ende „Medische Nood" in Ned. Indië Bij Hoesten GEZONKEN SCHAT." Ijk Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Maart 1931 Derde Blad No. 21774 MENSCHLIEVEND WERK VAN S.I.M.A.V.I. PROTESTANT NEDERLAND ONTWAAKT! PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMEENTEZAKEN. AILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. FEUILLETON. O (r a J. Berman, secr. voor de pro- i, der vereeniging S. I. M. A. V. I. n ln medische aangelegenheden voor jttjen) bezocht ons. fit U eens wat van den medischen i ii Indië?" vroegen wij hem. mi U kent het doel onzer veree- wij willen geneeskundige hulp Shatlen en geestelijke opheffing bren- fian de inheemsche bevolking van i o- en W -Indië, in den zin waarin i'.nu toe door de Prot. Medische Zen- i practijk is gebracht. Wij vragen -iaën liefde-arbeid niet naar dogma- t, grondstellingen der diverse Protes- groepen. Voorop dient gesteld te ritn de hulp. welke verleend wordt uit k-telilke naastenliefde en barmhar- Ej- nimmer mag de geestelijke winst, lijaruit kan voortvloeien, vooropgezet .lain Er is dus in onze vereeniging i voor leden van alle protestantsche at Ook de belangstelling van „Vrij- .jjedrland", dat zich tot nu toe te ^afzijdig hield, willen wij wekken!" [•ftrd toch reeds veel gedaan; is de Ld dan nog steeds zóó erg? snood is. vooral in de Buitengewesten •ie binnenlandsche plaatsen op Java. Met alle waardeering voor het zeer behalve de Zending, het Gou- Eaënt en de cultuurondernemingen i treft toch nog altijd bij aankomst jiie in de eerste plaats het zware jnelijfce lijden der gekleurde rassen en lig hygiënische levenswijze der be- Men ziet. hoe de Inlanders zich "Terfrlsschen" in de groezelige, meer rivieren, waar de riolen in uit tel" in de kampongs is het lijden ont- fcend' Java is per slot van rekening t bet meest gunstige cultuurgebied, tplook daar nog 35 millioen der onge- I millioen bewoners van hulp ver- j zijn. rtiaal moet echter de noodklok geluid n voor terreinen als Borneo, Midden- het Ambongebied en het onher- me Nieuw-Guinea. Daar ontbreekt ......1 alles! Er zijn streken zoo groot ton hier tot Rusland, waar slechts eén beerkzaam is. Denkt u eens aan het legende Holland met zijn 5200 artsen r 7500.000 inwoners en vergelijk daar -mee 900 doktoren voor een bevol- tan ongeveer 60.000.000 zielen! Dan pijpt u, hoe er ontzaglijk veel aan te fin en te verbeteren valt! trvolgen van dezen medischen fcanllzenden kii en worden geboren Ik;.- dat de moeder ook maar eenigs- rordt bijgestaan, massa's vrouwen run dan ook. Door het veelal vol- gebrek aan geneeskundige hulp irden onbeteekenende wonden in idaardige, voortwoekerende gezwel- i die ernstige verminkingen tenge- kunnen hebben. Men zoekt zijn hulp i Indlschen kwakzalver' de gruwe- l:e ellende ondergaat de inlander om I een aangestoken kies, die knagende [veroorzaakt, verlost te raken. k bezit een foto, aldus de heer Berman, ktn kies, afkomstig van een Dajakker, p reende zich van een pijnlijke kies te r-n verlossen, door er een scherp stuk rrout doorheen te werken. Het gevolg c dat er na een paar jaar een ernstig i zich in de kaak ontwikkelde. Na omzwerven kwam deze arme onder behandeling van dr. er, zend.-arts te Bandjcrmasin, die z ton helpen. ..doekoen" brengt voorts de onbe- njfelijkste misère met zijn kruiden en ie, om van verdere onoordeelkundige indeling van de tallooze interne ziek- i maar niet eens te spreken l kan en mag niet zoo blijven!" II M. A. V. I vraagt voor de verbete- j dezer wantoestanden aandacht in ken kring! Deze vereeniging werd op- ebt door dr. H Bervoets, de pionier t zendelingartsenthans vertoeft deze 1 'ndië. heer Berman, die zelf eenige jaren o het Zendingsconsulaat werkzaam was en door den waarn. voorzitter dr G. Royer, dirigeerend geneesheer aan het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Amsterdam (deze was 6 jaar aan het hospitaal te Modjo Warno verbonden) bij zijn terugkomst in Holland gemobiliseerd werd, om den uitbouw van ,,Simavi" ter hand te nemen, vertelt ons dan, dat hulpverleening thans dringender is dan ooit! Immers, de Indische regeering heeft met het oog op de malaise het uitbreiden van den hospitaal-arbeid vrijwel stopgezet. Simavi nu, uiting van het particuliere initiatief, doet een beroep op geheel Pro testant Nederland, want vooral in de Bui tengewesten zijn er nog veel te weinig be hoorlijk ingerichte Zendmgsziekenhuizen. te weinig poliklinieken in de dessa's, te weinig Inlandsche vroedvrouwen: de hand dient onvoorwaardelijk aan de ploeg ge slagen Voor geheel Protestant Nederland is hier een grootsche taak te vervullen! Simavi wil een volksbeweging in het leven roepen: vele belangrijke afdeelingen werden reeds opgericht, vele zullen er nog komen, tot in de verste uithoeken van ons land. Zulks zal binnenkort ook in Leiden het geval zijn: de heer Berman heeft zich van de medewerking van verschillende vooraan staande personen hier ter stede reeds ver zekerd' hun namen zullen nader bekend gemaakt worden. ..Laat de Inlandsche bevolking zich gaarne in een zendingshospitaal behande len?" voo vroegen wij den heer Berman verder. Ik herinner u aan den stormachtigen opbloei van het met financieelen steun van Simavi opgerichte hospitaal van het Ned. Zendingsgenootschap „Soekoen" te Malang. Van alle kanten stroomden de zieken onmiddellijk toe: reeds bij de offi- cieele opening lagen er in het voor 50 bedden ingerichte Ziekenhuis 70 patiënten en nu worden er in datzelfde gebouw iederen dag gemiddeld 225 verpleegd! Slechts werden er een paar barakken bijgebouwd. Men komt handen en ruimte te kort. maar plaats wordt, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, altijd wel ge maakt! Wat men overigens met een betrekkelijk klein aantal artsen in Indie vermag, leert ons het medische Zendingswerk in de Ba- taklanden. Ook de uitstekende en be proefde organisatie van het Petronella- hospitaal te Djokja, de Zendingsziekenhui zen te Modjowarno, Bandoeng en elders, bewijst ons wat met een klein aantal art sen over een uitgestrekt gebied bereikt kan worden. Ik doel hier op de instelling van een aantal Hulpziekenhuisjes, welke beheerd worden door mantri-verplegers 1ste klasse, op verschillende afstanden van het groote centraal gelegen hospitaal. Elk dier Hulp ziekenhuizen heeft een mantri-woning, een Polikliniek-gebouwtje, benevens een kamer voor opname van patiënten; de ernstige fcieken kunnen dan van daar uit per ziekenauto naar het centrale hospi taal vervoerd worden. Eén medicus kan op die manier een groot gebied bestrijken. In de Buitengewesten moet in een der gelijke organisatie de oplossing van het Artsen-vraagstuk worden gezocht. De mantri's eerste klasse, die bekend zijn met de meest voorkomende ziektege vallen en deze kunnen behandelen, bewij zen aldus onschatbare diensten. Ook zij helpen de troostelooze rij in landsche zieken, die zich iederen nieuwen dag aanmeldt. In Modjo Warno bijv. kwa men er dagelijks gemiddeld 120. met won den bedekt, koortsig, lijdende aan interne ziekten, aan blindheid of verlamming, hulp inroepen. Hun laatste hoop was op het ziekenhuis gevestigd, maanden en maanden waren zij door de kwakzalvers op sleeptouw gehouden en geruïneerd naar lichaam en geest, kwamen zij daar als allerlaatste toevlucht.... „Moge de noodzakelijkheid eener uit zending op groote schaal van toegewijde zendeling-artsen een ieder doordringen!" aldus onze zegsman. Nederland weet niet half. hoe men daarginds uitziet naar krachtigen steun uit het Moederland! Geeft u op als lid of begunstiger: ge ontvangt dan tevens het prachtig uitge voerde en interessante, rijk geïllustreerde tijdschrift „Medische Nood", dat den lezer viermaal per jaar van de ..Medische Zen ding" en van het S. I. M. A. V. I." werk op de hoogte houdt en dat geheel uit de advertenties bekostigd wordt. Protestant Nederland ontwaakt' Besef den intensen medischen nood en toont uw daadwerkelijken steun! Het adres van de alg. secretaresse-penning- meesteresse is mej. M. D. van Hoogstraten, Parklaan 6, Zeist. Zendt' haar uw giften! RECLAME. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoestpoe ders. Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoe ders Maagpoeders. Rheumatiekpoe- ders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. 1190 EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN ARBEID. De Kamer heeft de behandeling der be- grooting van Arbeid. Handel en Nijverheid voortgezet. In de eerste plaats heeft hierbij de heer Serrarcns betoogd, dat er verbetering moet komen in het systeem van subsi- dieering der tuberculosebestrijding. Er dient meer verband te komen met de be hoefte, d. w. z. met het aantal patiënten. Hij bepleitte voorts onderteekening van de conventie inzake den arbeid van jeugdige personen en bespoediging in de ondertee kening der conventie van Washington inzake den achturen-dag. De heer Wibaut vroeg om maatregelen tegen de uitwassen van kartels en trusts. Deze zijn in de kapitalistische maat schappij noodzakelijk, doch men trede tegen de ergste uitbuiting op Inzake de woning-voorziening voor valide arbeiders vroeg hij steun van overheidswege in den vorm van huurbijslag. In de crisis-jaren is die ook gegeven en ook thans is er zoo meende hij weer aanleiding toe. Om strengere toepassing van de bepa lingen inzake arbeids-inspectie en veilig heidscontrole vroeg de heer van Embden. Er komen volgens het verslag der Arbeidsinspectie over 1929 in ons land nog gevallen van kinder-exploitatie voor die ongelooflijk zijn. In een houtzagerij werden kinderen van 7 tot 13 jaar werk zaam gesteld, en moesten hard werken. Zij kregen dan een dubbeltje of een kwar tje in de week De afgevaardigde keurde dit scherp af Voorts somde hij gevallen op van arbeiders-ongevallen, die het ge volg waren van onachtzaamheden der verantwoordelijke bedrijfsleiders. Hij zou voor dergelijke gevallen gevangenisstraf mogelijk willen maken; nu kwamen de leiders er met kleine geldstraffen af. De heer Gelderman heeft gewezen op den moeilijken toestand, waarin vele be drijven verkeeren en, aan de hand van een artikel van den heer Zaalberg in De Groene, in het licht gesteld, dat een loonsverlaging gerechtvaardigd is. zonder dat daarmede in alle gevallen verlaging van levenspeil gepaard behoeft te gaan. De concurrentie met het buitenland zou dan gemakkelijker worden. Overleg tus- schen de betrokken vak-organisaties is ge- wenscht. Hierna gaf de heer Slingenberg nog wenken met betrekking tot de woning voorziening; bespraken de heeren Hen- drix en Moltmaker de eeuwige kwestie der tand-technici; waarschuwde de heer Her mans ernstig tegen eventueele weder invoering van den nacht-arbeid en vroeg de heer de Veer om verbeteringen in de wet op het Handelsregister. Minister Verschuur heeft met beslist heid verklaard, dat hij er niet aan denkt den nachtarbeid in 't bakkersbedrijf weer in te voeren, en in dit verband verklaarde hij te gelooven, dat de aflevering van klein versch brood op een vervroegd uur niet onbelangrijke bezwaren zou meebren- 1 gen. De Minister noemde de kwestie der tandtechnici een pijnlijke zaak en be loofde zoo mogelijk tegemoet te zullen komen aan de belangen van hen, die wel licht gedupeerd zullen worden. Voorts beloofde zijn Excellentie te zul len overwegen, of er verandering moet worden gebracht in de wijze van subsi- dieering der tuberculose-bestrijding. Hij wees er op, dat het sterftecijfer der tuber culose in een kwart-eeuw van 19.6 was