettig bezig te houden In deze film moet de groote charmeur zoowaar het liefdesslagveld ver laten, zij het dan ook, dat hij zich vrij willig terugtrekt terwille van zijn zoon, die de brutaliteit heeft gehad om op hetzelfde meisje verliefd te worden. En aangezien de liefde van het meisje voor Senior groo- ter is dan voor Junior, zoeken vader en zoon bij elkaar troost en vergetelheid voor hun verdriet. Na de pauze debuteert Wal lace Beery in de sprekende film „Gehei men van Chinatown", bijgestaan door Florence Vidor. Het is een mystiek verhaal vol onwaarschijnlijkheden, dat weliswaar af en toe spanning brengt, maar overigens toch weinig Inhoud vertoont. RECLAME. NICMtlJCns ÓTeR-TA&A KH LEIDSCHE BROODFABRIEK. De gistermiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Leidsche' Broodfabriek heeft het di vidend vastgesteld op 8 pCt (v.j. 7 pCt.) voor aandeelhouders na uitkeering van 15 DCt. aan verbruikers Tot commissaris is gekozen de heer J. F. X Sanders. Dr Riemens, Herv. pred. alhier, hoopt zijn oud-leerlingen Maandagavond in „Pnicl" bijeen te zien, en verzoekt hun, de advertentie in dit Blad wel als uitnoo- diglng te willen beschouwen. De heer G. C. Hartmans alhier, amb tenaar bij het Blnnenlandsch Bestuur, is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames J. C. Duyvendijk te Papendrecht; J. Langeriis te Amsterdam C. E. Jans te Magelang en de heer M. H. Bos te Rot terdam. I DE ALGEMEENE TOESTAND. Polen vraagt te Weenen inlichtingen Nog een handelsverdrag gesloten De graanconferentie. De Poolsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, die tijdens de af- wezigneid van Zaleskl belast is met de lei ding van het departement, heeft den Oos- tenrijkschen gezant te Warschau bezocht en hem verzocht te Weenen eenige ophel deringen te vragen omtrent het Duitsch- Oostenrijksche verdrag. Tevens zeide hij, dat de Poolsche regeering er zich ten zeer ste over verbaasd had, dat Oostenrijk, dat nochtans wel waarde moest hechten aan de vriendschappelijke ontwikkeling van de verhouding met Polen, vooral op econo misch gebied tot nog toe geen behoefte had gevoeld om Polen in te lichten om trent zekere maatregelen, die ongetwijfeld van invloed zouden zijn op de verdere ont wikkeling van de verhouding tusschen beide landen. Men ziet, dat ook Polen gematigd is! Over het geheel genomen kan trou wens gezegd worden, dat de oppositie in rustiger banen is geleid. Van Duitsche zijde wordt nog het vol gende gezegd: Als de Tsjecho-61owaksche minister van buitenlandsche zaken te kennen geeft, dat Tsjecho-Slowakle het ontweru niet kan aannemen, dan kan men hem gevoeglijk antwoorden, dat tenslotte alléén Duitsch- land en Oostenrijk het hebben aan te ne men. De andere mogendheden kunnen slechts bezwaren van juridischen aard opperen en de rijkskanselier heeft Immers al verklaard, dat Duitschland- een juri disch onderzoek niet behoeft te duchten. Het gaat er echter niet om of een derde mogendheid het plan goedkeurt of niet. De Fransche bedreiging om de tolunie te antwoorden met opzegging van het handelsverdrag, wordt in Berlijnsche krin gen zeer rustig opgenomen. Reeds eenige maanden geleden bij het sluiten van een aanvullende oveteenkomst, is van Fransche zijde opgemerkt, dat het handelsverdrag spoedig opgezegd moest worden. Het verdrag heeft zich namelijk in het begin ten gunste van Frankrijk ont wikkeld, maar sinds anderhalt jaar zeer sterk ten gunste van Duitschland. Dat hangt samen met de conjunctuur-ontwik keling en het feit. dat Frankrijk van de economische