UIT RUSLAND. HISTORISCHE FIGUREN UIT DE OMSTREKEN. Het proces tegen de mensjewiki. (Nadruk verboden.) Het proces tegen de veertien mensje- wiki (sociaal-democraten), dat Stalin te Moskou geënsceneerd heeft, is een der scnakels van ae pohtiek, die ten doel heeft den tegenstander van de ontevredenen ee breken, de mogelijkheid van een opstand te voorkomen, verdeeldheid te zaaien onder de eventueele leiders van de op standige beweging, en aan de massa alle leiders der vijandige groepen als verra ders, schurken, betaalde agenten van het buitenland, de kapitalisten, de oude dynastie, de vroegere landheeren voor te stellen. Door telkens weer het spook van een herstel van de oude toestanden, van een terugkeer van de vroegere eigenaars der door de boeren in 19711918 in be slag genomen landerijen op te roepen, weten de bolsjewiki reeds 13 jaar lang zich te handhaven. Dat Is overigens een herhaling van politiek van de Fran- sche revolutionairen tijdens de Fran- sche Revolutie. De bolsjewiki hebben dus ook hierin niets nieuws bedacht, alleen oude methoden toegepast en vervolmaakt. Jarenlang lukte dit den bolsjewiki door middel van hun pers. In een land, waar den tegenstander volkomen zwijgen is op gelegd, waar alleen regeeringsbladen be staan, waarbij ook deze onder strenge censuurstaan en slechts die onderwerpen mogen bespreken, welke de overheid aan wijst en daarbij in den geest, die van bo ven voorgeschreven is in zulk een land is het niet moeilijk, door dag-in dag-uit dezelfde leugens te verspreiden, de bevol king een bepaalde gedachte bij te bren gen, vooral wanneer het een land is met een uiterst praimitieve bevolking, die pas begint te leeren denken. Twaalf jaar lang was deze actie van de bolsjewistische bla den voldoende om een groot gedeelte van de bevolking de overtuiging bij te bren gen, dat een ineenstorting van het sovjet regime onvermijdelijk tot een herstel van het oude regime zou leiden, dat de land heeren en de oude administratie dan zou den terugkeeren, de boeren voor de woe lingen van 1917—1918 streng straffen, de akkers ontnemen en de oude, gehate toe standen herstellen. Den laatsten tijd begon de massa te twijfelen aan de juistheid van deze bewe ringen, begon zij te morren. Er ontstond dus het gevaar, dat de massa ten slotte tot daden zou overgaan Het zou den bols- jewistischen heerschers natuurlijk niet moeilijk vallen die opstanden in een zee van bloed te smoren, zooals zij in de laat ste twee jaar vaak hebben gedaan, maar deze onderdrukking van de opstanden is alleen mogelijk zoolang het leger zich niet bij de opstandelingen aansluit. Den laat sten tijd begon echter de geest van onte vredenheid ook in de kazerne binnen te dringen Er.moest dus iets bedacht wor den; dat die beweging zou kunnen ver lammen. En het beste middel vonden de bolsjewiki; verdeeldheid te zaaien, arg waan te wekken. De Russische massa heeft de beschaafden, de „heeren", nooit bijzonder vertrouwd. Wanneer de be schaafden, onder het oude regime, de massa op de wantoestanden trachtten te wijzen, zich opofferden, om die onweten de en ongelukkige massa te helpen, wat meer licht in de duisternis te brengen, dan stuiten zij steeds op wantrouwen, op argwaan. Die „heeren" voeren iets in hun schild, zij willen ons inpalmen om ons la ter des te makkelijker uit te buiten; zoo redeneerden de boeren en leverden de re- volutlonnairen aan de politie uit, sloegen de propagandisten dood. De bolsjewiki wisten tijdens de revolutie en den burger oorlog op meesterlijke wijze dit wantrou wen van de massa tegen de beschaafden, de „heeren" uit te buiten om de macht te veroveren. Nu trachten zij dezen arg waan. dit wantrouwen aan