N.V. LEIDSCH DAGBLAD BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. VISSCHERIJ-BERICHTEN. LAND- EN TUINBOUW. HET WEGENFONDS. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer op het voor- loopig verslag over de begrooting van het Wegenfonds 1931. Omtrent hetgeen in de eerstvolgende jaren zal geschieden ter verbetering van ons wegennet hoopt de minister bij de indiening van de ontwerpbegrooting voor 1932, d.i. het eerste jaar van het tweede vijf-jarige werkplan, nadere mededeelin- gen te doen. Met zijn ambtgenoot van binnenland- sche zaken pleegt de minister overleg aan gaande de vraag, of de uitvoering van wer ken aan het rijkswegennet in meerdere mate dan thans het geval is, zal kunnen strekken tot bestrijding van werkloosheid. De geldelijke gevolgen zullen niet ten laste van het Wegenfonds mogen komen. Voor een bijzondere bezorgdheid omtrent de wijze, waarop de uitvoering van het wegenplan wordt bekostigd, bestaat geen aanleiding. Er mag o.m. rekening worden gehouden met een geleidelijke stijging van de opbrengst der wegenbelasting. Het nieuwe Rijkswegenplan heeft in het geheel betrekking op 3294.7 K M. weglengte Omtrent de profielen kan vooraf geen op gave worden verstrekt. Of het de voorkeur verdient op een weg een gesloten wegdek dan wel een klinker bestrating aan te brengen hangt in het algemeen af van den aard van het ver keer. Ook de minister is van meening, dat de gesloten verharding niet steeds ge vaarlijk voor het verkeer behoeft te zijn. Thans kunnen gesloten verhardingen wor den aangelegd, waarop gevaar voor uit glijden gering is. Met het aanbrengen op wegen van witte banden, welke de banen voor de verschil lende soorten van verkeer moeten aan duiden worden proeven genomen. Nog dit jaar wordt een aanvang ge maakt met den bouw van bruggen te Arnhem en Nijmegen. Het ligt niet in het voornemen over te gaan tot den bouw van een brug over de Schelde. De bouw van een vaste brug bij Deventer komt voor op het program be treffende den bruggenbouw. Tusschen het prov. bestuur van Gronin gen en het gemeentebestuur van Gronin gen worden thans onderhandelingen ge voerd over opheffing van de gemeente lijke tollen. Daarbij zal ongetwijfeld ook in aanmerking worden genomen het feit, dat de gemeente na opheffing der tollen aan spraak zou kunnen maken op een uit- keering uit het Wegenfonds. Het bedrag van deze door de provincie Groningen te verstrekken uitkeering staat op het oogen- blik niet vast. De voorstellen van het prov. bestuur van Groningen aan de Tollen- commissle hebben geen betrekking op de tollen in de gemeente Groningen De vraag of tot aanleg van een weg van 's Gravenhage langs of door het duin naar het Noordzeekanaal zal worden overgegaan is nog in onderzoek. CHE. HISTORISCHE GEMEENTERAADS LEDEN. Gisteren heeft de Vereeniglng van Chr. Historische leden van gemeentebesturen in Zuid-Holland en Noord-Brabant, een vergadering gehouden te Dordrecht, onder voorzitterschap van den heer Joh. van Meggelen, van Rotterdam De heer mr. E. Otto, advocaat en pro cureur te Dordrecht, heeft daarin een in leiding gehouden over de uitvoering van de Ambtenarenwet. Op de inleiding van mr. Otto is een uit voerige gedachtenwisseling gevolgd. Daarna is een koffiemaaltijd gehouden en hebben de aanwezigen een door het gemeentebestuur aangeboden boottocht gemaakt ter bezichtiging van de nieuwe haveninrichting. