lp Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Maart 1931 Tweede Blad No. 21778 GEMENGD NIEUWS HET HARINGTREKKEN komt op enkele plaatsen van ons land nog voor. Met groote netten gewapend begeven de visschers zich in zee, om in de mazen een rijken haringbuit te verschalken. Een schitterende opname aan de kust nabij Den Helder, terwijl het haringtrekken in vollen gangis. De mannen sleepen het net naar zee BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN GRUWELIJKE VONDST. De Australische politie heeft een gru- ontdekking gedaan op de hoeve Denman, 1 negentig mijl ten Noorden van Newcastle, waar zij den eigenaar dood op den drem pel vond liggen, met een schot in het hoofd en binnenshuis de verkoolde lijken van zijn vrouw en zijn vier kinderen. De politie vermoedt, dat de boer eerst zijn ge zin heeft doodgeschoten, daarna getracht heeft den boel in brand te steken en zich vervolgens op den drempel zelf een schot door het hoofd heeft gejaagd. TWEE RUMSCIIEPEN OPGEBRACHT. De Amerik. kustwacht heeft succes ge had bij haar strijd tegen de alcoholsmok kelaars en heeft twee schepen van de rumvloot buitgemaakt. Voorbij Long Is land werden de schepen gezien en met j een waarschuwingsschot gesommeerd om bij te draaien. De smokkelaars dachten echter niet hieraan, zoodat na nog eenige waarschuwingsschoten de schepen van de kustwacht er ernst van maakten en de twee rumsehoeners met scherp gingen be schieten. Bij hun poging om te vluchten raakte de motorschoener 650 H. in ondhp water en liep vast, zoodat de kustwacht het vaartuig gemakkelijk kon buitm .ken. Aan boord bevond zich voor tienduizend dollar alcohol. De andere schoener, de Notus, had voor een waarde van 80 000 dollar aan boord en gaf ten slotte den strijd op. De bemanning van beide booten werd gearresteerd. TREINBOTSING TE MARSEILLE. In de nabijheid van Marseille is de Pa- rijsche sneltrein in volle vaart op een ont spoorden goederentrein ingereden Ver scheidene wagens werden beschadigd. Er werden acht personen levensgevaarlijk ge wond. Het verkeer op het betreffende baanvak kon eerst na een onderbreking van tien uren worden hervat. DE AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE. Volgens een bericht uit Chambery in Savoye was de groote aardverschuiving bij Chatelard nog niet tot staan gekomen. Meer dan 300 arbeiders zijn in de weer, om de langzaam voortschuivende aard- en moddermasa's in een andere richting te leiden. In de nabijheid van het dorp Granges is een boerderij door de aardmassa's ver woest. Gisteravond is een aanvang gemaakt met het ontruimen van het dorp Requins en van eenige huizen van het dorp La Motte. DE MOORD TE HAMBURG. Het is de Hamburgsche politie gelukt, vast te stellen, wie de moordenaars van den communist Henning zijn. Alle drie zijn reeds gearresteerd en behooren tot de na tionalistische partij. Een hunner is de vroegere wachtmeester der politie Jans sen, die een half jaar geleden wegens na tionalistische progaganda uit den dienst is ontslagen. De tweede is de handelsreizi ger Lammel. Beiden hebben een bekente nis afgelegd. De derde is uit Müncher. afkqmstig en woont sedert eenigen tijd te Hamburg. Het is een zekere Hoeckmeyer. Het „Hamburger Fremdenblat" geeft nog eenige nadere bijzonderheden omtrent den moord. De daders hebben in het ge heel 15 schoten afgevuurd. Door het twee de schot werd Henning in het hart ge troffen. Daar de daders echter zekerheid willen hebben, dat hun slachtoffer dood was, vuurden zij nog 3 schoten op hem af. Ritler publiceerde volgende verklaring: Ik betreur en veroordeel de daad van de Hamburgsche partijgenooten ten scherp ste. Ik zie in de daders echter enkel de ongelukkige slachtoffers van de comuunis- tische moordaanslagen op nationaal-socia- listen. Talrijke partijgenooten zijn ten offer gevallen aan het misdadige woeden van deze moordpropaganda, blijkbaar zon der dat de autoriteiten afdoende maatre gelen getroffen hebben. Zoo juist is weer een jonge nationaal-socialist door