DE INSTALLATIE-PLECHTIGHEID VAN Dr. BARON v. WIJNBERGEN TE LISSE ft ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Maart 1931 Tweede Blad No. 21782 GEMENGD NIEUWS. Foto Bleuzé. Gisteren vond onder groote belangstelling de installatie plaats van Baron v. Wijnbergen als burgemeester der gemeente Lisse. Hierboven de groep aanwezigen w.o. de raadsleden; in het midden de nieuwe burgemeester tusschen wethouder Tromp (1.) en den gemeente-secretaris de Haan (r.)Achter hem de familie w.o. het Kamerlid Mr. A. Baron v. Wijnbergen. halve door de familie, werd deelgenomen door de wethouders en den gemeente-secre taris. Dit was het einde van een schoonen dag van de gemeente Lisse, die, naar wij hopen, het begin mag zijn van een glorierijke toekomst dezer bloeiende gemeente. Burgemeester v. Wijnbergen: het ga U in Uw moeilijke en verantwoordelijke func tie wèl VLIEGONGELUK OP SCHIPHOL. Het toestel met groote vaart tegen den grond. Wij hebben in een deel onzer oplaag gisteren nog melding kunnen maken van een vliegongeluk op Schiphol, waarbij de bestuurder, luitenant Wulfers, werd ge dood. Wij laten hier thans de otticieele lezing volgen: De officier-vlieger van de Nederland- sche marine D. F. Wulfers maakte een proefvlucht met een Fokker-jachtvlieg tuig D. XVI Curtiss. De vlieger, die dit voor hem nieuwe vliegtuigtype voor het eerst vloog, had reeds een vlucht ge maakt, waarbij hij eenige luchtacrobatie, o.a. een vrille (wervelval) had uitgevoerd en was daarna geland, om onmiddellijk daarop weer te starten. Op een hoogte, die geschat wordt op 400 a 500 Meter, zette de vlieger het toestel wederom in een vrille, dietamelijk vlak werd uitge voerd; op circa 150 Meter hoogte gekomen scheen hij het toestel wat meer snelheid te geven, ten einde het te redresseeren. Bi] het groote gewicht en de groote snel heid van dit met een 600 P K. motor uit geruste éénpersoons toestel bleek de hoog te ontoereikend, zoodat 't vliegtuig met met groote vaart den grond trof en ge heel vernield werd. De vlieger (die gehuwd en vader van één kind was), was op slag dood. Dr. Faber constateerde den dood. Het toestel, dat bestemd was voor de In dische luchtvaartafdeeling, was nog eigen dom van de N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek. o ANGSTIG AVONTUUR VAN EEN 15-JARIGEN KNAAP, Een volle nacht in een jol op zee, Donderdagmiddag is de vijftien-jarige loopjongen J. Dijkhuizen, wonende in Duinoord, Scheveningen, omdat het zulk mooi weer was, met een jol een eindje op zee gaan roeien Toen hij een eind van de kust af was, kreeg de stroom hem te pak ken en kon hij, in weerwil van zijn wan hopige pogingen, niet meer terugkomen. De knaap heeft den geheelen nacht in volle zee rondgedreven, doch aan zijn doodsangst kwam gistermorgen een eind, toen hij bij het aanbreken van den dag opgemerkt werd door de bemanning van het Duitsche s.s. „Imbros", dat van Ham burg op weg was naar Rotterdam, op een afstand van 15 mijl buiten de kust. Zoo wel de jongen als de jol zijn aan boord van de „Imbros" genomen en naar Rot terdam gebracht. o VAN EEN WATERTOREN GEVALLEN, Te Hoogkarspel Is de 18-jarige P. Oud uit Grootebroek van den in aanbouw zijn- den watertoren gevallen. De ongelukkige viel van een hoogte van ongeveer 7 meter en overleed spoedig aan de gevolgen. o OP VRIJE VOETEN GESTELD, Een der belde procuratiehouders J. v. W. van de Kanter en Hordijks bank te Goes, die evenals de directeur in hechte nis was genomen, is