UIT DE OMSTRFKFN. HAARLEMMERMEER. Verg. Suikerbietenbouwers. In Hoofddorp heeft de N.-Holl. Bond van Suikerbietenverbouwers een door ruim 200 boeren bezochte vergadering gehouden onder presidium van den heer Kistemaker. Na discussie werd met algemeene stemmen besloten, dit jaar geen suikerbieten te ver bouwen. De suikerfabriek „Holland" te Halfweg van de Centrale Suiker Mij. heeft contracten aangeboden, waarbij de bietenprijs voor do boeren, inclusief den steun, ligt tusschen f. 10.06 en f. 10.88 per ton bieten, afhankelijk van den suikerprijs en bij 17 pet. gehalte (bij 16 pet. f. 1 lager). De fabriek heeft minstens 2750 bunder bieten noodig, om rendabel te kunnen draaien. De vergadering zond een telegram aan don minister, om dezen te verzoeken, de steun dusdanig te verhoogen, dat de bieten- prijs f.15 wordt. Raadsagenda. In de Vrijdag te houden openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente zal o.m. aan de orde worden gesteld: Benoeming van onderwijzend personeel. Voorstel tot conversie van een vroeger gesloten geldleening. Nadere bekrachtiging van het besluit om zich ln rechten te verweren tegen een rechtsvordering, ingesteld door de ge broeders Verbeek te Hoofddorp. Voorstel tot het verleenen van voor schotten krachtens artikel 103 3e lid van de lager onderwijswet 1920 aan de bestu ren van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente voor het jaar 1931. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school no. 10 te Schiphol alhier, zijn geplaatst de heeren: 1. D. F. Bent- schop Knook te Krimpen aan den IJssel; 2. A. Fielmich te Haarlem; 3. W. H. Heringa te Waddlnxveen. HILLEGOM. De asphalteering van den Rijksstraatweg. Naar wij vernemen heerscht er onder dc burgerij een misverstand omtrent het besluit van den gemeenteraad inzake de asphalteering van den Rijksweg van de Remise af, tot aan de grens van Benne- broek. De zaak zit zoo in elkaar: De Rijkswaterstaat zal niet vóór 1933 of 1934 de beschikking krijgen over de noodige gelden om genoemd weggedeelte van een modern gesloten wegdek te voor zien. De Tramweg Maatschappij wil elec- trificeeren, maar moet daarvoor dubbel spoor midden op den verbreeden weg aanleggen, het spreekt vanzelf, dat voor 'n goeden en economisch uitgevoerden weg het gewenscht is, dat het leggen van dit dubbelspoor tegelijk gebeurt met het ma ken van het moderne wegdek. Samen werking in deze is voor beide partijen en voor het verkeer, dushet publiek zeer gewenscht. Ons gemeentebestuur is daar even zeer van doordrongen terwijl het er belang in ziet om dit gedeelte van den Rijksweg, liefst zoo spoedig mogelijk in orde te hebben. De raad heeft nu B. en W. opgedragen te trachten met het Rijk een regeling te treffen opdat deze weg spoedig bewerkt wordt. De gemeente zal voor haar reke ning de leidingen, voor zoover zij thans in den weg liggen, verwijderen. Dit is een eisch en een noodwendigheid. Daarna zal de Rijkswaterstaat het wegdek aan leggen terwijl de gemeente Hillegom en de Tramweg-Maatschappij elk voor de helft de benoodigde gelden renteloos voorschieten voor twee, hoogstens drie jaar, namelijk tot het tijdstip waarop de Rijkswaterstaat de beschikking over de gelden krijgt. De voorgeschoten som wordt dan aan Hillegom en aan de Tram teruggegeven. Wat de gemeente voor dit doel ten koste legt, is ten eerste het ver leggen der leidingen en ten tweede de lente over de helft der voor te schieten aanleg-som. Een uitgaaf, die alleszins ge wettigd is om zich den aanleg van dezen mooien weg te verzekeren en te bespoedi gen en bovendien om de electrificatle der tram te bevorderen. Het laatste zegt ook heel wat. Als de regeling met het Rijk in dezen geest tot stand komt (het spreekt van zelf, dat het gemeentebestuur overleg ge pleegd had met de autoriteiten in Den Haag vóór de raad besloot) kan liet werk einde 1931 aanvangen en ln 1932 gereed gijn. Het besluit in den raad is met alge meene stemmen en onder applaus geno men. De burgerij kan er