SPORT. DAMMEN. '%W' m. 9 m m 9 9 9 m sp m m WH W m 9 9 9 m 9 9 9 '9 m ""■J-, m H35 VOETBAL. DE WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIE. de inzet van een nieuwe periode van bloei? Morgen: NederlandBelgië! Dat betee- kent dus dat het Stadion te Amsterdam uitverkocht zal zijn, ja, dat de bond ondanks de schandelijk hooge prijzen, wel ke hij durft te vragen ook thans weer duizenden belangstellenden heeft moeten teleurstellen Nederland—Belgie. Wedstrijd met tra ditie: voor ons én voor onze Zuidelijke naburen het hoogtepunt van het jaarlljk- sche voetbalseizoen! Een lange reeks van teleurstellende resultaten heeft voetbal- minn end Nederland verleden jaar niet weerhouden in massa op te trekken naar het fraaie sportpark aan den Amstelveen- sche weg en nu er eenige hoop is dat ons voetbal eindelijk een nieuwe periode van opbloei tegemoet gaat is die interesse na tuurlijk grooter dan ooit. Men zal moeterl afwachten of de nieuwe keuze-commissie van den K. N. V. B., bestaande uit de heeren Herberts, Mundt en Lotsy. heeft kunnen zorgen voor ..het elftal, dat wint", maar zij heeft in ieder geval stelselmatig gewerkt en daardoor meer vertrouwen ge oogst dan de veelhoofdige Technische Commissie de laatste jaren ten deel mocht vallen. De vele oefenwedstrijden hebben over het algemeen een opgaande lijn in ons spelpeil vertoond en het kan toch nauwelijks anders of de resultaten daar van moeten in dezen wedstrijd tegen de Belgen tot uiting komen, al beteekent dit nog geenszins, dat Holland dientengevolge zal winnen. Het elftal der Belgen geldt als zeer sterk, de verdediging wordt zelfs de beste van Europa genoemd, en het ware dus wel uiterst onvoorzichtig om op een overwinning der onzen te rekenen, hoe zeer wij daar dan ook op mogen hopen. Eén ding vooral is jammer, en wel het on verwacht uitvallen van den jongsten Pauwe, waardoor het verband der half- linie is gebroken, terwijl juist op het spel dier linie de hoop van Nederland voor het grootste deel was gegrondvest. Misschien dat Anderiessen, van Ajax, zich een waar dig plaatsvervanger zal toonen, maar zijn spel in Zurich heeft in dat opzicht helaas geen gunstige perspectieven geopend! Onze meening over het elftal, dat morgen middag tegen de Belgen in het veld zal komen, gaven wij overigens in ons num mer van Maandag en wij behoeven er hier dus verder niet op terug te komen. Ziehier de samenstelling der ploegen: v. d. Meulen v. Run v. Kol Pauwe Sr. Anderiessen v. Heel Tap Lagendaal Formenooy. Adam v. Nellen O Ledent Versyp Secretin Capelle Voorhoof Moeschal Hellemans Verboven Hooydonckx Nouwens Badjou De wedstrijd vangt aan te halfdrie en wordt geleid door den Italiaan Carraro, die indertijd te Zurich den wedstrijd Zwit serlandNederland heeft geleid. Zooals reeds eerder werd medegedeeld zorgt de heer Izaks. van het Handelsblad, als ooggetuige van den K. R. O. voor een draadloos verslag op een golflengte van 298 Meter. De stand der tot dusver gespeelde wed strijden luidt: gsp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Nederland 42 19 9 14 92—75 47 België 42 14 9 19 75—92 38 Tegelijkertijd met NederlandBelgië wordt te Enschede een wedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsch