"A AGENDA. STAATSLOTERIJ. MUZIEK. KERK- F* mms. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN HEDEN: Breestraat 81: Leidsche Kunstvereeni- ging. 8 uur 15 nam. Nutszaal: Ver. tot Bev. der Bouwkunst Spr. de heer G. Klomp, 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Jaarverg. Ned. Chr. Relsvereeniging. Prinsenstr. 74: Samenkomst te 8 u. nam. Stadszaal: Uitvoering „Zang zij onze leus". 7'/t uur nam. Volkshuis: Vereen, tot Bev. der Belan gen van Slechthoorenden. 8 uur nam. Vrijdag. Concordia: Pantomimeclub V.O D O. 8'/» uur nam. N.V. Leidsche Broodfabriek: Jaarl. verg. v. aandeelhouders. 4 uur nam. Nutsgebouw: Bond van Ned. Onder wijzers. 8 uur nam. Stadszaal: Cabaretavond H. B S. Ver. „De Trekvogels". 8 uur nam Zaterdag. Zomerlust: Selskip „Fryslan, 8 uur, namiddag. MUSEA. Stedelijk Museum do Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni. Juli Augustus en September van 10—5 uur, in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f0 25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. lot 1 April van 104 uur. 1 April1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mincralogiscli Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.30—4 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium. Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. OPENBARE LES „TOONKUNST". Vele goede vertolkingen. Een uitvoering van leerlingen der mu ziekschool „Toonkunst" behoort voor dezen, alsmede voor de daarbij behooren- de aanwezige familie en vrienden steeds tot de evenementen! Vol toewijding wordt er door hen gespeeld en al kan nog niet immer aan verwachtingen en te stellen eischen volkomen beantwoord worden, toch stemt dit optreden tot verheugenis. Niet slechts vormt dit een geweldige prik kel om op een gegeven oogenblik het beste te geven, waartoe men in staat is, maar daarnaast is het voor den regelma tig weerkeerenden luisteraar een toets steen: hij constateert vooruitgang of stil stand. Gelukkig overheerscht het eerste grootendeels en wanneer het tweede op valt, dan dient men daarover niet zwaar te vallen: de studie geschiedt in vrije uren tusschen arbeid, sport en andere aflei ding door er zijn zooveel factoren, die belemmerend op een regelmatige ontwik keling kunnen inwerken De eischen, die men aan de opleiding van vakmusici kan stellen, gelden hier over het algemeen niet. Dit alles in aanmerking genomen, valt er immer heel veel te waardeeren, zoowel in technisch opzicht als in muzikale op vatting. Mag men persoonlijk hier en daar een bedenking koesteren tegen de geboden keuze: men legt er zich gaarne bij neer overtuigd als wij zijn. dat de be treffende paedagogen zelf het beste we ten, welke nummers voor hun leerlingen op een gegeven tijdstip het meest geschikt zijn. Onvoorwaardelijk dient geprezen de groote aandacht, die besteed wordt aan den Franschen meester Claude Debussy, zij het dan ook, dat wij over 't algemeen nog niet de werken te hooren krijgen, waarin hij zich de geweldige vernieuwer toont v.n na den Pelleas en waarin de grootste vindingen te beluisteren zijn. Evenwel- zijn ..Children's Corner" met „The little Shepherd" en „The snow is dancingwel als hoogtepunten, werd door mej. Jeanne Snoep reeds verrassend goed gespeeld. Groote technische moeilijkheden biedt het niet: in al deze werkjes yan De bussy komt het aan op muzikaliteit en aanslag: In dat opzicht kan een pianiste toonen wat. zij waard is. Het zelfde geldt voor composities als ..Clair de lune" of „Jardins sous la pluie": voor ons gevoel benaderde mej. Nelly Keesom het meest de droomerige. subtiele Debussy-sfeer: de aanslag dient zoo teeder mogelijk gehou den te worden om de heerlijke klankef fecten en het directe suggereeren van in druk volkomen te verwezenlijken. Ook de vele rhythmische moeilijkheden zijn niet te onderschatten: