Ij&t Jaargang MAANDAG 16 MAART 1931 No. 21777 officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden, BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBL'AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. tij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. |o;t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lel- brengen ter algemeene kennis, dat I'jorhen de beslissing op het verzoek van: li B. Erades om vergunning tot het op- I jbien van een zouterij en rookerij van Irtscti in het perceel Levendaal No. 165, Ljjstraal bekend Sectie D. No. 586; b. de Ij'ï, Bataafsche Import Maatschappij om IWrgunnlng tot het oprichten van een liragarage waarin een ondergrondsche lirirplaats voor benzine, in het perceel I jsburgersingel No. 37, kadastraal be- Ijaid Sectie A. No. 1098, met altappomp liór dat perceel; c. de N.V. Leidsche Melk inrichting „De Toekomst" om vergunning I'/, bet vervaardigen van consumptie-ijs |i bet perceel Hooigracht No. 41, Sectie I. |ïo. 2514, is verdaagd. 1548 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I Leiden, 16 Maart 1931. HINDERWET. I ijrgemeester en Wethouders van Lei- li brengen ter algemeene kennis, dat |t*i hen aan G. P. van der Drift en |scitïerkrijgenden vergunning is verleend bet oprichten van een machine- en |ioi!ructiewerkplaats in een gedeelte van ■bet perceel Maredijk No. 157, kadastraal lldende Gemeente Leiden, Sectie L. No. (ged.) A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1931. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. ïjgemeester en Wethouders van Lei- La brengen ter algemeene kennis, dat te |wmnen op Woensdag 1 April e.k., krach- Jas artikel 17 der verordening van den ■jen Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), [aatstelljk gewijzigd bij de verordening i den 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) i wegen, lanen, straten enz. en waterin- I: en slooten, schouw zal worden ge- feven over alle wegen, lanen, paden, aten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, lippen of poorten en gangen, benevens f daarin gelegen of daartoe behoorende •fgen en andere kunstwerken, voor zoo- |zdle bijzonder eigendom zijn, en, zon- Ifc verhindering door of vanwege recht- |::)benden, voor het publiek verkeer i staan, alsmede over alle wateringen |c slooten, en de riolen ter vervanging Jairvan gemaakt, benevens de daartoe nde sluizen, duikers, buizen, toe- Isagskokers en dergelijke werken, voor |roier die bijzonder eigendom zijn. 1549 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Maart 1931. „ZANG ZIJ ONZE LEUS" De Chr. Zangvereeniging „Zang zij onze alhier, directeur de heer A. Teljeur I Gravenhagei, eere-voorzitter ds M. J. lunselie, hoopt Donderdag 26 Maart a.s. |3 de Stadsgehoorzaal een uitvoering te 15?' ten van tekort der Chr. Wijkvereeniging „Levendaal". Aan deze Invoering wordt medewerking verleend ■foor het Kinderkoor „Zang zij onze Leus", Ij1*! den vleugel Mej. Mien Verwer, en I'-neeren J. Th. L. B. Rameau, viool en I®-M. J. Punselie, piano. Voor bijzonder- |t-Men zie men de advertenties. tooneelwedstrijd l.d.c. Ter gelegenheid van haar 50-jarig be- jaan organiseert de Leidsche Dilettan- <rclub gedurende de maanden October. JOTember en December e.k. in de zaal j® ..Concordia" een nationalen tooneel- •edstrijd, welke is opengesteld voor zes treenigingen; drie in de af deeling too- j^Bpelen of drama's en drie in de af deling blijspelen en kluchten. *iury. bestaande uit de heeren F. H. Bloemink, B. W. Menkhorst en N. van dn Heuvel zal op Zaterdag 16 Januari Prijzen uitreiken, welke bestaan uit: groote zilveren lauwerkrans met I 'mi' 2e prbs' Sr°ote verguld zilveren me- i.jüe met f. 25; 3e prijs, groote zilveren l-eaaille met f. 15. benevens een aantal I jwiale prijzen ter beoordeelin? van