te wakkeren om op deze wijze de massa makkelijker te kunnen ketenen. Daarvoor begonnen zij processen tegen de intellectueelen te ensceneeren. In het begin werd dit op een zeer primitieve wijze gedaan. De G.P.Oe. arresteerde en vermoordde eenige bekende intellectuee len, personen die jarenlang het sovjet regime eeriyk hadden gediend en ge holpen zich te handhaven, en daarna publiceerde de GPOe. de bekentenissen, welke de omgebrachten zouden hebben afgelegd. Op den duur wekte dit echter argwaan De massa zag in, dat je een doode alles in de schoenen kunt schui ven. Het was dus noodig processen te ensceneeren, waarbij de daarover uitge zochte aangeklaagden openlijk alles zou den bekennen, wat de overheid wensche- lljk acht. Om de uitwerking van deze zelfbeschuldigingen te versterken, wor den de aangeklaagden en de door de GP.Oe aangewezen getuigen gedwongen al hun verklaringn voor de microphoon af te leggen, zoodat geheel Rusland en ook het buitenland het proces kan vol gen. Telkens wanneer de procureur (want het verhoor wordt niet door den presi dent, slechts een decor-figuur, maar door Krylenko. den procureur-generaal der re publiek, den schepper van het proces en hoofdregisseur, geleid) een vraag stelt, snelt de aangesprokene naar de micro phoon om te antwoorden. Iedereen voelt dus, acteur te zijn, deel te nemen aan een goed geregisseerd stuk. Zoo was het proces tegen de z.g. „In- dustrieele Partij", dat eenige maanden ge leden opgevoerd werd. zoo is het proces tegen de mensjewiki (sociaal-democraten) dat te Moskou opgevoerd werd. Het eer ste proces moest de massa de overtuiging bijbrengen, dat de ..kadetten" (vrijzinni gen) agenten van het vijandige kapitalis tische buitenland en de oude heerschers waren. Het proces tegen de mensjewiki moest de massa er van overtuigen, dat ook de leiders van de sociaal-democratie en van de Tweede Internationale slechts „verralers" zijn. die de imperialisten van de geheele wereld tegen de Sovjet-Unie ophitsten, een oorlog van de geheele we reld tegen Rusland voorbereiden om het Russische volk te knechten, de oude toe standen te herstellen. Wel hebben de mensjewiki zich steeds verzet tegen elke revolutionnaire actie tegen de bolsjewiki, wel hebben hun leiders steeds geéischt, dat de tegenstanders van het sovjet-re gime de bolsjewiki niet ten val brachten, bevreesd als zü waren, dat er dan in Rus land een militaire dictatuur (..bonanar- tisme") zou ingesteld worden, zoodat de actie van de mensiewiki het bolsjewisti sche reeime indirect steunde, maar dank baarheid is een gevoel, dat de bolsiewiki niet kennen. In het proces tegen de „Industrieele Partij" (de groep Ramzin) beweerden de aangeklaagden, onderhandelingen te heb ben gevoerd met menschen, die al lang dood waren; de akte van beschuldiging bevatte toen talrijke ongerymdheden, die onder min of meer normale toestanden het regime, dat zulk een proces ensce neerde, onmogeiyk zou hebben gemaakt. In Sovjet-Rusland, waar geen vrye pers bestaat slikte het publiek onbewust de zotste dingen. In het buitenland wekten echter deze ongerijmdheden en al te evi dente leugens ontevredenheid. Krylenko (de procureur-generaal en hoofdregisseur van dergeiyke processen) kreeg van Sta lin bevel, wat voorzichtiger te zyn en geen al te erge bokken te schieten, te meer daar het proces tegen de 14 mensjewiki eigen- hjk een proces tegen de Tweede Interna tionale moest worden, op de beklaagden bank zater niet alleen de 14 ongelukkige mannen welke de sovjet-overheid in haar macht had, maar de leiders van de Russi sche sociaal-democratische party en de leiders van de Tweede Internationale, die er van beschuldigd werden de militaire