aan dat alles kan niet genoeg gewerkt worden! Ook het spel van mej Annie Dormaar en de dames Sirks en v d Heyden sprak van nauwgezette studie en van het streven om in de be doelingen van den componist zuiver door te dringen, hoewel wij allen vertolksters op het hart zouden willen drukken, hun toucher in dit genre werk zooveel moge lijk te verfijnen: een eerste eisch om deze zoo ragfijn en vederlicht meer door in tuïtie dan door verstand neergeschreven composities, waarin droomerige, onwezen lijke, geheimzinnige werelden van onge kende schoonheid overheerschen en ge openbaard worden, in idealen zin te be naderen. Het is verblijdend, dat de leer lingen der muziekschool Debussy gedeel telijk goed leeren kennen en we zijn daar dankbaar voor Mej. Schijfsma hoorden wij ook in twee liederen van den jongen Debussy: zang en begeleiding dienen daarin één geheel te vormen Hier licht eveneens in de eerste plaats het zwaartepunt op een volmaakt aanvoelen der Debussy-sfeer. Deze liede ren vereischen een groote muzikaliteit, een volmaakt begrip der wonderschoone teksten een ver doorgevoerd concentra tievermogen, een nergens zich forceeren, een afkeer van alle uiterlijk vertoon. Hier aan heeft mej. Schijfsma reeds goed vol daan: de eenvoud, waarmee bijv. de nog eenvoudige „Romance" welk een ver schil met wat de latere Debussy ons schonk werd gezongen, deed weldadig aan. Nog overheerschte o.i. te veel de be geleiding. overigens gaf deze een voor treffelijke muzikale steun, met voorbeel dige intenties, onontbeerlijk voor iedere zangeres, die nog niet geheel op eigen voeten staat. Mej. Koosje Bolkenstein aan wien bij monde van notaris Vijgh het diploma kon uitgereikt worden, een succes waarmee wij haar van harte gelukwenschen! zong met haar teeder en lieflijk getimbreerd or gaan drie verrukkelijke Wolfjes, waar van het „Auch kleine Dinge können uns entzücken" en „Nun lass uns Frieden schliessen" o.i. geheel in de lijn van haar kunnen, denken en voelen liggen. Dit stemmetje ontroert vanaf den eersten teederen inzet! Een voorbeeld van een zangeres die met niet groot geluid, toch diepen indruk weet te maken. Nog hoor den wij mej. Eggink in liederen van Bach en de pianisten Welboorn en v. d. Bil, die resp. in Schubert, Reger en Brahms proe ven van bekwaamheid aflegden. Van deze laatste twee lijkt ons de heer Welboorn wel het verst gevorderd. Geopend werd met een Sonate in E van den „grooten" en bij zonder productieven G. Ph, Telemann, waaraan K. Muller, M, Stol en A. de Graai hun beste krachten wijdden. Al te zamen bewees dit veelzijdige op treden weer het bijzondere nut van onze Muziekschool, waar Vrouwe Musica zoo ijverig en enthousiast gehuldigd wordt! Een samenkomst als deze, vormt altijd weer een oase in de woestijn van „nuch tere zakelijkheid", waarin de tegenwoor dige jeugd zich heet te bevinden. Dank aan de paedagogen. die de jongeren met onverflauwde ijver daaruit trachten op te heffen en dit dikwijls met verrassende re sultaten! Hulde ook aan de leerlingen: zü zorgen er voor dat het „zelf musiceeren" niet uit den tijd raakt en toonen ijver, dikwijls zelfs talent te bezitten! VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Oude kaarten van Rijnland. Op uitnoodlging van bovengenoemde vereeniging heeft gisteravond mr. S. J. Fockema Andreae in het museum „De Lakenhal" een lezing gehouden over „Oude kaarten van Rijnland". Spr. wees allereerst op het belang van kaarten als verzamelobjecten, als bronnen van kennis ten aanzien van de daarop voorgestelde zaken voor ieder, die belang stelt in plaatselijke oudheden. Om ze tot dat tweede doel goed te*kunnen gebruiken, moet men iets afweten van de kaart- historie. Het gebied „Rijnland" heeft veler lei beteekenis, doch spr. wil alleen spreken over het hoogheemraadschap van dien naam, dat als een