zich over verheu gen. Het getob met de puffende stoom tram, die geen genade meer vinden kan ln de oogen van den modernen mensch en die keer op keer zulke dichte stoom wolken uitpuft, dat den passanten en den auto-bestuurders in het bijzonder alle uitzicht wordt benomen, moet dan toch eindelijk eens uit zijn. En als het Rijk ingaat op de plannen van de gemeente en van de tram kan in 1932 de electrische hier zijn opwachting maken. Dc vreugde over het verdwijnen van de vijftigjarige koffiemolen zal mis schien grooter zijn dan de vreugde over de komst van de electrische. Zoodra het geheele traject Heemstede- Oegstgeest geëlectrlficeerd is, wordt de Remise alhier opgeheven en ook wordt dan de rij personeelwoningen aan dc Hoofdstraat gesloopt. Op dat punt is een zeer groote verandering tc wachten, niet alleen zal de weg er behoorlijk breed worden, maar ook het trampersoneel zal van hier naar Haarlem of Leiden overge plaatst worden. Beroepen. Bij de Chr. Ger. Kerk alhier is beroepen Ds. J. A. Riekel te Sliedrecht. „HILLEGOM'S DAMESKOOR." Geslaagde uitvoering Gisterenavond heeft het „Hillegom's Dameskoor" onder leiding van de dirigente mej. Cor Igesz, een concert gegeven in de zaal van Hotel Sistermans, welke vrij goed bezet was. Dit concert was tevens een afscheid van de pianiste mej. Tiny de Wreede. die wegens haar a.s. huwelijk naar Engeland vertrekt. Toen mej. De Wreede in de zaal kwam, werden haar bloemen aangeboden en hield mej. Tuyl Schuitemaker een toespraak om haar ge luk te wenschen; zij bood haar een een ca deau in den vorm van een schilderij aan en deed vervolgens mededeeling van haar benoeming tot eere-lid. Het koor zong de bruid een zegebede toe. Op toespraak en lied volgde een hartelijk instemmend applaus. Het koor, dat door ziekte onder de leden gehandicapt was. zong liederen van Per- golese. Baselt, Seek, G. Mann en Schu bert, waarmee het een verdiend succes behaalde. De begeleiding van eenige num mers werd vierhandig gespeeld. Uitste kende medewerking verleende de heer W. P. Tump (viool) uit Utrecht met begelei ding van mej. Tiny de Wreede. Aan mej. Cor Igesz zijn bloemen aan geboden als hulde voor haar leiding. KATWIJK AAN ZEE. AFDEELING VER. „VOLKENBOND EN VREDE" OPGERICHT. Redevoering van mr. dr. J. Schokking. Met de bedoeling de oprichting van een afdeellng Katwijk van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede voor te bereiden, werd een voorloopig Comité gevormd, be staande uit de heeren mr. dr. J. Schok king, G. C A. van Dorp, J. van Duijn, H. Hageman, J. Hueting, H. Mooyekind en mevr. A. J. Som-Spaanderman. Gisteren werd in dc Gemeentezaal onder groote belangstelling de oprichtingsver gadering gehouden. Mr. dr. J. Schokking opende deze sa menkomst en zei, dat hij reeds langen tijd het denkbeeld had om te komen tot de oprichting van een afdeeling hier, van bovengenoemde vereeniging. Spoedig bleek dat dit denkbeeld weerklank gevonden had; hij dankt den heer Hageman voor de voorbereidende maatregelen. De ver eeniging streeft een zeer belangrijk doel na. Bij het Volkenbondsinstituut is v.n. de bedoeling te komen tot meerdere vrede onder de volken. Reeds in het laatst van de vorige eeuw, na den oorlog 18701871 waren er vereenigingspogingen om de vre- desgedachte te bevorderen. We moeten dus niet de gedachte hebben, dat onze vereeniging geheel nieuw is. Echter ge-, schiedt alles nu meer concreet dan vroe ger. De vereeniging voor V. en V bestaat nu ongeveer ruim 10 jaar. Zij is het uit vloeisel geweest van twee vereenigingen „Vrede door Recht" die reeds vóór den wereldoorlog bestond en niet veel invloed heeft uitgeoefend en de Anti-Oorlogsraad. Oorlog is wel het slechtste middel om geschillen onder de volken op te los sen. Naarmate de gebeurtenissen gewel diger zijn, komt de gedachte op dat daar tegen iets geschieden moet. Zoo is begrij pelijk, dat de „Nooit meer Oorlog" vereen, ontstond. Tegenover degenen die leven uit de spontaniteit, uit de intuïtie, staan an deren, die