Humor uit het Buitenland. 1 KING RADIONIEUWS. FINANCIEEL OVERZICHT. Bedeesd heer, voor het loket van het postkantoor _gb lk wou u even zeggen dat Us bang ben, per onge- luS een lucht-postzegel te hebben geplakt op een brief die lk net ln de bus deed en Us wou u even zeggen dat n geen moeite hoeft te doen om een speciale vlieg machine te huren voor een brief van hier naar Steea» „Hou der de moed maar in, vrouw Suadi een maand is gauw voorbij." „Dat is 't juist, liefic. En ik doch nog zóó, da se nem der minstens ses soue geefe." (The Bystander). Onze collega, dokter Wijs, schijnt bang te worden spoedig te zullen sterven. Geen wonderHij heeft ook zooveel vijanden aan de andere zijde van het graf! Zakenman (na gesprek met candldaat voor de hand van zijn dochter)„Het spijt me u te moeten zeggen dat ik op het oogenblik geen termen vind om u te veroor loven met mijn dochter te trouwen Maar geel me uw naam en adres als zich ln de toekomst niets beters voor doet, zult u nog van me kunnen hooren." (Passing Show. wijk." (Humorist.) Er was een tijd, dat de trotsche echtgenoot toe- I HJken mocht Maar de tijden veranderen I (HumoilstJj De huisheerEn 'k sta d'r op dat in mijn huls alles behoorlijk toegaat. De huurderLaat u dan alle deuren maar eerst 's nakijken, d'r gaat et geen één behoor lijk toe 1 Autorijdster (tot haar gezellin, terwijl twee telefoon- reparateurs naar boven gaan) „Kijk die zenuwachtige Idioten nu eens Ze denken zeker dat lk nog nooit ge chauffeerd heb." (Passing Show). Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20: I Orkestconcert 2.504.50: Orkestconcert la voordracht 7.207.55: Orkestconcert I n voordracht >.558.10: Zang 8.10 -855: Orkestconcert 9.20—9.35: Llede- -[ü-voordracht 9.5010.20: Concert voor2 piano's 10.2011.50: Dansmuziek Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 520: Orkestconcert S 7.20: Gramofoonpl. 1 - 750: Gramofoonpl. 8.20: Orkestcon- Hrt en zang 338.2 M.5.20Dansmu- aek-6.20: GramofooniJl. 7.20: Gramo- lootpl 7.50: Gramofoonpl. 8.20: Orkestconcert. Zresrn, 1635 M. 5.4011.50: Lezingen I - 11.5012.15: Gramofoonpl. 12.15 11-0. Berichten 1.202.10: Gramofoon- I aten 2.103.50Lezingen 3.50 I <50. Concert 4.507.20: Voordrachten 1-720: „Pariser Leben", operette J. Of- llenbach. Regie: Bronsgeest 10.20: Be luchten. Daarna tot 11.50: Dansmuziek.' GENUA OP GOLFLENGTE 524 M. Het Italiaansche Omroepstation Genua lat tot nog toe. op golflengte 312 Meter I; enkele gedeelten van Italië slecht te latvangen was en dat bovendien steeds gestoord was, ls momenteel met proef- I Kmlngen bezig op golflengte 524 Meter. I De gedurende de nacht genomen proeven I hebben naar men ons van bevoegde zijde I mededeelt, steeds goede resultaten opge- I berd. EUROPA'S KRACHTIGSTE OMROEPSTATION. Het Marconi lange golf 160 Kilowatt l'Jaadloos omroepstation, dat thans nabil wsehau ln werking gesteld is, ls op het ogenblik het krachtigste station van Inropa, I Heeds ontvangen berichten toonen aan, lot het een goede kristalontvangst over jeheel Polen geeft en luisteraars in Enge l-ad en Schotland beschrijven de ont last als perfect, in geluidsterkte, zui- I 'ttheld en deelen tevens mede, dat van -niereffect absoluut geen last werd onder- "enden. EEN KRACHTZENDER VOOR DE RIVIERA. De kleine Regional-zender aan de Fran- I'he Riviera te Juan-les-Pins voldoet noch Itechnisch, noch in kunstzinnig opzicht. I «t feit wordt het beste daardoor geillu- I "eerd, dat aan de Rtvlera Duitsche zen- I «s, zooals Langenberg. Muhlacker Muen- 1 wn en Weenen de voorkeur genieten bij I .f. '"lsteraars. Ook de Engelsche zenders Lmede Boedapest, Belgrado en Kattowitz ''"daar gemakkelijk te beluisteren. De Vereeniging der Riviera-Luisteraars 11, <iJaro'n alles in het werk stellen, om I -u bouw van een grooten Rijkszender, I'li '3V' Radio-Straatsburg P.T.T. of '"SCfs, mogelijk te maken. SHEIK's ALS BOUWERS VAN RADIO-TOESTELLEN. ..