de -7. handelsregister kamer van koophandel. Jfofeingen: I hmnAalst' D 259, Hazerswoude. Graan- I Aalst b' Uittredende eigenaar: C. van I id JJazerswoude. Nieuwe eigenaar J. v. Hazerswoude. Verzekering tegen Brand- IC k!' A- 26- Ter Aar- Overleden lid: ^nrc]5pen' Aarlanderveen. Nieuw Be- ^süq: p. v. Egmond, Aarlander- COöPERATIEVE BOERENLEENBANK. De resultaten in het afgeloopen jaar. Bovengenoemde Bank vergaderde in „Den Burcht" ter behandeling en vast stelling van de rekening-balans over 1930. De heer W. Bink opende als voorzitter de vergadering en gaf een overzicht van het bedrijf over het afgeloopen jaar. De relaties der bank breidden zich sterk uit, dank zij het vertrouwen, wat in de Boe renleenbanken kan worden gesteld. De afdeeling Spaarbank werd steeds grooter en honderden spaarders konden worden ingeschreven Wat de spaarbusjes betreft, hiervoor zal nog eene speciale reclame worden gemaakt, omdat dit ook een uitstekend middel is om den spaarzin te bevorderen. Na het lezen der notulen kreeg de kas sier gelegenheid een financieel verslag uit te brengen. In de spaarbank werd een be- gestort van f. 522.570.42 en terugbetaald f. 434.873.75 eene vooruitgang dus van f. 87.696.67. De rente bleef bepaald op 4 Aan voorschotten werd een bedrag ver strekt van f. 33.220 en terugbetaald f. 17.812.09. Per 31 December stond een bedrag uit van f. 78.379.40. In rekening-courant werd ontvangen f 2.296.404.81 en uitgegeven een bedrag van f. 2.358.038.55. Aan rente en provisie werd in totaal uitgegeven f. 14.347.68 en ontvangen f. 20.467.46. De rekening sloot met een bedrag van f. 2 868.145.73 en de balans met f. 395.378.35. Den kassier werd dank gebracht voor het uitgebracht verslag en het gevoerde be heer. Hierna werd na enkele besprekingen besloten de rekening-balans over 1930 goed te keuren en de winst bij de reserve te voegen. Als bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht werden na schriftelijke stemming herkozen de heeren W. Bink en P. J. Kol derman, die zich bereid verklaarden deze herbenoeming te aanvaarden. Nadat nog enkele zaken van huishoude- delijken aard waren besproken, werd de goedbezochte vergadering door den voorzitter gesloten. o AUTO CONTRA TRAM. Gistermiddag te kwart over vijf is op den Hooge-Rijndijk een auto, bestuurd door C. B. uit Alphen-aan-den-Rijn, die ter linkerzijde van een rijdende tram wilde passeeren, in volle vaart opgereden tegen een uit de tegenovergestelde richting ko mende tram, bestuurd door M. C. De auto werd geheel in elkaar gedrukt; de tram werd eenigszins beschadigd. Drie der in zittenden van de auto, mej. W. B. en de heeren C. B. en H. v. V. bekwamen lichte kneuzingen en ontvellingen, terwijl de vierde, mej. T. B. een rib brak. Tegen den autobestuurder, die ten onrechte links wilde passeeren, is proces-verbaal opge maakt. ALG. NEDERL. ^TYPOGRAFENBOND. De herdenking van het 25-jarig bestaan. Dat de Algemeene Nederlandsche Typo- grafen-Bond in het moderne vakvereni gingsleven in het algemeen en in het Leid sche in het bijzonder een groote plaats inneemt, bewees de druk bezochte receptie, welke Zaterdagmiddag den feestavond vooraf ging. Bijna onafgebroken werd van drie uur tot halfzes door de verschillende afgevaardigden het woord gevoerd. Nadat de voorzitter der afdeeling, de heer Den Tonkelaar, een kort overzicht gegeven had van de geschiedenis der afdeeling, spraken achtereenvolgens de heeren Van der Wal (Bondsvoorzitter), Braggaar (afd. Metaal- bewerkersbond). Van Straten (Bondspen- ningmeester), Neuteboom (mede-oprichter der afdeeling), Mulder (Patroonsfederatie) Bontenbevg (S. D. A. P.