Indische voordrachten aan de Leidsche Universiteit. Jaargang DONDERDAG 19 MAART 1931 No. 21780 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. De gezondheid in de tropen. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: in Cts pef regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen mar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bii een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van trieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lel- Gelet op het bepaalde bij de wet van 18 Juli 1930. Staatsblad No. 333; Brengen ter kennis van belanghebben- dsn' lo dat de hoofden van binnen deze ge meente aanwezige inrichtingen, tot de op richting of uitbreiding waarvan vóór 12 Februari 1929, vergunning is verleend kachtens de Hinderwet of de vóór het in verking treden dier wet geldende Ko ninklijke besluiten, verplicht zijn de hun rerleende vergunning vóór 1 April 1931 m het Gemeentebestuur over te leggen: 2o. dat daarbij tevens moeten worden overgelegd alle daaraan gehechte stukken en alle besluiten, waarbij de vergunning fc gewijzigd of waarbij ontheffing van roorwaarden is toegestaan; 3o. dat bij niet inachtneming van het bovenstaande vóór 1 April 1931 de betrok- ten inrichting, te rekenen van 1 Juli d.a.v. pacht zal worden zonder vergunning in verking te zijn en dat wijziging der ver- pmning of ontheffing der voorwaarden met is verleend. Van de overlegging der bovenbedoelde stukken zal door het Gemeentebestuur een Terklaring worden afgegeven. Binnen één ïuaajid na de overlegging zullen zij tegen afgifte van een bewijs van ontvangst aan ée belanghebbenden worden terug- De inlevering dient te geschieden ten Gemeentehuize, Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 19 Maart 1931. 1771 drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat I. A H. Th. van Duuren, weduwe van J. C Hoogeveen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop of elders in het perceel Korte Mare No. 4 alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Melen, 19 Maart 1931. 1770 uitloting geldleeningen. Burgemeester en Wethouders van Lei- oen brengen ter algemeene kennis, dat tij de op 17 Maart 1931 gehouden uitlo- hng van obligatiën in de geldleeningen oer gemeente Leiden, de navolgende obii- latiën zijn uitgeloot: a. van de 3% geldleening van 1896, groot 1.069 000.—, de nummers: 58, 74, 105, <43, 448. 562 59 1 606, 648 706 7 1 7 735, "1.859, 870 en 988, elk a f. 1000.—; b. van de 3'/i% geldleening van 1904, poot f. 500 000 de nummers: 21, 133, KI, 173, 223, 233 393. 398. 448 en 477, elk a f. 1000—; c van de 3'/»°/o geldleening van 1906. poot f. 890.000.de nummers: 38. 60. 81 185. 208 236 257 272. 276, 286. 364, 491. 592. 593, 598 606. 617, 682, 723, "9, 813 en 825. elk a f. 1000—: d van de 4% geldleening van 1911, Poot f. 2.000.000.de nummers: 36. 139, '44- 167, 182. 240. 253. 306, 346, 376, 381. «1, 438 456 468 491. 535, 544, 594, 666, 665 693, 701. 870. 894, 904, 978, 995, 1109. 1173, 1208, 1210, 1279. 1317, 1368 «85, 1428, 1449, 1497. 1508, 1549, 1575. 1612, «22 1730, 1759, 1790, 1804, 1887, 1910. elk a L 1000—; e van de 4'/:% geldleening van 1914, Poot f. 2 200000—de nummers: 49, 102, "4. 185, 209 303 322 382 405 431. 468. 571. 583 642 675, 697 757. J66. 323. 868. 874 935 936 989 995. ™1- 1019, 1020. 1106. 1178, 1201. 1209. 1248, '5. 1319 1392, 1412. 1431. 1449, 1460 1515, «82.1710. 1739, 1756. 1891, 1925 1947 '984, 26 4 2028 2057. 2085 2154, elk a f. 1000—: J van de 4'h'U geldleening van 1917. Poot f. 300.000—, de nummers' 2. 