^dio-amatêurs in Zuid-Marokko wor- I 6enoodigd deel te nemen aan een I'tfrt i 'n thuls-bouwen van radlo- Im De verschillende mooiste toe- |j', en zullen worden tentoongesteld op I.instaande Marrakech Fair. zoo deelt I «i Respondent ons mede. r2r,en zulIen w® thans in de gele- Ihnri komen, een radio-toestel te be- lt,iïe!'en'hetgeen door den één of anderen I elkaar is gezet. HET OMROEPSTATION TRIER. De Duitsche Rljkspost heeft besloten ter verzorging van de stad Trier en om gcvlng met radio, in het jaar 1931, een tusschenzender te Trier op te richten, die waarschijnlijk begin 1932 in gebruik zal worden genomen. Trier en omgeving zijn zoo dun met luisteraars bezet, dat de oprichting van een tusschenzender noodig was. om meer enthousiasme voor den omroep in deze streken te kweeken. Van waar uit de nieuwe zender zal worden beheerd, staat nog niet vast. Ofschoon het gebied tot het district van den Rheinischen zendei Keulen-Langenberg behoort, kan mis schien een aansluiting aan de zendergroep Frankfiirt mogelijk zijn, aangezien de aansluiting aan Keulen in zooverre tech nische moeilijkheden biedt, dat dan de kabel over den Eifel zou moeten worden geleid. Waarschijnlijk zal een desbetreffend definitief besluit in April vallen. RADIO-BELASTING TER ONDERSTEUNING DER THEATERS. Juist op het oogenblik dat een Boeda- pester Courant propaganda is beginnen te maken voor de verlaging van de Radio belasting aangezien in vergelijking met de arbeidsloonen de Hongaarsche Omroep de duurste ter wereld zou zijn, heeft de Hon gaarsche Regeering het plan opgevat de Luisteraars evenals de geluidsfilm en de gramofoonplaten, met een nieuwe be lasting te verzwaren waarvan de opbrengst zou moeten dienen, om de zich in moei lijkheden bevindende theaters in de pro vincie, financieel te ondersteunen. De ontwikkeling van het Amerikaansche bedrijfsleven is nog vrij onzeker - Invloed der fluctuaties der Zuid-Amerikaanschc Wisselkoersen op sommige goederen markten - Financieele moeilijkheden in Australië - Dividendverlaging der groote Duitsche banken - Een reeks belangrijke gebeurtenissen voor het Philipsconcern. Zonder dat de stemming op de meeste internationale fondsenmarkten bepaald flauw is te noemen, moet toch worden geconstateerd, dat de tendenz in het alge meen veel meer terughoudend is geworden met uitzondering dan van bepaalde fondsen, waarop bijzondere factoren van invloed zijn geweest. Vooral de New-York- sche beurs is herhaaldelijk aan sterken verkoopdruk blootgesteld, ten deele het gevolg van winstnemingen, maar daar naast toch ook te beschouwen als uiting van onzekerheid over den tegenwoordigen Joestand en den verderen gang van zaken. Ontstemming veroorzaakte het passeeren of veriagen vah het dividend door eenige spoorweg- en andere maatsohappijen en de publicatie van minder bevredigende jaarverslagen. Dit zijn weliswaar echo's uit een verleden, dat, naar men hoopt, voor betere tijden heeft plaats gemaakt, maar het is begrijpelijk, dat zij niettemin de hausse-stemming temperen, hetgeen op zichzelf, in het belang van een gezonde ontwikkeling der beurszaken, niet anders dan toe te juichen is. Wat den tegenwoordigen economischen toestand in de Ver. Staten betreft, blijven de berichten nog altijd uiteenloopen. In de ijzer- en staalindustrie neemt de be drijvlgheid toe; de productie van ruw ijzer is in Februari met ca. 10"/o gestegen, wat een grooter percentage is dan gewoonlijk als gevolg van de seizoen-invloeden het geval is. De staalfabrieken werken thans op 53"/o van hun capaciteit en er zi„.