Sproeten komen vroeg Sprutol Bij alle Drogisten 72tle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 Maart 1931 Derde Blad No. 21786 GEMEENTEZAKEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT FEUILLETON. DE GEZONKEN SCHAT. FAILLISSEMENTEN. FINANCIEN. Het ontwerp straatweg Oegstgeest-Sassenheim. VERKOOP GEDEELTE BINNENVEST GRACHT. De N.V. Meelfabriek „de Sleutels", voor heen de Koster en Co., heeft verzocht ten behoeve van dé voorgenomen uitbreiding van haar fabrieksgebouwen aan den Zijl singel een gedeelte van de Binnenvest- eracht te mogen koopen. Tegen dezen verkoop bestaan bij B. en W geen bezwaren. De prijs voor het strookje water ware te stellen op f 5 per M2welke prijs overeen komt met dien, welke laatstelijk werd be taald door de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen voor een gedeelte van de Maresingelgracht. Adressante gaat met dezen prijs en met de aan den verkoop te verbinden, voor waarden accoord. VERKOOP BERM. Van de erven Douairière Gevers van Kethel en Spaland is een verzoek ingeko men om van de gemeente te mogen koo pen een gedeelte berm langs den Haar- lemmertiekvaartweg, nabij de Pilarenbrug. Reeds meermalen hebben B. en W. van het gevoelen doen blijken, dat de ge- meene bij het behoud van dergelijke, ver buiten haar grondgebied gelegen stukken berm, geen belang heeft. De onderhandelingen met de verzoekers hebben er toe geleid, dat overeenstemming is bereikt over den verkoop van het ge deelte berm met halve sloot, kadastraal bekend gemeente Noordwijkerhout. Sectie B, No. 1477 (ged.). De prijs voor den berm kan zooals ge bruikelijk worden gesteld op f. 1 per M2., verhoogd met f. 0.12 per M2. voor het hak hout en f. 0.10 per M2. als vergoeding voor het rooien van de stoven overeenkomstig het raadsbesluit van 5 Juli 1920 terwijl voor de halve sloot een koopsom van f. 0.20 per M2. kan worden gevraagd. Met deze prjzen gaan adressanten acoord. SLOOTDEMPING. Ter inwilliging van een verzoek van den heer J. de Lange, om vergunning tot dem ping van een gedeelte sloot, ter lengte van plm. 60 Meter, gelegen tusschen de Jan Lievensstraat en de Bakker Korffstraat, kad. bekend gemeente Leiden Sectie K Nis 4052 en 1748 ged., en welk slootgedeelte voor de eene helft aan adressant en voor de andere helft aan de gemeente toebehoort, bestaat noch bij de Commissie van Fabri cage, noch bij B. en W. bezwaar, mits aan de te verleenen vergunning slechts de ge bruikelijke voorwaarden worden verbon den. WIJZIGING GAS-OVEREENKOMST MET NOORDWIJKERHOUT. Door de Directie der Lichtfabrieken zijn met het gemeentebestuur van Noordwij kerhout op diens verzoek onderhandelin gen gevoerd over een uitbreiding van de gaslevering aan die gemeente tot de buurt schappen „de Ruigenhoek" en „de Zilk", welke onderhandelingen tot overeenstem ming hebben geleid omtrent wijziging van de thans geldende overeenkomst. Volgens ontwerp èerbindt Leiden zich het gasbui- zennet in de gemeente Noordwijkerhout voor het beoogde doel uit te breiden De kosten van die uitbreiding, waaronder be grepen de bouw van een gashouder te Noordwijkerhout en de bouw en inrichting van een regulateurstation in de buurt schap „de Zilk", in totaal geraamd op f. 60.000 komen, evenals destijds de aanleg van het oorspronkelijke buizennet, voor rekening van de gemeente Leiden. Daar tegenover heeft Noordwijkerhout zich ver plicht, zulks met afwijking van het loo- pende contract, de bestrating en herstra- ting van de sleuf na het leggen van de buizen voor zijn rekening te nemen. De prijs van het gas. te leveren over de nieuw te leggen leidingen en over de eventueel later daarop te maken uitbreidingen, is voorts één cent hooger gesteld dan de