53. 79. 152. 175. 187 206. 356. 367 410 429, *4.452, 464. 589. 613 641, 650 en 683. elk a f. 1000 d Deze obligatiën worden 1 Juli 1931, met J... dlen datum verloopen rente, afge- en houden met dien dag op rente te wagen. A. VAN DE SANDV BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. «'den. '19 Maart 1931. 1772 Voordracht van prof. dr. W. A. Kuenen. handelsregister kamer van' koophandel. Wijziging: kadi^-K i'Gebrs- Papendrecht", Postwijk- hand.i assen®le'm- Kweeken van enden artiUi ln- bloembollen en aanverwante den ruimsten zin. Uittredende dd ,tiehouder: D. Seydell, Sassenheim, 1 Januari 1931. Gisterenavond heeft prof. dr. W. A. Kuenen de reeks Indische voordrachten voortgezet met een lezing over „De ge zondheid in de tropen", waaraan het vol gende is ontleend: De mensch gevoelt zich gezond, indien hij zonder geestelijke en lichamelijke be zwaren zijn dagelijksche taak kan ver richten. Dit subjectieve gevoel van ge zondheid verdwijnt, indien iemand door een ziekte wordt overvallen, doch daar naast bestaan er talrijke oorzaken, die het gevoel van gezondheid kunnen vernieti gen en toch niet als echte ziekte worden opgevat. Een voorbeeld is de föhnwind, die bij een aantal lieden het gevoel van ziek zijn opwekt; houdt de föhn op. dan verdwijnt het ziektegevoel onmiddellijk. De een voelt zich gezond aan zee, de an der kan het zeeklimaat niet verdragen. Naast dergelijke invloeden, die lichame lijk inwerken, bestaan er zuiver geeste lijke. die eveneens het gevoel van gezond heid kunnen vernietigen. Verdriet en tegenspoed kunnen iemand tot een ge broken man maken. Eenzaamheid en ver plaatsing naar een vreemde omgeving kunnen heimwee veroorzaken, dat degeen, die er door wordt getroffen, lichamelijk en geestelijk doet verkwijnen. De Europeaan, die zich in de tropen vestigt, gaat naar een omgeving, die in alle opzichten nieuw voor hem is. Hij zal een voor hem ongewone levenswijze vol gen. hij zal ver zijn van familie en vrien den in een geheel vreemde omgeving, hij zal misschien in eenzaamheid moeten leven tusschen een bevolking van andere beschaving, hij kan slagen in zijn arbeid of teleurstelling ondervinden. Niemand kan met zekerheid voorspellen, wat hem wacht, noch hoe hij geestelijk en lichame lijk zal reageeren en dus of hij zijn sub jectief gevoel van gezondheid zal behou den Er is evenwel een vraag, die voor allen geldt: heeft het tropische klimaat een nadeeligen invloed op den Euroneaan? Zonder twijfel bestaat een invloed, doch de studies dienaangaande zijn nog niet zoover gevorderd, dat men met zekerheid bepaalde lichamelijke veranderingen kan opgeven Wei kan men zeggen eenerzijds. dat er EuroDeaiien zijn. die tientallen van jaren in de tropen kunnen arbeiden, zonder iets van.hun subjectief gevoel van gezondheid of van hun veerkracht in te boeten, doch dat anderzijds talriike Euro peanen na korteren of langeren tijd gaan lijden onder den invloed van het voort durend warme en vochtige klimaat, zon der afwisseling met de koude van een winter. Het tropische klimaat is dus een last voor lichaam en geest en daarom geldt de regel, dat slechts hij. die licha melijk en geestelijk gezond en krachtig is. voor de tropen geschikt mag worden ge- aeht. Doch het grootste gevaar der tronen is niet in het klimaat gelegen, doch in de ziekten, die den tropenbewoner kunnen treffen, niet alleen door het onmiddel lijke gevaar, dat zii medebrengen, doch ook doordat ze de gezondheid een knak geven, waardoor werkkracht en levenslust voor langeren tijd worden