H.H. ADVERTEERDERS. 72ste Jaargang DINSDAG 24 MAART 1931 No. 21784 Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste Nieuws van heden» LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. git nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Advertentiën voor ons blad gelieve men den dag vóór dien van plaatsing aan ons bureau aan te bieden. Men is dan zeker van plaat- ibg en tevens, dat aan het zetten der advertentiën de noodige zorg be steed kan worden. Vooral advertentiën voor Vrijdag tezorge men Donderdag en voor den Zaterdag op Vrijdag. DE DIRECTIE. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 30 MAART 1931, des namiddags te twee uur, ia het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, 's avonds mrden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 2134 lo. Verordening, regelende de verdeeling van de gemeente Leiden in stemdistricten voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. (79) !o Verordening, houdende aanwijzing Tan de stemlokalen voor de stemdistric ten, waarin de gemeente Leiden is ver deeld voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad. (79) 3o. Aanwijzing van leden van den Ge meenteraad om. zoo noodig. als plaatsver vangers op te treden van den Burge meester, als Voorzitter van het stem bureau in het eerste stemdistrict voor de stemming ter benoeming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. (80) 4o, Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het stembureau in het eerste stemdistrict en van voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van de overige stembureaux voor de stemming ter benoeming van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad. (801 5o. Benoeming van een lid en c.q, van «n plaatsvervangend lid van het hoofd stembureau in Kieskring III voor de ver kiezing van de leden van den Gemeente raad. (81) 6o. Benoeming van vier schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 19311 April 1932. (75) 'io. Voorstel tot overplaatsing van de on- oerwijzeres Mej. P. M. Aleman, van de school Vrouwenkerksteeg A naar de school tangebrug B. (76) 8o. Praeadvies op het verzoek van Dr. A. Querido, om eervol ontslag als 2e genees heer aan de gestichten „Endegeest", «Voorgeest" en „Rhijngeest". (68) 9o Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen eenige localiteiten Wu de Stads-Gehoorzaal van 27 tot en ®et 31 Mei a.s. kosteloos tel" beschikking je stellen van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". ten behoeve van de je houden jaarlijksche algemeene verga- bering en van de tentoonstelling van Werkstukken, door de leerlingen der school 'ervaardigd. (69) Mo Voorstel tot onderhandsche ver pachting van de tolgelden aan het Zijl- Pek, alsmede het gebruik van het woon- c a. aan den Zijldijk onder Leider- ™rp en van de bruggelden aan de Zijl- of Ppanjaardsbrug, aan J. C. Hey. (70) Ho Voorstel tot overneming in eigen- hem en onderhoud bij de gemeente van eemge strookjes grond en water, gelegen «n de Botermarkt, de Breestraat, Rijn en Schiekade, den Zoeterwoudschen weg den Ouden Rijn. (71) Mo Voorstel: Jj te verklaren, dat het gedeelte »ïi aan ^en Haarlemmerweg, groot plm. JG, kad. bekend Sectie K no, 2327 ged bKtemdeer VOor 11611 °Penl:iaren dienst is Jl verkoop van het sub a bedoelde «deeite grond, aan D. Stijger; ierh j °Yerneming 'n eigendom en on- tmü- de gemeente van een strookje hnj „aan cIen Haarlemmerweg, kad. be- ena Sectie K no. 2328 ged. (72) Ta'nri V,00rstel Po' aankoop, in het belang 5(r, ae volkshuisvesting, van de perceelen dfnk aan Cronesteinkade en de Roo- fjTJprstraat, Sectie M, Nis 4442, 4514 lin. a. Sed., en tot beschikbaarstel- 14o. Voorstel: a. om, met intrekking van het Raadsbe sluit van 19 November 1928, aan de afd. Leiden van de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijne Koloniën, tot wederopzeggens een jaarlijksche subsidie toe te kennen van ten hoogste f. 5000; b. aan de sub a genoemde afdeeling tot wederopzeggens een geldleening te ver strekken van ten hoogste f. 2000; c. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat (74) 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.- blad No. 18), op het Rijden. (37) 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 Augustus 1364 (Gem. Blad No. 11), houdende Reglement voor het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis binnen Leiden. (621 17o. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, in zake beschikbaarstel ling van gelden ten behoeve van de bevor dering van het geven van goede volksvoor stellingen op het gebied van zang, muziek en tooneel, tevens praeadvies op het ver zoek van het Mannenkoor ,,De Vereenigde Zangers", om een subsidie in de kosten van een te geven concert. (571 18o. Voortzetting van de behandeling van de voorstellen in zake de reorganisatie van het bewaarschoolonderwijs enz. (266 en 1930) 19o. Motie van den heer Romijn, in zake de toepassing van de Zondagswet. 20o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om gelden beschikbaar te stellen voor een ten behoeve van het politiepersoneel in te stel len cursus in motorkennis en een cursus in de Nederlandsche en moderne talen. (77) 21o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om aan de hoofdagenten en agenten van politie ah vergoeding voor het gepresteerde bij den stadhuisbrand, een bedrag van f. 25 uit te keeren. (78) 22o. Interpellatie van den heer Coster in zake de stroomspanning van het elec- trische net. PRIJS DEZER COURANTi) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wèek „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. LIJST VAN K-'EZERS DIE EEN- GEMACHTIGDE AANWEZEN. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat ter secretarie der gemeente ven- een ieder ter inzage is nedc-rgelegd. en, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar ge steld een lijst, vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid- Holland een gemachtigde hebben aange wezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 24 Maart 1931. 2162 van de voor dien aankoop benoodigde .(73) SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op Woensdag 1 April e.k. krach tens artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15). laat stelijk gewijzigd bij de verordening van den Sen Juli 1923 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en waterin gen en slootcn, schouw zal worden ge dreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten. en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 24 Maart 1931. 2164 HINDERWET. Burgen-feester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van a. de N.V. Lcidsche Drukkerij om vergunning tot het uitbreiden van de zetterij, drukke rij en binderij in het perceel Morschsingel Nis 14—15, Sectie L. No. 1220: b. C. A. Somerwil om vergunning tot het oprichten van een tabaksfabriek in het perceel Wa- tersteeg No. 1, Sectie D. No. 1457; c. F. G. Mastenbroek om vergunning tot het op richten van een banketbakkerij In het perceel Hoogewoerd No. 60, Sectie D No 1370; d. W. F. de Wolf om Vergunning tot het uitbreiden van de herstelplaats voor machines in het perceel Lage Rijndijk No. 126, Sectie N. No. 752 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Maart 1931. 2163 VER. TOT BEV. VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. De jaarvergadering. In het Natuurkundig Laboratorium heeft gisteravond de Vereeniging tot Be vordering van de Opleiding tot Instru mentmaker onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. de Haas haar 30ste jaar vergadering gehouden. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, dr. C. A. Crommelin, is het volgende ontleend; Het jaar 1930 kenmerkte zich niet door bijzonder belangrijke gebeurtenissen. De zoo dringend begeerde uitbreiding van het aantal leerlingen kon echter nog niet plaats vinden; toch zijn in dit opzicht de vooruitzichten voor 1931 gunstiger, dank zij een door de Regeering verleende sub- sidieverhooging. Derhalve kunnen wij met een betrekkelijke tevredenheid op ons werk terugzien. Het aantal leden der vereeniging onder ging een kleine vermeerdering; wij verlo ren 8 leden, 17 nieuwe leden traden toe, zoodat op 31 December 1930 het ledental bedroeg 246. De toestand der geldmiddelen werd ge heel beheerscht door een krachtig streven naar versobering en bezuiniging. Alleen die uitgaven, die onvermijdelijk mochten heelen, konden gedaan worden. Hierdoor konden ook dit jaar een aantal jongelie den, die geheel aan de practische eischen voor de toelating voldeden, niet tot de op leiding worden toegelaten; de voor toela gen aan leerlingen toegestane post was hiervoor niet toereikend. Tot onze groote voldoening kunnen wij vermelden, dat de Regeering voor 1931 een subsidieverhoo- ging voor dit doel heeft toegestaan. Wat het onderwijzend personeel aan gaat hadden wij in 1939 het vertrek van den heer Kraaneveld te betreuren, die den lsten Juni zijne betrekking voor die van leeraar in het instrumentmaken aan Phi lips' Bedrijfsschool tc Eindhoven verwis selde. De heer L. W. Muller, oud-leerling onzer opleiding, heeft zijn plaats ingeno men; in hem meenen wij een uitmun tende leerkracht aan de opleiding verbon den te hebben. Verder zorgden voor de practische op leiding de ambtenaren van het Natuur kundig Laboratorium, n.l. de heeren G. J. Flim en H. J. Wismeier voor het instru mentmaken, O. Kesselring voor het glas blazen, L. Ouwerkerk, A. Ouwerkerk en H. Th. van der Starre voor het amanuensis vak en W. Walstra voor bet smeden en bankwerken en het machinevak; zij allen genoten een toelage uit de kas der Veree niging. Voorts waren de heer P. J. van der Baan als leeraar in het instrumentmaken, de heer A. R. B. Gerritse als leeraar in het glasblazen en de heer G. W. Hampe als leeraar in het glasslij pen uitsluitend voor rekening der Vereeniging werkzaam. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 53 Gedurende het jaar 1930 verlieten ons 11 leerlingen, één werd geplaatst als monteur aan de Leidsche Gasfabriek, drie als instrumentmakers aan Universiteitslaboratoria, één als ama nuensis aan een Hoógere Burgerschool, één als amanuensis aan een geneeskun dige kliniek en één als instrumentmaker in tie zaak van zijn vader, één verwisselde de Lcidsche opleiding voor de Middelbare Technische School te Groningen en drie vertrokken tot het vervullen van hun mi litairen dienstplicht. Tot de opleiding werden toegelaten 13 nieuwe leerlingen, komende van de Ambachtsscholen te Lei den, Oostburg, Assen, Zaandam, den Briel en Den Haag Evenais in de vorige jaren konden ook in 1930 sommige leerlingen, ondersteuning ontvangen uit het door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte „Janssenfonds voor Vakopleidingsbeurzen". Hierdoor werd het menigen talentvollen doch on- vermogenden leerling mogelijk gemaakt de opleiding te volgen of te blijven volgen in gevallen waarin dit anders niet moge lijk zou zijn geweest. In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers examens afgenomen. De vacantiecursussen vonden op de ge wone wijze in de tweede helft van Aug. plaats. Aan den cursus voor instrument maken werd door 17, aan dien voor glas blazen door 46 personen deelgenomen Steeds meer en meer beginnen deze vacantiecursussen een internationale be- teekenis te krijgen, hetgeen hieruit blijkt, dat zich een aantal buitenlanders onder de