prijs 'JWns de geldende overeenkomst. Ten slotte is de clausule betreffende de over neming van het net door Noordwijkerhout bij opzegging van de overeenkomst on of na 31 December 1953 uitgebreid tot de thans voorgenomen uitbreiding, alsmede tot eventueel latere uitbreidingen. Hoewel het kapitaal, dat met een en ander gemoeid is, niet onaanzienlijk is, be looft de gaslevering aan de beide genoem de buurtschappen, dank zij de bedongen prusverhooging, nog rendabel te zijn. In- tusschen is het voornaamste voordeel van deze transactie, dat dit gedeelte van de gemeente Noordwijkerhout als afzetgebied voor de gasfabriek behouden blijft, het geen bij de geldende overeenkomst niet verzekerd was en welke bepaling dan ook thans komt te vervallen Het vooi de bovenbedoelde uitbreiding benoodigde kapitaal ad f. 60.000 kan voor- loopig uit de aanwezige middelen der Fa brieken worden verstrekt, zoodat kapi taals verstrekking voorshands niet is vereischt. De Raad van Noordwijkerhout heeft zich in zijn zitting van 26 Februari j.l. reeds met de ontwerp-wijzigingsovereenkomst vereenigd. VERKOOP HUIS IN ALKEMADE. Bij besluit van 14 December 1920 besloot de Raad tot aankoop ten behoeve van de Electriciteitsfabriek van het huis met erf, kad. bekend gemeente Alkemade, Sectie C No. 2744. groot plm. 375 c.A voor den prijs van f. 12.500, teneinde tot woning te die nen voor een aldaar te stationneeren mon teur. Aangezien, naar Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit berichtten, de aanwezigheid van een monteur te Alkemade thans niet meer is vereischt en de bovenbedoelde woning dan ook niet meer voor den dienst noodig is. is door hen met toestemming van B. en W het huis met erf bij openbare inschrij ving te koop aangeboden Het hoogste bod is daaron ontvangen van N van Ruiten te Alkemade, die bereid is het perceel voor f7000 te koopen Met Commissarissen zijn B. en W. van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden met dit bod ge noegen kan worden genomen. CONVERSIE VAN LEENINGEN. Op 1 Juli as. zijn zonder extra-vergoe ding aflosbaar de volgende, in 1925 en 1926 gesloten 4 3/4 pet. leeningen: a. geldleening oorspronkelijk groot f. 2.062.000. restant p 1 Juli a s. f 1.750.000. b. geldleening oorspronkelijk groot f. 2.000.000, restant p. 1 Juli a.s. f 7.750.000. c. geldleening oorspronkelijk groot f. 1.000 000. restant p. 1 Juli a.s. f. 850.000. De beide eerstgenoemde geldleeningen werden aangegaan bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, de sub c. vermelde bij het Eigen Pensioenfonds voor de Euro- peesche Burgerlijke Ambtenaren in Neder- landsch-Indië. B. en W. hebben bij deze Instellingen stappen gedaan om tot conversie te gera ken, met het resultaat dat van beide fond sen wat het Burgerlijk Pensioenfonds betreft behoudens goedkeuring van den Centralen Beleggingsraad een twee ledige aanbieding werd ontvangen, n.l. eene tot verlaging van den rentevoet tot 4 pet. bij een koers van 96 3/4 pet., over eenkomende met een rendement van rond 4 1/4 pet., en eene tot verlaging van den rentevoet tot 4 1/4 pet. bij parikoers Met de Commissie van Financien zijn B. en W. van oordeel, dat aan de in de tweede plaats genoemde aanbieding de voorkeur moet worden gegeven. RECLAME. in het voorjaar, koopt tijdig een pot 2250 EERSTE KAMER. FINANCIËN. De Eerste Kamer heeft Woensdag de Begrooting van Financiën behandeld. Hierbij heeft de heer De Jong gewezen op enkel ongewenschte beurs-speculaties, inzonderheid op baisse-speculaties, die van immoreelen aard zijn en allerlei liquidaties uitlokken. Hij meende, dat de Regeering daartegen maatregelen moet nemen. Voorts behandelde hij de voorgenomen reorganisatie van den dienst der belastin gen en vroeg of de Kamer zich daarover zou kunnen uitspreken,voor zij tot stand zou komen. Ook de heer Wibaut wenschte een on derzoek van regeeringswege naar de be doelde beurs-speculaties. Hij wenschte overigens verhooging van de inkomen- grens voor vrijstelling van de rijwielbelas- ling: voor vele arbeiders is deze belasting Naar het Engeisch van LEO WALMSLEY. 