interventie te hebben voorbereid, met de imperialisten te hebben gekonkeld om Rusland te verpletteren. De akte van be schuldiging tegen de mensjewiki bevat daarom minder blunders, maar die zyn er toch. Zoo wordt daarin beweerd, als zou de bekende mensjewistische leider Abra- mowitsj, in het geheim naar Rusland zyn gekomen om er sabotage en militaire in terventie te propageeren. En dit zou plaats hebben gevonden precies op een tijdstip, toen de Tweede Internationale vergader de, waarby Abramowitsj aanwezig was, zoodat tientallen menschen het leugen achtige van deze bewering kunnen aan- toonen Even. belacheiyk is de bewering, als zou de leiding van de mensjewiki, die met moeite de middelen verzamelt, noodig om haar blad uit te geven en de duizen den sociaal-democraten, die in de bolsje wistische kerkers zuchten, in de bolsje wistische concentratiekampen opgesloten zitten, van honger omkomen om deze par- tygenooten van het allernoodzakeiykste te voorzien, dat deze leiding ruim een half mililoen naar Rusland kon overma ken om de interventie voor te bereiden. Maar de Russische bevolking, die alleen bolsjewistische bladen te lezen krijgt, zal ook dit slikken. Het meest merkwaardige in deze pro cessen is het feit, dat de beklaagden niet alleen, alles bekennen, wat de GP.Oe. van hen verlangt, maar daarbij den aanklager van de noodzakeiykheid bevryden iets te bewyzen. zy vertellen dingen, die de akte van beschuldiging niet bevat en die dus niemand wist, zy overladen zich met schuldbekentenissen, zy trachten zooveel mogeiyk schuld op zich te laden, hoe meer hoe liever, treden daarby in onmo gelijke details en beweren dingen, die to taal zinloos zyn. Zoo byv. verklaarden de aangeklaagden van het laatste proces, dat zy Abramowitsj in Rusland niet alleen ge zien hadden, maar hem ook bezocht, hem onderdak verschaft hadden. Zy geven daarby byzonderheden op, deelen adressen mede, De beklaagden verklaren deel te hebben uitgemaakt van het „Bureau" van de mensjewistische party, alhoewel zy reeds lang hebben opgehouden lid van de mensjewistische party te zyn. Wat brengt die menschen er toe, deze kennen die zy nooit bedreven hadden, die leugens te debiteeren, misdaden te be- zij niet bedrijven konden? Er zyn natuur - ïyk onder hen agents-provocateurs. Zoo byv. staat het nu vrijwel vast, dat prof. Ramzin, de hoofdbeschuldigde van het proces tegen de „Industrieele Party", een agent van de G.P.Oe. was, die de bevelen van zyn chefs uitvoerde en de overige slachtoffers in het verderf meesleepte. Maar de bewering, als zouden alle aange klaagden eenvoudig agenten van de G.P.Oe. zyn, is niet steekhoudend. Er moet dus naar een andere oplossing ge zocht worden. Het meest waarschynhjke is, dat wy met een psychose te doen heb ben. Om dat te begrijpen, moeten wy ons in de middeleeuwsche toestanden inden ken, ons de processen van de inquisitie voor den geest roepen. Toen werden dui zenden z.g. heksen gevonnist, waarby de ongelukkigen bekenden betrekkingen met duivels te hebben onderhouden, op een bezem naar een heksensabat te hebben gevlogen, daar Satan in hoogsteigen per soon te hebben aanschouwd, aan vele dui- velsche plechtigheden te hebben deelge nomen, waarby de ongelukkige vrouwen in uitvoerige details traden; zij bekenden met behulp van toovery menschen te heb ben omgebracht, ziekten te hebben ver spreid enz En het merkwaardigste van 't geval was, dat de „heksen" volhielden, dat haar verklaringen met de feiten overeen kwamen, ofschoon zy natuuriyk wisten, dat dit haar op den brandstapel zou bren gen. In de bolsjewistische processen aan schouwen wy iets dergeiyks, al zyn er na tuuriyk ook verschillen. De