- tee kenen. die op een verdere toeneming van het verbruik wijzen. Dit neemt niet weg. dat de onuitgevoerde orders der u'-nltrust per 1 Maart een vermindering hebben aangetoond, wat teleurstelling heeft ver oorzaakt. Hiertegenover staat weer een toeneming van de bedrijvigheid in de automobielfabrieken. De productie aan auto's, die ln December J.l. gedaald was tot 161.000 stuks, wordt voor Maart op 275.000 a 300.000 wagens geraamd. Het schijnt inderdaad, dat het compromis, dat in de kwestie der schadevergoeding aan de oud-strijders is aangenomen en dat laatst genoemden in staat stelt een voorschot bij de schatkist op te nemen ten bedrage van 50°/o van de eerst in 1945 vervallende certi ficaten, heeft geleid tot een grootere vraag naar auto's, zoowel als naar andere luxe- of verbruiksartikelen. Deze invloed kan in- tusschen natuurlijk slechts van tijdelijken aard zijn. Eenige teleurstelling veroorzaakte het feit, dat de prijsverbetering op de goede renmarkten zich in het algemeen niet heeft kunnen doorzetten. Zoo is de katoen- noteering weder teruggeloopen en ook de koperprijs heeft zich niet geheel kunnen handhaven. Toch liggen dc tegenwoordige noteeringen aanmerkelijk boven 't laagste niveau, dat aan het eind van het vorige jaar was bereikt, op enkel uitzonderingen na. Zoo is b.v. de koffieprijs nog niet zoo laag geweest als de laatste weken. De no teering te New-York bedraagt thans 5 3/4 dollarcents per lb., tegen een laagste no teering van 6 3/4 ets. in December van het vorige jaar. Deze prijsdaling houdt direct verband met den lagen stand van den Braziliaan- schen wisselkoers, evenals de scherpe prijsfluctuaties in het artikel wol toe te schrijven zijn aan de schommelingen in de Argentijnsche Peso en het Australische Pond. Hand in hand met de koersdaling van de valuta van Argentinië, het belang rijke wol-produceerende land, welks finan cieele toestand door de politieke woelingen ten zeerste was geschokt, is ook de wolprijs scherp gedaald. Op het lage niveau is ech ter een herleving van den kooplust inge treden en de hierdoor veroorzaakte prijs verbetering is in de hand gewerkt door een koersherstel van de Argentijnsche valuta, toen de voorlooplge Argentijnsche regee ring orde op zaken begon te stellen. In veel mindere mate heeft de Austra lische valuta zich hersteld. De financieele en economische toestand van dit Engel sche „dominion" is dan ook allesbehalve rooskleurig. De directe oorzaak van de moeilijkheden, waarmede de Australische regeering jaren lang een politiek had ge volgd, die ten slotte op een debacle moest uitloopen. Door middel van subsidies en hooge beschermende rechten is een inner lijk zwakke industrie kunstmatig opge kweekt en in het leven gehouden. ten koste van een sterke stijging van den loon- standaard en een toenemende schuld aan het buitenland. De openbare schuld van Australië is van 905 millioen in 1923 tot 1104 millioen in 1929 gestegen en de rente- en aflossingsdienst dezer leeningen is overeenkomstig toegenomen, en heeft een zwaren last op het Australische budget gelegd. Het streven, om door het creëeren van nieuw geld, d.w.z. door inflatie van het ruilmiddel,, den toestand te verlichten, heeft in het buitenland sterk wantrouwen gewekt en dit heeft zich geuit in een scherpe daling van het Australische Pond zoowel als in de koersen van Australische leeningen. Zoo zijn de ook op de Am- sterdamsche beurs officieel genoteerde 5f'n ibligatiën Nieuw Zuid-Wales. in wel ken Australischen Staat de inflatie-ten- denz het sterkst ls, tot c.a. 60Vo terugge loopen. Voor de meeste andere beleggingsfond sen heeft de vaste stemming zich goed kunnen handhaven en Duitsche