in uw pup: v.ROSSEM's TROOST HARTEVELT'S JENEVER 1 Het 25-jarig bestaan der A.-R, Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Lisse. DE GEZONKEN SCHAT. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Maart 1931 Vierde Blad No. 21787 Een enthousiaste feestavond. Een gouden Echtvereeniging te Katwijk aan Zee. FEUILLETON. LAND- EN TUINBOUW. Rede van mr. J. A. de Wilde. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederlanden Oranje" hield een enthousiast-gestemde leestavond in gebouw „Rehoboth"' ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan. De zaal van „Rehoboth" was in een bloe menhof herschapen terwijl het podium en de wanden der feestzaal prachtig waren behangen met een keurcollectie tapijten. Te acht uur ving de feestavond aan. Na opening werd gezongen Psalm 75 vrs. 1. Ha voorlezing van een schriftgedeelte en gebed sprak de Voorzitter Dl'. Th. Ruys een hartelijk welkomstwoord tot de aan wezigen. In 't bijzonder heette spr. wel kom den Burgemeester Baron van Wijn bergen, Wethouder Warmerdam en den Gemeente-Secr., den heer J. C. de Haan. Voorts werd den feestredenaar, Mr. J. A. de Wilde, lid van Tweede Kamer der Sta ten Generaal; den afgevaardigde van de Prov. Staten, den heer W. Warnaar van Sassenheim, de afgevaardigde der Sta- tenkieskring mr. F. H. v. d. Tas; Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg namens de Ka merkieskring; Deputaties van de Zuster verenigingen uit Noordwijkerhout. Hille- gom, Abbenes en de Chr. Hist. Kiesvereen. te Lisse. De afd. Lisse van de S. G. P. had een schrijven ingezonden, terwijl de A.-R. Kiesver. van Sassenheim een telegram van gelukwensch had gezonden. Van den heer C. H. Steenwinkel, een der oprich ters en Oud-voorz. was bericht van ver hindering ingekomen wegens sterfgeval in de familie. Dr. Ruys bracht op zijn ver zoek de gelukwenschen over. Alvorens Dr. Ruys de herdenkingsrede uitsprak, werden ter afwisseling, door de soliste, mej. Liddy Huttig een tweetal lie deren op verdienstelijke wijze gezongen. Herdenkingsrede Dr. Th. Ruys Jr. Dames en Heeren! Wanneer ik thans op deze jubileum- vergadering een kort historisch overzicht ga geven, wil ik aanstonds waarschuwen Uw verwachtingen niet te hoog te span nen. De eerste 25 jaren vertoonen meer het beeld van een effen watervlak dan van een woelige zee. Af en toe vertoonden zich wel rimpels, maar die hebben zich nimmer verheven tot golven, die het be staan der Vereeniging in gevaar hebben gebracht. Spr. gaf in een kort overzicht een beeld van het ontstaan en bestaan der Kies- vcieeniglD® Inden Jare 1906 kwam een 70-tal man nenbroeders, bijeengeroepen door de hee ren C. H. Steenwinkel, J. C. Zaneveld en W. Segers in de Chr. School bijeen om te spreken over de oprichting eener eigen A.-R Kiesvereeniging. Wel was er reeds een Protestantsche Kiesver., doch deze droeg een zoo weinig positief Chr. karak ter dat velen zich er niet langer thuis ge voelden. Het initiatief dezer heeren, wat »D ook thans met waardeering gedenken, werd aangenomen en staande ter verga dering werd tot oprichting overgegaan en traden van de 70 aanwezigen er onmid dellijk 65 als lid toe. De genoemde heeren die de stoot tot de oprichting gegeven hadden werden tot Bestuursleden gekozen waarnaast de heeren W. J. van Aalst, W. Krösschell. A. Moolenaar en G. Segers. De heer Steenwinkel werd in den Voor- zittersstoel geplaatst waarin hij 12 jaar achtereen is blijven zitten. Daarna hebben de heeren G. J. O. Vermeer, Ds. Hoogen- doorh. E. Statema en Dr. Th. Ruys Jr. de voorzittershamer gehanteerd. De nieuw opgerichte vereeniging werd ingeschreven onder den naam: „Vreest God, eert den Koning", welke naam in 1920 werd ver anderd in den huidigen naam: „Neder land en Oranje." Het ligt voor de hand dat de werkzaam heden zich steeds geconcentreerd Rebben op den stembusstrijd voor Kamer, St. Ge neraal en