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is aan den heer G Serton te Utrecht, op zijn daartoe strekkend ver zoek eervol ontslag verleend als lid vat. den Spoorwegraad, met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen dien sten. Tevens is benoemd tot 15 Februari '33 tot lid van den Spoorwegraad de heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht. Het 12e relourvliegtuig is gisteren te Bagdad, het 14e postvliegtuig te Calcutta aangekomen. Gisteren zijn de proefritten der elec- trische treinen op het traject Amster damZaandam begonnen. UIT NED. OOST-1NDIE. BESTRIJDING VAN BRANDEN. MEDAN, 25 Maart (Aneta). De Deli- Courant. weet te melden, dat de Gouver neur van Sumatra's Oostkust in studie heeft genomen het vraagstuk hoe de tel kens voorkomende branden ten Oostkust van Sumatra te bestrijden. EEN LOCALE ZENDINGSRAAD. MAKASSAR. 25 Maart (Aneta). Opge richt is een locale zendingsraad, waarbij alle Protestantsche organisaties zijn aan gesloten. Voorzitter is ds. P. A. Bimbergen te Makassar, terwijl als secretaris optreedt ds. Bekker te Mamas. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot :- 4 uur 's middags -: Zondags den geheelen dag gesloten. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Apolonia Maria, D. van W. N. van der Meer en C. J. Bartels Aleida Johanna. D. van N. Oosterbroek en C. Aarsen Franciscus Adrianus Jo hannes, Z. van F. Schoonderwoerd en J. M. van Schie Pieter Enne, Z. v. L. Medema en W. de Vries. Ondertrouwd: Comelis Adrianus Roos jm. 24 j. en Petronella Mol jd. 26 j. Pieter Gerard van der Tang jm. 36 j. en Bottje van der Brug jd. 24 j. Overleden: Henricus Johannes van der Geest 4 J. Het aantal werkioozen, ingeschreven bij de arbeidsbeurs, neemt gelukkig af. Momenteel staan er nog 16 personen bij de beurs ingeschreven. ALPHEN. Uitvoering Kinderkoor „Klein Hosanna". Gisteravond gaf bovengenoemd koor voor een geheel uitverkochte Nutszaal zijn j aarlij ksche uitvoering. Door ontstentenis wegens ambtsbezigheden van ds. J. de Bruin, heette de heer Goedhart de aan wezigen hartelijk welkom om daarna den avond met gebed te openen. Direct hierna werd een aanvang gemaakt met de uit voering van de niet gemakkelijke .Michiel Adriaanszoon De Ruyter Cantate" van A. Lijsen. Over het geheel genomen werden de verschillende passages van dit omvang rijke stuk zeer goed uitgevoerd. Deze can tate, die wegens de uitgebreidheid voor de kinderen een zwaar stuk was, werd des niettegenstaande van het begin tot het einde door de heldere kinderstemmen zeer goed en frisch vertolkt. Een alleszins verdiend daverend applaus was wel het beste bewijs, dat de aanwe zigen genoten hadden. Het geheel getuigde van langdurige en ijverige studie, waarbij zeer zeker een bijzonder woord van hulde op zijn plaats is aan den leider, den heer M. v. d. Hoek Jr. en aan mej. Tr. Klok. door wie de heer v. d. Hoek steeds zoo hulpvaardig wordt bijgestaan. Bijzonder moeten wij ook vermelden de jeugdige solisten, de jongeheeren Zaal. De partijen van Moeder en Vader van Michiel werden uitgevoerd door mej. Tr. Klok en den heer Goedhart. Ook na de pauze verwierven de verschil lende zangspelen veel bijval. Aan het eind dezer geslaagde uitvoering, waarmede het koor en de leider veel succes oogstten, was de heer Goedhart aller tolk, toen hij den heer Van der Hoek Jr., alsmede mej. Tr. Klok in welgekozen bewoordingen dank bracht voor dezen mooien avond, waarbij steeds weer blijkt, dat de leiding in goede handen is. Voorts bracht spr. woorden van dank aan de pianiste mej. N. Gerwig voor haar verdienstelijke begeleiding -tan de piano. Spr. eindigde met dankzegging. Gistermorgen werd d. den brandstof- fenhandelaar B. aan den Gouwsluischen- weg de assistentie der politie ingeroepen voor het feit. dat door een motorschipper de schoeiing van een hem in eigendom toebehoorend perceel was stuk gevaren. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter. Z. van Gerrit Voorwin den en Minke de Groot. BODEGRAVEN. Jaarverg. „Patrimonium". De Ned. Werkliedenver. „Patrimonium" kwam onder leiding van den heer C. A. P. Hoogeteijllng in jaarvergadering bij een. De zaal was matig gevuld. De heer C Verwoerd bracht het jaarverslag uit. De vereeniging telt 71 leden. De kas bleek ruim voorzien. De gebruikelijke rede werd uitgesproken door ds. Dam, die sprak over „Patrimonium en de komende wereld worsteling" Hij wees inzonderheid op het gevaar van het communisme, dat aan de beginselen van „Patrimonium" lijnrecht tegenover staat. De beginselen der Rus sische revolutie, het tegenwoordige Russi sche bewind, de vreeselljke toestanden die daar heerschen werden uitvoerig bespro ken en gekarakteriseerd. Ter afwisseling werden voordrachten ge daan en liederen gezongen. Verschillende afgevaardigden brachten gelukwenschen over. De voorzitter deelde tenslotte mede dat er ernstige plannen tot woningbouw bestaan, die echter nog veel voorbereiding vragen. Daarover kan t.z.t. meer worden gezegd. Verg. R.K. Kiesvcreeniging. Ook de R.K. kiesvereeniging kwam samen ter bespreking van de candidaatstelling voor den gemeenteraad. Ditmaal presideerde de heer A. R. v. d. Heijden, daar de voor zitter, de heer A. de Vos aftredend raads lid is. De secretaresse, mej. A. van Benten, deed enkele mededeelingen en las de no tulen na de gebruikelijke opening. Tot af gevaardigden naar de Kamer- en Staten- kieskringbesturen werden gekozen de hee- ren H. J. v. d. Poll, A. R. v. d. Heijden, Bekker en A. de Vos. Tot plaatsvervangers de heeren J. de Groot. A. Aengenent en Andr. Veelenturf. De propagandaclub onder leiding van den heer H. J. v. d. Poll, verrichtte verdienstelijk werk en bracht 40 nieuwe leden aan. In verschillende ver gaderingen werden actueele politieke vraag stukken besproken. Langdurig werd gesproken over de wijze van candidaatstelling voor den gemeente raad. Tenslotte werd bestolen dat tot Paschen candidaten schriftelijk en onder teekend door minstens 15 leden moeten worden ingediend bij de secretaresse. Is de aldus samengestelde lijst in eenigerlei opzicht onvolledig,dan vult het bestuur haar aan. Aanvankelijk was men niet bereid deze groslijst nog weer aan de goedkeuring der vergadering te onderwerpen. Na lange discussie werd echter besloten dat over alle candidaten nog weer op de volgende vergadering zal worden gestemd. Lang durige besprekingen volgden tenslotte nog over de meer interne aangelegenheden en de vraagstukken van gemeentebelang. Auto-botsing. Een auto reed over den betonnen brug van de Emmakade naar den Goudschen weg. Bij het oprijden van laatstgenoemden weg werd zij echter eensklaps gegrepen door oen in groote vaart aanrijdenden auto uit de richting Gouda. De aangereden auto werd zwaar beschadigd, de aanrijdende kreeg ongeveer geen letsel. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Wijzigingen in handelszaken volgens opgave van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel te Gouda: P. van Dam, Kerkstraat 47, Horlogerie, Goud- en Zilverhandel. Gevolmachtigde H. A. van Dam is overleden. BOSKOOP. „Verkeersregeling op School". Met medewerking van den burgemeester heeft ten gemeentehuize een bespreking plaats gehad tusschen hoofden v. scholen van L. O. en U. L. O., waar besloten werd den leerlingen van het 5de leerjaar en hooger onderricht te geven in de ver keersregelen van den weg. gelijk dit reeds te Amsterdam plaats vindt. Iedere school neemt zelf examen af, maar de eischen zullen voor alle scholen dezelfde zijn. Het diploma of insigne wordt na afloop van den cursus op