verstaan, dat zulke gebeurte nissen diepe wortelen hebben in de geschie denis, die achter ons ligt. De eene groep moet niet tegenover de andere staan. Het zijn twee stroomingen, de laatste staat er bedachtzamer tegenover. Wanneer er bot singen komen, dan moeten die niet door geweld, maar door rustig overleg der we- derzijdsche gevoelens tot een vergelijk worden gebracht. Spr. wees dan op het onderscheid, dal tusschen de vereeniging „Nooit meer Oorlog" en van „Volkenbond en Vrede" bestaat. Er liggen kiemen voor nieuwe botsingen. Zoo dikwijls wordt de vraag gesteld: Wat heeft de Volkenbond nu uitgericht? Er heerscht een nog onrus tiger en onzekerder toestand dan voor 1914. Er zijn velen die het uitspreken, dat we voor een nieuwen oorlog staan. Wan neer er een harmonische ontwikkeling plaats zou vinden, dan zou men van rijk dom van het menschelijk leven kunnen spreken, maar nu mengt zich daarin het egoïsme, chauvinisme, nationalisme en deze factoren laten zich gelden. Er zijn er die hun kracht zoeken in geweld. Spr. heeft op deze oprichtingsvergade ring laten zien. waar zich de Volkenbond te bewegen heeft. De Volkenbond is een instituut, dat de taak voor de volken op zich neemt om het oog te houden op de geschillen, doch zal alleen dan slagen wanneer het inderdaad de zaak wordt van de volkeren zelf en niet van eenige staatslieden. Er zal gezocht worden naar den besten weg. zooals God het wil; het recht onder de volken zal heerschen en niet het geweld. De vereeniging is algemeen; zij is een verzamelpunt van al degenen, die erken nen. dat het recht tusschen de volken moet heerschen; het geweld zal worden teruggedreven Laat niemand zich voor stellen, dat de geschillen in slaap kun nen worden gesust De publieke opinie zal den sterkste weerhouden naar de wapenen te grijpen. De Volkenbond, dc geestelijke actie van de volkeren, heeft reeds het uitbarsten van een oorlog voor komen. Door de ontwikkeling der tech niek zijn de volkeren in het internationaal verkeer, meer met elkaar in aanraking gekomen, het volkerenrecht heeft zich ontwikkeld, de maatregelen in den rech terlijken weg kunnen genomen worden om tot oplossen der geschillen te komen. Laat de mannen in Genève niet alleen staan; zij moeten gedragen worden door het gansche Nederlandsche volk. Een dankbaar applaus volgde op deze rede. Alle aanwezigen traden als lid der vereeniging toe. Mr. dr. J. Schokking werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd. Verder werd besloten, dat het voorloopig bestuur tijdelijk aan zal blijven. Dit zal ook het huishoudelijk reglement vaststel len. Bij de rondvraag stelden dr. Eikelen boom. de heer van den Akker en de heer Den Dikken eenige vragen. Door den voorzitter werden deze zeer uitvoerig beantwoord; het werd een over zicht van de voornaamste landen van Europa en van de buiterilandsche politiek met haar actueele vraagstukken. De be antwoording van de gestelde vragen was een redevoering op zichzelf die zeer de moeite waard was. Hierna volgde sluiting dezer oprichtingsvergadering. o NOORDWITK. Verg. Hoil. Maatschappij v. Landbouw. In de bovenzaal van hotel „Roval" al hier vergaderde de afd. Noordwijk dezer Maatschanoij. De opkomst was zeer goed. De voorzitter de heer C. Wassenaar sprak in zijn openingswoord zijn vreugde hier over uit en uitte de wensch, dat ook de volgende vergaderingen zich steeds ln dezelfde opkomst zullen mogen verheugen De notulen der vorige vergadering worden hierna gelezen en onder dank ongewijzigd vastgesteld. Hierna had de bestuursver kiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren A. Balkenende, L. Hooge- veen en jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland, hetgeen tot uitslag had dat de heeren Balkenende en Hoogeveen met al gemeene stemmen werden herkozen, ter wijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Q. Droogh. Genoemde heeren na men hun herbenoeming en benoeming aan. De voorzitter bracht hierna de hee ren Balkenende en Hoogeveen dank voor de steeds ondervonden medewerking en sprak den wensch uit dat zij met den heer Droogh weder hun beste krachten voor de afdeeling zouden geven. Alsdan volgde het jaarverslag van den penningmeester, het welk sloot met een nadeelig saldo van f. 2.25. terwijl op de Spaarbank nog een bezit stond van f248.59. De kascommls- sie, bestaande uit de heeren H. v. Zijp en J. Pennings, hadden de kasbescheiden nagezien en in de volmaaktste orde be vonden. Zij stelden de vergadering voor den penningmeester voor zijn correct be heer te dechargeeren. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor zijn zui nig beheer daar toch de excursie naar de Zuiderzeewerken heel wat kosten had ge bracht. Enkele zaad-catalogussen en een lijst van nieuwe aardappel-soorten circu leerden op de vergaderine. Deze zullen steeds bij den secretaris ter inzage liggen. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur, waarin dit mededeeling deed, dat ten behoeve der leden de con trole op de hoenderfokkers, door haar is ter hand genomen. De fokstations welke aan de eischen voldoen, werden door haar goedgekeurd Als dichtstbijzijnde stations werden ge noemd de Hoenderparken „Vrijland" te Wassenaar en „De Hulp" te Voorschoten. Gezamenlijke bestellingen kunnen des- gewenscht bij den secretaris worden op gegeven. Bij de rondvraag werd in bespreking gebracht het weder organiseeren van een excursie. Een tweedaags reisje naar Fries land of een reisje naar de Serum-inrich ting te Rotterdam en enkele andere in stellingen werden genoemd. Het bestuur zal dienaangaande in een volgende ver gadering met uitgewerkte voorstellen ko men. Hierna had een verloting plaats van enkele landbouwwerktuigen, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst, deze geanimeerde vergadering sloot. Het gemeenteraadslid de heer A. Balkenende, afgevaardigde van de Chr. Hist., stelt zich niet herkiesbaar. -o- OEGSTGEEST. Aanbesteding. Vanwege de Rijkswaterstaat is aanbe steed het uitvoeren van grond- en be strating, en het maken van afrastering op den Rijksstraatweg in deze gemeente. Raming f. 60.000. Laagste inschrijvers waren L. P. v. d. Geer en A. Stuifzand voor de somma vap f,. 46249. RITNSBURG. Gj-mnastiekuitvoering „D.W.S." In de zaal „Flora" alhier gaf gister avond de Christelijke Gymnastiekvereeni- ging „D.W.S." onder leiding van den directeur, den heer P. van Dam, haar zevende j aarlij ksche uitvoering. De bijeenkomst werd door den eere voorzitter, den heer Bouman, geopend, hij verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 150 1 en ging daarna voor in gebed. In de eerste plaats heette spr. daarna allen welkom, inzonderheid de beide heeren wethouders J. v. Klaveren en S. Schoneveld, als vertegenwoordigers van het dagelij ksch bestuur der gemeente, het bestuur van „Flora", dat weder de groote zaal voor deze uitvoering beschikbaar stelde, en de vertegenwoordigers van zus- tervereenigingen elders. De verschillende oefeningen voor dames en meisjes, heeren en jongens werden al dan niet begeleid door de muziekver- eeniging „Wilhelmna" op vlotte en cor recte wijze utgevoerd. Vooral dc knots- oefemngen der dames met verlichte knot sen, de brugoefeningen der heeren en die aan het rek oogstten veel bijval. Aan het slot van den avond huldigden de heeren Heemskerk en Bouman den heer van Dam, den directeur der vereeniging en de muziekvereeniging „Wilhelmina". De heer Bouman ging voor in het dankgebed. De heer J. Bijl, onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool te Rijnsburg. is met ingang van 1 Mei benoemd aan de Herv. Geref. School tc Tiel. (Aangenomen) -o- SASSENHEIM. Het parkeervraagstuk. Zooals men weet wil de gemeenteraad de Oude Herv. School wel verkoopen aan het Kerkbestuur, doch het college acht ach teruitzetting van 2 meter van het hek, ter verkrijging van parkeerruimte, niet vol doende. De toegangen naar de kerk (z.g. Kerk- pad) werden tot nu gebruikt om auto s te plaatsen hetgeen werd toegelaten. Thans