B-elftal en Sparta (Praag). Hiervoor luidt de samen stelling der Hollandsche ploeg als volgt: doel: Odijk (Hollandiaan)achter: Wanders (Wageningen) en Diepenbeek Ajax): midden: Breitner (Ado), Ten Donkelaar (Ensched. Boys) en Sterk ('t Gooi); voor: Kammeyer (Haarlem), Schoemaker (Quick, Haag), Ruisch (D. F. C Steens (Z. F. C.) en Wels (Unitas). v. d. Kraats); Alphen—BEC (A. Lens). Res. 2e klasse A: B.M.T. IIFortuna II; Res. 3e klasse A. Vios II—Concordia II. Afdecling iii, le klasse: Go Ahead— A.G.O.V.V. Afdecling iv, le klasse: De ValkB.V.V.; Wilhelmina—Eindhoven. Afdeeling V, le klasse: LeeuwardenAl- cides; M.S.C.Friesland; VelocitasVeen- dam. Van Overal. Programma voor morgen. KON. NED. VOETBALBOND. Afdeeling ii, 2e klasse A, Steeds Hooger Neptunus; 2e klasse B: OvermaasCVV; 3e klasse A: LugdunumHillinen (S. H. Het competitie-program voor morgen is natuurlijk niet groot en bovendien niet heel belangrijk. Voor de 3e klasse A in afdeeling II zien wij nog twee ontmoe tingen vermeld namelijk LugdunumHil linen en AlphenB.E.C. In den laatste zou 'n succesje der Alphenaren zoo vreemd niet zijn, maar de positie der gasten kan een duwtje gemakkelijk lijden. Meer staat er op het spel bij LugdunumHillinen omdat de Leidsche ploeg de punten nu eenmaal broodnoodig heeft. Gezien de niet al te gunstige resultaten der Hillegom- mers in deze competitie behaald, meenen wij dat groen-wit hier minstens een puntje rijker zal worden. In het Oosten speelt Go Ahead met een geheel gewijzigde opstelling tegen A.G.O.V.V. In den aanvang van het sei zoen heeft de Deventer club haar elftal ook volkomen door eikaas gehaald en de uitslagen waren niet al te gunstig. Toen men eindelijk naar de oude opstelling terugkeerde werden ook de resultaten veel beter. Thans heeft de wedstrijd tegen Heracles een teleurstelling gebracht; de kampioenskansen zijn plotseling weer minder mooi geworden en bij wijze van noodsprong waagt men thans opnieuw een wijziging. Indien het gaat als in den aanvang van de competitie dan wint. A.G.O.V.V. en is daarmede de kans op den titel voor Deventer volkomen ver dwenen In het Zuiden is de strijd practisch reeds beslist. In het Noorden heeft M.S.C. alleen nog een kansje, indien zij op eigen grond weet te winnen van Friesland, maar zelfs daartoe achten wij deze jeugdige eerste-klasser niet in staat. Toen de competitie nauwelijks aan den gang was hebben wij voorspeld dat dit elftal, waarvan wij het spel toevallig van meer nabij hadden leeren kennen, even snel uit. de eerste klasse zou verdwijnen als het er in gekomen is, en het begint er nu toch wel heel erg op te gelijken dat wij goed hebben gezien! Velocitas speelt thuis tegen Veendam en door te winnen stelt zij haar kampioenschap tevens vast. Programma voor morgen. LEIDSCHE VOETBALBOND. le klasse: Alphen 3Roodenburg 1, 12 uur; L.D.W.S. I—L.F.C. 2. 2 uur. 2e klasse: Alphia 3T.O.N.A. 1. 2 uur; U.V.S. 4Lugdunum 3, 2 uur: Rooden burg 2D.S.O. 1, 2 uur 3e klasse B.: L.F.C. 4Kagia 12 uur; A.S.C. 4D.V.S. 3, 10 uur; D.S.O. 2—Wa terkoet, 2 uur. 4e klasse: Alphia 5—T.O.N.A. 3, 12 uur; L.D.O. 2—Kagia 2, 2 u U.V.S. 6—Alphen 5. 12 uur; L.F.C. 5D S O. 3, 2 uur. Juniores: L.F.C. (a)D.V.S.10 uur: R.C.L.