AGENDA. BiNNFN! AND. BUITENLAND. HEDEN: Stadszaal (kleine zaal): Liederenavond Joha. de Geus. 8 uur nam. Wijkgebouw „Levendaal": Propaganda- avond Nederl Meisjesclub. 7'A uur. Oegstgeest Evangelisatie, Morsch- weg 59 8 uur. Woensdag. Schouwburg: Ned Tooneel. „Jeugd liefde". 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Uitvoering „D.O.S." 8 u. nam. No o rd-wijk aan Zee: (Ned. Herv. Kerk): Jaarverg. Ned. Bijbelgen, afd. Rijnsburg. 8 uur nam. Donderdag. Stadsgehoorzaal: S D. Vr Pr. Commis- missie. Feestavond. 8 uur. Katwijk aan Zee: Ger. Gem. Ds. Lamain. VU uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst lei- apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Mrt. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst. Steen straat 35. telefoon 136. en A J. Donk. Doezastraat 31. telefoon 1313. verschillende gelegenheden, die hem met de school ln contact brachten, was hem steeds opgevallen, dat naast de opleiding tot vakbekwaamheid, het gevoel van on derlinge saamhoorigheid der dikwijls zoo verschillende leerlingen ln zulke voortref felijke banen werd geleid. Hij besloot daarom met een woord van dankbare hulde aan allen, die hieraan hadden me degewerkt. De Voorzitter, den heer v. d. Eerden be antwoordende. zeide, dat het bestuur deze waardeerende stem. voortkomende uit het hart der ouders, op hoogen prijs stelde. In dc Directiekamer werd tenslotte tot de uitreiking der diploma's overgegaan. „DE VROUWE VAN SHENSTONE". Opvoering door de Vereenigdc Schouwspelers. De publieke belangstelling, in sommige kringen, voor de boeken van Barclay valt niet te miskennen en nu dc tooneelbewer- king van „De Rozenkrans" dezer dagen haar duizendste opvoering heeft gehaald, heeft het gezelschap van Pierre Mols zich daarom andermaal op één van Barclay's werken geworpen. Ditmaal: „De vrouwe van Shenstone", voor plankenland bewerkt door Andre Bisson. Het zal er ook nu wel weer een tijdje mee door het land trekken, doch vermoe delijk nergens volle zalen vinden. Want de romantiek van dit verhaal is reeds lang aan den modernen tijd ontgroeid! De Ver- eenigde Schouwspelers hebben gepoogd er het beste van te maken en vooral Pierre Mols gaf een knappe creatie van den ex- officier, die verliefd wordt op de weduwe van den man, wiens dood aan zijn onvoor zichtigheid te wijten is, maar zij hebben daarmede eigenlijk alleen het tweede en derde bedrijf kunnen redden... Hier was tenminste af en toe eenige handeling, hier stak de logica op niet al te scherpe wijze den draak met het romantische gegeven en het niet te stuiten holle gepraat, dat speciaal het eerste bedrijf geheel vulde! Pierre Mols speelde de rol van den vroe- geren officier met verve en entrain, was sterk en overtuigend als charmeur en minnaar van de voor hem nog onbekende vrouw, treffend in z'n sarcasme tegen de verontwaardigde oude vrijster, die haar 3ï-jarig „zusje" veel te jong vond om haar bloot te stellen aan de gevaren van het „moderne" levenmaar veel minder goed in zijn afwisselende buien van woe de, wanhoop en wroeging in het slot bedrijf. Mevr. Enny Mols—De Leeuwe was de 25-jarige Myra, vrouwe van Shenstone en de leeftijd kwam hier eenigermate in het gedrang. Bleef deze creatie aanvankelijk bovendien teveel aan de oppervlakte, latei- trof hier de climax met het stijgen der handeling en zij heeft toen af en toe we ten te boelen, voor zoover dit stuk zulks nog mogelijk maakte. Ferdinand Koolbergen als de overdreven beleefd-doende hotelhouder Mouton, die in zijn zucht naar geld Harpagon-manleren scheen te krijgen, legde het er dik bovenop doch was niettemin soms geestig en had de lachers op zijn hand. evenals Betty Grit Vink, die de lijn van haar rol scherp wist door te trekken. De Schouwburg was slecht bezet en er was matig applaus. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Vergadering der afdceling Leiden. Op uitnoodiging van het Leidsche afdee- lingsbestuur van bovengenoemde vereeni- ging heeft gisteravond in de Graanbeurs dr. L A. Kademaker uit Den Haag een voordracht gehouden. De zaal was slechts matig bezet, toen de voorzitter, de heer J. Rentmeester een kort welkomstwoord sprak en vervolgens het woord gaf aan den spreker, die aller eerst hulde bracht aan mevr. van Itallie, die onlangs in de Kamer de zaak der lijk verbranding op zoo welsprekende wijze heeft bepleit. Ten onrechte worden politiek en gods dienst gemengd in de lijkbezorging Deze aangelegenheid is geregeld bij de Begra feniswet van 1869, doch daarbij 'is ver zuimd iemand voor de begrafenis aan sprakelijk te stellen De Hooge Raad er kende dit verzuim door na de eerste cre matie te Westerveld in 1914 de familie leden van den overledene van rechtsver volging te ontslaan. Het lidmaatschap der vereeniging sluit niet ln, dat men zijn stoffelijk overschot moet laten verasschen. Uitvoerig schetste spr. vervolgens de hygiënische voordeelen van den crematie oven boven het graaf. Vele begraafplaat sen voldoen niet aan de geringste eischen der hygiëne, hetgeen maar al te dikwijls besmetting tengevolge heeft. Ook uit eco nomische overwegingen verdient crematie de voorkeur Een steekhoudend argument tegen crematie is geweest, dat het lijk na de begrafenis voor het vaststellen van den doodsoorzaak (vergiftiging) voor den cri minalist van veel grootere waarde is dan de asch. Daar staat tegenover, dat sectie op een reeds begraven lijk in de practijk van de rechtspraak slechts hoogst zelden waardevolle gegevens heeft opgeleverd. Sor noemde hiervan eenige voorbeelden om daarna langdurig stil te staan bij het ontbindings- en verbrandingsproces De Christeliike leer verzet zich in geen enkel opzicht tegen crematie, tevergeefs heb ben de tegenstanders van lijkverbranding genoogd in de Heilige Schrift plaatsen te ontdekken, waaruit zou kunnen blijken, dat crematie in strijd is met de christe lijke opvattingen. Daarna werd de film vertoond „Een be zoek aan het crematorium en columba rium te Westerveld". waarin een beeld werd gegeven van de geheele technische inrichting, terwijl ten slotte dr Radema ker nog eeniee bijzonderheden mededeelde omtrent het, lidmaatschap der vereeniging. De voorzitter sloot, te ruim 10 uur de bij eenkomst met woorden van dank aan den spreker. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Gosünga. zal Woensdag a.s. (n plaats van te half drie om half vier spreek uur houden. Op Woensdag 22 April a.s. organiseert het Leidsch A.V R O.-comité een avond, waarop het A.V.R.O.-Octet o. 1. v Louis Schmidt zal concerteeren. Als solisten verleenen Boris Lenski, Egbert Veen en Henk Vlskil (zang) hun medewerking. Dinsdag 24 Maart geven dc Leidsche C. J. M. V -Padvinders in de Stadsgehoor zaal een feestavond, waarvan de hoofd schotel wordt gevormd door de opvoering van een nadvindersverhaal „De veldwach ter van Beukenhorst". Bij den stalhouder Dieben is een geit geschut, welke in de omgeving van de dc Ridderstraat werd opgevangen NEDERLANDSCHE BOND TOT REDDING VAN DRENKELINGEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebroeders de Jong (Beperkende Bepa lingen), Hoogewoerd 164, Leiden. Boom- kweekerij en -handel. Vennooten: G A. de Jong en L. P. de Jong. Leiden. Wijzigingen: „Het Zwarte Paard". Haven 42, Leiden, koffiehuishouder Nieuwe gevolmachtigde: J P. Stuart,. Leiden. (Beperkende Bene- lingen). C D. Verhey, Korte Brouwerstraat 2, Rijnsburg, handel in rijwielen, reparatie- inrichting voor auto's en motoren. Wijzi ging zaakadres thans: Rijnsburgerweg 152. Oegstgeest. AANBESTEDING. Hedenmorgen is namens B. en W aan besteed het leggen van een stamriool in de Oude Vest zuidzijde, de Koestraat en den Oude Rijn