gebroken. H. LAUTENBACH. t In den ouderdom van 67 jaar is te Oegstgeest overleden de heer Harmen Lautenbach, die gedurende meer dan 40 jaar, bij het openbaar lager onderwijs werkzaam was. waarvan gedurende het tijdvak 19031924 hier ter stede. De laat ste jaren voor zijn pensioneering was hij als onderwijzer-plaatsvervangend hoofd verbonden aan de school Duivenbode- straat B. De overledene was een zoowel in onder wijskringen als bij zijn leerlingen zeer ge ziene persoonlijkheid en bekleedde lange jaren het voorzitterschap van de plaatse lijke afdeeling van het Ned Onderwij zersgenootschap De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s. Zaterdagmorgen om halftwaalf nabij het Groene Kerkje te Oegstgeest. meisjesschool voor u. l. o. breestraat. Ds. Nauta over „Opvoeding tot zelftucht". In het gymnastiek-lokaal van genoemde school is de eerste ouderavond van dit jaar gehouden, welke zeer goed bezocht was. Nadat het waarnemend hoofd mej. Fischer de vergadering met een woord van welkom had geopend en de notulen van de vorige vergadering waren voorge lezen en goedgekeurd begon ds. E. L. Terwijl men vroeger de oorzaak van de I vele en ernstige tropische ziekten in de inwerking van het tropische klimaat op I het lichaam zocht, heeft men in de laatste j 50 jaren leeren inzien, dat die ziekten ook I in de warme luchtstreken zijn te vermijden en te bestrijden. Het grootste deel der tropische ziekten behoort tot de infectie-ziekten, die dus worden veroorzaakt door micro-organis men, die in het lichaam binnendringen. I Men mag zeggen, dat wij van nagenoeg 1 alle infectieziekten weten hoe zij zich ver spreiden. waarmede tevens is aangegeven, hoe zij kunnen worden vermeden. Aan de uitvoering der noodige maatregelen staan dikwijls groote bezwaren in den weg. Men weet, dat. de malaria door bepaalde mug gensoorten wordt overgebracht en dat men dus door de opruiming van de broed plaatsen dier muggen de malaria kan be strijden. Daar nu de vischvijvers der be volking dikwijls de broedplaatsen zijn, blijkt het noodig deze vijvers op te ruimen, een maatregel, die diep ingrijpt in de levensvoorwaarden der Inlandsche bevol king en die daarom niet zonder enorme kosten kan worden uitgevoerd. Andere ziekten eischen voor hun bestrij ding de verstrekking van zuiver drink- en badwater en dus den aanleg van water leidingen. Niet minder belangrijk is een rationeele afvoer en behandeling van allen afval, waarbij een goede rioleering behoort. Op algemeen hygiënisch gebied is in de laatst tientallen van jaren in Ned.-Indië een uitgebreide hoeveelheid van nuttigen arbeid verricht. De gezondheidstoestand van de bevolking is daardoor in belang rijke mate verbeterd, vooral in de groote steden. De kans om ziek te worden is daarmede tevens voor den Europeaan, die zijn werk in de tropen zoekt, verminderd. De hygiënische verzorging der gemeen schap is een der hoofdplichten eener re geering. Zij mag daarbij niet terugdein zen voor de groote kosten, die een goede bestrijding der ziekte medebrengt. Want een bevolking zal dan alleen aan den groei van eigen beschaving en welvaren kunnen arbeiden, indien het subjectieve gevoel van goede gezondheid de bevolking in staat stelt haar dagelijkschen arbeid zonder lichamelijke en geestelijke bezwa ren te verrichten. Vernietigen heerschen- de ziekten de veerkracht, dan is achter uitgang van welvaart en beschaving het noodlottige gevolg. Voor allen, die in de tropen huizen, hetzij als oorspronkelijke bevolking, hetzij als emigranten, blijft een goede