Gemeenteraad. Samenwerking met andere Chr. partijen, met name met de Chr. Hist. Partij werd steeds gevonden. Als een feit van bijzondere beteekenis mag vermeld worden dat in 1923 de Tweede zetel in de Gemeenteraad werd veroverd met slechts een halve stem meerderheid. Duidelijke illustratie van de groote waar de van slechts één stem! Ook in de rustige jaren bleef de Kies vereen. niet stil zitten. Tal van malen traden sprekers op als de H.H. Mr. de Wilde, Warnaar, v. d. Heuvel en ds. Jansen Een donkere schaduw werd over de Kiesvereen. geworpen toen ongeveer 10 jaar geleden de afd. Lisse van de S. G. P. werd opgericht. Een 20-tal broeders meen de onze gelederen te moeten verlaten. Vooral het feit dat de heer G. Tromp, die sinds 1912 onze partij op loffelijke wijze in den Raad vertegenwoordigde, in 1923 de band met onze Kiesvereen. meende te moeten doorsnijden, werd en wordt nog steeds betreurd. Het interkerkelijk karakter treedt vaak in onze Kiesvereen. duidelijk aan het licht, waar haar leden geteld worden on der leden van de Geref. Kerk, Chr. Geref. Kerk, Geref. Gem. en Herv. Kerk. Gememoreerd werd de actie voor het bekende millioenenplan, waarin de heer J. P. Segers een leeuwenaandeel heeft ge had met het succes dat de aanslag die voor Lisse hoog was, nj. f. 1500.toch nog met f. 300.werd overschreden. Aan het einde van zijn overzicht ge komen zegt spr. dat er wellicht zullen zijn die zeggen: het is niet veel bijzonders ge weest wat er in die 25 jaren is geschied. Tot op zekere hoogte heeft men dan ge lijk. Wij timmeren niet aan den weg. maar werken intensief en rustig; zij het met vele tekortkomingen waarvoor de Heere verzoening moge doen. En nu gaan wij, in vol vertrouwen op den Heere onzen God voorwaarts in het spoor der Vaderen, bezield door het exempel onzer voorman nen en in gebondenheid aan Gods Woord, met de bede in het hart en op de lip pen, dat God de Heer ons werk, ook in de toekomst, met zijn zegen moge kronen. Na den rede werd spontaan gezongen het strijdlied der A.-R. Partij Psalm 89 vrs 8. Het woord was hierna aan den feest redenaar Mr. J. A. de Wilde. Feestrede Mr. J. A. de Wilde. „Verleden Heden" Mr. de Wilde begon met de jubileerende vereeniging, die steeds zijn sympathie heeft gehad, geluk te wenschen met dit feit. Een blik in het verleden werpende denkt spr. aan de geboorte, aan de om standigheden waaronder het jonge leven zich ontwikkeld heeft; aan de kinder ziekten. die doorgemaakt zijn; aan blijde dagen die de Vereeniging beleefd heeft. De Kiesver. van Lisse is in den lande ze ker een van de jongste. Zij is opgericht in een tijd, toen de allerzwaarste strijd der Anti-Rev. Partij reeds achter den rug was. kort na de onvergetelijke periode 19011905. het Ministerie-Kuyper. Spr. weet niet hoe het komt dat er niet eer der in Lisse een Anti-Rev. Kiesver. is op gericht, doch gaarne breng ik een eere- saluut aan degenen, die toen hebben ge- l zegd: Lisse mag niet langer een Anti- Rev. Kiesver. ontbeeren. Want wat is een RECLAME. 9320 Foto VOOIJS. JAN AANDEWIEL EN GEERTJE DE MOL 50 JAAR GETROUWD. Zondag, den 29sten Maart, hoopt het echtpaar Jan Aandewiel en Geertje de Mol, wonende Jan Tooropstraat 98 te Katwijk Zee. zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Allerlei beroepen heeft de 72-jarige bruidegom uitgeoefend: hij was grondwerker, meestal baggerman voor diepwerk en achttien jaar heeft hij op bommen en loggers gevaren. Als het 's winters gesloten water is, oefent hij op de ijsbanen het beroep van baanveger uit. daarbij rijdt de man nog steeds een goede schaats, zooals nog in den strengen winter van 1929. Tijden van goeden welstand mochten zij beleven, daartegenover ook perioden van werkloosheid, zooals nu Hoewel zij in het harde leven veel tegenspoed ondervonden hebben, blijven Jan en Geertje gelukkig opgewekt van gemoed en hopen de volgende week veel belangstelling op hun gouden feest te mogen ondervinden! Kaar het Engelsch van LEO WALMSLEY. 