echter is een tweetal borden geplaatst, vermeldende, dat de toegang tot de paden en parkeeren daarop verboden is. Voor B. en W. geen prettig begin om de onderhandelingen een aanvang te doen nemen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Ch, F. Möhlmann, oud 25 jaar en O. Zuilhoff, oiid 23 jaar. Loop der bevolking. Vertrokken: Mej. C. G. Wijntjes, van Molenstraat 2 naar Voorschoten; G. W. A. Soede, van Hoofdstraat 255 naar A'dam. .Gevestigd: A. Bout en gezin. Hoofdstraat, van Haarlemmermeer; L. de Komijn, Hoofd- straa, 130 van Leiden: A. van der Sloot, Oude Haven 7, van den Helder; Mei. A. van der Wiel, Hoofdstraat 82, van A dam. VALKENBURG. Jaarverg. „Ziekenzorg". Te acht uur opende de voorzitter, de heer J. v. d. Zwart, de vergadering met een hartelijk welkom aan de leden, in het bij zonder den commissar is dr. J. Hueting van Katwijk. De secretaris las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd vastgesteld worden. Hij leest pok het jaarverslag, waaruit het voornaamste feit is, dat aan 51 per sonen gedurende ruim 5000 dagen artike len in bruikleen waren gegeven. De magazijnhouder merkte hierbij op, dat het vaak hinderlijk is, zoolang als sommige gebruikers de goederen houden. Hij riep ieders medewerking in om na ge bruik, ook dadelijk terug te bezorgen. Dr. Hueting bracht verslag uit over het materiaal. Het deed hem genoegen, dat de vereeniging zoo goed uitgerust was en dat de bewaring keurig in orde was. Hulde aan den heer Ouwersloot en zijn vrouw voor hun vele werk. De penningmeester, de heer J. Ouwer sloot deelde nu mede, dat de zuivere ont vangsten f. 239.79 waren, met inbegrip rente en de uitgaven f. 154.30, batig kas saldo f. 85.49, terwijl op de bank staat f. 374.71. De heeren D Doldersum en Chr. Grave- kamp controleerden de bescheiden en stel den voor de rekening zoo vast te stellen, waartoe besloten wordt. Het bestuur stelt voor mej. Ouwersloot over 1930 f.25 gratificatie te geven en voortaan haar vergoeding te bepalen op f. 75 per jaar. Na korte toelichting van den voorzitter worden beide voorstellen met alg. st. aan genomen. Aan de beurt van aftreding was de secretaris, de heer P. Korpershoek Jr., die met op een na algemeene stemmen her kozen werd en zijn benoeming aannam. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter onder dank aan de leden, de vergadering. VOORSCHOTEN. Raadsagenda. Dinsdag 31 Maart a.s. komt de gemeente raad bijeen om 20 uur ter behandeling van: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemd lid van den raad en befiediging van dit lid. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden Commissie van Schat ting. 4. idem lid stembureau. 5. Voorstel tot vaslsteUing van pensioens grondslagen gemeente-ambtenaren. 6. idem tot het verleenen van medewer king aan het bestuur van de R.K. Jongens school voor aanschaffing van banken. 7. idem van het bestuur van de R.K. meisjesschool voor uitbreiding van de speel plaats. 8. idem aan dat bestuur voor verandering der verlichting. 9. idem tot wijziging van het bedrag der zekerheidsstelling van den boekhouder- kassier der bedrijven. 10. idem tot het overnemen van een siraat langs de Wijngaardenlaan. 11. idem van de De Kempenaerstraat. 12. idem inzake het verzoek van den heer B. de Jong tot het bouwen van een fabriek. 13. idem inzake het verzoek van den heer C. van den Dool om wijziging van den termijn voor aanleg stratenplan. 14. idem tot het verleenen van subsidie aan de R.K. H.B.S. te Leiden. 15. idem tot vaststelling van een ver ordening betref.endc het hooren van ambte naren-organisaties op het ontwerp Ambte naren-Reglement. 16. idem inzake de werkverschaffing. 17. Besluiten Comptabiliteit. 