hygiëni sche voorziening met krachtige bestrijding der ziekten steeds een vitaal belang. Mogen allen die. om welke reden ook. belangstellen in den bloei van Nederl. Indië dit goed inzien, opdat de dienst der Volksgezondheid steeds op den steun zal mogen rekenen, dien hij voor de uitvoe ring van ziin taak noodig heeft. Aan het slot, van zijn voordracht be sprak snreker de oorzaak en de wiize van bestriiding van enkele tropische ziekten aan de hand van een serie lantaarnplaten. Nauta zijn causerie over het onderwerp: „Opvoeding tot zelftucht". In het bijzonder bracht spreker de noodzakelijkheid voor den opvoeder naar voren om het kind, naast het bijbrengen van vastheid van karakter de juiste grond beginselen te leeren kennen voor de goede daden, opdat het zich met vastheid van wil daarna zal kunnen gedragen en met wilskracht aan alle wisselingen en weder- spannigheid weerstand zal kunnen bieden. Een eerste eisch is, om het kind te bevei ligen voor schadelijke invloeden en in het gevoelsleven mede te leven: het moet de straf niet aanvoelen als straf, doch als een vermaning, als een goede raad. waar door het verantwoordelijkheidsgevoel ge boren wordt en de kans dus groot is dat het goede, wat steeds voorgehouden is, zijn invloed bij de verdere vorming van het karakter zal doen gelden. Met zeer veel belangstelling werd deze lezing gevolgd en terecht werd ds. Nauta door mej. Fischer namens allen hartelijk dank gebracht. In de plaats van mevr. T. Rijnders werd tot lid van de Oudercommissie gekozen mevr. F E van Dam. die zich bereid ver klaarde in de commissie zitting te nemen In de pauze werd weder druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om met de onderwijzeressen te spreken, terwijl bovenal genoten is bij de bezichtiging van de teekeningen. beschilderde voorwerpen en handwerken, door de leerlingen der school vervaardigd. Een woord van hulde aan de onder wijzeres in het teekenen mej. J. Jonquière voor de bereikte resultaten is hier zeer zeker op zijn plaats. Om halfelf werd deze prettige bijeen komst gesloten. eindexamens h. b. s. B. en W. van Leiden hebben benoemd tot Gecommitteerden bij de in dit jaar af te nemen eindexamens aan de Oeco- nomische Afdeeling van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool: a. voor Nederlandsch en Duitsch: Mevr. A. M. Moransard-Boendermaker, te Delft; b. voor Fransch en Engelsch: den heer L. G. M. Bresson, alhier; c. voor de handelswetenschappen: den heer J. W. de Tombe, te 's-Gravenhage; d. voor geschiedenis, aardrijkskunde en staatswetenschappen: den heer mr. J. Draaijer, te 's-Gravenhage; e. voor natuur- en scheidkunde: den heer dr. F. L. Bergansius, alhier. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Plannen tot het houden cener Siebold-tentoonstelling in 1932. De gisteravond in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden voor laatste vergadering van de afd. Leiden en Omstr. was zeer druk bezocht. Te acht uur opende de heer J. G. Ballego deze bijeen komst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot het eere lid den heer E, Th. Witte, en verzocht daarna voorlezing der notulen, welke on gewijzigd werden goedgekeurd. Hierna besloot de vergadering om aan de groote Voorjaarsbloemententoonstelling „Primavera" te Rotterdam, welke van 17 tot 26 April zal worden gehouden een zil veren medaille te schenken. Na ballotage van eenige nieuwe leden werd met algemeene stemmen een voor stel van het Bestuur aangenomen, om in 1932 een groote Siebold-herdenkingsten- toonsteiling hier ter