BERICHT. 724fe Jaargang DONDERDAG 26 MAART 1931 No. 21786 H.H. ADVERTEERDERS. Officieele Kennisgevingen. Indische voordrachten aan de Leidsche Universiteit. STADSNIEUWS. Westersche invloeden op 't Oostersche geestesleven. Het voornaamste Nieuws van hedeiL LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:i Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Kindercourant zal niet heden, Uoch in den loop dezer week verschijnen. DE DIRECTIE. Advertentiën voor ons blad gelieve men den dag vóór dien van plaatsing aan ons bureau aan te bieden. Men is dan zeker van plaat- iing en tevens, dat aan het zetten der advertentiën de noodige zorg be steed kan worden. DE DIRECTIE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 30 MAART 1931, des namiddags te twee uur, In het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: I. Voorstel a. om te verklaren, dat een gedeelte van de Binnenvestgracht, Sectie A no. 1127 ged., niet meer voor den openbaren dienst is bestemd; b. om het sub a bedoelde gedeelte van de Binnenvestkracht te verkoopen aan de NV. Meelfabriek „de Sleutels", voorheen de Koster en Co. te Leiden. (82) n Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm met daarbij behoorende halve sloot langs den Haarlemmertrek- vaartweg, kad. bekend gemeente Noord- wijkerhout. Sectie B No. 1477 ged.. aan de erven Douairière Gevers van Kethel en Spaland. (83) III. Praeadvies op het verzoek van J. de- Lange om vergunning tot demping van een gedeelte sloot, tusschen de Jan Lievenstraat en de Bakker Korffstraat. Sectie K nis. 4052 en 1748 ged. (84) IV. Voorstel in zake wijziging van de overeenkomst met de gemeente Noord- wijkerhout betreffende de levering van gas. (85) V. Voorstel tot verkoop van het huis met erf. kad. bekend gemeente Alkemade Sectie C no. 2744, aan N. v. Ruiten. (86) VI. Voorstel in zake conversie van een 3-tal in 1925 en 1926 gesloten 4 3/4»/. geldleeningen. (87) 2283 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij uit sluitend ten aanzien van den door de Leidsche Chr. Jongemannen Vereeniging „Levendaal"' op 8. 9 en 10 April a.s. in Vn.ar wijkgebouw aan het Levendaal No. 103, alhier, te houden bazaar, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. 2325 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1931. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden crengen ter algemeene kennis, dat door nen vergunning is verleend aan A. Stoeke «1 rechtverkrijgenden tot het oprichten e.en wasscherij, strijkerij en ververij in het perceel Haagweg No. 11. kadastraal ueKend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3636. 2326 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1931. academische examens. rervftS^aigd l00r het doctoraal examen (ner, ir d de heerei» Hollander Haavi en J' G' van Maasdijk (Den LEZING VAN DEN HEER R. A. KERN. Gisteravond heeft de heer R. A. Kern, lector aan onze Universiteit, de reeks Indische voordrachten beëindigd met een lezing over „Westersche invloeden op het Oostersche geestesleven". Wanneer iemand een halve eeuw gele den, aldus spr., een reis over Java maakte en hij wilde weten waar de Inlandsche jeugd onderwijs ontving, dan kon hij de schaarsche Gouvernementsscholen voor bijgaan en had hij zich te wenden tot de scholen die uit den boezem der bevolking zelf waren opgekomen. Die scholen waren in twee groepen te verdeelen: 1. elemen tair onderwijs en 2. meer omvattend on derwijs. Beide soorten van scholen be staan nog steeds naast het later opgeko men Westersch onderwijs. In de elemen taire scholen wordt aan zeer jonge kinde ren onderwijs gegeven in Koran-nuit in het Arabisch, een taal die de kinderen niet verstaan, en voorts een en ander van de godsdienstige wet en de geloofsleer. In een paar jaar kunnen zij dat alles leeren wanneer zij er dagelijks een paar uur aan besteden. Voor de rest van den tijd vertoeven zij in hun landelijke omge ving, de overgroote meerderheid stamt van landbouwers af en is bestemd het voorvaderlijk bedrijf voort te zetten. In den landbouw worden zij grootgebracht, van af hun prille jeugd nemen zij eraan deel. 