gedaald op 7.5. Aan huurbijslag voor solide arbeiders kan niet worden gedacht. Uitvoering van de arbeidswet geschiedt in een zoo snel mogelijk tempo en op den weg van ratificatie van internationale overeenkomsten zal worden voortgegaan. Nederland staat echter aan de spits, wat de beperking van den arbeidstijd betreft. Inzake een regeling der arbeiders-vacan- ties meent de Regeering een afwachtende houding te moeten aannemen: het par ticuliere initiatief heeft hier reeds goede resultaten bereikt. Vele andere landen hebben evenmin een wettelijke regeling. Nadat de heeren Van Embden en Oudc- gccst gerepliceerd hadden, werd het debat verdaagd. TWEEDE KAMER. NIJVERHEIDSONDERWIJS. De Kamer heeft allereerst de behande ling voortgezet van het ontwerp en wijzi ging der Nijverheidsonderwijs-wet. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bedoeling en strek king van het ontwerp nog eens uiteen gezet. Een der redenen van de indiening was het tekort aan bevoegde leerkrachten. Een andere: de tot-stand-koming van de Ambtenarenwet, die ook voor de leer krachten bij het Nijverheids-onderwijs ge volgen had. Een derde: de gedane toezeg ging om de z.g. stop-betaling in te trek ken. Al deze punten worden in het wijzi- gings-ontwerp geregeld. De Minister be sprak ze nog eens één voor één. Hij ver klaarde zich bereid in bepaalde gevallen (b.v. voor landbouwcursussen) de proce dure eenigszins te vereenvoudigen. Op een vraag van den heer Suring, of de onbevoegde leerkrachten gehandhaafd zullen worden, antwoordde de Minister, dat men die zaak gerust aan hem kon overlaten. Bij een der eerste artikelen nam de Minister een amendement van den heer Suring over, bepalend, dat de Minister de goedkeuring van een benoeming tot leeraar of leerares alleen mag weigeren op grond van nietrvoldoen aan de wettelijke eischen. Bij een volgend artikel verdedigde mej. Groencweg een amendement om te doen vervallen de bepaling, dat geen recht van beroep wordt toegestaan aan vrouwelijke leerkrachten, die ontslagen werden bij het aangaan van een huwelijk beneden den 45-jarigen leeftijd, waarna de heer Ger hard een voorstel verdedigde, om den ter mijn van beroep op 30 dagen te stellen. Over deze amendementen en over de regeling van het beroep is eenig debat gevoerd, waarna de Minister er op wees, dat de commissies van beroep, die op het oogenblik bestaan, goed werken en dat hij ze daarom wil behouden. Aan uitbrei ding in den beroepstermijn verklaarde hij niet te kunnen medewerken, want de be slissingen vereischen snelheid. En wat het amendement-Groeneweg betrof: dit zou een stap terug zijn. Er is een bestuurs maatregel, volgens welke de gehuwde ambtenares wordt ontslagen en aange zien de ervaring bewijst, dat het gehuwd zijn nadeeligen invloed heeft op de ge schiktheid voor het onderwijs door een vrouw, handhaafde hij de bepaling. Bij de replieken diende de heer Heems kerk een amendement in om te bepalen, dat van beroep uitgesloten zijn die onder wijzeressen, die wegens huwelijk zijn ont slagen „op grond van wettelijke of regle mentaire bepalingen". Dit amendement is nadat het amendement-Groeneweg was ingetrokken zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna het arti kel met 42 tegen 30 stemmen werd goed gekeurd. Er tegen waren de sociaal-demo craten. de vrijzinnig-democraten, de libe ralen (behalve de heer van Rappard) en de heer Floris Vos. Op een volgend artikel werden verschil lende amendementen toegelicht, maar verder kwamen we niet, zoodat we de omschrijving ervan bewaren tot ons vol gend overzicht, wanneer over hun lot zal zijn beslist. HAGENAAR. BENOEMINGEN EN ONTSLAG. Het is, mede in verband met de gelei delijke toeneming van het aantal leer lingen, niet mogelijk gebleken voor den loopenden cursus alle te geven lesuren in de lichamelijke oefening voor