stede te houden. Het zal dan 100 jaren geleden zijn dat de z.g.n. Jardin d'acclimatation, om de uit Japan ingevoerde planten voort te kweeken, te Leiderdorp door jhr Ph. F. von Siebold werd opgericht. De heer Witte vond het plan zeer sympathiek, doch wenschte deze tentoonstelling ook uitgebreid te zien op het gebied van kunstwerken, door von Sie bold alhier ingevoerd. Een en ander zal door de voorbereidings commissie in ernstige overweging worden genomen. Als leden der voorbereidingscommissie werden aangewezen de heeren J. G Bal lego, voorzitter, J. Mater, Nonnensteeg 20, secretaris, Jan Kriest Jzn.. penningmees ter, H. Veendorp, D. de Jongh. A N. Bal lego. J. Jonker en G. Beekman, terwijl aan eenige vooraanstaande personen hier ter stede verzocht zal worden een eere comité te vormen. Hierna had de uitreiking plaats der in 1930 op tentoonstellingen behaalde diplo ma's voor gouden, zilveren medailles enz. De heeren Lemkes en Zonen te Alphen a. d. Rijn. kweekerij Rijnstroom aldaar, G. Lubbe Thz.. en Zoon. Oegstgeest, Lyerink te Gouda, K. J. van Veen, en J. G. Ballego te Leiden, mochten ieder een groot aantal dezer diploma's in ontvangst nemen. Vervolgens behandelde de heer G. Lubbe Thzn., de vraag of „de Woltulp een andere cultuur noodig heeft dan gewone tulpen" en of zij ook vervroegd kan worden. Uit deze causerie bleek dat de Woltulp, Tulipa Kuschkansis. voorkomt op de grens van Afghanistan, bij het fort Kuschka en deel uit maakt van de meer dan 100 specias, welke aan de Afghaansche grens, tus schen Rusland en Engelsch-Indië groeien. Zij worden aangetroffen in onhergberg- zame steppen en valleien, andere op ver afgelegen plaatsen tusschen de bergen in gemeenschap met Lilium, Crosus. Iris Korolkowü, Colchicum en dergelijke. De grond is zware, roode klei en het klimaat is gedurende de groeiperiode ondraaglijk heet. Spr. is van meening dat de cultuur dezer tulpen niet tot de gemakkelijkste behoort en dat de goede bollen wel iets vervroegd kunnen worden, al is het dan op een andere wijze dan onze Hollandsche soorten. Prof. Baas-Becking deelde nog mede dat de Leidsche plantkundige Clusius, in de 16e eeuw de eerste tulp heeft ingevoerd. Na de pauze werd door den heer Jan Kriest Jzn medegedeeld, waardoor de z.g.n. Waterstelen bij broeitulpen ontstaan en wat ter voorkoming moet geschieden Het zijn gewoonlijk ziekten en cultuur- misère waarmede men te kampen heeft o.m een sterke afkoeling tusschen dag en nachttemperatuur. Een miste cultuur wijze en zooveel mogelijke gelijkmatige temperatuur zal veel van dergelijke kwa len voorkomen. De heer J. G. Ballego, deelde hierna nog een en ander mede over de cultuur van de heerlijk riekende Freesia refracta alba en de uit. haar ontstane verscheidenheden. Spr deed dat op zeer duidelijke wijze, aan de hand van een fraaie inzending van dit prachtig knoleewasje. Nadat de heer J Mater, nog een en ander had medegedeeld over een paar in gezonden Primula florebunda. waaruit evenals uit voorgaande vragen een aan genaam debat ontstond deelde de heer C. van Zyst mede. dat aan een inzending Freesia's van J G. Ballego en Zonen 15 punten en aan een vaas tulpen van C. Vianen te Rijnsburg, Lord Carnavon 12 punten waren toegekend. Met dank aan inleiders en sprekers, en de mededeeline dat de April-vergadering een Cactus-tentoonstelling zal worden, volgde sluiting der vergadering. BINNENLAND. De Justitiebegrooting door de Eerste Kamer aangenomen. (Parlementair Over zicht, 3e Blad.). De gemeenteraad van Amsterdam heeft het contract met de