0ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Maart 1931 Vijfde Blad No. 21782 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. HAARLEMMERMEER. Telefonische nachtverbinding. Haarlemmermeer is een telefonische rUerbinding tot stand gebracht, indoor vanaf 9 uur 's avonds tot 's mor- 8 uur per telefoon kunnen worden Sxt de burgemeester, de inspecteur a aolitie, de commandant van de brand- ïr en de' chauffeur van de auto van den eentelUken, geneeskundigen dienst de adressen van de bij Halfweg, te bij Aalsmeer en te Nieuwvennep ge- tionneercie gemeente-veldwachters. HILLEGOM. gemeenteraad. ad aan- cn verkoop - Verzoek V.V. „Hillincn" afgewezen. je Raad dezer gemeente vergaderde ,.-er leiding van burgemeester Pont. Af- was wethouder de Vreugd omdat hij vergadering van het electriciteits- moest bijwonen, en de heer Paase ens ongesteldheid. rin verordening voor den slachthuis- 'tht is goedgekeurd overeenkomstig het •werp van B. en W. je gebouwen voor het bedrijf openbare en zullen spoedig in gebruik genomen 'en De huur der twee werklieden- en moest dus geregeld worden; be is de woningen te verhuren aan P. Roode en A. Kooi voor zeven gulden veel; met gratis aansluiting op de cen- verwarming. Decomptabiliteitsbesluiten over 1930 zijn '-eteurd. j'en W. hebben onderhandeld met de van Gennip om het oude pakhuis de Hofstraat, dat '2'/s M. buiten de ge il uitsteekt te sloopen en te laten her- tn. De gemeente moet f. 650 vergoe- betalen. Dit besluit is genomen onder aarde dat B. en W. een regeling kun- treffen met den heer Trossel over de '.«tslng van een schutting, fcïocht is een terrein bouwgrond aan Holstraat tegen 12 gulden per vierk. r aan den heer S. Weber. verkoop van een stuk grond aan de laan hoek Balverskade tegen f.7.59 vierk meter aan den heer J. G Borger aeens goedgekeurd. tinzoo de begrooting van de school- .-iidienst voor 1931, echter niet zonder _>i op de presentiegelden en op de -•kosten voor de officieele opening te -inheirn. De reclame van eigenaren van panden de van Tetsstraat over, de straat en Masting had een gedeeltelijke ont- lling tot gevolg. Er was een misver- d geweest. De voorschotten voor de bijz. scholen de vergoeding in 1931 zijn vastgesteld. Ook de vergoeding over 1930 voor een ventalligen onderwijzer aan tie St. Mart, ooi en de Chr. Burgerschool zijn vast- Id conform de voorgelegde becijfering. De periodiek aftredende leden der com- sle tot wering van schoolverzuim zijn ozen, terwijl in twee vacaturen zijn "n de heeren J. C. de Koning en W. 1(1 bezwaarschrift van den heer F C. Llerop tegen de aanschrijving om de ing Molenlaan 4 te verbeteren was. ge- de toelichting van B. en W. een lijvig B en W. willen het bezwaar af wij- waartoe is besloten. 1(1 bezwaarschrift van W. Visbach gold [erceelen Haarl.straat 4. 6 en 8. Ook dit ■aar wezen B. en W. af, wat de raad ■leurde. ie salaris-regeling der politie is herzien. "de 1 Maart 1.1. Er is lang en breed s gesproken, met het slot dat het voor set algemeene stemmen werd aange- Ojhet verzoek om subsidie aan de af lig instituut voor arbeidersontwikke- stelden B en W. voor dit bij de be lling voor 1932 te behandelen. Hier- tIJn langdurige en principieele be- (hngen gevoerd waaraan in hoofdzaak Wgenomen door de heeren Fijma, liker, Vermeer en den voorzitter. Het B zal bij de begrooting aan de orde n zooals B. en W. het hadden voor- d. 