21) 't Duurde dan ook niet lang. of de golven begonnen er overheen te slaan. Ik hield op met pagaaien, greep mijn helmhoed en be ton te hoozen. Het gaf niet veel. de regen 'ulde aan wat ik er uit haalde. En tot overmaat van ramp werd het al donkerder En donkerder. De bui had de korte tro- Penschemering in nacht omgezet. Na een minuut of vijf kon ik geen hand voor oogen meer zien; de bliksemschichten, die telkens boot en schuimende, woelige zee in oen ontstellend hel blauw-wit schijnsel letten, waren het eenige licht, waarbij ik eontroleeren kon wat ik deed Ten slotte was een plotselinge windstoot, [jat de kano betrof, de druppel, die den oeker deed overloopen. De boot begon te schommelen, een golf, iets hooger dan haar voorgangers, sloeg over het dolboord en ®Un vondeling zonk als een kei t Was een geluk, dat het op datzelfde Ogenblik ophield met regenen, anders •as ik stellig mee naar de diepte gegaan, f" begon ik bedaard aan om mijn krach- en te sparen, water te trappen en tel- om de twintig keer hief ik mijn ooofd door een paar energieke bewegin- Fn hoog uit het water om mijn omgeving verkennen. Na een minuut of vijf begon km -v 'e blaren, maar door den mist vni n'e's zien' geen strand, geen rot- Ik begon moe te worden Maar aar opeens, recht voor me uit, wazig door Jmst, zag ik een licht. Een licht van "kamp! Ik sloeg uitvijftig meter... en daar voelde ik den rotsachtigen lagune-bodem onder mijn voeten Boven aan het pad werd ik opgewacht door Timms. Hij zag er uit als een school jongen, die bang is voor den meester. „Deksels, meneer", begroette hij me schor-fluisterend. „Waar ben je geweest? Waar ben je. in godsnaam, al dien tijd ge weest?" Ik legde hem uit, dat ik mijn theorie over de beste manier van de warmste uren van den dag doorbrengen in de prac- tijk had willen brengen, maar dat ik door de ondervinding van dien middag er min der zeker van was dat ik het aan het juiste eind had. „Er is toch zeker nog wel wat te eten", voegde ik er ongerust aan toe. „Sssstt!" fluisterde hij. ,,'n Beetje zach ter. asjeblieft. De ouwe is net in slaap. Ik zou et niet graag willen dattie weer wak ker werd. Potverblomme.een humeur dattie heb. gewoonweg erger dan een kat met een half dozijn jongen.... en vloekenvloekenZoo ken ik het niet! Weet-u wattie zei toen ik 'em om wat te drinken vroegZoo gauw je die verdhoofden vind", zei-ieEn toen ik hem zei, dat ik zoo beroerd in me maag was door den wonderolie", zei ie „jou stomme ezelskop", zei-ie." Ik troostte hem met het vooruitzicht op een spoedigen terugkeer naar de vleesch- potten van Zanzibar en van daaruit, met een gratis eerste klas passage naar Austra lië of naar Engeland en zijn wettige echt- genoote. Of dit vooruitzicht dorstlesschend werkte weet ik niet, maar in elk geval stemde het hem tot nadenken, want hij keerde zich zonder verder een woord om en ging voor mijn eten zorgen. Op mijn teenen sloop ik de tent van den dokter binnen. De oude man sliep, maar hij lag onrus tig te woelen. Naast hem, op een klein ta feltje stond een fleschje met broom. Blijk A.-R. richting, een Anti Rev. volk zonder organisatie? Dan zijn de ievenspotenzen wel aanwezig, maar het leven zelf komt niet tot uiting. De A.-R. richting heeft behoefte aan organisatie, aan partij-vor ming. Misschien heeft hier in Lisse nog lang nagewerkt de geest dergenen, die juist van partijvorming niets willen weten. Verschillende redenen worden door spr naar voren gebracht en weerlegd. Groen v. Prinsterer en Kuyper hebben tegen de opvattingen van die menschen een har den strijd moeten voeren. Het zou mij dan ook inderdaad niet verwonderen dat men er in Lisse eerst in 1906 in geslaagd is dergelijke overwegingen zoodanig te overwinnen dat het tot de stichting eener A.