eenigszins plechtige wijze uitgereikt. Tennisbanen. De werkzaamheden aan de 'tennisbanen van de Boskoopsche tennisvereeniging op een terrein in Laag-Boskoop vorderen snel. Men denkt in April a.s. de banen te kunnen openstellen. Inmiddels is ook de Kon. goedkeuring op de statuten ver kregen. Kunstmest in de culturen. In hotel „Klaassen" heeft een vergade ring plaats gehad van de commissie ter bevordering van het gebruik van kunst meststoffen in de Boskoopsche culturen. Op deze vergadering, waar als voorzitter fungeerde de heer C. Ph. Moerlands, rijks- tuinbouwconsulent te dezer plaatse, werd verslag uitgebracht door hen, die in 1930 proeven hadden genomen met kunstmest. Over het algemeen was men van oordeel, dat het gebruik van kunstmest, mits op de juiste wijze toegepast, goede resultaten oplevert. De voorzitter bracht een en ander nog eens ter sprake, waarna eenige per sonen het plan koesterden om met kunst- mestproeven te nemen en verder voort te gaan. Kerkelijke grenswijziging? Naar wij vernemen, heeft het Provinc. Kerkbestuur van Zuid-Holland gunstig be schikt op een verzoek van ruim 100 per sonen uit deze gemeente, waarbij adres santen verzochten om kerkelijk bij Bos koop te worden ingeschreven. Vermeldenswaardig is, dat de kerkelijke grenzen van Waddinxveen tot in het cen trum van deze gemeente loopen. De beslissing van de Synode volgt later. LEIDERDORP. Kindje gered. De schilder L. alhier liep over de Does- brug. In het vrij diepe water de Does zag hij iets spartelen hetgeen bij nadere be schouwing een kind bleek te zijn. Op zijn alarm liepen de gebr. Voorma toe. die het genoegen mochten smaken de kleine hoe wel eenigszins versuft, op het droge te halen. Aangezien niemand het kind her kende werd het bij den heer Wolff bin nengebracht. Ten slotte bleek het het driejarig dochtertje te zijn van de Gr., wonende van der Doeslaan alhier. Gemeenteraadsverkiezing. De A.-R. kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" kwam gisteravond in vergadering bijeen tot het vaststellen van de candi- datenlijst voor leden van den gemeente raad. De uitslag van de stemming was ais volgt: No. 1 G. A. de Bruyne (aftr.); 2. A. v. Leeuwen (aftr.); 3. G. Groenendijk (aftr.); 4. D. de Haas; 5. A. Roest; 6. L. C. Snel; 7. F. C. Los; 8. G. Anker; 9. L. v. d. Sijs; 10. H D. van Osnabrugge. Uitslag volkstelling. Blijkens de gehouden volkstelling woon den alhier op 1 Januari 1931: 1176 mannen. 1214 vrouwen, totaal 2390 inwoners. Op 1 Januari 1920 bestond de bevolking uit 2083 personen; een vooruitgang dus van 307 personen. NIEUWKOOP. Meije-pad. De tol is thans van het Meije-pad ver wijderd en voor rekening van de werk verschaffing wordt met kracht aan de verbetering gewerkt. De verharding wordt gemiddeld een Meter breed en op ver schillende plaatsen is men bezig den oever te beschermen inet wiepen en takken bossen, waartusschen men boomstammen en puin uit het stedelijk vuil stort. Er moet nog veel gebeuren, doch het laat zich thans reeds aanzien, dat in den a.s. zomer het pad een geheel ander aanzien zal hebben. Het verkeer moet reeds aanmerkelijk zijn toegenomen. Burgerlijke Stand. Geboren; Jan Pieter en Cornelia Sijtje, z. en d. van P. Boer en S. van den Bosch; Maria Anna Gijsbertha, d. van J. H. Wendel en A. M. Mourits. Overleden: Petronella Beuk. 77 jaar, wed. van G. Pauëlsen. Op Dinsdag 31 Maart en 7 April a.s. zal des voormiddags 10 uur in de achter kamer van het gemeentehuis gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. De heer Cli. P Oosterom, waarnemend Rijks-ontvanger alhier, is in gelijke functie benoemd aan het ontvangerskantoor te Leiden. NOORDEN. In de