'zake de financieele medewerking der iznte tot het aanbrengen van een mo- wegdek op den Rijksweg vanaf de tot de grens van Bennebroek zijn «prekingen in een geheime zitting ge- Daarna werd in openbare vergade- besloten deze medewerking te ver- n. it Rijk legt den weg aan, de kosten -»voor de helft door de gemeente en de andere helft door de Tramweg Mij vende twee jaar voorgeschoten wor- Er wordt tegelijk dubbel spoor voor ram aangelegd en de tramremise zal even worden. Het besluit is onder met algemeene stemmen geno- verzoek is eervol ontslag verleend «en heer F. Engel als hoofd der U. L. j~°°l tegen 1 September a.s. V van bewoners der Sixlaan "et rijverbod en afsluiting der ver swegen is in handen van B .en W. °,m daarop advies te geven. *t adres van den Hillegomschen he rdershond om ongehuwde werkloozen Z t€ stellen wilden B. en W. af- «n. De meerderheid der commissie werkverschaffing wilde om de andere drie dagen laten werken. De heer ~itjwdedigde het adres, terwijl de 1 iifr bestreed. Met twee stem- Jk4en kregen B. en W. hun zin. mptrng van de rooilijn is toegestaan keizers voor een houten schuur p "borderlaan. Hetzelfde verzoek f.v-» e voor cen dubbele woning aan - >-Taart vondt steun bij de wethou- om ',°?r2itter was echter tegenstan- „at net huis scheef zou komen te •"ran za' trabhten door koop en rui- '«.{Lf® stukje grond de situatie te ™U. voor de Hofstraat m.6™feite en het voorgaande punt erschd in opvatting in het col- jm." I fn W. Met acht tegen twee a..ls besloten tot een breedte van ™or de Hofstraat. f antie besluiten voor geldleeningen -ff electrlciteitsbedriif H. L. S. zijn bfiatt- Meegedeeld werd dat de aan- ung goedgekeurd is en toege- ^-rden op de Verlengde Prins De V.V. Hlllinen verzocht om steun voor het verkrijgen van een nieuw voet balterrein, wat thans mogelijk is. Met l stem voor is het verzoek afgewezen. In de rondvraag sprak de heer Jansen over een wegwijzer bij het Station en de heer van Dijk over de puisten aan den weg bij de tramremise. De zitting duurde ruim 5 uur. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Verkoop oude Herv. School - Grondverkoop De werkloosheid. De raad kwam bijeen. Afwezig waren de heeren v. Zonneveld en A. Warnaar Jzn. De notulen werden na enkele opmer kingen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat de gemeente Voor hout verzocht had water te mogen leveren in deze gemeente (de firma Papendrecht- Van der Voet). De toestemming wordt tot wederopzegging verleend. De heer Speelman vraagt inlichtingen inzake de benoeming van den schoolarts. De voorz. deelt mede, dat de Inspecteur der Volksgezondheid, de voordracht had opgemaakt, waaruit de commissie een keuze had gedaan. Vervolgens deelde de voorzitter mede. dat voor werkverschaffing in December is uitgegeven f. 1760 en van Jan.Maart f. 8389.20. De vuilnisauto, geleverd door de firma Werkhoven, zal f. 3600.kosten. De heer van Breda acht het verkeerd, dat bij inschrijvingen gemarchandeerd wordt. Als de prijs gevraagd wordt voor een Ford. moet er geen Chevrolet geleverd worden. De voorz. licht toe waarom zoo gehandeld is geworden. Inzake het verkeer Rijksweg deelt de voorz. mede, dat het gemeentebestuur van Oegstgeest meende niet mede te moeten werken tot verbetering, daar zij zelve reeds een paar maal vergeefs pogingen heeft gedaan, 3. Vaststelling voorschotten aan bijzon dere scholen 1931. Deze worden vastgesteld. 4. Garantiebesluiten voor leeningen Elec- triciteitsbedrijf. Daar dit uitsluitend van administratieven aard is, op verzoek van Ged. Staten, wordt hieraan voldaan. 