-R. Kiesvereen. kon komen. Hoe het zij, de Kiesver. is er gekomen en daarmede heeft men openlijk getoond gemeenschap pelijk georganiseerd te willen strijden voor de doorwerking der A.-R. beginselen en tegen het veldwinnen der onge- loofstheoriën. Spr. wijst er op wat verder de groote partijen doet samenstrijden. Men gevoelt de gevaren die het volksleven bedreigen. Zij zien de afval van God en Zijn Woord. Het is niet gemakkelijk een partij bij elkaar te houden, wel gemakkelijk om ze te verdeelen en te verzwakken. Zoolang men in de druk leeft gaat het, maar als de druk verlicht wordt en de gevaren kleiner schijnen te worden, dan komen de moeilijkheden. Dan komen er tegen stellingen die tot wrijving aanleiding ge ven. Tegenstellingen op alle terrein. Het ware reine struisvogelpolitiek dit te ont kennen. Ik erken ze doch ga er niet voor uit den weg. Zien wij nu verder de zaken in het raam der groote tegenstellingen, dan kun nen wij God niet dankbaar genoeg zijn dat wij in ons land nog Anti-Rev. Kies- vereenigingen hebben om de verkiezingen te leiden; om dwaalbegrippen te bestrij den en om aan de revolutionaire mach ten het hoofd te bieden. Spr. gaat de verhoudingen na in onze volksvertegenwoordiging. Nederland staat in onderscheiding met andere landen nog altijd aan de goede zijde. Gode zij dank. Het scheelt wel niet zoo veel of de weeg schaal slaat naar links door. doch de rechterzijde heeft nog de meerderheid. Dat is een zegen voor het land. Daardoor is positief Chr. onderwijs mogelijk. Juist in de laatste 25 jaren is er op wetgevend terrein zoo veel geschied- Wat een voor recht dat de wetgeving die tot stand kwam niet het stempel heeft gekregen van Troelstra en Marchant, maar van Kuyper, Savornin Lohman en Schaep- man, Talma en Aalberse. Ook de A.R. Kiesver. van Lisse heeft in den politieken strijd haar aandeel gehad. Ook haar werk heeft meegeholpen. Er is dan ook aanleiding om het 25-jarig be staan feestelijk te herdenken. Maar wij bedenken ook dat de strijd steeds zwaar der wordt. Spr. eindigde met een bezie lend opwekkend slotwoord. Dr. Ruys dankte mr. de Wilde voor zijn principieele met gloed voorgedragen rede (applaus). Gezongen werd da Costa's lied „Zij zullen het niet hebben". Hierna werd gepauzeerd, waarin ververschingen werden aangeboden Na de pauze was er voor de afgevaar digden gelegenheid het woord tot de ju bileerende vereeniging te richten. Vele sprekers. Als eerste spreker trad vervolgens naar voren burgemeester baron van Wijnber gen, die, na met een lang applaus te zijn begroet, in hartelijke bewoordingen zijn gelukwenschen overbracht en wees op de band die er bestaat tusschen allen die op dezelfde belijdenis staan. Daarna hebben het woord gevoerd de heer W. Warnaar namens de Prov. Sta ten; namens de Kamerkieskring ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg; door ds. G. van Dijk als Ned. Herv. Pred. en lid der Chr. Hist. Unie; namens de Chr. Hist. Unie afd. Lisse de heer K. Tanis; namens de Zustervereenigingen van Noordwijker- hout. Hillegom en Lisserbroek voerden resp. het woord de heeren Padding, Ver meer en Tensen. Al deze sprekers hebben vele goede baar was die eerste dag op Thunder Island voor zijn prikkelbaar gestel te opwindend geweest en had hij wat van dit kalmee rend middel genomen om zijn overspan nen zenuwen rust te geven. Ik boog me over hem heen. Wat zag hij er verhit uit! Voorzichtig keerde ik zijn kussen om. zette een kan met betrekkelijk frisch water op het tafeltje naast zijn bed en ging me daarna verkleeden. Vijf minuten later kwam ik. nu weer als een geciviliseerd mensch, het plateau op wandelen. Timms had juist een paar vis- schen van het „zoodje" door de Swahili's in de Westelijke Lagune gevangen, gebak ken en die schaal met visch rook.wel lekkerder dan gebakken visch gewoonlijk riekt. Potverdikkie, zei Timms, ik zou me ziel en zaligheid voor een pot bier over heb ben Heeft de ouwe nog iets gezeid of we er nog een mochten hebben, meen ik?" „Nee", gaf ik ten antwoord. „Dr. Flint sliep. Hij is. geloof ik, niet in orde. Hij ziet er koortsig uit." „Afijn, misschien is het beter zoo.Of schoon. hij zal het wel goed vinden, denkt u niet, als we d'er ieder eentje nemen? U heb in elk geval wat noodig na dat natte pak. 