beschuldigden hopen nu n.l. door alles te bekennen, wat de overheid van hen verlangt, hun leven te redden. En hoe meer iemand bekent, hoe phantastischer die bekentenissen zyn, hoe meer kans hy heeft zyn leven te red den. Dat is ook het eenige essentleele ver schil tusschen de processen te Moskou en die van de inquisitie tegen de heksen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. FREDERIK DE GROOTE. VI. Hoe Frederrik na de executie van zijn vriend luitenant von Katte murw gemaakt is, door welke dreigementen van den vader, door welke eindelooze gesprekken, die de predikant Muller in opdracht had met hem ie houden, zou te veel ruimte vragen, zoo ik het, zij het ook kort, mededeelde. Zoo de prins schuldig was geweest aan de aller grootste misdaad, had de vader niet stren ger over hem kunnen oordeelen. „Zeg hem", schrijft de koning aan Müller, „dat wie God verlaat, door God verlaten wordt en diens zegen verliest". Het aanschouwen van de doodstraf van von Katte moet zijn eerste straf zijn; dan moet hij eenige uren lang het lijk van zijn vriend zien liggen op een hoop zand voor het venster van zijn kamer. Als ds. Müller voor de eerste maal bij den prins komt, is deze zoo ont daan en zoo zwak, dat de bezoeker het niet wna-t zijn bekeeringswerk te beginnen. Later c> den dag vangt dit aan in een onderhoud dat drie uren duurt. De brave predikant, die het ernstig met zijn opdracht meende, had succes. De prins, gebroken eerst, bedroefd daarna, eindelijk berouwvol smeekt den vader om genade. De vader, die de zoon beter kent dan de geestelijke, twijfelt aan de eerlijkheid van het berouw. Een lange brief aan ds. Müller drukt zijn twijfel uit en voorziet wat er gedaan moet worden in beide ge vallen. Is Frederik overtuigd, tegen God en de menschen gezondigd te hebben en door zijn misdadige handeling den dood te heb ben veroorzaakt van luitenant von Katte, welnu, dan zal slechts een scherpe bewaking een onafgebroken arbeid zijn straf zijn. Maaris dit niet het geval, verandert hij weer en verzet hij zich opnieuw, dan zal hij „het recht op de kroon en op het keurvorstschap verliezen en, zoo er termen voor zijn, het leven„Ik druk u op het hart te zeggen, dat ik hem ken. Denkt hij soms, dat ik hem niet ken? Hij moest toch weten, dunkt me, dat ik zijn slecht Kart door en door ken". Tusschen de regels lezen we de hard vochtigheid van aen vader, die eigenlijk teleurgesteld is, dat zijn- prooi hem ontsnapt. Het is erbarmelijk en met ergenis leest men de vrome tirade, waarmede hij zijn konink lijke genade aan den verloren zoon toe zegt: „Dat God, de Zeer Hooge, zijn zege geve! En daar hij dikwijls langs wonderlijke wegen en pijnlijke gangen de menschen rot Christus koninkrijk voert, moge hij tot zijn gemeenschap dezen verdwaalden zoon terugbrengen. Hij moge dit goddeloozen hart tot zich trekken ,het verteederen en omkeeren, het aan de klauwen van Satan ontrukken. Zoo moge de wil zijn van den almachtigen God en Vader om den wille van onzen Heer Jezus Christus, diens lijden en diens doodAmen!" De koning had in zijn bijbel een ander voorbeeld kunnen vinden van een vader, die zijn schuldig kind vergeeft. De prins was dus begenadigd, binnen de perken van het vaderlijk despotisme. Hij had het hoofd gebogen, al zou ik er niet op durven zweren, dat hij geen spel speelde met zijn vader, met ds. Müller en met wie ook. Tegenover den gevaarlijken waan zinnige op den troon stond de geslepen, berekende, scherpzinnige prins. Hij is niet sympathiek, ver van dat! Maar hij Is ver knoeid in zijn opvoeding, getergd en mis- nandeld. En hij is jong; hij verdedigt zijn intellect, zijn aangeboren kunstzinnig heid, de vrijheid van