kartografische eenheid kan worden beschouwd. Het is vrij z-ker dat van voor 1500 geen oude kaarten be waard zijn, al wordt tegenwoordig aao"e nomen, dat ze in de middeleeuwen wel werden vervaardigd. Met de omwenteling wordt de karleerlng en opmeting rijks zaak; na de totstandkoming van het kadaster en de stafkaarten verliezen de bijzondere kaarten veel van hun algemeene beteekenis. De schrijvers over kartografie in 't alge meen wijden aan deze groep weinig aan dacht. Eenigszins ten onrechte, maar wel te verklaren. Voor hen is 'tvoornaamste: le. de projectie, en 2e. de methode van voorstelling van hoogten en laagten op het platte vlak. Uit beide gezichtspunten zijn de hier te behandelen kaarten weinig be langrijk. Nlermeyer verdeelt de kaarten in geo grafische en chorografische; de laatste zijn de detailkaarten, die ons hier zullen bezig houden. HIJ zegt „Mit Krayenhoff fangt die Chorographie an eine wissenschaft- liche Topographle zu werden": stelt dat dus in begin 19de eeuw. Maar dat oordeel is eenzijdig. Die oudere kaarten zijn mis schien onwetenschappelijk t. a v. de geodesie, en kunnen dus slechts als grond slag voor geografische kaarten dienen; maar uit andere gezichtspunten zijn ze volstrekt niet onwetenschappelijk. Hun waarde als bewijsstukken is veel grooter dan die der geografische kaarten. Ze zijn. voor de aangegeven periode, een eerste rangs bron van kennis over deze streek, zoowel kwantitatief als kwalitatief (aantal detailkaarten laag geschat op 12001. Hun waarde in dat opzicht is hier grooter dan in eenig ander land. Kaarten lijden onder ongemotiveerd vertrouwen en onder ongemotiveerd wan trouwen. Hel eerste: men neemt alles wat op „een kaart staat" grif aan. zonder kritiek. Maar er zijn natuurlijk veel onbe trouwbare kaarten, en onbetrouwbare elementen in bijna alle kaarten. Men heeft bijv. de fantastische reconstructies van 's-Gravenhage in de dertiende eeuw, van Zeeland ten tijde van Guy van Dam- pierre. van den Zuid-Hollandschen Waard enz. zelfs de grove fantasieën van Alting als juist beschouwd. Dit leidt tot over drijving aan den anderen kant. De bewijswaarde van een detailkaart is in 't algemeen grooter dan die van een algemeene kaart. De laatste was maar al te vaak een voorwerp van uitgeversspecu latie. Van de wijze waarop de gegevens zijn verkregen, blijkt meestal niet veel. De detailkaart daarentegen is bijna altijd voor een bepaald doel en onder opzicht van de belanghebbenden gemaakt. Men had er belang bij, dat de voorstelling juist was. Bovendien was landmeter toen ter tijd geen vrij beroep. Men moest toegelaten en beëedlgd zijn. Dit geschiedde oudtijds door Deken en Hoogheemraden van Rijnland. De oudste geregistreerde beëediging van een landmeter dateert van 1453, meester Claes van Vlierhoven. In 't midden van de 16de eeuw komt hiernaast de beëediging bij 't Hof van Hol land; overgenomen uit de Fransche prak tijk. Er was geen uitdrukkelijk voorschrift daartoe: men vatte het op als voort vloeiend uit de beëediging der notarissen. De eed bij 'tHof won natuurlijk, die gaf bevoegdheid in heel Holland. Na 1600 worden bij Rijnland alleen nog maar be- eedigd de landmeters, die ten behoeve van 't hoogheemraadschap willen werken. De eed bij 't Hof ls tot aan de invoering van de Fransche rechterlijke organisatie in gebruik gebleven. Hierna ging spr. over tot de vertooning van een aantal kaarten, vooral van die, welke de onderscheidene periodes reprc- senteeren. waarbij spr. nog vele bijzonder heden omtrent het ontstaan en de ver vaardigers mededeelde. De enorme hoeveelheid detailkaarten van het besproken gebied uil de aange duide periode is vrij slecht toegankelijk. Zij is verspreid over vele collecties, waar door de catalogiseering zeer ongelijk en daardoor slecht te overzien is. Men '.s het niet geheel erover eens, wat de boste methode is. Spr. geeft de voorkeur aan een cartobibliografie, een systematische beschrijving van alle oude kaarten van dit gebied, waar ook bewaard; met toelichting en index, in hoofdzaak zooals in Enge land en Amerika wel gemaakt, en bepleit door sir H. G. Fordham. 