thans weder op vrije voeten gesteld. NIEUWE PROEVEN VAN DEN HEER 1 VERAART. Fabricatie van zonneschijn Zooals indertijd reeds gemeld, had de heer A. Veraart het voornemen, nog één maal zijn proeven voor het neerslaan van wolken te herhalen, zoodra hij de beschik king kon krijgen over de nieuwe grootere vliegtuigen, waarover de Koninkl. Lucht vaart Maatschappij sinds eenigen tijd be schikt. Nu de F. IX, het grootste vliegtuig der K.L.M. gistermorgen uit Indië is te ruggekeerd, zal in den loop der maand April boven de Noordzee te Scheveningen een demonstratie worden gehouden, waaraan zullen deelnemen enkele toestel len van het type F. IX en F. XII, welke laatste type de nieuwste aanwinst vormt van de luchtvloot der K.L.M. en van die der K.N.I.L.M. Het voornemen bestaat, een der toestellen van Waalhaven te doen star ten, om 't mogelijk te maken, dat ook be langstellenden uit Rotterdam aan de vlucht deelnemen. De overige toestellen vertrekken van Schiphol. De vliegtuigen hebben een stijgvermogen van plm. 5000 Meter; de ervaringen te Soesterberg en elders hebben geleerd, dat het gunstigste effect der proeven bereikt wordt, indien gevlogen wordt tusschen 3000 en 5000 M-, waar de wolken vooral in het voorjaar een groote hoeveelheid onderkoelde water druppels bevatten van min. 10 graden tot min. 20 gr. Celcius. Met nadruk verklaarde de heer Veraart dat het steeds in zijn bedoeling heeft ge legen om door het neerslaan van wolken de weldadige werking van den zonneschijn te verhoogen. Dat ditmaal de proeven nog maals in den namiddag tusschen 5 en 6 te Scheveningen worden gehouden, vindt nijz oorzaak in de omstandigheid, dat dit tijdstip het gunstigst is met het oog op de groote belangstelling, die in regee- rings- en andere kringen voor deze de monstratie bestaat. Voorts is 't de bedoeling na 1 Juli a.s. ge regeld vluchten te houden in de vroege morgenuren, vóór zonsopgang, wanneer de waterdamp door de koude het meest ge condenseerd is, teneinde door het neer slaan van wolken de kans op zonneschijn gedurende den dag te vermeerderen. MOORDAANSLAG IN DEN TREIN. De dader te Eindhoven gearresteerd. Gisteren heeft in den trein tusschen Oss en 's-Hertogenbosch een moordaan slag plaats gehad door een 37-jarigen tim merman v. d. E„ vroeger woonachtig to Eindhoven, die juist daags te voren uit de gevangenis was ontslagen, waar hij een halfjaar wegens rijwieldiefstal had door gebracht. Van d. E. heeft een medepassagier met een mes ernstige hoewel niet levensge vaarlijke verwondingen toegebracht, o.a. in den hals. De trein is doorgereden naar s-Hertogenbosch waar het slachtoffer naar het ziekenhuis is vervoerd. Het slachtoffer J. H., uit Eindhoven, was volgens de politie dronken, zoodat uit zijn aanwijzingen weinig viel op te maken. De dader heeft kans gezien over Tilburg naar Eindhoven te reizen. Toen hij ech ter het station Boxtel passeerde, werd hij daar herkend door een medereiziger uit den trein Oss's-Hertogenbosch, die van den moordaanslag reeds op de hoogte was en gezien had. dat v. d. E. met het slacht offer aan het station te Oss in gesprek was geweest. De stationschef te Boxtel werd gewaar schuwd doch daar geen politie op het perron aanwezig was. kon de man niet gearresteerd worden. De stationschef sein de toen naar de politie te Eindhoven waar intusschen ook reeds verzoek om aanhou ding met opgave van het signalement van den dader uit 's-Hertogenbosch was bin nengekomen. Bij aankomst