18. Ontheffingen Schoolgeld. o ZOETERWOUDE. Gecombineerde vergadering Prot. Kiezers. In café 't „Witte Huis" aan den Hooge- Rijndijk alhier waren gisteravond een aan tal Protestantsche kiezers bijeen gekomen, ten einde te bespreken, de wensc'nelijkheid om weer zooals bij de vorige Raadsver kiezing te komen met eene Protestansche Candidatenlijst. De leiding dier vergadering was in han den van den heer W. Wessel, voorzitter der Chr. Hist. Kiesvereeniging. Na vele en langdurige discussies kwam men niet tot een definitief besluit. Vooral van A. R. zijde kwamen bezwaren in. Men kwam eindelijk tot het volgende besluit. Iedere groep zou vooraf nog afzonderlijk ver gaderen en dan op een volgende vergade ring met eenige candidaten te komen. Een commissie bestaande uit de heeren W. Wessel, Jac. Lemmerzaal .1. van der Loo, G. van Beveren, H. Jansen en C. R. Hondriksen werd benoemd, welke zich zou b Tasten met do werkzaamheden voor de volgende gecombineerde vergadering. GEMEENTERAAD. De Hofweg. - Schadevergoeding voor zinkers. Gistermorgen vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waarvan een groot aantal voor kennisgeving wordt aangenomen; o.a. de missive van Gedep. Staten houdende toezending van het goedgekeurde raadsbesluit tot den ver bouw van het raadhuis en tot onder- handsche verhuring van de woning aan den gemeente-opzichter, alsmede een missive waarbij wordt toegezonden de koninklijk goedgekeurde verordening tot heffing van schoolgeld voor het vervolg onderwijs. Een 5-tal stukken zal voor de raadsleden ter secretarie ter visie worden gelegd, waaronder een drietal verslagen. Een verzoek van het gemeentebestuur van Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente tot H. M. de Koningin gerichte adres inzake on derwijs in lichamelijke oefeningen, wordt, conform het advies van de Ver. v. Ned. Gem. voor kennisgeving aangeno men. Op een verzoek van G. Belt en N. van der Voort om den eigendom, beheer en onderhoud van eene brug in den Wei- poortschen weg, van adressanten over t nemen, wordt na eenige discussie form het voorstel van B. en W., met'allee de stem van Starrenburg voor, afwil?!*!! beschikt, terwijl de heer de Groot nier medestemt. Met alg. st. wordt afwijzend beschikt op een verzoek van een drietal bewoners van de Noord Aa om het onder houd van een rijpad aldaar voor rekeninê der gemeente te nemen, terwijl insgehik! wordt besloten ten aanzien van een twee tal verzoeken om ontheffing van school" geldbelasting. Ten aanzien van deze laat ste adressen merkt de voorzitter op ctat belanghebbenden uitstel van betalinu kunnen vragen aan B. en W. Op een veil zoek van de diaconie van de Ned. Herv Gem. alhier wordt besloten gedurende een half jaar een onderstand in de huishuur te verleenen van een gulden per week, ten behoeve van W.V. Met alg. st. wordt vervolgens besloten tot wijziging der gemeente-begrooting 1930, conform het door B. en W. opge maakte concept raadsbesluit. Na lange discussie, waarbij de heer Stadhouder aanvankelijk er voor was om 1/3 gedeelte der aangevraagde subsidie te reserveeren ten behoeve eener pas opge richte vereeniging voor wijkverpleging aan den Hooge Rijndijk, wordt met alge meene stemmen besloten het volledig aan gevraagde subsidiebedrag ad f.450 toe te staan aan de R.K. Ver. het Wit-Gele Kruis op het Dorp alhier ten behoeve der T.BC bestrijding gedurende het jaar 1931. Aan het bestuur der R.K. H.E.S. te Lei den wordt conform het voorstel van B. en W. over 1929 eene subsidie verleend groot f. 286.32, zijnde het aangevraagde bedrag Tot ambtenaar van den burgerlijken stand in de vacature Meijer wordt met 9 van de 11 uitgebrachte stemmen benoemd de heer L. A. N. van Dommelen, eerste ambtenaar ter secretarie alhier, terwijl B. en W„ naar aanleiding van eene opmerking van den heer Los toezegging doen, na de a.s. raads verkiezing den Raad een voorstel te zullen doen om een of beide wethouder(s) te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de al tredende leden de heeren J. Schouten, J. de Bruijn en Jac. de Jong. terwijl de al tredende leden der schattingscommissie, de heeren Wap, de Graaf, Noordman en van der Zon, eveneens worden herbe noemd. Met betrekking tot een verzoek van H. van Amsterdam om van de gemeente on derhands te mogen aannemen