20) H Quaestie was, dat ik met mijn ge- ™cl"®,nl«t bij de dingen was die op dat "ogenblik mijn aandacht behoorden te nebben. Ik doorleefde weer de gebeurtenis sen van de laatste weken. Mijn kennisma king met dr. Flint, de ontmoeting met Pa- F'?la'Howard, mijn afscheidsbezoek thuis, met Margaret Stoneham, het jen tooneele verschijnen van Dusi Khan, en i Durban, Zanzibar en nu Donder- euand, en lest best, het spook spelen van onzen Arabischen schipper. Een rijtje ge- Tif u 'ssen om een "lm van te maken. ik had nu Curley Island bereikt. Weg in gedachten liep ik door langs de malle strook koraalrots. die de lage klip- ,,van bet strand scheidde. Na een nu. loopen had ik het meest weste- hef Run* bereikt. Voor me lag Fish Island, mm» erde eiland van de groep van het waar ik stond af gezien een lange beboschte koraalrots met een breed rwi trvoor' die door Deep Strait van uriew Island gescheiden was. De noord- urr van Curlew had geen strand, de rots loodrecht in zee af. En het water rant z?°- bolder, zoo volkomen transpa- rtt„i.., ik de koralen en anenomen op °en bodem zien kon. ten oogenblik voelde ik grooten lust om "ug uit te kleeden, en te gaan zwem- „ïm w wa'er zAg er zoo aanlokkelijk m»J dan won een Plotseling opko mende behoefte aan slapen het van het 'erlangen naar een frisch bad. Ik zocht een plek uit, waar de klipwant een strook schaduw wierp, ging liggen en sloot mijn oogen. Na een paar uur wandelen in de heete tropenzon laat de slaap gewoonlijk niet lang op zich wachten. Ik lag dan ook geen twee minuten of dr. Flint. Timms, de Egyptenaren en Hamzar waren gepromo veerd tot boekaniers en de veertig sche dels waren de hoofden van negen-en-der tig zeelui, alle negen-en-dertig door ge noemde boekaniers wreedaardig vermoord en van een jong meisje, van een mooi jong meisje met donkere, verleidelijke oogen het feit dat haar lichaam jaren geleden door de haaien verorberd was deed aan het verleidelijke niets af Maar of het hoofd toentertijd aan Margaret Stone ham of Patricia Howard behoord had. kon ik niet uitmaken. Ongeveer een uur later, denk ik, werd ik wakker getikt mag ik wel zeggen: door groote druppels regen op mijn voor hoofd en wangen Verschrikt sprong ik op. 't Was schemerdonker. De lucht was een opeenstapeling van loodkleurige wolken. In de verte rommelde het al. Ik monsterde mijn omgeving. In het Westen kwam de bui op Fish Island was nog wel te zien naar het Westen Meteen ging mijn blik weer naar Fish Is land terug naar een donker voorwerp op het strand dat ik 's middags wel gezien had, maar waaraan ik toen, waarschijn lijk door mijn behoefte aan slaap, geen aandacht geschonken had. Ik tuurde, het leek wel een kleine kano, die door den vloed... De vloed! Ik schrok. Het stille transparante water was in een grauwen, wild-deinenden stroom herschapen'. De golven liepen telkens tot vlak voor mijn voeten uit: tusschen klippen en zee was geen twee voet droog zand meer Groote God! South Channel! Ik race-de langs den klipwand naar den Zuidkant van het eiland. te zwaar. Hij vroeg of er inzake de reorga nisatie van den dienst der belastingen niet een afzonderlijk ontwerp ingediend zou kunnen worden. Dc heer De Gijselaar heeft om mildere bepalingen gevraagd inzake de belasting op schenkingen: de heer Van der Lande wenschte een speciale belasting