Z.Z. met het leggen van een zinkerbuis en bijkomende werken. Er was als volgt Ingeschreven fa Marcelis en Heemskerk, Leiden f.25 469: K. J. v. Dordt. Leiden f. 19.400; J. H Sanders, Delft f. 18 777; A. v. d. Doel en J. de Conté, Sommelsdljk f 17 263; fa E. Sanders en Co.. Gouda t 15 338. H de Weers, Haarlem f 14.100; N. V Houtgraaf en Bolsebroek, Bloemendaal f 13.900; J. Th. Sijn, Rotter dam f 12 220. De gunning werd aangehouden. De jaarvergadering te Rotterdam. In Tivoli te Rotterdam heeft deze bond zijn jaarvergadering gehouden onder lei ding van den heer Bierlee. Voordat aan de agenda werd begonnen werd gediscus sieerd over al of niet behandeling van de voorstellen Noordwijk en Boskoop inzake het bestuursbeleid Tenslotte werd een motie-Haarlem aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de voor stellen van Noordwijk en Boskoop uitge steld zullen worden tot een volgende ver gadering. welke huishoudelijk zal zijn Op den Tweeden Paaschdag zal deze vergade ring worden gehouden, vermoedelijk te 's-Gravenhage. Daarna is overgegaan tot afhandeling van de agenda. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Er is een batig saldo van f.341 Uit het verslag van de technische com missie blijkt, dat het aantal gediplomeer den 634 bedraagt. Het aantal reddingen (alleen die reddingen zijn vermeld, waarbij de redder zich te water heeft moeten be geven) bedroeg in 1929: 32; van 1919 tot 1929 zijn in totaal 259 dergelijke reddingen verricht. Aangenomen werd een bestuursvoorstel tot het aangaan van een overeenkomst met den Ned. Zwembond, evenals het voorstel van het bestuur om de afdracht voor de ondersteunende leden van briga des en plaatselijke af deelingen voor dit jaar terug te brengen van 15 op 10 pet. Aan dc orde was daarna de bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren J. W. van Gemen, J. C. Keulenaar en P. J. Vaalburg, die allen bij acclamatie werden herkozen. Vervolgens was de verkiezing van de technische commissie aan de orde. Aan de beurt, van aftreden waren de dames A. PerryMeyer en C. E. SchmidtMiisler en de heeren G. J. Krabbendam, D A de Groot, R. Krab, P. E. J. Kroos, B Mendel- son en J. W. F, Moora. Allen werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd over te gaan tot het in stellen van een tricotinsigne voor hen, die vanwege den bond gediplomeerd zijn. De heer P. J. Terwon werd tot admi nistrateur van het bondsorgaan herkozen, de redactiecommissie na veel discussie herkozen In het algemeen werd dit.' wel wenschelijk geacht, mettertijd over te gaan tot het benoemen van één afzonder lijken redacteur. Verworpen werd een voorstel tot wijzi ging van hel Huish. Regleipent, evenals een voorstel tot. contributieverlaging. De plannen van Amsterdam om gelden uit te trekken teneinde de brigades, die nog geen rechtspersoonlijkheid hebben, gelegenheid te geven de Kon Goedkeuring aan te vragen. Het optreden van den rechtskundigen adviseur werd goedge keurd. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehouden. SCHEEPVAARTVERBINDING AMSTERDAMBO VENRIJN. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven Rijn ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenvaart, is het volgende ontleend Het komt den minister voor, dat de noodzakelijkheid van een verbeterde scheepvaartverbinding van Amsterdam naar den Rijn zoozeer vaststaat, dat deze aan de hand van cijfers niet nader be hoeft te worden aangetoond. Met de in het voorlooplg verslag geuite meening. dat elk der drie plannen, welke voor een nader onderzoek in aanmerking zijn gekomen, n.l. over Vreeswijk, over Wijk bij Duurstede en door de Geldersche Vallei, voordeelen biedt welke bij de andere oplossingen niet of in mindere mate aanwezig zijn, kan in het algemeen worden ingestemd. Uit de memorie van toelichting moge blijken, dat zulks