crisis tot dusver relatief wei nig gemerkt heeft. De opzegging van het verdrag kan in- tusschen elke maand geschieden zij heeft met de tolunie niets te maken daar zij reeds sinds eenigen tijd verwacht wordt. Intusschen is nog een handelsverdrag afgesloten! Volgens een officieele mede- deeling zijn de onderhandelingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Zuld-Slavlè over een handelsverdrag tot een gunstig einde ge komen De Zuid-Slavische minister van Handel zal neden naar Tsjecho-Slowakije vertrekken om het verdrag te tcekenen. Het sluiten van het handelsverdrag heeft onverwacht plaats gehad en heeft ENGELAND. Nederlaag voor Labour Dc betalings weigering van Nieuw Zuid-Wales Gandhi overwinnaar. Er is een verkiezing gehouden in Cum berland. Gekozen werd de conservatief L. Thompson, met 30.493 stemmen (vorig maal 28.927). Brownly (Laboer) behaalde 30.075 stem men (31.794). Morgan (lib.) behaalde 15.004 stemmen (vorig 21.300). De conservatieven winnen den zetel op Labour! In het Lagerhuis stelde Amery de vraag, wat de regeering dacht te doen tegen het besluit van de regeering van Nieuw Zuid Wales om de rente van de schulden, die deze staat te Londen heeft, niet te beta len. Minister Thomas antwoordde, dat hij overtuigd was te spreken overeenkomstig de gevoelens van alle groepen van het Huis, wanneer hij verklaarde, dat de pers telegrammen over de houding der regee ring van Nieuw Zuid Wales pijnlijke ver rassing had gewekt. Met het oog op het groote nadeel, dat aan het crediet van Australia door een dergelijk optreden zou worden berokkend, weigerde hij te geloo- ven, dat de toestand, dien men vreesde, I inderdaad geschapen zou kunnen worden. De Regeering van het Vereenigde Konink rijk zal niet onverschillig kunnen toezien, dat een der Australische staten zijn ver plichtingen niet zou nakomen. Minister Thomas verklaarde zich dan ook met den Britschen Hoogen Commissaris In Austra lië in verbinding te hebben gesteld. Bevan, de vorige premier van Nieuw Zuid-Wales, heeft gisteren op een ver gadering te Sydney gezegd, dat het eer- ste gevolg van het niet betalen zou zijn. dat de werkloozen er nog ellendiger aan toe zouden zijn en alle kans op verschaf fing van werkgelegenheid verkeken zou zijn. De officieele arbeiderspartij heeft de partij van Nieuw Zuid Wales, die Lang steunt, uit de partij gezet. Er zal een nieuwe partij in dien staat opgericht worden. Seulltn is gisteren naar Sydney vertrok ken, in de hoop Lang nog tot rede te kunnen brengen. De Executieve Commissie van het In disch Nationaal Congres heeft besloten het accoord tusschen Gandhi en den On derkoning van Indië goed te keuren. Ook Patel sprak zich daarvoor uit. In een desbetreffende resolutie wordt erop gewezen, dat het doel van de Indi sche nationalistische beweging de onaf hankelijkheid van Indië blijft. Indië dient de volledige controle te hebben over de buitenlandsche betrekkingen en de fi- nancieele- en douanepolitiek. Alle polit- tieke gevangenen, zonder onderscheid, moeten uit de gevangenissen worden ont- I slagen. Burma dient het zelfbestemmings- j recht te verkrijgen, doch de openbare I meening aldaar moet eerst geraadpleegd worden, eer tot afscheiding van Indië kan 1 worden overgegaan. Gandhi verkreeg van de Executieve Commissie een motie van vertrouwen en werd benoemd tot leider van de delegatie van het Congres, die aan de .nieuwe En- gelsch-Indische conferentie zal deelne men. Het zal Gandhi's taak ziin het Na tionale Congres te bewegen tot aanne ming van deze