'tZou echter een groot en kostbaar werk zijn, en spr. be twijfelt of de belangstelling daartoe hier wel groot genoeg is. LOONCONFLICT. Naar wij vernemen is er tusschen de directie van de Brockway Bus-Maat schappij en de chauffeurs van die onder neming een conflict gerezen naar aanlei ding van het feit, dat de directie van 1 Februari j.l. af voor de lijn LeidenHaar lem dezelfde loonregeling heeft ingesteld als voor de stadslijnen. Voor alle chauf feurs van eerstgenoemde groep beteekent dit een aanzienlijke verlaging. In een gis ternacht gehouden personeelsvergadering werd met algemeene stemmen besloten aan den Centralen en R.K. Bond van Transportarbeiders opdracht te geven zich oogenblikkelijk met de Directie in verbin ding te stellen en er op te wijzen dat de loonsverlaging van 1 Februari af in strijd is met de Wet op het Arbeidscontract en verder dat over eventueele voorstellen tot wijziging van de loonen eerst onderhan delingen moeten worden gevoerd met de vertegenwoordigers van het personeel, n.l. de besturen der organisaties. In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden, Handelsreizigers en Handelsagenten, werd 't bestuur als volgt samengesteld: Joh. Brouwer, voorzitter; C. P. Vlieland, vice-voorzltter; F. W. Kooning, secretaris. Prins Hendrikstraat 10; D. C. Noll, penningmeester; J. Fabel, algemeen secundus. Op 25 Maart 1931 stonden 1291 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 603 op 25 Maart 1930. De R.K. Tooneelver. „Adolf Kolping" alhier zal deelnemen in de afdeeling blij spelen van een nationalen tooneelwed- strijd, welke door de R.K. Ver. „Amicitia" te Den Haag ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan wordt georganiseerd. Bij de politie zijn inlichtingen te bevragen omtrent een opgevangen geit en twee onbeheerd gevondgn rijwielen. Boven dien werd aangifte gedaan, dat twee fiet sen, welke op de Middelstegracht stonden, vermoedelijk van eigenaar zijn verwisseld. NIET OpriCIEEL. 456c STAATSLOTERIJ Trekking van Dondcrdas 26 Maart 1031 Ic Klasse. 4e Lijst H.ojrc Prijzen: 413' 0840 200. -. Prijzen van ƒ20. 353 429 449 934 1126 1566 1686 1702 2306 2366 2413 2506 2533 2722 2892 2991 3147 3364 3532 3S39 3956 4136 4283 4328 4738 5755 5812 5986 603S 6203 6443 6470 6625 6921 6963 7691 8293 8445 8851 9513 9542 9571 9725 10066 10280 10322 10400 10470 10992 11151 11310 11405 11512 11587 11822 11849 11940 12675 13365 13617 13725 14261 14410 14'2t 14452 11602 147S0 14816 15233 15349 15455 15462 15745 I57SO 15821 15850 15927 17173 17274 1772' 18052 18257 185S0 186S1 10160 19497 19818 I9S3I 19987 2001 20086 20381 20416 204S9 20500 20514 20606 20909 RECLAME. MAGERHEID EEN BEENIGE HALS. Dit is zeker niet mooi en het wijst ook niet op een goede gezondheid. Slank zijn beteekent elegante lichaamsvormen heb ben, doch geen hoekige, beenige lijnen. In korten tijd een paar maanden slechts kunt U die leelijke ongezonde magerheid laten verdwijnen. Gebruik slechts regel matig lederen dag Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten en houd dit eenigen tijd vol. U zult werkelijk over het resultaat verbaasd en verheugd zijn. Dit schrijft ons Mej. A. H. te H.: „Mac Coy's tabletten hebben mij zeer veel goed gedaan. Voordat ik ze innam had ik last van zenuwen en hoofdpijn. Dank zij U, voel ik mij nu weer uitstekend en kwam 10 pond aan. Ik zou voor niets ter wereld zonder een doos willen zijn." U weet immers, dat levertraan het be langrijkste middel is om Uw gewicht en gezondheid te verbeteren. Neem daarom Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten, die absoluut geen smaak of reuk hebben. Het zijn kleine tabletten, bedekt met een laagje suiker, die even gemakkelijk worden ingenomen als een bonbon. Koop vandaag nog een doos. Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f. 0.95 en f, 1 95 per doos. Eischt Mac Coy's tabletten - de orlgineele en eenige echte. Weigert na maak. Indien niet direct verkrijgbaar wendt U dan tot N V. Rowntree Handels Mij.. Keizersgracht 124. Amsterdam-C. 2312 REMONSTRANTSCHE KERK. Familie Löffler. Gisteravond hebben we een „muzikaal wijdingsuur" bijgewoond in de Remon- strantsche kerk, dat „gehouden" werd door „Max Löffler en zijn dochters: Jo hanna, Susanna en Maria". De dochters speelden viool en violoncel en deden zich ook als zangeressen hooren, de vader speelde achtereenvolgens orgel, luit, alt viool en gaf blijken van een goed stemge luid te bezitten. Door deze meervoudige kwaliteiten kon inderdaad afwisseling in het programma worden gebracht, die dan ook door het musiceerende viertal naar- stiglijk is betracht. Men oordeele: een Psalm voor orgel van Samuel Scheidt, een lijdenscantate voor vier zangstemmen, strijkinstrumenten en luit van Max Löff ler (de vijfde kwaliteit dus van den heer Löffler), eenige vierstemmige gezangen van Schütz, Kühnau, Hassler en Bach, strijkkwartetsatz in gebonden stijl zonder compontstopgave, een aria voor twee vrouwestemmen, viool en orgel en een sonate a tre voor strijkers, beide van Bach. Van een „muzikaal wijdingsuur" in de lijdensweek moet natuurlijk stichting uit gaan In de „Boeken der Spreuken" van Bolland waarin veel merkwaardige din gen des levens zuiver zijn gesteld, staat dit te lezen: „De werkelijke stichting •komt niet van de kunst, ofschoon of om- „dat de kunst werkdadige geestelijkheid „kan heeten, waarin als het voelbaar be vredigende een ideaal van natuurlijk heid wordt beoogd. Stichtelijk is de taal „der dierbaarheid, waarin de waarheid „wordt gevoeld." Dat is even schoon als juist gezegd. Muziek is nu eenmaal kunst en als zoodanig is, in den strengen zin des woords. het stichtende haar vreemd. Zoo zou dus. het eerste deel van den term in denzelfden zin genomen, in „muzikaal wijdingsuur" een contradictio in termi nis schuilen. Hoe het ook zij, veilig mo gen we aannemen dat alle partijen (de uitvoerenden, de hoorders en de schrijver van dit opstel) het hierover eens zullen zijn dat in een muzikaal wijdingsuur de wijding prevaleert. En zeide ds. Tjalsma in zijn openingswoord niet hetzelfde toen hij sprak van „eine Predigt in Tonen"? Muziek recenseeren is een kwaad ding. In een kritiek steekt subjectiviteit in be denkelijke mate. Vincent d'Indy heeft er zich dan ook nooit wat van aangetrokken van zoo'n „opinion d'un monsieur quelcon- que". Komt er dan nog een ander punt in het geding dan wordt het nog ingewik kelder Toch durven we verzekeren dat niemand vap het zeer talrijk opgekomen publiek zich zal hebben kunnen onttrek ken aan een gevoel van sympathie, van bewondering voor dien muzlkalen vader met zijn drie jeugdige dochters, die zoo knap hun instrumenten bespeelden en zoo mooi zongen: het was een trotsch ge zicht. Daar is door het viertal veelszins goed gemusiceerd en aan Schwung en overtuiging ontbrak het hun waarlijk niet Er zou aanleiding zijn om enkele opmer kingen te plaatsen ware het niet dat we daarmee in strijd zouden komen met wat we daareven hebben betoogd. We bepalen ons dus tot de vermelding dat over 't algemeen alles goed slaagde. En uit de aandacht waarmee men zat te luisteren mag de gevolgtrekking worden gemaakt dat de voordrachten volkomen aan haar doel hebben beantwoord. NED. HERV. KERK. Beroepen te Daarle ds. K. v. As te Rou- veen; te Oosterhout (G.) ds. J. van Veen te Muiden; te Wierden: J. E Klomp te Ede. Bedankt voor Zunderdorp (toez.) M. de Zwaan te Wamel en Dreumel; voor Rijssen: E. V. J. Japchen te Maartens dijk (U.). Aangenomen naar Ouwerkerk (Z.) ds. P. van Dam, em. pred. te 's Gravenhage. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Amerongen: R. de Jager te Nunspeet en J. Hoekstra te Schoonhoven. Beroepen te Opperdoes: J. Vrolijk Czn„ i cand. te Schevenlngen; te Diever: P. M. Veldhuizen te Paesens. DIETSCH STUDENTEN-CONGRES. Het gemeentebestuur van Groningen heeft gisteren de deelnemers van het zes tiende Dietsch Studenten-Congres offi cieel ten stadhuize ontvangen. De samen komst was in de raadszaal, waar de burgemeester, H. P. J. Bloemers, een welkomstwoord sprak. Dit werd beant woord door den voorzitter van het con gres, mr. J. Klassesz. Daarna werden ververschingen aangeboden. Vervolgens had een ontvangst plaatsin i de zalen van de studenten-vereeniging „Vindicat Atque Polit" en van de vrou welijke Studenten-Vereeniging „Magna Pete". In de sectie-vergaderingen gistermid dag spraken prof. dr. C. Gerretsen over: „Hollandsche geschiedschrijving" en pa ter Van Santen over: „De geschiedenis van het hertogdom Brabant". Des avonds woonden de deelnemers het concert bij van de Groningsche Orkest- vereenlging. onder directie van Kor Kui ler. Daarna was er een samenkomst op „Mutua Fldes" en bij „Magna Pete". De volgende passagiersschepen zijn Vrij dag 27 Maart in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. Radio-Holland. Aigorab, Rugby Radio Baloeran. Sche venlngen Radio Colombia, idem Commewijne, Rugby Radio Dempo, Schevenlngen Radio Edam, Rugby Ra dio Flandria, Scheveningen Radio Gelria, idem tnsulinde, idem J. P. Coen, idem Joh. v. Oldenb., idem Joh. de Witt, idem M. v. St. Aldegidem Nieuwkerk Monsanto Radio Poulau Bras. Kosseir Radio Pr. d. Ned., Scheve ningen Radio - V. Renselaer. Cabo Fi- nisterre Radio - Rotterdam. Schevenln- gen Radio S. Bolivar, idem Slamat, 1 ide m Statendam, idem - Springfontein, Rugby Radio Zeelandia. Scheveningen Radio. J DE ALGEMEENE TOESTAND Dc Europceschc Unie Engelschc stapp,.n te Berlijn en Wcenen. Be ondérzoekingscommissic voor s» Europeesche Unie heeft gisteren haar ver gadering ten einde gebracht. Een ernnï deel van het debat ging over organisator sche quasties De harmonie is blijkbaar geen oogenblik verstoord. Gesproken is o.a. over het nut van epn geregelde aanraking tusschen de direc teuren van de persbureaux in de verschil" lende landen van Europa. De Deensche re" geering heeft daaromtrent een voorstel toegezegd. Verder is de voorlooplge agenda van de volgende zitting opgesteld. Zij be treft de economische crisis, het aan de markt brengen van de tegenwoordige en toekomstige graanvoorwaarden, het land- bouwcrediet, uitbreiding tot nieuwe ge bieden van het beginsel volgens hetwelk een staat, die zijn invoerrecht verhoogt of nieuwe stelt, de andere contracteerende staten daarvan op de hoogte moet bren gen, de behandeling van vreemdelingen en tenslotte vervoer van electrische kracht De Fransche minister van buitenland, sche zaken heeft in overweging gegeven de bijeenkomst van de Europeesche Studie commissie van 6 tot 15 Mei op te schuiven in verband met de Fransche presidents- verkiezing. Briand heeft Henderson toch weten te overreden om inzake het Duitsch-Oosten- rijksche tolverdrag iets te doen, zij het no° zoo bescheiden. De Engelsche gezanten te Berlijn en Weenen hebben een zelfde stap gedaan. Zij deelden Bruning en Schober mede, dat Henderson het voor wensc'ne- lijk houdt, dat de zaak in verband met het Geneefsche protocol van 4 October 1922 gemeenschappelijk zou besproken worden en dat Duitschland en Oostenrijk in af wachting van de eerste zitting van den Volkenbondsraad daartoe, geen defenitie- ve besluiten zouden nemen. De rijkskanselier heeft den gezant er op gewezen dat het unie-verdrag volkomen