openbare school zal op Maandag 30 Maart en 6 April a.s. des middags te 12 uur gelegenheid zijn tot kostelooze in enting. NIEUWVEEN. Gec. Uitvoering T.O.G. en S.O.S. De Mandolineclub T.O.G. en de Gym- nastiekvereeniging S.O.S. gaven 'n gecom bineerde uitvoering in café D. Schreuder. De heer M. Karsemeyer opende uit naam der twee vereenlgingen den avond. Er was veel te zien en te hooren en over het ge- bodene was groote tevredenheid. Het werd een mooie avond. Aan het eind sprak de heer M. Karsemeijer zijn dank uit aan de beide Directeuren en hoopte dat beide vereenlgingen nog veel leden mogen win nen. Door de A.R. Kiesver. is de candi- datenüjst voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing aldus opgesteld: No. 1. P. Groene- weg; 2. J. P. Visser; 3. H. Vossepoel; 4. Chr. Jonker; 5. L. Rodenburg: 6. J. Vree- ken. Ten bate der R.K. Kerk zijn 34 scha pen verkocht, 33 schapen brachten f. 38.50 op, terwijl 1 schaap verkocht werd voor f. 10.—. TER-AAR. De nieuwe gemeente-secretaris. Hedenmorgen is in de raadsvergadering tot nieuwen secretaris met alg. stemmen benoemd den heer B. Hoogenboom. zoon van den tegenwoordigen secretaris. Tevens is tot wethouder benoemd in de vacature v. d. Geest, de heer M. Hölscher. WADDINXVEEN. Gegund. Het maken van den onderbouw voor de nieuwe meubelfabriek voor de N.V. voorh. A. Kempkes en Co. alhier is opgedragen aan den laagsten inschrijver, D. Koster, alhier. Het werk moet in zeer korten tijd worden opgeleverd. Vrccmdelingenbezoek. Dezen zomer zal het congres van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer in Gouda worden gehouden. Wij ver namen. dat de congresleden voornemens zijn een paar fabrieken in deze gemeente te bezoeken en dat zij officieel ten raad- huize zullen worden ontvangen. ZWAMMERDAM. Loop der Bevolking. Gevestigd: uit Beilen, Dirk Hermanus Pauw, kleermakersknecht, C82; uit Noord- wijk, Dirk Zwaneveld. winkelbediende, A 125; uit Alphen a. d. Rijn, Marinus Ewout Hoogendijk en gezin, veehoudersknecht, A 38; uit üladbeck, Duitschland, Agnes Rad- zie, dienstbode, B8. uit Bodegraven, Simon Johannes Steenbergen en gezin, timmerman, C 116; uit 's-Hertogenbosch, Jan Rijninks, onderwijzer, A 41; uit 's-Gravenhage, Wij nand Jan van de Noort en gezin, fabrieks arbeider, A 77; uit Westbroek, Margaretha Maria van den Broek, echtgen. van G. ,J Vink. C 122. Vertrokken; naar Haastrecht, A 57, Hen- drika Klever C 121: naar Zuidhorn, Chris- tiaan van der Kloet, veehoudersknecht, B 53; naar Ammerstol no. 272, Gerdina van Tilburg, wed. C. Hofman en gezin, A 26; naar Ammerstol, no. 272, Lijsje Maria Hofman, wed. J. Bakker, A 26; naar Hille- gersberg, Adriaanstichting, Maria van den Hoven, leerl. verpleegster, A 73; naar Zeist, Austerlitz, Agatha Maria van den Hoven,- echtg. van G. Vermeulen, B 46; naar Zeist, Austerlitz, Hendrik Gerrit Vermeulen, B46, naar Waarder, Driebrugge, Karei Koren en gezin, groentenhandelaar, A 128; naar Gouda, Boomgatstraat 3, Wijnand Paulus Stoppelenburg en gezin, D 74. Ouderavond Chr. Nat. School. De vereeniging tot bevordering van Chr. Belangen alhier, van welke vereeniging de Chr. Nat. School uitgaat, hield in de lo kalen dier school haar jaarvergadering, waaraan tevens een ouderavond was ver bonden. De voorzitter, de heer C. v. Muiswinkel Mzn.. opende de goed bezochte samenkomst op de gebruikelijke wijze, waarna, na het lezen der notulen, de secretaris, de heer A. van Wijngaarden gelegenheid kreeg om het jaarverslag uit te brengen. Daaruit bleek de goede toestand der vereeniging. De school telt juist 100 leerlingen. De penningmeester, de heer L. Hoogen- doom gaf een overzicht van de