obliga- tiën zijn zelfs verder in koers opgeloopen hoewel de tendenz op de Berlijnsche beurs in het algemeen weinig opgewekt was. De leiders op industrieel en finan cieel gebied in Duitschland uiten zich nog altijd zeer pessimistisch over den te genwoordigen toestand en de vooruit zichten van het land Hoewel men hierbij stellig voor een belangrijk deel te doen heeft met een opzettelijk donkere voor stelling van zaken, zoowel met het oog op het streven naar vermindering der herstellasten als naar een verlaging van loonen, spreken de cijfers van den om vang der productie en de werkloosheid toch wel een duidelijke taal. Ook het besluit der groote Duitsche banken, om in gezamenlijk overleg tot een verlaging van het dividend over te gaan, moet worden opgevat als een uiting van pessimisme over de verdere economi sche ontwikkeling. Als eerste heeft de Dresdner Bank, wier netto-winst van M ll'/j tot M 7 millioen is teruggegaan, een dividend aangekondigd van slechts 4%, tegen Th over het vorige jaar. Aangezien juist de banken uit prestige overwegingen een zoo stabiel mogelijke dividend-poli tiek plegen te volgen moeten wel dwin gende redenen tot zulk een drastische verlaging der uitkeering hebben genoopt. Op de Amsterdamsche beurs is de be langstelling ln de afgeloopen week ge concentreerd geweest op aandeelen Phi lips. dank zij een reeks va" voor deze onderneming gunstige gebeurtenissen. Om te beginnen is daar de aanneming van de octrooiwet door de Tweede Kamer, die, naar te verwachten is, door de Eer ste Kamer zal worden bekrachtigd en waardoor de duur der patenten van 15 op 18 jaar wordt verlengd. Als een der grootste patenthouders zal deze wetswij ziging vooral ook aan Philips ten goede komen, vooral ook met het ook op het z.g. „gasvullingspatent", dat anders in 1932 zou afloopen, en waarvan Philips dus drie Jaar langer zal kunnen profiteeren. Belangrijk is voorts de overeenkomst, die naar de directie van Philips mede deelde, is afgesloten tusschen haar, de General Electric Co. te New York en de Osram Maatschappij te Berlijn, inzake do uitwisseling van ervaringen op het gebied der gloeilampenfabricage. Onderhande lingen met een groote Fransche gloei lampenonderneming zijn nog gaande en zuilen, naar te verwachten is, binnen kort haar beslag krijgen. Behalve ce door deze uitwisseling van vindingen voor Philips voortspruitende materieele voor- deelen is de thans tot stand gekomen overeenkomst ook uit prestige overwegin gen van belang, omdat daaruit immers wel duidelijk blijkt, dat de in de labora toria der Nederlandsche onderneming op gedane ervaringen op één lijn worden gesteld met die der andere groote wereld concerns op gloellampengebted. Hierbij kwam nog de mededeeling, dat in een tusschen de Duitsche Telefunken - onderneming en Philips hangend geschil in een voor Philips gunstigen zin uitspraak is gedaan. Het betreft hierbij een oude kwestie, waarin Philips aanvankelijk door een scheidsgerecht in het ongelijk is ge steld, als gevolg waarvan het aan het Phi lips-concern was verboden, radio-toestel len in Duitschland te bouwen en te ver- koopen, Philips had de juistheid van deze uitspraak van het scheidsgerecht bestre den op grond van het feit, dat het verbod van bouw en verkoop, van radio-toestel len zou moeten worden beschouwd als een ontoelaatbaren boycot, in den zin der in Duitschland geldende kartelverordening. Volgens de Duitsche wet moeten boycot- besluiten door den voorzitter van de kar telrechtbank worden goedgekeurd en de Telefunken had verzuimd, zich van deze goedkeuring te verzekeren. De voorzitter van het Kartelgericht heeft thans als zijn meening uitgesproken, dat de beslissing van het scheidsgerecht inderdaad