binnen het raam van het protocol van 1922 blijft en dat er naar de meening van de Duitsche en de Opstenrijksche regeeringen voor den Volkenbondsraad geen aanleiding is om zich met de zaak bezig te houden. Wanneer andere regeeringen wenschen de quaestie der rechtmatigheid te onderzoe ken, dan zullen Duitschland en Oostenrijk voor zulk onderzoek niet bevreesd zijn. Een politieke bespreking van de quaestie door den Volkenbondsraad houdt de njksregee- ring echter niet voor toelaatbaar, daar het accoord een zuiver economisch verdrag ls. De rijkskanselier zette uiteen wat het doel is. van de onderhandelingen met Oostenrijk; deze onderhandelingen zullen natuurlijk voortgezet worden maar, zooals reeds onmiddellijk bij de publicatie der eerste berichten gezegd is, denkt men, In verband met de technische moeilijkheden, welke nog moeten overwonnen worden, eerst over twee of drie maanden klaar te zijn. Bruning heeft dit op den 51en Duitscta Industrie- en Handelsdag nog verder uit gewerkt Hij zei o.a.: De zware lasten, die Duitschland voor de herstelbetalingen heeft te dragen rectil- va ardigen een speciale positie van Duitsc'n land ook op het gebied van de handels politiek. Zonder stijging van den uitvoer en vermindering van den invoer kan geen uitvoeroverschot worden verkregen. Of en hoe lang aan de nieuwe regeling voor de herstelbetalingen de hand kan worden gehouden, hangt voor een groot deel van het buitenland zelf af. Daar het inzicht hl het verband van de wereldoeconomie slechts langzaam vooruitgaat, moet de rijksregeering trachten op eigen initiatief die ontwikkeling voor te bereiden, welke in het bereik van het mogelijke ligt. In dezen zin moet men ook de onderhande lingen tusschen Duitschland en Oosten rijk opvatten. Duitschland en Oostenrijk konden des te gemakkelijker besluiten deze gedachte te verwezenlijken, daar hun geenerlei te genstellingen in den weg stonden De voordeelen, welke beide landen elkaar wil len verzekeren, behoeven niet in strijd te zijn met de belangen van andere landen. Deze overeenkomsten kunnen het begin van een ontwikkeling zijn, welke zich over geheel Europa heilzaam kan uitstrekken. Duitschland en Oostenrijk zijn vastbeslo ten hun weg standvastig tot aan het eind te bewandelen. In Weenen heeft Engeland hetzelfde antwoord gekregen: Schober gaf den Engelschen gezant n uiteenzetting van den juridlschen en zake- liiken kant der zaak en verzocht hem Henderson het volgende mede te deelen: De Oostenrijksche Bondsregeering is van meening. dat de overeenkomst volkomen binnen het. kadpr bliift van het pro tocol van 1922. Zij heeft er derhalve geen bezwaar tegen, dat de juridische zijde door de regeeringen, die het nrotocol heb- ben onderteekend. wordt onderzocht. Aan een onderzoek van het verdrag uit politiek ooeDunt kan, gezien het econo misch karakter ervan, naar de meening der Oostenrijksche Regeering niet worden gedacht. De Oostenriiksehp Reeeerinv is niet voornemens een fait accompli te schep' pen. ENGELAND. Uit de arbciderswereld Australisch papiergeld. De conferentie van gedeleBee.r<?e?„/tp mijnwerkers heeft besloten niet toe stemmen in een verlenging van.f t-f spread-over na 31 Maart en dit besluit kennis van den minister-president brengen met verzoek, van regeenngsw té willen ingrijpen. ,n,.„rs De vakbond van machinisten en s1 heeft besloten de door den loonraaa gestelde loonsverlaging van 21/; tot v te aanvaarden, alsmede een gedeeit f spread-over van de werkweek, n dan 12 uur achtereen zullen seinw:ac -• blokhuispersoneel e.a. echter niet werken. Het federaal parlement te heeft gisteren met een meerei erne slecht' vijf stemmen het voorstel - nister Theodore tot uitgifte y®n hu]p lioen D.st. Daniereeld voor direcmen, aan landbouw en industrie aa g

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2