de manne lijke leerlingen van het Gymnasium op te dragen aan den aan deze instelling ver bonden leeraar. Voor enkele lesuren per week zal daarom een nieuwe leerkracht moeten worden benoemd. Aangezien thans nog niet vaststaat hoeveel lesuren in dit vak den volgenden cursus zullen moeten worden gegeven, noch welke regeling als dan te dezen zal zijn te treffen, achten curatoren het wenschelijk, dat deze be noeming voorloopig slechts voor den ver deren duur van den loopenden cursus zal gelden. Zij geven volgende aanbeveling: 1. H. P. den Bouwmeester, te Oegstgeest; 2. J. Holstvoogd, te 's-Gravenhage. Aangezien deze personen naar hun meening in gelijke mate voor een benoe ming in aanmerking komen, bevelen zij hen in alphabetische volgorde aan. Ter voorziening in de vacature, welke zal ontstaan aan de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar na het verleenen van het door Mej. G A. de Blaauw gevraagde ontslag, dragen B. en W. voor: le. Mej. J. J. van Doorn, onderwijzeres te Naaldwijk; 2e. Mej. A. H. G. Ellerbroek, onderwijzeres te Steenwijk; 3e. Mej. A. van den Ende, onderwijzeres te Kattendijke. B. en W. stellen voor mevr. J. G van Swieten—Vlieland met ingang van een nader te bepalen datum, eervol ontslag te verleenen uit haar betrekking van onder wijzeres aan de opleidingsschool voor U. L. O. aan de Langebrug B DE HEER MENNES BLIJFT. De heer L. A. Mennes deed het verzoek, om het besluit, waarbij hem met ingang van 16 dezer op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking van Directeur van den Markt- en Havendienst werd verleend, in te trekken, aangezien het hem tengevolge van zeer bijzondere omstandigheden onmo gelijk is geworden zich te Rotterdam te vestigen in verband met zijn benoeming tot Directeur der Markt- en Havendienst aldaar. Noch bij de Commissie voor den Markt en Havendienst, noch bij B. en W. bestaat tegen inwilliging van dat verzoek bezwaar. Uitgesproken: N. V. Nationale Houtbewerkingsfabrle- ken, Leiden, Haagweg 80. R.-c. jhr. mr. Th. W. C. Calkoen, cur. mr. A. J. Romijn. D. Catsburg, timmerman, Aarlander- veen. Stationsweg 2. R.-c. mr. A. B. Bom- mezijn, cur. mr. G. H. Wissenburgh Lei den. P. N. Kuene. kantoorbediende. Lisse, Kanaalstraat 162. R.-c. mr. M. A. v. Rijn van Alkemade, cur. mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. B„ te L. Opzegging van het lidmaat schap moet geschieden per deurwaarders- exploit. Er zijn rechterlijke uitspraken ge weest, waarbij in uw geval tot betaling moest worden overgegaan. Wacht eerst nog een verdere aanmaning af. Bij beta ling kunt u over het bedrag reclameeren. A. O. te V. Bij het eindigen der dienstbetrekking is schuldvergelijking toe gelaten. De door u voorgeschoten gelden kunnen in mindering worden gebracht van het te betalen bedrag. Mevr. B„ te N. Waarschijnlijk is de vader met de voogdij der kinderen belast geweest. Gedurende voogdij heeft hij het vruchtgenot van de goederen der kin deren gehad. Na het eindigen van het beheer over de goederen moet rekening en verantwoording gedaan worden. Een rechtsvordering tot verkrijging van een erfenis verjaart door een tijdsverloop van 30 jaren, te rekenen van den dag waarop de erfenis is opengevallen. het Engelsch van LEO WALMSLEY. BgWand?" herhaalde ze nadenkend. >Wi niet kapitein Cleveland? De vlieger F "Kiens de Londende Kaap vlucht F-ongeluk bij Luxor gekregen heeft'" IJ»zei ik. zoo mogelijk nog barscher. L'. haar houding werd opeens heel 'jwrkomender. „O! Dan kent u ma- Barlny ook. Die is toen toch uw pas- Sdweest, is 't niet? Merkwaardig! dn bent u secretaris bij dr Flint, 'n «aardige samenloop van omstandig- Misschien.... Ja, ik zou u leven willen spreken.hier gaat 't Buiten, op straat misschien?'1 Itogen de deur uit, staken dwars de 0,er en wandelden langs het trot- - Wn den anderen kant voort. Ze was groot, als ik aanvankelijk ge- had, maar ze was heel slank en ze ^etn manier van loopen, die me tegen Ju k ln' bewondering afdwong, .