zijn denken en. zijn leven tegen het geweld van een bruut. De geschiedenis van zijn vlucht, van de doodstraf, op von Katte toegepast, van zijn martelende gevangenschap heeft de hoven In Europa verontrust en aan den vader een uitspraak ontlokt, die voor de toekomst niets goeds belooft: „Al waren er honderduizend Kattes, ik zou hun allen het hoofd afhouwen. Zoolang God mij laat leven, zaï ik mij „als Herr despotique souteniren", als een despotisch meester handhaven". Tegenover zulk een vader is de rol van een plooibaren en listigen zoon zoo ai niet onvermijdelijk, dan toch be grijpelijk, al blijft zij zèer onsympathiek. Nu begint voor Frederik eene niet zeer amusante, geenszins onbelemmerde inwij ding in enkele onderdeden van het regee- ringsambt. Te Küstrin bij de kamer van domeinen krijgt hij een ondergeschikt plaatsje, aan een tafeltje aan het beneden einde van de zaal. Wanneer hij zijn hand tekening moet zetten, mag dat niet ge schieden ter zelfde hoogte als die van de hooge ambtenaren, maar „heelemaal onder aan Dat zijn kleingeestigheden, die de vader uitdrukkelijk voorschrijft. Doch ze schaden niet. De hooge ambtenaren ver geten geen oogenblik, dat dit in den hoek geduwde kereltje hun toekomstige koning is. En al het gebaas van den vader, gebaas over alles en altijd weer over het voor den koning on verd ra gelijke vraagstuk der predestinatie! doet eerder den koning clan den kroonprins schade. Maar het leven is vervelend te Küstrin; er is veel copieerwerk te doen en weinig boeken zijn voorradig. Wanneer von Wolden, Freder k's hofmaarschalk, voor hem verlof vraagt om althans eenige werken over financieel be heer en administratie te bestudeeren, barst de koning uit: „Wel zeker! Waarom ook niet maar dadelijk hem zijn fluit en zijn viool terug te geven: Neen, neen, geen boeken, tenzij dan de Bijbel, het Psalmboek en Arnd's Wahre Christenthum. Boeken, die leeren niets! Wat noodig is, dat is de praktijk. Juin de lectuur van een hoop nuttelooze boeken heeft den prins ten kwage geleid. Laat hij maar in de registers van de Kamer de oude stukken lezen uit den tijd van keurvorst Frederik Wilhelm en de akten van markgraaf Johan van Küstrin", En dan moet hij met „de drie heeren" praten over Gods woord, over de wetten des lands, over economie. Over niets anders. Wil hij dat toch, „dan moeten ze hem den mond snoeren'En geen muziek, niet dansen. Hij is niet te Kürstin „urn sich zu diver- tiren", niet om plezier te maken. En nooit alleen eten; altijd met „de drie heeren" (von Wolden, von Natzmer en von Roh- wedell). Het leven is vervelend. Frederik vindt dit en „de drie heeren" vinden dit. De koning houdt ook de beurs zoo dicht mo gelijk en de prins moet zich bij den vader dien hij rekening en verantwoording van zijn uitgaven heeft te doen, verontschul digen, dat de boter zoo duur is. Er is ziekte onder den veestapel en „daher entslandene Raritet der Buter" de boter is daardoor moeilijk te verkrijgen. Zomer- kleeren mag de prins niet koopen: „dat is maar een Fransche mode" zegt de vader, die het verblijf te Küstrin, niettegenstaande do genade, toch als een arrest beschouwt Op een verzoek van Wolden om den prins te veroorloven het huwelijk van zijn zuster bij te wonen, krabbelt de koning ter zijde van he. verzoekschrift: „Geweigerd. Iemand, die in arrest is, behoorde opgesloten te zijn'*. Eindelijk komt er eenige verandering ten goede De koning is te Küstrin geweest. Hij heeft er tot zijn zoon een toespraak ge houden, die in alle mogelijke toonaarden gesteld was en een verbijsterenden indruk maakte op wie haar moesten aanhooren. Frederik speelt zijn rol van boetedoenden zoon en van zeer liefhebbend kind