besluiten, heteeen met het oog op de toenemende oppositie tegen hem met moeilijkheden gepaard zal gaan. De communisten stoken zeer fel onder I de jongeren en niet zonder succes! Lord Irwin heeft aan een afscheidsdiner een rede gehouden, waarin hij de kritiek van den loatsten tiid ot> zijn politiek aan roerde. Hij zeide dat de huidige onrust in Engelsch-Indië kunstmatig in het leven was geroepen door een te verwaar- loozen minderheid, welke gemakkelijk l:an worden onderdrukt, en welke oppervlak kig was en zich niet op den bodem van de werkeliikheid stelde. Engeland zou zich zelf misleiden indien het niet tot het be sef kwam dat er trots de verschillen van belangen en maatschanpelijke omstan digheden. er een intellectueel besef aan het rijpen was. dat zeer verwant was met het nationalisme, en dat een groote kracht kon worden. Wat betreft do waarborgen, zeide lord Irwin dat de En^elsche regeering het recht van de Indiërs om andere finan- cieele waarborgen te vragen, dan die welke op de ronde-tafel-con^erentle wa ren behandeld, niet wilde beknibbelen De Engelsche regeering zou de verzoeken nauwkeurig bestudeeren. AMERIKAANSCHE MISDAAD EN CORRUPTIE. (Van onzen Ncw-Yorkschen correspondent) Chicago heeft tegenover de buitenwereld zoo langzamerhand den naam gekregen van alleen uit boeven te bestaan en een ecg ongezonde stad te zijn, zooiets in den zin van Niemandsland tijdens den grooten oorlog, waar men bij de volgende straat eerst 0111 den hoek moet kijken of er geeo nest van machinegeweren gelegerd is. Zoo erg is het nu weer niet en het overgroote deel Chicago'naren heelt nog nooit een schot of een ontplof.ing gehoord. Veel van deze b.ruchtheiu inoet toegeschreven worden aan de sensatielust van de Anienkaansche pers als gevolg van de publieke nieuwsgierig, heid. Het is niet van het minste belang voor het algèmeen welzijn of het tegeih deel, wanneer twee „gangs" of bonden ei kaar beoorloogd hebben met als resultaat dat hier en daar eenige lijken of zwaar gewonden langs den weg of op een on bebouwd stuk land zijn gevonden. En toch wijden de kranten er kolommen van de meest sappige beschrijving aan met com mentaren en vermoedens, waarom die moor den hebben plaats gehad. Zelfs de grootste en hoogst staande kranten kunnen het met zonder dergelijk nieuws stellen en het ge volg is, dat, practisch gesproken, heel Ame rika en later het buitenland dag in, dag uit leest van de gedragingen der boeven* wereld in plaats van die te negeeren. Waar mee ik volstrekt niet zeggen wil, dat er gefantaseerd wordt en zelfs niet een heele- boel verzwegen, dus met andere woorden, dat het wel wat bar is. Want de schoone sport der „hold up", een winkelier, een kassier of gewoon iemand op straat een revolver onder zijn neus te duwen met het verzoek beide armen ten hemel te strekken en hem van zijn overtollige geldelijke be zit te ontdoen, heeft zooveel beoefenaars, dat hun heldendaden wel veel talrijker zijn dan de opzienbarende moorden, maar om hun veelvuldigheid en mindere belang rijkheid niet hun weg buiten de stad, waar het gebeurt, vinden. Om het muzikaal uit te drukken zotgen de boefjes voor het lichte genre, terwijl grootheden als Capnne of Diamond voor de Klassieke soort zorgco. Hoezeer men zich in Amerika bewust Is geworden van de langzamerhand onver- dragelijke veelvoorkoming van misdaden, is duidelijk gebleken uit de houding van President Hoover, die bij zijn ambts aanvaarding een paar jaar geleden In zijn eerste ofiicieele rede een dringend beroep deed op het publiek, dat orde