-afdeeling en Cen trale Ambtenarenbond), Van Stralen (Leidsche Best. Bond), Schuier (Over heidspersoneel) en Veltman (Coöperatie Vooruit), die allen in enthousiaste bewoor dingen hulde brachten aan het bestuur en de oprichters en hun beste wenschen voor de toekomst uitspraken. Namens de adspi- ranten-afdeeling werd een voorzitters hamer aangeboden, terwijl de deputaties van de zusterafdeelingen in Haarlem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam en Alphen de gelukwenschen dezer afdee- lingen overbrachten. Des avonds werd in de feestelijk met de geschonken bloemstukken versierde groote Stadsgehoorzaal een feestavond gehouden, welke geheel in overeenstem ming met het streven der afdeeling, in intiemen kring was gehouden. Nadat de afdeelingsvoorzitter gewaagd had van de opoffering der oprichters en den bloei der afdeeling, hield het hoofd bestuurslid de heer Verreyk een korte, ten deele in gedichtvorm gestyleerde rede, waarin hij de felicitatie van het hoofdbe stuur uitdrukte. Hoewel Leiden altijd een voor de moderne vakbeweging onvrucht bare bodem is geweest, aldus spr., is de plaatselijke afdeeling toch uitgegroeid tot 'n sterken tak aan den boom- Nadat hii de jongeren gewezen had op het werk der pioniers dat alleen door krachtig vol houden behouden kan blijven besloot spr. zijn rede met de beste wenschen voor de toekomst der afdeeling. De familie Hofmann vulde in afwisse ling met de jazz-band „Aufgepast" den verderen avond Een bal, dat tot diep in den ochtend geduurd heeft, besloot de feestelijkheden. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Huishoudelijke vergadering der Leidsche afdeeling. Zaterdag j.l. vergaderde bovengenoemde organisatie in Huize Feenstra. De vergadering was uitstekend bezocht. De nieuwe voorzitter, de heer J. C. van Schaik, wees er op, dat hij ten tweeden male den heer Tjalsma opvolgt Hij bracht zijn voorganger dank voor het vele en goede werk door hem in het belang van het Leidsche onderwijs en de afdeeling verricht en riep de volle medewerking der leden in, om het vele en noodzakelijke werk tot een goed einde te kunnen brengen Uit het verslag der Kascommissie bleek, dat de afdeeling er financieel goed voor staat. De voorzitter heeft gemeend als lid van het comité voor het Vacantie-Kinderfeest te moeten bedanken. De heer J. Marijt, die zeer veel heeft bijgedragen tot het wel slagen van het eerste Vacantie-Kinder feest, werd bereid gevonden zijn plaats in te nemen. Voor het Kinder-Meifeest werd met groote meerderheid van stemmen f. 10.— beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag werd betoogd, om als nog te ijveren voor een betere en juistere regeling der vacanties, te trachten, het reeds jaren geleden gewijzigde leerplan in werking te doen treden, of stappen te doen tot vaststelling van een nieuw leerplan. TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST". 54ste uitvoering. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging in de geheel gevulde zaal van „Concordia" haar 54ste uitvoering gedu rende haar ruim dertigjarig bestaan. Nadat de jazzband „Glück Auf" onder leiding van den heer Gé Hofenk eenige nummers had ten beste gegeven, sprak de voorzitter, de heer H. W. van Zijp, een kort openingswoord, waarin hij alien har telijk welkom heette en een beroep deed op aller medewerking om het bestuur te steu nen in zijn streven om de uitvoering zoo ordelijk mogelijk te doen verloopen. „O. B. K." bracht daarna een levens schets ten tooneele, getiteld „Als je nog een moeder hebt", waarin de verderfelijke invloed werd uitgebeeld, welke de heden- daagsche prikkellectuur en slechte vrien den op een overigens oppassenden jonge man hebben. Het stuk is af en toe eenigs zins gewild-dramatisch en het is 'n groote verdienste van dit stelletje rasechte dilet tanten, dat de soms zwaar-theatrale ge zegden geen oogenblik de lachlust van het publiek opwekten. Integendeel, vooral het doorleefde spel van den verleiden jonge man (de heer