—Alphen, 1 uur; U.V.S.—L.F.C (b), 10 uur. Overzicht. Voor de eerste klasse zijn de wedstrijden A.S.C. 3—Alphia 2 en D.VJ3. 2—L.M.C. uit gesteld. Alphen 3 speelt thuis tegen Roo denburg I. De Alphenaren slaan een goed figuur en stellig vermoeden wij dat zij morgen ook Roodenburg de baas blijven. L.D.W.S. I heeft aan L.F.C. 2 een lastige tegenpartij, die menige club kan laten struikelen, 't Beste beentje vóór L.D.W.S., dan kan 't wel! De tweed klasse brengt bij Alphia 3 T.O.N.A. 1 mogelijk een gelijk spel. Ook bij U.V.S. 4Lugdunum 3 zal weinig krachtverschil zijn. Roodenburg 2 zal het niet kunnen klaar spelen om D.S.O. I haar eerste verliespuntje te bezorgen. De derde klasse geeft L.FC. 4Kagia I, met de meeste kans voor de withemden. A.S.C. 4 ontvangt de leider D.V.S. 3 thuis Wij hebben zoo'n vermoeden dat D.V.S. ernstig moet oppassen om niet beide punt jes kwijt te raken, iets wat Waterkoet te pas zal komen, want dit zit met weinig verschil D V.S. 3 op de hielen, hoewel Wa terkoet tegen D.SO. 2 uit ook nog niet heeft gewonnen. Voor de vierde klasse weet Alphia 5 thuis wel raad met T.O.NA 3. Te Zoeter- meer kunnen L.D.O 2 en Kagia 2 de punt jes broederlijk deelen. Bij U.V.S. 6Al phen 5 zal weinig krachtsverschil zijn. Alphen 5D.S.O. 3 zal wel in het voor deel der thuisclub uitvallen. De juniores comp. brengt L.F.C. (a) te gen D.V.S. R.C.L.—Alphen en U.V.S.—L. F.C. (b.) Mogelijk.dat alle drie de thuis clubs met de zege gaan strijken. De standen der Zaterdagmiddagcompe titie bijgewerkt tot en met 21 Maart, lui den: Eerste klasse. gsp.gew.gel.verl.pnt, v.t. Quick Boys 1 10 9 1 18 65—18 A. R C. I T 7 14 45— 9 S. C. O. I 9 6 3 12 47—20 Rijnsb. Boys I 8 3 1 4 7 23—25 S. L. F. I 8 4 1 3 7* 22—24 A. R. C. 2 9 2 1 6 5 16—28 Fides Pacta I 9 1 8 2 12—50 Terleede I 8 1 7 1 5—61 S.L.F. I twee punten in mindering. Tweede klasse. gsp.gew.gel.verl.pnt. v.t. Quick Boys 2 9 9 18 64— 8 S. C. O. 2 7 7 14 59— 8 D. V. E 8 6 1 1 13 44—11 Quick Boys 3 12 5 3 4 13 42—33 Rijnsb Boys 2 10 6 4 12 37—22 S. L. F. 2 10 2 2 6 6 16—42 Rijnsb. Boys 3 7 2 1 4 5 15—40 Terleede 2 9 2 7 4 14—53 S. C. O. 3 6 1 1 4 3 15—27 A. R. C 3 8 1 7 2 13—47 Fides Pacta 2 4 4 2* 1—19 Fides Pacta 2. twee punten in min- dering. KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE KORFBAL BOND West I Noord: D. D. V.Westerkwartier. West I Zuid: D. K. C.—Fluks; Het Zui den— H. K. V. Oost I A: Hellas—Z. K. C.; E. K. C. A.— Onder Ons. Oost I B: RigtersbleekH. K. C.; A. K. C—O Clubje. Noord I: Wordt KwiekVoorwaarts. West II B: Z. K. V.—Westerkw. 2. West II C: Het Zuiden 2—Deetos 2: H. B S.Rozenburg. ZILVEREN KORF. Noord-Holland: Oto—Hercules; Excel sior—D. T. V. (O. M.) Overzicht. De competitieleider bepaalt zich de laat ste weken tot kleine programma's. Zoo komt slechts een van de Leidsche vereen, morgen in het veld. Fluks zal in Delft te gen D. K. C. spelen. De positie van onze stadgenooten is allerminst zonder gevaar, en men zal er zich bij Fluks wel van be wust zijn dat wil de toestand niet hachelijk worden men de wedstrijden tegen D.K.C. en O. Eibernest zal moeten benutten om zooveel punten te veroveren dat Fluks de laatste plaats kan verlaten. D.K.C. heeft de laatste weken verrassende