't Gedachtenleven van opvolgende geslachten onderging eeuwen lang weinig verandering. Van de school brengen zij voor hun verder leven mede dat zij de ritueele godsdienstoefeningen naar behoo- ren kunnen vervullen en dat zij in staat zijn van tijd tot tijd of bij plechtige gele genheden stukken van het Heilige boek te reciteeren. wat op zichzelf als verdienste lijk werk wordt aanbevolen. De sfeer waarin de meester arbeidt, draagt er ook toe bij het besef te verster ken dat men als Muzelman gehoorzaam heeft te zijn aan Allah. Jongelieden die verder willen studeeren, gaan naar pasantren's-semlnarieën. Hier is de dag geheel naar de eischen van den eeredienst ingericht; de leerlingen, eer.ige tientallen, soms honderdt.all»n, zijn in tern. Tusschen de tijden die door de ritueele godsdienstoefeningen worden in genomen, studeeren de studenten onder leiding van den leeraar of van een meer - gevorderden medestudent of voor zichzelf in de gewijde wetenschap. Zij beoefenen het Arabisch, de kerktaal van den Islam en verschillende deelen van plichtenleer, dogmatiek en mystiek. Zij zijn arm en verwerven hun levensonderhoud door veldarbeid bij landbouwers in de om geving en liefdegaven. Velen zetten zich na korter of langer studie als leeraar in de streek hunner herkomst neder en vor men een nieuw brandpunt van bestudee ring der eenig-bestaande. gewijde weten schap. In dezen toestand is tegen 't einde dor 19e eeuw een groote verandering gekomen. De kundigheden waarvan de Europeanen blijk gaven, de technische werken die zij tot stand brachten, die alles tezamen hen in staat stelden een hooge weten scbaDoe- lijke positie in te nemen, wekten de be hoefte een zelfde kennis te verwerven. De eigen scholen boden daartoe geen gele genheid, men verlangde Westersch on derwijs. De Regeering is aan dien aandrang tegemoet gekomen door het oprichten van scholen, in de eerste plaats lagere scho len, kweekscholen voor onderwijzers en opleidingsscholen voor bestuurs-ambtena- ren. latei uitgebreid tot allerlei vakscho len met verdergaand onderwijs, met name ook scholen waar het Nederlandsch de voertaal was. 't Onderwijs aan deze scholen was neu traal; zij waren niet op verwestersching van de Inlandsche jeugd gericht maar daar zij op Westersche leest waren ge schoeid. hadden zij niettemin ten gevolge dat de kinderen die deze scholen bezoch ten, van hun oude omgeving en eigen kuituur losser werden gemaakt. Men ls in het Oosten vroeg volwassen, de Wes tersche school legde eenige jaren lang be slag op het leven der kinderen; hadden zij haar doorloopen, dan was ook de tijd aan gebroken om een betrekking te zoeken. Velen vonden die bij Gouvernements diensten of in particuliere, Europeesche bedrijven waar zij met Westerlingen in aanraking bleven. Toen bleek dat het Westersche onder wijs hen nog niet tot Westerlingen had gemaakt: het bleek ook dat de prestaties van deze laatsten van hun levenshouding en hun wereldbeschouwing niet te schei den waren. De in de school opgedane ken nis was te eenzijdig om het gemoed te be vredigen; de zending werkte in afgelegen streken, maar de problemen die uit de vermenging van Oost en West geboren waren, deden en doen zich in het bijzon der in de economisch meest ontwikkelde streken gevoelen en daar is de bevolking Mohammedaansch. De zending bereikt hier slechts weinigen. Voor nadenkende geesten werd nu het vraagstuk, hoe zich datgene waardoor het Westen hen nog steeds de baas was, toe te eigenen met behoud van eigen gods dienst en kuituur. Men begon ook in te zien dat een krachtiger eigen werkzaam heid zich alleen ten volle kon ontplooien als zii een meelevende massa achter zich had. En zoo openbaart zich in de laatste jaren bij degenen die voor zich alle Wes tersche kennis vergaren welke zij meenen noodig te hebben, tevens de drang de wij ziging die zich in hun eigen mentaliteit voltrekt, op de massa over te brengen. Dit proces is in vollen gang en niemand kan zegden wat daar ten slotte uit groeien zal. De