deze moordenaars doodgeschoten geworden, terwijl een andere zwaar gewond werd en op het oogenblik nog met den dood wor stelt. Hoe meer ik daarom de daad veroor deel, dés te grooter is mijn medelijden met de verdwaalde ongelukkige partijgenooten, die zich door hun optreden zelf uit de be weging uitgesloten hebben. Het sterke medelijden echter dwingt nog des te meer voor hun juridische bescherming op te komen dat daardoor misschien gelegen heid geboden zal worden, om de aandacht van geheel Duitschland te vestigen op het lijden, waaraan thans tienduizendgn na- tionaal-socialisten wegens hun Duitsche gezindheid prijs gegeven zyn. Ik heb daar om advocaat dr. Frank uit München op dracht gegeven zich met de verdediging der drie daders te belasten en zal de kos ten hiervan zelf betalen. De Hamburgsche Senaat heeft op grond van Art. 48 par. 4 van de Rijksgrondwet een proclamatie uitgevaardigd, op grond waarvan de verschijning en verspreiding van de dagbladen Hamburger Tageblatt, Blatt der Niedersachsen, Hamburger Volkszeitung en Norddeutsche Zeitung en alle ter vervanging daarvan op te richten organen, met ingang van heden verboden worden. Tevens worden tot nader order alle be toogingen van de Nationaal-socialistische Arbeiders Partij en Communistische Partij in de open lucht of gesloten localiteiten verboden. Beide eerstgenoemde bladen zijn natio naal socialistische en de beide laatste com munistische organen. 0 TEN GEVOLGE VAN EEN MOTORDEFECT moest 'n militair vliegtuig gistermiddag een noodlanding maken op een terrein achter den Stadionweg te Amsterdam. De ongewone landing verliep zonder ongelukken. Aan belangstelling natuurlijk geen gebrek. DE MAN DIE OPPASTE. Een beroepsinbreker gesnapt. Sen een echtpaar eergisteravond em 's 8 uur aan de woning van de der '.touw aan de Hoefkade te Den aanbelde, werd de deur geopend een man, die vertelde, dat de familie tnuls was en dat hij „oppaste". Zon- aanvankelijk argwaan te koesteren oiken de bezoekers, maar toen zij op straat stonden, vroeg de vrouw Haar man: „ken jij dien man?" echtgenoot moest bekennen, dat hij en oppasser nog nooit ontmoet had en tas toch wel een beetje vreemd. Daar- nep de man even bij zijn broer aan, een paar huizen verder woont, om te "neeren of de oudelui daar misschien n. lireijl de vrouw buiten de terugkomst naar man afwachtte, zag ze uit het 'an haar ouders den „oppasser" te Ujn komen. Tot haar niet geringe ■sng droeg hij een geldkistje onder ami. Haar argwaan was nu zekerheid raen en zij waarschuwde een voorbij- f'. die onmiddellijk den „oppasser hnde hield. •*at hebt u daar onder den arm?" de voorbijganger. --Niks. Een geldkistje", was het kalme koord. voorbijganger meende, dat het een dnde manier van doen is, met het geld- van een ander onder den arm te a en stelde voor, dat men terug zou a naar de woning, waar 't kistje thuis ke. De ander had daar niet veel lust Mi juist op dat oogenblik verschenen J>ee agenten, die hun ronde deden en .oppasser" meenamen naar 't politie- ;d aan de v. d. Vennestraat. Daar t-.h op hem gevonden, behalve 't geld- 'n portemonnaie met f30 en enkele _™n en gouden voorwerpen, alles af- uit de woning, waartoe hij zich nu bleek, door opensluiting toegang verschaft. De inbreker was de 58- *wc. J. g., die sedert enkele maanden 'ter stede op kamers woont en die otterdam afkomstig is. Hij is een be- ™nreker, die al 26 jaren gevangenis- mi r den rug heeft. Op zijn kamers bij een huiszoeking, een volledig ar- 'an inbrekerswerktuigen gevonden. BRANDEN. '®GEN OVERREDEN EN GEDOOD. 'Sftoddag te kwart over vier is op 'ttenburgergracht te Amsterdam een Sm togen, die op Oosterburg woon- ls. onder een vrachtauto geraakt. 