't Is hier een beroerd klimaat, geloof dat maar van mij. Je moet zóó voorzich tig zijn Ik volgde zijn raad van het eerste tot het laatste woord op. Ik was namelijk zoo voorzichtig om hem niet meer dan twee whisky soda's te geven. „Wat heeft onze lieve schipper vandaag uitgevoerd?" informeerde ik. toen de derde en laatste visch verdwenen was. „Zal ik u vertellen", begon Timms. ter wijl hij er op zijn gemak bij ging zitten. „Ik heb 'm den ganschen dag in de gaten gehouden. Een rare snijboom is-ie. dat moet ik zeggen. Dadelijk na de bui kwam hij hier naar toe, hij en een van de andere woorden gesproken Dr. Ruys dankte hen voor de gelukwenschen. Aan het einde der feestvergadering, werd bij monde van dr. Ruys namens de kiesvereeniging aan allen dank gebracht die tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. Bovenal bracht spr. dank aan God voor de vele zegenin gen die Hij ons geschonken heeft. Geëindigd werd met het zingen van den Avondzang, waarna de heer W. Warnaar voorging in dankgebed. De A R Kiesvereeniging mag op een alleszins geslaagden avond terugzien! ZAAIZADENKEURINGEN DER HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Op de vergadering van de Centrale Commissie voor de Zaaizadenkeuringen der H. M. v. L is besproken de wenschelijkheid den uitvoer van pootgoed onder de land- bouwuitvoerwet te brengen. De bijeenkomst bleek overtuigd van de groote wenschelijkheid dat zulks zoo spoe dig mogelijk zal geschieden en wel in dien vorm, dat alleen pootgoed mag worden uitgevoerd dat is voorzien van een certifi caat van een door de Regeering aan te wij zen instelling. Een zoodanige regeling zal aan eenige principieele eischen moeten voldoen. Zoo zal het voor iederen teler mogelijk moeten zijn aan de keuring te velde, welke recht geeft op bedoeld certificaat, deel te ne men. Ook zal het mogelijk moeten zijn dat iedere handelaar die wenscht te exportee ren in de gelegenheid wordt gesteld goed gekeurd pootgoed te betrekken. De keuring te velde behoort naar het oordeei der Centrale Commissie te worden beschouwd als een onderdeel der werk zaamheden der provinciale landbouw organisaties tot verhooging van het peil der cultuur. Deze keuiingen welke door de Regeering erkend zullen moeten worden d:enen dus te geschieden door de landbouw-organisa- ties. Ten einde uniformiteit in deze keu nikkers, met een groot vat, dat ze zooge naamd met regenwater wilden vullen. Ik liet ze maar anknoeien, maar ik gaf me oogen de kost. Eerst gingen ze naar die poel, beneden bij de rots toe daar werd dat vat volgeschept. Toen begonnen ze om de plek van het roer heen te di aaien. Ik denk: erop af! „Wat motten jullie hiér, leelijke zwartkoppen?" vraag ik. De schip per stoot een vloed van woorden en speek sel over me uit en ondertusschen zwaait-ie met zijn arreme. dat je er akelig van wordt. „Vooruit, opgemarcheerd, geboefte", zeg ik. Ik was al nat genog van de regen, in een tweede bad had ik niets geen zin En meteen duw ik ze voor me uit-naar de boot, roei ze naar de dhow en kom alleen terug. Daarna pak ik het roer en neem het mee naar boven. Maar wat voeren die verdnikkers nou in hun schild, zeg ik maar. s' Avonds op het eiland rondkarren, als je zegt, dat je bang voor spoken bent. Dat is niet pluis. Als u het mijn vraagt, geloof ik, dat er meer achter zit dan een man als ik zou denken." Met die opinie was ik het gloeiend eens, maar voorzichtigheidshalve ging ik maar niet verder op dat onderwerp door. We ble ven nog een uurtje zitten