Van Bemmelen) vermocht meermalen te ontroeren. Mej. van der Wijngaard en mej. Van Bemmelen leverden knap tegenspel, hoe wel laatstgenoemde zich onvoldoende in haar rol had ingeleefd. Haar spel was te onbewogen, te uiterlijk. De bijrollen waren over het algemeen goed bezet. Na de pauze gaf mej. De Hoed afwisse lend in samenwerking met de heeren Nag- tegeller en IJzerman nog eenige duetten ten beste, terwijl het Harmoniegezelschap „Door Vriendschap Vereemgd", onder lei ding van den heer H. van der Vélde de rest van het programma voor zijn rekening nam. Dat een en ander in den smaak viel, was, te oordeelen naar het applaus, aan geen twijfel onderhevig. Het was al Zon dag, voordat de heer A. N. van Wijk ein delijk de feestende „O. B. K."-ers ten dans noodde en we zijn ervan overtuigd, dat voor velen de nachtrust slechts kort is geweest. Doch dat bezwaar wordt opgehe ven door het gevoel van voldaanheid, dat het een gezellige en goede avond was. BRANDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een begin van brand ontstaan ten huize van den heer E. in de Diefsteeg no. 3, waar een brandende sigaret in aanraking kwam met een wollen deken. De bewoners wisten het vuurtje zelf te blusschen, zoodat de brandweer niet behoefde uit te rukken. Gistermiddag tegen eenen is de 53- jarige mej. V S. in de Resedastraat te dicht bij een brandende gastoestel gaan staan, waardoor haar kleeren vlam vat ten. Op haar hulpgeroep kwam een der buren, de heer P. toesnellen, die de vlam men wist te dooven. De heer Harmsen van den E. H. D. verbond voorloopig die geluk kig niet-ernstige brandwonden en bracht haar vervolgens over naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond te ruim" 7 uur bemerkten voorbijgangers, dat er rookwolken opste gen uit het dak van perceel Hoogewoerd 120. waarvan het benedengedeelte wordt bewoond door A. M en de bovenverdieping door J. G van E. Laatstgenoemde had eenige werkzaamheden verricht op de zolder en vermoedelijk Is daarbij een vonk van zijn sigaar gevallen op een hoop paar- aehaar Het vuur greep betrekkelijk snel om zich heen en op een gegeven oogen blik sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer wist het gevaar met twee slan gen op de motorspuit evenwel spoedig te bezweren. Eenig gereedschap, toebehoo- rende aan van ging verloren. De waterschade was zoowel boven als beneden vrij aanzienlijk. Alles wordt door verzekering gedekt. Nadat de brandweer was ingerukt, brak om halftien opnieuw op den zolder een brandje uit. Eenige emmers water waren echter voldoende om de vlammen te dooven. COÖPERATIE „VOORUIT". Jaarverslag over 1930. Van de hand van den heer j. Veldman, secretaris der coöperatie „Vooruit", is het \erslag over 1930 in druk verschenen. Om trent de oudste afdeeling der coöperatie, de broodbakkerij, wordt opgemerkt, dat reeds langen tijd wegens toenemenden groei van het bedrijf werd uitgezien naar een ruimer pand. Uitbreiding van het be staande perceel in de Duizenddi aadsteeg en de Van der Werfstraat ging bezwaarlijk en zou toch niet het gewenschte resultaat geven. Na rijp beraad heeft het bestuur toen de broodfabriek ..Ceres" in de Kore vaarstraat gekocht, welk besluit door een buitengewone ledenvergadering is be krachtigd. Eerlang zal dus de broodbak kerij naar dit ruime en flinke pand wor den overgebracht. Betreffende de exploitatie der bakkerij vermeldt het verslag, dat de lijn van om zet en winst nog steeds stijgende is. Be droeg het omzetcijfer in 1929: f 245.909, over 1930 was dit f. 249.728. Een vooruit gang dus van bijna f. 4000. Het bestuur stelt voor om over het broodverbruik, be halve de gegarandeerde 10 pet. korting, aan de leden extra uit te keeren 7 pet. en aan de verbruikers 5 pet. De coöperatie exploiteert nu 4 kruide nierswinkels. Omtrent den omzet in die winkels geeft het verslag de volgende cijfers: 1929. 