dingen gedaan en gelukkige wedstrijden gespeeld. We willen wenschen dat de Delftsche club er niet in slaagt Fluks van de wijs te brengen, en dat onze stadgenoo ten van den eersten tot den laatsten mi nuut zich zullen inspannen voor de over winning Het Zuiden mag verder geen kromme sprongen maken, want anders raken de Rotterdammers zooveel bij Deetos achter op dat zij mogelijk geen baat meer zouden vinden bij den wedstrijd in Dordrecht, die thans nog de beslissing moet brengen. Daarom zal Het Zuiden wel met de noo- dige voorzichtigheid tegen; H.K.V. spelen en beide punten veroveren. D.D.V. en Westerkwartier behooren bei de tot de degradatie-candidaten. D.D.V, speelt ongetwijfeld aantrekkelijker dan de buurtclub. maar of de scholieren het daar om morgen tot een overwinning zullen brengen, willen we nog afwachten. In Gelderland zal Z.K.C. met angst in 't hart naar Deventer reizen, want als Hel las ditmaal net zoo uit de slof zou schie ten als vorige week tegen E.K.C.A. zullen de Zutphensche kampioenskansen er ge ducht onder lijden. Een troost voor de Zutphensche club zal zijn, dat Onder Ons waarschijnlijk ook niet zonder eenig verlies van haar bezoek pan E. K. C. A. zal terugkeeren. Voor het Noorden staat een wedstrijd op het programma die grootendeels over het kampioenschap kan beslissen. Wordt Kwiek en Voorwaarts ontmoeten elkaar in Jubbega. De eerste ontmoeting heeft de Munten- dammer club gewonnen, maar een revan che der Friezen zou ons niet verbazen. Nader wordt ons gemeld: Aan het programma zijn nog toegevoegd de wedstrijden: HerculesOlympia: DeetosVelox; Ready—H.K.V. 2 (3e klasse F). Noordelijke le klasse: W.W.M.D.Nic; FrisoSparta. RECLAME. 2474 Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Elad of aan den Red. C. de Nie. .Stor- tenbekerstraat 176, 's-Gravnhage. PARTIJVRAAGSTUK NO. 710. Zwart 13 sch. op: 2. 3, 6, 8. 9, 12, 13. 14, 15, 17, 19, 23 en 24. Zwart s;i I er «i" Wit Wit 13 sch. op: 25, 28, 32, 33, 35, 37, 38, I 39. 40, 42, 43, 45 en 48. PARTIJVRAAGSTUK No. 711. Zwart. 13 sch. op: 3, 6. 7, 8, 9. 11, 13, 14, 15, 18, 19, 19, 23 en 24. Zwart jjg Wit Wit 11 sch. op: 25, 27, 28, 29, 35, 37, 38, 39, 43, 45 en 48. PARTIJEINDSTAND NO. 712. Zwart 7 sch, op: 8, 13, 14, 16, 18, 21 en 35 Zwart at gp"i m&i ted (6 47 48 49 SO Wit Wit 7 sch. op: 22, 27, 32, 34, 37. 38 en 39 De standen, die wij heden plaatsen, zijn uit den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland. De zesde en zevende ronde 21 en 22 Maart, in den Haag gespeeld bracht niet alleen spanning in den wed strijd, doch was ook leerzaam voor aan wezige belangstellenden. Dezen zijn er geweest uit A'dam, Rotterdam, Delft en tot zijn teleurstelling bij den afloop een Leidenaar. Vraagstuk No. 710 is een stand uit de partij PolmanRaman; de laatste zet van wit was 4742. de speler met wit had ge hoopt op de afruil 1722, 28x 17. 12 x21; in dit geval zou wit een schijf of de partij winnen. Onze lezers trachten dit zelf eerst te zien zonder aanraken van schijven. Raman deelde hierop mede: ik had ver wacht dat wit schijf 47 had opgespeeld naar 27: had wit dan gespeeld op het nemen van dam, door 4034. had ik 27 gespeeld en op het dam nemen een schijf gewonnen, wel een bewijs van standen kennis. De partij had een problematisch slot, waardoor Raman zijn eerste nul boekte. Polman's kans steeg hierdoor doch Zondag daalde deze door verlies in een winststelling tegen Vos. De afwikkeling aangetoond door Polman is als volgt: Zwart: 17—22, 12x21, 21—26? 