5. Opheffing waarborgsom oude Herv School. Goedgekeurd. - 6. Verkoop oude Herv. School. De voorzitter zegt, dat de meening van den raad is, dat de speelplaats parkeerterrein wordt. B. en W. hebben met het Kerkbe stuur onderhandeld. Er Ls een plan ge maakt door den architect v. d. Kloot Mei- burgh, dat wegens de hooge kosten niet uitgevoerd zal worden. De Kerk is bereid het hek 2 Meter achteruit te plaatsen, mits de gemeente f 100 in de kosten bijdraagt. De heer Speelman wil het Kerkbestuur zeker ter wille zijn, maar is het nu de tijd de school te verkoopen. De bouwplannen der kerk gaan voorloopip niet door Als er verbouwd wordt, kunnen we een fraai ge heel krijgen Daar de raad niet voltallig is, wenscht hij uitstel. Weth. Warnaar: Het is de bedoeling, dat het trottoir 2 Meter achteruit gaat. zoodat er een mooie verbetering tot stand komt, B. en W. achten het economischer het gebouw te verkoopen, dan zijn we van het onderhoud af. Weth. Bader wil gaarne de school ver koopen, doch 2 Meter achteruit is te wei nig. Kan men niet volstaan met 1 Meter van de school? In de toekomst gaat de school toch weg en krijgen we daar een pleintje. De heer v. Breda zegt dat geen kerkbe stuur zal dulden, dat voor haar kerk een parkeerterrein komt.. Als het voor de R.-K. Kerk of Protestantenbond was zou den de heeren Bader en Speelman er wel tegen zijn. Er wordt gezegd er is geen haast bij. maar er moet toch iets gedaan worden, daarom is het van belang, dat er nu een besluit genomen wordt. Weth. Bader spijt het. dat de heer v Breda de Kerk of godsdienst er bij haalt. Ik bcb bij de verbouwing van de R.-K. Kerk voorgesteld er een parkeerterrein te maken, doch ik heb er niets te zeggen. Het is voor de reizigers, en die komen niet op Zondag. De heer Schrama weet dat er in deze zaak geschipperd moet worden. Het is van het grootste belang dat er althans 2 Meter verkregen wordt, al is dit in vele gevallen niet voldoende. Ook den heer Speelman spijt het. dat de heer Van Breda dit gezegd heeft. Hij wil het Kerkbestuur zeer zeker ter wille zijn, maar we moeten ook rekening houden met het verkeer. De heer Bisschops wijst er op, dat in andere plaatsen wel bij kerken parkeer terrein is. Zie bijv. te Hillegom. De heer v. d. Geest zegt, dat als de auto's over het trottoir moeten rijden de toestand gevaarlijker zou worden. Na nog eenige discussie wordt het punt aangehouden tot de volgende vergadering. 7. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden Hoofdstembureau. Dezen wor den door den voorzitter aangewezen. 8. Comptabiliteit 1930. Goedgekeurd. 9. Wijziging begrooting 1931. Goedge keurd. 10. Aanvrage ingevolge landarbeiderswet voor A. H. de Ridder. Toegestaan. 11. Verkoop grond in de Kooibuurt. De prijs van dezen grond wordt bepaald op f. 1 en voor de Menneweg op f. 1.50. De voorz. deelt mede dat door van Nieuwkoop prijs gevraagd is voor een per ceeltje grond aan de Kerklaan. Deze is door B. en W. bepaald op f.4 per meter. Adressant biedt f. 3. Verschillende leden voeren hierover het woord, de een wil toestaan en de ander niet. Tenslotte wordt besloten de prijs van f. 4 te handhaven. 12. Voorstel geen premie te verhalen op de arbeiders ingevolge de ziektewet. Goedgekeurd 13 Intrekking instructie verloskundige. Deze wordt ingetrokken 14 Bepaling afschrijvingspercentages Badbedrijf. Goedgekeurd 15. Vaststelling begrooting schoolartsen- dienst, Goedgekeurd. 