geschiedenis levert een voorbeeld van zulk een synthese in den invloed die de Voor-Indische beschaving op den Indi- schen Archipel 2000. tot 1000 jaar ge leden heeft uitgeoefend. Ook thans gist het in het Oosten en de gist die dat be werkt, komt uit het Westen. Ieder Wester ling die bestemd is invloed uit te oefenen on den gang van het Oosten, vrage zich biddend af of de gist die hij toebrengt, van edel gehalte is Aan liet einde van den avond heeft de voorzitter der Senaatscommissie voor de Indische Week, prof. mr. G. André de la Porte een kort slotwoord gesproken. EEN ZILVEREN JUBILEUM. VER. SCHOONHEID EN OPVOEDING AFD. LEIDEN. Paascheieren-wedstrijd. Gistermiddag hebben de kinderen de versierde Paascheieren bezorgd op 't Gerecht 10. Heel veel mooie en aardige eieren hebben we ontvangen, ook mandjes met 2 of 3 eieren, en de keus voor de jury was heel moeilijk! Toch moesten er prij zen uitgedeeld worden en na lang overleg is besloten de volgende kinderen hiermee gelukkig te maken: No. 45: Annie de Rijk. extra prijs. No. 47: Rietje de Gunst, extra prijs. No. 16: Francine Tendelo, extra prijs. Gewone prijzen: No. 1: Felix Driessen; No. 2: Ada van der Vet; No. 7: Hansje Lourier; No. 9: Janneke Ligtenberg; No. 13: Eefje Boon; No. 18: Annie Harteveld; No. 19: Hans Zaayer; No. 21: Mieke van der Meulen; No. 22: Luca Wielinga; No. 23: Jan van Rijnbach; No. 24: Martha Schimmel; No. 25: Henny Geyp; No. 26: Gonny Geyp; No. 27: Mientje Ramak: No. 31: Annie Monte. No. 36: Wim Brinkgreve; No. 43: Willy Zirkzee; No. 44: Annie v. d. Staay; No. 52: Trijnie Zwitser. De lijst is niet volgens de knapheid ge rangschikt, maar naar de volgorde waarin ze gebracht werden. Alleen enkelen kregen een extra-prijs, die staan apart vermeld. Het bestuur hoopt, dat er bij een volgen den wedstrijd nog véél meer deelnemers zullen zijn! De eieren kunnen afgehaald worden Zaterdag om half 3 bij de firma Kelder (ingang in de Steeg) en daarna zullen de prijswinners ten huize van Mevr, van Rijnbach, Witte Rozenstraat 26, hun prijsje om 3 uur mogen afhalen. ACHTSTE VOLKSBIJEENKOMST. Een waardig slot van het seizoen. Als besluit van het seizoen der volks bijeenkomsten werd gisteravond door de vereeniging „Nut en Vermaak" een her haling gegeven van het Zondag J.l. door haar opgevoerde parodistische drama „Julius Caesar". Ook thans was de Stads gehoorzaal wederom geheel gevuld en amuseerde men zich van begin tot eind op uitnemende wijze. Geheel terecht huldigde de heer van Waveren tijdens de pauze namens de commissie der volksbijeenkomsten het dagelijksch bestuur van „Nut en Ver maak" onder aanbieding van een krans. Ongetwijfeld vormde deze opvoering een waardig slot aan den keten der volks bijeenkomsten in het seizoen 1930—1931! ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Op Woensdag 1 April a.s. zal de Leid sche Bestuurdersbond een ontspannings avond organiseeren voor alle werkloozen in de groote Stadszaai. welke daartoe door het gemeentebestuur kosteloos ter be schikking is gesteld. Aan dezen ontspanningsavond zal mede werking worden verleend door het Caba ret-gezelschap „Au fgepast", het Harmo- mkagezelschap D.V.V. en Prof. Ben-Ali- Libi, humoristisch goochelaar uit Amster dam. Programma's voor dezen avond worden uitgereikt op Maandag 30 en Dinsdag 31 Maart a.s. telkens des morgens van 10 tot 11 uur, in de vestibule der Stadsgehoor zaal, Breestraat. Programma's worden alleen afgegeven op vertoon van afgestempelde kaart der Arbeidsbeurs. Van controleur J. P. van Tholen. Heden was het 25 jaar geleden, dat de controleur der plaatskaarten J. P. van Tholen bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Hedenmorgen om 10 uur werd de jubilaris op het Inspectiebureau der Ned. Spoor wegen te Amsterdam door den Inspecteur de heer Ente namens de Directie der Ned. Spoorwegen hartelijk gelukgewenscht hij hoopte dat de jubilaris nog vele jaren in goede gezondheid bij de Ned. Sp. mocht werkzaam zijn. Na de toespraak overhan digde hij den jubilaris, het gebruikelijke geschenk onder couvert