financiën. Door de vele uilgaven over het afgeloopen jaar sloot de rekening met een nadeelig saldo van f. 414.39. Nu volgde de verkiezing van twee be stuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren G. W. Domburg en A. v. Doorn. Beiden werden herkozen. Het hoofd der school, de heer A. R. Koster hield nog een lezing over: „De moeder in dc opvoeding". Op leerzame wijze ontvouwde spr. daarbij tie taak der moeder in het gezin. Na de gebruikelijke rondv.aap, waaibij nog enkele zaken werden besproken, sloot ds. Zwaan het samenzijn met dankzegging. IJMUIDEN, 26 Mrt. '31 VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 2.251.80; Griet per kist van 50 K.G.f. 6531; Tongen per Kg. f. 2.801.65; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 27; Middelschol I. 34—31; Zet- schol f.42—23; Kleine Schol f. 37—12; Bot f. 10.500.60; Schar f. 72.80; Tongschar f. 5127; Roggen per 20 stuks f. 2418; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 22—6; Groote Schelvisch f. 23.50— 21.50; Middel Schelvisch f. 26.5024; Kleinmiddel Schelvisch f. 2118; Kleine Schelvisch f. 16.507; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3124; Gullen per kist van 50 K.G. f. 13.ij06; Lengen per stuk f. 2.10—0.87; Heilbot per K.G. f. 1.80—1.30; Wijting per kist van 50 K.G. f. 74; Kool- visch per stuk f. 0.800.13. Aangekomen 5 stoomtrawlers: IJM. 50 met f. 1330; IJM. 137 met f.2629; IJM. 180 met f.881; IJM. 192 met f.2 03; IJM. 191 met f. 2515, en de beugers VL. 86 met 1.1054; VL. 195 met f. 1633. en de loggers KW. 135 met f.686. KW. 134 met f.666: KW. 29 met f.584; KW. 167 met f.734; KW. 96 met f.599, SCH. 236 met f.654; SCH. 49 met f. 881. WERKZAAMHEDEN IN HET LAATST VAN MAART. Het voorjaar doet laat zijn intrede moet nu nog veel gedaan worden in d tuin. Zij, die in den herfst niet veel den tuin hebben gedaan, moeten nu ham aan de slag. Paden moeten schoon maakt en het spitten zoo gauw als move" lijk aangevangen. De tuin moet diü een goede beurt hebben, want tegen Hp komende lente komen de ontwakende heesters en planten zooveel mooier uit als zij in een nette omgeving hun weelde kunnen ten toon spreiden. Ook de vruchtboomen moeten worden gesnoeid. Maart is de laatste maand dat dit kan gebeuren. Ook het spuiten'met carbolineum moet in deze maand afee loopen zijn. Voor peren gebruikt men een 7'/!°/» oplossing; voor appels 10%. In den groententuin moet voor groen ten gezorgd worden en de tijd van uit zaaien is nu aangebroken. Op bedden kunnen alvast gezaaid witte kool, savoye kool, koolrapen, spruitkool, bloemkool kropsla, -enz. Op de daartoe bestemde plaats zaaie men nu: snijsla, uien, worte len, roode bieten, snijbiet. erwten, tutn- boonen, radijs en zomerrammenas. Bij den aanleg van een groententuin gaat men naar een te voren opgemaakt plan te werk. Elk jaar wordt opnieuw een plan gemaakt, waarnaar men den tuin be zaaien en beplanten zal. Met deze plan. I nen houde men bij den aankoop van zaad- en plantenmateriaal rekening. Door smalle paden in den moestuin aan te leggen, is de oppervlakte in een zeker aantal, zooveel mogelijk gelijke deelen te verdeelen. Die stukken worden zonder- noodzaak niet willekeurig ver groot of verkleind. Heeft men de ver schillende gedeelten eenige jaren beteeld, dan weet men daardoor spoedig wat elk bij een normale opbrengst geven kan en tevens hoeveel zaaizaad en pootmateriaal er voor noodig is. Ook de aanschaffings- kosten van mest, staken en rijshout wor den door regelmatige indeeling van den tuin gemakkelijker vastgesteld. De weers gesteldheid kan bij het kweeken van groenten een groote rol spelen. Een enkele nachtvorst of aanhoudend