26x28, 13x22, 28x30. Wit: 28x 17, 37—31! dreigt 32—28. 25— 20! 25X 18, 39—34, 35x4! De afwikkeling aangetoond door Eamart Wit: 25—20, 34—29, 39x30. 28—23, 38— 33 32 x 1. Zwart: 2—7, 14x25. 23x34, 25x34, 19x39, 39x28, 34—39, 43x34, 34x23, 1 x 18, 48 x 37. 24—29, 8—12, 13 x 42, zwart wint een schijf; vanuit den oorspronke- lijken "stand is dit 15 zetten. Stand N. 712, is de eindstand waarin zwart aan zet was en vervolgde met 18 23; wit heeft nu mooi één sterke voort zetting n.l. 37—31; op 21—26, volgt 34—29, 26x 17, 29x20; zwart speelde 1319, wit 31—26; en zwart inplaats van 23—29! 19 —24, wit 26x17, zw. 24—29? waarop wit won door: 27—21, 16x 18, 32—28, 23 x43, 34x3. 399x 34, 3x39. Dit slot is ook leerzaam voor hen die voor arbitrage van afgebr. partijen zijn: de oorspronkelijke stand remise bij ana lyse en gespeeld? een vergissing: Zoo ook de partij PolmanVos, doch daarover in de volgende rubriek. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. T- VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. DE MOTORRIJDER EN DE VERKEERSVEILIGHEID. IS MOTORRIJDEN GEVAARLIJK? Een beschouwing over de moeilijkheden op den weg. Elke week opnieuw, wanneer we de Maandagavond-courant opslaan, worden we getroffen door het groote aantal ver keersongevallen, veelal met doodelijken afloop of ernstige gewonden, aan motor rijders overkomen. Speciaal 's Maandags valt dit ons op, omdat eensdeels het verkeer Zaterdags en Zondags het drukst is, en anderdeels alle voorgevallen ongelukken in één courant samengevat worden, inplaats van over drie afleveringen verspreid, zooals zou ge schieden indien de Zondag geen rustdag ware. Instede van de motorsport, die voor velen een bron van genoegen is, af te kammen en als levensgevaarlijk aan de kaak te stellen, is een beschouwing, van de oorzaken, die tot ongelukken kunnen leiden, veel meer op zijn plaats, vooral dkar de kennis van de gevaren en moei lijkheden waaraan de „berijder' van een twee-wielig motorvoertuig" blootgesteld is, nog niet tot de geestelijke uitrusting van lederen weggebruiker behoort. Kent men de bijzondere eischen, die het motorrijwiel aan den weg en het verkeer stelt dan kan men er rekening mee hou- IE ?°°wel ten voordeele van den auto mobilist als van den motorrijder, den fiet- s" en niet te vergeten., den voetganger. Over het algemeen is men geneigd, zoo wel op den weg als voor de balie, motor- iijder en automobilist over één kam te scheren hetgeen op het eerste gezicht volkomen logisch lijkt, daar immers beide soorten van verkeersmiddelen op dezelf de wijze voortgedreven worden en vrij wel gelijke snelheden bereiken. Redeneert men op deze basis door. dan komt men, omdat de grondgedachte fou tief is, tot geheel verkeerde conclusies, die maar al te vaak aanleiding geven tot misverstanden. Een motorfiets is geen auto! Een motorrijwiel is iets anders dan een auto, doordat het slechts twee wielen heeft. Het is eigenlijk