vol komen. Voetvallen en kussen van den zoom van des vaders jas wisselen elkaar af. Tranen worden gestort en tegenover het groote publiek omhelst de vader den zoon, nadat deze zijn lippen gedrukt had op de vaderlijke schoenen. Het is een vol maakte comedie. Nu mag Frederik naast den President zitten in de Kamer van Domeinen; hij mag, mits hij den gouverneur van de stad er van verwittigde, nu en dan ook buiten de stad wandelen. Nu moet hij in de praktijk de economische verhoudingen leeren ken nen. Maar bij zijn bezoeken aan de ambte- narer buiten de stad geen luxe, begrepen? Acht „groschen" de maaltijd per persoon, niet meer. En de prins doet alsof alles op zijn best is in zijne wereld en ver- klaart zich overtuigd, dat de vader hem toch liefheeft.... Hij zegt dit tot generaal von Grumbkow; dan komt het wel den koning ter oore. Deze is niet ontevreden, maar hij twijfelt of zijn zoon ooit een goed soldaat zal zijn. Maar de zoon her haalt nu in den treure zijn wensch om zijn koning, zijn vader, zijn land te dienen. Hij snuift nu met genoegen de stallucht op, die hij vroeger niet kon verdragen. Hij gebruikt woorden, die naar de kazerne rieken, hij spreekt over onderwerpen, die niets te maken hebben met pruikjes of snui'doozer of Fransche maniertjes. De koning, hoewel steeds sc p i ch is geroerd. Zijn zoon schijnt werkelijk te aanbidden, wal hij vroeger verbrandde, en te ver branden, wat hij eertijds aanbad. De gre nadiers zijn niet langer canaille in zijn oogen; al het laffe gedoe van weleer niet meer het meest waardige. De belooning volgt- de verkapte geva- gjnschap te K s- tnn wordt even ontlerbrokende prins krijgt verlof in November 1731 het huwelijk van zijn zuster bij te wonen en dus naar Berlijn te gaan: de diplomaat Frederik had een overwinning behaald op zijn vader, den koning Terug te Küstrin nieuwe vaderlijke en koninklijke gunst. De prins mag een parade bijwonen. Het publiek is enthousiast. On der aanvoering van den vorst van Anhalt vragen drie generaals den koning dringend om de bede van zijn zoon te verhooren en hem weer in het leger terug te plaatsen. Dat wordt toegestaan: de prins wordt com mandant van een regiment, dat te Ruppin in garnizoen ligt. Inmiddels verrast hij zijn vader door de scherpzinnigheid waar-: mede hij de economische toestanden door ziet en met eenvoudige practische maat regelen meer geld in de Koninklijke schat kist brengt. Dan bestudeert hij ijverig het nieuwe reglement voor de infanterie, dat hij in een zeer vleienden brief zijn vader gevraagd heeft hem toe te zenden. Voorts drinkt hij bier: champagne lust hij niet meer. Alleen als de dokter hem die voor schrijft gebruikt hij die. De koning is „sehr content", zeer tevreden; wanneer zijn zoon hom een extra fijn stuk rundvleesch toezendt, „loopen hem de oogen over". Wel komt steeds de twijfel boven of al het moois, wat hij van zijn zoon hoort, al het merkwaardige, wat die zoon doet, wel werkelijk door dien zoon zelf is gedaan, maar het lijkt toch wel alles in den haak te zijn. En Frederik Wilhelm wordt „bon papa een hartelijke vader. Hij schrijft „je" en „jou", niet njeer ,,u' of, hoog- hartig-minachtend, in den derden persoon. Hij belooft zijn zoon een paard, een goed, heelemaal goed paard bijna had hij gezegd een echt paard later drie paar den, weer later een zilveren servies. Hij is een en al goedheid. Het schijnt, dat de alstand tusschen vader en zoon wordt ver bonden, de klove overbrugd. De werkelijkheid was anders dan de schijn. Het tiidperk, dat „de jengd van Frederik den Groote" heet, zal weldra wor den afgesloten. Maar de afsluiting door zijn huwelijk brengt plotseling opnieuw naar voren de ongelijkheid der twee fi guren, de onvereenigbaarheid der twee karakters, zoo fel met elkaar in strijd, als die we tot dusver bezagen: Frederik den Groote en zijn vader. A. J. BOTHFNIUS BROUWER. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T*i aei AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16- CREMATIE 4762 gronden voor uitbreiding. Dit werkt d« speculatie ln de hand. Minister Verschuren heelt ook zijner, zyds de uitnemende werking der Wonlnel wet erkend. Maar ook het wijzigings-ont- werp achtte hy niet zonder belang, im. mers, voortaan zullen niet alleen de wo ningen, maar alle gebouwen principieel onder de Woningwet vallen, waaronder aan veel verwarring op het stuk van de rooilynen een eind zal worden gemaakt Ook voor de streekplannen Is het ont werp van gewicht. De ontwikkeling van den stedenbouw zal er door in goede banen worden geleid en door de nieuwe bepalingen zullen de gemeente voortaan beter werkzaam kunnen zyn op het ge- bied van de volkshuisvesting en de stads ontwikkeling. By de eerste artikelen heeft de Minister een amendement der Commissie van Voor bereiding door den heer Van der Heyde toegelicht overgenomen, waardoor meer positief wordt voorgeschreven dat de Ge meenteraad voorschriften vaststelt tot het bouwen, het geheel of gedeelte ver nieuwen of veranderen of uitbreiden van andere gebouwen dan woningen. Voorts nam de Minister nog over een amendement-vr.n der Bergh. waardoor de voorwaavd-Hilte bouwvergunning wordt gehandhaafd. De heer van der Bergh had er op gewezen, dat bii schrapping hier van vertraging in de uitvoering van bouw werken kan ontstaan. Dinsdag voortzetting. HAGENAAR. RECLAME. 1970 Korenbond „St. Willihrordns". De jaarvergadering van den Korenbond „St. Willibrordus" gevestigd te Wassenaar, zal dit jaar gehouden worden op Donder dag 16 April in het Patronaatsgebouw „St. Willibrord" te Oegstgeest. Na de behande ling van de gewone agenda zal de heer Hattink te Den Haag een demonstratie houden met gramofoonplaten waarop Gre- goriaansche gezangen, gezongen door de paters Benedictynen van Solemm en Franciscanen uit Venray. AALSMEER. TWEEDE KAMER. NOTARISAMBT. Vrijdag was eerst aan de orde het wets ontwerp tot wyziging der wet op het no tarisambt (artikelen.) En: door een samenloop van omstandig heden liep de eigenlyke behandeling spoedig af. Mevr. BakkerNort had namelyk een amendement ingediend, om duidelijk in de wet te zetten, dat vrouwelijke candi- daat-notarissen benoembaar zyn tot no taris. Tal van vrouwen zyn als candidaat- notaris werkzaam en het is niet meer dan billyk, dat ze notaris kunnen worden. DeVoorzittcr kwam echter met het voor stel, om dit amendement niet toelaatbaar te verklaren. Het wetsontwerp bedoelt alleen meerdere waarborg te scheppen voor hen. die hun belangen aan notaris sen toevertrouwen. De kwestie, die het amendement aanvoert, geeft een heel an dere strekking aan het wetsontwerp en fcaarom ls het niet toelaatbaar. Dit punt bracht heel wat sprekers en spreeksters in het veld, doch het eind van het liedje was, dat 's voorzitters voorstel met 49 tegen 20 stemmen werd aange nomen. Het amendement werd dus niet toegelaten Mevr. BakkerNort trok daarop ook haar andere amendementen in en deelde mede met een initiatief-ontwerp te zullen komen. Het wetsontwerp werd aangenomen. WONINGWET. De Kamer ging daama over tot de be handeling van het wetsontwerp inzake wiiziging der Woningwet. Hierby heeft de heer van der Heyde geconstateerd, dat de Woningwet een ge weldige werking ten gunste van de volks huisvesting heeft geoefend, zoowel wat de bouwverordeningen betreft als ten aanzien van de drang tot woning woning-verbe tering. de