16. Belegging gereserveerde gelden voor de aschschuur. Het bedrag ad f. 3060 zal worden belegd bij de Ned. Bank van Ge meenten. 17. Verhuur weiland in de Kooibuurt. Goedgekeurd. 18. Naamgeving eenige straten en wegen. De straat bij de Herv. Schooi wordt Westerstraat gedoopt, een laan in de Kooibuurt Kooilaan, terwijl de weg naast de Chr. Ger. Kerk genoemd zal worden naar de boomen, die er t.z.t. geplant zullen worden. De wegen in Ter Leede zullen later ge doopt worden. 19. Adres Vakorganisaties verlenging Werkverschaffing. De voorz. wijst er op, dat er een ge meenschappelijke regeling is Zoolang er werk is zullen B. en W. doorgaan. Zij geven in overweging er niet op in te gaan De heer Schrama houdt een betoog inzake de werkloosheid en wijst op het rapport inzake de werkloosheid. Ondanks dit rapport zijn er met Maart werklieden ontslagen. Hij wenschte vast te leggen, dat de werkverschaffing het geheele jaar doorgaat. Ook voor ongehuwden Hij is voor inwilliging. De heer van Breda, de zorg voor de werkloozen leeft in den geheelen raad. We moeten de zaak niet eenzijdig bekij ken. Als er iets gedaan moet worden, zul len we het zeker doen. Het ware wen- schelijker met voorstellen te komen voor wat er gedaan kan worden. De heer Speelman vraagt of het niet op onze weg ligt eens te confereeren met andere gemeenten Er is nog wel werk te vinder, in Je ge meente. Laat de commissie maar eens bijéénkomen dan kan er een voorstel ko men. De voorz. wil eerst de conferentie af wachten feil de zaak aanhouden. De heer v. d. Geest acht het geen be zwaar in beginsel te besluiten, het werk dat voltooid moet worden af te maken en moet er werk gezocht worden dan zul len B. en W. zeker bij den raad komen. Tenslotte wordt de zaak aangehouden. 20. Eleetrificatie Zuidhoek Deze zaak is reeds in orde. Enkele leden klagen over de tarieven, waar echter niets aan te doen is. 21. Subsidie R. K. Hoogere Burgerschool te Leiden. Deze wordt verleend Rondvraag De heer Speelman wijst op een gevaarlijk punt bij de Kastanjelaan. Hij wil daar een hekje. Voorts wijst hij op de gebrekkige verlichting achter in de Bijdorpstraat. De heer v d. Geest klaagt over bestrating De voorz. zegt dat de ge meente-opzichter bezig is de verschillende punten op te nemen. Later wordt alles aanbesteed. Op de vraag van den heer Bisschops. zegt hij dat de zweminrichting uitgebag gerd zal worden met een machine. De heer van Breda wijst er op dat bij de bestrating van de Zandslootkade geen toezicht is uitgeoefend en daardoor is niet volgens voorschrift gewerkt. De zaak is niet meer te achterhalen, daar het onder den grond zit. Voorts verzocht hij voor timmerwerk een werkloos vakman te ne men. Nu is het prutswerk. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat aan den aannemer van het Raadhuis als nog een bedrag van f. 861,87'/» zal wor den uitbetaald. Hierna sluiting. BOSKOOP. Naar het concours. Naar Wij vernemen, zal de eenige maan den geleden alhier opgerichte vereeniging Boskoop's Gemengde Zangkoor „Willen is Kunnen" en het kinderkoor „Ónze Ver wachting". onder leiding van den heer K. J. de Beun uit Gouda, reeds dit voor jaar deelnemen aan het concours te Am sterdam op 3 of 4 Juni; terwijl „Willen is Kunnen" bovendien deelneemt aan het cr-ncours te Nieuw-Helvoet op Hemel vaartsdag. gemeenteraad. (vervolg) Gemeente-architect of gemeente-opzichter Het tapverbod Dc werkverschaffing. Voorstel van B. en W. tot herziening van de salarisregeling voor den gemeente opzichter. hoofd van Publieke Werken. De heer Van Kleef