deelnemers bevond. Ook in 1930 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden wor den uitgevoerd. In het bijzonder ge schiedde dit ten dienste van openbare in stellingen en steeds alleen in zulke ge vallen, waarbij deze werkzaamheden bui tengewone moeilijkheden opleverden en van concurrentie met de Nederlandsche industrie geen sprake kon zijn. Uit het tlnancieel verslag blijkt dat de inkomsten over 1930 hebben bedragen aan bijdragen en contributiën f, 623; aan subsidie van het Rijk f 15000 en aan die van de gemeente Leiden f7592, in totaal met andere ontvangsten f. 24.724. De uit gaven vermelden een totaal van f. 29.325, waaronder f. 17.807 voor salarissen van leeraren e.d. De begrooting van 1931 wijst in ont vangsten een eindcijfer aan van f. 24.440, waaronder een subsidie van f. 15.000 van het rijk en een van f. 7470 van de ge meente Leiden. Het eindcijfer der uitga ven wordt geraamd op f. 27.489 waaronder een bedrag van f. 18.260 voor salarissen. De jaarverslagen, alsmede de begrooting werden goedgekeurd. Prof. dr. W. H. Keesom werd als be stuurslid herkozen. Na afloop der huishoudelijke vergade ring werd door prof. ir. C. J v. Nieuwen- burg uit Delft een voordracht gehouden over: „Machinale glasbewerking". JUBILEA. i Donderdag 26 Maart a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer J. Arnoldus zijn 40- jarig jubileum te herdenken, in dienst van de firma Krantz, lakenfabrikante aan de Langegracht alhier. Vrijdag 27 dezer herdenkt onze stad genoot Willem Filemon zijn zestigjarig jubileum als drijver op de Varkensmarkt. Zaterdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat H. Langenzaal in dienst trad bij de firma Gebrs. van Hoeken, houtzagerij en -schaverij alhier. AFSCHEID Ds. A. D. WEMPE. Ds. A. D. Wempe, predikant der Evang. Luth. gemeente te Amsterdam en oud predikant hier ter stede, wien op zijn ver zoek emeritaat is verleend, heeft Zondag ochtend in de Oude Luth. Kerk aan het Spui afscheid genomen van zijn gemeente met een predicatie over Openb. 3: 20. In zijn predicatie heeft ds Wempe erop ge wezen, dat alhoewel hij weet, dat anderen hem dit betwisten, toch in de 40 jaren van zijn- arbeid als predikant Christus voor hem is geweest de weg, de waarheid en het leven. Spr. herinnerde eraan, hoe hij nu 16 jaren geleden onder veel verdachtma king zijn arbeid in de Amsterdamsche ge meente is begonnen en in al die jaren heeft hij de gemeente voorgehouden hoe Jezus aan de deur staat en klopt. Aan het einde der predicatie hield ds. Wempe de gebruikelijke toespraken, waar bij hij zich richtte tot zijn ambtgenooten, de leden van den kerkeraad en de ver- schillende kerkelijke colleges en besturen en speciaal tot de leden der Ver. van Vrij zinnig Lutherschen. Aan het einde van den dienst zong de gemeente ds. Wempe toe de zegenbede uit Ps. 134: 3. LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „OOSTERKWARTIER". Een geslaagde, eerste feestavond. Voor de eerste maal bijeen gekomen op een feestavond bleken de leden en dona teurs van de Leidsche Speeltuinvereem- ging „Oosterkwartier" in staat de zaal van „Concordia" nagenoeg geheel te vullen. Dank zij de medewerking van het Mando line-gezelschap „Krebustlipo" en het trio van der Woerd werd den feestgenooten een uitstekend programma bereid. Onder leiding van den heer L. C. Veer man voerde „Krebustlipo" o.a. de door haar voor het a.s. concours te 's-Graven- hage ingestudeerde ouverture op de opera „Zampa" en de „Freischütz-fantasie" uit. Beide nummers oogstten welverdiend en krachtig applaus en aan het einde van het optreden van „Krebustlipo" werden direc teur en leden bij monde van den heer de Ren als voorzitter der feestvierende ver eeniging gehuldigd voor het gebodene. Ook het trio van der Woerd oogstte met zijn voordrachten