op ver tegenwoordigingen in Nederland van bui- tenlandsche handelshuizen: mevr. Pothuis- Smit bepleitte de belangen der oud-gepen- sionneerden en de heer Fock vroeg om publicatie van het rapport der commissie voor de reorganisate der belastingdien sten. De Minister van Financiën heeft uit eengezet, dat hij tegen de bedoelde beurs speculaties weinig kan doen. Zoo noodig moet de Justitie optreden en anders het bestuur van de effectenbeurs De bona fide-beleggers hebben overigens van zulke manoeuvres weinig nadeel te wachten. De gemaakte opmerkingen inzake de reorga nisatie van den belastingdienst beloofde de Minister te zullen overwegen. Voor de oud- gepensionneerden kan thans geen verdere toezegging worden gedaan. Een belasting voor de vertegenwoordiging van buiten- landsche handelshuizen zal worden over wogen De begrooting is hierna aangenomen. KOLONIËN. Bij de Begrooting van Koloniën werd een kort debat gevoerd over het systeem van benoeming van rechterlijke ambte naren op Curacao; ook deze begrooting werd aangenomen. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft Dinsdagavond in zijn beantwoording van de sprekers bij zijn begrooting niets nieuws medegedeeld. Socialistische burgemeesters zoo zeide hij worden alleen benoemd als daartoe op grond van de raads-samen- stelling aanleiding bestaat. De Begrooting werd eveneens goedge keurd. Vervolgens zijn een tweetal wetsont werpen aangenomen, namelijk lo. het wetsontwerp houdende goedkeu ring der onteigening, noodig voor de overbrugging van de Waal bij Nijmegen; 2o het wetsontwerp tot wijziging der Zuiderzee-steunwet. Bij dit laatste ontwerp heeft minister Reymer in antwoord op eenige opmer kingen van de heeren Smeenge en Janssen een royale uitvoering der nieuwe bepa lingen toegezegd. TWEEDE KAMER. INTERPELLATIE. Allereerst werd aan den heer Korten - horst verlof verleend voor het houden van een Interpellatie over het standpunt der Regeering ten aanzien van het niet in werking treden der Handelsconventie en van de te verwachten wijzigingen in de internationale economische politiek en omtrent de gevolgen daarvan voor de Nederlandsche belangen. ONTEIGENING. De Kamer keurde vervolgens verschil lende onteigenings-ontwerpen goed. Bij dat. houdende onteigening voor het aanleggen door de gemeente Amsterdam van een bosch op gronden, gelegen in de gemeenten Amsterdam. Nieuwer-Amstel en Aalsmeer ontwikkelde de heer Beumer verschillende bezwaren, zoowel van finan- cieelen als van anderen aard. De bezwaren van Nieuwer-Amstel tegen onteigening van een deel van het terrein komen hem juist voor. en aangezien de rechten dezer ge meente worden aangetast, zou hij tegen stemmen. Over dit ontwerp spraken nog de heeren Wijnkoop, Kupers, dr. Vos (laatstgenoemde wees er op. dat dit bosch aan velen werk zal kunnen verschaffen) en Ketelaar, die zich allen vóór verklaar den, waarna de Minister van Binnenland- sche Zaken het ontwerp verdedigde. De Raad van Amsterdam heeft eenstemmig geen financieele bezwaren gevoeld tegen het plan. Wat Nieuwer-Amstel betreft mag men verwachten, dat overleg tusschen de beide gemeentebesturen tot opheffing der bezwaren zal leiden, en dat Gedeputeerde Staten daartoe het hunne zullen bijdragen. De Minister zelf is bereid daartoe het zijne bij te dragen. Na welke toezegging de heer Beumer verklaarde, met het ontwerp te zullen meegaan. Het ontwerp werd aangenomen. SUIKERBIETEN. Hierna kwam aan de orde het wetsont werp inzake het verleenen van uitkeerin- gen ten behoeve van verbouwers van sui kerbieten (productiepremie van f 4.50 per 1000 kilo bieten gedurende 1931. welke toe slag verminderen zal bij stijging van den suikerprijs, eindigend bij een prijs van