een fiets, die, met de snelheid van een auto rijdende, een buitengewoon gevaarlijke fiets wordt en de kuren een fiets eigen, in vergroote mate bezit. Het bewaren van het evenwicht, een der meest fietsachtige eigenschappen, geeft onder normale omstandigheden geen moei lijkheden. In sommige gevallen, b.v. bij sterken zijwind, kan het echter afwijkingen in de rechte baan, die de motor rijdt, teweeg brengen, waartegen men weinig of niets kan doen. Bij zijwind n.l. is de motorrij der gedwongen eenigszins scheef in den wind te hellen. Wordt de windkracht plot seling onderbroken door een huis b.v. dan heeft de scheeve stand van den motor een kleine afwijking naar de wind- zijde tengevolge. Veronderstellen we nu, dat de motor rijder op dat oogenblik met een tusschen- ruimte van 5 c.M „gesneden" of-te-wel gepasseerd wordt door een automobilist, dan zjjn alle voorwaarden voor een onge luk aanwezig. Ook al corrigeert de motorrijder zijn afwijking onmiddellijk, wanneer de auto te dicht bij is blijft de kans op een aan rijding zeer groot. Een andere omstandigheid, waarbij het evenwicht een belangrijke rol speelt, is: gladheid van het wegdek. Terwille van het evenwicht zal de mo torrijder herhaaldelijk kromme sprongen maken. Rekent de automobilist hier niet op. dan kunnen we de gevolgen wel op onze vingers natellen Het tegengestelde van gladheid, zand, dat op den weg gestrooid is, zooals men b.v. doet om de voegen van klinkerwegen te dichten, is eveneens funest voor den twee- wieler. Komt een motorrijder met een be hoorlijke snelheid, b.v. 60 K.M. plotseling in een dergelijk van een zandlaag voorzien weggedeelte, dan begint de motor opeens de raarste bokkensprongen te maken (Shimmien). Zij vliegt van den eenen kant van den weg naar den andere en al slaagt de motorrijder er in zijn evenwicht te be waren. de vlak achter hem rijdende auto mobilist is niet op deze evoluties verdacht of let een oogenblik niet op Ook moeten we bedenken dat de motor slechts aan een zijde, aan de voorzijde geveerd is. De berijder zoekt dus veel meer dan de automobilist de plekken op, waar de minste kuilen zijn, wat hem vergemak kelijkt wordt door de geringe breedte van zijn machine. Door het geraas van zijn eigen vehikel en het suizen van den wind om zijn hoofd hoort de motorrijder een auto, zelden na deren. De chauffeur, die een motor wil passeeren doet dus verstandig signalen te geven, of indien hij zulks overbodig acht, op een behoorlijken afstand van den mo torrijder te blijven, dit niet alleen in het belang van den motorrijder, doch ook ter- wille van zijn eigen spatborden, radiateur, of, indien hij niet verzekerd is, portemon- naie. Tenslotte het rijden bij regen. Voor den automobilist, die veilig achter zijn, door den automatischen ruitenwischer schoon- gehouden venster zit. is regen niet veel meer, dan een aangename of onaange name afwisseling De motorrijder daarentegen voelt iede- 1 ren regendruppel in zijn gezicht reeds bij i matige snelheid, zooals men een hagel korrel voelt, wanneer men hard fietst. Een bril is onmogelijk: we kunnen niet door beregende glazen zien, en de oogen open houden is eveneens zeer bezwaarlijk. Als het regent is de motorrijder dus halfzlende, waar