van den trein te Eind hoven om kwart voor zes werd de dader- door de recherche onmiddellijk herkend en na fouilleering op het perron gear resteerd. De arrestant is naar het politiebureau overgebracht en daarna op transport ge steld naar 's-Hertogenbosch. (Msb.) Zooals wij gisteren reeds meldden, is jeugdige Baron van Wijnbergen op een onlane en enthousiaste wijze als burge- Rster te Lisse ingehaald! De ontvangst «f in hoofdzaak binnen de muren van Raadzaal en de concertzaal van Hotel Ie Witte Zwaan" beperkt, maar deson- inks was het toch ook aan vele Lisse- urs tijdens den rondgang per automobiel »r het dorp die velen te snel zal ja verloopen1 vergund, een oogenblik - nieuwen magistraat te zien Wij gaven reeds een zoo volledig moge- ik verslag, daarbij tevens de uitgesproken Ificieele redevoeringen. Niemand had kun- in vermoeden, dat hierna nog zóóveel zich edrongen zouden gevoelen, den nieuwen urgemeester toe te spreken. Wel zelden oonden wij een installatie bij, waar zóó :le vertegenwoordigers van allerlei rich- ngen, in het bijzonder ook op politiek en «isdienstig gebied, zich gedrongen ge elden éen woord te spreken. Dit heeft n de bijeenkomst een uitermate hartelijk rakier gegeven en zal den Burgemeester «er de overtuiging geschonken hebben, t geheel Lisse hem met oprecht gemeend rlrouwen tegemoet wenscht te treden! it is een voorname factor voor het toe- mstige beleid. Uit de woorden, gisteren or Baron van Wijnbergen gesproken, ■enden wij te kunnen concludeeren, dat dit leid in elk opzicht onpartijdig en recht- ardig zal zijn. De voorloopige indruk van den Bitrge- rester is uitermate gunstig geweest: het 0 ons al zeer verwonderen, indien het or hem gesprokene niet door daarmee ikomen overeenstemmende daden gevolgd rrd Met een groote gerustheid zien wij dan k Lisse's toekomstige ontwikkeling tege- ■et. Dat er veel dient te gebeuren is 1 toehoorder gisteren wel duidelijk ge- 'rden de nieuwe Burgemeester zal zeker 1 energieke wijze de hand aan de ploeg na! Zonder onderscheid van eenige over lig of welk inzicht dan ook, dienende her en alleen het „algemeen belang!" bet zij zoo! Foto Bleuzé. •h'euwe burgemeester dankt voor de toejuichingen. De aanwezigen. Onder de talrijke aanwezigen noteerden ..'allereerst: de burgemeesters Bulten Grm t), van Iersel (Noordwijkerhout), 'emeur (Sassenheim), Pont (Hillegom), Wiegman (Wassenaar), en Ketelaar (War mond). Vervolgens, gelijk gemeld, de ouders van den Burgemeester, mr. A. Baron van Wijnbergen en Baronesse van Wijnbergen- v. Sonsbeeck. mr. J. A. v. Sonsbeeck, mevr. v. Sonsbeeck-Haffner, Ir. Fr. Regout, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, W. Baron v. Hugenpoth tot Aert, mr. J. M. M Hamers, burgemeester van Jutphaas, mr. D. W. v. Sonsbeeck, J. C. E. Graaf v. Lynden, L. B. M. v. Agt, wethouder van Waalre en jhr. L. v. Nispen tot Sevenaer. Nog; een serie toespraken. De Raadzaal was, evenals de zaal in „de Witte Zwaan" op een schitterende wijze met talrijke voorjaarsbloemen, die de glorie van de streek uitmaken, versierd. Een schier niet eindigende rij van spre kers voerde na den gemeente-secretaris, den heer de Haan, het woord. Wij memoreeren, zeer verkort, hier het een en ander uit. Allereerst sprak Pastoor fhoman die, toen hij voor den naam van Baron v. Wijn bergen een „doctorstitel" zag geplaatst, meende, dat de nieuvv-benoemde wel geen „blijvertje" zou zijn. Mocht zulks echter wel het geval zijn, dan spreekt hij