onbewoonbaar-verklaring van krotten en de onteieenings-plannen. Aan voorschotten is reeds 630 mililoen voor woningbouw besteed De wet is een van onze belangrijkste sociale wetten. Doch het wtlzigines-ontwerD achtte hii niet van veel beteekenis' alleen ten aanzien van de j z.g streekplannen heeft het eenige waarde. De afgevaardigde hooote dat ziin amen dementen het ontwem zonden verbeteren. Onk de heer dr. Vnc heeft de grnnte so ciale waarde van de Woningwet tn het 1 NrVit gesteld Hii zon locale wnslsfrnHpn willen instellen. Vele gemeentebesturen wachten te lang met den aankoop van I Binnenbrand. Gisteren ontstond brand in den keufca van den sigarenwinkelier Venema ua den Stationsweg. De brand liet zich ua- vankelyk vry ernstig aanzien, doch tó mocht ten slotte gelukken het vuur met zand te dooven. De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen assistentie te verleenen. o KATWITK AAN DEN RI1N. lS'/j-jarig jubileum aan de Bewaarschool Maandag a.s. zal het \2l[z 3aar geleden zijn, dat mej. S. C. E. van Mourik als hoofd van de Bewaarschool alhier werd geïnstalleerd. Voordien was zij reeds als zoodanig werkzaam te Zoetermeer-Zeg- waart. In de 12V2 3aar- die mej. Van MounK in deze gemeente heeft gewerkt, beeft zijj de toegenegenheid en liefde van vele ouders en kinderen verdorven. De door den raad benoemde commissie op het Bewaarschool- onderwijs is steeds vol lof over haar werk. Wij gelooven dan ook, dat het de jubila- resse op dien dag niet aan belangstelling: zaï ontbreken. Sluiting Tuinbouwcursus. In de R.K. school is de laatste les van dezen winter gehouden tuinbouwcur u; en; de sluiting van dezen cursus plaats. De heer Nic. Bos, voorzitter van „Bloem-, bollencultuur" opende de bijeenkomst me een woord van welkom tot de vertegen woordigers van „Bloembollencultuur, Tui bouwver. K. en O. en Bloembollenteelt waarvan deze cursus uitgaat en den neeff Grimmen als vertegenwoordiger van o Rijkstuinbouwschool. Berichten van verni dering waren ingekomen van den g^j*,. secretaris en pastoor Schiphorst. Ojk heeti de voorzitter welkom de leeraren, de beerc Allers (scheikunde), de Roov groenteteelt, en van Klaveren (Bloembollenteelt). Spr. 2^ dan het woord aan de leeraren voor ne geven der eindles waarmede allereerst heer Allers aanving. Na deze lessen, waar de leerlingen flinke staaltjes van bun o gedane kennis aflegden, felicite?rde de tie.ii heer Allers de leerlingen met het benaai 1 succes Met uitzondering van een der tee? lingen, hadden n.l. allen een diploma yen worven, waarvan een drietal met aant®rj kening, dat ze het diploma met zeer.v j vrucht verworven hadden, terwijl nog tyi ji de aanteekening verkregen „met veel vruciii Spr. hoopte dat allen van hun opgea kennis zouden kunnen gebruik 1 hetgeen ze geleerd hadden, zouden ooa houden door het lezen van vakbladen, c. f eren ties met andere oud-leer d3 houden van excursies, enz. Spr. bracnt j dank aan de vereenigingen, die dezen sus hadden bevorderd en mede aanR. 0 heer Grimmen, verbonden aan den n J tuinbouwschool. 1VJ De heer Grimmen, hierna het vv00rIi J krijgend, feliciteerde evenzoo de lee» j i en zeide te hopen, dat het geleerd leerlingen in het verdere leven tot moge zijn. .iie Nadat een der leer'ingen namens lpn leeraren had bedankt voor het geno- zeide de heer Bos zich gaarne te -7 aansluiten bij de woorden van «ie j Allers. Spr. bracht nog dank aan aren voor hetgeen door hen is g-P' V£ aan het R.K. schoolbestuur ',e medewerking door het beschikbaar J van het schoollokaal, aan de ge - vereenigingen voor den finandeeien - en ook aan het gemeentebestuur steun en medewerking.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10