kan meegaan met ae voorgestelde regeling, doch zou den naam van gemeente-opzichter willen ver anderen in gemeente-architect of direc teur van gemeente-werken. De heer Houdijk kan zich wel vereeni gen met de voorgestelde salarisregeling, doch gevoelt weinig voor verandering van titel. Ook de heer Noest kan zich met het voorgestelde salaris vereenigen. Hij wil er verder op aandringen om vooral uit te zien naar iemand die geschikt is voor de practijk en die met het onder hem staand personeel om kan gaan. Iemand met eenige scholing, de wethouder van Publieke Werken behoeft dan niet zelf een stuk opzichter te zijn. De heer Mesman gelooft na het gehoor de, dat het voor B. en W. niet gemakkelijk zal zijn een persoon te vinden die volko men voldoet. Van deze plaats wenscht spr. een eeresaluut aan het adres van den heengaanden functionaris te geven. Hij is een man, die getoond heeft groote dingen tot stand te kunnen brengen. Ver der sluit hij zich aan bij den wensch om een architect te benoemen en geen op zichter. De heer Brand zegt, dat het hem on verschillig laat hoe de nieuwe functiona ris genoemd zal worden. Alleen wenscht hij een goede regeling van Publieke Wer ken. De voorzitter antwoordt, dat B. en W„ wanneer mocht blijken, dat zulks noodig is, iemand zullen aanstellen boven het aanvangsslaris. Practische ervaring op het gebied van wegenonderhoud is een eisch, welke zij aan de sollicitanten hebben ge steld. Evenmin hebben zij bezwaar tegen den titel van gemeente-architect, al kan dan niet ontkend worden, dat de nieuwe ambtenaar zich dan boven de werkzaam heden van gemeente-opzichter verheven zal gevoelen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Tot lid van de Commissie tot Wering van School verzuim wordt benoemd de heer F. van der Mast. hoofd van de Chr. Ned. Herv. School. Tot leden van de schattingscommissie worden herbenoemd de heeren D. Jonge- jan, A. Pannebakker, J. H. Mohr en C. Ellerbroek. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot verkoop van 82'/. strekende Meters bouwgrond aan de Ju- lianastraat aan den heer W Kranenburg, bouwondernemer te dezer plaatse, onder de gebruikelijke voorwaarden. Prae-advies van B. en W. op het adres van de loge „Door Eendracht Hooger" van de I.O.G.T te Boskoop, houdende verzoek op den dag, waarop het Konlnglnnefeest hier ter plaatse wordt gevierd een tap verbod uit te vaardigen ingaande om 2 uur in den namiddag. Wethouder van Gelderen deelt mede. dat hij zich als minderheid van het College van B. en W. verzet tegen de voorgestelde maatregel. Als liberaal kan hij zich niet vereenigen met een dergelijke belemme ring van de particuliere vrijheid. De heer Mesman zegt. dat er wel eens van die oogenbliken zijn. waarop men den stillen wensch koestert om een vergade ring maar te laten passeeren. Zoo ook hier. Er is. nu eenmaal verschil van persoonlijk inzicht en dat als overheidspersoon. Hij had liever gezien, dat de noodzaak voor dit tapverbod grooter was geweest. Was het drankmisbruik bijv zoo groot als in Warschau, dan kon hij volkomen accoord gaan met het voorstel. In zijn kwaliteit als raadslid moet hij zich voor de maat regel verklaren. Na discussie zegt de vooritter, dat de meerderheid van het College het steeds betreurd heeft, dat de viering van het Ko- ninginnefeest steeds gepaard moest gaan met een bovenmatig drankgebruik. Dit voorstel is dan ook geheel geboren uit gevoelsargumenten. Echter bestaat er bij de meerderheid van het Colleee geen be zwaar om het voorstel te wijzigen in dien zin. dat het verbod pas om zes uur des avonds ingaat. Na nog eenige discussie wordt het aldus gewijzigde voorstel in stemming gebracht. Over dit voorstel staken de stemmen. Voorstel van B en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan voor deze gemeente en opheffing van het bcuwverbod op de perceelen sectie A nos. 1901 enz Zonder discussie wordt hiertoe besloten. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de motor- en rijwielverordening 1930 passeert stilzwijgend de hamer. Voorstel van B. en W tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de aanwijzing van de stemlokalen Met algemeene stemmen wordt besloten de stembureaux aan den westkant van de Gouwe aan te wijzen overeenkomstig het voorstel van B. en W. De voorgestelde aanwijzing van de stembureaux aan den Oostkant van de Gouwe wordt verworpen Ten aanzien hiervan blijft dus de oude toestand gehandhaafd. Voorstel van B. en W. om Ged. Staten dezer provincie te berichten, dat de Raad zich vereenigt met de voorwaarden door dat College gesteld voor de uitbreiding van het verzorginsgebied van het drink- waterleidingbedrijf over de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude. Z h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. om met de stich ting de drinkwaterleiding ..De drie Ge meenten". wier zetel gevestigd is te Roe- lofarendsveen, gemeente Alkemade. een overeenkomst aan te gaan voor de leve ring van drinkwater in het groot, ten behoeve van de openbare diensten van de gemeente Alkemade, Leimuiden en Rijr.- saierwoude. Z. h. st. aangenomen Thans stelt de Voorzitter nog aan de orde een voorstel van den heer Noest om de werkverschaffing nog met vier weken te verlengen. De voorzitter wil hierbij mededeelen. oat van de 13 a 14 bij de werkverschaf fing werkzame personen er een 10-tal bij de gemeente te werk is gesteld tegen eer loon van f. 21 ner week. Invoering van de werkverschaffing zou voor deze personen dus verlaging van loon betce- kenen. B. en VV. hebben het beste ge zocht voor de betrokken menschen. Fr ontstaat een uitvoerig debat over de werkverschaffing, met name over de vraag waarom de betrokken drie werk lieden, die niet zijn aangenomen, van het gewone werk moesten worden uitge sloten. Na discussie trekt de heer Noest zijn voorstel in. Na onbelangrijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia Maria, d. can G. A. v. d. Vliet en A. A. Blom; Eilisabeth, d. v. J. van Veen en M. v. d. Vlist; Eva Johanna Clasine, d. van C. van Heiningen en E. J. C. Smit. Ondertrouwd: B. van Wieringen en L. K. v. d. Wilük. Getrouwd: M. J de Wit. 12 jaar en A. Berclcenkanip, 45 jaar. Overleden: Cornelia de Gelder, 1 jaar. o KOUDEKERK. Uitvoering „Koudckerk's Gemengd Koor". Voor een groot aantal belangstellenden gaf de Chr. Zangvereen. „Koudekerk's Ge mengd Koor" haar jaarlijksche wederom zeer goed geslaagde uitvoering in de Ned - Herv. Kerk. Ds. Odé heette de aanwezigen hartelijk welkom, en ging na gemeen- 1 schappelijk zingen van Ps. 150 1 voor in gebed. Na een korte inleiding ving het koor met het programma aan, hetwelk uit betrekkelijk eenvoudige nummers be stond tengevolge van het feit, dat het koor dezen winter van directeur veran derd is. Nietemin heeft, de heer De Rook. boven verwachting succes gehad. Een drie stemmig dameskoor zong heel mooi, en kele Duitsche nummers, waarin mej. Boer de sopraan-solo vervulde in „Morgen- stunde". Voorts noemen wij nog „Droo- menkind" waarmede het koor in het af- geloopen jaar op het concours te Zeist in de eere-afdeeüng een tweeden prijs won. De piano-begeleiding was in handen van mej. De Roode uit Oegstgeest, die zich uit stekend van haar taak heeft gekweten. Aan 't eind richtte ds. Odé woorden van dank aan koor en in het bijzonder aan den diercteur. Hierna werd met dankgebed den avond gesloten. o NIEUWVEEN. De bevolking. Bij de laatst gehouden volkstelling wa ren alhier 854 mannen en 849 vrouwen: in totaal 1703 personen. Jaarvergadering R.-K. Kiesverceniging. De R.K. Kiesvereeniging heeft oen jaar vergadering gehouden in de R.K. School De voorzitter, de heer Th E. Couprai, opende met de Chr. Groet. De opkomst was goed. De notulen werden goedgekeurd, Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat het ledental ongeveer 200 bedraagt, maar nog 80 R.K. kiezers zijn geen lid. Het batig slot der kas is f.46 16. Een voorloopige bespreking werd gehouden over de a.s. Raadsverkiezing. Als alle K-K- kiezers goed stemmen kunnen er 3 zetels behaald worden. De voorzitter wordt her kozen evenals de dames W. Schrama en L. ten Dilk en gekozen wordt mej. v. d. Weiden-Rekelhof. Herkozen worden de hee ren: C. Hoogervorst, H. Ron, P. Vink, r. V. d. Berg en D. P. Akerboom. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD. Het electrisch net - Dc waterleiding - Grondaankoop. De raad kwam in openbare vergadering bijeen Alle leden aanwezig. De voorzitter burgemeester J. W. Geesink opende de ver- gadering met gebed. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stuk ken van Ged. Staten goedkeuring op ver schillende raadsbesluiten. Het vak Lichameiijk oefening. In 193b zou het verplicht worden. De voorzitter lichi de zaak toe, en wenscht geen prae- advies uit te brengen. Dc heer hijlaarsdam vindt dat de jeugd ten plntte lande genoeg gymnastiek he-ft en stelt voor om adhaesie te betuigen. Weth. Augustinus vindt het een mooie gelegenheid dat er een school komt, want dan kunnen diverse vereenigingen daar dan repeteeren, of zouals meer gebeurt m de O.L. School, bazar houden. De raad besluit toch 0111 adhaesie te betuigen aan het ad vies. Een rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie Bodegraven. Even eens een verslag van de warenkeuring Lei den, dat er 17C0 onderzoekingen hebben plaats gehad. Tevens van de warenkeuring een verzoek om art. 1 te wijzigen. Goed gekeurd. De voorzitter brengt een moeilijk punt aan de orde. De weg wordt verbreed en nu moeten de palen van het bovengrondsch Electr. net achteruit gezet worden. De pro vincie betaalt dat, maar zou het niet beter zijn, aldus spr., om alles nu ondergrondsch net te maken. Er is geinformeerd, maar die kosten zijn vrij hoog. Ook aan het Jaagpad zouden wij gaarne Licht- en krachtstroom willen brengen, maar die kosten zijn nog te hoog, zeker wel f. 10.000. Wordt aan- gehoudén. Rijlaarsdam vindt dat de provincie dat bovengrondsch net maar achteruit moet zet ten, dan kost het ons geen geld. Besloten wordt het nog maar af te wachten. Komt nog ter sprake reductie Electr. stroom. Voorgesteld wordt om aan verbruikers van boven 100 K.W.U. 8 ct. per K.W.U. te laten betalen en dus geen 10 cent. De heer Vossepoel wenscht het zoogenaamd 8 cent tarief toegepast te zien op verbruikers van 75 K.W. dan kunnen meer kleine luiden daarvan proliteeren en niet alleen de be middelden. De voorzitter, het gaat hier niet om bemiddeld of onbemiddeld, de winke liers b.v. proviteeren