het schoon houden van vaarten en slooten gedurende het jaar 1931 stellen B. en W. voor aldus te besluiten. De heer Starrenburg merkt op dat van A. met een zekeren van V. het werk samen verricht hebben en tusschen deze personen moeilijkheden zijn gerezen, terwijl van V. hem heeft verklaard bij pu blieke aanbesteding te zullen Inschrijven. De heer Los merkt op dat de persoonlijke kwesties buiten beschouwing moeten blij ven, doch het belang van de gemeente moet gediend worden, hetgeen z. I. het beste kan geschieden door eene openbare aanbesteding te houden. Na eenige be spreking stellen B. en W. dan voor, gelet op het feit dat er, in tegenstelling met het vorig jaar op grond van de heerschen- de werkloosheid misschien meer gegadig den zullen zijn, op het adres afwijzend te beschikken en te besluiten tot openbare aanbesteding. Aldus wordt met alg. sl. besloten. Hierna wordt met alg. st. besloten Sen Hofweg onder de gemeente Voorschotel, aan die gemeente in eigendom, beheer ea onderhoud over te doen, aangezien Zoe- terwoude bij dien weg geen belang meer heeft. Eveneens wordt aldus besloten ten aan zien van een voorstel van B. en W. om het onderhoud van den oever langs den Leidschen Vliet onder Voorschoten, voor voor zoover deze eigendom van de ge meente is, aan de provincie Zuid-Holland over te dragen, onder bepaling dat de in woners van Zoeterwoude het recht blij ven behouden, om ter plaatse met roei bootjes aan te leggen. Aan de orde is dan de behandeling van een praeadvies en voorstel van B. en W. met betrekking tot een aan dat college gedaan verzoek van H. M. Starrenburg om hem eene schadevergoeding toe te kennen van f.500 voor het hebben van twee zin kers in diens watering, genaamd de Meer burgerwatering. De heer Starrenburg ver zoekt om dit punt van de agenda af te voeren omdat hij betwist dat hij een der gelijk verzoek heeft ingediend. De heer Los stelt voor de agenda af te werken, waarna de voorzitter het praeadvies voor leest waaruit blijkt, dat B. en W.. geletop het advies der waterleidingcommissie, de meening zijn toegedaan dat, wanneer dc zinkers niet op de aangegeven diepte lig gen, zooals bepaald in het min. besluit op grond van de Belemmeringenwet, grond ter plaatse moet gestort worden om die zinkers op de aangegeven diepte te hou den of te brengen. Mitsdien adviseeren zi) den Raad aldus te besluiten en op het ver zoek van St. afwijzend te beschikken. De heer Starrenburg beweert nogmaals dat hij geen verzoek heeft ingediend doch dat hij om eene recognitie heeft gevraagd. Er ontspint zich dan eene lange discussie over deze zinkerkwestie, waarbij de voor zitter den heer St., tot de orde moet roe pen, omdat hij zich in beleedigende woor den over een mede-raadslid uitlaat. Na dat hij de discussie heeft gesloten brengt de voorzitter hel voorstel in stemming, hetwelk dan wordt aangenomen met 9 te gen 1 stem (de heer de Graaf), terwijl de heer Starrenburg zich van medestemming onthoudt. Hierna leest de voorzitter een verzoek van den heer Starrenburg voor om hem eene recognitie voor die bedoelm zinkers te verleenen van f. 400. waarbij ne voorzitter opmerkt dat sinds het vorenge noemde besluit van den minister van eene recognitie geen sprake meer is, doch dat de heer Starrenburg wel een verzoek dij den kantonrechter aanhangig kan ™aKe' om hem eene schadeloosstelling toe t kennen. Wanneer de heer Starrenburg ai verzoek wil gaan verdedigen merkt- a voorzitter op, dat het niet opgaatd raadslid zaken gaat doen in den Rasa e dat het pas in bespreking kan komen -- andere leden een voorstel daartoe ooe Aangezien geen der leden daartoe gen - gen is maakt het verzoek verder geen o derwerp van bespreking meer uit, waa de voorzitter de rondvraag aan de o stelt. Hiervan wordt gebruik gemaakt a de heeren de Graaf, Starrenburg en c Leeuwen. der De voorzitter zegt beantwoordim, vragen toe in de volgende vergader waarna hij de vergadering sluit. 2-4 I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14