men als medeweggebrui ker ter dege rekening mee dient te hou den. Dit geldt behalve voor de automobi listen vooral voor de fietsers en voetgan gers, die, in de meening, dat ze door een naderenden motorrijder opgemerkt zijn, huns weegs gaan. Terwille van hun eigen veiligheid doen zij beter, op te letten tot het gevaar geweken is. Bij avond verdubbelen de moeilijkhe den voor den motorrijder. Hij moet dim men, scherp op fietsers letten, wordt dik wijls verblind door fietsers, die veel te scherp licht voeren en kan kuilen, zand noch andere gevaren tijdig onderschel den. Regent het bovendien, dan is de uiterste voorzichtigheid geboden. Is motorrijden gevaarlijk? Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat een bestuurder van een motor op allerlei dingen moet letten, die voor een automo bilist van secundair belang zijn. Dit is op zich zelf natuurlijk een gevaar; onacht zaamheid kan de directe aanleiding tot een ongeluk zijn. Deze gevaarsfactor wordt nog versterkt doordat de motorrijder geheel onbe schermd is, en bij het minste of geringste een leelijke buiteling maakt. Bovendien is de meest kwetsbare plek van het motor rijwiel het stuur, tegelijkertijd het verst uitstekende deel. Hiertegenover staat weer, dat een motor minder plaats inneemt dan een auto en meestal makkelijker een gaatje weet te vinden om een goed heenkomen te zoeken. We kunnen aannemen, dat vermeerder- I de voorzichtig- en oplettendheid, het grootere gevaar van den motor opheft. Het grootere gevaar van de motorfiets is 1 voor velen zelfs meer een bekoring dan I een afschrik, door de wetenschap, dat men het kan vermijden. En dit kunnen vormt juist het sportieve element; niet met open knalpot rijden, die lieden die zich op deze wijze sportief wanen, behooren juist tot het uitschot der motorrijders, die men, hoe eer hoe liever, van den weg ziet ver dwijnen. Het heeft geen zin nogmaals een uit weiding te houden over alcoholgebruik door bestuurders van een snelvervoermid- del. Zij het een auto- of motorrijder; iemand die te diep in het glaasje gekeken heeft, en zich in den toestand, die hier het onmiddellijk gevolg van is, op den weg waagt, handelt uiterst roekeloos en vormt een gevaar voor zich zelf en zijn mede- menschen, hetgeen men van een be schaafd rijder niet verwacht. Een belangrijke veiligheidsmaatregel, waarvan de eer aan de Overheid toekomt, is dat men sinds de invoering van het examen ter verkrijging van een Bewijs van Rijvaardigheid, dat weer moet worden overgelegd bij de aanvrage van een rijbe wijs, automobilisten en motorrijders een afzonderlijk examen afneemt en een af zonderlijk rijbewijs uitreikt. Wie dus in het bezit is van een rijbewijs voor auto's, mag geen motor besturen (wél een motor met zijspan!) en omgekeerd. Resumeerende zien we. dat er tal van omstandigheden bestaan, die maken, dat een motorfiets zich op den weg ietwat anders gedraagt dan een auto. Aan de weggebruikers dus den raad: Weest op uw hoede, betracht de nocdige voorzichtigheid ten opzichte van motorrij ders Gij draagt daardoor een belangrijk aandeel bij in de naleving van de „grond wet" van het verkeer: veiligheid! 3—5

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 19