hier ook van. Komt ter tafel de Waterleiding. Er wordt voorgesteld om brandkranen te laten maken in het teleggen buizennet, op die plaatsen waar bij eventueele brand moeilijk de motorspuit bij water is te brengen. De heer Vossepoel zou ook in den polder eenige kranen willen hebben om den weg te besproeien. De voorzitter: het kost ons dan niet alleen de kranen doch hoeveel M3. water wordt er dan telkens niet ver bruikt Besloten wordt om 3 brandkranen te laten maken. De voorzitter brengt^ aan de orde do straat in het dorp. Ir. Verheijen stelt voor om een jaar te wachten, opdat eerst de waterleiding buizen allemaal gelegd zijn en bezonken zijn. Spr. had gaarne spoedig de straat goed en spoedig opgeknapt gezien, doch acht het voorstel van Ir. Verheijen beter. Volgen eenige af- en overschrijving tot een bedrag van f.787. Benoeming Schat-» tingscommissie. Met 1 Mei treedt de com missie af. Alle leden worden herkozen en wel voorzitter J. W. Geesink, A. A. v^ Leeuwen. D. Jota en C. Hoogervorst. De R.K. School vraagt voorschot. Goedgekeurd Bij den voorzitter is een heer geweest van de Arbeidsbemiddeling', welke o.a. voorstelt om den agent hier ter plaatse, P- Spring in veld, f.10 per jaar te geven voor zijn arbeid daaraan verbonden. Goedgekeurd. De jaarlijksche grasverpachting zal geschie den zooals anders. Het stembureau wordt met een kleine wijziging herkozen. De voorzitter brengt aan de orde de crediet- leening aan de tuinders. De secretaris leest de condities voor. De voorzitter zegt, dat alleen die tuinders crediet krijgen, die een gezond bedrijf hebben. Weth Augustinus zou eens aan den raad willen geven, het' ingekomen stuk van Ged. Staten en niet zoo plotseling een besluit vragen van den raad. De heer Vossepoel is het eens met» Weth. Augustinus, inzake het spoedig be handelen van een voorstel waar de raad nog niets van af weet,, want liet komt meermalen voor dat er iets ter tafel komt,, waar de raad onwetend van is, cn zou een uitvoeriger agenda wjnschsn met prae-ad vies er bij als toelichting. De voorzitter: de agenda behoeft niet uitgebreider te zijn, de stukken liggen 2 x '24 uur voor de leden ter inzage, maar daar wordt geen gebruik van gemaakt. De heer Vossepoel: daar hebben verschillende leden geen tijd voor en een uitgebreide agenda zou goed zijn. De voorzitter: dat doe ik niet. De heer Vossepoel: Als de raad het wenscht moet het gebeuren. De voorzitter: dat ligt' aan mij, ik heb de leiding, bovendien is er niet voldoende personeel op de secre tarie. Na dit incident wordt besloten, om den raad in elk geval voor credietverleening te hooren. Een nog belangrijker kwestie is aan de orde, n.l. de grondverkoop (de Boezem) aan de Joh. stichting. Na heftige discussies wordt besloten den grond te verkoopen of in erfpacht voor de prijs die den raad bepaalt. Rijlaarsdam voor f.100 of f.5 erfpacht. Wordt aldus goedgekeurd en het antwoord der stichting, wordt dan tegemoet gezien. Na rondvraag volgt sluiting' der verg.. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Cornells Gort 28 j. en Neeltje Willemijntje van Leeuwen 20 j. Overleden Maria van Weelderen 80 j., weduwe van Petrus Steijn Clazina Tau- lings 80 j. Johannes Kersten 69 j. Elisabeth Din tel 85 j. Marijke Talhout 45 j. Francina van Veen 66 j. Anna Eli sabeth Becker 80 j. Tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift ge collecteerd groot f.25. Deze was bestemd voor de Armen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17