ln het bijzonder het geval is bij de plannen over Wijk bij Duurstede en door de Geldersche Vallei. Met de opvatting, dat de omstan digheid, dat bij het plan over Wijk bij Duurstede niet twee belangrijke en op zich zelf staande waterstaatswerken aan elkander gekoppeld worden, tenslotte den doorslag moet geven, kan de minister zich ten volle vereenigen. De minister wil uitgewerkte plannen voor een kanaal van kleinere afmetingen door de Geldersche Vallei, welke door de naastbelanghebbenden te berde moeten worden gebracht, gaarne met welwillend heid bezien. Uit den aard der zaak moet hierbij aanstonds het voorbehoud worden gemaakt, dat de rentabiliteit van zoo danig kanaal moet vaststaan. Naar aanleiding van de beschouwingen vervat in een verzoekschrift van de ka- naalvereenigmg De Geldersche Vallei, merkt de minister op, dat uit 'n ingesteld ambtelijk onderzoek is gebleken, dat de extra kosten voor de bedoelde wijze van uitvoering van het kanaal door de Gel dersche Vallei belangrijk hooger zullen zijn dan het bedrag van rond 10 millioen genoemd in het verzoekschrift. Volgens globale raming zou op een bedrag van rond 15 millioen gulden gerekend moeten worden. Dat bij de uitkeerng van het gewijzigd plan door dé Geldersche Vallei, het peil der afgesloten Zuiderzee reeds dadelijk op 0 40 m. N.A.P. gehandhaafd zou kunnen worden, kan niet worden toegegeven. Dat dit kanaal, wat de stralen der bogen de breedte en de overbruggingen betreft, voordeelen van beteekenis zou bieden boven het verbreede-Merwedekanaal. kan evenmin worden erkend. Hetzelfde geidt voor de beweegbare bruggen, welke uitsluitend in wegen met gering verkeer zijn ontworpen cn dus in den regel zullen zijn geopend Wat ten slotte het vermelde voordeel betreft, het welk hierin zou bestaan dat men bij uit voering van het plan door de Geldersche Vallei twee ruime moderne scheepvaart wegen voor 75 millioen gulden en bij uit voering van het plan over Wijk bij Duur stede één ruim en één smal kanaal van 72.5 millioen zou verkrijgen, moet de minister opmerken, dat, hoewei hij in be ginsel niet afwijzend staat tegenover den aanleg van een kanaal van twee beschei den afmetingen, door de Geldersche Vallei de plannen hieromtrent nog uiterst on zeker zijn. MINISTERIEEL BEZOEK AAN IJMUIDEN. De minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan IJmuiden, waar hij de onder- deelen van het staatsvisschershavenbe- drijf heeft bezichtigd De minister was vergezeld van den directeur-generaal van den rijkswaterstaat, J. A. Ringers, den di recteur-hoofdingenieur van den rijkswa terstaat in Noord-Holland, dr. W. G. C. Gelinck en den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat van het arrondissement het Noordzeekanaal, ir. P. J. van Voorst Vader te Amsterdam. Het gezelschap heeft o.a. het nieuwe electrische mijntoestel bezichtigd en ook de oude methode van vischafslag bijge woond, waarbij de directeur en de onder directeur van het staat.svisschershaven- bedrijl', de heeren F. J. H Schneiders en C. Oud, voorlichting hebben gegeven. Ver volgens heeft men de ijsfabriek van de IJmuider Vischhandelvereeniging en het koelhuis IJs-Vrles bezichtigd. In den na middag heeft men een bezoek aan de sluizen te IJmuiden gebracht en heeft men door het Noordzee-kanaal een tocht gemaakt naar Amsterdam. UNIE VAN SPEELTUINVEREENIGINGEN. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van Nederlandsche Speeltuinvereeni- gingen is een Nationale Unie gesticht. Het bestuur werd als volgt samengesteld; de heeren G. Ph. Selman, voorzitter; M. J. C. Diemei, secretaris; J Jansen, penning meester. allen uit Amsterdam. Voor de overige bestuursfuncties werden gekozen: de heeren I. Lessing. Amster dam; P. Eouwer. Zaandam. W. Klaren. Haarlem; C de Rover. Rotterdam; F. W. Vije, Enschedé en K. West, Leiden NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Te Rotterdam vergaderde de afd. Zuid- Holland van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren, onder leiding van den heer D. Fonkert gemeente-ontvanger van oud-Beijerland. Besproken werd oan. de uitbreiding van het aantal leden en de deelneming aan het georganiseerd overleg. Als voorzitter van den bond werd candidaat gesteld de heer J Kamman, gemeentesecretaris van Helder. Na afloop van de vergadering hield mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris van Hille- gom, een inleiding over „de verhouding van de administratie tot het privaat recht". VOLKSHUIS CONFERENTIE. De plaats der volkshuizen in het geestelijk sociale leven. Te Amsterdam is een conferentie gehou den van directies, besturen en leiders van de instellingen, aangesloten bij den Neder- landschen bond v. volkshuizen. Aanwezig waren vertegenwoordigers van volkshui zen, dorps- en buurthuizen te Amsterdam, Rotterdam, Leiden. Den Haag. Utrecht, Hengelo, het Groningsche, Drentsche en Friesche platteland. De conferentie stond onder leiding van mr. J. M. A. Moltzer, voorzitter van den bond. Als onderwerp der besprekingen was ge kozen: De plaats der volkshuizen in het geestelijk-sociale leven van onzen tijd. In leiders waren de heer A. de Koe te Lochem, oud-direclcur van Ons Huis te Rotterdam, en mej. E C. Knappert, oud directrice van het Leidsche Volkshuis en van de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. De inleiding van den heer De Koe be woog zich rond de volgende stellingen: 1 Bij de bepaling van dc plaats, welke de volkshuizen hebben ln te nemen in het geestelijk-sociale leven van onzen tijd. komen in aanmerking de veranderingen, welke sinds het midden der vorige eeuw het beeld der maatschappij heeft onder gaan. 2. Deze veranderingen hebben tegenstel lingen in het leven geroepen, die zich vooral in onze eeuw hebben uitgebreid en verscherpt. Het zijn: a. de tegenstelling stad en land; b de tegenstelling kapitaal en arbeid; c de economische en politieke tgenstellingen lusschen de volken, zooals zij zich ontwikkelen sinds den wereld-oor log; d. de tegenstelling moederland en Koloniën. 3. Het kwellend besef van deze tegen stellingen wordt in hooge mate verergerd door de wereldcrisis en roept, in verband met deze, vragen op, welke een grondige beteekenis hebben voor leven en bescha ving. 4. Uiteindelijk vuren de hierbij rijzende vragen onze levens aouding in een wereld, die worstelt om r-lcmve vormen, en de volkshuizen hebben zich bewust te worden van hun taak in dezen Mej. Knappert had de volgende stellin gen als leidraad van haar betoog gekozen. 1. Het volkshuis (dorpshuis, buurthuis) heeft tot taak: verdieping van levensinhoud voor individu en gemeenscha)) door op voedende ontwikkeling. I 2. De bedreiging van menschelljkheid tn menschenwaarde door mechanisatie, in dustrialisatie. kunstmatigheid van leven in en buiten het gezin, eischt een welbe wust front maken tegen den tijdgeest, voor zoover die zich openbaart in bovenge noemde verschijnselen. 3. Eerste voorwaarde tot slagen is de juiste levenshouding bij de leiders. De inleidingen werden gevolgd door een geanimeerde gedachtenwisseling. Waarschijnlijk zullen meer besprekingen van dezen aard volgen. Er wordt reeds ge dacht over een conferentie van meer dan een dag. (N. R. Crt.) VERSPREIDE BERICHTEN. Bij het gemeentebestuur van Delft is bericht ingekomen, dat de Koningin op voordracht van den minister van water staat opnieuw concessie heeft verleend tot heffing van tolgelden op den weg Delft- Hoornbrug. Deze concessie is verleend tot uiterlijk 1 Januari 1932. Te Blaricum is plotseling overleden de architect Marius Poel. Hij is om. de ontwerper geweest van het crematorium op Westerveld, en bij den bouw van het tweede columbarium heeft zijn denkbeeld van hof-bebouwing gezegevierd Wij ge- looven, dat hij daarmee de Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding voor altijd aan zich heeft verplicht. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement: Middel burg. ter standplaats Middelburg, J. Terp stra. candidaat-notaris te Hoogeveen; Roermond, ter standplaats Horst, H. G. A. B. Holtus, candidaat-notaris te Blerick. Gistermiddag heeft een aantal Bel gische autoriteiten en industriee»en een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. De opbrengst der rijksmiddelen heeft in Februari f. 34,578.900 bedragen, of f. 5.272 200 minder dan verleden j^r. In de eerste twee maanden waren de ontvang sten f. 77,834,600, wat f. 6,473.000 minder is dan een jaar geleden. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 20 Maart niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. DE POSITIE DER HOOFD-TANDILS. SOERABAJA, 16 Maart. (Aneta). De Deli Courant verneemt, dat de tabaksonder nemingen belangrijke wijzigingen brach ten in de posities van de hoofd-tandils. In de eerste plaats werd het hun ver boden geld te leenen aan de koelies, ten tweede werd het verboden kwee-kwee eri andere zaken aan de koehes te verkoopen, ten derde werd het verboden interesse te hebben in toko's op de ondernemingen. Bij overtreding zal bij de betrokken hoofd- tandil op staanden voet worden ontsla gen. Het dobbelen gedurende den schuur- tijd door Chineezen werd verboden. „PAPA." Maandag 23 Maart geeft het Rotterd. Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert. in den Leidschen Schouw burg een buitengewone voorstelling van „Papa", blijspel van de Fiers en de Gailla- vet, die tevens als „Eere-avond" is be doeld ter herdenking van Louis Gim- berg's 25-jarige tooneel-loopbaan. DE ALGEMEENE TOESTAND De 3e zitting der Tarief-Wapenstilstands conferentie. - Weer een vlootconfeicntie te Londen. Gisteren is onder voorzitterschan v- den Nederlandschen oud-minister vf Financiën, dr. II. Colijn, de derde zittin» van de Europeescht Tarieiwapensra stands-conferentie begonnen. Verteeen woordigd waren 26 Europetsche ringen De conferentie heeft voor de huldi», zitting uitsluitend tot taak, te beslissèn over de uiteindelijke inwerking tredtr" of de mislukking van de handelsoverei-3 komst van 24 Maart 1930. die om ee« stabilisatie van de huidige Europeesche douanetarieven en een algemeen verba van opzegging van de bestaande Eurowe sche handelsverdragen inhoudt. De voorzitter opende de conierentie met een rede, waarin hij het feit memoreer de dat de handelsovereenkomst tot no» toe slechts door twaalf staten was gera tificeerd, zoodat men omtrent het verdere lot der overeenkomst zich ernstig bezorgd kon gevoelen. De Duitsche afgevaardigde dr. Poe wees op de spoedige ratificatie dm Duitschland thetgeen juist gisteren den Rijksdag plaats vond!) De Duitse: regeering moest echter ten aanzien vi de voorwaarden voor de inwerking tn ding eenige reserves maken en bovem haar toetreding tot de overeenkomst v de ratificatie door een zeker aantal st~ ten afhankelijk maken Als concessi wilde zij zich echter tot toetreding te reid verklaren, wanneer ook Frankrijkf Engeland de overeenkomst ratificeeren. De vertegenwoordiger der Oostenrijk- sche regeering verklaarde, dat Oostenrül de handelsovereenkomst slechts ratifieeë ren kon, wanneer de huidige onderhan delingen over het sluiten van handels verdragen tusschen Oostenrijk en zijn na- buurstaten tot een bevredigend resulta: voeren. De Fransche gedelegeerde Elbel ver- klaarde, dat de handelsovereenkomst me( het oog op de hangende besprekingen iij de wetgevende lichamen niet vóór lApri in den Franschen Senaat aan de orde zoi kunnen komen. Naar aanleiding van deze weinig bevre digende verklaringen zag de voorzitter, ci heer