1930. Haarl.straat f. 44.918.22</i f. 42.211.82Vs Heerenstraat 84.044.17 87.218.59 Parkstraat 57.346.09'/! 57.056.57'/! Prinsenstraat 28098.33 37.037.16 f. 214.406.82 f. 223.524.15 De winkel in de Haarlemmerstraat zette iets minder om, maar in totaal bleven de omzetcijfers stijgen. Betreffende deze afdeeling stelt het be stuur voor om naast de gegarandeerde korting nog 1 uit te keeren aan leden en verbruikers, waardoor het totaal divi dend 8 zal bedragen. Ook zijn aan Coöperatie nog een zie kenfonds en een verplegmgsfonds verbon den. Op beide moest in 1930 geld worden toegelegd respectievelijk f. 327.03 en f. 2942.44. Het aantal leden der coöperatie bedroeg op 1 Januari j.l. 1621 wat vergeleken bij het jaar 1929 een kleine vooruitgang be- teekent. In zijn slotwoord spreekt de secretaris de hoop uit, dat in de naaste toekomst het ledenaantal aanmerkelijk zal stijgen. Aan het verslag is een schrijven toege voegd van den heer J. W. de Tombe, ac countant alhier, waarin deze verklaart, dat hij de boekhouding der coöperatie over het jaar 1930 geheel heeft gecontroleerd en in volkomen orde bevonden. CnR. middenstandsvereeniging. Ledenvergadering. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer H. Buurman. Van twee bestuursleden was bericht van verhindering ingekomen, ter wijl twee heeren als gast aanwezig waren. De notulen der vorige vergadering wer den, behoudens een enkele opmerking, goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris vroeg nu de aandacht. Door de propaganda van den heer Siebesma in den afgeloopen zomer, boekte de afdeeling 36 nieuwe le den. Eén lid bedankte, zoodat de vereeni- ging begin 1931 103 leden telde. Er is dus alle reden tot tevredenheid. Ook de penningmeester deed met opge wektheid zijn verslag. Hij kon mededeelen, dat er een kassaldo van f. 290.59 was. De heeren Pontier en Roodvoets werden als kasnazieners aangezocht en zullen op de volgende vergadering de resultaten hiervan mededeelen. Van het bestuur waren aftredend de heeren H. Buurman, M. Ziegelaar en Joh. van Weeren, die allen werden herkozen en hun herbenoeming ook aanvaardden. In verband met het 12'/i-jarig bestaan der afdeeling, kwam het bestuur met het voorstel om in plaats van een feestavond, zooals gebruikelijk is, ditmaal een autobus tocht te organiseeren. Zooals begrijpelijk is, werden de voor- en nadeelen hiervan aan alle zijden belicht. Een commissie, bestaande uit de heeren Roodenburg, Pontier en Schout zullen deze zaak nader onderzoeken en verslag van hun bevindingen uitbrengen. Van de rondvraag werd door één lid ge bruik gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de heer C, Schout met dankzegging. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men betreffende twee houten stopblok- ken, welke als gevonden zijn aangegeven. De heer A. van Klarenbosch heeft zijn ruim 10 jaar bestaande zaak in karpetten, loopers, gordijnen, bontvellen, vossen, enz. alom bekend onder den naam „De Kleine Winst" met ingang van Zaterdag j.l. ver plaatst van de Janvossensteeg 3 naar Haarlemmerstraat 51, waar de grootere winkelruimte een overzichtelijker uitstal ling van de voorradige goederen toelaat. Alles wat met dit vak verband houdt, kan men er uit groote sorteering koopen tot garnituren voor het behanger'svak toe. We hopen voor den energieken onderne mer dat uitbreiding van zijn winkelpand ook opvoering van den omzet tengevolge moge hebben. BINNENLAND. Het gouden jubileum van den Stillen Omgang te Amsterdam. (Binnenland, le Blad). Vergadering te Utrecht van het Neder- landsch Eiercontrole-bureau. (Land- en Tuinbouw, le Blad). Vele motor-ongelukken; meerdere per sonen ernstig gewond. (Gemengd, 2e BI.) Overleden is de oud-tooneelspeler Alex Faassen. (Kunst, le