niet toelaatbaar is ett in een door de directie van Philips verspreid pers-communiqué werd verklaard, dat als gevolg van deze beslissing van den voorzitter van het Kar- tellgericht de verkoop van radio-toestellen in Duitschland door Philips wederom ge heel geoorloofd is. Door de keurs werden de bovenbedoel de gebeurtenissen begroet met een krach tige koersstijging, vooral omdat men uit de mededeelingen van Philips meende te mogen afleiden, dat het bij de uitspraak van den voorzitter van het Kartellgericht RECLAME. Dc scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van pepermunt Engros: Fa. C. J. KROMWIJK - LEIDEN. 1908 ging om een bindende beslissing, waarvan geen hooger beroep mogelijk was. Intus- schen is echter reeds gebleken, dat de zaak hiermede nog lang niet ls opgehel derd. De tegenpartij, de Telefunken, heeft medegedeeld, dat zij herziening van de uitspraak van den voorzitter, bij het Kar tellgericht zelve heeft aangevraagd, ter wijl zij tevens betwist, dat de patent-si tuatie van Philips ten opzichte van Tele funken door deze beslissing zou zijn ver anderd. Bij nader inzien schijnt Philips in geen geval zoo sterk te staan als aan vankelijk was aangenomen, zoodat het verdere verloop van deze zaak met be langstelling mag worden afgewacht. De tegenstrijdige opvattingen over de draag wijdte en de beteekenis van de uitspraak hebben later een zekeren druk op de stemming voor aandeelen Philips uitge oefend en het gevolg hiervan was. dat de behaalde koerswinst niet ten volle kon worden gehandhaafd, al blijft de notee ring per saldo aanzienlijk boven die aan het einde der vorige week. Ook aandeelen Unilever boekten een be langrijke koerswinst, als gevolg van her nieuwde geruchten over een op handen zijnde belangengemeenschap met 't groo te Amerikaansche zeep- en margarinecon cern Procter en Gamble, en op de verwach ting van gunstige resultaten over het af geloopen jaar. Ook het bericht betreffende een fusie van eenige Engelsche maat schappijen werkte stimuleerend, hoewel daarvoor weinig reden schijnt te bestaan. De bedoelde maatschappijen behooren n.l. reeds tot het Unileverconcern, zoodat de fusie vermoedelijk slechts van formeelen aard is en op zijn hoogst eenige besparin gen in administratiekosten e. d. met zich kan brengen. Aandeelen Koninklijke Petroleum wa ren in herstel op iets betere berichten uit Amerika, waar de groote concerns thans besloten hebben tot een beperking van den invoer, teneinde hierdoor tot een vermin dering van het aanbod en een verbetering der prijzen te komen. Suikeraandeelen werden gunstig beïnvloed door de aanne ming van de ordonnantie inzake de be perking van den suikeruitvoer door den Indischen Volksraad. Tabaksaandeelen waren in herstel wegens het gunstige ver loop der eerste inschrijvingen, waar in verhouding tot de kwaliteit van het aan de markt komende product alleszins be vredigende prijzen worden gemaakt. Rub- beraandeelen zijn slechts weinig in koers veranderd, hangende het resultaat der nieuwe pogingen om tot een overeen komst inzake een beperking der productie te geraken. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste koersfluctuaties in de afge loopen week: Aku 781/2. 76 1/4. Küchenmeister Accoustlek 84, 82, 83 1/2. Ned. Ford 332, 342 1/2, 332 1/2. Philips Gem. Bezit, 227 1/2, 267 1/2, 258. Ned. Kabelfabr. 438, 455. Koninklijke Petroleum 286, 295 3/4, 294 1/2. Amsterdam Rubber 110 1/4, 113 1/4, 111. Dell Batavia Rubber 64 1/2, 61 3/4. Handelsver. „A'dam" 385, 396. Deli Batavia Mij. 245 1/2. 241 1/2, 246 1'2. Deli Mij 254, 251 1/2, 262. Senembah 310, 320. Sedep Cultuur 370. 380. Unilever 219 1/2, 2281/2. 3i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 15