en gezag wenschte gehandhaafd te zien. Hel is ook gebleken uit zijn instelling van ver schillende commissies ter onderzoek naar oorzaken en mogelijke verbetering van de groeiende criminaliteit en het eerste rap port, dat van de Wickersliam-commissie, neeft al zooveel aan het licht gebracht, dat men met schrik de volgenden afwacht. Hel is natuurlijk zulk een ingewikkelde geschiedenis dat, men er niet met een paar woorden een overzicht van kan geven en er eerder wat lijvige boekdeelen over zou kunnen volschrijven. Toch zijn er eenige opmerkelijke punten aan te wijzen, die volgens deskundigen en van ieder, die een beetje nuchter kan redeneeren, de directe aanleidingen tot de vele mistoe standen zijn. En het is wel heel eigenaardig op te merken, dat die oorzaken vaak in principe juist zijn en volgens de theorie der democratie toe te juichen, inaar in de practijk volkomen fa.ikant uitkomen. Nie mand zal ontkennen, dat de drooglegging of de openbare verkiezing van rechterlijke en gemeentelijke ambten in het wezen juist zijn, mhar deez' aard is geen paradijs! Van af het oogenblik, dat Commbus Spanje ver liet om een Nieuwe Wereld op zijn weg naar Indi* te ontdekken of dat de Amster- dainsche West-Indische Compagnie de ko lonie Nieuw Nederland ging exploiteeren, heeft tS'.j allen de grondgedachte voorge zeten om geld te verdienen, veel geld, om rijk te worden. Met inachtneming van de honderden, die naar deze kust kwamen uit religieuze principes zijn er honderdduizen den en millioenen in den loop der eeuwen naar Amerika getrokken, omdat daar een nieuw terrein braak lag, waarvan de ont ginning groote belooning zou opleveren. Misschien is daaruit de zoo sterk op den voorgrond tredende zurht naar geld ver- i.nen en er bovenop te komen bij de Amerikanen te verklaren, die veel en veel sterker is als bij andere volken. Juist die geld lust werkt In goeden en kwaden zin mede tot de resultaten der hedendaagsche Anienkaansche atmosfeer, de oprichting van de kolossaalste cn nuttigste instellingen of bouwwerken en do omvang van gcorganise r 'e criminaliteit. De 'aa ste zes maanden in New-York zijn een ware nachtmerrie van schandalen geweest als een waardige tegenhanger van de Ch cago- sche be.u e e. ijvjn. NLw-Vork h e.t zel den aanslagen met machinegeweren 01 bommen, m ai daartegenover een opzien barend aantal gevallen van corruptie en andere misdadigheid onder perj-men w.er taak liet was het publiek daartegen te be schermen, aan den dag gelegd. Het zou hier geen zin hebben een volledig lijst'e, men namen, data en personen te noemen. Er b.hooren een distriCiS-i ur^emeeste', in^e..te-in^enieurs, ev.n staa^scontroleur van het bankwezen, een half dozijn reenters en de noodige poli de-beambten onder, die alien bezweken zijn voor de lucratieve zijoe van hun positie of wel van hun ^aCl^ misbruik maken tot spekking van hun beins Voeg daarbij nog de noodige besturen en raden van commissarissen van tinancieeis instellingen, dan komen we tot een onaanzienlijk resuitaal van velen, die den doliai gesteld hebben hoven hun ZIIIV!.. geweten en die na langen of korten tij tegen de lamp zijn geloopen Op het oo-to b ik is het o .verkwikke lee onderzoek in zak*.- een afdeeli ïg zeden po i.ie aan <- dal meteen aanleiding werd tot die Jiang, onderzoek van, een andere poli i Jtroj-P» het hart;e van* de City moet b?waken de wetten laten na'even. De verdia zeden p i le moe' unks en rech s fj®ar. t.erd h bbe 1 en d.kwijls totaa! nnsch1 S" 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2