den de hoop uit, dat de Burgemeester zoo veel mogelijk zal doen voor den groei en bloei van Lisse. Ds. v. Dijk, sprekend namens de Ned. Herv. Gemeente, achttehet een eer en een genoegen den Burgemeester te mogen verwelkomen. Hij wees op de houding der Christelijke?! tegenover de van God ge stelde overheid en wees op de groote be- teekenis daarvan, evenals ds. Ruys, dfe zulks deed namens de Geref. Kerk. Deze begroette den Burgemeester namens die Gemeente, welke slechts een klein per centage (5 pet.) van Lisse uitmaakt. Des ondanks meende hij, dat Baron v Wijn- b#gen, evenals een goed huisvader in zijn- gezin, geen onderscheid zou maken tus schen zijn groote en kleine kinderen. Hij wenscht hem kracht en wijsheid voor zijn toekomstig bestuur toe. Het raadslid Verduyn, wees er op, hoe de burgemeester een loot uit een goede stam is: zoon van den bekenden staatsman en van een moeder van een tamelijk groot gezin. Deze factorien stemmen tot groot gezin. Deze factoren stemmen tot groot vertrouwen. Hij wenschte ten slotte de Burgemeester Pont uit Hillegom voerde het woord namens de aanwezige burge meesters uit de omgeving. Niet, dat hij uit overwegingen van anciënniteit hierop aanspraak kon maken, doch wel meende hij eenige rechten te kunnen doen gelden, omdat, zoo Lisse wellicht het „centrum" I der bloembollencultuur genoemd kan wor- den, de zustergemeente Hillegom als vertegenwoordiger waarvan hij spreekt toch zeker „de bakermat" daarvan is Spr. memoreerde, hoe de burgemeester uil een roemrijk geslacht stamt en reeds getoond heeft de verstandelijke kwaliteiten voor deze fuctie te bezitten. Voorts behandelde spr. in korte trekken de eigenschappen van de bewoners uit de bloembollenstreek: de Hollanders zijn een vrij eigenaardig volk. Naast ijver, doorzet tingsvermogen en energie heeft hij bij hen daarnevens een onsteljend gebrek aan gemeenschapszin geconstateerd. Zij gaan mank aan een ver doorgevoerd individua lisme, hetgeen maar al te vaak tot moei lijkheden aanleiding geeft en blijvende re sultaten in den weg staat zoo werd bij de gemeenschappelijke pogingen om het em bargo op narcissen in Amerika op te hef fen, dit streven door één firma getorpe deerd. Spr. bepleitte op vurige wijze het gemeenschappelijke ijveren voor zekere be langen, helaas wordt in deze nog te veel op tegenwerking gestuit. Hij hoopte, dat ook Baron van Wijnbergen aan het bevor deren der gezamenlijke interessen (ver betering Rijksstraatweg, werkverruiming, brandweervraagstuk, verkeersregeling etc.) zou medewerken en te dien opzichte zal handelen rechtvaardig en oprecht, zonder aanzien des persoons. Burgemeesters stui ten in hun bestuur wel eens op gevoelig heden, dat is niet te vermijden. Een goed regent kan niet alom bemind zijn. De titel „Bestevaer" is uit den tijd, maar wel kan men zicb alom gerespecteerd maken. Dat zulks spoedig met Burgemeester van Wijnbergen het geval mag zijn is spr.'s wensch. Hij zal in zijn arbeid gesteund worden door twee voortreffelijke wethou ders en een eminenten secretaris, die sinds jaren getoond heeft, over brillante leiders kwaliteiten te beschikken. Hij uitte tenslotte de wensch, dat door deze samenwerking de welvaart van Lisse en van de gansche gebenedijde streek zal mogen toenemen. Burgemeester Gouverneur van Sassen heim sprak in zijn functie van President- Commissaris van het Electriciteitsbedrijf in de bloembollenstreek en wees er op, hoe, dank zij de energie die van Lisse is