ongun stig weer kunnen den kweeker dwingen zijn plannen te wijzigen en hem nood zaken gewassen te telen, die niet in het oorspronkelijke plan waren opgenomen. De groentensoorten zijn één- of meer jarig. Bij het opmaken van het plan moet hiermee rekening gehouden worden. De meerjarige, zooals de asperge, de zeekool. enz., die uit den aard der zaak gedurende een langen tijd op dezelfde standplaats blijven, vallen buiten de gewone jaarlljk- sche vruchtwisseling. Men brengt ze dus zooveel mogelijk bij elkaar. Aardbeien behooren tot de meerjarige gewassen, maar kunnen gedurende een jaar. twee jaar en meer jaren gekweekt worden. In het eerste geval wisselen zij evenals de eenjarige met deze geregeld van plaats. Worden ze als twee- of meer jarige gekweekt dan vallen ze buiten de jaarlijksche verwisseling. Is de indeeling van den moestuin op papier gereed, dan komt het bemesten en omspitten aan de beurt. Men kan mesten met ouden in teerden mest of met gier. Onder gieten verstaat men het toedienen van verdunden natuurmest of opgelosten kunstmest. Het moet bij voorkeur bij regenachtig weer gedaan worden en liever een keer vaker met een dunne oplossing dan op eenmaal een krachtige saus. Na het mesten wordt de bodem omgespit, waarover vroeger al reeds is geschreven. De groentensoort, die wel het meest in den smaak valt is de .erwt". Men rekent haar 'onder de z.g. I ..dure soorten", er is vraag naar gedurende den geheelen zomer tot laat in den herfst. Aan die vraag is te voldoen. Het uitzaaien van alle groenten, in dit artikel genoemd, eischt geen bijzondere beschrijving Een vaste hand van uitzaaien krijgt men op den duur door ervaring. Vraag 736' Hoe te handelen met een bak. waarin hyacinthen zijn geplant? De bloemknop is nu zichtbaar. De bak moet dienen voor den tuin. niet om in huis te bloeien. Mej. W. «U Antwoord: U doet het beste den bak nu naar buiten te brengen op een zonnige plaats, bijv. voor een muur of schutting. Zet den bak zóó. dat u er 's nachts een mat of zak voor kunt plaatsen voor- mogetijKe nachtvorsten. Houdt de aarde in den Das regelmatig vochtig. Na een week kunt u ae bedekking wel weglaten, dit is alleen maar voor den overgang. Vraag: Hoe krijgt men een cactus in bloei? Mej. W. te L- Antwoord: Op den bloei van uw cactus kunt U uit den aard weinig in vloed uitoefenen. De plant in goede con ditie houden is in dit geval 't eenig'e U kunt. De verschillende soorten bloeien niet zelden op zeer uiteenloopenden leei- tijden. Aangezien we uit Uw vage om schrijving niet den naam van Uw - kunnen vaststellen, valt in dit ge moeilijk te gissen. Vraag: Mijn Clivia bloeit al reeds voor het 5de jaar. maar de bloem kom zelden tot ontwikkeling. Nu na den b vallen al de bladeren af. Wat daartege te doen? Mej. W. te R Antwoord: Een en ander wijst op armoede of gebrek aan de wortels, l Uw plant eens door een bloemist van nieuwe aarde voorzien. Daarvoor nu de goede tijd. De wortels kunMhd meteen worden nagezien. De Clivia he dikke, vleezige wortels, welke soms p deeltelijk gaan rotten of ziek zijn en - verwijderd moeten worden. Vraag: Wij hebben uitgekookte, ge brande en daarna fijn gemalen runaei beenderen. Kunnen deze worden „eb voor bemesting? Zoo ja, hoe aangew F. J. v. d. V. te L. Antwoord: Zeker bevatten bedoew beenderen plantenvoedsel. U doet t ze nu onder te spitten, maar U mo maar op rekenen dat er eenige Jar™ fl gemoeid gaan, vóór de planten er ie hebben. De voedingsstoffen in suis teriaal komen zeer langzaam voo plantenwortels ter beschikking. Vragen op tuinbouwgebied aan de dactie onder motto „Tuinbouw

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6