-"herinner ik me u ook weer", begon ■-heb u een week geleden in de gang Ie"--» Ketien.Ik zou wel eens Wil li-*, ot u dr- Flint goed kent j, h dl lang bij hem?" Ida biet dadelijk antwoord Ik had beschouwen als iemand uit het S> van den vijand J-i1 Jthreef mijn aarzelen blijkbaar aa*i L "keerde oorzaak toe. want opeens 13??» Weer' nu op verontschuldigenden Ij,,- 1 Klinkt misschien heel erg onbe- rC' .'hhar de quaestie isik geloof Iw.JY u goed begrijpt..»." Met een "bekenden blik op mijn gezicht aar zelde zij nu op haar beurt. Dan opeens, besloten, keek ze me recht in mijn oogen en vroeg: „Wanneer gaat u naar Afrika?" Ik was zoo overrompeld door dien plot- selingen frontaanval, dat 't een haartje scheelde of ik had haar vraag stomweg, naar waarheid beantwoord. „U schijnt zich wel voor mijn aangele genheden te interesseeren", pareerde ik dan met een schoolmeesters-air. Maar ondertusschen besefte ik maar al te goed, dat ik haar door mijn manier van doen precies verteld had wat ze wilde weten. ,,'t Was maar raden", gaf ze kalm-weg ten antwoord. Op dat oogenblik hadden we den hoek van de straat berèikt Alsof 't afgesproken was. bleven we gelijktijdig staan. „Ik geloof wel, dat u te vertrouwen bent. kapitein Cleveland. En daarom zal ik u precies de waarheid vertellen. Dr Flint is een siecht mensch. Die reis naar Afrika staat gelijk met een poging om te stelen wat rechtens mijn eigendom is Wilt u die taxi even voor me aanhouden?" Ik stak gehoorzaam mijn hand in de hoogte. De chauffeur remde en keerde. „Ik wil aannemen dat u niet weet wat voor soort man hij is.dat u een ver keerde voorstelling heeft van wat u met hem gaat doen. Ik zeg u dat 't minder waardig positief oneerlijk is. Als u de- geen bent. voor wien ik u aanzie, dan ver breekt u alle connectie met hem, dan ver telt u hem, dat u met dit alles niets te doen wilt hebben. De taxi hield vlak naast ons stil. De chauffeur schoof achter 't stuur vandaan en deed het portier open. Mijn metgezellin keerde zich naar den man toe, gaf hem een adres in Knights- bridge en stapte in. Dan boog ze zich uit het portierraampje en zei: „Ik zou 't graag nog eens over deze quaestie met u hebben. Zoudt u bijvoor beeld, morgen ergens met me kunnen lun chen?" ,,'t Spijt me heel erg, maarmaar. „Och, natuurlijk! Wat dom van me", viel ze me in de rede. „De Bulford Castle vertrekt morgen om twee uur. Mag ik u een voorspoedige reis toewenschen?" Ironisch glimlachend knikte ze me toe. Dan ging ze verzitten en leunde achter over in de kussens. De taxi zette zich in beweging. Ik nam mijn hoed af en keerde me om. En meteen werd mijn aandacht getrokken door een man, die op geen tien meter afstand, met zijn gezicht naar me toe in alle kalmte een sigaret stond op te steken, 't Was de Egyptenaar, met wien ik, op dien bewusten avond, precies een week geleden, voor de huis deur van dr. Flint die botsing gehad had. ERDE HOOFDSTUK. Hut No. 37. De man gooide zijn lucifer weg, zette zijn hoed wat rechter en kwam den kant waar ik stond uit. Ik keek hem strak aan, maar hij ging rakelings langs me heen, zonder een teeken van herkenning. En toch was ik positief zeker ervan, dat het dezelfde man was, dien ik voor het huis van den dokter aangetroffen had, de man die door dr. Flint, volgens de beschrijving, die ik van hem gegeven had. Dusi Khan werd genoemd. Maar, als dit Dusi Khan was, wie was 't dan geweest, die dien be wusten nacht geprobeerd had bij den dok ter in te breken? En wie was de Egypte naar die op het Strand in elkaar gezakt was? Stel je voor, dat de man het gesprek tusschen mij en het meisje met de donkere oogen gehoord had! O, wat was ik een uilskuiken geweest. Om me