Colijn, zich gedwongen om tot di vertegenwoordigers der twaalf staten, d« de overeenkomst reeds geratificeerd had den, de vraag te richten of zijn onder! bereid waren om zonder speciale voor waarden de handelsovereenkomst dirt: in werking te doen treden Alle twaalf vertegenwoordigde statu antwoordden hierop ontkennend, waarbt echter Finland, Italië en Nederland uit drukkelijk verklaarden, dat zij de total inwerking treding der overeenkomst hankelijk stelden van de ratificatie er van door Duitschland. Voorzitter Colijn constateerde aanleiding hiervan, dat geen enkelen: zich bereid had verklaard de overs: komst onvoorwaardelijk in werfe doen treden. Onder deze omstandight zal de overeenkomst automatisch op April as. haar uitwerking en beteeke: verliezen, tenzij direct nog een noodo) lossing gevonden kan worden, waarde de ernstige gevolgen van een misiuttii der handelsovereenkomst op het oog: blik nog vermeden kunnen worden, heer Colijn stelde daarom de conferenti voor, een modus te vinden waardoor t overeenkomst op bepaalde voorwaarde] alsnog in werking zou kunnen tredjc. Bij de beraadslagingen werden drie middelingsvoorstellen ingediend, heden zullen worden besproken. De I: gelsche vertegenwoordiger stelde hetsli ten van een protocol voor betreffende inwerkingtreding van de handelsovereei komst op een nog nader te bepalen tijd stip. De termijn voor de definitieve ia werkingtreding zou dan nog later dot een volgende conferentie kunnen worde vastgesteld. Voorts werd met betrekking tot d voorstel verklaard, dat hiertoe nog ui dere toestemming van de wetgevend colleges noodzakelijk zal zijn. De hu Colijn stelde voor, de handelsovereer komst in werking te doen treden ondi voorwaarde, dat zij op 1 Juni of 1 Ju van dit jaar buiten werking treedt, a voor dien datum nog niet de ratifies- voor enkele bepaalde staten heeft plaal gehad. Van Duitsche zijde werd in dit verban opgemerkt, dat in dit geval Fraukri) niet aan de bepalingen van de overeet komst gebonden zou zijn, terwijl Duitscj land door ratificatie verplicht zou zij zijn handelsverdragen niet op te zegga Namens Duitschland stelde dr Pos) voor een spoedige overeenkomst te cm tot stand komen tusschen de staten, dj de handelsovereenkomst reeds per 1 Apr j van dit jaar in werking willen doen ui den, teneinde een directen druk uit oefenen op de staten, die de overeen komst nog niet hebben geratificeerd. Aan Engelsche zijde bestaat voor Duitsche plan weinig of geen sympatni De heer Colijn heeft er nog op geweza dat de hoofdverantwoordelijkheid het geheele accoord inzake een taneven bestand uitsluitend berust bij de Europee sche Commissie Deze zou de overeen komst in haar conferentie welke binnen kort gehouden wordt, kunnen bespreker Inwerkingtreding zou dan in Juni Juli van dit jaar mogelijk zijn als Europeesche Commissie onverwijld bij afzonderlijke regeeringen op (j®1® aandringt. In een uitvoerige rede. we de vertegenwoordiger van Zwitseria erop, dat de tijd waarschijnlijk nog uk rijp is voor de sluiting van een I accoon het NIEUWE UITGAVEN. Door de N.V. Pette te Wormerveer is een Cactusalbum, samengesteld door den heer G. D. Duursma, uitgegeven. Met zijn 142 groote en kleine plaatjes maakt de album 1 een weiverzorgden indruk, terwij] de tekst voor cactusliefhebbers zeer zeker veel in- j I teressants bevat. tot stabilisatie der douanetarieven geen blijkt uit het feit, dat vele F»- menten de op zichzelf vrij onscM overeenkomst nog niet hebben 6cr3 ceerd. Aan de conferentie, waar^e f*® sche regeering de Vereenigde Staten- pan, Frankrijk en Italië ter definm vaststelling van de nieuwe Europ vlootovereenkomst Donderdag ai te - den heeft uitgenoodigd, zullen men: ntm Engeland: Minister Her-^rson "3 ste Lord der Admiraliteit Ale»"0 l-l

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2