f. 12,36 en verleend wordt tot ten hoogste 80'1'n van den gemiddelden bietenbouw der laatste drie jaren). Over dit wetsontwerp hebben vrijwel alle landbouwdeskundigen in de Kamer, die in den laatsten tijd herhaaldelijk optraden, wederom het woord gevoerd Reeds bij den aanvang der discussie stonden ingeschreven de heeren Van der Sluis, Ament, Loerakker. Van den Heuvel, J. Vos. van Dis, Hiemstra, Lovink, Bierema, Ebels, Van Rappard. Braat en Wijnkoop, en natuurlijk zouden er nog wel bijkomen Het is ondoenlijk en onnoodig al hun ad viezen te vermelden, vooral waar de heele Kamer het ontwerp toejuichte. Daarom wachten we maar, tot de Minister ge sproken heeft. HAGENAAR Uitgesproken S. C van der Werff, autobusonderne mer Hillegom, Cur. mr. J Deenik. Haar lem. Opgeheven wegens gebrek aan actief J. Smit, Leiden. Vernietigd op grond van verzet het faill. van A .Morsch, Haarlemmermeer. N.V. ROTTERD. HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND. In de algemeene vergadering van aan deelhouders is de winst- en verliesreke ning over het boekjaar 1930 goedgekeurd en het dividend over 1930 bepaald op 37'/, pet. De volgens rooster aftredende commis sarissen, de heeren mr. N J. van Aalst te Rotterdam, F. B. 's Jacob te Staverden, J. Kalff te Terborg en Fred. Bastiaans te Amsterdam, werden als zoodanig herko zen, terwijl in de plaats van den in 1930 overleden commissaris, den heer J. C. Veder, werd gekozen de heer T. J. Baart de la Faille, directeur van de N.V. Inter nationale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" te Rotterdam. N.V. MEELFABRIEKEN DER NEDERL. BAKKERIJ. De gisteren te Utrecht gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Meelfabrieken der Nederland sche Bakkerij te Rotterdam heeft het di vidend bepaald op 7 pet. en de omzetpre- mie op 10 ct. per 100 K.G. afgenomen producten. Dc beide aftredende commis sarissen de heeren Js. Reynvaan en H G. van Mill, werden herkozen. Hierboven plaatsen wij een situatieschets van den nieuwen straatweg over Cegstgeest en Sassenheim. Zooals wij reeds uitvoerig meldden, kunnen volgens Je Memorie van Antwoord, in het ontwerp nog veranderingen worden aange bracht. Ons lijkt de ontworpen weg een groote verbetering! Te laat! Ik had me de moeite van het hard loopen kunnen besparen. De breede strook dampend za9 was geheel over stroomd door het zeewater, dat kolkend als het gebruikte water bij een molenrad van de Oostelijke lagune naar de Westelijke afvloeide. D,e zeearm, die me nu van Thunder Is land scheidde was ongeveer een kwart mijl breed. Na even scherp toekijken, merkte ik, dat de sterke strooming niet in een richting ging volkomen evenwijdig mot het strand aan weerszijden, maar tamelijk sterk naar den kant van Curlew afweek. Aan overzwemmen viel dus niet te den ken. 't Zou eenvoudig dwaasheid geweest zijn het te probeeren. De bui kwam nu snel dichterbij. Terwijl ik keek, verdween Sudi Hill achter een grauw gordijn van regen. Meteen schoot me het voorwerp, dat ik op het strand van Fish Island had zien liggen, weer te bin nen. Gesteld, dat het werkelijk een kano was! Deep Strait was wel vrij diep en on getwijfeld zou er een sterke stroom staan. Maar de afstand was gering als Ik de richting iets mee had zou het geen zware taak zijn om den overkant al zwemmende te bereiken. Ik ging den weg. waarlangs ik gekomen was, dus weer terug. Maar ik was nog niet halverwege, of het begon in ernst te rege nen. Het leek wel een wolkbreuk. In dikke, loodrechte stralen kwam het water naar beneden aan drie, vier kanten tegelijk weerlichtte het en elke bliksemstraal werd met niet meer dan een paar seconden tus- schenruimte gevolgd door een oorverdoo- venden slag. Er