'tr7vP was onmiddellijk dood. Volgens :'-'«igen zou de jongen achter op een 1 Duto geklommen zijn en bij het Tttn door de van den tegenoverge- jjjT tot komende vrachtauto zijn ge- Slachthuis te Gorinchem ten deele afgebrand. Gisteravond omstreeks zes uur is te Gorinchem door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het coöpe ratief slachthuis, dat enkele jaren gele den door de slachtersvereeniging is ge sticht. Het kapitale gebouw, dat met riet was gedekt, stond in 'n oogenblik in lich terlaaie, terwijl een verstikkende ook zich over een groot gedeelte van de stad ver spreidde. De sterke Oostenwind joeg een vonkenregen over de in de nabijheid van het brandende gebouw staande huizen, doch deze richtte geen schade aan. Het in het slachthuis aanwezige vee kon gered worden evenals een nog aanwezige partij vleesch. De gemeentelijke brandweer verleende met een stoomspuit assistentie en wist het vuur tenslotte meester te worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Op dezelfde plaats is in 1918 afgebrand de „Tinekeshoeve", een modelboerderij, die in denzelfden stijl na den hrand is herbouwd en waarin men de slachtplaats had ondergebracht. Nader kan worden gemeld dat de brand het eerst werd ontdekt door de militaire politie, die nabij het gebouw haar dienst- lokaal heeft. Deze waarschuwde onmid dellijk de bandweer die met den slangen wagen uitrukte. De brand had echter reeds zulk een omvang aangenomen, dat ook de hulp van den motorspuit werd in geroepen. Toen hiermede echter water werd ge geven. was het geheele voorgedeelte reeds nagenoeg uitgebrand. Met vier stralen werd nu water gegeven en verdere uit breiding voorkomen. Wat de schade betreft kan nog worden gemeld, dat de betonnen zolder die in het gebouw ligt. het bene dengedeelte heeft beschermd, zoodat waarschijnlijk het bedrijf geen stagnatie zal ondervinden. De boeken van het abattoir en van den polder „Banne van Gorinchem" zijn bij tijds in veiligheid gebracht. Te Oyen (N.Br.) is het huis van F. van H. geheel afgebrand. Het vee werd gered, een varken kwam om. De brandweer uit Oss wist een kast, waarin het geld be waard werd naar buiten te brengen. Te Eindhoven brak 's nachts brand uit in een winkel in de van Brakelstraat. De bewoners moesten in nachtgewaad vluch ten. De kostganger was genoodzaakt zijn beddelakens aan elkaar te knoopen om aldus den beganen grond te bereiken. De winkel brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. EEN OUDE TRUC. De banketbakker van Leeuwen, aan de Markt te Delft, werd opgebeld een aantal gebakjes te brengen aan het adres Oude Delft 15. Verzocht werd f. 60 wisselgeld mee te geven, daar men niet kleiner had. Toen de loopjongen aan het opgegeven adres kwam, kwam tegelijkertijd een man uit de portiek van die woning en vroeg hem het wisselgeld, hetgeen de jongen gaf. De man zeide: „Kom maar mee, dan zal ik het biljet geven. Hij ging naar het café van Vlakhorst en zeide, dat hij even moest wachten. Toen de jongen eenigen tijd tevergeefs had gewacht, ging hij naar binnen, doch de bewuste man bleek het café aan den kant Zuidwal te hebben ver laten. MISHANDELING TE DRACHTEN. Zondagmorgen vier uur heeft te Frie- schepalen te Drachten na afloop van een zanguitvoering met bal na, een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. Den 19-jarigen Riempt Tuinstra werd een vijftal messte ken in het hoofd en de borst toegebracht, waardoor hij half gescalpeerd en in be- wusteloozen toestand in een nabijstaande woning binnengebracht werd. Hij is den geheelen Zondag buiten be wustzijn gebleven De vermoedelijke dader, S de J„ is door de politie gearresteerd, zegt de „Tel.". AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 22-jarige H. Mulder, die Zondag avond onder de gemeente Haren met zijn motorijwiel slipte en met een ernstige hoofdwonde naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen werd overgebracht, is nog den zelfden nacht aan de gevolgen overleden. Broertje: „Hier is een cadeautje voor je verjaardag. Iets voor je kleerenkast." Zuster: „Dat is aardig van je. Wat is het?" „Een halfpond balletjes tegen de motten" .(Humorist) „DE DOELE" TE ROTTERDAM is thans in sloopershanden en Rotterdam verliest hiermede een uitstekende concertzaal.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5