uit gegaan, deze gemeente „de bakermat" der der electriciteits voorziening, in deze om geving is gewordem Hij bracht de „vroede vaderen" van Lisse daarvoor zijn hulde en vroeg van Baron van Wijnbergen, mede namens het Bestuur, zijn steun en bescher ming voor het electriciteitsbedrijf. Nog een hartelijke p.r.ooJijke g:lu wensc'i voegde de heer Gouverneur hieraan toe, en zeide tenslotte nadrukkelijk hoe het ondanks alle klagen van den tegenwoofdigen tijd in de bloemenstreek „best" gaat. Hij hoopte dat zijn nieuwe collega het hoofd onder alle raadgevingen het programma dat door hem moet afgewerkt worden, is haast om van te duizelen! —koel zal houden en wenschte hem als andere, vooral „beza digdheid" toe. Moge U, aldus spr., de lijn door Uw vader in de groot-politiek ge voerd. hier in het klein voortzetten, dan twijfelen wij niet, of 't zal U naar harte wensch gaan! Een reeks afgevaardigden van plaatselijke vereenigingen en kerkbesturen bracht ver volgens een woord van gelukwenscli over; wij willen hiervan noemen de heeren v. d. Eerde (R.K Kiesver. en Plaatselijke afd der Hanze), Schrama (Georg. Arbeiders bonden), Tissingh (Middenstandsver.), Ta- nis (Chr. Hist. Kiesver.), v. cl. Klugt (Land arbeidersbonden), Abbing (Staatk Geref. Partij). C Schrama (R.K. Volksbond), Ir. de Graaf (Ver. voor Bloembollencultuur afd. Lisse, die een prachtige bloemenmand aan bood; v. Rossem (Chr. Geref. Gem.) en J. Berbee namens het Kweekersgenootschap, die allen op eigen wijze hun belangen be pleitten en den Burrgemeester feliciteerden; waarna tenslotte de vader van den Burge meester, het bekende Kamerlid, mr. A. Baron van Wijnbergen zijn dank uitbracht namens zijn echtgenoote en de familie voor de hartelijke ontvangst. Hij releveerde de diverse raadgevingen, die door talrijke sprekers waren geuit, speciaal wat betreft het voeren van een onpartijdig en recht vaardig bestuur en verklaarde dat men daarover bij zijn zoon niet beducht behoeft te zijn. Bij alle verschil in godsdienstige overtuiging is er toch een gemeenschappe lijke basis overgebleven: „het geloof in God en in Christus". Het woord „Le Chr.st avant tout", dat woord allereerst zal in het practische beleid overheerschen Jhr. L. van Nispen tot Sevenaer voerde hierna nog het woord als vriend en namens de aanwezige vrienden, releveerde de oer oude band tusschen de families en de in tieme onderlinge vriendschap Hij verheug de er zich in, dat Baron v. Wijnbergen in Lisse zal mogen arbeiden volgens een goed omschreven taak, steunende op een reëele basis en uitte zijn groote voldoe ning voor de Ouders, die deze installatie mochten bijwonen. In zijn dankwoord, dat in algemeenen zin gesteld was, verzekerde de Burgemees ter nogmaals, de belangen, onverschillig van welke gezindten of van welke poli tieke richtingen ook, volkomen onpartijdig te zullen behandelen. Hij richtte zijn hartgrondigen dank voor de spontane hulde speciaal aan de ver tegenwoordigers der onderscheidene kerk besturen, die zulke welwillende woorden tot hem richtten. Hij hoopte, dat de samen werking met allen zou leiden tot het heil van de bevolking van Lisse. Met een „Lang leve Lisse" besloot de Burgemeester zijn hartelijk gestemde dankrede Van de gelegenheid, die geboden werd, met den Burgemeester persoonlijk kennis te maken werd een druk gebruik gemaakt. Des avonds vond een diner plaats in Hotel „de Witte Zwaan", waaraan, be-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5