en een klucht veel bijval. Nadat de heer F. J. de Ren als voorzitter den avond geopend had, sprak ir,r. A. J. Romijn een kort propagandawoord voor het speeltuinwerk in het algemeen en voor het „Oosterkwartier" In het bijzonder. BINNENLAND. Op 86-jarigen leeftijd is te Nijmegen dë vice-admiraal H. A. Schippers overleden. (Binnenland, le Blad). Congres voor Spoor- en Tramwegperso neel over het vraagstuk der rationalisatie. (Binnenland, le Blad). Een Pandervliegtnig bij Waalhaven neergestort; dc 22-jarige bestuurder ge dood. (Gemengd, 2e Blad). Te Enschedé is een smid door een val lende ijzeren balk gedood; zijn knecht werd ernstig gewond. (Gemengd, 2e Blad) BUITENLAND. Het Duilsch-Oostenrijksche tolverdrag. (Buitenl. en Tel. le Blad). Verzoenende vonnissen in Spanje. (Bui tenland en Tel. le Blad). Executies in Britsch-Indië wekken we derom verontwaardiging. (Buitenl. en Tel. le Blad). Men verzoekt ons mede te aeelen, dat de zendingsbidstond, welke Donderdag avond in de Marekerk zou worden gege ven, is uitgesteld. Men zie ook de adver tentie in dit Blad. In den afgeloopen nacht zijn ten na- deele van den heer K. aan de Vischmarkt eenige mode-artikelen ontvreemd, welke in een glazen kastje aan de buitenzijde van den winkel lagen uitgestald. De 2e ploeg onbereden dienstplichti gen der lichting 1930, ln opleiding tot onderofficier bij het 6e regiment veld artillerie alhier, vertrekt 15 April met groot verlof. Wij herinneren aan de adverten tie waarin de directie van het Casino- theater kennis geeft dat van af heden avond als hoofdfilm zal worden ver toond de bekende rolprent „Es war einmal ein treuer Husar". N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. Zilveren jubileum Louis Gimberg. Gimberg Hij neemt een eervolle plaats in tusschen onze Nederlandsche acteurs, die o.i speciaal gekenmerkt wordt doordat hij op het tooneel brengt een onverwoest bare jeugd in een telkens raak getypeerde uitbeelding, die deze acteur intuïtief schijnt aan te voelen. Deze begaafde too- neelspeler beschikt bovendien over een zeldzame veelzijdigheid, zooals meermalen op overtuigende wijze is gebleken. 25 jaar heeft de 7 Sept. 1880 te Den Haag geboren Louis Gimberg nu de tooneelmuse trouw gediend en hem komt huldiging voor de wijze, waarop hij dit deed, alles zins toe Hij behoort onbetwistbaar tot het eerste plan! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen ge neeskunde de heeren J. v. Eizenga te Rot terdam, Tjong Njan Han te Leiden en C. J. van Kerkwijk te Den Haag; voor het doctoraal-examen in de wis- en natuur kunde met hoofdvak pharmacie de heer G. A. Vrolijk te Den Haag; voor het econo misch doctoraal-examen Indologie de heer C. de Jong te IJsselmonde. ROMEINSCHE SARCOPHAAG. Zooals wij dezer dagen berichtten, is de bij Simpelveld opgegraven Romeinsche sarcophaag vanaf heden in het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapenburg voor het publiek ter bezichtiging opge steld. Het fraaie stuk, dat door de prach tig bewaard gebleven reliefversiering aan de binnenzijde een unicum mag heeten, heeft een eereplaats gekregen in de vesti bule temidden van de overige in ons land gevonden grafsteenen De beschadigde ge deelten zijn prachtig gerestaureerd; eenige foto's geven een beeld van het op- gravingswerk in Zuid-Limburg, terwijl de in de sarcophaag gevonden sieraden in een afzonderlijk kastje zijn uitgestald. Louis Gimberg. Vai^zijn rondzwervingen moge nog even gememoreerd zijn verblijf bij Royaards, bij de Koninkl. Ver. Het Nederl. Tooneeel en nu bij Cor v. d. Lugt en van zijn creaties: Crofts in Shaw's „Mevrouw Warren's be drijf" en de advocaat in „De Vrouw in het Spel", dat hij 90-maal in één seizoen speelde. Hoevele lichte Fransche stukken

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1