als een jongen van een jaar of tien uit te laten hooren! Nu wist zij even veel van mijn plannen als ik zelf! Neen, erger! Zonder het te willen had ze num- mero drie van de schedeljagers van den stand van zaken op de hoogte gebracht. Hoe langer ik over de quaestie nadacht, des te duidelijker zag ik dat die ontmoe ting onder aan de trap een handige manoeuvre harerzijds geweest was om inlichtingen te krijgen. Natuurlijk had ze ook veel moeten raden, maar dat was niet zoo'n heksentoer geweest. Tenminste, ab soluut geen bewijs van een buitengewoon intellect, dat de veronderstelling bij haar opgekomen was. dat Flint bij de eerste de beste gelegenheid een expeditie naar 't land. of liever het eiland van de veertig schedels zou uitrusten en dat ik nadat ze door brutaal-weg vragen te weten ge komen was, wie ik was dat ik, om mijn kennis van het terrein hem zou vergezel len. En door haar eigen plannen was ze op de hoogte van de vertrek-data van de booten op Afrika. En mijn aarzeling toen ze me uitnoo- digde om met haar te gaan lunchen, was voor haar het bewijs geweest. Geen wonder dat ze ironisch gelachen had toen ze die Bulford Castle-opmerking maakte. Toen ik zoo ver was. vertelde mijn ge weten me, zonder er doekjes om te win den, dat ik terug behoorde te gaan om alles eerlijk op te biechten. Maar in mijn hart was ik zoo'n lafaard, dat ik mijn ge weten paaide met de overweging, dat 't telefonisch ook wel kon. Ik liep dus door en schelde den dokter bij aankomst daar, op. Over 't geheel genomen viel 't mc mee: wat geknor en een paar hatelijkheden, maar toen hij na afloop van mijn biecht, over de dame in quaestie begon, werd hij welsprekend. Ik moest voor haar oppas sen ze was een avonturierster, een intrigante van 't ergste soort, haar schoonheid, haar charme waren de lok middelen, waarmee ze haar prooi wist binnen te halen. En verder dit: het was wel jammer, dat de man, over wien we het tijdens ons laatste gesprek gehad hadden, nog in Londen was. Het was niet van bui tengewoon groot gewicht, dat hij een toe vallige opmerking afgeluisterd had. Maar het was wel van buitengewoon groot ge wicht dat ik voor het vervolg op mijn hoede was voor het slag avonturiersters waartoe genoemde dame scheen te behoo- ren „ongetwijfeld een goede raad, die echter in dit geval", overpeinsde ik, terwijl ik den hoorn ophing, „volkomen overbodig is. Eén op de duizend dat ik haar weer ontmoet, maar gebeurt het, dan zal ik zor gen dat ze me als iemand anders leert kennen dan als een onnoozele hals, dien zij om haar vinger winden kan." De kennis, met wien ik zou lunchen, bleek nog niet aanwezig te zijn. Dus ging ik terug naar de hall, liet me in een van de gemakkelijke rieten stoelen neervallen, greep een tijdschrift en begon te lezen. Maar ik was nog niet aan het einde van den eersten zin of ik kreeg een zoo vriend- schappelijken slag op mijn schouder, dat het tijdschrift uit mijn handen viel. Ge- ergerd keek ik op. Maar mijn ergernis ver dween als sneeuw voor de zon. Want daar stond Darling met zijn rechterhand nog in een verband als doux souvenir van onze duikeling bij Luxor. „Hallo, Cleveland!" begroette hij me. „Wat voer jij hier uit? Ik dacht dat jc in de leer bij je pipa was Kerel, wat kijk je zuur! Nog niet over die 10.000 heen? Wat zal het zijn? Cocktail?" Ik begon met de gewichtigste van zijn zooveel vragen bevestigend te beantwoor den. Daarna liet ik hem een poos aan het woord en toen ik vond, dat het lang ge noeg geduurd had, begon ik met den nóo- digen takt te „visschen" 't Bleek, dat hij van professor Sladen niet veel afwist, maar nadat ik hem, zonder hij het merkte natuurlijk, door een vraag naar nog in le ven zijnde familieleden aangehoord had, kreeg ik inlichtingen in één onafgebroken stroom. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9