Fordfabrieken be krachtigd. (Binnenland, le Blad.). Vrachtauto door de stoomtram Balk brugMeppel gegrepen: de chauffeur ge wond. (Gemengd, 2e Blad.). Oefenwedstrijd Nederlandsch Voetbal elftal; een 33 gelijk spel tegen Charlton. (Sport, 2e Blad.). Het voornemen bestaat, het vertreksein voor de treinen der Ned. Spoorwegen, voortaan automatisch te geven. (Laatste Berichten, le Blad.). BUITENLAND. Midden-Europeesche Conferentie te Weenen bijeen. (Buitenland, le Blad.). De Duitsche socialisten zullen inzake den Pantserkruiser B zich van stemmen onthouden. (Buitenland, le Blad.). NED. reis-vereeniging. Afd. Leiden. Reisverhaal over Indië. Gisteravond hield voor bovengenoemde vereeniging de heer J. B. Wilmink uit Leiden een „Reisverhaal over Indie", welke lezing werd toegelicht door een 100- tal lichtbeelden, meest naar eigen opna men van den spr. Na door den voorzitter, den heer J. F. Hardeweg te zijn ingeleid, begon spr met te vertellen, dat Indië een goed land is, dat voor werkers nog steeds goede vooruitzichten biedt. Spr. ving zijn reis aan met den tocht over zee, door de Middellandsche zee, waarbij Genua werd I aangedaan, de Stromboli bezichtigd, en Port Said werd bereikt, waar kolen werden ingenomen. Vervolgens werd doorgevaren tot Colombo, waar de reizigers voor het eerst met den prachtigen tropischen plan tengroei kennis maakten. Daarna werd een bezoek gebracht aan Medan met z'n I beroemde tabaksplantages, waarvan zeer vele foto's werden getoond. Vandaar ging 't naar Batavia, Weltevreden en Buiten- j zorg, waar zeer veel bezichtigd en o.m. ook een bezoek werd gebracht aan den bekenden Plantentuin. Vervolgens kwa men Pengalan en Bandoeng aan de beurt, I waar o.a. een bezoek werd gebracht aan I een model-boerderij, waar een prachtcol- lectie vee was en waar de geheele bewer- I king electrisch geschiedde. In Djokjocarta werd natuurlijk een be- j zoek gebracht aan de Boeroe Boedoer, verschillende Sawa-landschappen en Sisal kweekerijen. Vervolgens werd Soerabaya 1 en Madoera bezocht en had spr. gelegen- I heid te wijzen op het groote verschil tus schen de oude en de moderne kampong- i woningen De reis werd vervolgd naar Grissee, waar de zoutwinning werd bezichtigd en j verder naar Tjepoe. waar een bezoek werd gebracht aan de cacao- en kapokplanta ges, terwijl verschillende werken op 't ge- I bied van olie-winning, als boor-torens en pomp-installaries werden getoond. Na een bezoek aan de tinmijnen op Biliton en aan de Merapi. werd doorgegaan naar Atjeh, waarvan ook vele bijzonderheden werden J verteld en vele mooie en interessante kie ken werden getoond. Sur. had nog gelegenheid te wijzen op het vele belangrijke werk, dat door Neder landers in Indië werd verricht, zoowel in 't belang van Nederland als van de In landsche bevolking zelf. Ten slotte werd vanuit de haven van Sabang de terugreis weder aanvaard. Een luid en langdurig applaus beloonde spr voor zijn zeer duidelijke en interes sante lezing, waarna de voorzitter spr. namens de afd. hartelijk dankzegde voor den leerzamen en genotvollen avond en hem als blijk van erkentelijkheid een boekwerk aanbood. Het was wederom een zeer geslaagde avond leidsche ciir. oranje-vereen. Woensdag 25 Maart des avonds om 8 uur hoopt in het gebouw Prediker de Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging haar jaarvergadering te houden. De agenda bevat eenige belangrijke punten o.a be stuursverkiezing. Men leze overigens de advertentie voor komende in die Blad.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1