zat dus niet veel anders op dan te wachten. Ik klom tegen de lage klippen op ging zitten. In elk geval was de regen koel en frisch. Dit duurde vrij lang. Pas na een minuut of twintig kondigde een teere goudkleur, schemerend door den melk-witten regen mist heen, het einde van den storm aan. De zon brak door, achter een prachtigen dubbelen regenboog trok het gordijn van water weg. Daar zag ik de blauwe lucht weer en geen tien seconden daarna het strand van Fish Island. Wat angstig zocht ik de breede strook zand af. Gelukkig het voorwerp lag er nog. Met gefronste wenkbrauwen tuurde ik er naar ja, het was een kano, ik had me niet vergist. Wel perste de vloed het water met kracht door den nauwen zeearm, maar evenals bij South Channel stond de stroom met een vrij scherpen hoek op de Zuid-Oostkust van het eiland ten Noord- Westen er van. Van dezen kant af over zwemmen. behoorde dus niet tot de onmo gelijkheden. Gelukkig had ik altijd veel aan zwem men gedaan. Het vooruitzicht om dien honderd a honderdvijftig meter breeder zee-arm te moeten overzwemmen, deed me dus niets. Ik drukte mijn doorweekten helmhoed nog eens extra stevig op mijn hoofd, haalde mijn riem een paar gaatjes vaster aan en liep het water in tot het halverwege mijn dijen reikte. Toen liet lk me vallen en begon, loodrecht op den stroom, te zwemmen Door dat loodrecht op den stroom aan houden kwam ik maar een paar honderd meter ten Westen van de bewuste kano. die ongeveer recht tegenover mijn punt van vertrek lag, aan. Ik was buiten adem, maar overigens voelde ik me heel gewoon. Van nadeelige gevolgen van mijn tour de force merkte ik niets. Dat zou me ook niet goed te stade gekomen zijn, want ten Zui den van Dondereiland begon een nieuwe onweersbui op te komen. En daarbij stond de zon al ver in het Westen. In looppas ging het nu op de kano af. De afmeting viel me niet mee: het was maar een klein vaartuigje, niet meer dan een meter of vier lang. Het lag boven de waterlijn 'en aan den Oostkant lag het zand er hoog tegen op gewaaid. De gewe zen eigenaar zou wel een bewoner van een van de vele kleine eilanden, die bij Mafia voor de kust liggen, zijn. Ik bekeek mijn vondst aan alle kanten. Doften was het niet rijk, maar toen ik om den voorsteven heenliep ontdekte ik, drijvend op het re genwater, dat er na de bui van een half uur geleden in was blijven staan een wat gehavende pagaai. Ik keerde het vaar tuigje om water was ballast, die ik niet gebruiken kon duwde het weer overeind, trok het over het zand naar het wateri zette met een flinken duw af en sprong er in. Bijna dadelijk kwam ik tot de ontdek king, dat mijn vondeling ondanks zijn kleine afmeting als vaartuig uitstekend bruikbaar was. Daarom besloot ik niet op Sudi Hill aan te houden, maar de geheele reis er mee te doen. Ik pagaaide zoo vlug ik kon en zoo lukte het me, nog vóór de zon achter den horizon wegzakte, schuin tegen den stroom in den ingang naar de Wester-lagune te bereiken. Van daar af leek het kinderspel. Er was geen wind en ik had den sterken stroom mee. Maar nu brak de tweede bui los Light house HUI, het kamp, de dhow alles verdween achter een gordijn van regen en vijf minuten later moest ik er aan geloo- ven. Ik pagaaide in een razend tempo, ten koste van alles moest ik het strand zien te bereiken. Maar door de slag-regen en, wat feitelijk erger was, den mist van water druppels boven de schuimende opper vlakte van de zee was ik, na een paar mi nuten, alle idee van richting kwijt. Nog nooit, had ik zoo'n wolkbreuk meege maakt. 't Leek wel of ik onder een water val stond. Het boord van de kano was niet hoog, een paar decimeter, meer niet. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9