Blad). BUITENLAND. Rede van Grandi over de Vlootovereen- komst. (Buitenl. le Blad). De vroegere Duitsche rijkskanselier Hermann Müllcr geopereerd. (Buitenl. le Blad). De Prins van Wales opent de Britschc tentoonstelling te Buenos Ayres. (Buiten land le Blad). Wijzigingen in het Belgische kabinet Jaspar? (Buitenl. le Blad). DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. Naar schatting ruim 30.000 deelnemers. De jaarlijksche Stille Omgang te Am sterdam, welke in den nacht van Zater dag op Zondag gehouden is droeg in ver band met de herdenking van het gouden jubileum een bijzonder karakter. Dezen nacht kwamen de pelgrims uit de verste dorpen en steden van ons land, en een groot aantal extra-treinen kwam in het nachtelijk uur de hoofdstad binnen. Het aantal deelnemers bedroeg naar schatting ruim dertig duizend. Alles ver liep vlot dank zij de goede ordemaatrege len van het bestuur. De deelnemers van buiten begaven zich eerst naar de ver schillende kerken, waarna men den om gang begon. Zeer veel geestelijken liepen in den stoet mede. Na den omgang ge maakt te hebben, verdeelden de pelgrims zich over de verschillende parochiekerken en na afloop hiervan heerschte er in het vroege morgenuur een buitengewone drukte in de binnenstad. Café's en inrich tingen voor consumptie hadden het al spoedig zeer druk. De meeste bedevaart gangers vertrokken tegen zeven uur met de extra-treinen naar hun woonplaatsen. Om tien droeg mgr. J. D, J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem, in de Catha- rinakerk aan den Singel een pontificale hoogmis op, waarbij assisteerden dr. G. C. van Noort, deken der stad, presbyter-assis- tens, troondiakens waren pastoor L. Stolk en J. Th. Lagerwey. Het hoofdaltaar was prachtig versierd. Na het Evangelie hield Haarlem's bisschop een rede. Het zangkoor voerde onder lei ding van zijn directeur, den heer P. van der Velde, de vierstemmige mis Pontificalis van L. Perosi uit. In het Concertgebouw vond 's middags te twee uur een groote herdenkingsverga dering plaats. De groote zaal was geheel uitverkocht. Medewerking verleenden een 700-tal Amsterdamsche kerkzangers onder leiding van Anton ter Steege, aan het orgel Jan Nieland. Het podium was rijk versierd en achter de bestuurstafel hadden mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, plaats ge nomen, alsmede deken G. C. van Noort, pastoor L, Stolk en het bestuur van den Stillen Omgang. Na het openingswoord van deken van Noort, hield pater P. X. Duynstee, O.E.S.A., pastoor te Utrecht, een feestrede, waarin hij een uitvoerig over zicht gaf van de vele bijzonderheden, welke in den loop der jaren waren voorge komen in verband met den Stillen Om gang. Spr. bracht hulde aan den nog in leven zijnden oprichter, de 80-jarige heer Carl Elsenburg, die trots zijn hoogen leef tijd aanwezig was en gezeten in de solis- tenloge de groote bijeenkomst mede- maakte De vergadering bracht den heer Elsenburg een stormachtig applaus. Na de pauze werd het woord gevoerd door mgr. Aengenent, die eveneens hulde bracht aan den oprichter en het huidige bestuur. De heeren Fr. Kristen, J B Takes en A. Elsenburg werden voor hun groote verdiensten door Z.H. den paus begiftigd met het gouden eere-kruis, pro Ecclesie et Pontifice. Eveneens deelde de Haarlemsche Bisschop mede, dat pastoor L. Stolk was benoemd tot kanunnik van 't Haarlemsch kapittel. De vergadering werd bijgewoond door den minister van arbeid, handel en nijver heid, den heer Verschuur. Er waren tal van bekende katholieke personen uit Amster dam en omgeving aanwezig, een deputatie van Vollendammers en besturen van af- deeiingen buiten de stad. Aan het einde der bijeenkomst werd de bisschoppelijke zegen gegeven en het mirakellied gezon gen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1