praten. Timms was een gezellige baas, die heel wat in de wereld rondgezworven had en zijn ervarin gen op origineele manier wist te vertellen. Daarna trokken we onze bedden onder de zeiltent en nadat ik vriend Timms overge haald had om met dichten mond slapen te gaan oefenen, legden we ons te ruste. Den volgenden morgen, bij het krieken van den dag, werden we door den dokter gewekt. De „baas" zag er heel wat beter uit dan den vorigen avond, en na het ont bijt was hij dan ook weer geheel in orde, hetgeen hij demonstreerde door dadelijk, toen Timms zijn laatsten hap in zijn mond had, over aan den slag gaan te beginnen. Timms bleef echter bij zijn opinie, dat duiken vóór 's middags drie uur „niets ge ringen te waarborgen is het wenschelijk dat deze keuringsdiensten zich vereenigen in een centraal lichaam en dit centraal lichaam een controle uitoefent op de keu ringsdiensten. Indien meer keuringsdien sten in één gebied werken, zal federatieve samenwerking in dezelfde richting kunnen werken, terwijl de wenschelijkheid wordt bepleit, dat alle keuringsdiensten verplicht zullen worden proefvelden aan te leggen waarop van iedere goedgekeurde partij aardappelen een monster wordt uitgepoot. De controle op de hoedanigheid van de nateelt dient de grondslag te zijn van de eischen welke in ieder gebied aan de keu ring te velde dienen te worden gesteld- Waar de bestaande keuringsdiensten der landbouw-organisaties zich reeds aaneen gesloten hebben in het Centraal Comité voor keuring van gewassen is dit laatste lichaam het meest aangewezen dit punt nader uit te werken. Besloten werd het Centraal Comité met de hier weergegeven gedachtengang op de hoogte te stellen. Door de hoofdcontroleurs der zaaizaden- keuringen in N. en Z.H. werd verslag uit gebracht over het afgeloopen seizoen. Hieruit bleek, dat de afzet van pootgoed onder certificaat en plombe der Mij. toe nemende is. Als afgevaardigden naar de a s. vergadering van het Centraal Comité voor keuring van gewassen werden be noemd de heeren P. J. Waiboer, Anna Paulowna, G. A. v. d. Waal, Klaaswaal en ir. T. P. Huisman. RECLAME. In Literflesschen f. 3.40 In Va Literflesschen f. 1.75 Exclusief glas. ALOM VERKRIJGBAAR! daan" was. En dus klommen we even voor drieën in onze boot Timms, dr. Flmt en ik de dokter had in geen geval willen achterblijven en roeiden naar de dhow. Daar lieten we de bemanning aantreden, zochten twee van de sterksten uit en roei den naar de vaargeul, die de lagune met de zee ten Westen van Long Reef verbindt. Dadelijk toen we in open zee waren lie ten we het anker vallen en maakte Timms zich klaar om „zijn lichaam aan het kille nat toe te vertrouwen". Maar als we het wrak wilden vinden was het een eerste vereischte om systematisch te werk te gaan. Volgens de kaart was de eb-stroo- ming krachtiger dan die van den vloed. Het getij verliep Noord-Zuid. Als het wrak na het zinken dus nog van plaats veranderd was, moest het naar het Noorden afgedreven zijn. En de dokter was er absoluut zeker van, dat de catastrophe het op de riffen loopen en zinken van de dhow ten Noorden van de vaargeul plaats gehad had. Ons plan. op voorstel van Timms. was, om met de roeiboot uit te gaan. op een punt tien meter ten Noorden en honderd meter ten Westen van de vaargeul een anker te laten vallen, terug te roeien en zoodra de kabel strak gespannen stond, een tweede anker te laten vallen. Door den kabel van het eerste aan te halen en tegelijkertijd dien van het tweede te vie ren, kon onze duiker dan een flink stuk van den bodem afzoeken. En als we dan van tijd tot tijd de ankers verlegden en zorg droegen, dat we door merkteekens op het rif aanteekening hielden van het ge- deelt, dat afgewerkt was, konden we zeker zijn, dat we geen enkele plek, dus ook die, waar het wrak lag. overgeslagen had den. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13