met de jubileums oorkonde. Na terugkeer uit Amsterdam werd de jubilaris met echtgenoote .en familie op het station alhier door een commissie uit het personeel ontvangen en naar het bureau van den stationschef ge leid, waar al het personeel, dat niet door dienst verhinderd was, aanwezig was. Aan gezien de stationschef, de heer van Gijn, niet in de stad was. had hij den waar- nemenden stationschef, den heer Phündt, verzocht den jubilaris te complimenteeren Het speet hem dat hij het niet persoonlijk kon doen. De heer Phündt wenschte den controleur op hartelijke wijze geluk. Hij wierp een blik op den diensttijd van den jubilaris, die bijzondere tact had met reizend publiek om te gaan. om tenslotte de hoop uit te spreken, dat de jubilaris nog vele jaren aan het station mocht werkzaam zijn. Namens het personeel bood hij een mooie kachel aan. Een fraai geteekend album met de namen der gevers en versierd met geestige teekeningen uit het spoorwegleven, geteekend door een collega den heer van Zijst was bij het cadeau gevoegd. Nadat mevr. v. Tholen bloemen waren aangeboden dankte de jubilaris getroffen door zooveel blijken van belangstelling. Per auto werd daarop de jubilaris met zijn familie naar huis gebracht, waar hij ook nog veel blijken van belangstelling van reizigers mocht ontvangen. Velen uit het personeel kwa men den jubilaris daar nog gelukwenschen LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGING De jaarvergadering. In het gebouw „Prediker" werd gister avond de jaarvergadering gehouden van de Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter, ds. H. Thomas, die na de opening op de gebruikelijke wijze een openingswoord sprak, waarin hij allen hartelijk welkom heette en voorts 'n terug blik wierp op het afgeloopen jaar. We beleven op 't oogenblik een tijd, welke moet staan in het teeken van de veroot moediging. Daaruit komt voort de rechte volkskracht. We schieten zoo verbazend te kort in onze roeping ten opzichte van ons Vaderland en Vorstenhuis. Het moet niet zoo zijn, dat we de Oranjevereeniging be schouwen als ontspanning. Neen, er is hier sprake van een roeping. Denkt gij, aldus spr., dat God het goed vindt als we onze geschiedenis, als we Nederland en Oranje verdonkeremanen. Er is geen volk ge weest, waarvoor God zoo goed is geweest als voor ons volk en voor onze vaderen. Daarom, als we denken aan onze roeping, dan moeten we ons verootmoedigen. Spr. wees op het verderfelijke van het streven naar nationale ontwapening en wat zich daarom heen groepeert. God wil, dat het eigenaardige volksleven, dat Hij heeft in gesteld, evenzeer op bescherming aan spraak maakt als het individu, waarvoor door de overheid het zwaard moet worden getrokken. Er is intusschen naast verootmoediging reden tot dankbaarheid. Er gaat van de Chr. Oranje-Vereeniging ongetwijfeld een preventieve kracht uit tegen den wassen- den stroom van revolutie en daarom moe ten we dankbaar zijn, dat de vereeniging weer een jaar is gespaard gebleven. Spr. eindigt met eenige citaten uit de liederen van den grooten Bilderdijk, waarin deze zijn liefde voor zijn geboortegrond en zijn Koning uitzingt. De notulen werden gelezen en goedge keurd. De secretaris, de heer L. Boekkooi, bracht het jaarverslag uit, waarin herinnerd werd aan het kroonjaar van H M. de Ko ningin en de feestelijkheden in verband daarmede, alsmede aan de andere feeste lijkheden door de Leidsche Christelijke Oranje-Vereeniging georganiseerd. Voorts bleek uit het jaarverslag, dat het ledental ongeveer constant is gebleven. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat er over het afgeloopen jaar een belangrijk nadeelig saldo is, zoo dat een zuinig beheer voor het komende jaar geboden is. Thans wordt het nadeelig saldo nog door een voordeelig saldo van het vorig jaar gedekt. De voorzitter zegde den beiden functio narissen dank voor hun werk. De commissie tot nazien der boeken en bescheiden v an den penningmeester bracht bij monde van den heer Wessels verslag uit van haar bevindingen. Alles was in de beste orde bevonden. In de nieuwe commissie werden benoemd de heeren de Koning en de Jong. Besloten werd een commissie af te vaardigen naar de opvoering van „Vlag en Vaandel" in den Haag, om te beoor- deelen of mogelijk dit spel geschikt is om ook in Leiden voor de vereeniging opgevoerd te worden. Van de bestuurstafel werd medege deeld, dat voor den feestavond op 30 BINNENLAND. De Tweede Kamer over den steun aan de bietencultuur. (Parlementair Overzicht 3e Blad). Het wegenfonds voor 1931; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. Engelsche stappen inzake het Duitsch- Oostenrijksche tolverdrag. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). De Duitsche begrooting in den Rijksdag aangenomen. (Buitenl. Ie Blad). Ernstige studentenonlusten te Madrid. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Vlaamsch-nationaal wetsvoorstel voor een federatief België. (Buitenl. Ie Blad). April ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana de heer Ar nold Spoel met zijn solisten en koor ls gearrangeerd. Bij de rondvraag kwamen voorts ver schillende interne aangelegenheden ter sprake. De avond werd opgeluisterd door mu ziek van een strijkje van „Prediker" dat verrassend goed speelde en terecht zeer hartelijk door den Voorzitter bedankt voor zijn medewerking. De heer Breebaart ging tenslotte voor in dankgebed. NED. NATUURHISTORISCHE VER. Laatste wintervergadering der afd. Leiden. De afdeeling Leiden van de Ned. Natuur historische Vereeniging heeft in hotel „Den Burcht" de laatste vergadering van het winterseizoen gehouden. Nadat enkele huishoudelijke aangelegenheden waren af gedaan, brachten verschillende leden ma teriaal ter tafel om dit te demonstreeren en er een en ander van te vertellen, terwijl eventueele vragen van de leden zooveel mogelijk beantwoord werden. Deze demon straties leverden een bonte mengelmoes op van planten, dieren, fossielen en gesteen ten. Diverse soorten katjes en winterknop- pen werden vertoond, eenige schelpen, waaronder de zoo gevaarlijke slak Crepi- dula, die sinds kort inheemsch is en die in Engeland de oestercultuur practisch on mogelijk maakt, schedels, insecten, enz., enz. Tenslotte demonstreerde een der leden enkele voorwerpen onder microscoop. Deze vergadering, die druk bezocht werd, had een zeer geanimeerd verloop. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". De voorjaarsvergadering. Onder voorzitterschap van mevr. Kue- nenWicksteed hield bovengenoemde ver eeniging gistermiddag haar gebruikelijke voorj aarsvergadering. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris, dr. A. A. van Rijnbach is het volgende ontleend: Het aantal ledental steeg van 2583 tot 2596: het aantal dona teurs daalde tot 8. Het aantal uitgeleende boeken in de rubriek ontspanningslectuur verminderde met 1562, doch hier staat een vermeerdering in de vorige rubrieken met 254 boekdeelen tegenover, zoodat in totaal 1308 boekdeelen minder werden uitgeleend. Het aantal lezers bleef bij de Jeugdbiblio theek stationnair (362); het aantal uitge leende daalde hier van 15159 tot 14033, dus met 1126 boeken. In het agentschap Kool park werden aan 97 lezers, waarvan 22 kinderlezers, 2592 boeken uitgeleend. Het correspondentschap Voorschoten leende aan 80 lezers 4261 boeken uit (v. j. resp. 75 en 39091 en in Wassenaar aan 59 lezers 1220 (v. j. 58 en 1234). De financiëele re sultaten waren niet onbevredigend; mr. dr. J. C. Overvoorde schonk de vereeniging een legaat van f. 500. Het verslag eindigt met een opsomming der mutaties in het bestuur en het personeel. Het verslag werd onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester, dr. I. M. van der Vlerk bleek, dal de ontvangsten hadden bedragen f 16.997.82 en de uitgaven f. 17.138.56, zoo dat er een nadeelig saldo is van f. 143.74. Na het advies van de kascommlssie werd de penningmeester onder dankzeg ging voor het richtig gevoerd beheer ge dechargeerd. De rondvraag leverde niets op, zoodat hierna de vergadering werd gesloten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1